На кой казваме вуйчо?

  • 9 995
  • 127
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 068
Имаме малък спор с моя мъж и роднините му на кой казваме вуйчо?
Аз мисля че  брата на майката е вуйчо а неговата жена е вуйна а пък те  че сестра му е леля а нейния мъж вуйчо

Дали съм достатъчно ясна  newsm78

# 1
  • Мнения: 304
Ти си права
 Party

# 2
  • Мнения: 75
Имаме малък спор с моя мъж и роднините му на кой казваме вуйчо?
Аз мисля че  брата на майката е вуйчо а неговата жена е вуйна а пък те  че сестра му е леля а нейния мъж вуйчо

Дали съм достатъчно ясна  newsm78
Здравей! Аз да ти кажа, че ти си права. Твоя брат и неговата жена са вуйчо и вуйна на детето ти.

# 3
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Моя брат е вуйчо на децета ми, а жена му ще е вуйна Peace
Но да ти кажа в различните краища на страната май роднинските връзки се наричат по различен начин. Аз наскоро чух заразни "лилинчовци", което за мен е мн смешно и не искам детето ми да го използва.

# 4
  • Мнения: 434
Ти си права,твоят брат е вуйчо. Peace

# 5
  • Мнения: 493
Права си ти PeaceМъжът на сестрата е свако,някъде казват и калеко.Вуйчото си е братът на майката Peace

# 6
  • Мнения: 189
Права си.Брат ми и жена му са вуйчо и вуйна на нашите деца,а ние с мъжо за техните деца сме-леля и свако.

# 7
# 8
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Подкрепям

# 9
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Братът на майката е вуйчо на децата й, съответно съпругата му им е вуйна. Печелиш в спора Peace

# 10
  • Мнения: 297
Разбира се, че брата на майката е вуйчо, а жена му - вуйна. Сестрата на таткото е леля, а нейният съпруг - калеко, в някои краища го наричат "свако". А брата на таткото е чичо, а съпругата му - стринка, в някои краища се нарича "чинка" /моят случай е такъв - имам чичо и чинка, а детето ми има чичо - неженен, и две лели - сестрата на мъжа ми и моята сестра - но са несемейни, когато станат семейни, съпрузите им ще са калековци/. Абсолютно си права. Що се отнася до вуйна - аз съм вуйна - на племеницата на съпруга ми, а той й е вуйчо.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 72
Права си.Брат ми и жена му са вуйчо и вуйна на нашите деца,а ние с мъжо за техните деца сме-леля и свако.
Peace

# 12
  • Мнения: 16
Ти си права, но и моят мъж има две лели и на техните мъже им казва вуйчо.Той е от северна България и там може би така е прето. newsm78

# 13
  • Мнения: 2 068
знаех си  newsm44
сега ще видят те  Mr. Green
Ти си права, но и моят мъж има две лели и на техните мъже им казва вуйчо.Той е от северна България и там може би така е прето. newsm78
Да и моят е  от северна България . Явно там така са си решили  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 1 931
И аз да кажа, че ти си права. Само дето ние на сестрите на родителите казваме леля, а на мъжете им лелин или лелинчо. Брата на бащата е чичо,а неговата съпруга чина или чинка. Свако, свате,сваке си казват хората които са роднини от двете страни,т.е. роднините на жената и роднините на мъжа. Сватове са маите родители и на мъжът ми.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 252
Права си ти PeaceМъжът на сестрата е свако,някъде казват и калеко.Вуйчото си е братът на майката Peace
Peace

# 16
  • Мнения: 14 133
И аз съм от северната част на държавата, но на брата на майката казваме вуйчо. Ти си права.

# 17
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Разбира се, че брата на майката е вуйчо, а жена му - вуйна. Сестрата на таткото е леля, а нейният съпруг - калеко, в някои краища го наричат "свако". А брата на таткото е чичо, а съпругата му - стринка, в някои краища се нарича "чинка" /моят случай е такъв - имам чичо и чинка, а детето ми има чичо - неженен, и две лели - сестрата на мъжа ми и моята сестра - но са несемейни, когато станат семейни, съпрузите им ще са калековци/. Абсолютно си права. Що се отнася до вуйна - аз съм вуйна - на племеницата на съпруга ми, а той й е вуйчо.
Peaceмного точно казано

# 18
  • София
  • Мнения: 3 271

Аз мисля че  брата на майката е вуйчо а неговата жена е вуйна

Точно това са вуйчо и вуйна Peace

# 19
  • Мнения: 1 243
Ти си права,твоят брат е вуйчо. Peace
Peace

# 20
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ти си права!

# 21
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Права си!

# 22
  • Мнения: 1 334
Брата на майката е вуйчо! А жена му би трябвало да е вуйна.... но след като се опитаха да ме нарекат вуйна преди известно време на децата на сестрата на мъжа ми обясних че няма да стане или леля или по име. вуйна  Sick

# 23
  • Мнения: 4 111
Разбрахме кой е прав.  Tired
Нужни ли са 2 страници с еднакви отговори?  Rolling Eyes

# 24
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Нужни ли са 2 страници с еднакви отговори?  Rolling Eyes
Аз все още следя темата дали някой ще оспори Laughing

# 25
  • Мнения: 188
И аз да се включа  Wink
Ти си абсолютно права. Обаче аз лично съм против всякави подобни обръщения. По име си е най-добре. Признавам единствено баба и дядо  Peace

# 26
  • Мнения: 4 111
Нужни ли са 2 страници с еднакви отговори?  Rolling Eyes
Аз все още следя темата дали някой ще оспори Laughing

 hahaha

И аз да потвърдя. Да, братът на майката е вуйчо.

 Joy Joy Joy

# 27
  • Мнения: 636
Цитат
Нужни ли са 2 страници с еднакви отговори? 

Аз все още следя темата дали някой ще оспори

 hahaha

Май няма да се намери такъв. Не може на черното да се каже бяло:)

# 28
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Май няма да се намери такъв. Не може на черното да се каже бяло:)
е щом е пусната тази тема и има кой да спори с авторката...... Laughing

# 29
  • Мнения: 1 679
Брата на майката и забелязвам, че се оказва най-добрия приятел на детето  Laughing

# 30
  • Мнения: 1 174

Мдаа, аз направо ти се чудя как въобще си се осъмнила в себе си и си се впуснала в спор?! Simple Smile

# 31
# 32
  • Мнения: 2 159
да, както ти мислиш така е Peace

# 33
# 34
  • Мнения: 686
Права си.Брат ми и жена му са вуйчо и вуйна на нашите деца,а ние с мъжо за техните деца сме-леля и свако.
Peace

# 35
  • Мнения: 24 467
Децата ми казват само "чичо" и "лельо" както на моя брат, така и на сестрата на съпруга ми. Не мисля, че има смисъл да разводнявам съзанието им със стринки, вуйчовци, лели, чичовци, вуйни, учинайки и т.н. Дори големият ми син се обръща направо с "Пламене" към брат ми, племеницата ми също се обръща към съпруга ми по малко име. Никога не е бил повдиган въпрос за обръщения, важното е да си казваме по някакъв, приемлив за всички, начин.
Иначе "вуйчо" се казва на брата на майката, т.е. това е моят брат за моите деца.

# 36
  • Мнения: 183
Брата на майката е вуйчо, а съпругата му е вуйна Simple Smile

# 37
  • Мнения: 6 461
Имаме малък спор с моя мъж и роднините му на кой казваме вуйчо?
Аз мисля че  брата на майката е вуйчо а неговата жена е вуйна а пък те  че сестра му е леля а нейния мъж вуйчо
Дали съм достатъчно ясна  newsm78
Тъй Вярно Grinning

# 38
  • Мнения: 471
Моят брат е вуйчо на детето ми
ти си права

# 39
  • Мнения: 3 069
Точно така е както си му казала!

# 40
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
и 2-мата сте прави  Flutter
Аз съм леля на децата на брат ми. А моя мАж им е вуйчо...
Както и сестрата на майка ми ми е леля, а нейния мАж ми е вуйчо  Heart Eyes Hug

# 41
  • Мнения: 468
права си.А  сестрата на майка ми е леля а нейния мъж свако.Поне  в североизточна България е така.

# 42
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Както и сестрата на майка ми ми е леля, а нейния мАж ми е вуйчо  Heart Eyes Hug
аз го знам като калеко Thinking

# 43
  • Мнения: 148
Имаме малък спор с моя мъж и роднините му на кой казваме вуйчо?
Аз мисля че  брата на майката е вуйчо а неговата жена е вуйна а пък те  че сестра му е леля а нейния мъж вуйчо
Дали съм достатъчно ясна  newsm78
Тъй Вярно Grinning
И двете страни са прави, така се казва по шопския край.

# 44
  • Мнения: 174
Ти си права,твоят брат е вуйчо. Peace
Peace

# 45
  • На морето!
  • Мнения: 5 754
Както и сестрата на майка ми ми е леля, а нейния мАж ми е вуйчо  Heart Eyes Hug
аз го знам като калеко Thinking
калеко ли?Ти нали си от сл бряг?Не съм чувала тук да се говори така?

# 46
  • Мнения: 125
 Всъщност, и двамата сте прави Hug
 Твоят брат и жена му са вуйчо и вуйна, а неговата сестра и съпругът й са леля и вуйчо  на детето ти Grinning Роднинската терминология в различните краища на страната е разнообразна, поради което локалните термини в дадена етнографска област внасят объркване у хора от друг район. Ако съпругът ти и роднините му са от Централна северна България, е напълно нормално да наричат вуйчо съпругът на сестрата на бащата. Аз съм от Плевен и при нас това е така. В София го наричат калеко и пр.
  

# 47
  • Мнения: 148
Не съм съгласна, че калеко е от шопския край, от някъде другаде е дошло, защото и двете ми роди са от Софийския край и никой не употребява тази дума, а честно казано ми звучи много тъпо-калеко или свако, вуйчо си е екстра!!!!!!!!!!!!!!

# 48
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
калеко ли?Ти нали си от сл бряг?Не съм чувала тук да се говори така?
това е 7-то място на което живея Crazy
в Бургас как му се вика newsm78

# 49
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Не съм съгласна, че калеко е от шопския край.....
от Пловдив го знам аз

# 50
  • Мнения: 478
Разбира се, че брата на майката е вуйчо, а жена му - вуйна. Сестрата на таткото е леля, а нейният съпруг - калеко, в някои краища го наричат "свако". А брата на таткото е чичо, а съпругата му - стринка, в някои краища се нарича "чинка" /моят случай е такъв - имам чичо и чинка, а детето ми има чичо - неженен, и две лели - сестрата на мъжа ми и моята сестра - но са несемейни, когато станат семейни, съпрузите им ще са калековци/. Абсолютно си права. Що се отнася до вуйна - аз съм вуйна - на племеницата на съпруга ми, а той й е вуйчо.

Много точно казано

# 51
  • Мнения: 2 068
И последно как да му казва  newsm78 ми явно както е тръгнало вуйчо ще бъде  Simple Smile калеко не ми харесва а и аз мисля че не е от шопския край
а на сестра ми нейния мъж май ще бъде чичо защото и свако не ми харесва пък и никой не съм чувала така да казва  Mr. Green

# 52
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
kalaka   я си го учи както ти е приятно и не слушай другите Thinking
Нали ти казвам, че на мен за някакъв лилинчо ми говорят сега (даже не знам откъде се взе), ама то звучи смешно hahaha
Никога няма да го използвам (лилинчо) Naughty

# 53
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
И последно как да му казва  newsm78 ми явно както е тръгнало вуйчо ще бъде  Simple Smile калеко не ми харесва а и аз мисля че не е от шопския край
а на сестра ми нейния мъж май ще бъде чичо защото и свако не ми харесва пък и никой не съм чувала така да казва  Mr. Green

ето за това иде реч.
Не може понятия като калеко, свако и лЕлинчо (ViFresh) да са ти чужди и непонятни, но понеже е така прието да се наричат и ти да ги ползваш.

Аз имам само лели и вуйчо и имаХ чичо (мир на душата му  Cry). Това е.

П.П: да не забравяме и звучното - стрина  Sick

# 54
  • София
  • Мнения: 1 248
Ти си права,твоят брат е вуйчо. Peace
Peace

# 55
  • Мнения: 125
 Разнообразието на родственитена термини е толкова голямо, че дори в две съседни села могат да ги наричат по различен начин. Ето пример от Ловешко - термин за сестра на бащата е леля, а за нейният съпруг в различните села има различни названия - суяк, свуяк, леляк, вуйчо, уйчо, чичо. Терминът за съпруг на сестрата на бащата е и един от най-вариативните в различните райони.
 Затова е много важно да не се правят обобщения, защото спорът няма да има край.
 Калака, разбери се с тях самите как да ги наричаш.

# 56
  • Мнения: 4 111
Уикипедията каза:

Некръвни връзки
съпруг / съпруга
свекър се нарича бащата на съпруга
бабалък се нарича бащата на съпругата
вуйна (учинайка) се нарича съпругата на брата на майката (Съпругата на вуйчото)
стринка (чинка) се нарича съпругата на брата на бащата (Съпругата на чичото)
тетинчо се нарича мъжът на майчина сестра (т.е на тетката).
лелинчо се нарича мъжът на бащината сестра (т.е на лелята)
калеко (в Странджа) се нарича мъжът на майчина или бащина сестра.
свако се нарича мъжът на майчина или бащина сестра.
зет се нарича съпругът на дъщерята/сестрата
снаха се нарича съпругата на сина/брата
девер се нарича братът на съпруга
шурей се нарича братът на съпругата
зълва се нарича сестрата на моя съпруг
балдъза се нарича сестрата на съпругата
баджанак се нарича съпругът на сестрата на съпругата ( На две сестри съпрузите един на друг са баджанаци)
етърва се нарича съпругата на брата на съпруга

# 57
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Извинявам се за невежеството Blushама за първи път го срещам, въпреки че си има логика - от леля Laughing
 Blush Blush Blush

# 58
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
бях забравила за:
- учинайка ми...
- чинка ми...
- тетинчо ми...
- бабалъка ти...

 Joy Joy Joy

# 59
  • Мнения: 247
Разбира се, че си права. Устоявай си позицията.

# 60
  • София
  • Мнения: 368
Аз казвам вуйчо на брата на мама. Жена му ми е вуйна. Така си знам от дете.

# 61
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
newsm10 smile3501
 Май с това приключихме темата, най-изчерпателно е Peace

# 62
  • Мнения: 5 401
Аз казвам вуйчо на брата на мама. Жена му ми е вуйна. Така си знам от дете.

 newsm10

# 63
# 64
  • Мнения: 125
newsm10 smile3501
 Май с това приключихме темата, най-изчерпателно е Peace

 Източникът е много непълен, за да е решение на този спор. Но всеки решава сам за себе си Mr. Green

# 65
  • Мнения: 4 111
Източникът е много непълен, за да е решение на този спор. Но всеки решава сам за себе си Mr. Green

Уикипедията е непълен източник? А кой източник тогава ще те задоволи?  Rolling Eyes

# 66
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Източникът е много непълен, за да е решение на този спор. Но всеки решава сам за себе си Mr. Green
е какви други роднини останаха Thinking newsm78

# 67
  • Мнения: 4 111
Източникът е много непълен, за да е решение на този спор. Но всеки решава сам за себе си Mr. Green
е какви други роднини останаха Thinking newsm78

Останаха, ама реших да ги спестя, сега ще ги допълня.  Joy


майка - родител от женски пол, с обръщения мамо, майко, мама и неуважителното майка ми и други;
баща - родител от мъжки пол, с обръщения татко, тате, татенце и неуважителното баща ми и други.

баба се нарича майката на родител.
дядо се нарича бащата на родител.

Син се нарича детето от мъжки пол.
Дъщеря се нарича детето от женски пол.

Съпруг се нарича брачният партньор от мъжки пол.
Съпруга се нарича брачният партньор от женски пол.

Тъст се нарича бащата на съпругата.
Тъща се нарича майката на съпругата.
Свекър се нарича бащата на съпруга.
Свекърва се нарича майката на съпруга.

Зет се нарича съпругът на дъщерята (също и съпругът на сестрата).
Снаха се нарича съпругата на сина (също и съпругата на брата).

Сват се нарича бащата на брачния партньор на детето.
Сватя се нарича майката на брачния партньор на детето.

# 68
  • Мнения: 178
В нашия край казвам вуйчо на брата на майка ми ,но също вуйчо казвам и на мъжа на сестрата на майка ми .Навсякъде казват по различен начин.Малко се получи като онзи лаф-на бая ми Петко зълвин син ,ама незнам как да го кажа по лесно. Joy

# 69
  • София
  • Мнения: 4 294
Моят брат е вуйчо на моите деца.
Неговата жена е вуйна на моите деца, снаха за мен и моите родители Peace

Такива думи учинайка,тетинчо, стринки ... не използваме  Naughty

 

# 70
  • Мнения: 2 068

Цитат
е какви други роднини останаха Thinking newsm78
а тетка каква е  Mr. Green

# 71
  • София
  • Мнения: 4 294

Цитат
е какви други роднини останаха Thinking newsm78
а тетка каква е  Mr. Green

Може би леля  Mr. Green

# 72
  • Мнения: 2 438
Едно време /май не много отдавна/ роднините на мъжа и жената са се казвали различно. Например:
- сестрата на жената - тетка
- сестрата на мъжа - леля

- брата на жената - вуйчо
- брата на мъжа - чичо.

Като добавим и съответните брачни половинки и другите роднини мили картинката ставала доста шарена, но именно чрез тези термини съответния човек е означавал мястото в социалната си йерархия.
Това е от една статия, представяща изследване на филолози и етнографи в тази област, четох я поне преди 5 години и не мога да цитирам, но ми изясни такива завъртени обръщения.

Когато се оженихме девера ми ме представяше като "кака" т.е. жената на брат ми, а е по-голям от мене. Реагирах остро, че съм кака на сестрите си, а майка му не е родила по-голяма дъщеря и той отначало не ме разбра. После се оказа, че така е отгледан и не намира нищо лошо. Естествено като разбра как се представят възпитаните хора, възприе правилния маниер.

# 73
  • Мнения: 881
Ти си права PeaceАз имам брат и живот и здраве като проговори дъщеря ми ,ще му казва вуйчо!

# 74
  • Мнения: 125
 Лилянчо, ViFresh, нищо лично нямам към вас . Уикипедията е непълен източник, защото представя обобщени термини, без да е посочено от кой край са. Също така не показва цялата родствена терминология в отделните райони. Тя се попълва на принципа на добавянето от страна на различните потребители и не е основана на научни изследвания. Аз се занимавам с научна работа и за мен това е източник, който трябва да бъде подкрепен от други изследвания.
 Информация по темата може да бъде получена от Етнография на България в 3 тома, както и от регионалните сборници на ЕИМ (Етнографски институт с музей)- Ловешки край, Родопите, Странджа, Капанци и т. н.

  Лицето, което наричаме вуйчо, може да бъде както братът на жената, така и съпругът на сестрата на бащата. Между двете просто няма противоречие.
  bouquet Hug

# 75
  • Мнения: 125
 Забравила съм да отбележа, че тази информация:

Ето пример от Ловешко - термин за сестра на бащата е леля, а за нейният съпруг в различните села има различни названия - суяк, свуяк, леляк, вуйчо, уйчо, чичо ,
 
 е взета от сборника Ловешки край на Етногр. институт с музей, стр.338
 
 Да видяхте някъде в Уикипедията терминът суяк, например? Thinking

# 76
  • Мнения: 4 111
Ra, аз се доверявам на Уикито, е, вярно е, че не са посочени всички региони. Но се видя от тази тема, че навсякъде е различно. Благодаря за обяснението.  Hug
Някой каза, че в северна България казвали и на братът на мъжа вуйчо (или мъжът на сестрата на бащата) - е, аз съм от северна България и за първи път днес научавам, че се казва така. За мен вуйчо се казва само братът на майката. Сестрата на майката - леля, братът на бащата - чичо, сестрата на бащата - леля.

Последна редакция: вт, 20 ное 2007, 17:22 от Лилянчо

# 77
  • София
  • Мнения: 672
Имаме малък спор с моя мъж и роднините му на кой казваме вуйчо?
Аз мисля че  брата на майката е вуйчо а неговата жена е вуйна а пък те  че сестра му е леля а нейния мъж вуйчо

Дали съм достатъчно ясна  newsm78

Точно така. Ти си права. Сестра му на мъжа ти е леля, а нейния мъж ЧИЧО

ТОва е една от малкото роднински връзки в коити съм сигурна Simple Smile

# 78
  • Мнения: 3 695
Ти си права, твоят брат е вуйчо на детето, а жена му - вуйна. Сестрата на мъжа ти се пада леля, а мъжът й - свако (свако може би не навсякъде е разпространено).  Peace

# 79
  • Мнения: 125
Някой каза, че в северна България казвали и на братът на мъжа вуйчо (или мъжът на сестрата на бащата) - е, аз съм от северна България и за първи път днес научавам, че се казва така. За мен вуйчо се казва само братът на майката. Сестрата на майката - леля, братът на бащата - чичо, сестрата на бащата - леля.

 Лилянчо, аз съм от Плевен и наричам съпругът на сестрата на баща ми вуйчо. По този начин се обръщам и към брата на майка ми. Родителите ми са от района на Червен бряг. Съпругът ми е от Самоковско и нарича по същия начин съпруга на сестрата на баща си - вуйчо. Това достатъчни доказателства ли са или трябват още?

 Отново повтарям, че дори съседни села имат различни названия за едно и също лице, поради което спорът е безсмислен. Достатъчно е, че доказахме наличието на други лица, към които се обръщаме с вуйчо, освен към брата на жената. Оттам вече авторката на темата си решава какво да прави.

   bouquet   bouquet

# 80
  • Мнения: 10 758
бях забравила за:
- учинайка ми...
- чинка ми...
- тетинчо ми...
- бабалъка ти...

 Joy Joy Joy
Е те тоя бабалък за пръв път го чувам Shocked
Правилно ли разбрах - мъжа ми нарича така баща ми ли?

# 81
  • София
  • Мнения: 1 124
Ти си права Peace

# 82
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Е те тоя бабалък за пръв път го чувам Shocked
Правилно ли разбрах - мъжа ми нарича така баща ми ли?

ахъм. Идва от това, че мъжът нарича родителите на жена си - баба и дядо  #2gunfire и от там - бабалък.
Гнусотия  Sick, но старите хора го употребяват  Tired

# 83
  • Мнения: 10 758
Е те тоя бабалък за пръв път го чувам Shocked
Правилно ли разбрах - мъжа ми нарича така баща ми ли?

ахъм. Идва от това, че мъжът нарича родителите на жена си - баба и дядо  #2gunfire и от там - бабалък.
Гнусотия  Sick, но старите хора го употребяват  Tired
Верно е тъпо ooooh!

# 84
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Ти си права,твоят брат е вуйчо. Peace
Еми точно така  Peace

# 85
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
 Ти си права, твоят брат е вуйчо, а мъжът на сестра му е свяко. / някои региони - калеко/.

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 556
Да,ти си права.Моят брат е вуйчо на сина ми.Жена му (бъдещата)ще е вуйна.

# 87
  • София
  • Мнения: 4 588
Да, ти си права. Peace

# 88
  • Мнения: 1 264
Права си. Брат ми е вуйчо, а сестрата на мъжа ми е леля, мъжът й калеко на детето ни.

# 89
  • Мнения: 814
Вуйчо е братът на мама, а братът на татко е чичо  Wink

# 90
  • Мнения: 3 929
Очевидно е, че ти си права. И ние със свекърва ми имахме същия спор преди известно време. Аз съм от Североизточна България и при нас вуйчо е братът на майката и така съм го срещала винаги. Но когато се омъжих, свекърва ми, която е от Средногорието, каза, че вуйчо е мъжът на сестрата на майката или на бащата - нещо, което много ме изуми, но приех, че в различните краища са възприети различни обръщения.

# 91
  • Мнения: 354
Права си ти PeaceМъжът на сестрата е свако,някъде казват и калеко.Вуйчото си е братът на майката Peace

# 92
  • Мнения: 3 360
Ти си права, твоят брат е вуйчо, а мъжът на сестра му е свако. / някои региони - калеко/.

 Peace

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 82
Права си аз съм вуйна на детето на сестрата на мъжа ми.#2gunfire

# 94
  • София
  • Мнения: 4 397
Права си  Peace
Моя брат се пада вуйчо на децата ми, а на маж ми брат му се пада чичо  Peace

# 95
  • Мнения: 8 999
Братът на майка ми ми е вуйчо, а жена му ми е вуйна. Братът на баща ми ми е чичо, а жена му ми е стринка/леля.

# 96
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
Права си ти PeaceМъжът на сестрата е свако,някъде казват и калеко.Вуйчото си е братът на майката Peace
Peace Това децата  дори го учат в 2 или 3 клас!!!!

# 97
# 98
  • Мнения: 625
Правата си ти Peace

# 99
  • Мнения: 6 441
Братът на майка ми ми е вуйчо, а жена му ми е вуйна. Братът на баща ми ми е чичо, а жена му ми е стринка/леля.
То за вуйчото е ясно,но много ти благодарря за стринка/леля.От кога имаме спорове със свекито,че може да е и леля и стринка!!!love001

# 100
  • BG
  • Мнения: 2 217
Имаме малък спор с моя мъж и роднините му на кой казваме вуйчо?
Аз мисля че  брата на майката е вуйчо а неговата жена е вуйна а пък те  че сестра му е леля а нейния мъж вуйчо

Дали съм достатъчно ясна  newsm78

Освен, че си ясна  Peace си и права - мъжа ти губи в спора!!!  Wink

# 101
  • Мнения: 2 677
Много си права, kalaka. Точно така си е.

# 102
# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Ти си права,твоят брат е вуйчо. Peace
Peace

# 104
# 105
  • Мнения: 3 478
На моята майка брат и ми е вуйчо, така че си права Mr. Green

# 106
  • Мнения: 354
Моя брат е вуйчо на децета ми, а жена му ще е вуйна Peace
Но да ти кажа в различните краища на страната май роднинските връзки се наричат по различен начин. Аз наскоро чух заразни "лилинчовци", което за мен е мн смешно и не искам детето ми да го използва.

# 107
# 108
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Братът на майката.

# 109
  • Мнения: 223
Вуйчо е братът на майката, жена му е вуйна. Другите са всякакви - чичовци, лелинчовци и всякакви други нарицателни, в зависимост от региона ги наричат по различен начин. Но вуйчото е само брат на майката.

# 110
  • Мнения: 10 758
Божкейййй, от де я изровихте тая тема бе ooooh!
То се разбра още на първата страница, кой е вуйчото.Къв е смисъла да се продължава  newsm78

# 111
  • Мнения: 2 068
искам да кажа че разбрах кой е вуйчо и че съм права  Mr. Green
и ви благодаря за отговорите
 moresmile moresmile

# 112
# 113
  • Мнения: 10 758
искам да кажа че разбрах кой е вуйчо и че съм права  Mr. Green
и ви благодаря за отговорите
 moresmile moresmile
Кажи сега на някой мод да я заключи Whistling

# 114
  • Мнения: 1 197
така е както си го  мислиш

# 115
# 116
  • Мнения: 97
Абсолютно си си права Peace

# 117
  • Мнения: 2 622
Моят брат е вуйчо на децата ми,бъдещата му жена ще им е вуйна.Сестра ми им е леля,а мъжът й им е  свако(или калеко).Така е по нашия край newsm78

# 118
  • Мнения: 337
Точно така е  Peace

# 119
  • Мнения: 2 068
заключ  Twisted Evil

# 120
  • Мнения: 1 733
Вуйчо е братът на майката, жена му е вуйна. Сестрата на таткото е леля, а мъжът й е свяко (или както там го наричат в различните краища на България).

# 121
  • Мнения: X
Разбира се, че брат ми е вуйчо на  сина ми, а жена му ще е вуйна, живот и здраве Grinning Peace

# 122
  • Мнения: 2 960
искам да кажа че разбрах кой е вуйчо и че съм права  Mr. Green
и ви благодаря за отговорите
 moresmile moresmile
Кажи сега на някой мод да я заключи Whistling
заключ заключ с железен ключ Mr. Green

# 123
  • Мнения: 9 973
на жeна-братът е вуйчо,тоест си права Peace

# 124
  • Мнения: 216
Вуйчо е братът на майката, жена му е вуйна. Сестрата на таткото е леля, а мъжът й е свяко (или както там го наричат в различните краища на България).
Това е и моето мнение.

# 125
  • Мнения: 10 758
Резкеееее Whistling

# 126
  • Мнения: 4 784
Братът на майка ми ми се пада вуйчо, а жена му съответно ми е вуйна.

# 127
  • Мнения: 24 467
Питам се друго- дали има друг начин за изразяване на определението, който да не е бил използван по въпроса в рамките на тези 10 страници?

Общи условия

Активация на акаунт