въпрос относно кандидатстването за работа

  • 5 807
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Гледах и за прокредит ако някои е кандидатствал там моля да ми разясно какво точно мога да напиша като отговори или поне да ми даде някаква насока Praynigмного тъпо звучи всичко ама за пръв път ми се налага да мисля такива неща и може би затова съм блокрала тотално.Приемам отговори и на лични.
Аз също кандидатствах преди няколко месеца именно в Прокредит. От тогава постоянно гледам че им вървят обяви в Jobs-а и то за едни и същи длъжности. На мен така и не ми се обадиха, което мога да си обясня, но съм сигурна че при тия перманентни обяви са заляти от кандидати, как не си намериха персонал се чудя? Голямо текучество да има и това не ми се вярва. Някой ако даде светлина по въпроса ще съм благодарна.

# 31
  • Мнения: 96
За там знам ,че много трудни взимат за определени длъжност за други прекалено много изискат и може би затова постоянно има обяви,но наистина е странно,а как попълн тази форма за кандидатстване исками се да опитам може да имам късмет,че като гледам за другите банки маи нямам никави шансове-без опит токущо завършила.Ти за какво точно кандидатства?

# 32
  • Мнения: 2 697
Dеb, как разбираш от обявата, че малката фирмичка няма да се развива? А ако не искаш да вдигаш телефона и да попълваш данни, защо отговаряш на обявите за технически сътрудник? Реши какво ти се върши и кандидатствай за него, а не за най-лесното възможно.
Не е странно да ти искат мотивационно писмо за такава длъжност. Тя не е никак маловажна в един офис. Ако не ти се занимава да напишеш едно мотивационно писмо, как ще се справяш с хилядите бумаги в офиса ти?

В тази връзка, ще допълня, че не е задължително, ако мотивационното писмо съдържа някои клишета (но те са верни за кандидата), то да отиде в коша, поне за мен това не е основание.

Друг е въпросът, че повечето кандидатстващи имат проблем да разберат, че мотивационното писмо не е вид творческо писане, не е поредната бумажка, с която да се развлича един HR, a е възможност да представиш себе си в много по-разгърнат вид от едно сухо CV. Когато кандидатът разбере това...става лесно - и за него да напише нещо автентично за себе си, за мотивите и целите си, и за бедния HR - възможност да прочете нещо смислено и истинско Peace

# 33
  • Мнения: 96
помогнете Cry

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Сега погледнах и си намерих формата с която съм кандидатствала, но след като не са ме удобри ли едва ли е редно да ти давам съвети  Embarassed Ако все пак мога да помогна с нещо можеш да ми пишеш на лични.

# 35
  • Мнения: 96
писах на лс

# 36
  • Мнения: 1 992
Към разбиращите HR, как трябва да бъде написано мотивационното писмо? Да не е като тези от нета, да покажеш подход и индивидуализъм, но и "мотивационното писмо не е вид творческо писане". Е, какво е това чудо? Обърках се вече.

# 37
  • Мнения: 2 697
Към разбиращите HR, как трябва да бъде написано мотивационното писмо? Да не е като тези от нета, да покажеш подход и индивидуализъм, но и "мотивационното писмо не е вид творческо писане". Е, какво е това чудо? Обърках се вече.

Имах предвид, че мотивационното писмо не изследва литературните способности на кандидата Crazy, така че не е нужно да се демонстрира брилянтно владеене на езика и величайшо въображение Wink Освен в артистичните професии, разбира се, но това е съвсем друга тема.

По-скоро индивидуализмът се проявява в това да успееш да представиш себе си пред HR-a и да го убедиш, че твоите умения, знания, компетенции, интереси са насочени към тази работи. С други думи - да покажеш откъде идва мотивацията ти точно към тази позиция и да убедиш четящия, че има не една причина да те покани на интервю Hug

# 38
  • Мнения: 311
Първо ако искаш да работиш в банка зависи на каква позиция кандидатстваш. Ако кандидатсваш за касиер - тестовете са едни, ако кандидатстваш за валутни преводи - други, за анализзатори - трети и т.н. Малко неориентирана ми се виждаш относно структурата на една ТБ, а това определено няма да направи много добро впечатление.
И да снимката винаги е редно да я има. Може и да я няма, но не е добре, но ако компенсираш със страхотно CV,  не мисля че попречи липсата на снимка.
 

# 39
  • Мнения: 1 547
лиляна, вече пазар на труда няма. според мен няма нужда от писане на мотивационни писма. св-то - сухо или мокро е предостатъчно. защото за много от свободните позиции просто няма кандидати.  и независимо от св-тата на кандидатите, HR-ите ги канят на интервю. повярвай.
а аз лично за себе си се надявам никога повече в живота ми да не ми се наложи да пиша мотивационно писмо. просто от един момент нататък името ти работи за теб. само дето преди това трябва да си поработила за името си, туй е.

а конкретно за прокредит и адски тъпия им формуляр за кандидатстване си мисля, че съвсем скоро ще се откажат от него, защото няма да има кой да го попълва.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 271
Наричат го "пазар на труда", точно заради това, че труда е един продукт, който търсещия работа иска да продаде, а работодателя иска да купи. В този ред на мисли, пазар на труда има! И той става все по-уреден, и това се вижда - факта, че до преди 3-4 години почти нямаше НР-и, в този им вид - образовани и подготвени хора, а бяха някакви кадровици, които изобщо не се развиваха в работата си.
Та, мотивационното писмо е един от способите да представиш продукта - своя труд, на този, който търси и да го убедиш да го купи.
И понеже няма как да напишеш колко си трудолюбив и колко си кадърен (това се доказва) просто обясняваш , че наистина много ти се работи тази работа и имаш много голямо желание да наемат именно теб, именно в тази фирма.
И в тази връзка искам да вметна, че всяко мотивационно писмо, написано така, че да може да се разпраща на много фирми, е клише и не се приема добре.
Хубаво е мотивационното писмо да показва, че си запознат с компанията - може да се спомене име, или нещо характерно за нея (напр. голяма мултинационална компания, или банка с 10 годишна история на българския пазар и т.н.) Въпроса е да покажеш, че искаш да работиш точно в тази компания.
Дълго стана, но с две думи, важно е да положиш усилие за мотивационното писмо.

# 41
  • Мнения: 96
 E чак неориентирана е силно казано,по скоро въпроса ми не е зададен точно,имам предвид въпроси свързани с работат/дейността в едн банка,които са известни на всички от рода на какво е депозик,акредитив и т.н. такива тестове искам да решавам,първо,че ще ми бъде много интресни а може и да науча нещо нови или просто сама да си проверя знанията.Бих решавала и други подобни,но тези които аз откривам не представляват интерес за мен. Wink

# 42
  • Мнения: 2 697
Дълго стана, но с две думи, важно е да положиш усилие за мотивационното писмо.

Именно Peace
Затова и толкова отдалеч си личи, когато усилия просто не са вложени. На мен ми е интересно как би могъл да ме убеди тогава един човек, който не влага нищо в мотивационното си писмо, че ще вложи повече в работата си Thinking

# 43
  • Мнения: 1 014
Аз ходих на интервю в Прокредит Банк. Наистина всяка седмица си пускат обявите в jobs. bg-това и на мен ми е доста странно. Искам да ви кажа, че останах потресена от самото интервю. На среща ми стояха две дами, които първо бяха олечени ужасно-едната все едно на плаж беше тръгнала и гледаше тъпо, със самочувствие. Още със сядането ми ме застреляха със "Кажете нещо за себе си"  Shocked. -без да се представят, без да се опитат да разчупят леда (това за мен е много тъпо). Другото лошо впечатление което ми направиха е, че четяха въпросите от листите си  #Crazy. Получи се един монолог - НИКАКВА ОБРАТНА ВРЪЗКА. Четяха въпросите, а аз просто отговарях . Все едно бяха хванали две жени от улицата и са ги сложили да водят интервю. Супер непрофесионализъм!!! Тези определено незнаят как се прави интервю #2gunfire

# 44
  • София
  • Мнения: 2 271
Има го и този момент на интервюто. Няма как в една банка на първа среща да се държат приятелски и да си говорите за нещата от живота.
Случва се подхода на НР-а да е такъв, че да те провери колко си контактен, защото не върви за фронт офис за назначат служител, койт при изненадващ въпрос да мълчи и да мига... За това са те "застреляли" с въпроса "Кажете нещо за себе си."
Тези въпроси, които на много хора се струват странни, имат за цел да те провокират да покажеш, колко бързо реагираш и колко гъвкаво мислиш. Никой не се интересува наистина от слабите ти страни, или от хобитата ти.  То е ясно, че с тях няма да изкопчат някаква твоя тайна.

Общи условия

Активация на акаунт