Добре ли Ви чух,г-жо Масларова?

  • 2 616
  • 53
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 897
Обаче и обезщетенията за майките да повишат, пак е нещо, нали? За много майки при това!

Точно така!Затова и смятам ,че изравняването на майчинството с минималната работна заплата е социално.
И вярвам,че то-майчинството никога няма да е достатъчно голямо,за да покрие разходите ни и да закърпи бюджета ни.Затова и стремежа трябва да е  най-вече към по-високо заплащане на труда ни, а не  толкова към по-високи обещетения/помощи/.

# 46
  • Мнения: 105
Съгласна съм, че това е обезщетение, но не съм съгласна, че е достатъчно. Казвате - да се върне майката на работа! И като се върна какво?! Вземам 240лв., учителка съм. Мислите ли, че с тях ще мога да си позволя детегледачка?! И другото което е - една мама каза, че човек трябва да си обмисля решението да има дете и как ще го гледа с това майчинсто. Аз пък ще кажа, че не е нормална тази държава, в която трябва да се замисляме дали ще можем дори едно дете да изгледаме, да не говорим за повече. По тази причина има ниска раждаемост и ще продължава да е така. Според мен е крайно време от една страна държавниците ни да се замислят за това, и от друга ние да спрем да се радваме на обещанията и постъпките, с които само ни замиват очите. А не да се караме едни с други.

# 47
  • София
  • Мнения: 8 275
Подкрепям мненията на Ulia като особено важно заключение е това:
.....По-важно е да получаваме адекватно възнаграждение за труда си.

sidni, преповтарям - по-важно е да получаваш не 240 лв. заплата а примерно 10 пъти повече. Караш 9 месеца на 2100 после като минеш на 200 и получиш финансов шок се освестяш и се замисляш не е ли по-добре да ходя на работа.
Както се казва "Баба ти все гледачки са й гледали децата" Родителите ми сами са се оправяли с децата си сестра ми е проходила в ясла т.к. майка ми се е върнала след майчинството на работа било е 11 месеца.
Сърдим се че малко ни плащат, но я кажете в колко държави оставят майките да си гледат децата до 2 години дори и с мизерно обещентение. А като се сърдим че малко получаваме що не се замислим че за да получаваме повече трябва някой преди това да ние взел повече.
Това че аз примерно имам ипотека за да притежавам след 20 г. жилище или че си харча парите луксозни неща не проблем на държавата.
И на мен са ми малко парите (планирала съм колко трябва да издържа ако се влошат нещата ще се върна по рано и така) и аз съм "ощетена" т.к. имах неблагоразумието за забременея със второто си дете без да съм се върнала на работа 6м, няма значение колко и какви вноски съм плащала преди това. Но това си е мой избор имам 2 деца и е моя/наша грижата как ще се оправя.

Има категории, които трябва да се подпомагат, но и тук изниква въпроса, а как да ги разпознаем?
Как си се струва това "Самотна майка съм. Как "мъж ми" да се възползва от подоходното семейното облагане?" или "Маркова" от главата до петите (детето също), живее с таткото, не работи, т.к. няма нужда, но плаща 1/2 такса в градината и получава детски защото се води самотна майка

# 48
  • Мнения: 598
каквото и да спорим тук, наистина стимул за раждаемостта в България няма и това е. Не е нормално цените ни да са по-високи от западните, а заплатите многократно по-високи. Да, на запад платеното майчинство е някокло седмици или няколко месеца, но заплатите са достатъчно добри, че да може само със заплатата на бащата да се издържат всички в семейството. Мъжът ми работи на две места, аз работя от къщи, за да допълвам майчинството и едвам се справяме финансово. Защото заплатите в Пловдив не са като в София. И от тези 9 месеца 90% от заплатата не съм се възползвала особено, защото тук мнозинството работодатели (в провинцията, в частния сектор) осигуряват на минимална работна заплата. Не е нормално обаче заплатите да са толкова ниски (спрямо цените) че да се налага двамата родители винаги да работят и да нямат време за децата си! Имам достатъчно приятели на запад, в САЩ например, където спокойно и без лишения могат да си гледат 3-4-5 деца и майката да си седи вкъщи, докато станат самостоятелни и да не мизерстват вкъщи. Но то е защото заплатите са други.
Писна ми да се примиряваме тук и да казваме, че държавата не ни е длъжна да ни издържа децата и нас самите докато сме 2 години вкъщи по майчинство. Заради примиряването сме стигнали до тук. И по-зле ще става.

# 49
  • София
  • Мнения: 672
На никого не вярвам че ще вдигнат обезщетението за отглеждане на дете до 2 г.

Но за майчинството, Улиа, много ама много си права. Колкото и да ми е неприятно да го кажа, никой не е длъжен да мисли вместо нас Simple Smile

# 50
  • Мнения: 105
Така е Desem, съгласна съм да получавам такава заплата и да се върна на работа. Но това никога няма да стане.Та ние за 650лв. (брутна) заплата не можахме да се преборим, какво остава за 2100?! И мен ме е гледал брат ми,защото не е имало кой друг и майка ми се е върнала на работа, когато съм била на 9 месеца. Но не трябва ли нещата вече да са се променили?Нали уж сега живеем по-добре? Относно обезщетението - не искам въобще да го получавам 2 години, ако имам висока заплата ще се върна веднага на работа. Но в България е 2 години, точно поради тази причина - че никога няма да получаваме достойни заплати и затова ни замиват очите с мизерните 180 лв.

# 51
  • Мнения: 1 897
galentse,
Съгласна съм с всяка една дума от твоя пост.
Само ей това изречение ми се иска да перефразирам:

Писна ми да се примиряваме тук и да казваме, че държавата не ни е длъжна да ни издържа децата и нас самите докато сме 2 години вкъщи по майчинство.

Писна ми да се примиряваме тук и да казваме, че държавата-като работодател (респективно работодателя ни)не ни е длъжна да ни заплаща по-виско за положения труд, за да си издържаме децата  и нас самите докато сме 2 години вкъщи по майчинство.

Ще дам и пояснения.
Как например очаквате обещетението за майчинство да е по-високо от заплатата,която държавата е определила за една учителка(сестра в ясла)-220-240лв, която освен за собственото си дете в извънработно време, се грижи и за минумум още 10-на 'чужди', докато е на работа?
Какво предпочитате, 2-3/5 пъти по-високо майчинство до навършване на 2 годишна възраст на детето или  2-3/5 пъти по-високо заплащане на труда, който и вие и съпруга ви ще полагате години наред?
И за да не вадите пак цитат от контекста в заключение искам да кажа,че в България е трудно да издържаш и отглеждаш дете, но не защото условията за майчинството са лоши,а защото заплатите са ни излючително ниски и неадекватни на труда,който полагаме.
И именно  зле платения и неоценения ни труд е първото с което не бива да се примиряваме.
Знам ,че е трудно, но все пак е много по-реално да се борим за достойно възнаграждение на труда си, отколкото за това майчинството да надвиши някога минималната работна заплата.

# 52
  • София
  • Мнения: 3 524
Обезщетението за майчинство винаги е равно на минималната работна заплата, то ва е по закон.

това не е вярно. Naughty никъде няма разпороедба която да обвързва пряко обезщетенитео с МРЗ. друг е въпроса че досега така се е "получавало" Peace

# 53
  • Мнения: 1 197
Егати хитрия ход с тия първоначални 190 лв, сега като ги направят на 220 и всички ще са доволни и щастливи.  Money
              вярно си е все пак това е българската политика.

Общи условия

Активация на акаунт