Стопаните на домашни любимци - добросърдечни или изверги?

  • 4 928
  • 90
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 887
За малко дете най-подходящо е отглеждането на голямо животно, което ще може да се защити от неволно нараняване.
Това наистина е добра идея. И като се замисля разните гризачи май наистина не са чак толкова подходящи за малки деца.

Ъ?!? Shocked А според вас по-добре ли ще му е на животното да стои гладно вън на студа вместо да се гуши на топло при стопанинът? Rolling Eyes
Всъщност няма как да си сигурна в това.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 825
Никой не си купува домашен любимец от грижа за животното.

Някой бе подхвърлил две котета в нашия двор в провинцията, нямаха гласчета от глад. Естествено, че ги взех. Имаха възможност да си обикалят наоколо, но бяха плашливи и излизаха единствено пред вратата да се оглеждат, докато един ден съседът ни не реши да пробва уменията си да стреля с прашка върху едното от тях. Горкото, бялото на окото му бе изскочило извън орбитата си като сварено яйце. Добре, че не го осъзнава. После се преселиха при мен в София, затворих ги в апартамент - но голям, с две тераси, и целият бе на тяхно разположение. По-късно започнаха да обикалят с мен из Европа.

Няма да добавя каквото и да било като коментар.

# 17
  • Мнения: 2 161
Аз мисля,че не на всеки трябва да се разрешава да отглежда животинче в къщи.После смятам,че е крайно неприемливо да се отглеждат заедно дете и животно.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 074
За дете мога да се грижа, за животно - не.
Имала съм кученце, имала съм и коте - невъзможна отговорност за начина ми на живот. Не бих могла да преценя обективно, но в случаите, когато взимаш домашен любимец сред уличните котки, кучета, не смятам, че може да се говори за "поробване". Малко крайно е мнението, че е по-добре да си тичкат на свобода, особено в града. Прибираш го, гледаш го, стига да можеш, и никакви морални дилеми.
Съвсем различно е да гледаш животно в клетка за мен - само видът им ме натъжава. Птица, рибка, костенурка, зайче, таралежче не бих гледала в апартамент.

# 19
  • Мнения: X
Относно зайчето си мисля,че по-добре да го гушка някое мило дете,отколкото да бъде пекнато с гъбки примерно.
Наскоро спорих по този въпрос, правилно ли е или е егоистично човек да има домашни любимци и моята теза е,че ако животното примерно е куче,за него дори е по-добре някой да се грижи за него,отколкото да шари навън бездомно, в крайна сметка кучетата са създадени,за да бъдат до и със хората,като изключим кучето Динго,чакалите и койотите.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Това с домашните любимци е желание за съпричастност и досег с животни предимно при типично градските хора. Имам предвид хора, които са израстнали само в града, най-често в блок, нямат баби и дядовци на село, никога не са ходили на бригада или не им се е случвало да вършат някаква селскостопанска работа.

На мен ми се е налагало да ходя на село, макар и рядко. Затова за мен животните не са домашни любимци, а се отглеждат, за да бъдат изядени, т.е. те са част от прехраната на семейството. На село обикновено домашни любимци няма, поне така, както гова се разбира в града. Там дори и котките си имат работа - да ловят мишки.

 Затова за мен нещата са ясни - гледаш животно, за да го изадеш. Домашният любимец е като член от семейството и определено не се изяжда. Ако имам за домашен любимец заек, в никакъв случай не бих го сложила в тенджерата. Но и не бих си взела домашен любимец.

Сигурно ще има недоволни от думите ми, но желанието за домашни любимци в града ми се струва като начин за компенсиране на отчуждеността. Има и нещо друго - децата порастват и си вземат живота в ръце. Много често укоряват, недоволни са, искат си своя живот и своята свобода, което не е много приятно на родителите. А животното-домашен любимец никога не изоставя стопанина си, гледа го в очите, умилква му се и яде от ръката му. Пак ми изглежда като задоволяване на егото и желание за безусловна вярност.

# 21
  • Мнения: X
Абсолютно съгласна съм с казаното от теб. Ясно е че компенсираме.Аз винаги съм живяла в блок, дори не съм в къща в града. Едно дете в семейството,умиращо от скука. Какво да си играя с баба и дядо, друго си е да се боричкаш с някое куче или коте. Сигурно е егоистично,но примерно,кучето,което гледахме 12 години и което беше немска овачрка,кой знае каква съдба щеше да има,ако не беше попаднало под грижите ни. Все пак в един момент се замислихме,дали ако след толкова години у нас го оставим да води някое стадо изобщо ще оцелее? То дори с хората се разбираше много по-успешно отколкото с други животни. Все пак не мисля,че се чувстваше зле.

# 22
  • Мнения: 162
                 Аз съм твърдо против отглеждането на животно  заедно с малко дете в апартамент. За рибки може и да си помисля, но като знам, че и за тях трябва пак аз да се грижа- може би след 1-2 години, нека детето стане по самостоятелно. Мои роднини гледат бебе и коте в малък апартамент и котето се качва в кошарата при детето. ОТ 1/2 година детето е на антибиотици- упорити бактерии от дом. любимци. Котката все още е в тях. #2gunfire

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Абсолютно съгласна съм с казаното от теб. Ясно е че компенсираме.Аз винаги съм живяла в блок, дори не съм в къща в града. Едно дете в семейството,умиращо от скука. Какво да си играя с баба и дядо, друго си е да се боричкаш с някое куче или коте. Сигурно е егоистично,но примерно,кучето,което гледахме 12 години и което беше немска овачрка,кой знае каква съдба щеше да има,ако не беше попаднало под грижите ни. Все пак в един момент се замислихме,дали ако след толкова години у нас го оставим да води някое стадо изобщо ще оцелее? То дори с хората се разбираше много по-успешно отколкото с други животни. Все пак не мисля,че се чувстваше зле.

Животинчето така си е живяро през целия си живот. Естествено, че ще му е много трудно да се пренастрои, особено на стари години. Наистина, много е трудно за самичко дете в града. Тогава едно животинче е добро другарче за игри

# 24
  • Мнения: 2 759
                     Много животни са живяли вкъщи, но не сме ги 'имали', в смисъл на 'притежавали'. Просто къща, в която са били прибирани бездомни, лекувани и пускани на свобода. Предимно кучета, котки, гущери, хамстери и птици. Можеха да си тръгнат когато пожелаят, и да се върнат също. Само гущерите не се връщаха, но честно казано с тях не успях да осъществя кой знае какъв контакт  newsm78... И сега нещо, което може би си заслужава плюенето: кучетата, котките и хамстерите спяха в леглото ми (понякога по 3-4 броя заедно), и всички, включително гълъбите се хранеха от масата ни. Не сме имали животни в клетка - предпочитахме да чистим повече, но да си живеят свободно из къщата и градината... Не сме имали нито едно животно, което да е липсвало повече от 4-5 дни. И досега се връщат. А, още нещо за бой - кучетата никога не са били на каишка. А сме купували от магазина само два хамстера. Всички други са улични симпатяги.

# 25
  • Мнения: 25 558
                     Много животни са живяли вкъщи, но не сме ги 'имали', в смисъл на 'притежавали'. Просто къща, в която са били прибирани бездомни, лекувани и пускани на свобода. Предимно кучета, котки, гущери, хамстери и птици. Можеха да си тръгнат когато пожелаят, и да се върнат също. Само гущерите не се връщаха, но честно казано с тях не успях да осъществя кой знае какъв контакт  newsm78...
 А сме купували от магазина само два хамстера. Всички други са улични симпатяги.

А, стига, бе! И къде си отиваха хамстерите?
Аз безпризорни хамстери по улиците не съм срещала.  newsm78

# 26
  • Мнения: 4 161
Ъ?!? Shocked А според вас по-добре ли ще му е на животното да стои гладно вън на студа вместо да се гуши на топло при стопанинът? Rolling Eyes
Всъщност няма как да си сигурна в това.
Ами поставям се на тяхно място.Животните се привързват.Винаги когато си тръгвам от селото, кучетата идват до вратата и започват да скимтят,направо ми се къса сърцето като ги слушам и ми се иска винаги да съм до тях, но не мога..... Sad

# 27
  • Мнения: 2 550
всеки сам си решава за себе си
аз си взех две котета, които са без порода
едното беше грозно, слабо, болно
сега е касива 6 месечна госпожица
ако не я бях взела, сега щеше да е мъртва най-вероятно
дали и е по-добре вкъщи...сигурно
апаратмента ми е голям и топъл
глезим я много
храня и двете котета с премиум клас храни,
когато няма никой вкъщи не им е скучно, защото са две
дали съм изверг - не
обичам животните
имам и зайче, подарък

п.с. все пак смятам, че не на всеки трябва да се дава животинка
има хора, които си взимат животно, обаче не знаят как да го гледат
после се тръшкат, че животното пикаело или правело бели
и го захвърлят
за това е пълно с безпризорни животни
заради "качествени" стопани

# 28
  • Мнения: 4 161
Съгласна съм. Peace При мен случаят е същият,обаче котетата ги взех от село от една многодетна писана,тя не можеше да изхранва всичките и беше много слабичка,не знам дали е жива още Sad ,е поне котетата й са добре. Peace

# 29
  • Мнения: 6 887
Ами поставям се на тяхно място.Животните се привързват.Винаги когато си тръгвам от селото, кучетата идват до вратата и започват да скимтят,направо ми се къса сърцето като ги слушам и ми се иска винаги да съм до тях, но не мога..... Sad
Не можеш да се поставиш на тяхно място. А кучетата ти са се привързали, да, заради това така реагират. Но аз лично не бих могла да преценя дали едно животно би се чувствало по-добре в апартамент отколкото в естествената си среда, била тя студена и мръсна. А относно уличните кучета и котки нещата стоят малко по-различно. Те просто нямаше да са там ако не бяха хората.

Общи условия

Активация на акаунт