годежен пръстен

  • 67 910
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 270
Аз го нося на дясната ръка - безимения пръст (само там ми става Wink)

# 16
  • Мнения: 425
Моят е на безименния пръст на дясната ръка. Като се оженим смятам да го преместя на лявата ръка, а на дясната да сложа халката. Така съм чула че се прави.

# 17
  • Мнения: 3 146
На дясната се слага годежният, както и венчалната халка, кояго замея годежния, за да става ясно, че си сгодена/омъжена, когато подаваш ръка (оттам идва традицията от социална гледна точка). По принцип, има различие и според християнската деноминация, няма нищо общо с националността - американски и разни подобни. Просто повечето протестанти я слагат на лявата ръка. Православните я слагат на дясната, на безименния пръст.

Моят е на безименния пръст на дясната ръка. Като се оженим смятам да го преместя на лявата ръка, а на дясната да сложа халката. Така съм чула че се прави.
Аз също така направих  Grinning

# 18
  • Мнения: 6 167
Моят мъж е майстор-златар и попаднах на статия в едно негово специализирано списание,където пишеше,че православните християнки трябва да носят годежния пръстен на безименния пръст на дясната ръка,защото именно с нея се кръстят!


е това е смешно.
къде в православната традиция изобщо има годежен пръстен.

ако говориш за венчалния пръстен, това е друга опера- православните християни носят венчален пръстен на дясната ръка.

# 19
  • Мнения: 2 498
По принцип се носи на лявата ръка на безименния пръст....но имам познати, които не спазват това правило....

# 20
  • Мнения: 161
Аз нося годежния пръстен на безименния пръст на дясната ръка.
Пак там нося и халката.  Годежния ми пръстен е асиметричен и идеално си пасва един до друг с халката.
Просто така ми харесва, не съм се съобразявала с някакви изисквания или правила. Бих си носила годежния пръстен и на друг пръст, но просто на другите пръсти не ми става.

Относно размера - питала съм златари за намаляване на пръстен - и са ми казвали че ако пръстена е с камъни е възможно да се намали най-много един номер защото при по-голямо намаляване можело камъните да паднат. То си зависи и точно от модела на пръстена.

Един съвет - подскажи на твоя годеник кой номер пръстен носиш, така когато ти го подари ще ти лепне точно на пръста и ще си се кефиш максимално, а не на другия ден да търсиш златар да ти го преправя, или пък годеника ти да се почувства неудобно че пръстена не може да ти стане на пръста или пък е хлабав и може да го изгубиш.
Просто отиваш в някой златарски магазин и разбираш кой е твоя номер.

# 21
  • Мнения: 3 146

е това е смешно.
къде в православната традиция изобщо има годежен пръстен.

ако говориш за венчалния пръстен, това е друга опера- православните християни носят венчален пръстен на дясната ръка.

Нищо смешно няма, ти бъркаш. При православното свещенство брак има две основни части на извършването му, като и двете се извършват с едни и същи венчални халки. Първата се нарича "обручаване" (както е ясно - свързват се ръцете), когато халките се полагат на пръстите и се извършва "годежът". След известно време се извършва вече венчаването, което се нарича така, заради размяната на венците (корони в службата) на двамата съпрузи, които тогава вече стават едно тяло (на което ние му казваме сватба). Между двете събития венчаните носят самите венчални халки, а не някакъв годежен пръстен или нещо подобно.
В днешната практика ритуалът от практически съображения е слят в едно, но се състои от две части - при първата (обручаването) се слагат халките, а при втората се слагат венците.

Ето ги
http://www.pravoslavieto.com/docs/Tainstva/sv_brak.htm

# 22
Здравейте, може ли някой да ми посочи точно място в София, където мога да стесня сребърен пръстен? Благодаря предварително Wink

# 23
  • Мнения: 1 168
Аз пък знам,че годежния пръстен се носи на безименния пръст на лявата ръка,а халката на безименния пръст на дясната ръка.Честно казано не знам откъде го знам това. newsm78
И аз така

# 24
  • Мнения: 1 259
А така ме объркахте, че и аз вече незнам...!

# 25
  • Мнения: 388
Аз пък знам,че годежния пръстен се носи на безименния пръст на лявата ръка,а халката на безименния пръст на дясната ръка.Честно казано не знам откъде го знам това. newsm78
И аз така

И аз със вас  Mr. Green

Майка ми ми е разказвала че тя си е носила халката по същия начин (но тя го обясняваше с това че татко не й е подарил прстен по някаква причина  newsm78 )

Общи условия

Активация на акаунт