За обръщението "маминка"

  • 16 530
  • 250
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 187
Аз се обръщам така към баба си, Рая ме чува, и тя  я нарича така. Към майка ми се обръща с "бабо" , както и към свекърва ми. Всъщност, за мен няма никакво значение, кое от двете обръщения ще използва.

# 61
  • Мнения: 13
Прекрасно обръщение.Аз го използвам,децата ми го използват,надявам се и внуците.
Sick

Моя син може да казва Бабо, още не научил маминко въпреки че майка ми и свекърва ми държат да са маминки той им вика бабо, а свекърва ми му казва "Маме" или "Мамо" при което аз меко казано се изприщвам!
Риспект!  Grinning

...традиция, която носи в себе си разнообразието на езика...
  Sick

Това е чисто и просто диалектна дума за баба. Нищо общо няма с присвояване на обръщението за майка, с желанието на бабата да младее и други подобни простотии. Точно по същия начин стои въпросът с думите мамул-царевица, диня-любеница и т.н.
Ша ма извиняваш пиУе, ама си много далеч от истината  Mr. Green

# 62
  • Мнения: 728
Аз не съм казвала "маминка",не ми харесва и детето ми не казва.
Казва си "Бабо" и това е. Peace

# 63
  • Мнения: 54
Мен лично много ме дразни ... не бих го използвала... Като чуя маминка и в съзнанието ми изниква една грозна дебела и мазна бабка  Sick


 Peace

# 64
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Eеее, чак пък да свързваме с визуален образ. А като чуете "бабо" не изниква ли съсухрена и едва кретаща баба, с големи цайси и беззъба уста, седнала до огнището (образ като от рекламата на наденицата Леки)..............А въпросната баба (свекърва, тъща) може да е на 45 в отлична форма. Peace Flutter

Моята майка беше на 42, когато сестра ми й роди внуче. За него и следващото й е маминка, но те не я наричат така. За по-кратко я налримат "Мамо Ани". Явно на сестра ми тогава, а и сега не й пречи. Големият сега е на 23 години и я нарича "бабо". Ето промяна! По собствено негово желание...

Моите деца я наричат "бабо".

# 65
  • Мнения: 636
Няма значение на каква възраст е/свкърва ми е на 56/, бабата си е баба. Сестра ми е на 18 години, но на детето му е леля, а не кака или разни други производни. Защо да объркваме понятията на децата?!

# 66
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Няма значение на каква възраст е/свкърва ми е на 56/, бабата си е баба. Сестра ми е на 18 години, но на детето му е леля, а не кака или разни други производни. Защо да объркваме понятията на децата?!


Бях на 11 като станах леля. Е как да ми каже "леля". Племениците ми казваха "како". След 10-на години сами минаха на "лелче"...

# 67
  • Мнения: 636
Цитат
Бях на 11 като станах леля. Е как да ми каже "леля". Племениците ми казваха "како". След 10-на години сами минаха на "лелче"...
Защо да не ти каже, като си му леля? Има момичета, които на 14-15 години стават майки - и те ли са каки?

# 68
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Аз съм за това, когато са малки на децата да се учат на обръщение към близките по осмотрение на родителите, но когато порастнат децта сами да решат как ще се обръщат...

# 69
  • Мнения: 636
Цитат
Аз съм за това, когато са малки на децата да се учат на обръщение към близките по осмотрение на родителите, но когато порастнат децта сами да решат как ще се обръщат...

И аз съм за това!

# 70
  • Мнения: 7 947
Няма значение на каква възраст е/свкърва ми е на 56/, бабата си е баба. Сестра ми е на 18 години, но на детето му е леля, а не кака или разни други производни. Защо да объркваме понятията на децата?!

Понятията на децата се объркват именно когато ги научиш да казват на едно 15 годишно момиче ЛЕЛЯ например. Детето свързва и трябва да свързва понятията с възрастта - на жените да казва леля, на възрастните баба, на децата - кака! не мисля, че е добър вариянта да ги учим на някакви роднински връзки - аз имам брат на 18 години, но моя син му казва БАТЕ, а не вуйчо. Поне това е моето мнение Hug

# 71
  • Мнения: 7 821
Не харесвам, да не кажа противно ми е, обръщението "маминка"  Sick . Децата ни казват на бабите си "бабо".

# 72
  • Мнения: 685
Баба ми искаше така да й казвам... но аз никога не се пречупих.
Звучеше ми неестествено. Все едно на галено от мама...
А майка си е само една!

Последна редакция: пт, 16 ное 2007, 11:18 от Cantariny

# 73
  • Мнения: 4 324
Не харесвам, да не кажа противно ми е, обръщението "маминка"  Sick .

Абсолютно съгласна!
Има си майка и тя е една.
Има си баби и те са две !
Маминка за мен е умалително на мама.
Не бих допуснала в никакъв случай бъдещите ми деца да наричат маминка друг освен мен! 

# 74
  • Мнения: 263
С думата "маминка" съм наричала една много скъпа и мила жена за мен, която вече не е сред нас. Това е хубава дума, с която разграничаваш всички баби от твойте собствени.

Общи условия

Активация на акаунт