кърмене и хормонални проблеми

  • 2 795
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 506
Откакто ми дойде м. през февруари (родих ноември м.г.), кървя през 10-15 дни. Станаха вече три месеца... Според джи пи то това се дължало на объркване на хормоните от "дългото" ексклузивно кърмене. На някой случвало ли му се е? Явно няма да мина без гинеколог, колкото и да се надявах. Иска ми се обаче да се сдобия с малко повече информация по въпроса, че си представям как ще ме гледат като им кажа, че 5.5 месечното ми бебе е само на кърма............. Sad

# 1
  • Мнения: 6 315
Ами според мен най-добре отиди на гинеколог и обясни за какво става дума. По принцип по време на кърмене хормоните не са особено регулирани. Моето Джи Пи все ми повтаряше как трябва да кърмя поне до година Simple Smile. Голям съмишленик се оказа. А гинеколожката изобщо не ми е казвала нищо - много е печена и уважава хората и техните виждания.

Отиди на лекар! Simple Smile

# 2
  • Мнения: 5 713
Вклю4вам се да кажа 4е това кървене го има и при мен, но аз не кърмя. Така 4е може да не е свързано с кърменето. Ходих 2 пъти на гинеколог във връзка с тоя проблем. Първият път каза, 4е едното кървене е при овулация/ срещало се при раждали жени/ а другото цикъла. Трябваше да пия едни хап4ета дето се оказа, 4е са спряни от производство, а техния заместител не ми помогна особено. Вторият път каза да пия витамин А, ако пак се полу4и кървене по време на овулация. Но най-добре е да взимам противоза4атъ4ни, защото това все пак било хормонално нару6ение.
Съветвам те да отидеш на гинеколог да видиш при теб как стоят нещата, нали и кърмиш. Grinning

# 3
  • Мнения: 4 244
В никакъв случай не е свързано с кърменето
Аз кърмех до 6 месец, имах цикъл и с двамата и си ми вървеше нормално - както и преди ражданията като разстояние между циклите и като времетраене

# 4
  • Мнения: 385
В никакъв случай не си мисли, че кърменето води до хормонални проблеми и от там до това кървене, което имаш. Ако някой доктор ти твърди подобно нещо, му скъсай дипломата. До хормонални проблеми могат водят хормоналните лекарства, които се прилагат на жените през цялото време. Дори когато раждаш никой не те пита дали искаш да ти стимулират раждането с окситоцин (хормонален препарат, който се слага през системата на която те връзват щом легнеш да раждаш) или искаш да си родиш без този изкуствен хормон.

Напротив, отиди на гинеколог, защото ако кърмиш (есклузивно и през нощта) би трябвало да нямаш менструация. Това че при повечето майки в България подобна ситуасия е по-скоро изключение се дължи на факта, че почти никоя не кърми на поискване и намаляват броя на кърменията още в началните месеци.

Ние бяхме на само на кърма до към 7 1/2 месеца. После включих други храни. Менструацията ми дойде, когато синът ми навърши 1г и 1м. Това е нормалното.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 792
Цитат на: Инка
Напротив, отиди на гинеколог, защото ако кърмиш (есклузивно и през нощта) би трябвало да нямаш менструация.

С това не мога да се съглася. Лактационната аменорея е често срещана, но в никакъв случай не е задължителна! Има майки, които изключително кърмят и въпреки това имат менструация - тук влияят наследственост и физиологични особености.

При всички положения се консултирай с гинеколог, без да стресираш върху изключителното кърмене - и аз като Инка смятам, че не това е проблемът.

# 6
Кърмех първото си дете на повикване и въпреки това ми дойде на 5 месец след раждането. Първите 3-4 месеца кървях през 15-20 дни.
Освен на гинеколог изнуди джипито да те изпрати и при свестен ендокринолог. Понякога стават големи обърквания с хормоните, с които гинеколозите не могат да се справят. Слава богу, моята АГ навреме си призна. Оказа се, че имам проблем с щитовидната жлеза. Направиха ми изследвания и започнах да пия L-Thiroxin и още на следващия месец нещата се нормализираха.
Каквото и да е при теб върви на лекар и късмет!

# 7
  • Мнения: 4 244
Цитат на: boo
С това не мога да се съглася. Лактационната аменорея е често срещана, но в никакъв случай не е задължителна! Има майки, които изключително кърмят и въпреки това имат менструация - тук влияят наследственост и физиологични особености..

Хормонален дисбаланс по време на бременност, хормонален дисбаланс след раждане. Минават минимум 9 месеца докато всичко си дойде на мястото. Колкото е траела самата бременност.
Всички отклонения свързани с жлезите с вътречна секреция с възможни - и проблеми с щитовидната жлеза също!
Аз имах с щерката такъв проблем - при мен точно пбратното, бях с увеличнеа функция
А за аменореята или наличието на цикъл - всичко е до натура

# 8
  • Мнения: 3 506
Мами, благодаря ви за отговорите! Както винаги сте много отзивчиви! Ясно е, че без лекар няма да мина, но ми се искаше да проуча въпроса предварително.
Иначе аз нямам лактационна аменорея - това вече си го знам. С първото раждане ми дойде на 3-4 месец въпреки че кърмех ексклузивно и по няколко пъти през нощта до 7-мия, а с нощното кърмене продължихме до годинка, като междувременно забременях.... Сега ми дойде горе-долу по същото време, но събитието се повтаря на всеки 10-15 дни......Така не ми се ходеше на доктор.......... То е ясно, че няма да стресирам на кърменето, но като ми кажат да пия противозачатъчни, е ясно накъде ще тръгне разговорът. Иди че обяснявай на лекар, че предпочиташ да кърмиш....
А за ендокринолога - голямо изнудване ще трябва да падне, но ще се пробвам, ако не се изясни/оправи проблемът. А тези проблеми с щитовидната жлеза имат ли други симптоми?

# 9
  • Мнения: 5 713
Цитат на: Maria.St
А тези проблеми с щитовидната жлеза имат ли други симптоми?

Оказа се преди 2 години, 4е брат ми има проблеми с щитовидната жлеза. При него симтомите бяха рязко напълняване, нестабилно кръвно налягане и от там рязко виене на свят, потене. Но не знам дали това наистина са симптомите или при всеки е индивидуално.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 917
Вече трима лекари са ми казвали само след един поглед, че имам проблем с щитовидната жлеза. Личало си по очите ми, но така и не разбрах, какво им е толкова на очите ми Confused: Просто са големи, но те винаги са си били такива Thinking

# 11
  • Мнения: 3 146
Да ти кажа специално това дори и аз го различавам.Има си един куп външни белези, по които могат да се познаят определени болести.Например големи тъмни кръгове (постоянни) под очите често са свързани с бъбречни проблеми, а подпухнали очи - с високо кръвно.А гушата си личи както по очите (трудно ми е да ти обясня какви точно очи), така и по самата гуша - има една издатина, която също е специфична.А вродени умствени заболявания при бебетата си личат и по линиите на дланите.Това е скромния ми опит и лични наблюдения.все пак доста деца съм виждала и съм преглеждала подробно здравните им картони .И все питам разпитвам Grinning
А да са ти  по-изпъкнали очите ?

# 12
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Jade
Вече трима лекари са ми казвали само след един поглед, че имам проблем с щитовидната жлеза. Личало си по очите ми, но така и не разбрах, какво им е толкова на очите ми Confused: Просто са големи, но те винаги са си били такива Thinking

Живе, ти имаш така наречения екзофталм
Аз го имах същото, показателен е при гуша с повишена функция на жлезата.
А това което Natsi описва е понижена функция.
Всичко може да се случи
Няма да е лошо и ти да се мернеш край някой ендокринолог.
Ако искаш на ЛС ме питай ,познавам ги всичките (нали съм работила с тях)

# 13
Здравейте отново!
 
Изнудването за направление си заслужава, заради изследванията - скъпички са, но поввчето се полагат по здравна каса поне един път в годината Money Тънкият момент е, че трябва да те изпрати специалист, сключил договор с касата. После можеш да си ги вземеш (или припишеш/преснемеш) и да идеш при някое светило Wink
Виж кого ще ти препоръча debelanata - вътрешната информация е злато.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 917
Благодаря ти Natsi, от утре започвам с изнудването Wink

Общи условия

Активация на акаунт