Някой има ли проблем с вестибуларния апарат?

  • 511 184
  • 789
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 7 097
И според мен не толкова тичането е важно, колкото самото движение във всичките му разновидности.

За тичането ми обясни следното - тръскането на главата при тичането щяло да спомогне да излязат от каналите на вътрешното ухо кристалчетата, които предизвикват световъртежа ми. Тъй като прочетох темата, забелязах, че при други с такива микрочастици, ги топят с някакво лекарство, но моят отоневролог не ми е предписвал подобно нещо, а каза че тези кристалчета трябва да излязат чрез упражненията и тичането. Той искаше още в кабинате си да ми ги изкара и затова ми въртя главата, тръска я, висях от кушетката и куп други гадории, от които повърнах и излязох на четири крака от кабинета, но в крайна сметка не успя  Rolling Eyes

Вие като сте в такова състояние взимате ли болнични или се мъчите на работа? Аз сега съм в болнични, защото като капак и дъщеря ми е болна, та се налага и за нея да се грижа, но се чудя дали да не си взема болничен и другата седмица или пък е по-добре да не се застоявам в къщи, а да си ходя на работа  Thinking

# 121
  • Мнения: 572
Аз бях три месеца неспособна да се движа навън. Но тогава не ходех на работа. Никога не съм вземала болнични заради това си състояние. Сега вече каквото и да ми се случва е в по-лека форма и досега поне се справям  Praynig .
Моят съвет е ако можеш да си вземеш болнични поне 2-3 седмици ( не знам дали дават толкова дълъг болничен ), но да не седиш само в къщи, а да се разхождаш навън доколкото ти е възможно. Като се усетиш по-сигурна може да се качиш на автобус ей така за 1-2 спирки, после слез и се върни пеша например. Напрежението на работа в момента няма да ти помогне.
Не бих могла да коментирам проблемите на вътрешното ухо, не съм специалист, съжалявам. Просто съм препатила и се опитвам да ти дам кураж.

# 122
  • Мнения: 1 619
Аз не бих могла да тичам в такива състояния  Rolling Eyes
Даже като лежа,  съм като гипсирана и ми се схваща врата от стискане, понеже от най- малкото движение  получавам световъртеж.
При мен малко пообъркаха нещата понеже проблемите с вестибуларния апарат се преплетоха с паническо разстройство /имат доста сходни симптоми/ и дълго пих анти депресанти, които ми помагаха като цяло, но не елиминираха появяващото се се от време на време замайване породено от проблем с вестибуларния апарат. Сега имах да пия само арлеверт. Не ми се е налагало понеже имам леки замайвания но не чак толкова страшни че да посегна към хапчетата. Сега обаче незнам при мен и пролетта и есента си оказват влияние.

# 123
  • Мнения: 151
От една година и Аз съм с тези оплаквания - на световъртеж. Все едно съм "фиркана"  smile3511
Минах на преглед при невролог и след направена доплерова сонография ми каза, че имам стеснение на кр.съд от едната страна.
Пих Кавинтон форте - отначало и ми беше О.К., но след 1.5 месец отново. Включи ми и бетасерк. Подобрение имаше, но за кратко.
Сега седя и се ровя в нета къде утре да си запиша час за преглед ? При кой отоневролог ?  newsm78
Д-р Ангов или Д-р Фурнаджиев, или някой друг............................................. Shocked
Давайте препоръки !

# 124
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
ох,и аз имам подобни проблеми...не мога да ти дам съвет,защото още не съм намерила решение... Tired
при мен основните причини са стрес,нерви и преумора...
 hahahaкато съм с приятели на маса,дори и след няколко бири или друг алкохол,и след половин кутия цигари ми няма нищо...спокойно ми е и ми е весело.
иначе покрай стреса през деня все ми е лошо,замаяна съм(без да сум пила нищо),гади ми се и т.н. ooooh!
явно много мами имаме подобен проблем,но лечението и точната диагноза са строго индивидуални...а и колко малко лекари могат да се справят адекватно с този проблем е отделен въпрос...

# 125
  • Мнения: 572

За тичането ми обясни следното - тръскането на главата при тичането щяло да спомогне да излязат от каналите на вътрешното ухо кристалчетата, които предизвикват световъртежа ми. Тъй като прочетох темата, забелязах, че при други с такива микрочастици, ги топят с някакво лекарство, но моят отоневролог не ми е предписвал подобно нещо, а каза че тези кристалчета трябва да излязат чрез упражненията и тичането. Той искаше още в кабинате си да ми ги изкара и затова ми въртя главата, тръска я, висях от кушетката и куп други гадории, от които повърнах и излязох на четири крака от кабинета, но в крайна сметка не успя  Rolling Eyes


Не съм специалист по въпроса, но вестибуларният апарат не е ли затворена система? Как си мисли да те изтръска ??? Струва ми се не просто странно, ами направо...  #Crazy

# 126
  • София
  • Мнения: 7 097

За тичането ми обясни следното - тръскането на главата при тичането щяло да спомогне да излязат от каналите на вътрешното ухо кристалчетата, които предизвикват световъртежа ми. Тъй като прочетох темата, забелязах, че при други с такива микрочастици, ги топят с някакво лекарство, но моят отоневролог не ми е предписвал подобно нещо, а каза че тези кристалчета трябва да излязат чрез упражненията и тичането. Той искаше още в кабинате си да ми ги изкара и затова ми въртя главата, тръска я, висях от кушетката и куп други гадории, от които повърнах и излязох на четири крака от кабинета, но в крайна сметка не успя  Rolling Eyes


Не съм специалист по въпроса, но вестибуларният апарат не е ли затворена система? Как си мисли да те изтръска ??? Струва ми се не просто странно, ами направо...  #Crazy

И на мен... Laughing
Затова и искам да се запозная по-отблизо с този проблем, да попрочета, за да съм наясно. Но сега ми е трудно да чета и в нета и на книга  Rolling Eyes
Все пак ме прегледа един професор от Св. Наум, а и като цяло ми вдъхна доверие, но и на мен ми прозвуча странно... Thinking

Аз не бих могла да тичам в такива състояния  Rolling Eyes
Даже като лежа,  съм като гипсирана и ми се схваща врата от стискане, понеже от най- малкото движение  получавам световъртеж.

И аз съм така - движа се като робот от страх да не залитна  Sad Ужасно е! Не знам как живеете с това?! Аз от няколко дни съм така и съм направо отчаяна - като инвалид се чувствам, дори не ми се говори, защото почва да ми се гади  Sick

Сега седя и се ровя в нета къде утре да си запиша час за преглед ? При кой отоневролог ?  newsm78
Д-р Ангов или Д-р Фурнаджиев, или някой друг............................................. Shocked
Давайте препоръки !

Аз ходих при проф. Огнян Колев в Св. Наум /4-ти километър/. Не отидох конкретно при него, но той точно тогава имаше прием и така се озовах при него. Иначе предполагам, че там има и други добри отоневролози. Все пак си е специализирана болница по неврология. Някой друг ако има опит от там, да сподели.

# 127
  • София
  • Мнения: 7 097
Ето една статия, на която попаднах - обърнете внимание на упражненията накрая  Shocked Само като ги чета ми призлява, а какво остава да намеря смелост да ги направя.
Между другото, точно такива упражнения ми направи отоневрологът в кабинета си.

На едно друго място четох, че световъртежът може да остане траен при хора, които се депресират от него и се страхуват да не се повтори, т.е. това, което усещам, че правя в момента - изпитвам страх дали ще се оправя, дали няма да бележи живота ми оттук нататък  Rolling Eyes

Ето още нещо много интересно по темата

Последна редакция: ср, 07 окт 2009, 21:06 от Н а т и

# 128
  • Мнения: 572
Н а т и, явно професорът има право, въпреки че на нас ни се струва странно. Как си?
Не се притеснявай, ще отшуми малко по малко. Може би не съвсем (поне аз още си го нося), но вече в много много по-поносим вид. С времето се научаваш да се контролираш.
Със сигурност споменът за него ще е жив в съзнанието ти още много години. Поне при мен е така.

# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Здравейте и от мен. Аз съм със световъртеж от 4 години.Диагноза - периферен отоневрологичен синдром или по сложното доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж. ЯМР, скенер, доплер, изследвания,невролози, отоневролози, психиатри - различни лекарства вкл. и антидепресанти. От всички тези изследвания резултата е че имам шипове на врата и умерено повишена съдова резистентност на лявата артерия на шията .   Получих силна криза миналата година м. Март и тогава за 1 седмица лежах в болница - системи кавинтон, милгама и бетасерк. Горе долу 2 месеца след това влязох в час . Цяла година и половина си пиех кавинтона и бетасерка в минимални дози и ми нямаше нищо, даже август месец ги спрях. Наложи ми се преди 3 седмици да пия различни антибиотици  за възпалени яйчници, и ужаса отново се появи. Пак в болница, пак системи. Лекарката казва, че може да е предизвикано от антибиотиците, от времето, от шиповете, който имам на врата и от какво ли не. Казвам ви ужас. Мислех си че съм го преодоляла но, явно не е така. Сега като лежа горе-долу добре, макар че при обръщане на главата пак потъвам, но като стана е ужасно.Особено сутрин след ставане е неописуемо гадно. Стоя си в леглото и си изпращам позитивни мисли на мозъка ама нещо не става .Миналата година попаднах на един сайтhttp://community.dizzytimes.com/. Има много народ като нас страдащ от тези световъртежи. Но като чета явно в чужбина не изписват  лекарства а практикуват с рехабилитация и то специално за вестибуларния апарат.Имат си цели клиники специално за такива като нас. Четох че, вестибуларния апарат има свойството да се самоизлекува и лекарствата които приемаме забавят това. Да ама как да не пия лекарства като имаче съм неадекватна, е къде да отида на рехабилитация като в България няма такива специалисти. Ходила съм и при Фурнаджиев, Кехайов - баща и син, доц.Петрова, д-р Ангов. Д-р Ангов ми препоръча гимнастика , която наистина има ефект и като че ли най-доволна съм от него. Имаше такова питане в темата май за отоневролог в София. Е това е за мен, пишете вие как сте.  

# 130
  • Мнения: 291
Цяла година и половина си пиех кавинтона и бетасерка в минимални дози и ми нямаше нищо, даже август месец ги спрях.

 Tired  И какви бяха минималните дози?

# 131
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Бетасерк 24 мг. и кавинтон 1/2 от 5 мг.

# 132
  • Мнения: 149
mimimibg,Бетасерк-та не е  ли много.На мен ми го предписаха 3 по 1 от 16мг.А има и от 8 мг. newsm78

# 133
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Написала съм 24 мг. за цял ден което значи 3 х 8.

# 134
  • Мнения: 149
Благодаря за уточнението. PeaceА, mimimibg,пила ли си Арлеверт.

Общи условия

Активация на акаунт