Кърмене и ясла - дайте съвет

  • 952
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 056

 Оооох, мами, писна ми да се разправям с разни хора неподкрепящи дългото кърмене...

Имам проблем в яслата на сина ми, който взе да се разраства до степен да се изпокараме със свекито, а сега и с мъжа ми.
Мариян тръгна на ясла на 08.10.07г., като след няколко дни текнаха сополи. Оправи се за седмица, после пък хвана ентеровирус...и може да се каже, че е ходил на ясла 4 седмици досега...
Лошото е, че две седмици го вземах наобед(по настояване на лелите) и той свикна да го вземам тогава. Сега му е втора седмица, през която се опитват да го накарат да заспи в яслата, но той не иска. Играе си и хленчи докато другите деца спят. Даже лежи по 15 мин в леглото, но не заспива и започва да вика лелите. Те го вземат при тях в стаята и почти всеки ден той заспива при тях, гущнал някоя за по 15-20 мин. Като хленчи викал -Мама, ам!(суче му се)
Идва най-лошата част - когато Мъри оздравя, се изтървах пред лелята, че най-вероятно заради кърмата е оздравял толкова бързо...
И познайте - кърменето е виновно, че Мъри не иска да заспива в яслата! Трябва да го спра! Това лелите го наговорили на свекървата(1-2 седмици тя го вземаше следобед) и тя веднага, каквото казали лелите, туй трябва да се прави... скарахме се и сега детегледачка го взема...
Днес, лелите обработили и детегледачката(една баба от съседния блок) и тя ме посреща със същите думи като свекито - Какво толкова му давам аз с това кърмене!?(тона се сещате колко поучителен), т.е. нищо не му давам, безполезно е да кърмя...
Натискат ме яко отвсякъде...
За капак мъжа ми беше свидетел на всичките караници и некараници, свързани с кърменето и подкрепата му беше до тук...
Сега той си мисли, че съм се заинатила да кърмя ей, така, напук на лелите и майка му, че Мъри се тормози в яслата, защото не можел да заспи без сукане...такива работи...
А аз през септември бях спряла да го кърмя 10 дена, защото пиех хапчета и той си заспиваше безпроблемно и без сукане. Обясних му че амките са болни и парят и той разбра, човекът...
Как да им обясня, че има още време да свикне, че му липсвам аз, а не самото кърмене. Вярно, че е свързано кърменето със заспиването, но мислите ли, че чак в такава степен?
Той заспива само ако го гушка лелята, а те го карат да заспива сам в леглото...

Моля ви, майки, които кърмят и децата им ходят на ясла(или са ходили)...Посъветвайте ме какво да правя...Ако и вие мислите, че кърменето е проблемът, моля да ми кажете, аз ще преразгледам пак позицията си. Споделете опитът си. Според мен не е най-важното нещо детето да заспи на яслата, по-важното е да има кой да му обръща внимание, а аз имам чувството, че лелите ще го намразят задето им отнема двата часа почивка следобед...

Само искам да уточня, че аз като ходех на градина не спях...Спомням си ясно дъъъългите часове скука в леглото...

Много дълго стана, но се притесних - досега мъжа ми ме е подкрепял във всичко и никога не се е съмнявал в преценката ми, сега не е така...Аз ли греша или лелите(възрастни са, между другото)

# 1
  • София
  • Мнения: 1 504
Нямам опит с ходенето на ясла, но оня ден в "Часът на мама" точно за това говориха...това е важен психологически момент за детето...не кърменето, а налагането на правила е в основата на проблема...докато са в къщи децата си правят в общи линии каквото си искат...а там ядат под час, играят под час, трябва да спят под час...всичко това е много ново, на фона и на липсващата топла цица направо не ми се мисли какво им е на децата...Не мисля, че ще можеш да убедиш всичките твои близка в ползите на кърменето на тази възраст, но с детенце трябва да си много внимателна и разбираща...все ще измислиш нещо и ще му обясниш защо трябва да ходи на ясла...В същото предаване обясниха, че децата са големи манипулатори и че като усетят, че обикновено майката се колебае почват да хленчат, да мрънкат и да не искат да ходят на ясла...и понеже я усещат, че й на нея й е мъчно още повече депресират нещата...та съвета им беше майката/обикновен/ твърдо да отстоява позицията,че трябва да се ходи на ясла и това  е положението/че там ще заспива без амките/, но децата трябвало да усетят, че тя е твърда и няма колебания за яслата...Мрънкането траело около 2 седмици и децата се настройвали...
Пък ти си го кърми като се върне от яслата и през ноща...никой неможе да те спре...

# 2
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Синът ми започна ясла преди 2 месеца. Тогава вечер го приспиваше баща му,  лежейки до него. Следобед заспиваше на гърдата или докато лежеше до мен. Още в началото ме попитаха как заспива. Казах им.  Никой не си позволи да коментира и да ми дава съвети как да си гледам детето. Информацията им беше нужда, за да знаят евентуално какво да правят.

Тук адаптацията трае малко по скоростно. Още на 6-я ден го оставих за следобеден сън в яслата. 1 път въобще не е спал. А около седмица са го гушкали, лежали са до него, за да заспи. Научил се е да заспива сам за около десетина дни общо. Да уточня, че лелките задължително лягат с децата на пода докато заспят.  (Спят на дюшечета на пода.)

Струва ми се излишно да казвам, че работата на персонала не е да те учи как да си гледаш детето, а съобразно навиците му да търсят начин да го адаптират към привичките в градината.  Това изисква повече индивидуално внимание и малко повече усилия от тяхна страна, естествено.

А пък отбиване или по-хард опит за приучаване да заспива у дома без гърда е още един допълнителен стрес за детето, който най-малко му е необходим точно в този момент...

# 3
  • София
  • Мнения: 1 056
EmilyR, аз съм твърда и последователна, не съм плакала или нещо подобно.
Подробно, ясно и без нотка на колебание съм му обяснила, че всички деца ходят на ясла и всички майки и бащи на работа.
За мен е съвсем нормална реакцията му, защото беше свидетел на стълкновенията ми с лелите, свекито и баща му(в смисъл, че си говорехме на висок тон, не сме си крещяли), но явно разбра, че това е начина да ни изманипулира. Свекърва ми с плачевен глас му редеше няколко дена - Нали ще спиш, бабо, утре в градината...
-Айде, бабо, нали утре ще спиш...
Докато накрая й казах да престане. Та той напипа слабото място в ситуацията. Но как да обясня на мъжа ми, че просто трябва да се изчака още известно време. Че колкото повече спорим по въпроса, толкова по-дълго Мъри ще се инати...
Довечера ще пробвам пак...

Червената Кралица, това е един от проблемите, за които много ми се иска да говоря с лелите, но се страхувам да не навредя повече на Мъри...Те май нарочно не искат да го гушкат при другите деца, за да не видят и те и да искат така...
Оставят го отначало в леглото, той жуми 15 мин, но после започва да ги вика и да хленчи...Значи се опитва да заспи, но без гушкане не може...(в къщи ми показва как спи - ляга и си стиска очите)
Те го вземат при тях в стаята им. Там си играе известно време и накрая заспива от умора на дивана, сгушен в някоя леля за 15-20 мин. Опс, тва го бях написала...

Абе, благодаря ви за отговорите, аз си знам какво да правя, имах нужда от подкрепа и я получих, благодаря ви!

Толкова ми се иска да имах финансова възможност да го дам в частна ясла...Там поне имат по-млад и обучен по по-нови програми персонал...А тия бабишкери в нашта ясла направо ме изкарват от кожа с тесногръдието си.

Мисля, че ще имам успех с мъжа си, защото днес като го завел, го посрещнала най-гадната леля. Както винаги нито поздравила, нито се усмихнала, а Мъри й казал Здравей! и като влязъл се разплакал, а тя му казала само -Марияне! със заканителен глас...

Та така по-лесно ще мога да му обясня за какво иде реч, а не за кърменето...

# 4
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Аз виждам проблем в лелките и яслата, не в кърменето.
Мартин има достатъчно ясленски стаж и от 2 месеца е в градина, заспива без заветната маматита. Но подходът е друг, децата лягат, галят ги, пускат им тиха приспивна музика, ако е нужно и гушкат. Отделно децата могат да си вземат за спане любима играчка или одеалце.
Аз бих си отстоявала позициите, ако нищо не помага..то друга ясла. Предпочитам да имам спокойно дете, отколкото само ядове заради остарели методи на възпитание.

# 5
  • Мнения: 2 614
Людмилана, Калина е на ясла откакто навърши 1г4м. В момента, в който ми казаха да я пробваме да спи там - тя просто легна и заспа.... Съвсем не е в крменето проблема. Аз казах на лелите, че още кърмя, за да знаят, да са подготвени, ако иска "цици" да ми се обадят, или и аз не знам...да реагират адекватно...
До момента не е имала проблем със спането там, казват ми, че заспива докато и пада главичката на възглавницата.
Децата ни са различни, просто Мри тъгува и това е неговия начин да го покаже. А на лелите работата е, да го приобщят....
Успех, дано скоро се адаптира.... Peace Hug

# 6
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Аз виждам проблем в лелките и яслата, не в кърменето.
Така е 10000%. Големият (който е кърмен три месеца) му трябваше месец, за да започне да спи в яслата. Спеше (по-скоро дремеше) на масата, на пода, но е и в леглото. С храненето беше същата история, но постепенно свикна.
ПП: Тръгна на 2.

# 7
  • Мнения: 196
     Ох, мами виждам и себе си в тази история. И аз съм ЗА дългото кърмене, но вече почвам да си мисля за ранното даване на ясла. Та си мислех дали трябва да го отбивам или ще може да се адаптира към новата ситуация наред с кърменето. Марти много обича да си играе, независимо с кой, обръща ли му се внимание няма никакви проблеми. Дойде ли време за спане може и с цица, може и на раменцето на мама, няма значение. Проблема със заспиването ще е с кой, а не с какво. Нали ме разбирате. Затова си мисля, че няма да може да заспива на ясла, а за игрите ще е много доволен. Или както казва   pepelyashka : ако "децата лягат, галят ги, пускат им тиха приспивна музика, ако е нужно и гушкат. Отделно децата могат да си вземат за спане любима играчка или одеалце." тогава може и да се получи. Важното е детето да усети топлината на леличките.
     

# 8
  • Мнения: 3 929
Кърмя сина си вече 2 год. и 1 месец. на ясла е от средата на септември тази година. Преди да тръгне на ясла, започнах постепенно да му намалявам кърменията през деня (беше на поискване). Спрях сутрешното кърмене отначало, защото заспиваше сутрин само на гърда, после спрях обедното, когато го слагах да спи. Вечерното не успях да махна, но честно казано, не бях и достатъчно настойчива. Беше много трудно, ужасно трудно, защото така трябваше да го приспивам на ръце, а той тежи доста. Всичко това направих с цел да е по-лесна адаптацията му в яслата, особено следобедния сън, но се оказа, че съм сгрешила в мисленето си. Следобедният сън на детето в яслата далеч не е свързан с кърменето му и това е доказано. въпрос на адаптация. А адаптацията до голяма степен е свързана с отношението на персонала към детето. Та, синът ми понякога спял малко, понякога, в повечето случаи, изобкщо не спи. но отдавна е отвикнал да заспива на гърда. Просто му е мъчно и явно се страхува, че ако заспи, ще ме изпусне, знам ли...Лелите ми казват, че заспивал седнал в креватчето си, от преумора, слагали му одеалце зад гърба, за да не се удари в таблата на леглото, дремвал за малко и се събуждал. Така че изобщо не му мисли. докато се сблъскваме с ограниченото мислене на някакви си лелки от комунизма, така ще е.

# 9
  • Мнения: 203
Аз преди време се оплаквах по повод същия проблем в темата на дългокърмещите майки част 3 или 4. Ние сме на ясла от септември, т.е. бяхме на 1г и 3м. като тръгнахме. Също много боледуваме и една седмица сме на яслата, една в къщи, за съжаление. И аз казах, че кърмя, но в началото не ми обърнаха внимание. Първия месец Алекс ходеше само до обяд. Как да е, свикна. Обаче гледай какво стана като го оставихме първия ден да спи - ревал  30-40 минути, викал мама, мама, търсел циците при учителката. Тогава ми направиха забележка за кърменето, в смисъл, че вече бил голям и бла, бла... Питаха ме как заспива в къщи, а той си заспива само на цица, денем и нощем. Питаха ме за любима играчка, одеалце, биберон, но ние нямаме такива. Така си го оставях там по цели дни, ревовете продължиха , хм, не знам, ама тези жестоките май около седмица, до колкото ми се оплакваха учителките, че търпяли, може и малко повече. После явно е плакал, но по-малко. Вече не плаче. Не знам как заспива, не съм питала. В началото е спял по половин час, сега се случва и по 2 ч да спи. При нас проблемът със спането очевидно е идвал от липсата накърмене, но мисля, че го преодоляхме, макар и трудно. Междувременно занесохме там един биберон, не знам дали му го дават и една играчка, към, която Алекс някак си се привърза, кръстихме я Пайо Пайо, това е една плюшена патка, все говорихме в къщи за Пайото, хранехме го, водихме го на разходка и т.н., да свикне детето, сега го вземаме и на градина. Така, че ще свикнете, но и при нас трая относително дългичко. Не се отчайвай, аз бях на ръба, а и мъжът ми също ме "предаде" точно в момента като ми направиха забележка за дългото кърмене. Към него се присъедини и свекито и изобщо всички ме нападнаха , че айде, видиш ли, време му е вече за отбиване, що не съм помислила по-рано и на мен ми беше гадно, но всичко минава! Сега се кърмим вечер за приспиване , през нощта и сутрин. Събота и неделя спи при свекито след обяд, защото на мен взе да ми прави едни номера - не иска да заспива, събужда ми се през 15 минути, докато при нея спи без проблем. така, че стискай малко зъби, ще успеете!

# 10
  • София
  • Мнения: 1 056
Благодаря ви много, вече съм спокойна и уверена в себе си!

Розабел, и аз опитах - занесох му възглавничката с която спи в къщи-не стана, носих плюшени играчки, които стоят в леглото му-не стана.
Лелите скоро не са повдигали въпроса, така че, оставям нещата такива каквито са си - като му се спи, да спи, като не му се спи, да не спи, негова си работа...
Скоро ще разбере, че няма оттърване и ще започне, сигурна съм!

  bouquet  bouquet  bouquet

# 11
  • Мнения: 453
Кърменето и яслата се съчетаха и при нас. Първия ден не искаше да спи и ме викнаха да го взема- било е лудница, на втория ден заспал, но се събудил с рев и пак събудил всички... От третия ден до сега спи добре. Вкъщи му обяснявам, че трябва да заспи и тогава ще дойда. Дадох му мечо, който той обича и му казах да го приспива в яслата. Лелите не са лягали до него. Като намекнах за гушкане, ми казаха, че нямат персонал за всяко дете... Не ги съдя, защото аз съм избрала тази ясла...
Ще свикне и твоя палавник, просто му трябва време! Дано и лелите го разберат!

Общи условия

Активация на акаунт