За белтъка на яйцето

  • 2 713
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 324
Моя малък голям мъж умира за белтъка на варени яйца и по-специално за белтъка. Знам, че вече сме големи, но все пак кажете откога се препоръчва белтък и защо при захранване с яйце се започва само с жълтъка?

# 1
  • Мнения: 268
 Аз включих и белтъка след 1 год.,захранва се с жълтък,защото не е алерген(в много редки случай)жълтъкът е много богат на желязо...,докато белтъка само-белтък и той се явява като дразнител на алергии и за предпочитане е до 1год. да не се дава.Но при теп не виждам място за претиснения,всеки ден по 1 яйце/белтък може да изяжда.

# 2
  • пловдив
  • Мнения: 398
Белтък се дава след годинка ,така че давай смело Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 6 011
Да, белтъка се дава след годинкагта, защото е силен алерген. Захранва се преди годинка само със жълтък заради високото съдържание на желязо.

# 4
  • Мнения: 27 524
Да, белтъка се дава след годинкагта, защото е силен алерген. Захранва се преди годинка само със жълтък заради високото съдържание на желязо.

Аз знам за белтъка след 3 годинки, и жълтък - след една  Peace
Не давам на сина си нито едно от двете все още.  Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 6 011
Аз знам за белтъка след 3 годинки, и жълтък - след една  Peace
Не давам на сина си нито едно от двете все още.  Simple Smile
Това за възрастта на въвеждане къде го прочете-в смисъл написано и обосновано от уважаван педиатър или от специалист по детско хранене? Защото във всички книги, които чета такива срокове не съм срещала.
Ако сина ти е ял детска кухня-със сигурност си давала и двете.

# 6
  • Мнения: 4 621
Белтък се дава след годинка ,така че давай смело Peace
Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 15 216
Погледни и тази тема-обсъждана е преди няма и месец. В нея има линкове към други две:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=232054.0
 Peace

# 8
  • Мнения: 27 524
Това за възрастта на въвеждане къде го прочете-в смисъл написано и обосновано от уважаван педиатър или от специалист по детско хранене? Защото във всички книги, които чета такива срокове не съм срещала.
Ако сина ти е ял детска кухня-със сигурност си давала и двете.

Следвам съветите на педиатрите в Белгия. Не е бил на детска кухня до двегодишната си възраст, но яйца пак не е ял  Simple Smile
И аз чета книги и също не съм срещала да се предлага яйце толкова рано  Wink

# 9
  • Мнения: 268
 Eто една книга от бълг.автор"Хранене на бебето" от Проф.д-р Лиляна Трифонова/30год.научен сътрудник,преподавател...сътрудничи като консултант на Световната здравна организация по въпросите на детското хранене/и в тази книга тя препоръчва въвеждане на жълтък 1/2 ПРЕЗ ДЕН след 6 мес.,след 8 мес. вече 1 твърдосварен жълтък.

# 10
  • Мнения: 27 524
Знаем я тази книга. Купих я, започнах да я чета и я изхвърлих  Grinning

# 11
  • Мнения: 2 908
Книжката на доц.др.Евгений Генев-председател на БПА и др. Димитър Калайков,к.м.н.Секретар на БПА-"Как да се грижим за бебето с любов":
"Обикновено през 6-тия месец се започва с 1/4 твърдо сварен жълтък дневно,следващият месец по 1/2 жълтък и така,докато се стигне до 1 жълтък всеки ден или през ден..."
"Яйчният жълтък е високо калорична и изключително полезна храна за развитието на мозъка и нервната система на бебето.."

# 12
  • София
  • Мнения: 6 011
Не давам на сина си нито едно от двете все ощеSimple Smile

Не е бил на детска кухня до двегодишната си възраст, но яйца пак не е ял  Simple Smile

Ако сина ти е ял детска кухня-със сигурност си давала и двете.


Нещо май си противоречиш! Сина ти явно е ял от детска кухня около 2-годишна възраст, което означава, че е консумирал и жълтък и белтък преди 3-годишна възраст. Не знам какви са "съветите на педиатрите в Белгия", предпочитам да следвам съветите на българските утвърдени педиатри, които с името си застават зад написаните от тях съвети. Само за инфо ще добавя, че едната ни педиатърка е завършила в Швейцария-там явно са доста изостанали от "белгийските" си колеги и има неблагоразумието да въведе тъй "вредния" за напълно здраво дете жълтък преди кандидатстването му в университета.

# 13
  • Мнения: 27 524
Няма нужда да се заяждаш. Всеки дава каквото сметне за добре на детето си. Аз лично чуждестранна литература с препоръка за жълтък преди минимум 9-ти месец не съм видяла. Всеизвестен факт е, че българските педиатри като цяло следват схемите за захранване от 70-те години. Но това е отделен въпрос.
Синът ми беше лятото за един месец на кухня, като не е ял нито супата, нито десертите, а яденето с месо, в което яйце не се слага. Така че не виждам къде си противореча  Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 6 011
Противоречиш си и то доста. Чета редовно темите "Кой какво ще хапва днес" и там си писала, че даваш филии с яйце и сирене, мусака и кюфтета. С какво си храниш детето си е твоя работа, но недей да твърдиш, че спазваш накакви измислени препоръки от "чуждестранната литература". Плюс това си спомням и темата ти за държавната кухня и най-вече това, че на сина ти му е харесало и си е изяждал всичко, но не ми се рови сега.

Общи условия

Активация на акаунт