Ембрионална етика

  • 3 755
  • 66
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
От известно време мисля за проблема, но днес гледах едно предаване по НГ за "дизайнерско бебе" и искам да го обсъдим.
Ако детето ви е болно от генетична болест и вие, родителите не можете да му бъдете донори за костен мозък да речем (и много други разботи могат да са) дали ще си "направите" бебе по поръчка, съвместимо с болното дете? Не просто да забременеето отново с надеждата евентуално бебето да е подходящо, а ин витро оплождане, с генетично сканиране дали ембриона е подходящ и дали е здрав за да може да бъде донор. До колко етично е това? А дали е етично да се сканират всички ин-витро ембриони за генетични болести и доколко това обрича нашите не-сканорани и родени вече деца на живот на парии в свят, в който мнозинството е генетично здраво? Дали естественото забременяване ще се превърне в необичайна странност на "безотговорни" родители, които не искат да са сигурни, че ще имат здраво дете? А ще приемете ли възможността за избор на пол на бъдещото си дете?
Имаше интервю с глухо семейство - мъж и жена. Той каза - "Ако чуващите хора имат възможността да премахнат глух ембрион, тогава аз дали ще мога да реша да имам точно глухо бебе?"
А какво става с наистина "дизайнерските бебета". Не просто генетично здрави деца, а избрани от нас със сини очи, с кафеви очи, високи или ниски, със руса или черна коса? Това скоро ще стане възмножно. Вие приемате ли да си направите бебе с характеристики по ваш избор?
А самата процедура по създаването на ембрион с определени характеристики? Общо взето се вземат 8-10-12-16 яйцеклетки, оплождат ги, развиват се 5-6-7-10 ембриона и от тях се имплантират 1-2-3 и то ако са подходящи спрямо търсения белег. Дадоха случай в който на жената три пъти бяха взимани яйцеклетки, първия път не е имало ембриони, от другите два пъти са се развили 16 ембриона, само един беше подходящ за донор на по-голямото болно момченце(подходящ клетъчен тип) и същевременно здраво (без генетичната болест на по-големия брат). Останалите 15 - в канала.
До колко желанието ни за здраво дете ни приближава към нацистите и тяхната идея за супернация? Има ли място евгениката в съвременния свят?

# 1
  • Мнения: 1 072
До век два това ще е индустрията. Гледали ли сте Гатака?

19 и 20 век бяха революционни в областта на техниката и технологиите. Очаква се сега да навлезем в столитието на биотехнологиите. Съжалявам, че няма да живея с тези открития. Хората ще се променят много.

# 2
  • Мнения: 4 300
Не бих моделирала детето си предварително.
Ако знам че ще има някакво заболяване и мога да направя нещо за да го излекувам, бих направила всичко.
Не знам дали е етично или не, знам че в някои моменти човекът престава да бъде човек.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
Не бих моделирала детето си предварително.
Ако знам че ще има някакво заболяване и мога да направя нещо за да го излекувам, бих направила всичко.
Не знам дали е етично или не, знам че в някои моменти човекът престава да бъде човек.
Е, да, ама вече изборът да родиш здраво дете означава, че си го сканирала генетично и че вече си го моделирала.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
До век два това ще е индустрията. Гледали ли сте Гатака?

19 и 20 век бяха революционни в областта на техниката и технологиите. Очаква се сега да навлезем в столитието на биотехнологиите. Съжалявам, че няма да живея с тези открития. Хората ще се променят много.
Лично за теб къде е приемливата граница? Да не бъркаме в гените въобще, да имаме здрави деца, да си избираме какви да бъдат децата и не само, напълно свободно да си ровичкаме из гените и скоро да се заразхождат зелени-фотосинтезиращи дечица?

# 5
  • Мнения: 3 405
В предаването казаха ли дали има правен такъв опит до този момент? Или само предполагаха какво ще е, ако ...

# 6
  • Мнения: 1 533
Не ми харесва тази работа, мисля си, че и на Майката Природа - също. След някой и друг век, като й писне да й бъркаме в ***, просто ще ни изтрие харда и ще ни върне на кота нула.

# 7
  • Мнения: 6 992
Точно за Гатака се сетих...
Тръпки ме побиват. Не бих забременяла само и само детето ми да може да бъде донор на другото, камо ли пък специално да го скалъпя ала Франкенщайн - тука генче за сини очи, тука генче за черна коса, тука за къдрава, па я между другото и за здрави бъбреци за брат му... Туу фрийки фор ми. Бих се борила за другото си дете, но не и по този начин....
Само че като гледам как мъжът ми напира аз да родя, докато стане време да раждам, може и до там да са стигнали вече технологиите. Crazy

# 8
  • Мнения: 1 072
Не бих поставила граници пред технология, която би лекувала. Дилемите етично-неетично са ми много блатни. В смисъл, че много полезни неща могат да затънат там и вместо да лекуват хора да са тема на постоянен диспут.

Аз лично бих обичала едно зелено фотосинтезиращо човече.  Grinning Стига то да е способно на пълноценен живот. Да е здраво. Да има шанса да е щастливо.

Харесва ли ви или не преди 200 години са се предвижвали с коне. Сега си щъкаме из космоса. Представете си за еволюцията какво са 200 години. Една прашинка време, че и по-малко.

Сигурна съм, че след 200 години хора няма да умират от рак и няма да има домове като Могилино.

Съжалявам, че няма да го доживея.
 

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
В предаването казаха ли дали има правен такъв опит до този момент? Или само предполагаха какво ще е, ако ...
Да Simple Smile Значи нали това казвам - имаше жена, с дете болно от....... Забравих какво, нещо рядко и генетично. Тя си роди ммомченце за да бъде донор на по-голямото братче. Това в Австралия. Гледала съм и за две семейства от Англия и четох в нета за семейство от Щатите. Според мен са много повече, но аз знам за тези.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
Не бих поставила граници пред технология, която би лекувала. Дилемите етично-неетично са ми много блатни. В смисъл, че много полезни неща могат да затънат там и вместо да лекуват хора да са тема на постоянен диспут.

Аз лично бих обичала едно зелено фотосинтезиращо човече.  Grinning Стига то да е способно на пълноценен живот. Да е здраво. Да има шанса да е щастливо.

Харесва ли ви или не преди 200 години са се предвижвали с коне. Сега си щъкаме из космоса. Представете си за еволюцията какво са 200 години. Една прашинка време, че и по-малко.

Сигурна съм, че след 200 години хора няма да умират от рак и няма да има домове като Могилино.

Съжалявам, че няма да го доживея.
 
ОК, ама понеже ще сме в ръцете на 2-3 големи корпорации, които ще извършват опложданията и подбора, какво ще е ако ни направят по-малко състрадателни, или пък подчиняващи се на корпорацията. Или ако детето ти не е твое дете, генетично. Осиновените деца не са носители на гените на родителите си, но това все пак е въпорос на избор. Или ако някой, там, прецени, че не си годна да имаш деца, по генетични причини?

# 11
  • Мнения: 6 167
Едва ли ин-витро децата ще станат повече от естествено родените, за да се чувстват естествено родените парии в един перфектен свят. Да, аз бих предотвратила всякак заболявания, които да обрекат детето ми на непълноценен живот и страдания. Не бих си поръчала дете с опредлени физически характеристики, но съм напълно наясно и с друго нещо - света за грозните е много тесен. Дебели, ниски, с дефекти и тн  и сега са презряни. Култът към перфектното здраве, перфектното тяло ще изкуши много хора да търсят идеалните"Гатака" продукти в бъдеще. Но, светът се води от един универсален закон  - винаги намира начин да регулира и балансира силите, така че не се съмнявам, че в момента в който започнем да си поръчваме деца по каталог, природата ще ни 'плесне през ръцете".

# 12
  • Мнения: 14 654
И аз се сетих за Гатака, но и за още един филм, чието име не помня, в който отглеждаха хора специално за резервни части. Хайде родила е бебе, за да стане донор на костен мозък, но ако трябваше сърце, пак ли щеше да роди бебе със здраво сърце, за да може да го вземе за другото дете?

# 13
  • Мнения: 3 405
И този го гледах. Един от всички печелеше награда за пътешествие (не помня вече), а всъщност го пращаха да стане донор. Двама обаче избягаха и си видяха двойниците.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 890
И аз се сетих за Гатака, но и за още един филм, чието име не помня, в който отглеждаха хора специално за резервни части. Хайде родила е бебе, за да стане донор на костен мозък, но ако трябваше сърце, пак ли щеше да роди бебе със здраво сърце, за да може да го вземе за другото дете?
"Островът" - любим мой филм.  Peace

# 15
  • Мнения: 1 072
Янтра, тогава неетично ще е възползването на тези корпорации от технологията, не самата технология. Представи си всички генетични болести да са забравени като чумата.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
Янтра, тогава неетично ще е възползването на тези корпорации от технологията, не самата технология. Представи си всички генетични болести да са забравени като чумата.
Да, ама ние сами ще сме им предоставили възможността да се възползват. Пък сега, така да се каже "средствата за производство са в частни ръце". Mr. Green

# 17
  • Мнения: 1 072
Да, когато се подлагаш на пълна упойка, предоставяш неограничена власт на себе си на една шайка непознати лекари. Замисли се в колко случаи предоставяш възможност да се възползват от теб.

Хирургията - представи си колко неетично би се видяло на човек от 14 век това да те разрежат и да ти бъркат из червата. Преследвали са Леонардо да Винчи защото е изпитвал интереси към анатомията и е рязъл трупове. Аутопсиите са неетични.

# 18
  • Мнения: 47 973
ако можех да избирам, нямаше да искам болно от генетична болест дете
ако бях носител, щях да родя само ако ми гарантират ч е детето няма да е болно
няма нищо лошо в това
забременяване, амниоцентеза и аборт по- добре ли е?

# 19
  • Мнения: 3 447
За "дизайнерските бебета" - мисля, че малко или много си го правим и сега, подсъзнателно  Simple Smile Каквото и да си говорим, харесваме високи и силни мъже по-скоро заради вероятността да ни направят хубави деца, отколкото заради самия секс. Естествен подбор му се вика  Simple Smile
Що се отнася до етиката - границите са размити и разтегливи. Както е казала и Летящата, нещо, което е изглеждало неетично преди век, сега е напълно в реда на нещата. Мисля, че не можем да правим обобщения и да говорим по принцип за тези неща.

# 20
  • Мнения: 1 008
Сетих се и за "Гатака" и за "Островът", а тази седмица в един от епизодите на "От местопрестъплението" ставаше дума точно за подобен случай. Всеки един от тези филми ми подейства леко депресиращо. Отговорът ми е НЕ! Неискам дизайнерско бебе, предпочитам "Божие дете".

# 21
  • София
  • Мнения: 3 099
Хм, мисля, че ние отдавна сме прекъснали връзката с природните закони. Но не смея даже да мисля на какво бих била способна за да спася рожбата си или да избера да не страда... Въпрос на гледна точка. Все пак, човекът прекалява и ще заплати за това.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 360
това, за което говориш, е просто усъвършенстване на технология, която вече съществува.
амниоцентезата какво е, помните ли?  проверява се фетус (вече плод, не ембрион) за наличие на определен брой хромозомни аномалии.
какво се прави, ако се установят такива аномалии?
никой не го приема за неетично или ужасяващо. тоест, който се съгласява на амниоцентеза - не го приема така. рутинна медицинска процедура.



# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
Етиката вярно, че се променя с времето, но на мен ми е интересно какво за вас е етично днес и сега. И ако примерно до една година ви се наложи да имате отношение по въпросите. Аз за някои имам твърдо мнение, но на един-два трудно бих отговорила.  ooooh!

# 24
  • Мнения: 3 447
Етиката вярно, че се променя с времето, но на мен ми е интересно какво за вас е етично днес и сега. И ако примерно до една година ви се наложи да имате отношение по въпросите.
Ако, не дай си боже, детето ти има нужда от трансплантация на костен мозък, дали ще забременееш с друго, само за да му осигуриш донор? Не мисля, че това са неща, за които човек може да има принципно отношение. Решаваш на момента и не ти пука етично ли е или не.

# 25
  • Мнения: 4 965
За "дизайнерските бебета" - мисля, че малко или много си го правим и сега, подсъзнателно  Simple Smile Каквото и да си говорим, харесваме високи и силни мъже по-скоро заради вероятността да ни направят хубави деца, отколкото заради самия секс. Естествен подбор му се вика  Simple Smile
Що се отнася до етиката - границите са размити и разтегливи. Както е казала и Летящата, нещо, което е изглеждало неетично преди век, сега е напълно в реда на нещата. Мисля, че не можем да правим обобщения и да говорим по принцип за тези неща.

Съгласна съм с това.

Но пък в момента с кеф бих си поръчала едно момченце, със зелени очи, трапчинка на дясната буза, светло кестеняви коси и висок ръст.
Всъщност, описах мъжа си, но дъщерите ни са комбинация от двамата и не можаха да наследят зелените очи и само едната има въпросната трапчинка.
Е, защо да не си го поръчам точно, каквото го искам.

А и ако това е 100% гаранция, че ще родя здраво и силно дете, страхотно!
Всъщност,

# 26
  • Варна
  • Мнения: 2 305
"дизайнерското" бебе все пак ще е дете на същите тия родители. в него няма да има нищо привнесено отвън. тоест, не може на всички да им се родят супер-деца, просто защото не всички носим супер-гени. ако аз и таткото нямаме гени за сини очи, колкото и да се напъва "дизайнерът", няма да може да ни произведе такова бебе. то ще е избран най-добрия вариант от всички деца, които бихме могли да имаме с даден партньор.

генното сканиране ще гарантира здраво дете. няма да му гарантира щастие и безоблачен живот, защото и генетично здравите деца се разболяват, и те падат с колелото и пострадват, и те почват да заекват и да се напишват, ако тати ги млати. ако родителите не са гении и детето вероятно няма да е гений, но да кажем, няма да страда от дислексия.

пък и като гледам повечето деца са прекрасни! няма да са много по-различни, ако някои проблеми им бъдат спестени!

моето дете беше прекрасно в толкова много отношения, но дефект в ген не му позволи да живее. как мислите, дали "гатака" ми се струва по-ужасния вариант?

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
Етиката вярно, че се променя с времето, но на мен ми е интересно какво за вас е етично днес и сега. И ако примерно до една година ви се наложи да имате отношение по въпросите.
Ако, не дай си боже, детето ти има нужда от трансплантация на костен мозък, дали ще забременееш с друго, само за да му осигуриш донор? Не мисля, че това са неща, за които човек може да има принципно отношение. Решаваш на момента и не ти пука етично ли е или не.
Доне, не знам мари. То мойто мъж и той така ми дума, че като ми дойде до главата ще мисля, ама аз съм изпаднала в бременни мисли. Ако бебето е нещо повредено и аз, баща му, евентуално и Иван-Асен (щото много ще си мисля дали да взема нещо от Иван-Асен) не ставаме за донори дали ще си забъркам трето детенце? Аз и без това съм казала, че искам три деца, обаче как се казва на едно дете, че е родено за да има брат му/сестра му донор? А? Ей туй ме мори.

# 28
  • Мнения: 3 447
Доне, не знам мари. То мойто мъж и той така ми дума, че като ми дойде до главата ще мисля, ама аз съм изпаднала в бременни мисли. Ако бебето е нещо повредено и аз, баща му, евентуално и Иван-Асен (щото много ще си мисля дали да взема нещо от Иван-Асен) не ставаме за донори дали ще си забъркам трето детенце? Аз и без това съм казала, че искам три деца, обаче как се казва на едно дете, че е родено за да има брат му/сестра му донор? А? Ей туй ме мори.
Недей, не си пълни главата с глупости ей тъй, "по принцип". Щото след Лилибон не знам дали има какво да кажем по темата  Confused

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
моето дете беше прекрасно в толкова много отношения, но дефект в ген не му позволи да живее. как мислите, дали "гатака" ми се струва по-ужасния вариант?
Уф, не знам, толкова мъка има. Cry
Но ако почнем веднъж до къде ще стигнем? Болните да нямат право да се възпроизвеждат ли? И ако родителите нямат ген за сини очи, но все пак си платят и вкарат на бебето им съответния ген? Един иска сини очи, друг ще поиска с три ръце. До къде?

# 30
  • София
  • Мнения: 5 605
За "дизайнерските бебета" - мисля, че малко или много си го правим и сега, подсъзнателно  Simple Smile Каквото и да си говорим, харесваме високи и силни мъже по-скоро заради вероятността да ни направят хубави деца, отколкото заради самия секс. Естествен подбор му се вика  Simple Smile
Що се отнася до етиката - границите са размити и разтегливи. Както е казала и Летящата, нещо, което е изглеждало неетично преди век, сега е напълно в реда на нещата. Мисля, че не можем да правим обобщения и да говорим по принцип за тези неща.
Абсолютно съм съгласна с Дона. Peace
Като се замисля не бих си моделирала бебе, въпреки че едно красиво и умно създание би имало по-голям шанс в живота от едно не толкова красиво и също толкова умно /мое мнение/, колкото и да звучи цинично. Все още не ми се е пречупило самосъзнанието  за такава стъпка. А относно забременяването на следващо дете, за да се помогне на предишното съм за, без значение по какъв начин  ще се извърши оплождането. Но това много зависи и от факта дали по някакъв начин би могло да се навреди на второто дете, ако се използва за донор на първото. Но мисля, че никой не знае как точно ще реагира, ако наистина се окаже в такава ситуация /дано  Praynig и никога да не разбираме/.

# 31
  • Мнения: 9 865
В медицината отдавна няма етика.
А ако забременееш при обикновен плов акт... Задължителен аборт ли следва, защото може да родиш изорд...? Сега ми става ясно какво представлява състраданието към болните деца с тези разсъждения, които се четат тук.

# 32
  • Мнения: 4 965
В медицината отдавна няма етика.
А ако забременееш при обикновен плов акт... Задължителен аборт ли следва, защото може да родиш изорд...? Сега ми става ясно какво представлява състраданието към болните деца с тези разсъждения, които се четат тук.

Гаранция-Франция.

Моето първо дете нямаше никакви увреждания, генетични проблеми и т.н. Имах лесна бременност. Но родих /твърде/ преждевременно... Cry

# 33
  • Мнения: 2 070
Нали и сега има пренатален скрининг и се прави все по-масово. При вероятност да родиш дете с проблеми трябва да вземеш решение дали да го родиш.

# 34
  • Мнения: 2 784
Преди време гледах по Дискавъри филм за генното инжинерство. Разказваха как технологията е напреднала дотолкова, че могат да вземат от болен човек здрави клетки и от тях да създадат изкуствен орган, като по този начин опасността от отхвърляне била намалена до нула. Но използването на тази технология било забранено, въпреки че не се създава ембрион, а само орган. За мен точно тази забрана е по-неморална от генното инжинерство. Не е нормално да съществува подобна технология, а хиляди да умират всяка година в очакване нечий чужд живот да спаси техния.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 783
Ако мога да дам шанс на обичното си и страдащо дете, няма много да се питам етично ли е или не. Нима братчето му или сестричето, което ще бъде донор няма да бъде мое дете или пък ще го обичам по- малко? Законите на майчинството са много по- силни от обществените етични норми.
Иска ми се никога на никой да не му се налага да дава реален, вместо хипотетичен отговор на този въпрос.

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 12:01 от Im_im

# 36
  • Мнения: 686
Преди време гледах по Дискавъри филм за генното инжинерство. Разказваха как технологията е напреднала дотолкова, че могат да вземат от болен човек здрави клетки и от тях да създадат изкуствен орган, като по този начин опасността от отхвърляне била намалена до нула. Но използването на тази технология било забранено, въпреки че не се създава ембрион, а само орган. За мен точно тази забрана е по-неморална от генното инжинерство. Не е нормално да съществува подобна технология, а хиляди да умират всяка година в очакване нечий чужд живот да спаси техния.
Напълно съм съгласна с теб.Какво толкова,като създадат идентичен орган и го трансплантират на болен човек,нали ще му спасят живота.Де да не стояха тези глупави задръжки пред хората.Защото има хора на който времето изтича и докато учените си блъскат главите,морално ли е да заменим един орган с клониран такъв,помислете си колко хора си отиват,недочаквайки последния си шанс.
Надявам се никога да не се разболяват децата ми,но съм сигурна,че и света бих обърнала,що се отнася за здравето им.

# 37
  • Мнения: 262
Дъхът ми секна като прочетох за какво е тази тема.
Аз всичко изчетох и пак не мога да смеля - щом второто бебе трябва да бъде донор, то умира ли?
Защото, ако не умира - какво лошо, но как няма да умре? А как може да родиш бебе, за да го убиеш?
Не се смейте, не разбирам, кажете ми направо...
Ако наистина умира родено вече бебе, то да се обсъжда това - просто не може да бъде въпрос, то е над човешките позволености

# 38
  • Мнения: 686
Мисля,че става дума за донорство на стволови клетки примерно.Защото стволови клетки присадени на болен лекуват много сериозни болести левкимия,генетични болести и т.н.(да пази господ).Така без да умира никой се спасява човешки живот,но трябва да бъдат съвместими(от брат сестра).
Естествено,никоя майка няма да се съгласи да роди бебе и да го убие след това.
Също става въпрос дали "отглеждането"(да не кажа култивирането),на даден орган дали е равносилно на създаването на жив организъм.И по-морално ли е да чакаш нечия смърт,за да се сдобиеш с животоспасяващия орган или учените да ти отгледат в лаборатория сърце или дроб примерно.
Това е трудна тема и всеки му се иска да не му се налага да размишлява над нея.

# 39
  • Мнения: 211
Не ми харесва тази работа, мисля си, че и на Майката Природа - също. След някой и друг век, като й писне да й бъркаме в ***, просто ще ни изтрие харда и ще ни върне на кота нула.
И аз така мисля Confused
То представяте ли си ако можеш един ден да програмираме външния вид на децата си, колко красиви ще станат всички. Няма да има никакво разнообразие, красотата, към която така се стремим днес, ще стане банална...
Гадно ми звучи.

# 40
  • Мнения: 4 841
Познавам жена, която роди, за да спаси момченцето си. В момента и двете деца са ЖИВИ и ЗДРАВИ - ако не бяха постъпили по този начин, сега момченцето й нямаше да е между живите. Още докато беше бременна, много хора я упрекваха - явно или зад гърба й - за тази постъпка. Включително и аз съм се питала дали и кое е "морално"... Е, отдавна вече не се питам, като гледам щастливите им лица.

Не ИСКАМ да се замислям по тези въпроси. Не за друго, а защото веднага в мисълта ми излизат разни клишета от филми - за високотехнологичните, уредени ситита и окаяните гета, където хората живеят в канализацията и се сражават с мутирали плъхове за парче храна  Crazy Винаги, когато гледам такъв филм, имам неприятното чувство, че бавно и постепенно ни подготвят за не съвсем далечната действителност  Crazy
А когато преди доста години гледах Гатака, ми се образува буца на гърлото - бях с шини и очила и го приех мноооооого лично.

Тежка тема. Отивам да търся петъчна такава.

# 41
  • Мнения: 4 965
Познавам жена, която роди, за да спаси момченцето си. В момента и двете деца са ЖИВИ и ЗДРАВИ - ако не бяха постъпили по този начин, сега момченцето й нямаше да е между живите. Още докато беше бременна, много хора я упрекваха - явно или зад гърба й - за тази постъпка. Включително и аз съм се питала дали и кое е "морално"... Е, отдавна вече не се питам, като гледам щастливите им лица.
...

И аз имам такава позната. Бебето буквално спаси живота на голямото дете и сега има 2 прекрасни и здрави деца.
Разбира се, че второто дете става донор и разбира се, че става въпрос само за случаите, когато се ползват стволови клетки, костен мозък и подобни. Не мисля, че изобщо би се коментирала идеята да се роди дете за донор на жизненоважен орган /още повече, че органите на новороденото не биха били подходящо - т.е. орган от бебе на месеци не може да спаси дете на няколко годинки - донорът трябва да е на приблизително същата възраст/.
Не виждам нищо неморално или ненормално в това да спасиш живота на едното си дете и да дадеш живот на още едно. Това е огромно щастие, а не нещо осъдително.

# 42
  • София
  • Мнения: 38 475
Снощи даваха "6тия ден" със Шварценегер , който е пак по темата.
Не знам какво бих направила в конкретния случай.
Но не ми се иска някакви учени да решават какви точно ще бъдат хората.
И ако това стане масова практика светът ще се раздели на две - богатите ще си правят бебета по поръчка, а бедните ще разчитат на естествената генетика.
Но дали тези генийчете ще бъдат токова гениални? Ами ако имат някой "бъг", като повечето неща, създадени от човека?

# 43
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
За "дизайнерските бебета" - мисля, че малко или много си го правим и сега, подсъзнателно  Simple Smile Каквото и да си говорим, харесваме високи и силни мъже по-скоро заради вероятността да ни направят хубави деца, отколкото заради самия секс. Естествен подбор му се вика  Simple Smile
Това - да.

Иначе да, бих моделирала бебето си, ако трябва да спася по-голямото си дете. Мисля, че повечето от вас биха.
Или ще оставите всичко на шанса, когато знаете, че в този случай най-вероятно ще е да родите немоделирано бебе, а детето ви да умре?!

# 44
  • Мнения: 5 877
Умберто Еко, "История на грозотата" - винаги е по-забавна от красотата.
И сега хората спят и с грозни, ерго естественият подбор хич не ги шитва тези гени. Няма да се затрият, не се бойте.

# 45
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
И сега хората спят и с грозни, ерго естественият подбор хич не ги шитва тези гени. Няма да се затрият, не се бойте.
А, ама то естественият подбор не е за красота Simple Smile Той е за по-здрави гени.
Сигурно сте чели, че партньорите се избират по мирис - жените в овулация надушват кои от мъжете са с по-добър генетичен набор от техните собствени и съответно се чувстват сексуално привлечени от тях. Това малко е трудно с всичките му там афтършейви и дезодоранти, но все пак е валидно. А какво пречи на един мъж да е грозен, но с добри гени?

# 46
  • Мнения: 5 877
Ами останах с впечатлението, че всички си представят един апокалипсис от красавци, в който любителките на криви носове (да речем) няма да има какво да забършат Simple Smile

# 47
  • Мнения: 7 110
Когато въпросът опре до здравето на дете, хората сме готови да станем и ортаци с дявола.
По-добре да се не налага проверката как, какво и защо.  Confused

# 48
  • Мнения: 847
Клонирането, подбора на гените на бъдещото дете в семейството, донорството за сериозно етично предизвикателство безспорно ... За мен е неетично да използваш едно човешко същетсво в полза на друго, ако по какъвто и да е начин влошаваш качеството му на живот ... ОК, родителите ще извършат генетичен скрининг и ще позволят подбор на гените с цел да се избегнат някои силно вероятни предвид първото дете здравни проблеми - добре; после родителят ще разреши примерно трансплантация на костен мозък от едното дете на другото - ако е еднократно - добре. Ами ако един път не е достатъчно? ако трябва системни интервенции? ако смисълът на живота на второто дете е да поддържа живота на първото ... В онази серия на CSI точно това беше жестокото - второто дете с години живееше с цел осигуряване медицинските процедури на първото и целият му бит беше организиран около това да могат да се осъщестяват - не може да играе навън, пазят го от инфекции, да не се нарани, щото ще саботира процеса ... , подлага се периодично на сериозни и болезнени медицински манипулации ... Ето това за мен е крайно неетично!

# 49
  • Мнения: 847
Между другото, открих, че и законодателят вече се е произнесъл по тези въпроси: в Закона за здравето -
"Чл. 135. (1) Забранява се използването на техники за асистирана репродукция с цел подбор на пола на потомството, с изключение на случаите, когато трябва да се предотвратят наследствени заболявания, свързани с пола.
(2) Забранява се използването на техники за асистирана репродукция, които целят предаване на генетичната информация само от един индивид в неговото потомство.
(3) Забранява се репродуктивното клониране на хора, включително с цел донорство на органи, тъкани и клетки.
(4) Интервенция, насочена към модифициране на човешкия геном, може да бъде предприета единствено с профилактична или лечебна цел, но не и за въвеждане на модификация в генома на потомството."
Вижте третата и четвъртата алинея - подбраното дете за целите на донорството на брата/сестрата не е клонинг, а и със сигурност се обосновава с профилактика и лечебна цел (чия ли?) - значи излиза, че си е съвсем редно ...

# 50
Не бих "моделирала" бебето си, но бих го скенирала за генетични и други проблеми ако е възможно.
Да, бих родила второ бебе, за да има съвместимост за донорство, ако това дава добри шансове за живот и на двете ми деца и не лишава нито едното от възможността да бъде пълноценен индивид.
Малко след като родих  (с почти фатални за мен последици) и невъзможност да имам повече деца, гледах по телевизията историята на едно семейство, което очакваше второто си дете, за да може то да стане донор на костен мозък за по-голямото си братче или сестриче. Тогава си дадох сметка, че ако недай боже това се случи на мен, аз нямам тази опция, и ми стана много страшно. Това един от страховете ми! Tired
Иначе съм протива хората да си играят на Създатели, но съм и против пълното отричане на опции, които както е писала рони, по-добре да не ни се налага да избираме.

# 51
  • Мнения: 331
Може да съм твърде крайна, но за мен няма нищо неетично в прогреса на човечеството. Не виждам защо това да искаш да родиш здраво дете (пък било то и чрез някаква намеса впоследствие на забременяването) да е неетично - кой би предпочел детето му да страда, ако може да го избегне предварително? Сигурна съм, че преди време и антибиотиците са се считали за намеса в работите на Майката природа, и изобретяването на протезите например (не знам защо точно това ми хрумва в момента), но днес няма нищо по-естествено от тях, а на моменти са жизнено важни и необходими. Единственият проблем, който аз виждам от това, е прекаленото нарастване на населението на Земята (да живее Томас Малтус! Simple Smile ), колкото и жестоко да звучи това. Може би само от тази гледна точка не си струва да се заиграваме с неща, с които не ни е работа... Виж, това за 'дизайнерските бебета' с жел преследване на чистата красота ми е малко противно, колко по-добре щеше да е да се стремим към преследване на 'чистия ум'...

# 52
  • Мнения: 11 313
Етиката ще се промени тогава, когато нашите глави са готови за това.
Дали ще се стигне до търгашество, пак ще зависи от нашите глави.
Още не сме дорасли за този момент, който обсъждаме.
Затова ни се виждат нещата в най-черни краски.
Изглежда страшно, както навремето са гледали Да Винчи.
Аз съм безскрупулна и бих рискувала да износя донорно бебе, ако е за стволови клетки и костен мозък.
Дизайна не ми е по вкуса - каквото, такова. Рано ни е да се бъркаме в Божиите (природните) дела.

# 53
  • Мнения: 8 999
Да, с удоволствие бих създала нов живот, за да помогна на вече роденото ми, но болно дете. И второто ще го обичам по същия начин, както и първото. И за здравето на второто бих родила трето, което ще обичам не по-малко от първите две. Просто обичам безусловно децата си и бих направила всичко, за да спася живота им, ако се наложи, дори и многодетна майка.

# 54
  • out of space
  • Мнения: 8 573
аз едно нещо не разбрах....донорите като си изпълнят предназначението...какво се случва с тях, умират ли?  Embarassed

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
Ами останах с впечатлението, че всички си представят един апокалипсис от красавци, в който любителките на криви носове (да речем) няма да има какво да забършат Simple Smile
Аз пък си мисля, че ако в "апокалипсиса от красавци" има един с крив нос, то той ще се вижда много привлекателен на жените. Различното, рядко срещаното винаги е много привлекателно. Естествения отбор го поддържа за да има разнообразие.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
аз едно нещо не разбрах....донорите като си изпълнят предназначението...какво се случва с тях, умират ли?  Embarassed
Не, не умират. Растат като всички други деца. Просто са взети стволови клетки или костен мозък. То това не се отразява на детето Grinning

# 57
  • out of space
  • Мнения: 8 573
аз едно нещо не разбрах....донорите като си изпълнят предназначението...какво се случва с тях, умират ли?  Embarassed
Не, не умират. Растат като всички други деца. Просто са взети стволови клетки или костен мозък. То това не се отразява на детето Grinning


Ееее тогава съм ЗА! Не виждам нищо нередно. Нередно вече е моделирането на външен вид.
А отстраняването по този начин на болести ми се вижда гениално.

# 58
  • Мнения: 600
бих родила второ, здраво, дете, за да спася дъщеря си при нужда. пази, боже, да не се налага. не бих избрала цвета на очите и косата, това съвсем не ми е важно. и не бих имала никакви скрупули.

а колкото до скрининга - да, защо да нямаме здрави генетично деца? наистина лилибон много добре го е написала, това не ти осигурява нищо друго. и без това от генномодифицирани храни, аварийки в аец и нефтени петънца вече сме достатъчно ощетени...

# 59
  • Мнения: 847
Ето доколко е законно (а оттам и етично?) - законът казва, не се допуска вземането на органи за трансплантация от лице до 18-годишна възраст. Вземането на тъкани и клетки от лица под 18-годишна възраст се допуска само в случаите, изрично посочени в Закона за трансплантацията. Ето ги: вземане на самовъзстановяващи се тъкани от лица под 18-годишна възраст се извършва само когато трансплантацията е предназначена за родител, съпруг, брат или сестра, син или дъщеря, реципиентът е включен в служебния регистър на Изпълнителната агенция по трансплантация и е издадено разрешение от Етичната комисия по трансплантация.
Така че в случая няма проблем с етиката принципно, но си има частни случаи ... за мен неетично би било, ако на детето донор се причинява системно прекомерно страдание или има някакъв риск, тогава бих имала скрупули, разбира се! Никому не пожелавам такова решение!

# 60
  • Мнения: 4 406
не прочетох всички постинги.
стига да се ползва именно "етично"- няма вреда в това да отгледаш дете, за да спасиш друго.
и ако можеше това избиране на гени да се прави, нямаше да има домове като Могилино

# 61
  • Мнения: 14
. създаването на нов, напълно пълноценен живот, за да се спаси друг живот - изобщо не е неетично. Всеки би го предприел. Този случай не решава всички останали етични въпроси, свързани с напредъка на генните технологии. Доста се пише напоследък по въпроса. Само да има кой да чете. На мен вече ми се ще, да не бях се докосвало да тези писания. Защото е много песимистично. А то винаги е така - истината е по - красива, но е по-сурова, от това, което ни се иска. Иска ни се нашите близки да са живи и здрави, и красиви, и способни, и умни, и талантливи. Накратко казано - съвършени. За нас това е добро. За обществото в цялост - никак не е сигурно. Това се случва, защото обществото е сложна система, в която сумата не дава резултат, а обединението. Факт: в Китай се цени мъжкото поколение. Затова, от известно време се правят изследвания в начална бременност и при женско - аборт. В резултат: десетки милиони ергени. Излиза, че е по - добре да имаш момиче, защото тя е с възможност за по-добър избор. Така, локалният ефект се превръща в локален дефект. Кофти.

# 62
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Спокойно, няма да го доживеем това време, нито децата на нашите деца. Виж ако останат след това хора, може и да си играят така с гените.

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
Спокойно, няма да го доживеем това време, нито децата на нашите деца. Виж ако останат след това хора, може и да си играят така с гените.
А според мен бъркаш. Това време идва. До 10-15-20 години е дошло.

# 64
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
не би следвало да е толкова скоро, може и да разшифроват до някъде кой ген точно за какво, но за тези години не може да се експерементира. Ако сег залагат експеримента, не се знае резултата след 20 години да ли ще е читав. Току виж нещо са объркали. Така че най тано след 40 години. До тогава ще има поне още една голяма война която ще дръпне доста назад човечеството.
Да не забравяме и промените в климата ... но който оцелее, може и това да направи.

# 65
  • Мнения: 9 865
Лабрадоре, спри се моля те и без това не мога да спя! Rolling Eyes

# 66
  • Мнения: 153
Ще родя не едно,не две деца,ако знам,че така ще помогна на дъщеричката си,която е с ДЦП.Не виждам нищо неетично и неморално.Някои от вас се чудят какво ще кажат на второто си дете,т.е. защо е родено-ами за да спаси сестра си или брат си!

Общи условия

Активация на акаунт