Постите идват със страшна сила + рецепти за пости!

  • 9 670
  • 105
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 647
предната   тема :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=164238.0

----------------------------------------------------

повече инфо тук http://pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm



а тук има интересни рецепти  http://rakovina.net/01.php?do=do&menu_forma=forma_kuhnia& … enu4=inc_menu4_03

   Благословен, успешен и достоен пост!

# 1
  • Мнения: 3 036
Постите ако си спомням правилно е за да се прочисти организма!
Ето е от мен една:
500 грама гъби;
500 грама картофи;
5,6 глави лук;
сол и черен пипер на вкус;
олио за пържене.
Почистваме гъбите,измиваме ги подсушаваме и леко запържваме.Обелваме картофите и ги нарязваме  на кубчета,запържваме ги леко.Нарязваме и запържваме почистения и нарязан лук на резенчета, докато омекне.Разбъркваме всичко,посоляваме и поръсваме с чер пипер слагаме в тавичка и печем във фурната до зачервяване.
За съжаление доста често правя това ядене,но заради съпруга ми трябва да има поне салам(да не говоря за друго)

# 2
  • София
  • Мнения: 2 671
Обикновено постя. По религиозни причини основно, но сега нали съм още кърмачка - ще пропусна.
Ето една страхотна рецепта за шоколадов кекс за постещи.

# 3
  • Мнения: 5 001
Ние не постим.Вярата ни(източноправославни сме) не намалява от това.Може би 1 седмица преди Коледа ще поразтоварим малко с по-постни манджи,заради обичая и това ще бъде.Постите са създадени за да се прочисти организма(говоря за храната).Ние пък си имаме един ден в седмицата който ни е разтоварителен(на прясно изцедени сокове и вода) така,че .....
Рецепти за постни манджи се сещам в момента: праз със ориз,домати с ориз,зеле(с ориз,постна мусака,но без заливката,боб (по желание с кисело зеле),картофи яхнийка,гъби (с ориз,каша,супа),задушени зеленчуци от десертите ашуре,кисел и всичко което е само с нишесте(без мляко) или желирани компоти може да се направят....и т.н.

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 11:14 от TheNMaster

# 4
  • Мнения: 1 040
Здравейте  Hug
Аз от доста време имам желание да постя, но последните години все нещо ми пречеше - 2004 г. имах здравословни проблеми, 2005 г. бях бременна, а 2006 г. кърмех и така...Но тази година съм решила, че ще пробвам  Wink Имам желанието, дано да издържа. Иначе досега никога не съм постила, но и не съм от хората, които си хапват по много. Месото, мисля, няма да ми липсва толкова много, но млечните продукти и яйцата са друга работа, но се надявам волята ми да се окаже по-силна  Grinning
Надявам се, че тук ще намеря рецепти, които не само ще направят постите по-леки, а дори и много приятни   chef Затова предварително благодаря на всички, които ще споделят кулинарния си опит  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 3 271
За съжаление не мога без мляко , сирене и кашкавал  Whistling- не съм голям фен на месото- за това и не се пробвам да постя.

# 6
  • Мнения: 3 622
Никога до сега не съм постила
Мисля, че мога да изкарам без месо, но ще ми е по трудно без млечните продукти

# 7
  • София
  • Мнения: 4 294
 
Не постя, не мога без млечните продукти  Wink
Семейството ми също не пости, да накарам мъжа ми да яде без месо, това ще е революция  Mr. Green

Спазваме поста само на Бъдни вечер  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 10 825
Не мога без мляко, сирене, кашкавал и яйца. Не съм фен на месото и мога без него.

# 9
  • Мнения: 426
  Веднъж съм постила и много добре ме се отрази, чевствах се много лесо.
  Липсват ми млечните продукти. И освен без секс и алкохол не бива да се консумира.

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 16:28 от paizy

# 10
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 271
Днес на обяд си намазах две филийки с лютеница. Tired Изпих един литър боза Party За вечеря ще ям маслини с ориз. Peace Утре още не знам, ще му мисля. Ох дано да издържа тази година Praynig Давайте идеи за рецепти  Hug

# 11
  • Мнения: 5 228
Ще постя както винаги през последните години. Не си поставям твърда цел да издържа до края, но все пак ще опитам.
Днес направих питките на Карина в постен вариант - без яйца. Станаха страхотни.
Други идеи - баница с праз, със спанак, с тиква; ориз в различни варианти - със зеленчуци, със спанак, с гъби; пълнени чушки, сърми . . . има толкова много варианти. Само сладкишите не са достатъчно.  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 11 003
Не мога без месо, яйца и кисело мляко. Заради традицията спазвам поста на Бъдни вечер.
Успех на всички постещи. Hug

# 13
  • Мнения: 349
ANGYA ,
с точна и полезна информация /като и очаквах/ smile3525

Лек и спокоен пост за всички ви!

Днес - Зеленчуци върху подложка от праз и задушени плодове в дюлево желе /също постно/
 Hug

# 14
  • Мнения: 2 197
В къщи пости само приятеля ми. Не по религиозни причини, просто коледните и великденските пости си ги спазва за разтоварване.
Аз лично никога не съм постила. Без млечни продукти определено не мога, а месо също много обичам. но пък той докато пости доста често готвя постно.

# 15
  • Мнения: 5 001
За постещите предлагам салатка за подсилване  Heart Eyes

Салата "Витамина"

1 ряпа (бяла,черна,червена - все става),половин глава червено цвекло(сурово),морков настъргани,Половин или един стрък праз нарязан ситно,сол,олио(или зехтин),оцет(или лимонов сок).

# 16
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
За постещите предлагам салатка за подсилване  Heart Eyes

Салата "Витамина"

1 ряпа (бяла,черна,червена - все става),половин глава червено цвекло(сурово),морков настъргани,Половин или един стрък праз нарязан ситно,сол,олио(или зехтин),оцет(или лимонов сок).

Аз тая салатка си я хапвам честичко, независимо че не постя сега! Наблягам мноооого на оцетчето или лимона обаче!  Wink

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 526

Много апетитно изглеждат зеленчуците върху подложка  от праз! Може ли рецептата?

# 18
  • Мнения: 7 201
За съжаление не мога без мляко , сирене и кашкавал  Whistling- не съм голям фен на месото- за това и не се пробвам да постя.
И аз не мога без тези продукти! Blush

# 19
Аз не постя, но мъж ми тази година реши да пости и ми е ужасно трудно да готвя без млечни продукти. Тези дни караме на боб и леща. Вчера правих кюфтета от ориз с гъби и маслини, а към тях направих доматен сос. Heart Eyes Оказаха се доста вкусни.  Ще следя темата с интерес  bouquet

# 20
  • Мнения: 3 376
Има толкова много варианти на ястия без млечни продукти!
В къщи почти никога не готвя с млечни продукти,защото просто не ги консумирам вече,само на някои от ястията на мъжа ми слагам,но по принцип гледам да ограничавам и неговата консумация  Mr. Green

Ето още малко рецепти   http://www.emilova.org/bg/recipes.html    Peace

# 21
Има толкова много варианти на ястия без млечни продукти!
В къщи почти никога не готвя с млечни продукти,защото просто не ги консумирам вече,само на някои от ястията на мъжа ми слагам,но по принцип гледам да ограничавам и неговата консумация  Mr. Green

Ето още малко рецепти   http://www.emilova.org/bg/recipes.html    Peace

  bouquet за линка

# 22
  • Мнения: 349

Много апетитно изглеждат зеленчуците върху подложка  от праз! Може ли рецептата?
Валяbouquet това са задушено - пържени в мазнина и малко гъбен бульон малки чушки, праз и цели гъби /за да се напълнят/. Да го кажем  миш- маш. Овкусени са с чесън, черен пипер и магданоз. Преди сервиране поливам с ароматен зехтин. А подложката е от бланширан и преплетен праз /взаимствана идея от руски форум/ Hug

Днес - Спанак с гъби и ориз и щрудел   Grinning

# 23

Много апетитно изглеждат зеленчуците върху подложка  от праз! Може ли рецептата?
Валяbouquet това са задушено - пържени в мазнина и малко гъбен бульон малки чушки, праз и цели гъби /за да се напълнят/. Да го кажем  миш- маш. Овкусени са с чесън, черен пипер и магданоз. Преди сервиране поливам с ароматен зехтин. А подложката е от бланширан и преплетен праз /взаимствана идея от руски форум/ Hug

Днес - Спанак с гъби и ориз и щрудел   Grinning


 Praynig Praynig Praynig рецептичката за щрудела Praynig Направо ми потекоха лигите

# 24
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Привет момичета и поздрави за тези , които са решили да постят - за жалост аз нямам воля , а мъжо е вълк Simple Smile
По темата - яжте много ядки , слагайте ги в гозбичките - така ще се засищате , ще придавате плътност на ястията и ще поемате важни витамини и минерали .
Аз много обичам ориз с орехи и гъби :
Задушавам лук и гъби .
Оцъклям ориз .
Заливам с гореща вода .
Посолявам .
Към края прибавям скълцани орехи , черен пипер и девисил .
Последното е за шик аромат .
Става и за плънка на шаран по Никулден .
Да ви е сладко !
Ако се сетя още нещо ще пиша , но рядко готвя постно - не върви Simple Smile

# 25
  • Мнения: 3 647
Момичета, с риск  да  се  повторя ви предлагам да  погледнете  предната тема :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=164238.0

 там  бяхме събрали  много полезни и разнообразни рецепти - все пак постите не са само  боб и леща  hahaha Joy Twisted Evil
 
Другарче за ядките си  много права - много са полезни и трябжа да се приемат редовно  и не само от постещите Simple Smile ( тук изключвам фъстъците )
  chef Hug Hug

# 26
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Няма да постя, макар че за Великден го правих (ей така за идеята, не по религиозни причини), та даже и домочадието изкара доста време само на постни неща (май 3 седмици устискаха). Спокойно мога без месо, млякото е по-трудно (а и заради децата не ми се иска), но успявам, ако си го наложа. Само че нямам желание в момента - вероятно пролетта пак ще го направя. Обаче ще следя темата заради рецептите - харесвам постни неща и понякога има наистина много вкусни работи Grinning
Засега съм си заплюла да пробвам булгур с картофи и моркови от една от арабските теми, а днес ще готвя или праз с ориз и моркови, или ориз с домати и нахут (второто ми е любимото ядене с ориз, заедно с китайските варианти на ориз със зелечуци).

# 27
  • Мнения: 349
ANGYA ,
благодаря ти smile3525

fani_73    bouquet,
тези щрудели  се правят лесно - ето и рецептата /по скоро идея/
Щрудел    с ябълки /постен/
Готови кори по 3 пласта от половината  широчина на листа, намазани с магарин и олио.
Плънка: *настъргани ябълки, стафиди, сушени кайсии и орехи; отделно - * галета /стрити обикновени бисквити; *канела, ванилия,*захар.
Подреждане:
Върху единия край на тясната страна на събраните и омазнени 3 кори /половинки/ се поставя  тънък слой галета, отгоре захар, канела, ябълки, стафиди и орехи, как канела, галета и захар.
Прегъват се дългите страни на вътре около 1,5 - 2 см, мажат се с мазнина и с плънката се навива  руло /така сместта не изпада при печене/. Края на кората също се намазва с мазнина, за да се залепи – получава се стегнато пакетче рулце. Поставят се в тава за печене /тефлонова или омазнена обикновена/, намазват се рулцата с мазнина, може и да се поръсятт с галета и захар, и се прорязват отгоре около 1 см /за да се изпари влагата от ябълките/.
Пекат се на умерена фурна до зачервяване, след което се изваждат и напръскват с вода и завиват с кърпа, да се задушат.
Могат да се поръсят с ароматизирана с ванилия и канела пудра захар.Или  да се залеят и със захарен сироп – съотношение 1: 2 захар-вода, / студени с топъл сироп или обратно/.
 Hug
Днес - Картофена сотирана пирамида
и печена тиква с мед и орехи
 Simple Smile

# 28
  • Мнения: 923
И аз ще се включа в темата. Не мога да изкарам целите пости, но поне две седмици успявам
Изчерпвам се с боб, леща, праз с ориз, гъби с ориз, постни чушки, картофена яхния .
и всички варианти на картови - пържени, варени , печени

# 29
  • Мнения: 1 679
ddoychinova,
Моля за рецептите на ястията, които предлагаш като меню всеки ден

Щрудела с ябълки е чудесен   newsm10

# 30
  • Мнения: 923
Май няма много почитатели на постите newsm78

# 31
  • Мнения: 3 562
Май няма много почитатели на постите newsm78
Мммм да, и аз отговорих с последната опция  Mr. Green

# 32
  • Мнения: 349
ddoychinova,
Моля за рецептите на ястията, които предлагаш като меню всеки ден

Щрудела с ябълки е чудесен   newsm10

Smiley* , благодаря ти   bouquet
Повечето ястия, които приготвям по време на пости са традиционни и семпли, но това ги прави пителни и вкусни. А и есента предлага богати и различни възможности.
Ето рецептата картофена сотирана пирамида , а от тази тема  могат да се използват предложенията за вегани.

Днес: картофена яхнийка с праз

# 33
ANGYA ,
благодаря ти smile3525

fani_73    bouquet,
тези щрудели  се правят лесно - ето и рецептата /по скоро идея/
Щрудел    с ябълки /постен/
Готови кори по 3 пласта от половината  широчина на листа, намазани с магарин и олио.
Плънка: *настъргани ябълки, стафиди, сушени кайсии и орехи; отделно - * галета /стрити обикновени бисквити; *канела, ванилия,*захар.
Подреждане:
Върху единия край на тясната страна на събраните и омазнени 3 кори /половинки/ се поставя  тънък слой галета, отгоре захар, канела, ябълки, стафиди и орехи, как канела, галета и захар.
Прегъват се дългите страни на вътре около 1,5 - 2 см, мажат се с мазнина и с плънката се навива  руло /така сместта не изпада при печене/. Края на кората също се намазва с мазнина, за да се залепи – получава се стегнато пакетче рулце. Поставят се в тава за печене /тефлонова или омазнена обикновена/, намазват се рулцата с мазнина, може и да се поръсятт с галета и захар, и се прорязват отгоре около 1 см /за да се изпари влагата от ябълките/.
Пекат се на умерена фурна до зачервяване, след което се изваждат и напръскват с вода и завиват с кърпа, да се задушат.
Могат да се поръсят с ароматизирана с ванилия и канела пудра захар.Или  да се залеят и със захарен сироп – съотношение 1: 2 захар-вода, / студени с топъл сироп или обратно/.
 Hug
Днес - Картофена сотирана пирамида
и печена тиква с мед и орехи
 Simple Smile





 newsm51 newsm51 newsm51 Много благодаря

# 34
  • Мнения: 349
fani_73 ,
и аз благодаря  bouquet
А днес:
боб с ориз и плодов микс
 Hug

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не не постим, така сме свикнали и сега ми е трудно да си го помисля. Спазваме обичая само на бъдни вечер. Тогава всичко е постно.

# 36
  • Мнения: 6 461
Не мога да постя  поради здравословни причини

# 37
  • Мнения: 6 461
Ризото

Сварявам ориз в леко подсолена вода.
След като е готов го изполивам със студена вода и го оставям да се отцеди.

Зеленчуците ги нарязвам на жулиени:
тиквичка
морков
пипер
гъби
 Запържвам ги в зехтин или олио до като омекнат и тогава прибавям ориза .
За подправка използвам вегета.

# 38
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Пикантно зеле с гъби

1 малка зелка, под килограм
250 гр гъби
1 глава лук
1 с.л. олио
1 ч.л. Пикантина (или друга подобна подправка)
1 ч.л. червен пипер (може да се добави и лют, по желание)
черен пипер и кимион на вкус
2 с.л. брашно или 1,5 с.л. готварско нишесте

Зелето се почиства и нарязва на ивици. Залива се с 1ч.ч. вода, в която е разтворена Пикантината. Слага се на котлона и се вари под капак 5 мин след завиране на водата, така че да омекне, но все още да е леко хрупкаво. Маха се от котлона, маха се капака и се оставя така, докато се приготвят гъбите. Нарязаните на шайби гъби се запържват с нарязания на полумесеци лук в олиото докато лукът стане златист, а гъбите покафенеят. Прибавят се всички подправки - червения и черния пипер, кимиона, лют пипер по желание. Разбърква се за 15-20 сек и се изсипва при зелето. Брашното се размива с половин ч.ч. студена вода и се изсипва при сместа от гъбите и зелето. Разбърква се на котлона, докато продуктите отново се затоплят и течността (тя е много малко, почти не се вижда) се посгъсти. Проверява се още веднъж на сол и е готово.
Става много бързо (под половин час време за приготвяне) и е много приятно на вкус. В оригиналната рецепта нямаше кимион, а вместо това накрая се прибавяше нарязан копър, но на мен нещо не ми се върза копъра с вкуса, затова го пропуснах.
Количеството е колкото за двама души. Подходящо е и като гарнитура към месо, за който не пости Laughing

# 39
  • Мнения: 349
ivben,
По важно е да бъдем добри....

Дими , hedra , хубави предложения  bouquet

Днес пости  под знака на яките:
“Корн – стек”  с гъби и спанак,  стафиди и ядки и Плодов десерт с мед и орехи

# 40
  • Мнения: 5 228
Постни картофени кюфтета
Сваряват се картофи и праз. Намачкват се хубаво с вилица, прибавя се черен пипер и магданоз. Оформят се кюфтета, които се овалват в галета и се пържат.

Чушки с ориз и гъби
В тиган с олио се запължва праз, настъргани моркови и целина. Като омекнат, се добавя 1 к.ч. измит ориз, запържва се още малко и се прибавят нарязани на дребно гъби, черен и червен пипер, малко доматено пюре с вода, чубрица и сол. Сипват се 2-3 чаши гореща вода и след като се сгъсти, се пълнят чушките. Аз ползвам замразени червени чушки. Редят се в тава с малко вода и олио и се пекат. Могат и да се сварят за 30 мин. в тенджера.
 

# 41
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Аз не надничам в Готварския, тъй като хич не ми се отдава това начинание, но сега останах изненадана. Чудесна темичка имало.
Аз съм от постещите, надявам се да издържа до края, по принцип си ги постя  целите и заради религията и заради пречистването и разтоварването на организма. Надявам се да успея и сега, макар много да се изкушавам за съжаление. Sad

Но с тази тема и рецептите ще ми е по- лесно.
Имам едни точени кори и се чудех какво да ги правя, та утре ще направя Щрудела и на Фукла , картофените кюфтета. Hug

# 42
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 271
И аз постя за първа година.Изненадана съм,че не гладувам.Спавям се прекрасно.Никаква промяна не  усещам от страна на организма за сега.Даже в къщи снощи приготвих пресни пържоли за моите момчета и въобще не се искуших Flutter
П.П. Готвя сякакви месни манджи без да ги опитам за сол  Mr. Green и се указа,че се справям чудесно Peace

# 43
  • Мнения: 5 228
Пица от бутер тесто
Приготвя се плънка от всякакви зеленчуци, каквито харесвате. Бутертестото се намазва с доматено пюре, отгоре се слагат зеленчуците (аз слагам гъби, грах, задушен праз, чушка, царевица.) Пицата се затваря (като калцоне), като краищата се притискат с вилица, за да не излиза плънката. Пече се в предварително загряна фурна на 180 градуса.

Шарена зимна салата (заимствана от сайта на д-р Емилова)
Нарязва се на дребно една малка червена зелка, настъргват се 4-5 моркова, 1 ряпа, 2 ябълки. Подправя се с олио, лимон, сол, копър и магданоз. Може да се добави и целина.

# 44
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 271
Бутер тестото не е ли с масло? newsm78

# 45
  • Мнения: 5 228
Не, с растителна мазнина е. Само името му е "бутер".  Laughing

# 46
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 271
До моята работа продават закуски и се оказа,че половината стават за постене тъй като няма в тях нито яйца ,нито масло,нито мляко ooooh! ....през цялото време съм постила значи,без да знам Joy

# 47
  • Мнения: 6 461
Постен гювеч

ПРОДУКТИ
1 кг .картофи
2 средно големи патладжана
3 глави лук
4-5 скилидки чесън
3 моркова
3 пиперки
100 г. бамя
1 голям или 2 средни домата
1 връзка магданоз
сол
червен пипер
2 супени лъжици брашно
олио - около 1/2 чаена чаша
вода


НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ

Картофите се обелват,нарязват се на кръгчета и се нареждат в тавата.Върху тях се нареждат патладжаните, също обелени и нарязани на кръгчета.Върху тях - лукът, на филийки; пиперките, наситно; морковите ,на кубчета; бамята, на колелца; доматите, на ситно или настъргани; чесънът, на филийки и магданозът.
Посолява се, поръсва се с червен пипер полива се с олиото.Сипва се вода ,поръсва се с брашното и се пече. По време на печенето от време на време се натиска с лъжица.


# 48
# 49
  • Мнения: 40
Аз също постя от доста години и се справям много добре.Всичко е въпрос на нагласа!Щом успях да откажа цигарите,защо и да не успея с храната Simple SmileЗа десерт хапвам плодове, халва и локум.По време на постите обичам да ползвам мюсли,което мен доста ме засища.Леки пости за всички постещи!Утре е Андреев ден и традицията повелява да се сготви някакво вариво(боб,леща,царевица,жито или др.),за да наедрява берекетът през следващата година!

# 50
  • Мнения: 172
Моля те, ddoychinova дай рецептата на тези страхотни картофени кюфтета  с праз .

# 51
  • Мнения: 349
Моля те, ddoychinova дай рецептата на тези страхотни картофени кюфтета  с праз .
veni_ev , благодаря ти   bouquet - ето и рецептата:

Постни картофени кюфтета с праз
Цели и необелени 5-6 средни картофа се сваряват, обелват и пасират на пюре.
Отделно се сваряват 2-3 стръка праз лук в малко вода – подсолена, изцеждат се добре и също  пасират на пюре.
Обединяват се и овкусяват – сол, черен пипер,  инд. орехче, кимион – вкус и копър 1 ч.л.
Сместа се оставя в хладилник да стегне. В зависимост от сорта картофи може да се добавят и няколко супени лъжици брашно – да се получи консистенция, удобна за работа.
Смес за паниране: равни количества брашно и галета или с добавка на сусам, корнфлейкс.
Кюфтетата се оформят с намокрени ръце, овалват се в смес за паниране и пържат в повече сгорещена мазнина.
Аз ги панирах първо в брашно и галета, отново леко навлажних и само в сусам / корнфлейкс.

Идеята е заимствана от книжка на Колекция Кулинар – Коледни пости .

# 52
Запис за темата - пропуснала съм ги тези рецепти.
Сега ще ги копна.

# 53
  • Мнения: 5 228
Постещи дами, вече на няколко места чета, че по време на Коледните пости се разрешава риба между 14.11 и 20.12 с изключение на сряда и петък. Какво мислите по въпроса? Ядете ли риба? Аз постя вече няколко години, но винаги съм  изключвала рибата, с изключение на 21 ноември и Никулден.  newsm78

# 54
  • Мнения: 2 922
Постещи дами, вече на няколко места чета, че по време на Коледните пости се разрешава риба между 14.11 и 20.12 с изключение на сряда и петък. Какво мислите по въпроса? Ядете ли риба? Аз постя вече няколко години, но винаги съм  изключвала рибата, с изключение на 21 ноември и Никулден.  newsm78

Спред този календар, от 12 до 24 декември не се разрешава риба.
И аз преди като постех съм си позволявала риба само на 21.11 и Никулден, но този път реших да следвам календара  Laughing

# 55
  • Мнения: 1 679
ddoychinova, моля те за още 2 рецепти:  Flutter

“Корн – стек”  с гъби и спанак,  стафиди и ядки
Ананасов крамбъл

# 56
  • Мнения: 5 228
Baby__doll, много интересен линк, мерси!

Днес направих Баница с кисело зеле, праз и гъби
Плънката се задушава с олио - кисело зеле, праз, гъби, кимион, черен пипер. Когато омекне, се редят няколко реда кори с олио,като леко се нагъват, и на 2-3 места се разпределя плънката. Завършва се с 4-5 кори, намазва се с олио, нарязва се на парчета и се пече.

# 57
  • Мнения: 349
ddoychinova, моля те за още 2 рецепти:  Flutter

“Корн – стек”  с гъби и спанак,  стафиди и ядки
Ананасов крамбъл

Smiley* , ето исканите рецепти:
  “Корн – стекчета” с гъби и спанак, стафиди и ядки
Готов инстантен качамак / приготвен според упътването/ се налива в тава и изчаква да стегне и желира /аз използвах 200 гр./. С пръстен се изрязват “стекчетата”.
Зеленчуците се приготвят чрез запържване на нарязаните на ивици гъби в зехтин с нарязана скилидка чесън. Добавя се спанака /по-крехки листа/, предварително накиснатите във вода стафиди, ½ ч.л.мед, няколко капки балсамов оцет, сол, черен пипер, розмарин и босилек на вкус.
Приготвят се ядките – в затоплен сух тиган се запичат леко смлени орехи, бадеми, сусам и други ядки /по-желание/. Овкусяват се с налко зехтин, капки лимонов сок, черен пипер, сол, розмарин.
Оформените “стекчета се овкусяват в зехтин с босилек и черен пипер, запичат се по желание на грил тиган от двете страни и овалват странично в ядките.
Подреждат се “стекчета”, отгоре зеленчуците и поръсват с ядките. Сервира се горещо.

Рецептата е комбинирана от квадрати от полента със стафиди и рулца от спанак с орехи

Ананасов крамбъл  
Ябълка се почиства, нарязва се на осминки и се изсипва в предварително загрято маргарин /около 30 гр./ Поръсва се с кафява захар 2 с.л. и се задушават до омекване, но не на пюре, като може да се прибави част от сока на портокал. Круша, банан, ананас  се нарязват, добавят се сушени плодове по избор - стафиди, кайсии,портокалова кора, накиснати в сок от портокал.
Тесто за трохите:
-   75 гр. брашно
/ аз замених със смляна смес от брашно, овесени ядки ,корнфлейкс – по - диетично/
-   маргарин 40 гр.
-   захар 40 гр. бяла/кафява
-   кокос и ядки
-   1 щ. сол

Трохите се приготвят, като брашното, овесените ядки и корнфлейкса се смесват с маргарина и 1 щ. сол, за да станат трохи. Добавят се захарта, плодовите ядки /лешници, орехи, бадеми/ и кокоса.
Плодовете се разпределят в намазани с  масло форми /аз напълних и основата на издълбан ананас/ и се поръсват с трохите. Пекат се в предварително загрята до 200 градуса фурна, докато трохите се зачервят.
Сервира сe топло или студено, може и допълнително полято с мед.

Плодовете и ароматите са по желание. Количеството на трохите може да се увеличи.
Извън пости може и така Крамбъл с ябълки, банани, круши и шоколад

Днес: зеленчуков микс и пуканки
 Hug


# 58
# 59
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
ddoychinova, ти си една кулинарна фея, така да знаеш!  Hug

# 60
  • Мнения: 532
Никога до сега не съм постила,но тази година с мъжа ми решихме да изкараме последните няколко седмици до празниците без месо.
Вероятно това е първата стъпка към вегетарианството.Не знам ...ще видим

Благодаря за рецептите

# 61
# 62
  • София
  • Мнения: 3 787

Канелоните изглеждат страхотно Grinning.От праз са,нали?Ще дадеш ли рецептата за тази вкусотийка Wink

# 63
  • Мнения: 2 922
ddoychinova, чудя се как още нямаш тема в Любимите рецепти  Hug
И аз ще чакам рецептата за канелоните.   

# 64
  • Мнения: 349
ками, baby_doll ,
Благодаря ви момичета  bouquet

Ето рецептата /тя наподобява на маслини с ориз, но има и каперси, а празът според мен има по-деликатен вкус от кромид лук в комбинация с ориз; подправката е мащерка. newsm78

“Канелони” с ориз, маслини и каперси
Бялата част на няколко стръка праз лук се почиства от по-твърдите външни листа, разрязва се на парчета с дължина около 8-10 см. Изважда се вътрешността /да стане като тръбичка от няколко листа/, напръсква се с лимонов сок и оставя да отлежи 30 мин.
Ориз 1 кафена чашка се накисва във вода и престоява 20 мин., отцежда се и поставя в студена мазнина /аз използвам маргарин и олио/. Включва се котлона и когато започне пърженето се добавя скилидка чесън и бялата вътрешност на праза /нарязана на ситно/. Задушва се и се добавя малко  лим. сок /за по - бял ориз/. Прибавят се нарязаните маслини /аз използвам зелени, да не оцветяват ориза/ и десетина каперси. Овкусява се с черен пипер сол /маслините и каперсите са солени/, чесън на прах, мащерка. Долива се топла вода 2,5 к. чашки, изчаква се да заври и изключва котлона, като съда остава на него. След 20 мин. в зависимост от вида на ориза трябва да е омекнал, но не разкашкан. Поръсва се нарязан копър.
Подготвят се “канелоните” като се задушават на пара или в микровълнова с малко мазнина,  вода и ½ ч.л. захар до омекване според вкуса /да не са "жилави"/.
Пълнят се, нареждат се в съд и заливат с малко мазнина и вода /на дъното/, добавят се още цели маслини /може и черни/ и каперси, задушва под капак още 10 - ина мин. в гореща фурна или микровълнова  -  да се обединят вкусовете.
При поднасяне се поръсва с копър и резен лимон.

# 65
  • Мнения: 494
  Страхотни рецепти.  bouquet   bouquet   bouquet

  Ето и две от мен, които приготвих днес и вчера:
    Сармички с лозов лист:
  Един буркан стерилизирани лозови листа, на които отрязваме дръжките
  1 чаша ориз
  1-2 стръка праз
  10-на гъби-печурки
  шепа орехови ядки, нарязани не много на дребно
  малко черен пипер, сол, ронена чубрица, къри (мадрагско или индийско-според вкуса)-1 к.л.
  зехтин(олио) за задушаването на плънката
     В тиган задушаваме нарязания праз в малко зехтин или олио, докато омекне, прибавяме ориза, като бъркаме добре и изчакваме малко, за да стане стъклен. Поръсваме с кърито. Прибавяме гъбите, които са нарязани на по-едри кубчета и орехите, заедно с малко вода, за да не загори ориза. Слагаме няколко щипки чубрица, сол и черен пипер-млян-на вкус. Когато  оризът поомекне малко, махаме сместа от котлона и увиваме малки, стегнати сармички с лозовите листа. На дъното на тенджерка постиламе, оставени за целта, няколко лозови листа и нареждаме плътно сармичките отгоре. Затискаме много добре с чинийка, която е с малко по-малък диаметър от този на тенджерката, поливаме с вода или зеленчуков бульон, колкото да се покрие чинийката и варим под капак на не много силен котлон. Поднасят се студени и с парченце лимон, с чийто сок се подправят.

  Ето и едни любими на съпруга ми пълнени картофи:
  Варим няколко по-големи картофа, които оставяме да изстинат и разрязваме през средата на две половинки. С малко ножче ги издълбаваме (като лодчици) и пълним с предварително задушени на тиган зеленчуци (смес от грах, моркови, царевица,чушки). Върху картофите подреждаме нарязано на лентички тофу, подправено предварително (продават ги пакетирани в големите супермаркети). Нареждаме в намазнена тавичка и запичаме в предварително загрята фурна, докато тофуто се запече леко.
  Междувременно правим доматен сос -задушаваме пасирани домати от консерва или пресни, в малко зехтин или олио, докато сместа се редуцира и посгъсти. Подправяме с 2-3 скилидки чесън, нарязани на по-едро, 3-4 щипки сух розмарин (или малко нарязан пресен) и ако доматите са пресни, добавяме малко сол.
  Поднасяме запечените картофи, поляти с доматения сос.

  Ето и десерта за днес- обелвам 3 хубаво узрели авокадо, пасирам ги и смесвам с предварително разбита растителна сметана. Разпределям в стъклени чашки, подреждам отгоре кръгчета банан, поръсвам със стафиди и натрошен крокан и готово! Grinning

# 66
  • София
  • Мнения: 3 787
ками, baby_doll ,
Благодаря ви момичета  bouquet

Ето рецептата /тя наподобява на маслини с ориз, но има и каперси, а празът според мен има по-деликатен вкус от кромид лук в комбинация с ориз; подправката е мащерка. newsm78

“Канелони” с ориз, маслини и каперси
Бялата част на няколко стръка праз лук се почиства от по-твърдите външни листа, разрязва се на парчета с дължина около 8-10 см. Изважда се вътрешността /да стане като тръбичка от няколко листа/, напръсква се с лимонов сок и оставя да отлежи 30 мин.
Ориз 1 кафена чашка се накисва във вода и престоява 20 мин., отцежда се и поставя в студена мазнина /аз използвам маргарин и олио/. Включва се котлона и когато започне пърженето се добавя скилидка чесън и бялата вътрешност на праза /нарязана на ситно/. Задушва се и се добавя малко  лим. сок /за по - бял ориз/. Прибавят се нарязаните маслини /аз използвам зелени, да не оцветяват ориза/ и десетина каперси. Овкусява се с черен пипер сол /маслините и каперсите са солени/, чесън на прах, мащерка. Долива се топла вода 2,5 к. чашки, изчаква се да заври и изключва котлона, като съда остава на него. След 20 мин. в зависимост от вида на ориза трябва да е омекнал, но не разкашкан. Поръсва се нарязан копър.
Подготвят се “канелоните” като се задушават на пара или в микровълнова с малко мазнина,  вода и ½ ч.л. захар до омекване според вкуса /да не са "жилави"/.
Пълнят се, нареждат се в съд и заливат с малко мазнина и вода /на дъното/, добавят се още цели маслини /може и черни/ и каперси, задушва под капак още 10 - ина мин. в гореща фурна или микровълнова  -  да се обединят вкусовете.
При поднасяне се поръсва с копър и резен лимон.

Много благодаря за рецептата Hug.Много вкусно изглежда.Още утре ще го пробвам Wink

# 67
  • Мнения: 585
Ето ви и вас, откога ви търсех.  Да се включа и аз сред постещите, тази година и мъжа ми се нави да пости без нищо животинско, много съм доволна Simple Smile
Носи си храна от вкъщи за работа, та имам нужда от идеи, за да не му писне Wink

Много се радвам, че я има тази тема.
За сладкишите, понеже наистина са малко, не знам дали сте се сетили да си направите наскоро грис халва, аз слагам в огромно количество ядки и стафиди и става страшно вкусна Simple Smile

Стържем ряпа и моркови, червено цвекло, настъргано с лимон, зехтин и много магданоз ( има го и във вариант сварено цялото, после се бели , на кубчета и със същите подправки), салата от карфиол, сварява се няколко минути в подсолена вода на розички, после с лимон зехтин, чесън и копър, уникална е.

Ходя чат пат до китайците за кълнове и правя салата от соеви кълнове със сусамово олио и ябълков оцет, може и настърган морков.

И невероятните картофи на свекърва ми, които винаги ме спасяват като нямам време. Картофи, среден размер, белим и режем по дължина на половини. Смесваме Пикантина и брашно едно към едно, овалват се и се пекат в силно загрята фурна в намаслена с олио тава. Поставят се на облата страна и се махат, когато леко поизстинат, по-лесно се отлепят от тавата Simple Smile  chef  chef

Да Ви е вкусно!  bouquet

# 68
# 69
  • Мнения: 585
Патладжани с ориз

Задушаваме морков, лук, пащърнак, целина и дръжките от магданоз. Прибавяме ориз, задушаваме и него, после домати и листата от магданоза. Може малко пикантина и сол.

Това го слагаме в тава, поливаме с вода и отгоре редим предварително запържени патладжани на филии, преди това осолени, за да им изтече горчилката Simple Smile Печем и добър апетит. Simple Smile

# 70
  • Мнения: 5 228
Ще използвам нашата тема, за да ви попитам каква питка правите за Бъдни вечер. Всяка година празнуваме в баба ми и дядо ми, тази година дядо ми ме  помоли аз да направя питката, което е голяма чест, защото той е страхотен кулинар. Търся хубава и изпитана рецепта за постна питка  и ще съм благодарна да споделите вашите рецепти.

# 71
  • Мнения: 585
Аз не съм правила досега, но тази която майка ми прави ми е просто любима.
Става малко сплескана, но ужасно вкусна, прави я със сода, малко оцет и захар и сол. Ако те интересува, ще я попитам за рецептата.

# 72
  • у дълбоката провинция
  • Мнения: 125
Хайде и от мен една постна рецепта
Пълнени чушки с боб
около 1/2кг боб
3 стръка праз,ако не го обичате може и обикновен червен лук
1ч.ч смлени орехи
чубрица,червен пипер и сол на вкус
ами забравих чушките-за 1/2кг боб около10бр. сухи чушки
След като сварите боба/да не е преварен,че като объркате продуктите всичко ще стане на каша/прибавете леко задушения в малко олио праз,орехите и подправките!Объркайте сместа и с нея напълнете чушките.Подредете в намазнена тавичка и на всяка чушка отгоре по няколко капки олио.Печете около 20мин. в умерена фурна,защото всички продукти са обработени!
Забравих да спомена,че чушките се киснат за 5мин. във вряла вода да омекнат за да може да се пълнят!Айде пробвайте и пишете!

# 73
  • Мнения: 349
Фукла ,
Наистина голяма чест са ти оказали с месенето на Коледната питка. Каквато и рецепта да избереш -
това е обреден хляб:
Вложи в нея цялата си доброта, която имаш: прибави искрената си любов към твоите близки, баба и дядо; овкуси я с много надежда за здраве, късмет и успехи; поръси с усмивка за радост и настроение -
и това ще бъде най-хубавата пита, която те някога са вкусвали.  chef

Класическа трилогия –Зеле с ориз и боб  
Ето и нещо сладко:
Постни мъфини със сладко и зелен чай

За 1 форма /с тефлоново покритие/. т.е. за приготовление на 12 кексчета, са необходими следните  продукти:
• 200 гр. изцедено сладко или конфитюр /аз използвах от сини сливи/
• 1 ч. л. с връх сода бикарбонат
• 180 гр. брашно -  1,5 ч.чаши от 200 мл.
• 75 гр. захар 1/2 ч.чаша
• кафена чашка счукани/нарязани орехи
• 1 ч.л. канела
• 2 ч.л. какао
• кора от лимон
• 2 с.л.мед
• 100 – 120 мл силен зелен хладък чай /в зависимост от гъстотата на сладкото/ аз използвах с лимонов аромат
• 120 мл. олио и маргарин /стопен/ 50:50
• сушени сливи 2-3 бр.

Първо формата се намаже с маргарин, формата се поставя в хладилника. Така охладеният маргарин ще проникне по-бавно в тестото, а кексчетата ще придобият хрупкава коричка и ще се извадят по-лесно от формата.
Смесва се сладкото със содата и оставя да шупне /около 15 мин./.
Подготвя се сместа за мъфините по известната технология - Първо, всички „сухи“ съставки, като брашно, захар, орехи, канела, какао, кора от лимон се смесват. Разбиват се „мокрите“ - олио и маргарин, чай, мед и сладко със содата.  След това „сухите“ се прибавят към „мокрите“ и се разбъркват достатъчно добре / не се бърка много/ . Пълнят формичките на части - първо тесто  - парче от  сушена слива – тесто – ядка от орех.
Пекат се в предварително загрята 180 гр.С  15 - 20 мин. /проверка със суха клечка/
Още топли се поръсват леко със сиропа от сладкото или мед. След изстиване /първо във формата/ се гарнират по желание – аз с пълнени с лимонови кори и сушени и накиснати в сиропа сини сливи с ядки /.
 Hug


Последна редакция: ср, 12 дек 2007, 10:58 от ddoychinova

# 74
  • Мнения: 585
Ябълков сладкиш за пости

1.5 кг ябълки
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. брашно
1 ч.ч. грис
1 ч.л. канела
1 ч.л. бакпулвер
4 с.л. олио
1 с.л. настъргана лимонова кора
2 с.л. лимонов сок

Ябълките се обелват, настъргват се на едро ренде и се смесват с лимоновия сок, кората от лимона и половин чаша от захарта. Сместа се разделя на 3 части.
Брашното се пресява и се смесва с гриса, останалата захар, канелата и бакпулвера. Сместа се разделя на 3 части.
В намаслена тавичка или върху намазана с мазнина хартия за печене се слага 1/3 от брашнената смес, разпределят се 1/3 от ябълките и се поръсва 1/3 от олиото. Така се редуват всички смеси, докато свършат. Последният пласт трябва да бъде от ябълки и олио.
Сладкишът се пече около 45 мин на 180° С, докато се зачерви.

Идея: в сладкиша могат да се прибавят чаша стафиди. Може да да добавите и орехи и други ядки.
Ако имате дюли можете да приготвите сладкища с настъргани дюли, тогава не се слага канела.

Може да се направи подложка от натрошени бисквити с малко олио, това също е много вкусно Simple Smile

Да ви е сладко Simple Smile

# 75
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Не мога без мляко, сирене, кашкавал и яйца. Не съм фен на месото и мога без него.

 smile3521 smile3521

# 76
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Моят щрудел, който правих изглеждаше ужасен на вид, но пък за ядене ставаше. Embarassed
Тези дни ще пробвам някоя и друга рецепта от дадените тук.
Време не остана. Simple Smile

# 77
  • Мнения: 3 094
Да, постя и аз и семейството ми от уважение към рождеството.

Ето и една рецепта от мен - вегетарианска руска салата.

2 кофички соена майонеза.
3-4 картофа
5-6 кисели краставички
4-5 кисели моркова
15 маслини без костилки
15-20 стерилизирани печурки
2-3 супени лъжици грах
2-3 супени лъжици царевица
300 грама тофу или соев колбас
горчица
лимонов сок

Сварените картофи се пасират, прибавят се нарязаните на дребно гъби, кисели краставички, кисели моркови и маслини, настъргва се тофуто или соевия колбас и се разбъркват със соевата майонеза. Привавят се на вкус горчица, лимонов сок, може и черен пипер.

Соевите продукти ги има в диетичните магазини.

Да ви е сладко! Grinning

# 78
  • Мнения: 5 228
Руската салата е много добра идея. Вчера майка ми беше направила, но с майонеза без яйца, май не се води соева, така ми хареса, че преядох.
Днес ще направя някой от сладкишите - колебая се между мъфините на ddoychinova и ябълковия сладкиш на artexa.

# 79
  • Мнения: 585
Руската салата е много добра идея. Вчера майка ми беше направила, но с майонеза без яйца, май не се води соева, така ми хареса, че преядох.
Днес ще направя някой от сладкишите - колебая се между мъфините на ddoychinova и ябълковия сладкиш на artexa.
Каква е тази майонеза без яйца, за първи път чувам newsm78

# 80
  • Мнения: 5 228
Преди имаше една  марка Видона, хубава беше, но сега не я намирам. Ползвам Краси Light - в бурканче, със син етикет, без яйца е и става за пости.

# 81
  • Мнения: 3 094
Руската салата е много добра идея. Вчера майка ми беше направила, но с майонеза без яйца, май не се води соева, така ми хареса, че преядох.
Днес ще направя някой от сладкишите - колебая се между мъфините на ddoychinova и ябълковия сладкиш на artexa.

Тази без яйца е със сухо мляко, така че не става за пости..........само соевата, защото е направена със соево мляко

# 82
  • Мнения: 5 228
Майонеза със сухо мляко не съм виждала. На тази, която ползвам,  съставът е следният: растително масло, вода, винен оцет, лимонена киселина, сол, консервант, захар, стабилизатор.

# 83
  • Мнения: 3 094
някои имат мляко, други сух яйчен жълтък, трети соя - без протеин майонеза не може да стане......този състав, който изброяваш е невърможен, просто може на етикета да не е написано всичко каквото се съдържа в продукта - така или иначе имам голямо една наум какво пише по етикетите на храните в България Peace

# 84
  • Мнения: 585
Соева майонеза не съм срещала тук  newsm78

# 85
  • Мнения: 5 228
Има, но е страшно гадна. Тази на Краси е същата на вкус като обикновената.

# 86
  • Мнения: 1 679
Моля за рецептата и за карамелена грис халва   Hug

# 87
  • Мнения: 3 094
Соева майонеза не съм срещала тук  newsm78

Има и в диетичните магазини, и във Фантастико, и във Фамилия.....има няколко вида, че и на няколко фирми. Има една с коприва, която използвам, и една с подправки........ими пушена, с чесън, натурална - която наистина е гадна на вкус, но във вегетарианската руска салата при сложени толкова много вкусни неща, че и лимонов сок и горчица, не се забелязва изобщо Grinning

# 88
  • Мнения: 585
Соева майонеза не съм срещала тук  newsm78

Има и в диетичните магазини, и във Фантастико, и във Фамилия.....има няколко вида, че и на няколко фирми. Има една с коприва, която използвам, и една с подправки........ими пушена, с чесън, натурална - която наистина е гадна на вкус, но във вегетарианската руска салата при сложени толкова много вкусни неща, че и лимонов сок и горчица, не се забелязва изобщо Grinning

Благодаря ти, непременно ще потърся.

А зная ли някой как се прави сос за фалафели, като при арабите, мисля да си купя смес и машинка днес Simple Smile

# 89
  • Мнения: 3 094
Соева майонеза не съм срещала тук  newsm78

Има и в диетичните магазини, и във Фантастико, и във Фамилия.....има няколко вида, че и на няколко фирми. Има една с коприва, която използвам, и една с подправки........ими пушена, с чесън, натурална - която наистина е гадна на вкус, но във вегетарианската руска салата при сложени толкова много вкусни неща, че и лимонов сок и горчица, не се забелязва изобщо Grinning

Благодаря ти, непременно ще потърся.

А зная ли някой как се прави сос за фалафели, като при арабите, мисля да си купя смес и машинка днес Simple Smile

Смес за фалафели ли те интересува?

# 90
  • Мнения: 585
НЕ, по-скоро сосът.
Смес се продава и готова, а и намерих тук там рецепри, но в соса ми е интересно какво слагат освен киселото мляко.
Ядох едни, в които като че ли имаше тахан.

# 91
  • Мнения: 3 094
НЕ, по-скоро сосът.
Смес се продава и готова, а и намерих тук там рецепри, но в соса ми е интересно какво слагат освен киселото мляко.
Ядох едни, в които като че ли имаше тахан.

Тахан, хумос, вода и мазнина. подправки и лимонов сок. Но не зная пропорциите

# 92
  • Мнения: 349
Smiley*,  моята карамелена грис халва е по традиционната рецепта. Количесвото захар за сиропа първо се карамелизира, добавя се водата /внимателно, защото разликата в температурите е голяма/. Изчакава се да се разтвори до хомогенност и залива запържения до златисто в зехтин грис. Ядки и стафиди – пожелание. Преди сервиране се обръща и гарнира. Simple Smile
Днес:
леща по индийски
банички с праз и гъби
 Hug

# 93
  • Мнения: 1 679
ddoychinova, благодаря ти отново   bouquet

# 94
  • Мнения: 3 094
аз пък днес кьопоолу, чушки пълнени със соева кайма и ориз, и елда със зеленчуци. За десерт натурални сокове, изстискани с домашната машинка Simple Smile

# 95
  • Мнения: 585
НЕ, по-скоро сосът.
Смес се продава и готова, а и намерих тук там рецепри, но в соса ми е интересно какво слагат освен киселото мляко.
Ядох едни, в които като че ли имаше тахан.

Тахан, хумос, вода и мазнина. подправки и лимонов сок. Но не зная пропорциите

Тук в този сос слагат кисело мляко, а какви точно подправки имаш предвид?

# 96
  • Мнения: 585
ddoychinova , баничките изглеждат много апетитни, ще дадеш ли рецептата?

# 97
  • Мнения: 3 094
НЕ, по-скоро сосът.
Смес се продава и готова, а и намерих тук там рецепри, но в соса ми е интересно какво слагат освен киселото мляко.
Ядох едни, в които като че ли имаше тахан.

Тахан, хумос, вода и мазнина. подправки и лимонов сок. Но не зная пропорциите

Тук в този сос слагат кисело мляко, а какви точно подправки имаш предвид?

кориандър, кимион, кардамон, черен пипер, сомак и шафран......Можеш да слагаш и бахар или куркума, чесново брашно, също и джинджифил е възможно.в ръзличните арабски държави, наблягат на едни или други от изброените дотук:). Изборът е твой.

# 98
  • Мнения: 585
Вчера направих фалафели с готовата смес от арабите Simple Smile Станаха много сполучливи Simple SmileСместа си я бива!!!  newsm10

# 99
  • Мнения: 585
Ще експериментирам с тоя сос, все ще се получи накрая. Сега ще пробвам руската салата, намерих соева майонеза, никак не е лоша, както и соева шунка, хаха направо съм изненадана от вкуса   chef

# 100
  • Мнения: 5 228
Artexa, от къде купуваш сместа за фалафели?

# 101
  • Мнения: 585
Artexa, от къде купуваш сместа за фалафели?

От арабските магазини. Има такива на Цар Симеон в близост до пазара Кирков и на самия пазар отстрани в магазинчетата. 2 лв пакетчето.

# 102
  • Мнения: 3 094
Ще експериментирам с тоя сос, все ще се получи накрая. Сега ще пробвам руската салата, намерих соева майонеза, никак не е лоша, както и соева шунка, хаха направо съм изненадана от вкуса   chef

Супер! Аз правих за вечеря запечена соева наденица с растителен кашкавал, нарязани гъбки и домати и поръсена с лимонов сок.
Правя и един съвсем постен кекс, но остава за почивните дни - брашно, вода, бакпулвер, захар на вкус, олио или растителен маргарин, стафиди, сушени кайсии, фурми и смокини, орехи, бадеми и други по желание ядки. овкусявам с канела, малко карамфил, индийско орехче, ванилия и лимонова кора.

# 103
  • Мнения: 585
Направих "руската салата". Стана СУПЕР
Без гъбки, с повечко царевица и грах   food002 мааалко пикантина за вкус.
Другото- салата от варено червено цвекло на кубчета с лимон, захтин и много магданоз, леща чорба с индийско къри и киевски хляб от Халите. Облизахме си пръстите  newsm44 newsm68 newsm03 newsm53 newsm10

# 104
  • Мнения: 3 094
Направих "руската салата". Стана СУПЕР
Без гъбки, с повечко царевица и грах   food002 мааалко пикантина за вкус.
Другото- салата от варено червено цвекло на кубчета с лимон, захтин и много магданоз, леща чорба с индийско къри и киевски хляб от Халите. Облизахме си пръстите  newsm44 newsm68 newsm03 newsm53 newsm10

Аз правя 2 салати с червено цвекло.
Едната е с варено. Нарязвам го и го оставям да покисне наръсено с оцет, смлян кимион, черен пипер, бахар и накъсан дафинов лист и накълцани чесън и кромид лук. Нарязвам домати и печени чушки и след като е поел миризмите, прибавям и цвеклото , заедно с подправките (махам обаце дафиновия лист, че не може да се дъвче все пак:)). Прибавям студено пресован зехтин и нарязвам китка магданоз. Може да се добави и малко нарязана на дребно маруля или салата и репички.
Другата салата е от сурово червено цвекло - наричам я зимна салата. Нарендвам червено цвекло, бяла ряпа (може и черна, който обича люто), моркови, малко целина глава и алабаш (гулия). Нарязвам на дребно червено и бяло зеле. Поръчвам с листа целина - нарязани на ситно и овкусявам със оцет и зехтин.

# 105
  • Мнения: 3 094
Artexa, от къде купуваш сместа за фалафели?

Има диетични магазини на Иван Асен, по скоро на пресечката с Иван Асен , на една уличка, която е зад Райфайзен банк. Има такъв магазин и на Шишман и на Дунав (почти на пресечката на тази улица с Дондуков).

Общи условия

Активация на акаунт