Питане(ОТНОСНО СТЪПВАНЕТО)

  • 807
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 481
Здравейте,вчера бях на консултация с бебо(6 месеца).Предния път когато ходихме каза да правим гимнастика и да стъпваме на крачета...това ясно,но сега като бяхме там се оказа че е било грешно това кото съм правила,тоест слагам Мишо да стъпва на цяло краче(така бях разбрала и това месец и нещо).А трябвало е само на пръсти,тъй като ако стъпва със стъпало има опасност от изкривяване Rolling EyesМоля,кажете вие как правите?Освен това той свикна с цяло краче и сега не може само на пръсти...грешно ли е ако стъпваме така?Благодаря! Hug

# 1
  • Мнения: 2 131
Аз доколкото знам се правят специални упражнение за стъпване на цяло стъпало, защото има дечица, които дори като проходят ходят на пръсти. На тези упражнения са..., ох не знам как да го обясня. Мисля, че детето се държи да стъпва на цяло стъпало, но се държи някак си клекнало. Може би идеята е да не се отпуска с цялата си тежест върху крачетата. Едва ли помогна особено, но това е което аз знам по въпроса.

# 2
  • Мнения: 3 695
Чела съм за такова упражнение:

Танцуване. (от средата на третия месец до шестия месец)
То се започва, ако детето може да държи главата си изправена, когато тялото му е поставено във вертикално положение. Хваща се детето под мишниците, изправя се във вертикално положение и се допират стъпалата на краката му до твърда повърхност. При този допир краката му се изпъват рефлексно за кратко време, след което се отпускат. Упражнението се повтаря ритмично 10 –20 пъти. Неупражняването на този вроден рефлекс води до изчезването му. Тогава при допир на стъпалата в твърда повърхност краката на детето се свиват в коленните и тазобедрените стави, като рефлексната реакция липсва. Тогава трябва упорито да се упражнява танцуването до появата на рефлекса, защото съдейства за навременното прохождане на детето.


Но според мен детето трябва да се остави да се развива естествено, а не да се слага седнало, право, стъпващо, ходещо и т.н. от родителите.

# 3
  • Мнения: 27 524
Но според мен детето трябва да се остави да се развива естествено, а не да се слага седнало, право, стъпващо, ходещо и т.н. от родителите.

Абсолютно подкрепям. Освен това намирам стъпването преди 8 месеца за опасно, заради риск от изкривяване на ставите и краката. Костите все още не са достатъчно укрепнали и здрави за подобни упражнения.

# 4
  • Мнения: 4 784
Аз също мисля, че детето трябва да се отстави само да ти покаже кога иска да стъпва, да ходи и т.н. Тогава вече ти можеш да му помагаш, но предварително да го насърчаваш, мисля че е излишно... Аз първоначално се притеснявах, защото Калоян много рано поиска да стъпва на крачета и ходеше хванат за ръката ми на пръсти, но после сам си регулира стъпалото и сега стъпва на цялото стъпало.

# 5
  • Мнения: 481
Това исках да кажа..че аз не го насилвам, а Мишо сам иска да ходи и си стъпва на цялото стъпало.Та въпроса ми ми беше,дали не е вредно и рано да стъпва така?Как да направя...той се напъва да става,иска седнал и да стъпва по земята...? Shocked

# 6
  • Мнения: 3 695
Ами според мен би било вредно, освен ако не го прави сам, без никой да го държи.
Най-доброто, което можеш да направиш за него е да му постелиш едно одеало на пода, да му дадеш играчки и да се учи да пълзи.  Peace

# 7
  • Мнения: 481
Ами според мен би било вредно, освен ако не го прави сам, без никой да го държи.
Най-доброто, което можеш да направиш за него е да му постелиш едно одеало на пода, да му дадеш играчки и да се учи да пълзи.  Peace
Благодаря за съвета Hug,ще пробвам така...но мишлето не иска лежи нито да седи..или на ръце или да стъпва-това иска!Купихме много голяма кошара предназначена за игра.Още не съм я провбвала,мисля че и там няма да иска да лежи Sad

# 8
  • София
  • Мнения: 593
Вземи му бънджи хем ще е прав хем на пръстчета без тежест хем ще си тренира крачетата.
Ако го направиш да знаеш че крачетата на дечко трябва съвсем леко да докосват пода т.е. да няма тежест в/у тях.
На малката много и допада.

# 9
  • Мнения: 864
Но според мен детето трябва да се остави да се развива естествено, а не да се слага седнало, право, стъпващо, ходещо и т.н. от родителите.

Абсолютно подкрепям. Освен това намирам стъпването преди 8 месеца за опасно, заради риск от изкривяване на ставите и краката. Костите все още не са достатъчно укрепнали и здрави за подобни упражнения.
Здрасти Блонди,и на мен ми е известен риска от изкривяване,ама мойта малка кукла вече сама се изправя  Grinning

# 10
  • Мнения: 5 940
Естествено, че е нормално бебе на шест месеца да иска да си стъпва на крачетата, като нормално е да го държиш под мишниците. Това е естествено развитие, това е инстинкт. Най-малкото иска да гледа света не само от легнало положение. Имам чувството, че в този форум се подкрепят само майките, чиито деца не се вписват в осреднените граници за развитие. Ако случайно  бебетата по-рано  искат да седнат или да се изправят или  да кажат първите си думички, веднага родителите се нападат, че насилват децата.

Последна редакция: сб, 24 ное 2007, 19:22 от valerie

# 11
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Успокой се, не е станало нищо страшно.
Детето на тази възраст може да подскача в твоите ръце, на цяло краче или на пръсти, както му харесва, единствено не бива да го оставяш да застава право на краката си - т.е. като го държиш, тежестта му трябва да я усещаш с ръцете си.

Относно танцуването - написаното е в голяма степен глупост, защото "неупражняване на рефлекс" не може да доведе до изчезването му. Рефлексът е отговор на дразнение - напр. ние имаме колянен рефлекс (рязко ритване след удар с чукче под коляното), но никой от нас не се удря ежедневно с чукче, за да не си загуби рефлекса.
При бебетата нещата с рефлексите са по-сложни. В определен период от развитието им присъстват едни и изчезват други рефлекси.
Рефлексът на Моро е нормално да изчезне до 3, в краен случай до 6 месец. (посягането с ръце при дръпване на постелката)
Рефлексът на стъпване, описан в цитата за танцуване, също трябва да изчезне около 6 месец или малко по-късно. Изчезването не само, че не е опасно, ами и оставането на този рефлекс пречи на прохождането. Аман от автори на подобни писания, които и хабер си нямат от много неща. Ето че написаното в книга се цитира във виден сайт като нашия и много майки вярват...

Извод - гледай си детето колкото може по-естествено и се води по него.

# 12
  • Мнения: 84
Нашият малчо е на почти 4 месеца и за пръв път се изсмя с глас точно при това упражнение, сега вече и в коритото с вода много се весели по същия начин! Peace

Общи условия

Активация на акаунт