На кой казваме вуйчо?

  • 9 997
  • 127
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 125
 Забравила съм да отбележа, че тази информация:

Ето пример от Ловешко - термин за сестра на бащата е леля, а за нейният съпруг в различните села има различни названия - суяк, свуяк, леляк, вуйчо, уйчо, чичо ,
 
 е взета от сборника Ловешки край на Етногр. институт с музей, стр.338
 
 Да видяхте някъде в Уикипедията терминът суяк, например? Thinking

# 76
  • Мнения: 4 111
Ra, аз се доверявам на Уикито, е, вярно е, че не са посочени всички региони. Но се видя от тази тема, че навсякъде е различно. Благодаря за обяснението.  Hug
Някой каза, че в северна България казвали и на братът на мъжа вуйчо (или мъжът на сестрата на бащата) - е, аз съм от северна България и за първи път днес научавам, че се казва така. За мен вуйчо се казва само братът на майката. Сестрата на майката - леля, братът на бащата - чичо, сестрата на бащата - леля.

Последна редакция: вт, 20 ное 2007, 17:22 от Лилянчо

# 77
  • София
  • Мнения: 672
Имаме малък спор с моя мъж и роднините му на кой казваме вуйчо?
Аз мисля че  брата на майката е вуйчо а неговата жена е вуйна а пък те  че сестра му е леля а нейния мъж вуйчо

Дали съм достатъчно ясна  newsm78

Точно така. Ти си права. Сестра му на мъжа ти е леля, а нейния мъж ЧИЧО

ТОва е една от малкото роднински връзки в коити съм сигурна Simple Smile

# 78
  • Мнения: 3 695
Ти си права, твоят брат е вуйчо на детето, а жена му - вуйна. Сестрата на мъжа ти се пада леля, а мъжът й - свако (свако може би не навсякъде е разпространено).  Peace

# 79
  • Мнения: 125
Някой каза, че в северна България казвали и на братът на мъжа вуйчо (или мъжът на сестрата на бащата) - е, аз съм от северна България и за първи път днес научавам, че се казва така. За мен вуйчо се казва само братът на майката. Сестрата на майката - леля, братът на бащата - чичо, сестрата на бащата - леля.

 Лилянчо, аз съм от Плевен и наричам съпругът на сестрата на баща ми вуйчо. По този начин се обръщам и към брата на майка ми. Родителите ми са от района на Червен бряг. Съпругът ми е от Самоковско и нарича по същия начин съпруга на сестрата на баща си - вуйчо. Това достатъчни доказателства ли са или трябват още?

 Отново повтарям, че дори съседни села имат различни названия за едно и също лице, поради което спорът е безсмислен. Достатъчно е, че доказахме наличието на други лица, към които се обръщаме с вуйчо, освен към брата на жената. Оттам вече авторката на темата си решава какво да прави.

   bouquet   bouquet

# 80
  • Мнения: 10 758
бях забравила за:
- учинайка ми...
- чинка ми...
- тетинчо ми...
- бабалъка ти...

 Joy Joy Joy
Е те тоя бабалък за пръв път го чувам Shocked
Правилно ли разбрах - мъжа ми нарича така баща ми ли?

# 81
  • София
  • Мнения: 1 124
Ти си права Peace

# 82
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Е те тоя бабалък за пръв път го чувам Shocked
Правилно ли разбрах - мъжа ми нарича така баща ми ли?

ахъм. Идва от това, че мъжът нарича родителите на жена си - баба и дядо  #2gunfire и от там - бабалък.
Гнусотия  Sick, но старите хора го употребяват  Tired

# 83
  • Мнения: 10 758
Е те тоя бабалък за пръв път го чувам Shocked
Правилно ли разбрах - мъжа ми нарича така баща ми ли?

ахъм. Идва от това, че мъжът нарича родителите на жена си - баба и дядо  #2gunfire и от там - бабалък.
Гнусотия  Sick, но старите хора го употребяват  Tired
Верно е тъпо ooooh!

# 84
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Ти си права,твоят брат е вуйчо. Peace
Еми точно така  Peace

# 85
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
 Ти си права, твоят брат е вуйчо, а мъжът на сестра му е свяко. / някои региони - калеко/.

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 556
Да,ти си права.Моят брат е вуйчо на сина ми.Жена му (бъдещата)ще е вуйна.

# 87
  • София
  • Мнения: 4 588
Да, ти си права. Peace

# 88
  • Мнения: 1 264
Права си. Брат ми е вуйчо, а сестрата на мъжа ми е леля, мъжът й калеко на детето ни.

# 89
  • Мнения: 814
Вуйчо е братът на мама, а братът на татко е чичо  Wink

Общи условия

Активация на акаунт