Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 66 отговора

Пловдив

От известно време мисля за проблема, но днес гледах едно предаване по НГ за "дизайнерско бебе" и искам да го обсъдим.
Ако детето ви е болно от генетична болест и вие, родителите не можете да му бъдете донори за костен мозък да речем (и много други разботи могат да са) дали ще си "направите" бебе по поръчка, съвместимо с болното дете? Не просто да забременеето отново с надеждата евентуално бебето да е подходящо, а ин витро оплождане, с генетично сканиране дали ембриона е подходящ и дали е здрав за да може да бъде донор. До колко етично е това? А дали е етично да се сканират всички ин-витро ембриони за генетични болести и доколко това обрича нашите не-сканорани и родени вече деца на живот на парии в свят, в който мнозинството е генетично здраво? Дали естественото забременяване ще се превърне в необичайна странност на "безотговорни" родители, които не искат да са сигурни, че ще имат здраво дете? А ще приемете ли възможността за избор на пол на бъдещото си дете?
Имаше интервю с глухо семейство - мъж и жена. Той каза - "Ако чуващите хора имат възможността да премахнат глух ембрион, тогава аз дали ще мога да реша да имам точно глухо бебе?"
А какво става с наистина "дизайнерските бебета". Не просто генетично здрави деца, а избрани от нас със сини очи, с кафеви очи, високи или ниски, със руса или черна коса? Това скоро ще стане възмножно. Вие приемате ли да си направите бебе с характеристики по ваш избор?
А самата процедура по създаването на ембрион с определени характеристики? Общо взето се вземат 8-10-12-16 яйцеклетки, оплождат ги, развиват се 5-6-7-10 ембриона и от тях се имплантират 1-2-3 и то ако са подходящи спрямо търсения белег. Дадоха случай в който на жената три пъти бяха взимани яйцеклетки, първия път не е имало ембриони, от другите два пъти са се развили 16 ембриона, само един беше подходящ за донор на по-голямото болно момченце(подходящ клетъчен тип) и същевременно здраво (без генетичната болест на по-големия брат). Останалите 15 - в канала.
До колко желанието ни за здраво дете ни приближава към нацистите и тяхната идея за супернация? Има ли място евгениката в съвременния свят?
Цитирай

Пазарджик / Анкх Морпорк. Сега в София-временно надявам се!

До век два това ще е индустрията. Гледали ли сте Гатака?

19 и 20 век бяха революционни в областта на техниката и технологиите. Очаква се сега да навлезем в столитието на биотехнологиите. Съжалявам, че няма да живея с тези открития. Хората ще се променят много.
Цитирай

Не бих моделирала детето си предварително.
Ако знам че ще има някакво заболяване и мога да направя нещо за да го излекувам, бих направила всичко.
Не знам дали е етично или не, знам че в някои моменти човекът престава да бъде човек.
Цитирай

Пловдив

Не бих моделирала детето си предварително.
Ако знам че ще има някакво заболяване и мога да направя нещо за да го излекувам, бих направила всичко.
Не знам дали е етично или не, знам че в някои моменти човекът престава да бъде човек.
Е, да, ама вече изборът да родиш здраво дете означава, че си го сканирала генетично и че вече си го моделирала.
Цитирай

Пловдив

До век два това ще е индустрията. Гледали ли сте Гатака?

19 и 20 век бяха революционни в областта на техниката и технологиите. Очаква се сега да навлезем в столитието на биотехнологиите. Съжалявам, че няма да живея с тези открития. Хората ще се променят много.
Лично за теб къде е приемливата граница? Да не бъркаме в гените въобще, да имаме здрави деца, да си избираме какви да бъдат децата и не само, напълно свободно да си ровичкаме из гените и скоро да се заразхождат зелени-фотосинтезиращи дечица?
Цитирай

при децата

В предаването казаха ли дали има правен такъв опит до този момент? Или само предполагаха какво ще е, ако ...
Цитирай

Не ми харесва тази работа, мисля си, че и на Майката Природа - също. След някой и друг век, като й писне да й бъркаме в ***, просто ще ни изтрие харда и ще ни върне на кота нула.
Цитирай

Точно за Гатака се сетих...
Тръпки ме побиват. Не бих забременяла само и само детето ми да може да бъде донор на другото, камо ли пък специално да го скалъпя ала Франкенщайн - тука генче за сини очи, тука генче за черна коса, тука за къдрава, па я между другото и за здрави бъбреци за брат му... Туу фрийки фор ми. Бих се борила за другото си дете, но не и по този начин....
Само че като гледам как мъжът ми напира аз да родя, докато стане време да раждам, може и до там да са стигнали вече технологиите. Crazy
Цитирай

Пазарджик / Анкх Морпорк. Сега в София-временно надявам се!

Не бих поставила граници пред технология, която би лекувала. Дилемите етично-неетично са ми много блатни. В смисъл, че много полезни неща могат да затънат там и вместо да лекуват хора да са тема на постоянен диспут.

Аз лично бих обичала едно зелено фотосинтезиращо човече.  Very Happy Стига то да е способно на пълноценен живот. Да е здраво. Да има шанса да е щастливо.

Харесва ли ви или не преди 200 години са се предвижвали с коне. Сега си щъкаме из космоса. Представете си за еволюцията какво са 200 години. Една прашинка време, че и по-малко.

Сигурна съм, че след 200 години хора няма да умират от рак и няма да има домове като Могилино.

Съжалявам, че няма да го доживея.

Цитирай

Пловдив

В предаването казаха ли дали има правен такъв опит до този момент? Или само предполагаха какво ще е, ако ...
Да Smile Значи нали това казвам - имаше жена, с дете болно от....... Забравих какво, нещо рядко и генетично. Тя си роди ммомченце за да бъде донор на по-голямото братче. Това в Австралия. Гледала съм и за две семейства от Англия и четох в нета за семейство от Щатите. Според мен са много повече, но аз знам за тези.
Цитирай

Пловдив

Не бих поставила граници пред технология, която би лекувала. Дилемите етично-неетично са ми много блатни. В смисъл, че много полезни неща могат да затънат там и вместо да лекуват хора да са тема на постоянен диспут.

Аз лично бих обичала едно зелено фотосинтезиращо човече.  Very Happy Стига то да е способно на пълноценен живот. Да е здраво. Да има шанса да е щастливо.

Харесва ли ви или не преди 200 години са се предвижвали с коне. Сега си щъкаме из космоса. Представете си за еволюцията какво са 200 години. Една прашинка време, че и по-малко.

Сигурна съм, че след 200 години хора няма да умират от рак и няма да има домове като Могилино.

Съжалявам, че няма да го доживея.

ОК, ама понеже ще сме в ръцете на 2-3 големи корпорации, които ще извършват опложданията и подбора, какво ще е ако ни направят по-малко състрадателни, или пък подчиняващи се на корпорацията. Или ако детето ти не е твое дете, генетично. Осиновените деца не са носители на гените на родителите си, но това все пак е въпорос на избор. Или ако някой, там, прецени, че не си годна да имаш деца, по генетични причини?
Цитирай

Едва ли ин-витро децата ще станат повече от естествено родените, за да се чувстват естествено родените парии в един перфектен свят. Да, аз бих предотвратила всякак заболявания, които да обрекат детето ми на непълноценен живот и страдания. Не бих си поръчала дете с опредлени физически характеристики, но съм напълно наясно и с друго нещо - света за грозните е много тесен. Дебели, ниски, с дефекти и тн  и сега са презряни. Култът към перфектното здраве, перфектното тяло ще изкуши много хора да търсят идеалните"Гатака" продукти в бъдеще. Но, светът се води от един универсален закон  - винаги намира начин да регулира и балансира силите, така че не се съмнявам, че в момента в който започнем да си поръчваме деца по каталог, природата ще ни 'плесне през ръцете".
Цитирай

И аз се сетих за Гатака, но и за още един филм, чието име не помня, в който отглеждаха хора специално за резервни части. Хайде родила е бебе, за да стане донор на костен мозък, но ако трябваше сърце, пак ли щеше да роди бебе със здраво сърце, за да може да го вземе за другото дете?
Цитирай

при децата

И този го гледах. Един от всички печелеше награда за пътешествие (не помня вече), а всъщност го пращаха да стане донор. Двама обаче избягаха и си видяха двойниците.
Цитирай

София

И аз се сетих за Гатака, но и за още един филм, чието име не помня, в който отглеждаха хора специално за резервни части. Хайде родила е бебе, за да стане донор на костен мозък, но ако трябваше сърце, пак ли щеше да роди бебе със здраво сърце, за да може да го вземе за другото дете?
"Островът" - любим мой филм.  Peace
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 66 отговора