Нямам думи!И това е работодател......

  • 2 952
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 425
Меко казано съм ядосана,изумена и честно казано нямам думи!!За какво става въпрос-Днес мъжа ми е казал на шефката си че напуска.При4ината е че се местим в друг град,където и двамата се 4увтваме добре,сестра ми живее там,и тъй като 4акаме беб4е,знам 4е за мен ще е по-добре да има близък 4овек до мен да ми помага.Вси4ко е обмислено,не е слу4айно,и е мисля съществена кра4ка в живота ни,тъй като след време живот и здраве искаме нашето жилище ,и нашия да живот да бъде именно там-във Варна!
И днес след,като мъжа ми съобщил 4е напуска,след тези мисля съвсем основателни при4ини,а не просто-"напускам щото не ми харесва"на уж интелигентната шефка,аз съм просто изумена от реакцията и #Crazy
Казала,жена ти да ходи във Варна,щом не и харесва София,и дала пример с друг колега на който жената живеела на друго място #CrazyКазала това да не са социални грижи,да работиш 3 години и да напускаш #Crazy/той да не е крепостен селянин!!!/Нямам думи!
И накрая казала 4е ще обсъди нещата с юрист,за неговото напускане!Боже,боже-а ти о4акваш 4овещинка.наивна ли съм ,какво ли?...
Искам да кажа 4е мъжа ми е инжинер,а фирмата малка,но е на пазара поне от 10 години специализирала в една тясна област.
Кажете ми кога в България ще имаме нормални работодатели,или по скоро кога в България ще бъдем първо Хора ,а после работници и работодатели?

# 1
  • София
  • Мнения: 4 867
Той какво е казал:
- че си тръгва
- че внася писмено едномесечно (или колкото е по договор) предизвестие за прекратяване на трудовия си договор

# 2
  • София
  • Мнения: 10 825
Извинявай, но не разбрах какво точно е казал мъжът ти на шефката си?
Подал е молба за напускане или проста е казал, че от утре няма да идва на работа?

П.П. Виждам, че повтарям въпроса на Янита. Така е, като пиша бавно.

# 3
  • Мнения: X
Тцтцтц, умиране има -оттърване няма,нейната работа. Интересно пък като се обърне към юрист какво толкова ще й помогне това. В трудовия договор не са ли изяснени тези ситуации?

# 4
  • Мнения: 525
Кажете ми кога в България ще имаме нормални работодатели,или по скоро кога в България ще бъдем първо Хора ,а после работници и работодатели?

И аз да се изкажа:
Няма да има. Поне не работодатели с български произход. Такива, които да могат да управляват голяма компания, не само да искат да го правят.
...

# 5
  • Мнения: 425
Днес,просто и е съобщил устно,като естествено в близките дни ще подаде писменна молба,с едномесе4ен срок предизвестие както е по договор.Казал е 4е напуска,защото ще сменяме града,4акаме бебе,заради което ще ни бъде по-лесно в другия град където имаме близки и смятаме да се устроим там.
Въпросът е не самото напускане,той ще напусне,никой не може да го държи насила така или ина4е.Просто съм изумена от Отношението ,и дори мога да кажа 4е дори аз се 4увствам обидена...

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
Ми...луда жена. Какво се шашкате толкова, никой не може да го спре да напусне! И с 5 юриста да се консултира, все едно и също ще й кажат Laughing

# 7
  • София
  • Мнения: 7 097
Тя по взаимно съгласие няма да го пусне, това е ясно. Да си пуска молбата с предизвестието мъжът ти и хич да не му пука.
Даже и да решите да не спази пердизвестието, можете да загубите само пари.
А работодателката му и да се консултира с юрист, все тая...Не може да го спре.

# 8
  • Мнения: 1 243
Може да я е обзела паниката, че ценен кадър напуска фирмата и едва ли лесно ще му намери заместник, щом казваш, че работата е тясно специализирана.  Crazy
А на теб хич да не ти пука. Тъй или иначе вързан не може да го държи и ще заминете за Варна Wink

# 9
  • Мнения: 143
аз пък се 4удя до кога ще назна4аваме хора, които обу4аваме, обу4аваме и те накрая напускат, ама няма оправия поне за мен. некоректни работници колкото щеш.

# 10
  • Мнения: 425
 pfy какво предлагаш?Доживот в тази фирма,и крепостни селяни в София????!!!!
П.П Помисли си вие работодателите какво сте направили,за да задържите нас работниците!

# 11
  • София
  • Мнения: 38 476
3 години са доста време при сегашното движение на работната ръка!

# 12
  • Балчик
  • Мнения: 738
Тръгвайте за Варна и не се и обръщайте даже.  Не могат да го задържат повече от месец, ако не е МОЛ . Така постъпих преди 6 години. Наложи се от морето да замина за Пловдив. Там оставих държавна работа , сигурност , отпуски. И съм доволна човек така се развива.

# 13
  • Мнения: 804
Той какво е казал:
- че си тръгва
- че внася писмено едномесечно (или колкото е по договор) предизвестие за прекратяване на трудовия си договор

Sundey, всичко зависи от клаузите в договора му. По принцип никой не може да напусне без предизвестие. Тук няма място за чудене.
Всеки "нормален работодател" си пази интересите. Наистина, ако фирмата е сериозна, едно внезапно напускане може да наруши работата й.
Пък и честно казано съпругът ти също не постъпва коректно. След като сте обмисляли това преместване отдавна, какво е пречело той да пусне предизвестие още преди месец и сега всичко да се уреди законно.

# 14
  • Мнения: 91
аз пък се 4удя до кога ще назна4аваме хора, които обу4аваме, обу4аваме и те накрая напускат, ама няма оправия поне за мен. некоректни работници колкото щеш.
от гледната точка на работодател каквито бяхме и ние мога да ти кажа ,че ако човек реши никои не може да го спре по какъв то и да е начин.Относно работодателката на мъжа ти мога да кажа ,че е една кукундрела наскоро имах подобен случай ,но от друга гледна точка ,но за момента не мога да го споделя в форума .
успех !!!!!  Grinning

# 15
  • Мнения: 728
аз пък се 4удя до кога ще назна4аваме хора, които обу4аваме, обу4аваме и те накрая напускат, ама няма оправия поне за мен. некоректни работници колкото щеш.

pfy, ако имаш предвид конкретния случай, къде точно прочете, че въпросната женица-шеф е обучавала човека? И по какъв критерий се определя, че един работник е некоректен? По това, че иска да смени жителството си ли?

# 16
  • Мнения: 25 597
Бабче, човекът може сега да иска да си пусне предизвестието, което да тече през декември и Новата година да започне на нова работа. Логично е.  Laughing

# 17
  • Мнения: 425
Той какво е казал:
- че си тръгва
- че внася писмено едномесечно (или колкото е по договор) предизвестие за прекратяване на трудовия си договор

Sundey, всичко зависи от клаузите в договора му. По принцип никой не може да напусне без предизвестие. Тук няма място за чудене.
Всеки "нормален работодател" си пази интересите. Наистина, ако фирмата е сериозна, едно внезапно напускане може да наруши работата й.
Пък и честно казано съпругът ти също не постъпва коректно. След като сте обмисляли това преместване отдавна, какво е пречело той да пусне предизвестие още преди месец и сега всичко да се уреди законно.


Моля те,прочети по-горе какво съм написала

# 18
  • София
  • Мнения: 6 743
О, как те разбирам....
Обидно е наистина...., но за жалост в България дори самия кодекс на труда е така написан, че гледа интересите на работодателя, а не на работника ...нямам думи  ooooh!
Точно днес четох кодекса за тези взаимоотношения по трудов договор и съм меко казано ИЗУМЕНА  Shocked ooooh!

# 19
  • Мнения: 728
Той какво е казал:
- че си тръгва
- че внася писмено едномесечно (или колкото е по договор) предизвестие за прекратяване на трудовия си договор

Sundey, всичко зависи от клаузите в договора му. По принцип никой не може да напусне без предизвестие. Тук няма място за чудене.
Всеки "нормален работодател" си пази интересите. Наистина, ако фирмата е сериозна, едно внезапно напускане може да наруши работата й.
Пък и честно казано съпругът ти също не постъпва коректно. След като сте обмисляли това преместване отдавна, какво е пречело той да пусне предизвестие още преди месец и сега всичко да се уреди законно.

Може да напусне, разбира се, кой ще го спре? За неспазения срок на предизвестието работникът дължи обезщетение на работодателя и толкова.
Sundey е написала, че мъжът й е прдупредил устно (което даже не е бил и длъжен да направи) и тепърва ще си пуска предизвестието за напускане. Не четете внимателно, а критикувате!

# 20
  • София
  • Мнения: 10 825
Дамаяти, не си права. Кодексът ни е изцяло в защита на работника.


sundey, нека мъжът ти да си подаде предизвестието и да не му пука. Нищо не може да му направи, ако ще и с 20 юристи да се консултира. Може би дамата е реагирала така остро защото не са се доразбрали? Да не си е помислила, че съобщава от днес за утре или нещо подобно?

# 21
  • Мнения: 425
В интерес на истината,мъжа ми каза 4е май и станало мъ4но CrazyТе тепърва ще се разбират,да обу4ава нов 4овек ако има такъв или дали да остава,  пове4е от месец ,преди да напусне,колкото е предизвестието му по договор.Ама вместо да му каже на човека,щом така сте решили,успех,живо и здраво бебе,тя -Жена ти да си ходи във Варна като иска #Crazy
Говоря за нормална човешка реакция...

# 22
  • София
  • Мнения: 6 743
Дамаяти, не си права. Кодексът ни е изцяло в защита на работника.

Може да не съм напълно права , защото съм ефектирана  Embarassed  - наистина, но все пак в точките които ме касаят в момента, т.е., договор на изпитателен период - е точно в полза на работодателя  Peace
Както и да е, да не разводнявам на момичето темата  Hug

# 23
  • София
  • Мнения: 2 901
По договор колко му е било предизвестието? Дано по съвет на юристи не се прави на интересна и не му приема предизвестието - идея си нямам, когато някой иска да избегне такова нещо, как се действа.

Не знам защо си мислите, че защото работодателят е българин, той се държи така. Никой работозадетл не обича ценен кадър да му напуска и колкото му е по-ценен, толкова по-ненормално се държи работодателят. По-недобри кадри се опитва да ги спре, предлага по-добри условия, доста по-високи заплати, а когато става въпрос за лоялен и скопостен човек, започват грубиянщините. Все едно да не покажат слабост ли, да не покажат истинските си чувства, съжалението от този факт - просто думи нямам (опит имам).

В края на това питам дали по закон може да има предизвестия повече от месец - примерно 2 месеца, чувам че нашият работодател искал да променя тази клауза на договора.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 743
Валентина, до колкото четох днес, ако съм разбрала правилно, изпитателен срок може да има до 3 години  Shocked и максимума за предизвестие може да е 6 месеца  Shocked  #Crazy
За това предварително се договаря с работодателя срока.
Както и ми е чудно, дават ти договор на изпитателен период, но право да го прекрати без предизвестие има САМО работодателя, не зависимо, че ти не си на постоянен договор  Shocked

# 25
  • Варна
  • Мнения: 25 236
аз пък се 4удя до кога ще назна4аваме хора, които обу4аваме, обу4аваме и те накрая напускат, ама няма оправия поне за мен. некоректни работници колкото щеш.

Ами ако искаш да задържиш обучения си работник, плащай му достатъчно добре, осигурявай му достатъчно добри условия за работа. В крайна сметка човек работи, за да искарва пари, а не от идеалистични подбуди, нали? Какво значи некоректен работник - като му предложат по-добри условия на друго място, естествено, че ще приеме, никой не е длъжен доживот да работи в първата фирма, в която е попаднал. Крайно време е работодателите пък (или поне болшинството от тях) да си променят мисленето в стил феодал-крепостен селянин.

Дамаянти, не е задължително само работодателят да има право да прекрати договор на изпитателен срок без предизвестие. Зависи в чия полза е уговорен изпитателният срок, може да е работодателят, работникът или и двамата. С предизвестие във всички случаи може да се прекрати и от двамата.

Последна редакция: пн, 19 ное 2007, 18:26 от Месечинка виторога

# 26
  • София
  • Мнения: 6 743
Да, сега рабрах за какво става дума.В моя е упоменато, че е в полза на работодателят, но за жалост аз не съм чела законите предварително и не знаех какво ще рече това.Макар, че от друга страна изрично попитах личният състав , до като съм на изпитателен период - дължа ли предизвестие и тя каза не  Rolling Eyes
ИСтината е, че в БГ един работник, за да не е прецакан, трябва да е и юрист , да знае всички законови разпоредби, и прочие неща, които, според мен, е редно да се обясняват на служителя при подписване на договор от вещите лица, които в крайна сметка за това заемат такава длъжност  Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 1 732
ИСтината е, че в БГ един работник, за да не е прецакан, трябва да е и юрист , да знае всички законови разпоредби, и прочие неща, които, според мен, е редно да се обясняват на служителя при подписване на договор от вещите лица, които в крайна сметка за това заемат такава длъжност  Rolling Eyes
Дамаянти, изобщо не е гаранция.
Тогава ще ти кажат да не се правиш на велик и то в най-гадния стил:
абе ти знаеш ли колко хора чакат за твоето място?

И да не мислиш, че на повечето места се обсъждат клаузи от договори? ooooh!
Решава се еднолично и тоталитарно.

# 28
  • Мнения: 552
дават ти договор на изпитателен период, но право да го прекрати без предизвестие има САМО работодателя, не зависимо, че ти не си на постоянен договор  Shocked
Такова нещо според Кодекса на труда няма - по време на изпитателен срок договорът се прекратява без предизвестие и от двете страни  Peace Юристите да кажат, ама аз като един работник с голям опит така знам  Crazy Нещо повече, практикувала съм го (имам предвид собственото си право да напусна без предизвестие в този период), и то неведнъж  Whistling
Що се отнася до договорите в полза на работодателя - и аз наскоро сключвах един такъв, доста странно ми се стори  #Crazy После пък взеха, че закриха фирмата внезапно (бях само от 2 месеца на работа там), но въпреки че не бяха длъжни да ме предизвестят (бях на изпитателен срок), те пък взеха, че го направиха и дори ми изплатиха всичко, макар и със закъснение  Crazy Hug

# 29
  • Мнения: 6 167
самия кодекс на труда е така написан, че гледа интересите на работодателя, а не на работника ...нямам думи  ooooh!

Протестирам. Опитай да уволниш подчинен.

По темата - сигурно я е заболяло жената, но това е живота. Да си подава едномесечното предизвестие и баста.

# 30
  • Мнения: 3 423
И накрая казала 4е ще обсъди нещата с юрист,за неговото напускане!
Боже,боже-а ти о4акваш 4овещинка.наивна ли съм ,какво ли?...
Кажете ми кога в България ще имаме нормални работодатели,или по скоро кога в България ще бъдем първо Хора ,а после работници и работодатели?

Да, нормално е да обсъди нещата с юрист.
Да, наивна си. Това са трудово-правни отношения,
където място за човещина в смисъла, в който много
от нас я разбират, няма. Отношенията работодател-
подчинен не са отношения майка-дъщеря, тъща-зет...
В договора на мъжа ти пише какъв е срокът за предизвестие.
Ако не се споразумеят за напускане по взаимно съгласие,
трябва да се спазят сроковете за предизвестие и точка.
В България има и нормални работодатели. Що да няма.
И думата "инженер" се пише така, а не "инжинер".
Мисли разумно, жено, не се лигави.

# 31
  • Мнения: X
Според мен пък шефката просто си е паднала по човека и сега драматизира яко Wink

# 32
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Трудовото законодателство е едно за всички - и малки, и големи. В трудовия договор се предвижда срок за напускане.

А относно консултацията с юрист, това го е казала за да натежат думите й. Надали е толкова непросветена тази мениджърка.

99% от заведените дела от служители се печелят в съда. Предполагам твоят съпруг също може "да се консултира с юрист".

# 33
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Ако твърдо си решил да напускаш - първо се пуска предизвестие в деловодството, после се отива при шефа за да го уведомиш.
Ако искаш да си дигнеш заплатата - казваш на шефа, че имаш добра оферта и твърдиш колко много държиш на сегашната работа.

# 34
  • София
  • Мнения: 2 901
Ако искаш да си дигнеш заплатата - казваш на шефа, че имаш добра оферта и твърдиш колко много държиш на сегашната работа.

Не работи непременно. Аз имах едно добро предложение преди 1-2 месеца и му го споделих, без да искам увеличение на заплатата, само за да знае (щото утре като му го кажат неофициално някъде, ще хвърля къчове и ще каже, че щом не съм му споделила, значи не може да ми има доверие), че са ме потърсили, без да съм проявявала първо аз интерес и наистина обясних, колко много държа на тази си работа, но той като подивя - каза, че съм го изнудвала, че къде щели да ми предложат по-добри условия, че съм получавала прекалено добра заплата за това, което давам от себе си и тем подобни. И това - на единствения си служител, който е с него от началото на тази фирма, без чиято помощ нямаше да има смелостта въобще да се захване (щото е чужденец), който винаги го е подкрепял, който какви ли не лишения е понесъл (щото когато бяхме в криза намали само моята заплата и своята и на никой друг)...

Направо ми идеше да отида насила в другата фирма!

# 35
  • София
  • Мнения: 389
Да, нормално е да обсъди нещата с юрист.
Да, наивна си. Това са трудово-правни отношения,
където място за човещина в смисъла, в който много
от нас я разбират, няма. Отношенията работодател-
подчинен не са отношения майка-дъщеря, тъща-зет...
В договора на мъжа ти пише какъв е срокът за предизвестие.
Ако не се споразумеят за напускане по взаимно съгласие,
трябва да се спазят сроковете за предизвестие и точка.
В България има и нормални работодатели. Що да няма.
И думата "инженер" се пише така, а не "инжинер".
Мисли разумно, жено, не се лигави.
Не виждам защо са тези атаки към Sundey - тя не е казала, че мъжът и няма да си спази предизвестието! Момичето просто се възмущава на отношението на работодателката, което както ми се струва не зависи от това дали човекът си тръгва сега или след един месец!
Sundey, съвет от мен - нека все пак мъжът ти като си пуска предизвестието да поиска входящ номер или да го изпрати по имейл - така че да има доказателство, че е дал предизвестие.
.... Иначе в България има както некоректни работодатели, така и некоректни служители бол - но това е една съвсем друга тема.....

# 36
  • Мнения: 506
нормално е да му е зле на момичето,нали заради нея става смяната на работата,нека съпруга следва правилата ,които предвижда Кодекса на труда в случая/и тези,които са уговорени в трудовия му договор/ и няма кой да го спре да напусне

# 37
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Всеки си гледа интереса и така е правилно. Няма място за емоции. Той не и е крепостен и не е нейна работа кой къде може да живее. След като изтече предизвестието, трябва да напусне веднага след последния ден от него. Ако дори 1 ден остане след това, ще трябва да пуска ново предизвестие пак с 30 дневен срок и да чака да изтече. Никой няма право да го санкционира ако си е спазил условията по договора. Той ще си намери нова работа, а тя - нов служител, къде е проблема?

Последна редакция: ср, 21 ное 2007, 01:06 от Unknown_lady

Общи условия

Активация на акаунт