Кърмене и жълтеница
От д-р Джак Нюмън © 2005

Въведение
Жълтеницата e резултат от натрупването в кръвта на билирубин - жълт пигмент, който се получава при разпадане на старите червени кръвни телца. Това е естествен процес, при който отделеният билирубин обикновено не води до жълтеница, тъй като черния дроб го преработва и той се отделя през хранисмилателната система. Въпреки това, често пъти новородените заболяват от жълтеница през първите си седмици, тъй като необходимия за метаболизма на билирубина ензим, все още не се произвежда от черния дроб. Това води до натрупване на повече червени кръвни телца в организма на новороденото, в сравнение с броят им при възрастните, а така и повече телца се разпадат едновременно. Ако бебето е преждевременно родено преждевременно, ако раждането е било тежко или майката е диабетичка, или има резус – конфликт, при който се разпадат повече от обичайния брой червени кръвни телца, нивото на билирубин в кръвта на новороденото може да се покачи над обичайните стойности.

Видове жълтеница

За да бъде отделен от организма, билирубинът се преработва от черния дроб (така “преработения” билирубин се нарича конюгиран, директен или водоразтворим билирубин – и трите термина означават по принцип едно и също нещо). Но ако черният дроб не функционира пълноценно, например при възпалителен процес, или ако има нарушения на проходимостта на храносмилателните канали, през които билирубинът стига до червата, след преработката си билирубинът може да се натрупа в кръвта и така да доведе до появата на жълтеница. В тези случаи конюгирания билирубин се отделя с урината и я оцветява в кафяво. Кафевия цвят на урината е важен сигнал, че не се касае за “нормалната” жълтеница. Причинената от конюгиран билирубин жълтеница не е физиологична, често представлявава сериозен проблем и незабавно трябва да се потърси компетентна помощ. В този случай кърменето може и следва да продължи, освен в някои много редки случаи на метаболитни заболявания.

Натрупването на билирубин, преди той да бъде преработен от чернодробните ензими води до нормална “физиологична” жълтеница (този билирубин се нарича неконюгиран, недиректен или мастноразстворим). Физиологичната жълтеница започва обикновено на втория ден след раждането на детето, достига своя връх на третия или четвъртия ден и постепенно изчезва. Възможни са и други заболявания, чието лечение може да доведе до влошаване на този тип жълтеница. Поради липсата на връзка между тези заболявания и кърменето, то стрябва да продължи. Например, ако бебето развие остра форма на жълтеница поради бързия разпад на червени кръвни телца, това не е причина за прекъсване на кърменето. В този случай то следва да продължи.

Т. нар. “кърмаческа” жълтеница

Съществува заболяване, определяно като “кърмаческа жълтеница”. Причините за него не са изяснени. За да бъде поставена такава диагноза, бебето трябва да е поне на една седмица, като интересен е фактът, че много от заболелите от кърмаческа жълтеница деца са страдали и от усложнена форма на физиологична жълтеница. Детето наддава добре изключително на кърма, пълни пелените с изпражнения редовно, урината му е обилна и прозрачна, а общото му състояние е добро. В този случай детето има т. нар. кърмаческа жълтеница, въпреки че в някои случаи тази клинична картина може да се дължи на възпаления на пикочната система, лоша функция на щитовидната жлеза, или на някои още по-редки заболявания. Кърмаческата жълтеница достига пик между 10 и 21 ден, но може да продължи до два – три месеца. Тя представлява нормално състояние. При нея краткотрайното прекъсване на кърменето се налага много рядко, ако изобщо се наложи. Инцидентно се налага прилагането на специално лечение, например фототерапия. Не е доказано този вид жълтеница да води до неблагоприятни последици за детето. Кърменето не следва да бъде преустановено “за да се постави диагноза”. Ако бебето се развива нормално на кърма, не съществува никаква причина кърменето да бъде преустановено и да се дава някакъв заместител на кърмата. Представата, че бебето с кърмаческа жълтеница е болно, идва от наложеното схващане, че стандартите за развитие на бебето се определят съобразно хранените с адаптирано мляко деца. Този начин на мислене, често срещан у медицинските работници, действително преобръща логиката на нещата. Тъй като хранените с адаптирано мляко бебета рядко имат жълтеница след първата си седмица, ако това се случи, обикновено е признак за наличието на някакъв проблем. Следователно, бебето, което има т. нар. кърмаческа жълтеница дава повод за притеснения и се налага “нещо да се направи”. Обаче в практиката ми, повечето изключително кърмени бебета, които са напълно здрави и наддават добре, все още имат жълтеница през първите си пет-шест седмици, че и повече. Въпросът в този случай по-скоро е дали не е нормално детето да страда от жълтеница и дали отсъствието на признаците й не е повод за безпокойство? Не преустановявайте кърменето заради “кърмаческата” жълтеница.

Псевдокърмаческа жълтеница

По-високи нива на билирубин или по-продълителна от обичайното жълтеница могат да се дължат на недостатъчно количесто приемана кърма. Това може да се дължи на обстоятелството, че кърмата  не е “слязла” скоро (но ако детето започне да суче добре през първите дни, рядко възникват усложнения), или поради болничните правила, които налагат да се кърми само в определено време, или – най-често, защото бебето не засуква добре и така не може да си набави достатъчно кърма, каквато майката всъщност има. Ако бебето не приема достатъчно кърма, перисталтиката му е ленива и така билирубинът, който се е отделил в стомашно – чревния тракт, се абсорбира наново от кръвта, вместо да бъде освободен от организма с изпражненията. Явно е, че най-добрия начин за предпазване от псевдокърмаческата жълтеница, е процесът на кърмене да започне по правилния начин. Определено първата стъпка към справянето с псевдокърмаческата жълтаница е да не се допуска преустановяване на кърменето и да не се дава на детето адаптирано мляко. Ако детето суче добре, честите кърмения може да са достътъчни за бързото снижаване на нивата на билирубин, въпреки че това състояние не предполага специални мерки. Ако бебето не може да засуква добре, е от значение да се постави правилно на гърдата, което да му помогне да засуче успешно, като поеме повече кърма. За осигуряването на повече кърма по време на хранене помага компресията на гърдата. В случаите, коагато правилното поставяне и компресията на гърдата се окажат недостатъчни, за да се осигури на детето достатъчно мляко, е необходимо даването на добавка.  

Фототерапия (Билирубинови лампи)

Фототерапията води до увеличаванена нуждите на детския организъм от течности. Ако бебето е засукало добре, обикновено нарастналите му нужди могат да се задоволят с по-често кърмене. Ако въпреки това бебето дава признаци, че се нуждае от допълнителни течности, давайте като добавка изцедена кърма, кърма, смесена с подсладена вода или само подсладена вода, като избягвате даването на адаптирано мляко.


Преведе Sladka hapka от www.kellymom.com