За патриотичното възпитание

  • 1 761
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 909
Съществува ли такова нещо в държавите, където сте?
Прави ли се изобщо на някакъв етап на училищното образование нещо, което да възпитава в национално самоопределение, или в "любов към родината", както учехме едно време.

Има ли еквиваленти на "Аз съм Българче", "Питат ли ме дей зората" и т.н.

Питам, защото във Франция  поне на етапа на матернела (детската градина), не забелязвам нищо такова. Може би не го смятат за важно за тази възраст  Thinking  А може би въобще вече да не е важно.... Shocked 

А как е при вас Rolling Eyes

# 1
мисля, 4е нямат особена нужда от форсиран партиотизъм ...
доколкото помня и аз като малка си ги мелях автомати4но стихотворенията без да влагам особен смисъл (въобЩе и не съм имала нужда всъЩност някой да ме убеждава, 4е е много гот да си българин, понеже има реки, планини, жита  и т.н.)

# 2
  • Мнения: 1 909
Абе нямам предвид "форсиран", както едно време е било при нас, но все някакъв...

Ти по-добре кажи как е в Италия

Все се сещам как един имитатор беше избъзикал френския отбор по футбол да си сложат всички ръцете на сърцето (както американците) при изпълнението на Марсилезата по време награждаването им. Обадил се  на трениора с променен глас, имитирайки Ширак, да поиска всички да го направят и те го направиха. После си спукаха от майтапи.. #Crazy

# 3
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Абе нямам предвид "форсиран", както едно време е било при нас, но все някакъв...

Ти по-добре кажи как е в Италия

Все се сещам как един имитатор беше избъзикал френския отбор по футбол да си сложат всички ръцете на сърцето (както американците) при изпълнението на Марсилезата по време награждаването им. Обадил се  на трениора с променен глас, имитирайки Ширак, да поиска всички да го направят и те го направиха. После си спукаха от майтапи.. #Crazy

ит. национален отбор е постоянно взиман на подбив, 4е само си отварят устата като пеят химна  Twisted Evil
4естно, не знам дали много хора знаят пове4е от първия куплет  Laughing

по въпроса : не съм се замисляла, но не ми се струва да съм забелязала такова неЩо  Rolling Eyes
дали пък не им е вродено, Щото смятат, 4е от "Бел Паезе" по_високо няма  Thinking

# 4
дали пък не им е вродено, Щото смятат, 4е от "Бел Паезе" по_високо няма  Thinking


нали? и франсетата не отстъпват май по патриотизъм/национализъм

тук сега се мъ4ат да ни втълпят в главите, 4е европейците сме едно голямо семейство, вси4ко е едно и про4ие  ... въртят такива клипове по ТВ то.
 

# 5
  • Мнения: 3 521
Това подвеждащ въпрос ли е? Mr. Green

Справка> немският химн > забранените строфи.

# 6
  • Мнения: 1 909
Сърфлайн, прости ми невежеството, въобще не е подвеждащ въпрос...я кажи, нищо не знам за немския химн Outta Joint   newsm78

# 7
  • Мнения: 3 521
Чети, чумби - Deutschland, Deutschland über alles, Über alles in der Welt, ...(ДЕ. над всичко, над всичко на Света) Mr. Green ...Ето и малко географско уточнение, къде са Маас и Мемел.

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 17:15 от surfline

# 8
  • Мнения: 1 909
Малей, хич не го шпрехам този немски, но мисля, че схванах идеята!  Пиянска песен, значи, а?  Shocked Бравос! Joy Joy

Абе те всички химни сигурно са такива кървави и националистични, затова съвсем сериозно се чудех дали по някакъв начин в различните държави се възпитава патриотично чувство. Може би на по-голяма възраст?!

Марсилезата, например, беше предложено да се учи в началното училище във Франция, съвсем наскоро и имаше толкова отрицателна реакция, че така и не разбрах дали се прие.
 Thinking

# 9
  • Мнения: 11 307
Чумби, не става дума за пиянска песен в немския химн, а за мераците им да владеят Европа и че Германия се простирала от Маас до Мемел. Но текста не е кървав Wink
Почти като в "Край Босфора".

# 10
  • Мнения: 6 167
Не им е вродено. Според моите наблюдения за италианеца е по-важна областта от която произлиза. Отдавам го на това, че националната държава е създадена сравнително късно и от множество независимости.  В сърцето им е "Романия мия" например повече, отколкото химна на Италия ( изключвам световното по футбол).

# 11
  • Мнения: 1 909
Чумби, не става дума за пиянска песен в немския химн, а за мераците им да владеят Европа и че Германия се простирала от Маас до Мемел. Но текста не е кървав Wink
Почти като в "Край Босфора".

Данке, Вечерница  Heart Eyes Grinning,  имах предвид по-скоро Марсилезата като кървав химн. А за това, което казва Gradisca, май и тук са повече патриоти на местно ниво, по области, но в училище нищо не се прави по този въпрос.
Размишлявам сега дали е било така открай време, или сега заради националистическите настроения, гледат да не раздухват прекалено разни патриотични страсти.

Не съм чувала по радиото, но наскоро в учебника по английски на сина ми попаднах на песен, в която се пее "Аз съм Том и съм Англичанин, аз съм Жули и съм французойка, ние всички сме деца на Европа" Сори, че пак на песнички ме избива  Crazy, но си мисля че те са нещо, което се запомня особено силно на детска възраст и остава за дълго време в съзнанието Thinking

Последна редакция: пт, 30 ное 2007, 16:19 от chumbi

# 12
  • Мнения: 11 307
Чумби, конкретно по темата, не съм усетила досега да възпитават патриотично чувство у децата.
Нито в детската градина, нито в училище. Засега...
Учат ги на детски песнички, на такива с религиозно съдържание, според празниците в календара, които предстоят.
Ние си коментираме и обясняваме на децата у дома, че тати е немец, че аз съм българка. Много са им интересни реакциите.
Дъщеря ми например доста често ме пита защо съм точно българка и те защо са немци и могат ли да бъдат българи. Ей такъв миш-маш е у нас.
Синът ми, например,  под предлог, че е немец и живее в Германия, отказваше да говори български до това лято. Като ги оставих за 3 дена при баба им да се оправят с нея, ела да го видиш как проговори българския. Оттогава не съм го чула повече да изявява подобни претенции.
Аз лично не знам как ще продължа нататък. Дали да не ги възпитавам със съзнанието на граждани на света или да ги затварям в калъп "българин", "германец". Thinking

# 13
  • Мнения: 1 909
Ние сме същия случай, Вечерница. И синът ми доскоро твърдеше,  че е французин и че не иска да говори български. Като се върна от България след като прекара там един месец сам с баба си и дядо си, не искаше да говори френски, даже и с баща си и ме караше да му превеждам. Започна да казва, че е французин и българин, а напоследък добавя и, кой знае защо, "малко" англичанин. Grinning 

Според мен, колкото и да ставаме граждани на света,  все си има  някаква полза от национална определеност. Но и аз размишлявам, затова и отворих темата, може на някой да му се е изяснило  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 1 761
Според мен не са много тези, които биха могли да се определят точно като"българин","руснак","французин",италианец"или който и да е от друга националност.
Националността не може да е определяща характеристика в днешно време,границата с дискриминацията и расисма става много тънка, а оттам и опасна.Има много хора по света, които са граждани на определена страна без да имат нито етническа, нито културна,нито емоционална връзка с типичните за определената страна култура,бит и мироглед.
Хората дори когато са от едно семейство често са с различни темперамент,култура и възгледи за възпитанието на децата си.

Аз живея в Холандия.И двамата с мъжа ми сме деца от смесени бракове.Има много неща от холандския бит, които мъжа ми не харесва  ( калвинистичното възпитание,индивидуализма,обедния сандвич,твърде агресивната в последно време еманципация).Но това не го прави по-малко холандец и повече французин.Аз не харесвам семейните тържества от селски тип,клането на прасета по Коледа и обгрижването на децата,докато се пенсионират.И не се чувствам по-малко бг заради това.
Да носиш две култури по рождение е много интересно-винаги можеш да си избереш тази, която чувстваш по-близка.Но съчетаването на тези две култури и принадлежността към някоя определена национална група е трудно и за мен невъзможно.
Надявам се детето ми да избере това, което пасва най-добре на неговата вътрешна необходимост,да намери полезните неща,които биха го стимулирали да израстне като личност и да не робува на стереотипи.

Общи условия

Активация на акаунт