Откриха ми МИОМА!

  • 30 366
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 485
Имах болки ниско в корема,никакви други оплаквания....диагнозата направо ме потресе.Лекарят каза ,че ще ме следи периодично за да види дали расте бързо,но ме предупреди,че може би ще се наложи операция докато е още малка миомата-22/22мм,за да може да изреже само образуванието и да не отстранява цялата матка....

Изчетох всичко в Интернет,знам ,че и тук е писано,но реших да пусна темата с надеждата да открия своя начин да избегна операцията.Помагайте със съвети....каквото мога ще отбера и на следващия преглед ще се консултирам с гинеколога...Между другото имам му доверие и ще направя каквото казва,но преди това искам да опитам с някакви алтернативни методи-билки,хомеопатия...ако има мами като мен нека споделят какво им е помогнало...

# 1
Миомата, когато е малка, не може ли да се лекува с лекарства?  newsm78

# 2
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Много съжалявам за диагнозата,дано се разминеш без операция.На една приятелка майка и имала такова нещо и като забременяла с нея(случайно),след раждането се установило,че миомата е изчезнала,невероятно,но факт.
Къде точно имаше болка,ниско по средата на корема ли,защото и аз имам  болки,но в дясно,по-скоро към яйчника и започвам да се шашкам.Ходила съм на лекар,нищо не ми се откри,било от червата,но напоследък пак бе боли ,май пак ще трябва да отида.

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Твоето лечение ще зависи от вида на твоята миома.

Какви видове миоми съществуват:

Според месторазположението си миомите се делят на миома на маточното тяло и миома на маточната шийка, като последната се среща много рядко.

В зависимост от посоката на растеж миомите могат да бъдат:
- към кухината на матката;
- в рамките на маточната стена;
- към свободната коремна кухина.

Големината на миомата може да бъде от няколко милиметра до големината на 6-7-месечна бременност.
Възлите могат да бъдат единични или множествени, като множествените имат различия помежду си и строго индивидуален потенциал за растеж.


Мога само да ти пожелая късмет и щом имаш доверен АГ специалист, да ходиш съвсем редовно на изследвания. Ако не дай си Бог тя расте, тогава, на база вида й ще вземете правилно решение за лечението/отстраняването й.

# 4
  • Мнения: 421
 dokolkoto znam ako raste togava se operira .i az pusnah podobna tema samo 4e na men dvama lekari mi davat dve razli4ni diagnozi edna ot koiato e miomno vazel4e.az mislia 4e 6te otida na treti lekar i togava 6te resim.no niama da barzam s operacia oh dano sme dobre

# 5
  • Мнения: 46 508
Чак пък потресена  Rolling Eyes това е най-честото доброкачествено образувание при жените Laughing

Задължително потърси мението на втори лекар  Stop ходила съм на доста, но за първи път чувам такова категорично мнение за операция на 22 см. възелче ...

Аз си отглеждам три, голямата беше 7 см., постепенно започна да намалява, сега е 5 см., другите не ги броя по около 2 см са.

Лечение няма, освен оперативно. Ходи се редовно на ехограф, за да се следи растежа и ако не расте, не получаваш кръвоизливи и не пречи на другите органи, не се пипа! Мен даже като ме отваряха за секциото си ми ги оставиха Simple Smile

Пожелавам ти да се размине и при теб като при повечето жени и като влезеш в менопазуата да изчезне  Praynig Hug

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мен даже като ме отваряха за секциото си ми ги оставиха Simple Smile

операция 2 в 1 нито един лекар не се навива да прави. Освен тези от Пълна промяна, май...

# 7
Сега да се изкажа аз по въпроса... Blush

Мимомните възли се получават от хормонални смущения. През критическата обикновено изчезват, мисля че се получаваха от повече естроген в организма. Доколкото четох, махат ги ако започнат да пречат на останалите органи. Допускам, че въпросната "операция" е или хистероскопия или абразио - така се отстраняват полипите в матката, които на ехограф ги виждат като "миомни възли", обикновено правят и хистология да се види какъв и от какво е този полип. Но Никол е писала - тези полипи се махат ако пречат - примерно ако получаваш кръвоизливи и други усложнения. Някои полипи се повлияват от прием на прогестерон.

Погледнато от друга страна - високото ниво на естроген поддържа кожата, костите и кръвоноснине съдове в добро състояние - остеопорозата и заболявания на кръвоностната система понякога ги лекуват с естроген. Crazy а за кожата - жените се запазват младолики.

# 8
  • Мнения: 2 005
Ако имаш намерение да забременяваш и да имаш дете - в никакъв случай не се навивай на операция  NaughtyНа мен ми откриха миома 4см , но трябваше да забременея и тогава казаха , че ще ме оперират , защото операцията крие своите рискове от кръвоизлеви newsm78 За голямо мое щастие забременях и през цялото време не излязах от патологична , но успях да родя със секцио здраво и хубаво дете , макар че миомата много нарастна и стана 15см и притискаше плода - всичко мина ок! Пет месеца след раждането ми направиха операция , защото получавах доста големи кръвоизлеви , махнаха ми матката и ми оставиха яйчниците  Rolling Eyes Това е , в никакъв случай не приемай още операция , за такъв малък миомен възел и още повече , ако желаете дете  bouquet  bouquet  bouquet

# 9
  • Мнения: 176
  Здравей! Мисля, че аз бих могла да ти помогна, но само ако си готова да опиташ... Преди 4 години ми откриха кисти на яйчниците големи колкото мандарини, 4x4,5 сантиметра, от тези, дето ако се спукат и загивам... Споделих с приятелка и за моя най- голяма радост тя ми разкри как се е излекувала от миома на матката преди 2 години. Направих същото като нея и за месец ми изчезнаха напълно проблемите! А е простичко лечение и не изисква нищо друго освен постоянство: един месец всяка сутрин на гладно върху бучка захар слагаш по 4-5 капки йод (за рани, от аптеката), след това правиш една седмица почивка и повтаряш всичко, докато изчезне напълно. Както казах, излекувах се за месец, но продължих още един за по- сигурно. Оттогава всичко е наред, дори забременях от първия опит и сега се радвам на двумесечното си бебче Simple Smile Йодът изсушава раковите клетки.Пожелавам ти успех! Пиши, ако направиш това. Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 3 610
На една приятелка и сложиха спирала"Мирена"-тя е хормонална и спомага за намаляването на миомите,при нея поне имаше ефект.Попитай и за този вариант Peace и успех в лечението.

# 11
  • Мнения: 108
здравей. аз също имам миома.Откриха ми я преди 3 мес. беше 35мм на 37 мм .След приемането на лекарства намаля за този период и сега е 24 мм на 24 мм.Много сам доволна. Не е задалжително веднага да се оперираш.

# 12
  • Мнения: 820
Здравей, аз съм много пресен случай. Не можех да забременея близо 2 години и причината се оказаха няколко малки миоми - горе долу колкото твоята на размер. Аз бих те посъветвала ако смяташ да забременяваш да я махнеш. Не се знае как ще повлияе евентуална бременност на миомата. Някои изчезват, но някой започват да растат заедно с бебето и могат да създадат големи проблеми вкл. и спонтанен аборт. Сега за операцията: толкова малка миома се маха с хистероскопия, това е една много лека манипулация, без разрези. Вкарва се оптичен уред през влагалището и под наблюдение се изрязва образованието. Слага се краткотрайна пълна упойка. Отиваш сутринта и вечерта си си вкъщи.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 967
Аз не мога да кажа нещо повече, а само да напиша, че за такъв проблем на майка ми  й бяха препоръчали д-р Алън Начев.

# 14
Мога да помогна. Моят горещ съвет е:

1. Отиди в първата книжарница, в която има книги на Генадий Петрович Малахов. Прочети всички заглавия и граби с пълни шепи каквото ти се стори по темата. Лично препоръчвам "Биоритмология и уринотерапия", както и "Лечение с газ, тодикамп и други въглеродни съединения", както и всички книги за разделно/правилно хранене.

2. Отиди в следващата книжарница и направи същото с книгите на Малахов, които ги е нямало в предната книжарница.

3. Прочети ги.

Нататък ще знаеш сама какво да правиш, ако си изпълнила тези 3 неща. Ако нямаш пари да си ги купиш, потърси ги в библиотека, която е депозитна (задължително им изпращат копия на издадените книги в България). Ако съвсем не намериш нещо, а искаш да се излекуваш и да живееш дълго и децата ти да са здрави и т.н. и т.н., ще ти предоставя моите, стига да ги имам.

# 15
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Майка ми има миома от около 10 години. В началото като я откриа една лекарка се засили да я оперира, но заведох майка ми при тогавашния ми гинеколог който каза само да я следим да не расте. Сега я водя при друга гинеколожка (онзи не работеше с касата) и тя е на същото мнение. Само я следи и чакат да спре на майка ми цикъла защото от него миомата се храни. Мисля че тя по едно време пи билки някакви, но не съм сигурна.

# 16
  • Мнения: 46 508
... Йодът изсушава раковите клетки ...

Миомата не е рак!

Иначе аз не се връзвам на градски легенди, още повече, че майка ми е опитвала всички възможни глупости за нетрадиционно лечение и ефектът беше 0, вероятността да си навредите е по-голяма, а със сигурност няма да помогне  Stop

... След приемането на лекарства намаля за този период и сега е 24 мм на 24 мм. ...

Какви лекарства си пила? На мен лекарите ми казват, че няма такива за миома  Tired

# 17
  • Мнения: 5 391
И на мен ми откриха миомен възел докато бях бременна с първото си дете в 6-ти месец.
Създаде ми големи проблеми, възпали се, лежах 2 пъти в болница на АБ.
Мислех, че ще ми попречи при една втора евентуална бременност, но не, забременях дори непланувано.
Сега съм вече почти в 9-ти месец, този път не ме е боляла, не ми е създавала грижи, слава богу.
В момента е около 5см, толкова беше и при предишната бременност, като родих спадна до около 2см.
За сега док и дума не е обелвал за махане, въпреки че не един път съм го питала дали се налага.
Може би като родя ще пробвам с "Мирена".

# 18
  • Мнения: 176
В момента няма значение дали става въпрос за ракови клетки или не! Важното е жената да се излекува без хирургическа намеса и дори без хапчета, защото те оправят едно, но развалят друго!На мен нетрадиционната медицина ми помогна и нямах проблеми и със забременяването, защо да не помогне и на други?

# 19
В момента няма значение дали става въпрос за ракови клетки или не! Важното е жената да се излекува без хирургическа намеса и дори без хапчета, защото те оправят едно, но развалят друго!На мен нетрадиционната медицина ми помогна и нямах проблеми и със забременяването, защо да не помогне и на други?
Thinking
Не става въпрос за ядене на орехи на гладно например, за да твърдиш "без хапчета". Защото на рана орехи не съм чувала да се слага...
До колкото си спомням, йодът влияе на щитовидната жлеза. Ти може да си имала нарушение на нейната функция, което не задължително за авторката на темата.
Моят съвет към авторката е - ако става въпрос за хистероскопия - направи я. Както писах "миомни възли" е това, което се вижда на ехограф. Добре е да се знае от какво е - хистологията след хистероскопията ще даде отговор точно на този въпрос.

# 20
  • Мнения: 46 508
... дори без хапчета, защото те оправят едно, но развалят друго! ...

Няма хапчета за лечение на миома, лечението е само оперативно.
Захар с йод може да помогне на човек, който си мисли, че има проблем, на реалните не става ...

# 21
  • Мнения: 108
приемам оргометрил по схема и витамини.

# 22
  • Мнения: 108
ако нямаш намерение да забременявяш - най- добре си сложи спирала Марена.Моя лекар ми я препора4а .

# 23
  • Мнения: 108
мирена - извинявай

# 24
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... Иначе аз не се връзвам на градски легенди, още повече, че майка ми е опитвала всички възможни глупости за нетрадиционно лечение и ефектът беше 0, вероятността да си навредите е по-голяма, а със сигурност няма да помогне  Stop

апсолютно е така.
Трябва ви доверен д-р, който да ви следи и ако миомата създава проблеми (както на майка ми), едва лие нужно да се чака климакс, който евентуално би довел до смаляването й.

Та мили девойки - не се подавайте на грозни провокации, от тип билки, йод и мнооооооооооого книги. Едва ли ще ви помогнат.  Tired

# 25
  • Мнения: 16
Не бързай да се шашкаш. Аз също имам такова нещо от 6-7 години /от 2001г майче/. Отидох в София в "Майчин дом" и професора дето ме прегледа ми насрочи дата за операция и ми даде бележки за изследвания. Ревах 2 дена и на третия се обадих на една много близка моя детска лекарка, за да ми каже какво мисли по този ми проблем. Тя разбира се ме успокои с разумното обяснение, че всичко това е редно да се проследи и да се наблюдава дали расте и с какви темпове се променя и чак тогава се преценява дали да се оперира. Така и направих. Моята миома не се променяше и аз дори през 2004 родих третото си дете. Продължавам да си я следа - 2 пъти годишно ходя на гинеколог. Не създава проблеми, но аз взимам и Logest. Така че моят съвет е да се успокоиш и да изчакаш във времето твоята миомка как ще се държи и тогава се преценява какво да се прави

# 26
  • Мнения: 303
Извинявай, но ти какво предпочиташ-да прерасне в злокачествено образовение ли?
На мен ако ми кажат, махам цялата матка-раждала не раждала, животът е на първо място.
На една моя приятелка, майка и претърпя операция с изрязвяне на матката-гледай положително на нещата, няма да имаш вече менструация, да купуваш превръзки и куп други усложнения...
Прави каквото ти казват лекарите и ако ти кажат, че тр. да ти отстранят всички детеродни органи, значи работата е много сериозна.
Успех!

# 27
  • Мнения: 820
Е, хайде сега няма нужда да пишеш такива страхотии. Миомата не е злокачестено образование едно и второ на никой няма да отстранят детеродните органи заради миома 2 см  #Crazy

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
все по-големи бисИри се ръсят тук. Но лошото е, че са и правописни.  Tired

# 29
Има някакъв процент и злокачествени образувания (май беше около 2 или 10%). Затова е хистероскопията и хистологията после.
На мен "миомни възли" се оказа полип, който не можаха да махнат целия с абразио. Пих хормони, но полипа остана. Наред с полипа ми откриха хиперплазия на матката (резултата от хистологията), който също не се повлия от хормони. За мое щастие засега всичко е без клетъчни изменения, но редовно съм на гинеколог да "следи" хиперплазията и полипа ми, "да не тръгне да се изражда".
От това, което съм чела в интърнет, при обикновена (без клетъчни изменения) хиперплазия, която не се повлиява от прием на хормони се прави ежегодно биопсия за да бъде хванато на време евентуално клетъчно изменение. Това може и никога да не настъпи, както предполагам аз, но за "сигурност" ще се съглася на повторна биопсия като мине една година от предишната хистология.
Занимах ви малко повече с моя проблем, но исках да ви покажа, че всяка жена е различна, болестите в гинекологията са много за да бъдем съфорумките запознати достатъчно добре с тях. Нека жената ако има доверие в гинеколога си да направи това, което той и е казал, ако пък не - да ходи при друг. Но честата смяна на гинеколог е грешка, тъй като всеки ще започва наново "проследяване" на пациентката.

Важно е наистина жената да не се притеснява ИЗЛИШНО, поне докато не станат готови някакви резултати, които да бъдат тълкувани от гинеколог. При мен хиперплазията беше открита съвсем случайно, причината за абразиото беше спиране на кръвоизлив. Просто гинеколожката беше достатъчно далновидна и разумна да прецени, че след като се сваля материал от мен няма да е излишно да поиска микроскопско изследване. Просто така, за всеки случай. С други думи - биопсия. Думата звучи стряскащо, на практика е полезно, защото дава информация не конкретно за наличието или не на рак, а изобщо какви клетки има там и какво е състоянието на тъканите.

# 30
  • Мнения: 46 508
kalia77@yahoo.com, моля те, не плаши жената, най-малко от това има нужда сега. По-добре седни и прочети какво е 2 сантиметрова миома или питай някой доктор.

Има някакъв процент и злокачествени образувания (май беше около 2 или 10%) ...

0.5% е, т.е много много рядко, по-скоро го има на теория, отколкото на практика.

# 31
  • Мнения: 485
Благодаря на всички,които са ми отговорили...  bouquet
Лошото при мен е че имам постоянни болки и извънменструално кървене(леко ,по-скоро като зацапване),та затова не знам колко време доктора може да  наблюдава дали расте...все пак болката не е един ден.От направения преглед стана ясно ,че нямам някакво друго възпаление...сега чакам микробиологията да видим дали няма някаква патологична гадинка.
Имам и дискови хернии....стомахът ми е "скапан" от обезболяващи та не мога да вземам нищо ,дори Аулин.
Не ми каза точно къде се намира миомата,но сподели,че е до пикочния мехур и ме попита за проблеми с уринирането...а аз наистина напоследък доста често "ходя" през  час и се чудех защо ме наболява след като нямам бъбречна инфекция.От всичко-оказва се май,че понякога размерът на миомата не толкова важен колкото мястото на което се намира...

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 127
Момичетата са ти дали всевъзможни съвети... ShockedАз съвет немога да ти дам,но ти желая ,всичко да се оправи,възможно без операции. Hug
 За йода съм чувала ,че има лечебни свойства,аз бих опитала.

# 33
  • София
  • Мнения: 304
И на мен наскоро ми откриха миома 2х2 см, но ми казват, че засега нищо не трябва да се прави. Трябвало само да се седи два пъти в годината.
Едновременно с това имам и ендометриоза и сега започнах да пия Оргаметрил. Обаче откакто го пия, вече 12ден не ми спира цикъла и съм много притеснена. Моля някой ако може да препоръча добър гинеколог, специалист в тази област.

# 34
  • Мнения: 928
Здравейте Simple Smile
и аз съм с новооткрита миома, при профилактичен гинекологичен преглед. Пих противозачатъчни 4-5 месеца и според мен миомата се е появила или е нарастнала от това. В момента не пия и се надявам хормоналното ми равновесие да се възстанови  Wink
Не знам колко е голяма, не мога да се ориентирам от ехото, защото имам 2 снимки, на които са написани различни стойности. Гинеколожката ми каза, че трябва да се отстрани оперативно и аз ахнах. Започнах да разпитавам какво представлява обаразованието... наистина ли трябва да се направи операция веднага... толкова ли е спешно... Ето ги нейните отговори:
Миомата, в повечето случаи, е доброкачествено туморно заболяване ( на мен ми пуснаха тумор маркер, за да видят дали наистина е такова). Добре е миомата да се наблюдава и евентуално да се отстрани. Операцията не е спешна и за сега аз изчаквам. След около 10 дни съм на преглед и ще видим какво още ще ми кажат.
Лично аз не се притеснявам. Миоми се появяват при всяка 2-ра жена на възраст над 35 Simple Smile
макар, че имам още време до тази възраст  Hug
Що се отнася до билки - мисля да пия чай от бял равнец. Ако не ми помогне, то поне няма да ми навреди. Има логика в това за йода, миомите се образуват изцяло под влиянието на нарушеното хормонално равновесие  Peace

# 35
  • Мнения: 820
Приемането на високи дози йод може да е опасно за хора с определени заболявания на щитовидната жлеза. Да не говорим, че прекаления прием на йод по време на бременност може да предизвика кретенизъм у бебето.
Нямам нищо напротив да се пробва лечение с йод, но САМО след направна консултация с необходимия лекар.

# 36
  • Мнения: 556
Здравейте,
Разказвам историята си набързо. Откриха ми миома когато бях на 22 години - 2,2 см Х 2.7 см. Казаха ми да пробвам веднага да забременявам. Естествено последвах съвета. След около година започнаха болките и менструалните кръвоизливи. Всички лекари, при които ходех ме съветваха да чакам и да опитвам да забременея. Правиха си различни експерименти с препарати - хормонални. Пих и билки - кой каквото ми каже. Миомата имаше застой първите 3 години - после започна бавно да расте. Бебето не ставаше. Зачестиха кръвоизливите и накрая започнаха всеки месец. Беше страшно. Докато попаднах на една млада лекарка - случайно. И тя препоръча операция веднага. Намерихме (много трудно беше) добър опериращ гинеколог. При прегледа тя каза, че миомата за тези 7 години много се е враснала в матката и въобще не гарантира, че ще ми спаси матката. А миомата беше  7-8 см. (не много голяма), но на много кофти място. Периода от този преглед до операцията беше самия кошмар. Представете си само какво преживях.
Последва 3 часова коремна операция. И слава богу всичко е ок. Когато се събудих и ми казаха, че имам матка бях най-щастливия човек.
Та моя съвет е - да хубаво - булшинството от лекари така съветват. И вероятно са прави. Но гледайте това наблюдение да не продължава твърде дълго. В случая става дума за малка миома. Но ако започне да расте или бебето не става - просто действайте оперативно.
А извода, който направих за себе си, е че какво ще стане с една миома никой не може да каже. При всеки е различно. Ако нещо действа при някой - при друг не действа. Ако при едни пречи за бременност, при други не пречи. Една бременност с миома може да бъде и проблемна и безпроблемна. Това никой не може да го каже на 100 %.
Наблюдавайте стриктно тези гадини.

# 37
  • Мнения: 472
Моят съвет е е да не си правиш никакви експерименти. Най-добре отиди и на друг гинеколог. На мен ми казаха, че имам миомен възел, когато бях бременна в 8-мия месец. След раждането щял да се прибере и други глупости. Влачиха ме още 7 месеца след това и се оказа, че съвсем невинната миома всъщност е злокачествен рак. И аз търсих алтернативни варианти за не оперативно лечение, но те уверявам, че няма. Стискам палци при теб всичко да е наред и очаквам добри резултати. Успех

# 38
  • Мнения: 46 508
Adry, при теб е объркана диагнозата, съвсем друго е Confused

Надявам се вече да си добре и да нямаш проблеми  Praynig

... А миомата беше  7-8 см. (не много голяма) ...

Бая голяма си се води, малка е 1-2 см. При наблюдение през 6 месеца (както се следят жените с миоми) лесно се вижда, че расте, все пак не е станала от 2 до 8 см. за един ден.

За бременността, непредсказуеми са, но в повечето случаи им действа добре, в смисъл намаляват, при мен също беше така, от 7 см. стана 5 см.

# 39
Никол,
Знаеш ли какво е "миома"? Защо мислиш че са и сгрешили диагнозата?

http://www.puls.bg/issue/mioma_issue_321_part_1.html
Вероятно си чела това. На никоя жена няма да и е приятно да е в тези 0,5%, но ще е фатално за нея ако пропуснат този факт.

Глупаво е да имаш вяра повече на форумски мнения, отколокото на гинеколог. Не казвам, че трябва 100% да вярваш на някой, но училите имат повече знания и квалификация в тази област, отколкото тези като нас, дето си чешем езиците.

# 40
  • Мнения: 46 508
Да. Знам какво е - доброкачествено образование, за въпросните 0.5% съм писала по-напред в темата, ако искаш се върни и погледни  Wink Всичко, което съм написала е казано от лекари, включително и за случаите, в които казват, че е миома, а всъщност не е. Моята, когато беше 7 см. един професор от МД не ми я видя  Rolling Eyes как да очакваш от такъв да направи разлика м/у миома и тумор  Rolling Eyes 

# 41
  • Мнения: 472
Незнам дали ми е била сбъркана диагнозата или не, вече няма значение. От цялата дандания покрай мен разбрах, че почти всички полово активни жени имат папилома вирус, но тези с по-силна имунна защита се справят с него без да разберат, че са го имали. Аз като бременна съм била с по-слаба защита и уви разбрах, че го имам. Безхаберието и нелечението са довели до израждането му в злокачествен тумор, т.е. възможно е в началото да е било миома. За това казвам, че не трябва да се експериментира и за лечение на тази гад да се търсят бабини илачи, а да се вземат мерки навреме. Като препатила, моят съвет е момичето да се консултира поне с двама онколог-гинеколози.

# 42
  • Мнения: 556
Моят съвет е да търсите мнение на опериращи гинеколози - те са по-наясно с миомите. Тези, които са само на кабинети имат по-малко опит и дори по-малко знания (някои).

Общи условия

Активация на акаунт