Висока Т, без други оплаквания - дали е "петата шарка&q

  • 6 479
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 157
Малката от вчера е с висока Т. През нощта стигна до над 39 градуса, а детето се мяташе в леглото в буквалния смисъл на думата. На прегледа тази сутрин педиатърката каза, че имало някаква болест с обрив, подобна на шарка / тя ми каз точното име, ама много сложно беше и не го запомних/. Засягала само децата от 6 мес. до 1 год. и 2 - 3 мес. Два дена се поддържала висока Т, а на третия избивал обрив. Наричали я "петата шарка".
Мили мами, знаете ли нещо повече за тази болест? А дали пък не е нещо друго?
Трябва да чакам 3 дена и да се боря с температурата на бебка без да съм сигурна, че ще й мине. Много ми е притеснено...

# 1
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Шарката мисля се казваше"Седма шарка" . С нея оправдават доста неща. Синът ме го набедиха че кара нещо подобно, но и до сега не съм сигурна че е било това. Обрив е силно казано - приличаше на мрежичка от капиляри-както става при по- белите бебета като им е студено-по коремчето. Висока Т и нищо друго. Бъркат тази шарка и с Рубеола която напоследък върлува. Не се притеснявай няма последици дори да е рубеола.

# 2
  • Мнения: 319
Мисля, че шарката се казва седма и аз съм я карала като малка. Майка ми ми е разказвала, че обривът избива само по бузките и то като се влезе на топло. На студено нямало нищо. Бузките се не се обривали с пъпки, а по-скоро се зачервявали - обривът бил толкова ситен, че отдалеч изглеждал като руменина. За температура не ми е споменавала. Казвала ми е, че ме е водила на служебния си лекар и то по-скоро ей така - за всеки случай, а не че толкова имало за какво. Той обаче бил стар лъв - нещо като доктор Спок и дори казал на сестрата да ме разгледа добре, че въпросната шарка била доста рядко явление и можело да не и се случи да я види втори път. Не знам дали ти помогнах, но не разчитай на това обяснение на педиатърката, ами виж какво друго можеш да направиш за бебка.

# 3
  • Хасково
  • Мнения: 992
Ние я изкарахме миналата седмица тази "Пета болест" или още "Пета шара".
Три вечера бяхме с висока температура на моменти с над 39 градуса и леко зачервено гърло. Пихме Алгументин. После разбрах, че можело и без него, но тази болест дакато не избие обрива не става ясно, че е тя.
Педиатърката ми даде да прочета докторската книга с диагнозите. Там пише: Засяга кърчачета и малки деца. Симптомите са 3-4 дни с висока температура с пикови стойности и зачервено гърло. Избиват обриви най-вече по торса на детето и отшумяват сами за няколко дни до седмица.
На нас ни се появиха в петък ей тъй като си спяхме /вече 12 часа нямахме Т/ и изчезнаха в понеделник. Обрива не е точно пъпки а като петна няма грапавина по-кожата като пипнеш. След появата им пихме само вит.С. спряхме антибиотика. Причинява се от някакъв вирус АНV-5 /нещо такова му беше абривиатурата/-може би затова се казва и Пета болест.

# 4
  • София
  • Мнения: 328
И ние имахме температура и червено гърло , но педито каза-зъбче.Дано да се разминем.
Скорошно излекуване.

# 5
  • У дома, при моето семейство
  • Мнения: 648
Като ви чета симптомите, и ние бяхме същите преди 2седмици. Висока температура нощем и 37,5 през деня, около 3дни я подържахме. Ходих при двама лекари, единия каза зъб, но изписа "за всеки случей" антибиотик, другия каза зачервено гърло и той изписа антибиотик. Правихме изследвания кръв и урина и всичко си беше наред. Давах на Марти 2дни антибиотика и тя се изрина съвсем слабо забележимо, просто беше като зачервявания по торса и бузките. И аз патката си мислех че е от антибиотика, но сега като чета си мисля че и ние сме я изкарали тази 5 или незнам коя шарка, защото освен Т и лекия обрив не сме имали други оплаквания.

# 6
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
При нас също мина съвсем скоро тази шарка.Преди да се гърнем вече бяхме контактни с варицела но не се разболяхме от нея.
Картината следнта: 3 денонощия с Т от 38,8 до 40 без да се повлиява от никакви лекарства. Антибиотик не сме пили защото според лекарката нямаше смисъл и беше права. След третото денонощие сутринта и нямаше абсолютно нищо но до вечерта иби обрив навсякъде по тялото.С едни големи червени петна и тук таме ситни пъпчици. Несъм мазала с нищо и след 24 часа почти беше изчезнало. След това обаче ни лепна вирус и кашляхме та се наложи да пием антибиотик. Според лекарката е много важно след подобно боледуване да се ограничат контактите с хора защото имунитета рязко спадал и организма е изключително податлив на вируси.

# 7
  • Мнения: 1 032
Точно преди три дена почти щях да пусна същата тема. Laughing Писах, писах и накрая ми отрязаха нета Sad
Интересуваше ме дали температурата е предвестник на шарката? Синът ми (4г) не е карал още никаква, а 2-3дена беше с висока Т, особено нощем, без никакви симптоми за грип например. После наистина  бузите му се зачервиха и излязоха едни такива много дребни пъпчици. Thinking
Е, сега вече ми е ясно каква е била цялата работа-пета или седма шарка, явно сме я изкарали. Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 2 157
Благодаря на всички, които ми отговориха !
Днес сме малко по-добре - след поредната много тежка нощ, Т поспадна и бебка събра сили да ми погука. Още няма обрив.
Антибиотик не пие, избягваме контакти с други дечица.
Та така...

# 9
  • Мнения: 1 809
Заразна ли е  Rolling Eyes  та избягвате други дечица  Sad

# 10
  • Мнения: 1 586
Аз за седма шарка не съм чувала. Само за пета и шеста болест. Simple Smile Предполагам говорите за шестата болест или розеолата.

Ето малко инфо за двете болести:
Fifth disease (also called erythema infectiosum)
и
Roseola (also known as sixth disease, exanthem subitum, and roseola infantum)

# 11
  • Мнения: 768
Розеолата има ясно изразени симптоми.
$ дни температура над 39 градуса, при някои деца се наблюдава диария, кашлица, хипертрофия на лимфните вьзли на шията
На 4 ден избива обрив. Но сьщите симптоми има и при менингит.
Макар че двата обрива са коренно различни- при менингита са червени ямички по скоро отколкото пьпчици..Обезателно детето да отиде при педиатьр и да му се направят изследвания на крьв и урина.

# 12
Май всички се поомотахме с тази 5, 6, 7 или каквато и да е болест или шарка. Днес отворих медицинската си енциклопедия на Робарт Ротенберг и единствената болест с цифра отпред е така наречената ШЕСТА БОЛЕСТ, другото и наименование е Тридневна треска. Причинителят е Херпес вирус тип 6 /ННВ-6/, инфектирането става с пръски слюнка, инкубационния период от 9-12дни, Основни симптоми:Т-3дни, след това поява на обрив и оголемяване на ламфни възли. Обрива представлява-многобройни малки червени точици по цялото тяло, липсват усложнения но най-често такива са гърчовете от високата Т. Лечението става с антиперитици за понижаване на Т и обтриване за намаляване на сърбежа. Изолиране не е необходима и имунитета е траен.
Това открих аз, и май това е тази велика болест, дето неможахме да и налучкаме името. Embarassed

# 13
  • София
  • Мнения: 2 157
Здравейте, момичета!
Да споделя само, че каквото и име да има тази болест - пета, шеста или друга някаква, нас ни отмина Wink !  Имахме Т 2 дена, но обрив не се появи. Е, поне за обща култура ще я знам.
За сметка на това пък, от събота малката е с кашлица , от неделя - и с хрема. Явно е някакъв вирус - баткото беше цяла седмица болен.
Но с бебето е просто някакъв ад Shocked ! Не сме спали последните две нощи. А и мен ме прихвана хремата. Та си боледуваме дружно...

Общи условия

Активация на акаунт