Поради что се срамим ...или "естествено пуйка"

  • 2 026
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 592
Гледам снощи по новините-реклами за Коледни тържества и официалната вечеря включва "естествено пуйка".Кое му е естественото?Не традиционните нечетен брой постни манджи,а "естествено " желанието да копираме сляпо.И в същия ред на мисли-предаване по националната ТВ за български туристически маршрути-Созопол,цялото предаване на фона на гръцка музика.И  още чуждопоклонничество-езика ни изпъстрен с "фешън" думи- не пазаруване,а шопинг; не украса-декупаж;не извинявай,а сори; ....и т.н.
Какво става,бе хора?Поради что се срамим да се наречем българи и да уважаваме корените,езика и традициите си!!

# 1
  • out of space
  • Мнения: 8 572
Едното не изключва другото. Като използвам думата "мениджмънт" вместо "управление", това не ме прави по-малко българка.

# 2
  • Мнения: 742
Чак пък.

Принципно си прав/а.  Важното е НИЕ (а не ТВ) да научим децата си на правилните думички и да им предадем традициите. Техен проблем е как ще ги интерпретират.
Дъщеря ми е на пет, но знае, че на Коледа пуйката я ядат в Щатите. Ние ядем лозови сарми и боб. И прасе на следващия ден.

# 3
Избиваме(някои от нас)комплекси.Мен не ме е срам,че съм българка,не празнувам деня на св.Валентин, думата "шопинг" ме дразни,но нямам нищо против да опитам някои нетрадиционни за България неща,които все още не съм  опитвала.Май всичко зависи от това в какъв дух е възпитан човек.Не е зле да уважаваме чуждите традиции , но не и да забравяме своите.

Аз предпочитам пуйка,защото прасето е мнго тлъсто и се мъчи повече докато го заколят или каквото там му правят.

# 4
  • Мнения: 2 401
Нищо неестествено няма.  И най-ранните ми детски спомени са свързани с новогодишната пуйка. Пуйката си е традиционно българско ястие по празниците. Може би последните години не е било особено популярно или пък може би пуйката не се  приготвя масово.. не знам.  

# 5
  • Мнения: 46 488
Лошо няма, щом се копират положителни неща. Предпочитам детето ми да яде пуйка, а не свинско, пък ако ще и да в традиция от другия край на света.

Нямам и нищо против празнуването на католически празници, само повод да има  Mr. Green

През комунизма също налагаха някои, а други отричаха, но тогава всеки си мълчеше май  Laughing

За другите неща, има унифициране като цяло в света, от там идва всичко.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 4 818
За пуйека мога да кажа, че традиционно на ЧНГ майка ми е приготвяла домашна пуйка. Защото на село се гледаха всякакви гадини.
Иначе за пуйченето на българина и употребата на чуждици съм съгласен, но ми се струва, че няма оправия.

# 7
  • Мнения: 656
Не става дума тук за срам, а за "имидж", "визия" и т.н.  Mr. Green
Все пак рейнитг трябва да се следи, и вотове разни. Да се харесаме на нашенците, ако ще и да са чуждопоклонници, защото точно от тези нашенци зависи надницата. Затова се правят и те на чуждопоклонници.

На мен ми се стори много ... странно на една сватба имаше размяна на брачни клетви в съвета, и още много други нововъведения в брачния ритуал. Важното е като се взима от чуждото все добро да се отбира. Ама като се бори човек за чуждия интерес...

# 8
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Туранага, пиле! Оправи си грешките първо, че ще отиде темата в друга посока.  Laughing
Не гледай реклами. По един доста неумел начин се опитват да гъделичкат простака, защото кой знае защо (кой знае?  Mr. Green) са стигнали до извода, че именно простият човек е имотен. И ще хукне да си купува барбекю, да яде пуйка на Деня на благодарността (зер, индианците тогава са ни посрещнали на Дунава) и да направи гипсова възстановка на Рождението на Спасителя. Амин.
П.П. Една циганка мете улицата ни. Минава "натокана" мадама и си мята фаса точно пред циганката. И циганката като викна: "Ама, какво като имаш визия, ма!".  Joy Joy Joy

# 9
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Ох, Василисо..  Joy Joy

# 10
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Мдам, напред сме с материала, щом и циганките знаят какво е визия. И си го употребяват на място Mr. Green

# 11
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Нищо неестествено няма.  И най-ранните ми детски спомени са свързани с новогодишната пуйка. Пуйката си е традиционно българско ястие по празниците. Може би последните години не е било особено популярно или пък може би пуйката не се  приготвя масово.. не знам.  
Така е, не е масово явление пуйка за Коледа. Има го в различните краища на страната. Мисля по това време се колеха гадинките и се слагаха за зимнина, та сигурно това са имали в наличност, това са готвели. Иначе коленето на прасе навръх Коледа си е класическата традиция.
Но въпроса май беше по- общ..... В общо план, смятам, че всичкото това позьорство и сляпо копиране, не е от вчера и е характерно за периоди, в които ни е ниско националното самочувствие. Или пък си е просто тъпа приумица и набедено за модно поведение, знае ли човек?
Важното е ние как възпитаваме децата си, нали все от някъде трябва да се тръгне.

# 12
  • Мнения: 1 897
Не се срамувам да се нарека българка.Горда съм даже от този факт!
Но всяко изпадане в крайности и отричане на всичко чуждо не е полезно.
Нечетния брой постни ястия са традиционни за Бъдни вечер,не за Коледа.По Коледа традициите повеляват да се хапва свинско. Мен американската пуйка и навлизането и на нашенската трапеза не ме тревожи. Други неща,които заимстваме от тях по ме притесняват.
Фона на предаването за Созопол е бил гръцка музика,вероятно защото някога Созопол е бил гръцки град.
Чуждиците навлизат:глобализация-няма как.Навремето като са се опитали да ги изчистят от езика ни са се получили странни думи, като 'драсни-пални-клечица' вместо 'кибрит', 'зеленчукосмес' вместо 'салата'.Ще кажете,да ама те нямат еквиваленти на български-ами 'мерси' и 'чао',които използваме по хиляди пъти на ден.
Не мисля,че българина масово не уважава корените ,езика и традициите си, или пък ,че се срамува от произхода си... Не мисля,че нещата,които си посочила са реална заплаха за съществуването на  българския народ, език и националност.
Има друго,което по-ме тревожи и то е,че много млади и кадърни хора напускат страната ни и не желаят дори  да опитат да се реализират в България.

# 13
  • Мнения: 494
  Естествено, че са комплекси. Вечните, български комплекси. Да беше срам само, но не...иначе има чуждици, които просто са по-подходящи, поради небългарският произход на това, което те оприличават (най-малкото)-нищо страшно.( "Шопинг" не е сред тях Laughing). Естествено,че не е болка за умиране, стига да не се залита.
  Колкото до това какво му е естественото на пуйката...Ами на мен, лично, повече ми харесва, да не говорим, че у нас, онова там , ритуалното убийство на прасето, винаги се е правело на 7 януари, а не на 25 декември. Така или иначе, толкова отдавна беше последния път,че не мога да си спомня даже преди колко години-ученичка съм била, сигурно.
  На Бъдни вечер, откакто се помня (майка ми е умерено религиозна и така ме е възпитала, при това винаги е била, не само след "промените"), по обичай правим нечетен брой постни манджи, за които съм събрала сигурно 100 рецепти, а на Коледа пълня някаква птица (може и пуйка) и задължително пека едни специални свински наденички, което ако не направя, татко и съпругът ми жива ще ме изядат мен Laughing
  Това виждат децата ми. Но никак не значи, че ще тръгна да плюя любимият им Св. Валентин, 'щото не е български. 'Ми по-добре той, отколкото родният Трифончо...За това миналата година купувах шоколад, във формата на сърце, който моят 6-годишен (тогава) син подари на едно момиченце от групата в градината, а тя му даде едно разкошно, направено от нея, хартиено сърце с много сладко послание...Няма лошо...
 

# 14
  • Мнения: 5 592
А тези,които остават,Ulia,за тях какво?
И да-за Бъдни вечер имам предвид традиционната вечеря  Embarassed (пък Коледа кой каквото животно си иска да яде )
Не ме притеснява,че има чуждици в езика ни,имало ги е отдавна,а колко нашенски думи ще заместим ,преди да се усетим и за децата ни това ще е нещо нормално (както мерси-то и др.) .Чудя се това ли ще е посоката на развитие  Rolling Eyes  И ми става едно такова-пуешко-прасешки тъжно  Sad

Общи условия

Активация на акаунт