Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-218 от 218 отговора

В сърцето на едно мишле

Здравейте момичета,много ще бъда благодарна на всяка една от вас ,ако ми дадете съвет или ако знаете нещо повече за завишените тромбоцити в кръвтта  Sad Границата е около 400,а моите са около 650 ,ходих на хаметолог вчера и ми каза, че най-вероятно е възпалителен процес  и ми изписа хапчета (които са доста скъпи ) за да може да свалим тромбицитите!!!,но не трябва ли и възпалението да се лекува???Незнам много съм объркана и притеснена какво ли означава всичко това... Crying or Very sad
благодаря на всички предварително Hug
Цитирай

а имаш ли оплаквания-може да ти е физиологична тромбоцитозата  http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/83650010.htm
Цитирай

в мъжки прегръдки

Иди при друг лекар. Аман от лекари дето първо дават лекарства после търсят диагнозата. Свекърва ми има проблеми със съсирването на кръвта и си прави редовно изследване на протрумбиновото време. Това е времето за съсирване на кръвта. Завишените тромбоцити са знак че кръвта ти се съсирва по-бързо от нормалното и може да се образува тромб някъде. На свекърва ми затова й дават да пие всеки ден по 1 аспирин и още някакви лекарства за да й регулират съсирването. Защото пък ако прекалено й се забави съсирването може да прокърви някъде и да не може да спре. Значи тези лекарства дето са ти ги дали виж да нямат странично действие свързано с кървенето и си следи състоянието.
Успех!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Много ви благодаря ,че ми пишете.....
Д-ра ми изписа някакво френско лекарство което е за разреждане на кръвтта,май се казваше танакан(нещо като гинкобилоба) и било като цяло на билкова основа,само дето само то струва 50лв някъде Sick,а другото е за главата,защото ме боли всеки божи ден вече,казва се милгамма и също така ми каза да не пия вече аналгин,а диалгин..... Mr. Green
Според д-ра всичко това идва от възпалителен процес ,аз преди съм имала възпаление на яйчника,но скоро не ме е болял ,поне щях да си обърна внимание,всяка от нас поне един път в месеца сигурно я понаболва,но аз все си мисля ,че си е нормално ,щото нали когато си в овулация пак те понаболва... newsm78
решила съм накрая на седмицата да отида на гинеколок и другата седмица евентуално ако намеря лекар да отида във Варна.
само незнам как  и до кога ще издържа всеки божи ден да се тъпча с лекарства  Sad  за главата,направо като ме заболи ми блокирва цялото тяло и не мога да работя,затова и пия хапчета постоянно,за мен това не е нормално всеки божи ден да ме боли глава......
Ако някоя от вас е чувала за лекар във варна -Хематолог и ми пише ще й бъда много благодарна  Hug
Цитирай

Варна

Завишени тромбоцити може да се получат като вторична реакция от много неща - например хронично възпаление, артрит, дефицит на желязо и т.н. Главата те боли, тъй като тромбоцитите се слепват и затрудняват микроциркулацията и не достига достатъчно кислород в малките кръвоносни съдове. Тези симптоми могат да се обклечат с 1 аспирин протект на ден - но той не бива да се взима с други разреждащи кръвта лекарства , затова питай лекаря си.  Може да има и други симптоми - например смущения в зрението, шум в ушите, лесна умора.
Високите тромбоцити може да са и от свръхпроизводство от страна на костния мозък, нарича се есенциална тромбоцитемия и е изключително рядко заболяване. Ако имаш стари кръвни изследвания виж там как са били тромбоц.
Най-добре отиди и на друг хематолог , мога да ти препоръчам д-р Геров, работи в Терапията във Варна, има частен кабинет под синия пазар , ако искаш тел. ми пиши на лични.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee ,много ти благодаря за изчерпателния отговор , съжалявам че не съм писала от няколко дни ,но съм на работа до късно и нямам много време,но утре почивам и заминаваме за Варна,имаме уговорка с една лекарка ,която работи в терапията ,казва се д-р Желязкова , препоръчаха ми я едни приятели от Бургас.
Дано всичко да е наред  Sad
Ще ви пиша да ви кажа какво е станало
 Hug
Цитирай

Варна

Знам я д-р Желязкова, мисля , че по-добър вариант е д-р Геров (те са колеги), но ти си решаваш. Стискам палци всичко да е наред! Пиши после!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте ,днес ходих на лекар при д-р Желязкова,направихме ехография на коремните органи,тъй като завишените тромбоцити са най-вероятно в резултат на възпалителен процес,но при ехографията се оказа че всичко е наред,и сега трябва да направя още едно изследване ,което най-вероятно ще стане догодина,просто нямам възможност по-рано Whistling
Според докторката,завишените тромбицити нямат нищо общо с моето главоболие  newsm78,каза че трябва да отида на невролог,не че не съм ходила преди няколко години(и скенер правихме и ЕЕГ) ,но сега пак трябва да отида,и незнам вече много съм объркана,накрая ще спра да ходя по лекари и ще чакам от самосебе си да се оправят нещата,дано да стане бебето,май това ще е най-добрият лек в случая,аз не виждам друго лечение  Wink
А за д-р Герчев не го познавам,аз отидох с уговорка при тази лекарка защото никой друг не познавам,все пак аз не съм от Варна.Едни приятели ми казаха за д-р Желязкова и ми казаха че е много добра и работела в екип с д-р Герчева,която е началник на отделението....оф не знам не ми се иска да мисля вече за това щото се депресирам още повече,да не говорим днес какви ги видях в това отделение направо незнаех къде се намирам......... Sick
Всеки д-р казва различно,единия казва имаш мигрена,другия казва не е мигрена,незнам на кого да вярвам.....
Много ви благодаря за отговорите  Hug
Цитирай

а как си с кръвното,анемия имаш ли?може да имаш и стеснение на кръвоносните съдове,неправилно оросяване и оттам главоболие.може да направиш и доплер,но трябва да отдеш на невролог
Цитирай

Варна

Главоболието много вероятно се дължи на завишените тромбоцити. Както и да е. Да, отделението е ужасно, но това е медицината в Б-я в 21 век  #Cussing out  Не спирай да ходиш при доктори, просто трябва да намериш точния човек (лекар). Трябва да се изясни това от къде е. Успех!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте отново,тъй като нямам никакво свободно време до края на годината,няма да мога да направя другото изследване за да изключим възпалителния процес,а също така с д-р Желязкова се разбрахме да се видим след Нова Година за да пуснем пак кръв и да ме изпрати тя на невролог   Mr. Green
Анемия нямам поне така казват излесдванията.....
Спооред другия д-р,който ходих  тук в Шумен,може би нямам орусяване на мозъка и затова ми става така зле,големи кризи имам някой път в смисъл,силно главоболие,едни петна ми се появяват около очите и повръщане Sick,държи ме по няколко часа и после ме отпуска?????????????Незнам на какво може да се дължи това,направо???
Ще видим,аз няма да се откажа за сега от прегледите ,ама то писва по някое време от всичко...
ще ви пиша ако имам някакъв резултат от всичко...
прегръщам ви всички  Hug
Цитирай

Bratislava

докъде стигнахте с изследванията си.Имате ли някакви резултати,доказана ли е диагноза.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

ами за сега направих един куп изследвания и всичко се оказа ок,нямам си и на идея от къде може да са завишени
утре пак съм на лекар във Варна за вторичен преглед ,и пак май ще ми пуска кръвна картина да видим как са
остана само на невролог да отида но ще видим лекарката ще прецени
ще пиша пак
 Hug
Цитирай

Варна

Още ли са завишени тромб.? Пиши какво  стана.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

здравей Yee,ами сега тромбоцитите са около 500 ,малко по-ниски са,но според докторката,главоболието няма нищо общо с тромбоцитите и ми даде направление за невролог,и сега почвам пак да ходя по  лекари  Crying or Very sad
Тромбоцитите ще ги следим на всеки 3 месеца ,така каза лекарката

Благодаря че се интересуваш  Hug
Цитирай

Варна

Ceci: Какво става с теб? Как са нещата, пиши. Какво каза невролога?
Цитирай

Извинявам се,че се намесвам в темата на момочето,но да знаете нещо за занижени тромбоцити?
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Извинявам се ,че не ви писах ,но нямах възможност.
Ами невролога каза че имам мигрена и ми изписа хапчета които ще пия няколко месеца,и ще видим дали ще имам пристъпи докато ги пия,не че днес не бях отново с главоболие Sick ,но като си изпих прахчето след около 30 мин ме поотпусна  Tired,Докторката беше мила и останах доволна,обясни ми всичко и се очуди защо до сега мигрената не е ила лекувана,или поне някакви хапчета да ми бяха изписали ......
Смятам обаче след около 1седмица да отида на гинекологи да поговорим за хапчетата коитп са ми изписани ,тъй като се притенсявам евентуално ако забременея,дали нещо няма да ми навредят????
ще пиша пак обещавам  Hug
Цитирай

В сърцето на едно мишле

vikki_mikki, за съжаление незнам какво означават занижените тромбоцити,обърни се към лекар най-добре.
Цитирай

Варна

Дръж ни в течение... И успешно забременяване!  Laughing Между другото, по време на бременност (заради хормоните) тромбоцитите падат доста, така че и от тази гледна точка ще е добре да го направиш Love След раждането обаче се връщат на обичайните си нива.
Цитирай
Здравейте на всички във форума!

Аз също имам доста завишени тромбоцити, по последни изследвания ок 900 - повече то твоите ceci_toko, ако това те успокоява. Веднъж в годината получавам отоци по краката за ок месец и после отминават. Не пия никакави лекарства. Минала съм първични изследвания при хематолог. И на мене ми казаха да пия по един Aspirin на ден и да си следя тромбоцитите. Казаха ми да се върна за хоспитализация, ако тромбоцитите ми надвишат 1000.
До колкото разбирам хематологичните заболявания не се устнановяват лесно, поне на мене не можаха да ми кажат на какво се дължи завишеното нива на тромбоцитите, въпреки множеството изследвания, включително и пункция. Имаха съмнения за есенциална тромбоцитомия, но така и не се разбра дали е това - трябваше да лежа в болница, а на мене вече ми е писнало да стоя по болници. Покрай другите заболявания, които имам наред с това, търся информация в интернет. Щеше да бъде ползотворно, ако и лекарите правиха същото, защото в интернет има много писано по всеки проблем, само трябва да имаш време да четеш и диагнозтираш сам, за съжаление.
Моите симптоми повече наподобяват тези на венозната тромбоцитоза, но кой знае...Ceci_toko, ти имаш ли отоци по краката, зачервяване на кожата и болки в долните крайници? Аз също често страдам от главоболие без причина. Понякога си лягам с главоболие и се събуждам с такова, и докато не пия Analgin не минава. Очаквам Вашите мнения и съвети. Благодаря Ви!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте момичета,както и предполагах,докторката каза да се пазим,докато пия флунаризина  Sad
значи поне още 1-2 месеца ще се пазим  Crying or Very sad
незнам ,но за 1 седмица от като пия хапчетата съм била 4 пъти с главоболие ,от които 1 път с пристъп ,и незнам ,към края на месеца съм на контролен преглед при невроложката да видим дали изобщо да продължавам да ги пия тези хапчета.
Ще ви пиша пак  Hug
Цитирай

В сърцето на едно мишле

akavr,на мен докторката от Варна ми каза че завишените тромбоцити се дължи на възпалителен процес........
така и не открихме такъв,правих наред изследвания сигурно си чела,но нищо не откриха!Отоци аз нямам.
А за главоболието е установена МИГРЕНА,което е много гадно защото почти не се лекува,може би знаеш.ти имаш ли пристъпи???докторката на мен ми спря аналгина и упсарина при болка,други хапчета ми изписаха + инжекции при пристъп!
пиши как си ще се радвам
Цитирай
Аз също имам завишени тромбоцити и по-висока ширина на тромбоцитно  разширение. Освен това съм бременна в девети месец с второ дете.
Това се дължи на разширени вени, които получих в седми месец и след като обиколих доста гинеколози, хирурзи, в т.ч. съдови си карам така без никакви лекарства. Държа да подчертая, че  разширените вени са преди всичко генетично обусловени и преди втората си бременност не съм имала такива. Освен това не съм наддала много килограми - 13. Така, че според мен трябва да си видиш и протромбиновото време и ако и то е завишено, да отидеш в ІІІ-та градска болница -София, Център по съдова хирургия, която е към "Св.Екатерина" /"болницата на Чирков/. Там имат специална апаратура и ще видят пропускливостта на съдовете ти. Работят със здравната каса, ако имаш направление, а иначе прегледът е 50лв.Препоръчвам ти проф.Тодор Захариев, но и другите са добри. Колкото до главоболието, не смятам, че е от тромбоцитите. И това съм преживяла преди две години-силно главоболие в продължение на два месеца. Реших, че имам тумор или нещо подобно. Ходих в "Св.Наум" на скенер и нямаше нищо, освен шипове на врата. Оправих се с лекарството "Деанксит"-за един месец. То действа благоприятно на нервите и те прави да си винаги щастлива. Желая ти успех и бъди оптимист като мен!   
Цитирай

Варна

Здравейте на всички във форума!

Аз също имам доста завишени тромбоцити, по последни изследвания ок 900 - повече то твоите ceci_toko, ако това те успокоява. Веднъж в годината получавам отоци по краката за ок месец и после отминават. Не пия никакави лекарства. Минала съм първични изследвания при хематолог. И на мене ми казаха да пия по един Aspirin на ден и да си следя тромбоцитите. Казаха ми да се върна за хоспитализация, ако тромбоцитите ми надвишат 1000.
До колкото разбирам хематологичните заболявания не се устнановяват лесно, поне на мене не можаха да ми кажат на какво се дължи завишеното нива на тромбоцитите, въпреки множеството изследвания, включително и пункция. Имаха съмнения за есенциална тромбоцитомия, но така и не се разбра дали е това - трябваше да лежа в болница, а на мене вече ми е писнало да стоя по болници. Покрай другите заболявания, които имам наред с това, търся информация в интернет. Щеше да бъде ползотворно, ако и лекарите правиха същото, защото в интернет има много писано по всеки проблем, само трябва да имаш време да четеш и диагнозтираш сам, за съжаление.
Моите симптоми повече наподобяват тези на венозната тромбоцитоза, но кой знае...Ceci_toko, ти имаш ли отоци по краката, зачервяване на кожата и болки в долните крайници? Аз също често страдам от главоболие без причина. Понякога си лягам с главоболие и се събуждам с такова, и докато не пия Analgin не минава. Очаквам Вашите мнения и съвети. Благодаря Ви!
Akavr: Най- точна диагноза може да се постави след пункция - при есенциалната тромбоцитемия има повишено производство на тромбоцити от костния мозък и това се вижда от патолога, който изследва пробата. Не виждам защо трябва да лежиш в болница newsm78 . А каква е диагнозата ти? Проблемът със завишените тромбоцити е, че се увеличава риска от тромбози , които могат да са мн. опасни.  По принцип аспиринът предпазва от образуване на тромби, а лечение обикновено се препоръчва ако тромбоцитите надвишат 1.5 млн (ако няма рискови фактори - напреднала възраст, предишни тромбози, симптоми). Много инфо има тук http://www.mpdinfo.org , но ти може би го знаеш този сайт.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

незнам момичета какво да кажа.............аз от тези хапчета които пия сега имам чувството че още повече ме боли глава,към 20 съм пак на лекар и ще видим може и да ги спрем.
ще ви държа в течение
 Hug
писна ми честно казано от лекари и от лекарства ,а и заради тях сега се пазим от което аз не съм щастлива така че...незнам объркана съм вече  Crying or Very sad
Цитирай

Варна

Ceci: Съжалявам, че няма подобрение с главоболието. А колко са ти PLT в момента? д-р Желязкова изключи ли причината да е костния мозък?
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee :Честно казано незнам за какво говориш,нзнам какво означава това PLT,би ли ми обяснила?За костния мозък нищо не е споменавала  newsm78
наистина съм объркана
една колежка днес пък ме попита за какво изобщо ходя на лекар в Шумен,че нямало добри специалисти........, и аз й отговорих че вече ми е писнало от специалисти ...уж най-големите специалисти,изобщо не ми обърнаха никакво внимание  Crying or Very sad,вече незнам какво да правя,къде ли не не съм ходила,Бургас,София,Варна, сега и Шумен,защото вече нямам финансовата възможност да обикалям по лекари ,да не говорим че резултат НЯМА.....
На 14 съм на лекар за вторичен при невроложката ще видим какво ще стане ,какво ще ме посъветва.
Искам да ви кажа че днес сутринта пак бях с главоболие и пак пих фламексина  Shocked
ще ви пиша пак момичета благодаря че се интересувате   Hug
Цитирай

Варна

PLT са тромбоцитите (обикновено така са обозначени в лабораторните резултати). Извинявай, ако съм те объркала.  bouquet
Какво да те посъветвам, незнам...отиди и при друг хематолог според мен.
Цитирай

Bratislava

Здравейте всички във форума.Казвам се Габи и живея в Братислава, Словакия.
 Вие Ceci, когато посетихте Вашият хематолог, колко Ви бяха PLT /тромбоцитите/.
Първото нещо,което трябва да установи хематолога е причината за повишаването.
Задължително Ви правят пункция за костен мозък.Това го први специалист.Не е страшно,
необходимо е за установяване на точната диагноза.Ако не се намери причина, съществуват
редица заболявания с неустановен произход,едно от които е Esencialna trombocitemia-Миелопролиферативно заболяване /костно-мозъчно/.В този случаи кост.мозък, произвежда много повече тромб. от нормалното,което може да доведе до образуване на тромб,които да запуши даден кръвоносен съд и т.н. Затова е неоходимо да се пият таблетки
за унищожаване на излишните тромб.Таъи роля до известна степен изпълнява и далака-като
ги регулира. Тук например са известни Hagrid, Litalir i мн. други  hydroxistatici
Цитирай

Варна

mcar е права, наистина трябва да се установи причината (диагнозата), да се направят всички необходими изследвания.
Цеци, иди моля те при друг хематолог,помниш ,че ти  бях писала за д-р Геров. Съпругът ми е негов пациент от 1 година и ти говоря от личен опит. При нас обаче са повишени не само тромбоцити,но и еритроцити, хемоглобин и т.н., болестта се нарича полицитемия вера. В момента мъжът ми е на инжекции интерферон - подтиска се производството на кръвни клетки от костния мозък.
По принцип това са редки болести - и полицитемията, и есенциалната тромбоцитемия... но все пак се срещат. Тромбоцитемията е по-малко зло по принцип.
Мисля че сегашния ти хематолог не подходи много сериозно, след като няма открит възпалителен процес досега, би трябвало да направи пункция, за да се види дали причината не е в костния мозък. Моля те , смени д-ра! Ако мога да помогна с нещо съм насреща!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

много ви благодаря за подробната информация момичета  Hug
вчера ходих на лекар при невроложката и и казах че планираме бременност по принцип и спряхме всички лекарства които ми беше изписала до момента,каза само да пия ,ношпа,спазмалгон,парацетамол и едно хомеопатично ,което ще го пия всеки ден то е за главата,седатив мисля че се казваше.А за тромбоцитите ,след месец ще си пправя пак изследвания и ако отново са на 670 (както бяха в началото) ще се обърна към друг лекар,или ще отида при д-р Геров както Yee ме посъветва или отивам в София.
За сега съм с мисълта само за бебчето,вече не ми се мисли за лекари ,писнало ми е от години се мъкна по лекари и вече наистина ми дойде в повече.
Пишете ,много ще се радвам Hug
Цитирай

Варна

Ceci: Разбирам те много добре. Ако ползваш английски, в нета има много информация, трябва само да ти се чете.  Peace Ако искаш мога да ти пратя някои линкове.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

не знам английски
Цитирай

Варна

Цеци, как са при теб нещата? не си писала отдавна... Весели празници!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравей Yee , ами какво да ти кажа ,главоболието си ми продължава,но спрях всички хапчета,само едни хомеопатични вземам,незнам дали бях споменала,казах на докторката че планираме бременност и спряхме всичко другпо,дори аналгина и упсарина,за болката вземам спазмалгон,днес пак ме болеше главата и повръщах  Sick , но по-късно се пооправих ,малко количка пинах щото ми беше много отпаднало и ми мина.
А за тромбоцитите незнам още нищо,сега на 29 ще си пускам пак кръвна картина,така беше казала Желязкова,на 3мес, да си пускам изследвания,и ще видим какво ще стане,какви ще са резултатите.....дано всичко да е наред.
Итака при мен ням анищо ново ,все се надявам скоро да станем трима  Wink ,уж действаме ,ама а да видим.
Благодаря за загрижеността
 Hug
Цитирай

Варна

Е, действайте тогава, пожелавам ти скоро едно хубаво и здраво бебче!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравей Yee ,направих изследвания в Бургас сега като си ходихме,и никак не са хубаво честно казано,тромбоцитите са си вече в норма 202 са,ако ти говори нещо,но пък левкоцитите са ми завишени този път  Sad Crying or Very sad ,18.9 са  Crying or Very sad .
Много съм притеснена,тази седмица ще пусна още една кръвна картина, да видим дали няма евентуална грешка......
След празниците ще отида пак във Варна,докторката иска там да ми пусне изследвания на плочка?.......  и ще видим
Дно всичко да е наред,адски много съм притеснена,тъкмо се бях поуспокоила малко последния месец и сега наново почват притесненията..... Crying or Very sad
Ще пиша пак като пусна 2рата кръвна картина
 Hug
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Забравих да напиша чче всички други стойности на еритротиците и хемоглобина са си в норма...
Цитирай

Варна

18.9 не е много, не се притеснявай. Може да си настинала или нещо такова... Хубаво,че тромбоцитите са в норма!
Цитирай

Здравейте! Днес си взех профилактични кръвни изследвания. Имам завишени тромбоцити, което не е за голямо учудване, тъй като имам разширени вени (по наследство от двата рода). Самите стойности обаче не мога да коментирам сама. Някой може ли да погледне. Подчертала съм 2 завишени стойности и 2 под нормата, като втората е за моноцити, което не знам какво е.

ПКК - 22 показателя

WBC (левкоцити) 8.56 x10^9/L при референтни стойности 3.5 - 10.5
 LY% (лимфоцити - %) 31.5 % при 20-48 (50 - 70за деца до 4г)
 MO% (моноцити - %) 6.32 % при 1.00-11.0
 EOS%(еозинофили - %) 1.96 % при 0-6
 BASO%(базофили - %) 1.23 % при 0-2
 GR% (гранулоцити - %) 59 % при 40 -70 (20- 50 за деца до 4г)
 LY# (лимфоцити - бр.) 2.7 x10^9/L при 1.100 - 3.800 (1.300 - 7.400 за деца до 4г)
 MO# (моноцити - бр.) 0.541 x10^9/L при 0.070 - 0.80
 EOS#(еозинофили - бр) 0.168 x10^9/L при 0.000 - 0.500
 BASO#(базофили - бр) 0.105 x10^9/L при 0.000- 0.140
 GR# (гранулоцити - бр.) 5.05 x10^9/L при 2.100 - 6.400 (0.900 - 5.300 за деца до 4г)
 RBC (еритроцити - бр.) 4.95 x10^12/L при M(4.4 - 5.9) Ж(3.7 - 5.3)
 Hgb (хемоглобин) 144 g/L при М(135 - 180) Ж(120 - 160)
 Hct (хематокрит) 0.425 L/L при М(0.40-0.53) Ж(0.36-0.48)
 MCV (ср. обем на еритроцита) 85.8 fL при 82.0 - 96.0
 MCH (ср. Hbg съдърж. в еритр. ) 29.2 pg при 27.0 - 33.0
 MCHC (ср. Hgb конц. в еритр.) 340 g/ L при 300-360
 RDW (девиация на ерит. р-ие) 14.2 % при 11.5 - 14.5
Plt (трoмбоцити) 452 x10^9/L при 130-360
MPV (ср обем на тромбоцита) 7.16 fL при 7.5 - 11.0
Pct (тр обем/ общ обем) 3.24 ml/L при 1.0 - 2.5
 PDW (ширина на тр р-ие) 15.8 при 0.0 - 99.9

« Последна редакция: чт, 08 май 2008, 09:37 от NadG »
Цитирай

Варна

NadG:Не съм лекар и не мога да дам професионално мнение, но от това , което съм чела не съм срещала никъде връзка между завишени тромбоцити и разширените вени (съдово заболяване). Ако има възпалителен процес тромб. нормално се увеличават. Средния обем на тромб. (което е размера на самата клетка) е нормално да са понижени,когато има увеличен брой тромбоцити (организма произвежда повече клетки, по-малки като размер). Моноцитите са вид левкоцити, увеличен брой се наблюдава във възстановителна фаза на инфекции . Тук един линк за интерпретация на лаб. резултати на англ. обаче http://web2.airmail.net/uthman/lab_test.html
Не забравяй, че трябва лекар да прецени кр. картина , тук само си плямпаме Smile
Цитирай

Нищо им няма на тези моноцити при мен. Грешно съм разчела резултата.
« Последна редакция: чт, 08 май 2008, 09:38 от NadG »
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте момичета,днес пак ми пуснаха изследвания само че този път от вената,утре ще са готови
този път гинеколога ме прати на изследвания ,тъй като бях на преглед,утре ще ви пиша какво е станало.
Цитирай

Варна

Цеци, какво стана с изследванията?
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте момичета,извинявам се че не можах да пиша по-рано,но бях в отпуск и нямах достъп до компютър.
Ами какво стана пуснах си пак изследвания и пак старата песен на нов глас,пак са завишени тромбоцитите Crying or Very sad,другия месец ще пусна още една кръвна картина и ако пак са така отивам на хематолог Sick
Цитирай

zdraveite i ot men,slu4aino popadnah v tozi forum,no sam s potvardena diagnoza esencialna trombocitemia. s trombociti 1705- dekemvri mesec, ot togava sam na roferon A, i daje dnes pravih izledvane malko sa se vdignali ot minalia mesec 507 na 580.a 6to se otnasq do strani4nite efekti ujassssss.osven glavobolie,bolki v stavite i kravoizlivi,a i mnogo san po 24 h na denono6tie.taka 4e ceco ne se bavi a vzimai merki,napravo v plovdiv umbal' sveti Georgi"moia lekuva6t lekar e D-R Emil Spasov.deistvai ne se motkai.uspeh
Цитирай

Варна

Saanita: Моят съпруг е на Роферон А от 2 месеца (3х3 miu седмично), но заради полицитемия вера. При него няма страничните ефекти, които ти описваш, но пък се завишиха показателите на черния дроб. Преди Роферона беше на Пегасис, пегилиран интерферон, който се инжектира само 1 път седмично. Той беше още по-токсичен към черния дроб и за това мина на обикновения интерферон.
За сънливостта и умората - опитай се да спортуваш редовно по малко, ще повиши тонуса ти и ще помогне срещу умората.
Успех!

Цеци: Какво става при теб, дръж ни в течение, моля!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee здравей мила,днес се прибрах от софия там бях на лекар в Хематологична Клиника Йоан Павел, при д-р Йотов той е началник на отделение,очарована съм от отношението му голямо внимание ми обърна,1вия ден ми пуска кръвна картина всички показатели са добре освен тромбоцитите които са около 600 ,но той каза че това не било нищо опасно,опасно е когато са над 1000.На вторият ден ми правиха едно друго изследване ,което още не е готово,като ми изпрати епикризата ще разбера какъв е резултата,но като цяло то беше много болезнено,защото ми взеха за проба  костен мозък без никакви упойки и ме болеше  Sad , така и не разбрах в крайна сметка за какво е това изследване  newsm78 , аз съм такава че много се притеснявам и може доктора много работи да ми обяснява но нищо не запомням  Embarassed . На твоя мъж правили ли са му подобен вид изследване
Като си получа епикризата ще я занеса при докторката тук в шумен която ме изпрати в София и ще пиша какво пише в нея ,обещавам  Hug
Цитирай

yee; az pak imam starni4ni efekti,daje kakto spomenah trombocitite mi sa se vdignali it minaliq mesec;vsi4ko koeto pi6e za strani4ni efekti go minah ot roferon A,daje v drugi dem zaminavam za sofia pti doktor Lisi4kov da razbera za6to nqma napredak ,a to4no obratnoto.radvam 4e nqkoi vse pak tovdigna tozi tema,za6toto qvno mnogo mladi hora stradat ot tova,sa6to kato men! uspeh na vsi4ki i mnogo celuvkii
Цитирай

В сърцето на едно мишле

saanita мила моляте пиши  с българските буквички
Ходила ли си в Хематологичната клиника в София до момента,препоръчвам ти да отидеш там,ще останеш очарована от отношението на лекарите  Peace
Цитирай

Варна

Ceci: Да, правиха му, за да потвърдят диагнозата. Изследва се костния мозък, състоянието му, неговата функция. Без това изследване не може да се постави диагнозата, става за около 2-3 седмици. На моя мъж му го правиха с местна упойка - инжекция малко преди самата биосия. Каза, че не е боляло, но е било много неприятно. После го болеше няколко дена мястото.
Доколкото знам това винаги се прави с местна упойка. Немислимо е без упойка!

Saanita: Интерферонът действа с натрупване, т.е. първоначалната доза обикновено се редуцира с течение на времето, но това става бавно. Да кажем около 1 година. Повишение от 60- 70.000 не е чак толкова много, случва се.  Не си вади кардинални изводи.  Не пишеш на каква доза Роферон  си..
Пиеш ли Аспирин Протект? Той предпазва тромбоцитите от слепване и образуване на тромби. Задължителен е при тези заболявания, ако не е противопоказен.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee миличка на мен ми изписаха да пия тромбоас,пак е аспирин но с малко по-ниско съдържание до колкото разбрах.
Ами да ти кажа на мен 1во ме боцна с една инжекция и после с другата,но и при двата случая много ме болеше особено при втория щото вакума не станаот първия път,но аз бях мъжко момиче не гъкнах  Peace
Цитирай

Варна

Ceci: Първата инжекция сигурно е била местната упойка. Може би не са изчакали достатъчно, не знам. Моят мъж каза, че било много гадно като са пробивали костта, с нещо като шило . На американците им слагат освен местна упойка и някакви успокоителни,които заличават за кратко паметта, за да не си спомнят нищо от тази процедура, така пишат във форумите.. Хуманната медицина не е много на почит при нас..
Цеци, 600. не е много наистина, но все пак е над нормата. Дано по-скоро разберат какво е, за да се вземат адекватни мерки! Стискам палци всичко да е наред! И пиши!
Цитирай

sajelqvam no nqmam balgarski!! a 6to se otnasia do punkcia i na men mi vzeha kosten mozak no ot gradnata kost,bez upoika,adski boliiii. ceci ami 6te hodia vav vtornik v sofia,toes vdrugi den, koli4estvoto roferon A koeto injiktiran e po 5 na sedmica, a o6te ne6to napalno mi e zabraneno da pia kakvito i da bilo hap4eta , osven Paracitamol.kato se varna ot sofia 6te vi pi6a,kakvo e stanalo! lek i mnogo usmihnat den ot men
Цитирай

Варна

Saanita, пиши как мина консулта? Моят мъж днес беше на контролна кр. картина, д-ра останал доволен от резултатите. Най-вече от чернодробните, малко са паднали, слава богу! Следваща контрола - септември.
Пишете при вас как е.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Аз съм на контролен преглед септември месец,получих си епикризата, но нищо не разбирам ,днес ще я нося на лекарката ,ще видим тя какво ще ми каже
 Hug
Цитирай

Варна

Цеци, в епикризата трябва да пише диагноза. Не разбирам дали имаш поставена доагноза или не?  newsm78 Понякога неизвестното е по-лошо..  Sad
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee на епикризата пише така:Персистираща тромбоцитоза.Есенциална тромбоцитемия?
Ама точно така е написано ,с въпрос накрая..... newsm78
Цитирай

Кърджали

А пиеш ли достатъчно вода - 1,5-2 литра на денонощие? Аз съм със завишени тромбоцити именно по тази причина. Седмица следи колко вода пиеш и се старай поне 1,5 литра да изпиваш на денонощие и после си пусни нови изследвания.
Цитирай

Варна

Ceci: Вероятно не са сигурни в тази диагноза. Излезе ли резултата от биопсията? Той би трябвало да потвърди или отхвърли тази диагноза. По-късно ще ти преведа и пусна критериите на световната здравна организация за есенциална тромбоцитемия.
Не мисля,че пиенето на вода има връзка с броя на тромбоцитите. Има връзка между хидратацията на организма и хематокрита (гъстотата на кръвта), но не и броя на тромбоцитите.
« Последна редакция: чт, 24 юли 2008, 22:59 от Yee »
Цитирай

Варна

Не намерих каквото търсех, но и това може да помгне:
However, in several 1997 publications and meeting lectures, there is work towards an European Consensus on the Diagnostic Criteria of Essential Thrombocythemia (ET). The proposed diagnostic criteria are
A1.    Platelet count in excess of 400,000 and no known cause of reactive thrombocytosis
A2.    Increase and clusters of mature giant megakaryocytes with hyperploid nuclei in bone marrow biopsies
A3.    No preceding or allied other subtype of myeloproliferative disorders or myelodysplastic syndrome Confirmative

B1.    Normal or elevated leukocyte alkaline phosphatase (LAP) score, normal ESR, and no fever
B2.    Normal or slightly increased cellularity and no or minimal reticulin fibrosis in bone marrow biopsies
B3.    Splenomegaly on palpation or >11 cm on ultrasound scan or on computer tomogram (CT)
B4.    Spontaneous endogenous erythroid colony (EEC) and/or spontaneous megakarocyte colony formation

See JJ Michiels et al, Proposal for revised diagnostic criteria of essential thrombocythemia and polycythemia vera by the Thrombocythemia Vera Study Group. Sem Thromb Hemostas 1997; 23:339-347; JJ Michiels et al Diagnosis, Pathogenesis and Treatment of Myeloproliferative Disorders Essential Thrombocythemia, Polycythemia Vera and Idiopathic Myelofibrosis*, Good Heart Institute MPD Center Europe, Rotterdam Institute of Pathology, Cologne, Department of Clinical Hematology, Academic Medical Center, Amsterdam and The European Working Group on Myeloproliferative Disorders (EWGMPD) *Proceedings of the Rotterdam MPD-Workshop March 13-14, 1998. In press Netherlands Journal of Medicine.

Предложение от Европейски учени (Trombocithemia Vera Study Group) за промяна в критериите за диагностициране на ЕТ:
А1. Брой на тромбоцитите над 400.000 , без известна причина за реактивна тромбоцитоза.
А2.Увеличаване и клъстъри (групи) от зрели гигантски мегакариоцити ..... в костно-мозъчната биопсия.
А3. Изключване на друг вид миелопролиферативно заболяване или миелодиспластичен синдром.

B1. Нормална или повишена LAP,нормално ESR, без температура
B2.Нормална или леко повишена целуларност на костния мозък, липса или минимална ретикулинна фиброза
B3. Увеличение на далака при напипване или над 11 см на ултразвук
B4.Спонтанно независимо формиране на еритроидна колония или мегакариоцитна колония
Цитирай

zdraveite i ot men,ami hodih v sofia i se sre6tnah s profesor lisi4kov,toi me ubedi ,4e dori da sa se vdignali trombocite(ni6to 4e sam na roferon A)tova bilo normalno da lavirat
taka ;4e za sega e tova Yee blagodarq za zagrijenosta,aaa vidq me i revmatolog i mi izpisa edni hranitelni dobravki(pliaskledin 300)vastanovqvam kostnata sistema i q izgrajdat nanovo,ako iskate  probvaite i vie,mnogo sa hubavi,az ve4e gi piq ot 3 dena i se 4uvstvan dobre,ot men tova uspeh na vsi4ki i barzo ozdravqvane,6te pi6a pak
Цитирай

ceci ,iskam da se obarna kam teb specialno, PIII mnogo te4nosti,tova za vodata e vqrno,vodata razrejda kravta ,taka 4e piiii voda pone po 1,5 ; 2 litra na den,poslu6ai ni nqma da zbrarka6.dano drugiq pat kato si pi6em tuk vsi4ko da e ok. uspeh
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee здравей , не разбирам какво пише на епикризата,но докторката от Шумен ми каза че резултата бил добър,единствено увеличения брой тромбоцити,аз я питах в крайна сметка какво означава това и тя ми каза че никой не може да ми каже от какво е????????????????????
Септември месец ми предстои изследване мисля че беше за някаква си генетична мутация.....ако ти говори нещо пиши ми ще се радвам
Аз по принцип пия много течности особено като съм на работа,много вода ,не безалкохолни
Ще ви пиша пак  Hug
Цитирай

Варна

Ceci: Тази генетична мутация е на един протеин, казва се JAK2. Смята се,че това е една от причините за миелопролиферативните заболявания( Полицитемия вера, Есенциална Тромбоцитемия, Миелофиброза, CML)
JAK2 предава сигнали до костния мозък за необходимост от нови кръвни клетки. При здравите организми, това става само, когато наистина има нужда от клетки. Т.е. той служи като "копче за пускане - спиране" на сигналите, които получава костния мозък за производство на кръвни клетки.
Когато мутира JAK2, сигналът за кръвотворене е постоянен, т.е. "копчето  е постоянно  "включено" и костния мозък постоянно получава сигнали за производство на кръвни клетки и произвежда клетки без да има нужда от такива.
При полицитемия вера се среща в над 95% от пациентите и може би скоро ще стане задължителен за поставяне на диагнозата.
При есенциалната тромбоцитемия и при миелофиброзата обаче, се среща при около 50% от пациентите. Т.е. ако го няма, не означава , че пациентът няма такова заболяване. Ако го има, просто потвърждава диагнозата.
Има няколко известни мутации - JAK2 V617F е най-често срещаната.

Между другото, смята се ,че с откриването на тази генетична мутация през 2005г.  започва нова ера в разбирането на този тип заболявания. В момента в САЩ, Канада и в някои европейски клиники, вървят клинични опити на нови лекарства - инхибитори на мутиралия JAK2 - и някои от тях дават много добри резултати.  Скоро може да има и ново, по-добро лечение за тези заболявания.

Цеци, ние миналата година не намерихме къде да направим това изследване в Б-я, даже в центъра по хематологията в Дървеница не бяха наясно с него. И го направихме в Белгия мин. лято. При моят мъж JAK2 V617F  e <50%. Така и не ни казаха точния процент  Sick

Ти къде ще го правиш? Прави се от периферна кръв, от пръстта, не се тревожи.
Излезе ли ти резултата от костния мозък - това е най-сигурното изследване - то ще потвърди или отхвърли ЕТ като диагноза!

Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee здравей мила,изследването ще го правя в дървеница ,но няма да се разкарвам до там,ще отида в клиниката при доктора ,там ще ми вземат кръв и веднага се праща по шофьора на клиниката да я занесе в дървеница.Изследването е платено мисля че струва 80лв.
Ти да не си медицински работник,виждам че си много запозната с нещата,браво на теб.
Ще ти напиша какво пише в епикризата,защото на мен нищо не ми говори,лекарката тук в шумен каза че изследването било добро?!
Съжалявам че нямам скенер ,за да ти сканирам епиркизата и направо да я прочетеш,но нищо сега ще ти драсна какво пише...
ПАРАКЛИНИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ:Хемоглобин 124г/л;Еритроцити 4.65 г/л;Левкоцити8.1г/л;хематокрит;ДКК (%):ЩАБ 4; сегментоядрени 58;еозинофили 1; базофили;моноцити4;лимфоцити 33.Тромбоцити 615 Г/л.Умерена анизопойкилоцитоза.Анизотромбоцитоза,гигантски тромбоцити.СУЕ 6мм.Билирубин 7.7 мкмол/.Директен билирубин 1.4 мкмол/л;Креатинин 68мкмол/л.Кр.захар 4.5 ммол/л.АСАТ 18 Е/л.АЛАТ 8 Е/Л.Общ белтък 75.8 г/л.Албумини ммол/л.ЛДХ 307Е/л.Пикочна киселина 295мкмол/л;Желязо 10.2мкмол/л.ЖСК 60мкмол/л;ПКС - РТ 83%,АРТТ 43s ф-н 3.54  Миелограма N112/16,07,08жл :нормоцелуларен к.м. Б:Ч=5:1 Гранулогенен ред зрее до СГ.Ербл ред -нормобластно направление с леко нарушение на Нв-зациятаМкц-тромбоцитогенни,леко увеличени за целуларитета.Срещат се рояци от тромбоцити.

Олееееееее докато ги написах тея йероглифи хихи
Цитирай

Варна

Ceci: Не съм медицински р-к. Заради заболяването на съпруга ми чета постоянно, следя чужбински форуми и .. така. Човек трябва да е много добре информиран, когато става въпрос за здравето му и да бъде активен в собственото си лечение.
По-добре да не се беше налагало, но ... като се е случило трябва да се справяме с проблема по най-добрия начин.

Относно епикризата - не мога много да помогна, за съжаление.  Това, което ми прави впечатление, е че няма фиброза, което е много добре. Гигантски тромбоцити и рояци тромбоцити (клъстъри) се срещат при есенциалната тромбоцитемия (виж А2 от поста ми за критерии за диагноза). Далакът увеличен ли е?

Цеци, мила, само това мога да кажа, не съм лекар.  Hug
Ако някой лекар влиза в темата, може да коментира по-професионално.

Лека седмица от мен. bouquet

Цитирай

В сърцето на едно мишле

На А2 пише :А2.Увеличаване и клъстъри (групи) от зрели гигантски мегакариоцити ..... в костно-мозъчната биопсия.
Обаче в костно мозъчната биопсия???????А на мен нали ми казаха че това изследване е добро?нещо се обърках.... Sad
Цитирай

Варна

Ceci: Ние тук не сме специалисти все пак, не се шашкай. Щом лекаря ти е казал, че е ок, значи е така. Моята интерпретация е на непрофесионалист все пак.
Цитирай

ima li nqkoi tuk,nikoi ni6to ne komentira,mejdodrugoto tova za mutaciata ne go znaeh newsm78
Цитирай

В сърцето на едно мишле

saanita ,кое да коментираме?
Твоят лекар би трябвало да ти спомене ,ако прецени за това изследване!
Цитирай

Варна

Цеци, да не те обърках само, съжалявам. Говори по-подробно с лекаря ти, да обясни кое смята за добре и кое не в твоите резутати.
Не исках да те тревожа, наистина. bouquet
Цитирай

В сърцето на едно мишле

А не мила не се притеснявай,всичко е наред аз нещо много много не го мисля това нещо,нали знаеш сега кое повече ме вълнува..........бебчето  Wink , нещо неще да стане и се приенсявам малко  Sad
Цитирай

Варна

Цеци, зарадва ме Smile. Точно така, бебчето е по-важно! Не се притеснявай, ще стане. Понякога като спреш да мислиш само за това, се получават нещата. Стискам палци да се сдобиеш скоро с едно красиво и здраво бебче!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee мила много ти благодаря,този месец няма да се похваля за съжаление защото снощи ми дойде,но се надявам да стане скоро,утре пак съ, при гинеколога за хормоналните изследвания,следи ми пролактина защото беше малко завишен и така.
утре ми е последния работен ден и излизам в отпуск от събота,чак на 25 съм на работа  newsm44 ,заминаваме си на Бургас,малко ремонтче ще правим ,малко почивчица и така  Hug
Много гушки от мен  Hug  Hug  Hug
Цитирай

Варна

Ceci, я отивай на плажа! стига с тези ангажименти. Удари го на живот и току виж станало бебето. Smile) Между другото, май август най-много бебета се зачеват, така че - успех!  Love
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравей мила ,днес ходих на лекар да ми вземат излследвания,ще ми следи FSH , и отделно ме гледа на вагиналния видеозон,каза че имам задържани фоликули от предните цикли което озн ПКЯ  smile3518
Изписа ми Клостилбегит и Дуфастон да пия,ще видим другия месец иска и цветна снимка да направим.
Малко ми стана гадно само  за това мисля  newsm70
Цитирай

Варна

Ceci, успокой се, моля те! Ще се оправят нещата, не се тревожи.  bouquet
Цитирай

София

Здравейте!Извинявам се че се намесвам в темата но искам да ви попитам при горна граница на тромбоцитите 360 моите са 368,трябва ли да се притеснявам от този резултат и към какъв лекар да се насоча,ако е необходимо?
Цитирай

В сърцето на едно мишле

ninkata80 хе се притенсявай 368 не са високи резултати,горната граница е 420,мисля че толкова беше.Моите са винаги 600 затова тръгнах по лекари защото са над нормата.
Споко  Wink
Цитирай

София

Благодаря ти ceci_toko. Hug
Цитирай
 за Plt (тромбоцити) границата е от 130 до 360. Извън нормата си малко, но консултацията я направи с личния си  лекар или специалиста, който те е изпратил. Възможно е, да е в резултат на взети медикаменти, временно състояние на организма или има здравословен проблем. Трябва да се види цялостната кръвна картина и да се проследи анамнезата ти.
Цитирай

Варна

за Plt (тромбоцити) границата е от 130 до 360. .....
В някои лаборатории горната граница е 400.
Цитирай

България Испания

Здравейте на всички! И аз ще драсна няколко реда тук.Преди 4 години разбрах, че имам есенциална тромбоцитемия (тромбоцити 616G/l). Периодично си правя изследвания и сега тромбоцитите са ми 948 G/l. Някои лекари ми препоръчваха интерферон за лечение, но ми се струва доста крайна мярка. Консултирах се с д-р Христова от УМБАЛ "Св.Георги" гр. Пловдив и тя ме посъветва същото.Сега пия аспирин от 100мг всеки ден.Преди 20 дни си направих изследване за JAK2 и в изследванията пише :
t(9;22) /М-BCR-ABL (-) отр.
JAK2 нормален (WT): (+) пол.
JAK2 мутация V617F: (+) пол.

По всичко личи, че съм носител на мутацията  Sad .
Не знам дали е наследствена и как това заболяване се отразява при бременност.  Ако някой знае нека да ми пише. 

п.п. д-р Христова е страхотен, страхотен,  лекар!!! newsm10

Цитирай

Варна

Sasi: Добре дошла при нас.

Има възприети стандарти относно кога да се включи медикамент в лечението на ЕТ:

Когато пациентът няма симптоми и е под 60 години, границата за започване на лечение е тромбоцити =/>1.500.000  (или 1500)
Някои специалисти приемат 1 000 000 като граница за старт на лечение.

Ако пациентът е симптоматичен, или е имал тромб, лечение се препоръчва независимо от възрастта при стойности на тромбоцитите над нормалните.

Симптомите могат да бъдат много различни, най-често главоболие, мигрена, замаяност, неясно зрение, умора... и много други.

Филадейфиската хромозома (М-BCR-ABL)  е маркер за хронична левкемия, ти нямаш такъв маркер.

JAK2 V617F хетерозиготен означава, че само едната зигота(част) на JAK2 е мутирала, т.е. мутацията е <50%.
По принцип все още няма категорично установена зависимост между % JAK2 V617F и протичането на заболяването. Смята се,че по-висок % мутация е свързано с по-агресивно заболяване, но това не е категорично установено.

ЕТ, както и другите миелопролиферативни заболявания (полицитемия вера, миелофиброза, хронична левкемия) не се предават по наследство и не са вродени. Има някои случаи на фамилност, но те са по-скоро рядкост.

ЕТ и бременност - има доста материали по въпроса - ако ползваш английски или немски, мога да ти изпратя на мейл или да ти дам линкове към сайтове.
По принцип не е проблем да си родиш детенце, рискът от аборт в първия триместър е малко по-висок от нормалното.
В чужбина препоръчват да се следят бременните от специалисти по рискова бременност, не знам в БГ дали има.
Като цяло ЕТ не се отразява на бременността и раждането, просто наблюдението е по-стриктно.

Ако имаш други въпроси, питай.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee здравей миличка,направо ти се възхищавам да знаеш ,колко оинформация знаеш браво  smile3501
Аз така и не разбрах за какво и с каква цел се прави изследването JAK2?
Обянси ми го моляте с 2 прости думичка,какво показва то и каква е точно тази мутация?
Аз на 9 септември съм на контролен преглед и тогава ще направим изследването JAK2 , надявам се всичко да е наред.Аз даже незнам и костно мозъчната биопсия за какво ми я правиха какво показва тя?Сега се надявам да не се притенся много и да задавам малко повече въпроси в София като отида.
Иначе аз съм добре от 3-4 месеца насам се чувствм изключително добре,в смисъл нямам ги тези главоболия каквито имах преди ,даже и повръщането спря,изобщо рядко ме боли глава и се оправям без лекарства,незнам може и Тромбоаса да оказва някакво влияние на това ми състояние.

Вчера бях на гинеколог взеха ми секрет ,защото от морето ми се появи някакъв сърбеж и се оказа че имам бакерии някакви си и след като ми дойде ще си слагам някакви свещички,така каза доктора.И на видозон ме гледа и се оказа че имам по 1 задържан фоликул на всеки яйчник  Crying or Very sad (пия оргаметрил за да се спукат фоликулите)

Другия месец ми предстои цветна снимка ,моля се на господ дано всичко да е наред поне с тръбите ми  Praynig
Малко се отклоних от темата ама имах нужда да споделя с някой какво ми се случва

Sasi моят лекар в София ми каза че когато тромбоцитите са над 1500 тогава вече е опасно ,както казва и Yee.
Ти къде си направи излседването JAK2?В София ли? Колко струваше?Аз до колкото знам това излсдване се прави само в София в кв.Дървеница.........

Прегръщам ви Hug Hug Hug Hug
Цитирай

България Испания

Здрасти Ceci! До колкото разбрах от ходенето ми по лекари, всеки лекар казва различен брой на тромбоцитите  който е опасен. Последно ми казаха, че над 1000 опасността от формиране на тромб е голяма. Явно критериите на всеки лекар са различни, не знам. Изследването си го правих в Дървеница в края на юли срещу 80лв при  д-р А. Стоименов и д-р Г. Балаценко. Резултатите излизат до седмица, като ги пращат по електронната поща. Самата JAK2 мутация V617F до колкото разбрах е в подкрепа на диагнозата ЕТ. Просто знаеш, че я имаш. Това е за сега което мога да ти кажа.
 Успех  с другите начинания newsm10 !
Цитирай

България Испания

Yee, не знам дали ти пратих отговор, за това ще го напиша пак  Embarassed. Благодаря ти много за компетентния отговор, много се успокоих като ми каза, че не е наследствено  Smile. За тези материали на английски, когато имаш време и ти се занимава ми ги прати, но не е належащо. Не планираме бебета в близко бъдеще  Confused.
 Благодаря ти още веднъж smile3525!
Цитирай

Варна

Цеци, хубаво,че са ти изчезнали симптомите. Аспирина пречи на тромбоцитите да се слепват един за друг. Голяма част от симптомите се дължат точно на проблеми с микроциркулацията заради слепване на тромбоцити в малките кр. съдове и причинява главоболие, смущения в зрението, изтръпване на пръсти и т.н. За това се пие аспирин и тези неща изчезват.

Биопсията се прави, защото ЕТ (есенциална тромоцитемия - или истинска тромбоцитемия) , както и другите болести от групата , се пораждат от свръхпроизводство на клетки в костния мозък. Биопсията позволява на лекарите да видят какво става в костния мозък, дали има повишено производство на клетки, на кои точно и т.н. Това е най-сигурният критерий за потвърждаване или отхвърляна на диагноза.

JAK2 мутацията ако я имаш, ще потвърди диагнозата ЕТ. Ако я нямаш, обаче, не значи, че нямаш ЕТ, защото мутацията се среща при около 50% от ЕТ пациентите.

Моля ви момичета, дайте ми телефон на лабораторията в Дървеница, която прави JAK2 изследването, защото мъжа ми иска да го направи пак (миналата година го направихме в чужбина, защото тук не го правеха тогава).

Саси, пратих ти 2 линка на лични.
Тромбоцити над 1 000 000 увеличават риска от тромб или от кръвоизлив. По-консервативните лекари възприемат 1 000 000 като граница за започване на лечение.
Твоите са близо до тази граница, аз бих се замислила за интерферон. Моят мъж от 1 година е на интерферон, не е толкова страшно, не се плаши. При него няма грипоподобни симптоми, но черния му дроб реагира по-бурно и си увеличи показателите, но с поддържаща терапия за черния дроб, засега продължава. Той иска да остане на интерферон колкото се можа по-дълго, защото единствено интерферонът забавя естествения ход на болестта.
Обикновено ако интерферонът се започне от ниска доза и постепенно се увеличава, страничните ефекти са много слаби). При всеки е различно, но докато не пробваш няма как да знаеш как ще е при теб.

Най-добре щеше да е да не ми се беше налагало да чета толкова за тези болести, ама.. какво да се прави.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee, здравей мила отново ти благодаря за отговорите сега вече разбрах за какво става на въпрос.
Аз нямам никакви координати в Дървеница защото кръв ще ми вземат в клиниката и от там веднага се праща по шофьора на клиниката да занесе изследването.
Аз на 9ти септември съм на контролен преглед и тогава ще ми направят и изследването.Защо не си вземете направление за хематолог и не отидете в клиниката в която аз ходя уверявам те отношението на лекаря няма нищо общо с отношението на всички други които съм ходила в Бургас,Варна ,Шуме.Много съм очарована ако искаш ще ти дам координати на доктора .
Аз казах ли ти ,че като бях 1вият път в клиниката не ми взеха нито 1стотинка,не можех да повярвам,извикаха ме да подпиша някакви декларации че нищо няма да плащам,сметни пуснаха ми кръвна картина,отделно желязо,отделно само тромбоцитите нещо гледаха,на ехограф ме гледаха и костномозъчната биопсия,НИТО 1 СТОТИНКА аз не мога да повярвам честно.........
Утре си заминавам малко в моя край при мама и при тати но пак ще имам достъп до компютър ,така че нещо ако ви трябва аз съм насреща  Hug Hug Hug
Цитирай

България Испания

Yee, здравей. Адреса в Дървеница е ул. Пловдивско поле 6, тел.9701 137; 135; 132, Лаборатория по цитогенетика и молекулярна биология. Имената на лекарите които се занимават с това изследване са: А.Стоименов и Г.Балаценко (попитайте на регистратурата). Относно лечението с интерферон, не съм много запозната с влиянието му като цяло върху организма, но ако ще се лекувам с него предпочитам да е след като имам деца (ако имам  Wink).Д-р. Христова също ми каза, че съм доста млада и е рано да се започва с интерферон. За сега съм на аспирин (Тромбо ASS 100мг), но от седмица и половина ме боли стомаха. Според мен е от неправилно хранене, но и страничните ефекти на аспирина ми минават през ум. Другото което се сетих да ви попитам, срещали ли сте някъде ЕТ придружена с косопад. В същност така открих заболяването си, мъчейки се да разбера причините за косопада. newsm70
 Най-глупавото е, че се чувствам добре и по нищо не мога да разбера, че имам кръвно заболяване (слава на Бога). Това до някъде ме кара да гледам малко несериозно на нещата, а не трябва smile3527 !!!

Човек не знае през какво ще му се наложи да мине, но когато има някой до нас всичко минава по-леко, особено ако е любимия човек newsm03.
Цитирай

Варна

Цеци, чудесно е, че си попаднала на кадърни лекари този път. Много се радвам за теб! Много е важно човек да има доверие в лекаря си, макар винаги да трябва да е добре информиран. В коя клиника ходиш, стана ми интересно? Ние нямаме намерение да сменяме д-ра във Варна, консултираме се периодично и с един белгийски професор и засега тази схема е ок. Белгиеца даже последния път сам написа мейл, че не бях му пращала инфо от 4-5 месеца. Направо ме сащиса doh И това само след 1 преглед при него миналото лято.
Приятна почивка ти желая.

Саси, благодаря за координатите. Ще им се обадя.
Относно косопада като симптом на ЕТ не съм го срещала - търсих сега в архивите на 2 чужбински форума, без резултат. Излизат ми резултати само за косопад като странична реакция на лечение - с интерферон, хидрея, анагрелид. Общо взето тези 3-те са лекарствата, които се използват за лечение в тази група заболявания. По цял свят е еднакво.
Интерферонът е много интересно вещество, произвежда се естествено в организма като естествен имуностимулант. Има различни видове интерферон, алфа, бета, гама. В случая говорим за интерферон алфа, синтезиран изкуствено. Използва се основно в лечение на хепатити, едно от страничните му действия е миелосупресия - т.е. подтискане на активността и производството на кръвни клетки от костния мозък. Точно това е целта на лечението при тези видове болести, да се подтисне производството на клетки и да се постигнат кръвни резултати в нормални граници.
Понеже интерферонът се разгражда много бързо в организма, е необходимо инжектиране (подкожно) няколко пъти в седмицата, за да се поддържа концентрацията му висока. Предизвиква често нежелани реакции, най-вече грипоподобни симптоми ( втрисане, болки в мускулите, главоболие) обикновено изчезват след няколко седмици. Други нежелани реакции са косопад, депресия.
Плюсове: Интерферонът  е най-безопасното лечение в дългосрочен план, прилагано в момента,защото не повишава риска от левкемия и фиброза. Друг голям плюс е, че може да забави прогреса на болестта и дори да върне назад положението при вече прогресирала болест.
Другите лекарства, които се използват са по-неприятни, но за това някой друг път.

Аспиринът дразни лигавицата на стомаха, може и от него да те боли, говори най-добре с лекаря си. Донякъде си права да не започваш рано с медикаменти, защото всички имат нежелани реакции, а освен това са само ограничен брой варианти.

Харесва ми нагласата ти - човек не трябва да "робува" на  диагноза - трябва да е отговорен и последователен в лечението си/наблюдението си, но не и да оставя диагноза да направлява живота ти. Ей това докато го набия в главата на моя мъж - голям зор беше.. Това в един хроничен проблем, който изисква повече внимание, но при добър контрол не е страшен.

А относно децата - ще си прекръстим скоро темата ЕТ и бременност, сигурна съм! Цеци може да те изпревари обаче, така че, действай! Mr. Green

Цитирай

България Испания

Ох това за интерферона ми звучи много сериозно. Дано да не ми се налага да го ползвам, поне докато създам семейство. А и този страничен ефект с депресиите ме плаши.И без това съм много податлива на депресии, ако почна и с интерферон съвсем няма да изляза от дупката. Другото което си мисля за ЕТ е ... излекуване няма, има само поддръжка (или греша newsm78).
Да май ще сменим темата. Но само да кажа, че още не съм пробвала дали мога да имам бебе, но много ми се иска вече! Yee,  ти колко деца имаш? Слушкат ли newsm04?

Cecii , а на теб ти желая успех с опитите и дано скоро напишеш някоя радостна новина във форума  newsm03 !
Цитирай

Варна

Здравейте, момичета. Аз не съм се включвала тези дни, защото бяхме за 3 дена на южното черноморие да изпратим лятото, така да се каже Smile
Аз имам един бандит на 5 год., Стилиян се казва.  Very Happy Слуша , де ще иде, с такава зла майка  35

Сега сериозно, няма засега средство за излекуване на ЕТ, затова може би не бива да се бърза с лекарствата, защото са ограничени на брой (засега). Но..науката се развива, в момента с бурни темпове в тази област, така че, трябва да сме оптимисти!

Приятна седмица ви желая, момичета! Hug
Цитирай

България Испания

Здравите!
Сега си разглеждах стари кръвни изследвания, както и последното от миналия месец и виждам, че имам още няколко показателя, които не са в норма. Питах лекарката, но тя каза, че не е нищо важно. Но на мен не ми е ясно. С тези съкращения няма как да разбера.

декември 2007:  MCHC 367g/L (от 320-360g/L); RDW 17.7% (11,6-14,8%); MPV 7.0 (8.0-12.0fL)
юли 2008: MCHC 322g/l (330-360); МCH (MCV?) 85,6 pg (28-33); еритроцитите и левкоцитите са ми почти на горната граница.

Двете изследвания са правени в различни лаборатории. Първото в Дървеница а второто в Bodimed. Не знам на какво може да се дължи такава разлика но декември в бодимед ми изкараха тромбоцити 1010 (венозна кръв), ден след това в Дървеница 644 (периферна кръв). Не бях пила няколко дни аспирин, но мисля, че той не оказва влияние върху броя а само върху способността за слепване на тромбоцитите. Последните ми изследвания юли пак са в бодимед и тромбоцитите са ми 948. Малко се обърквам, защото такава огромна разлика е недопустима.  newsm12 Сега не знам дали наистина са ми толкова. В момента съм в Испания и още не съм ходила на лекар, но съвсем скоро ще си запиша час за да си следя състоянието.

А как ми се ходи и на мен на море, това лято нямах никаква отпуска като хората. Все работа, работа. Бях в България за 2 седмици , но кое по напред да направя.... newsm70.

Хайде чао и от мен за сега Smile Целувки  261uu <---много сладко
Цитирай

Варна

Sasi, по принцип трябва да правиш изследвания в една и съща лаболатория. Различните лаборатории имат различни машини, различни настройки и винаги ще има разлика. Би трябвало периферната кръв да дава по-високи резултати от венозната.

Това което знам,е че MCH е съдържание на хемоглобин в еритроцитите, MCHC е концентрация на хемоглобин в еритроцитите - тези може да са по-високи, ако MCV е по-ниско - т.е. ако еритроцитите са по-дребни.

Дано съм била полезна.

Цитирай
Здравейте,
включвам се по темата за "завишени тромбоцити", тази тема ме интересува тъй като дъщеря ми има същия проблем и бих искала да обменя информация. След установяване на завишен брой тромбоцити и бяха направени всички видове изследвания на всички органи - няма никакви отклонения. Направиха и изследване в лабораторията по цитогенетика и молекулярна биология за молекулярно изследване на фузионни гени, резултатите са отрицателни. С всички изследвания посетихме доц. Райнов - хематолог в ВМА и беше поставена диагноза "тромбоцетемия". В момента е на инжекции "Роферон"/ 3,000,000/ - 3 пъти на седмица, но стойностите за сега не са достигнали желания резултат.  Искам да науча нещо повече и до колкото виждам тук има информирани, моля да ме насочите какво и къде да го прочета. На срещите с медиците от това което говорят нищо не разбирам, а искам да имам известна представа и това, което прочета да го пречупя през моята призма за да го разбера. Опитвам се да разбера дали билколечението би могло да повлияе по някакъв начин. Ще бъда безкрайно благодарна да обменим информация. Аз ако мога да бъда полезна с нещо - ще го направя с удоволствие. Ел. пощата ми е  - panova57@mail.bg
Сиси, само за 1 ден могат да се вдигнат тромбоцитите. Моята дъщеря при един стрес ги вдигна с 1000.
Цитирай

Варна

Здравейте, RPP.
Съжалявам,че сте се сблъскали с такъв проблем.
Щом сте попаднали при нас, значи търсите информация в интернет. За съжаление на български тя е много малко, често е остаряла морално.
Има много ресурси за информация, най-полезни според моя опит, са сайтовете на групи за взаимопомощ между пациенти. Линковете по-долу са на такива сайтове. Там можете да откриете много информация, но на английски и немски.
http://www.mpdinfo.org
http://www.mpd-support.co.uk
http://www.mpd-netzwerk.de

Има и много други, разбира се.

Билколечение, което може да помогне при тези заболявания, няма известно. Не се знае обаче, дали не може да навреди.
Прочетете темата, доста неща сме обсъждали. Ако имате някакви въпроси, питайте.
Цитирай

България Испания

Здравейте пак!
 RPP, и аз от скоро посещавам този форум. Според мен Yee  е най- добре запозната (тя вече ти е писала). С колко високи тромбоцити е дъщеря ти и как и се отразява лечението?Много ме шокира, като каза ,че могат да се покачат рязко след стрес!!! Това доказано ли е научно? Shocked Аз често се стресирам и то повече от нормалното, но никога не съм успявала да засека дали са ми се покачвали тромбоцитите. Това много ме притесни.
За билковите лекарства нищо не мога да кажа, но имам един познат които е хомеопат и упорито ме кара да пробвам с хомеопатия. Следващия понеделник имам среща с лекарката ми и ще насочим изследвания. След като видя резултатите мисля да пробвам с хомеопатията, ако има ефект ще ви пиша непременно.

Yee , всички пишем за заболяването си , а никой не пита как е съпруга ти? Направихте ли още веднъж изследването за JAK2? И още един въпрос възможно ли е появата на тези малки червени капиляри по кожата, както и силно личащи се вени по краката да се дължат на заболяването ни? След това което написа RPP ми излезе следния въпрос: Възможно ли е ЕТ да се дължи на преживян  голям стрес newsm78

Аман от този стрес, косата  ми капела от стрес, кариеси от стрес и не знам си какво, ядосах се вече! Хората преди нас да не би да са живяли без стрес? Съжалявам за излиянието си, но имам нужда да го споделя.

Благодаря за отговорите и коментарите ви. Дано и аз да мога да помогна някой път! Very Happy
Цитирай

Варна

Саси, стресът може да ни докара много болести за съжаление, на съпруга ми като му поставяха диагнозата, д-рите коментираха стреса като възможна причина. Никой не може да е 100% сигурен за причината, естествено.
JAK2 не сме го правили пак, още не съм звъняла в Дървеница  Embarassed. Иначе мъжът ми днес е на контролен преглед, да видим резултатите какви ще са, притеснено ми е..

Хомеопатията я ползват доста немци с ЕТ, обаче какво точно вземат - незнам. В повечето случаи обаче, не са само на хомеопатия, а и на друго медикаментозно лечение. Аз лично имам предразсъдъци към хомеопатията, струва ми се по-скоро, че е има по-скоро плацебо ефект, отколкото някакви сериозни резултати.

По отношение на подкожните капиляри, червени точки/петънца, изтръпване на пръсти, усещане за полазване и т.н., да, това се дължи на тромбоцитозата и проблеми с микроциркулацията. Томбоцитите слепват един за друг и пречат на оросяването. Обикновено взимането на един Аспирин 100 дневно решава този проблем, защото пречи на тромбоцитите да се слепват.

RPP, забравих да кажа, че резултатите с интерферона настъпват бавно - при моя мъж трябваха около 6-7 месеца докато започнат да падат показанията. Интерефронът действа с натрупване в организма и след продължителна употреба обикновено се стига до намаляване на дозата. Така че, имайте търпение.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте момичета  Hug
Аз другита седмица заминавам за София на контролен преглед и да пуснем изследването JAK2 .
Дано всичко да е наред,нещо много неща почнха да ми се натрупвам и се притеснявам,другата седмица освен че ще направя това изследване ,на 12 най-вероятно ми предстои и цветна снимка за проходимостта на тръбите,страх ме е от резултата   Sad Sad Sad
Стискайте палци  Hug
Цитирай

България Испания

Цеци спокойно, не се тревожи. Надявам се всичко да е ок, стискам много палци!:)   sun
Цитирай

Варна

Ceci, не се притеснявай, като се притесняваш много и става по-лошо. Ще се оправят нещата, не се тревожи. JAK2  не е толкова важен, въпросът е всичко останало да е ок и да си заченете едно хубаво бебче. Понякога , обаче, колкото повече го искаш, толкова повече не става. Успокой се, не го мисли толкова и ще стане!  Wink
Иначе при нас нещата са ок, чернодробните ензими са почти в норма, другите неща също. Засега е това.
Приятна седмица на всички!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте момичета как сте?
Аз вече съм в София утре съм на контролен преглед,дано всичко да е ок  Praynig
Yee  радвам се мила че и вашите изследвания са добре  Hug
 Sasi  благодаря ти за стиснатите палци Hug
Прегръщам ви момичета,утре вечер като се прибера в Шумен ще ви пиша ако някои от изследванията са станали изобщо  Wink
Цитирай

София

cecitooo стискам палци утре всичко да е наред Praynig
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте момичета,аз се заавърнах от София , но за съжаление с лоши новини  Crying or Very sad
Тромбоцитите вече са със стойност 800 , а също така и левкоцитите са ми завишени около 11 000 каза доктора.Далака също така ми е малко увеличен.....нямам думи просто.
Чакам след седмица да излезне JAK2 .
Малко съм притеснена в интерес на истината,и се чувствам кофти .Доктора при това положение иска пак другия месец да отида за изследвания,за сега каза само аспирина да си пия,но станат ли тромбоцитите над1000 тогава вече ще се наложи да пия някакви хапчета,дано да не ми се налага дано.
Прегръщам ви всички  Hug
Цитирай

Варна

Ceci, съжалявам ,мила за недобрите вести. Далакът често се увеличава при тези заболявания. И при моя мъж е леко увеличен.
Ако трябва да минеш на медикамент, непременно предупреди д-ра, че опитваш да забременееш! Дано не се налага лечение, де!
Това с хапчетата ме притесни, каза ли ти какви хапчета евентуално ще даде?
Левкоцитите могат да се завишат лесно и от инфекция, вирус, проста хрема. Не се притеснявай.
Не може ли да си правиш изследванията в Шумен и да се обаждаш на д-ра? Всеки месец до София ли трябва да ходиш?  newsm78

Цитирай

България Испания

Ceci, здрасти! Не се тревожи за тези резултати и аз съм така от доста време, само дето левкоцитите не са ми се качили.Утре ще давам кръв за изследване, но резултатите ми ще са готови след седмица.Много бавна система имат ту. За далака е нормално да е увеличен, и моя е с около 2 сантиметра по голям.Все пак е "гробището" на кръвните клетки, а като са в повечко е необходимо и повече място за рециклирането им ,ако мога така да се изразя rolleyes .
Цитирай

Варна

За далака е нормално да е увеличен, и моя е с около 2 сантиметра по голям.Все пак е "гробището" на кръвните клетки, а като са в повечко е необходимо и повече място за рециклирането им ,ако мога така да се изразя rolleyes .
По-добро обяснение не съм чувала!  Wink
Цитирай

България Испания

Хахаха newsm62. Надявам се, че  правилно съм се изразила за далака, нещо ме беше обзела една муза за писане........ Laughing
Днес дадох кръв за изследване, 4 епруветки. Лошо ми стана! Та и  не можаха да ми  вземат кръв както трябва та и двете ръце ми бодоха Sad . Да ви се оплача, че няма на кои друг blush
Цитирай

Варна

Хахаха newsm62. Надявам се, че  правилно съм се изразила за далака, нещо ме беше обзела една муза за писане........ Laughing
Днес дадох кръв за изследване, 4 епруветки. Лошо ми стана! Та и  не можаха да ми  вземат кръв както трябва та и двете ръце ми бодоха Sad . Да ви се оплача, че няма на кои друг blush
Sasi, еее, кофти работа.   Sad Ама защо толкова бавно стават изследванията?С 4 епруветки доста изследвания ще направят..
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Аз съм добре ,чакам да дойде другата седмица защото е много важна за мен .1во че в понеделник е цветната снимка ,и 2ро че средата на седмицата трябва да звънна за изследването за генетичната мутация.
Притеснена съм общо взето ,нямам как да не съм  Crying or Very sad
Yee мила,доктора каза че няма смисъл да ходя по лаборатори за изследване само да ме бодат излишно,по принцип ако стойността на тромбоцитите беше пак 600 щях след 3-4 месеца да съм на контролен,но след като са почнали да се покачват,явно и доктора се ритесни и каза другия месец пак,за да може ако са станали над 1000 да вземем мерки навреме.
Това е от мен прегръщам ви  Hug Hug Hug
Цитирай

Варна

Ceci, стискам палци нещата да се развият по най-добрия начин.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee  имам нужда от помощта ти ,днес звънях на доктора и той ми каза че резултата от изследването за генетичнта мутация е положителен,но ме уверява по телефона да не съм се била притеснявала....................
Какво означава сега всичко това с две думи,че имам заболяване което се казва есенциална тромбоцитемия??????Какво по-точно озна това с две думи ,моляте обясни ми
Сега написах в гугъла генетична мутация и излезнаха едни сайтове от които направо се облещих,рак на яйниците,рак на гърдата  Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad,почнах много да се притенсявам вече  Sad
Цитирай

България Испания

Здравейте! Днес си взех изследванията  и не са добри, както и очаквах. Тромбоцитите са ми се качили от 964 на 1195. Скоро ще си уговоря среща с хематолог да видим той какво ще каже. Дано да не ми се налага да минавам по същите пътеки по който минах в България. Не искам пункция! newsm45.Косата продължава да си ми пада и нищо хубаво не ми се случва на последак. Дано да е някакъв период. При вас как са нещата?
Цеси и аз имам тази мутация, не е нищо страшно. Просто си я имаш.Тя потвърждава диагнозата ти и сигурно допринася за произвеждането на повече и повече тромбоцити.Не знам де може и да еволюира,но лекарите го знаят най-добре.А относно болестите по-добре не гледай такива неща в нета, голяма част от заболяванията се дължат на генетични нарушения, но масово хората не го знаят това. И по- добре, до някъде.

Чао за сега и прегръдки на всички  smile3518
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Миличка Саси гушкам те силно  Hug.Трябва да бъдем силни ,нямаме избор то просто се случва с нас  Sad
Ти имаш ли бебче .,не си спомням вече с кой какво съм си писала.Аз нямам но много искаме да имаме с мъжо,по принцип лекаря ми каза че това състояние не е проблем да забременея..............,,но после за бебето докато го нося???????????????
Объркана съм  Sad
Цитирай

България Испания

Ceci, нямам бебе, но от както разбрах, че имам ЕТ все си мисля, че колкото по- бързо имаме бебе толкова по-добре.Нито сме женени с приятела ми, нито имаме жилище, за сега само аз работя, в Испания съм, още с документите не съм готова и е една каша. Въобще момента не е за бебета, а и не сме пробва ли де. Да Yee също ми беше споменала за рискова бременност.Напоследък все за състоянието ми  си мисля, не е хубаво човек да знае какво му е.Ужас!
Ceci продължавайте с опитите, сигурна съм, че скоро ще дойде бебето  preggo !
Цитирай

Варна

Здравейте, момичета. Не бях влизала във форума няколко дни, а вие сте се разписали.

Цеци, както Саси вече ти е писала, мутацията JAK2 потвърждава диагнозата. Не е от съществено значение за състоянието ти, има отношение по-скоро към диагнозата. Наистина няма за какво да се притесняваш.
По принцип повечето болести се предизвикват от някакви мутации, но те са съвсем различни, тази мутация не предизвиква рак!

Относно бременността - няма проблем да забременееш, с ЕТ се увеличават малко рисковете от спонтанен аборт в първия триместър. Но по принцип ЕТ не е пречка за забременяване и нормално износване на бебето.
По време на бременност тромбоцитите падат заради женските хормони, които се увеличават. Преди време са се опитвали да използват това като терапия за ЕТ, но са се отказали, защото на мъжете започнали да растат гърди Smile

Саси, като се прави пункция, материалът се съхранява от лаборатовията като парафиново блокче, което се пази години наред. От това блокче могат да изрежат проба, която да дадеш в испанската болница, за да я видят техните патолози. Обаждаш се на лекаря си в БГ, той ще се свърже с лабораторията и ще ти дадат пробата, плаща се някаква такса и така. Няма смисъл пак да те бодат. Предупреди испанския лекар, че имаш правена пункция.
Ние по този начин занесохме проба от пункцията на мъжа ми в Белгия - на 2 стъкалца, едната проба оцветена, другата неоцветена. Даже ни дадоха парафиновото блокче, което по принцип не трябва да се прави, а после им го върнахме.

Прегръщам ви и двете и дано ни зарадвате с по-добри новини скоро!
Цитирай

България Испания

Yee, здрасти Smile! За парафиновото блокче не знам.Лекарката ми каза че била пазила съклата от пункцията известно време и ги хвърлила, въпреки, че бях пратила приятеля ми да вземе епикризата и стъклата.Ако се наложи пак ще се обадя на лекарката да я питам дали нямат нещо съхранено (дано да имат). newsm17
Цитирай

Варна

Yee, здрасти Smile! За парафиновото блокче не знам.Лекарката ми каза че била пазила съклата от пункцията известно време и ги хвърлила, въпреки, че бях пратила приятеля ми да вземе епикризата и стъклата.Ако се наложи пак ще се обадя на лекарката да я питам дали нямат нещо съхранено (дано да имат). newsm17
Sasi, блокчетата  трябва да ги пазят, защото се сравняват после ако се прави нова биопсия.  От блокчето се реже и се слага на стъкла. Ако всичко е както трябва, би трябвало да го имат. Стискам палци да е така!
Евентуално може да преведеш бг епикризата и да я покажеш на испанските д-ри, но ти вероятно вече си го направила. От друга страна второ мнение никога не е излишно. Особено ако се налага лечение. Ако искаш мога да потърся някой специалист в Испания по миелопролиферативни заболявания в чуждите форуми?
Цитирай

България Испания

Yee, благодаря много за загрижеността, но за сега няма нужда да търсиш друг  специалисти. Нека първо да видя какво ще каже хематолога и после ще помисля какво да правя.И аз си мисля да се консултирам с друг лекар, но ще изчакам първо мнението на този. Мисля да напиша майл на ликарката ми от Пловдив да я попитам за блокчето.Да имам някакъв препарат в мен.....
Цитирай

София

Момичета виждам че сте много запознати с тробоцитите, имам нужда от съвет. Днес си взех изледванията
ПКК - 8 показателя *
 Профил Виж по-долу

Hgb (хемоглобин) 134-  g/l 130-180 (М); 116-160 (Ж); 110-140 (Д)
  Hct (хематокрит) 0.382-  l/l 0.40-0.54 (М); 0.35-0.47 (Ж); 0.33-0.41 (Д)
  RBC (еритроцити) 4.35 -  T/l 4.1-6.2 (М); 3.8-5.4 (Ж); 4.0-5.5 (Д)
  MCV (среден еритроцитен обем) 87.8-  fl М: 82-95; Ж: 80-93 fl
  MCH (средно съдърж. на Hgb) 30.8 - pg 28-34 pg
  MCHC (средна концетрац. на Hgb) 351-  g/l 320-360 g/l
  WBC (левкоцити) 8.5-  G/l 3.5-10.5 G/l
 Plt (тромбоцити) 530 -  G/l 150-450 G/l
  СУЕ 35 mm/h - до 20 mm/h
Тромбоците и СУЕ са ми над норма, не знам къде да отида, изледванията ми ги изиска моята гинеколожка и сега не знам към кой лекар да се обърна за консултация, страх ме е, че нещо не е наред , а планирам инвитро, не знам до колко е опасно това завишение, аз съм в софия, моля посъветвайте ме къде да отида.

Цитирай

Варна

Здравей, СУЕ и тромбоцити завишени - може да имаш някаква инфекция. Може би трябва да отидеш и при хематолог да изключи кръвно заболяване.
Къде да отидеш - може би в центъра по хематология в Дървенца, сигурно някой от София ще даде и друг съвет. Аз не съм много наясно със софийските лекари. Дано помогне това. Успех!

Цеци, как си? Гледам, че си в темата Smile
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Ако искаш координати мога да ти дам за моят лекар в София той се намира в Хематологинча болница "Йоан Павел"
 Д-р Йотов се казва ,изключително добър е мога да гарантирам.Ако искаш мога и номер да ти дам
"Д-р Ганчо Йотов - началник отделение "Таргетна и имунохимиотерапия" клинична хематология, вътрешни болести, GSM  0894 366489  
Предните няколко месеца пускала ли си си кръвна картина?Защото те се следят обикновено,може да е само възпалителен процес и от това да са се вдигнали,но щом ще правиш ин витро ,искай компетентно мнение от специалист хематолог.
Това е моето мнение ,ако искат и момичетата да дадат своето мнение.
Успех ти желая  Peace
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee здравей миличка,добре съм на 27 октомври пак съм на контролен преглед,дано пустините да са намалели че така ме е страх  Crying or Very sad
Ти как си ,как е мъжлето ти?
Цитирай

Варна

Ама един чат направихме тука:)
Стискам ппалци да падат вече!
При моя мъж хемоглобина пъпли бавно,но сигурно нагоре, въпреки интерферона. Хематокритът му вече е над 0.45 както се препоръчва, та може би ще се наложи кръвопускане скоро  Tired Това е неприятно, отделението във Варна е...бррр ужасно. Дори и за няколко часа.  Иначе малкия пак болен, пак хрема...аман. Аз не мога да си вдигна главата от работа. Та така... извинявайте, че се оплаквам с моите глупости  bouquet
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Пожелавам ти скоро всичко да е ок при мъжлето ти ,и малкия бързо да оздравява  Hug Hug Hug
Цитирай

Варна

Цеци, благодаря, мила.
Все забравям да те питам. Незнам откъде чух, че в Бургас има някаква хубава частна хематологична клиника / болница. Знаеш ли за нея и какви са ти впечатленията от там ако си ходила? Или нещо аз не съм разбрала? newsm78
Цитирай

България Испания

Лелее какви коментари кипят Smile. Да ви кажа с мен какво става.Още нямам среща с хематолог тук, но и материал от пункцията не ми пазят Sad.Лекарката ми прати имейл, че от такъв вид пункция (стернума- гръдната кост) не се правели блокчета.  Дано не се налага нова.....!Иначе всичко друго е наред. Надявам се и при вас да е така.
Yee дано малкия бързо се оправи, и тук имам доста хремави около мен, от времето е! А що се отнася до работата, тя никога край няма и аз съм до гуша.

Целувки на всички  love001  !!!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee  мила не съм чувала за такава клиника?Нямам си и на идея...
Цитирай

София

Цецито много ти благодаря за координатите, последно питане това е хематологията в Дървеница нали, и още нещо мога ли да отида при д-р Йотов без направление, само ако му се обадя по телефона за час. Благодаря ти ! 
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Не това не е хематологията в дървеница.
Тази болница се намира до 5та градска точно,до жп гарата.
Ами звънни му и го попитай мила ,аз мисля че няма да ти откаже,той май е всеки ден до 2 часа,може след това да е някъде на кабинет незнам и аз.
www.hematologia-joanpavel.com
Аз на 27 октомври ще съм при него за контролен преглед,дано всичко е да е ок.
Успех ти желая ,ако имаш някакви въпроси питай не се притенсявай  Wink
Цитирай

Варна

Sasi, неприятно, не знаех,че има значение от коя кост е пункцията. При мъжа ми беше трепанобиопсия (над дупето една кост).
Поне преведи резултата от пункцията на испански и го покажи. Да не те стряскам, ама ако лекарят се захване сериозно, сигурно ще иска нова пункция. Дано приеме резултата от тукашното ти изследване, че това е най-неприятното.
Поздрави от мрачна и дъждовна Варна!
Цитирай

България Испания

Ох, с тези биопсии лошо ми става! cry Сега си чета епикризата от България и пише - "Поради това, че не се наблюдава хиперплазия на мегакариоцитите е уместно извършване на трепанобиопсия-евентуално дебют на друго миелопролиферативен процес." Това значи, че трябва да ми се направи пункция на  тази кост над дупето ли? Както ти ми каза Yee.Мъжа ти боляло ли го е много? Ох дано да не ми се налага пак. Сега на 7.10 ми е срещата с хематолог.Дано всичко да е наред. Ама като се знам кокло се впрягам за всичко и как приемам нещата .....
Как е детенцето ти, мина ли му настинката?
Цитирай

Варна

Sasi, трепанобиопсията е от лопатката (незнам как по друг начин да го обясня), една голяма кост между дупето и кръста.
Аз бях с мъжа ми, когато му правиха биопсията. Сложиха му местна упойка първо, самата процедура не го боля, после го боля мястото няколко дни. Той каза обаче, че е било много неприятно.
Хиперплазия на мегакариоцитите е основен признак, който се наблюдава в костния мозък при ЕТ. Чудя се, как са поставили диагноза без него? Имаш ли хиперплазия на другите редици?
Явно допускат и друго миелопрофлиферативно заболяване,различно от ЕТ. Това трябва да се изясни. Хубаво е, че имаш скоро час при хематолог, да видим какво ще каже. Много е важно да се взима и второ мнение от специалист, дано се изяснят нещата бързо. Пиши непременно какво става.

Малкият е с бронхит, вчера имаше уртикария, а днес го боли ухо. Направо..  Sick Този вирус ни разказа играта просто..
Цитирай

Варна

Момичета, къде се изгубихте?
Саси, как мина посещението при хематолога?
Цеци, при теб как са нещата?
Цитирай

България Испания

Здравейте Smile! От както приятелят ми дойде нямам време да сядам пред компа  newsm21, а и на работа все някакви проблеми има и много ми писна....
Посещението при лекарката мина много добре, очарована съм от отношението на всички към мен. Много търпеливи и усмихнати. тБях си превела епикризата, показах и изследването за JAK2. Сякаш беше впечатлена, че го имам. Въобще прие всичко много присърце. Назначи ми ехография и отново пункция, но този път някъде в таза или кръстната кост. На 20 ми е срещата за пункцията и много ме е страх newsm45. На ехографията уж всичко е наред, далака ми бил увеличен малко, но това си го знам. Изследванията ги пращат директно при лекарката и аз нямам достъп до тях.Тя иска да ми направи пълния комплект изследвания и да ме прати в още по специализирана болница за да чуе и друго мнение за лечението ми, понеже съм била много млад пациент. Стискайте палци всичко да мине добре защото се побърквам.
Кажете вие как сте? Yee малкия оправи ли се, а съпруга ти как е ? Цеци с теб всичко наред ли е? И останалите хора от форума, как сте?

Чао от мен за сега  love001
Цитирай

Варна

Sasi,  Радвай се на любимия човек и не се товари с проблеми много-много! Hug
Много се радвам, че си доволна от новия си лекар! С тези редки болести винаги трябва да се търси 2-ро, че и 3-то мнение.
Дано всичко да мине добре с пункцията и да е напразно притеснението ти! Но ако много се притесняваш, питай за някакво успокоително с упойката.
Чудя се, как може навън да има такова човешко, топло, внимателно отношение към пациентите, а при нас да е такава анархия, неглижиране на хора и проблемите им?!

При нас предстои контролен преглед след 2 дни и вероятно ще кръвопускат, че май се е повишил хематокрита, лицето на мъжа ми винаги се зачервява доста, когато се качи хематокрита и сега е пак така. Ще видим кръвната картина какво ще покаже. Иначе си продължава с интерферона и аспирина. И това е.
А, малкия е добре вече, но засега не ходи на градина. Той е много доволен, че е вкъщи:)

Цеци, не си писала отдавна, дано да е наред всичко! Praynig
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте момичета  Hug
Ох не съм имала време да драсна някой ред честно казано  ,по цял ден съм на работа прибирам се късно,а като почиваме с мъжо все пътуваме на някъде  Shocked
Аз днес почивам и се чудя дали да не отида да си взема талона за контролния преглед в София,защото от утре заминавам в командировка в Силистра и ще с евърна чак на 22-23,и дали  пък лекарката няма да я има тогава .
На 27 съм на контролен преглед ,дано всичко да е наред,дано не са над 1000 стойностите щот незнам какво ще правя  Sad ,не искам да пия хапчета,нали правим уж опити за бебче  Praynig
Sasi не се страхувай миличка,всичко ще мине,колкото повече го мислиш токова по -зле,да ти кажа ние жените сме много по силни от колкото мъжете,на мен като ми правих а костномозъчната пункция и гъг не казах,а моя мъж само спринцовка да види и му става зле  Very Happy

Гушкам ви силно Hug
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Barabenka какво става с теб,ходи ли на преглед?
Цитирай

А знаете ли някакви билки за намаляване на нивата на тромбоцитите?Това,което намирам чрез търсачките обикновено са билки,които разреждат кръвта и не позволяват на тромбоцитите да  се слепват.Е,аз за целта си пия по едни аспирин Протект на ден.

И аз минах през целия ужас на изследванията-JAK 2 и Филаделфийска хромозома в Националния институт по хематология в Дървеница-отрицателни.Прием в ВМА-София-кръвна картина ,урина,рентген на гръден кош,ехограф на коремни органи,скенер на малък таз,пункция на гръдната кост и изследване на костно-мозъчно вещество,консултации с гинеколог ,УНГ,стоматолог и ... много вероятно е да пропускам нещо-всичко ми е о кей-не е есенциална тромбоцитемия,не е левкемия,няма данни за кръвно заболяване,а от три години тромбоцитите ми плавно се повишават и вече са 772.Накрая ,като не родиха нищо, ми сложиха диагноза реактивна тромбоцитемия-предполагаха,че някъде в тялото ми дългосрочно тлее възпаление,което предизвиква тази реакция,но не можаха да го намерят или докажат.По принцип аз се чувствам великолепно,нямам никакви оплаквания,щастлива и спокойна съм,уверена в работата си и в семейството си.Затова реших да търся алтернативно лечение-билки,ако има такова.Моля ако знаете такива,които да намаляват нивата на тромбоцитите в кръвта,дайте съвет. a8 smile3529
Цитирай

Здравейте на всички във форума.
 Обръщам се специално към Yee- много Ви моля, ако е възможно да ми дадете
 някакъв тел. номер или email . Skype name за контакт.
 Моето skype name е gkostova1, gkostova@atlas.sk
 Искам да Ви питам много неща, но нямам време да пиша.
 Благодаря Ви предварително. bouquet
Цитирай

Варна

Gabika: можете да ми пишете на e-mail yeence@yahoo.com
Може да се забавя малко с отговора, но ще Ви пиша със сигурност.

mtelzaek: Диагностицирането на ET до голяма степен се базира на отхвърляне на други заболявания. Както и във Вашия случай, се търсят и отхвърлят причини за повишаване на тромбоцитите. Чудесно е, че при Вас няма установено заболяване. Понякога, макар и рядко, се среща Идиопатична Тромбоцитоза - т.е. безпричинна.
Относно билките - не съм чела или чувала, да има билки, които да подтискат производството на тромбоцити. Вероятно няма такива.
Билките, които разреждат кръвта, могат да бъдат опасни и да предизвикат кръвоизливи.
Цитирай

Благодаря ти Yee за e-mail.
Цитирай

България Испания

Здравейте! Днес ми мина биопсията.  applauseuu До сега не правех голяма разлика от пункция и биопсия, но днес разбрах какво е. Мислех, че манипулацията ще е същата като при пункцията силен натиск, пробиване на костта, усещане за вакум тъпа билка,  и всичко за 5 минути. Днес манипулацията продължи повече от 20 минути, но нищо не усещах, съвсем леко докосване. Упойката ми беше местна, но ми я биха с инжекция и много бавно. Лекарката и сестрата бяха много мили. Много ме беше страх като влязох и се разплаках малко (тъпо, но не мога да се контролирам). Успокояваха ме говориха ми, галеха ме, сестрата ми държа ръката  и направо съм като попарена. newsm74 . Дори излезе да каже, на приятеля ми, че съм добре. Просто не знам какво да кажа. На 3.11 пак имам среща и ще видим какви са резултатите, дано да са добри.
В България не знам как протича биопсия от таза и дали е болезнено.Назначиха ми и нови кръвни изследвания.Накрая лекарката иска да обобщи всичко и да ме прати при по-големи специалисти. Да видим те какво ще кажат. Ох сега малко ме наболява, но не е за казване Smile.
Ще пиша когато мога пак и чакам и вие да пишете за вас love001
Цитирай

Варна

Sasi, радвам се,че всичко е минало добре! Дано и резултатите са добри!
Аз мислех, че биопсия и пункция е едно и също.  newsm78 Каква е разликата?

Тук се оказа, че Роферонът е свършил. Ние имаме запаси за месец, но се чудя дали ще стигне... Дали винаги в края на годината свършва този интерферон?  newsm78
Цитирай
Здравейте момичета, аз съм RPP
включих се преди известно време по темата, но известно време ме нямаше, за което се извинявам на вас момичета, които ми отговорихте. Аз съм майката на девойка с диагноза "тромбоцетемия". Благодаря ти Yee за отговора и на теб Sasi. Повярвайте ми момичета бих искала когато отворя този сайт един ден да прочета, че при всички вас всичко е нормално, пожелавам ви го от цялото си сърце. А ти скъпа  Yee ми приличаш на майка Тереза, загрижена за децата си. Като позитивно настроен човек от теб се излъчва спокойствие и увереност.
При нас нещата са следните: увеличиха дозата на "Роферон А" от 3,000,000 на 6,000,000 нивата на тромбоцитите са под 1000, но не е достигнат желания резултат. Лекуващата лекарка предлага друго лечение с друг медикамент. Дъщеря ми каза, че става въпрос за "хидреа" /не знам дали правилно го изписвам/ опитах се да получа информация за медикамента, но нещо не схванах нещата.  Не знам, но ми се струва, че времето което е приемала интерферона  не е достатъчно за да се получи натрупване в организма и съответно да паднат стойностите. Този медикамент се прилага от 8 юли тази година. Разсъждавайки си мисля, че трябва да мине известен период от време, а не на всеки три месеце да се сменят медикаментите.
Цитирай

България Испания

Здравейте Smile!
Разликата между пункцията и биопсията (поне от моя опит) е, че при пункцията се взима само костен мозък, а при биопсията се взема и част от самата кост (таза). Мислех, че е много болезнено. Как така се взима кост, тя трябва да се откърти!? Но аз къртене не усетих. Това се чудя, как се прави биопсия в България? След местната упойка ме преболяваше, но болката е търпима. Yee, как е минала биопсията при твоя мъж? Много ли е било гадно усещането?

Относно медикаментите, въобще не съм запозната. За сега съм на аспирин, а по последни данни тромбоцитите ми бяха 1200. Хематоложката каза, че се съмнява да ми изпишат нещо по-силно. А в Пазарджик ми говореха за интерферон при тромбоцити 900 smile3515. Ох, дано да отпуснат лекарства в Бг. До колкото знам, са доста скъпи и трудни за откриване. newsm12
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте момичета,стискайте палци при мен всичко да е ок ,в понеделник е контролния преглед
Прегръщам ви Hug
Цитирай

България Испания

Cecitoo, стискам много палци!!! Всичко ще е наред  newsm03!
Цитирай
Sasi, обръщам се към теб, правилно ли съм разбрала, че пребиваваш в Испания. Ако е така и нямаш нищо против може ли да те свържа с дъщеря ми, тя също е в Испания на 12 км от Толедо. Работи като медицинска сестра. Споделих с нея, че в чата попаднах на момиче от Испания и тя изяви желание да осъществит контакт, ако е удобно разбира се.  newsm10

Цитирай

Варна

Sasi, при бипсията не се взима част от костта, а само аспирация на костен мозък (изсмукват част от костния мозък, който е като течност). Струва ми се,че пункцията е същото, но не съм сигурна. При мъжа ми бипсията мина без усложнения някакви, боля го няколко дни мястото. Иначе беше с упойка и не го е боляло, но каза, че много гадно било усещането, когато пробиват костта. Със сигурност не иска да повтори скоро, дано не се налага.

RPP: Благодаря за хубавите думи. На интерферона му трябват много месеци, за да подейства. Моят мъж започна с интерферон преди 1 година и чак преди 2-3 месеца започна да се постига необходимия ефект. Въпросът е да имате търпение. От юли до сега е минало твърде кратко време, така че, не бързайте. Моят съвет е да не сменяте медикамента.
Дори увеличаването на дозата ми се струва твърде драстично, защото може да доведе до анемия. Ако бях аз на мястото на дъщеря ти, щях да остана на 3 мил. поне 6-7 месеца и тогава да се види дали трябва увеличение.

За Хидреята (хидроксиурея) какво мога да кажа.. Това е медикамент за химиотерапия, който убива клетките, които вече са произведени от костния мозък. Докато интерферонът подтиска самото производство.
Хидрея не се препоръчва при хора под 60 години, защото след дългогодишна употреба (10+ години) има около 10% завишен риск от заболяване от остра левкемия.
Златното правило е на пациенти под 60 год. да се изписва интерферон.
На моят мъж първото, което му предложиха, беше Хидрея, но ние си държахме на Интерферон и засега резултатите са добри. В дългосрочен план интерферонът е много по-безопасен от хидреята. Хидреята сваля много бързо броя на клетките, примерно за 1-2 седмици, но дългосрочното й приемане крие повече рискове.
Аз бих препоръчала на дъщеря ти да потърси и второ мнение на специалист относно лечението си.
« Последна редакция: ср, 29 окт 2008, 10:57 от Yee »
Цитирай
Yee, благодаря за отделеното време. Обсъдихме нещата с дъщеря ми, остава на интерферон. Освен лекуващият лекар бяхме при доцент Райнов от ВМА, той препоръча завишаване на дозата. Тромбоцитите и бяха 2000 и може би лекарите решиха да се застраховат, сега са 870. Бих искала да проведем консултация и с още някой специалист, но не знам към кого да се обърнем. Ако някой може да даде препоръка ще съм благодарна. Знам, че всеки случай сам по себе си е индивидуален. Чета за всеки един от вас в сайта и се интересувам от всичко, което става, като пожелавам на всички само добри резултати, добро настроение и много усмивки. В моята дъщеря харесвам това, че тя не приема това за здравословен проблем.  1luvu
Цитирай

Варна

RPP: За съжаление не мога да ти препоръчам специалист, може някой от другите ще се включи.
От 2000 спад на 870 не е никак малко, така че може би трябва да се изчака още малко.
Пропуснах да ти пиша, че често пъти увеличаването на интерферона става да кажем от 3 х 3 miu  на 5 х 3 miu седмично. T.e. увеличават се дните на прием от 3 на 5 да речем, а се запазва еднократната доза, за да се избегне усилване на страничните ефекти. 6 miu е доста и ще има повече странични ефекти. Дъщеря ти имаше ли такива на 3 miu?
При моя мъж, слава богу, няма обичайните странични ефекти като грипоподобни симптоми, главоболие, умора. Той е също на 3 х 3 miu Роферон, при него пък се получи завишаване на чернодробните ензими, което, слава богу, беше овладяно и сега са стабилни, малко над нормалната горна граница.
Може би знаеш, че при хора на интерферон трябва да се следи от време на време и функцията на щитовидната жлеза, защото понякога интерферонът я подтиска или стимулира. 
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте момичета , ходих на конролен в София,за щастие изследванията са по-добри ,малко са паднали тромбоцитчетата  newsm44 , е 700 не е кой знае колко добре но не е над 800 нали така,аз се поуспокоих малко
Прегръщам ви  Hug
Цитирай

Варна

Браво , Цеци! Чакаме и други хубави вести. Приятен уикенд ви желая!
Цитирай

България Испания

Здравейте на всички!!! Тази седмица бях много заета, с приятеля ми си търсихме квартира и ни се налагаше много да пътуваме. Виждам, че големи дискусии са кипяли и с интерес ги прочетох Smile!
RPP: нямам нищо против да се запозная с дъщеря ти, много ще се радвам дори!!!! Тук нямам много познати.  Toва ми е скайпа : silviqv, или на пощата ми  sisibisi@abv.bg. Сега ще се местим в Мостолес и не знам кога ще имаме интернет, но пощата ще си я проверявам от работа.
Yee: относно пункцията и биопсията и аз не съм много запозната, но когато ми правиха пункция от гръдната кост в България ми извлекоха само костен мозък. Сега от таза, видях парченцето кост което бяха взели, държах го в ръцете си, добре оформено цилиндрично с формата на иглата с която го бяха взели.  Мисля, че и плюс него бяха взели и костен мозък но не го видях. Като чета за медикаментите Интерферон и Хидрея направо се плаша. Явно когато човек започне да ги взима разбира, че е болен . newsm70 Сега в понеделник пак съм на консултация за да обсъдим резултатите от изследванията. Взеха ми  6 епруветки с кръв за "1000" анализа. Медицинската сестра се шашна като видя листа с анализите, които трябва да ми правят  newsm09 .

Относно специалист в България аз бях няколко пъти при доктор Христова - Университетска болница "Св. Георги" в Пловдив. Много мил и отзивчив човел. Но други нейни координати нямам.
Cecitoo много се радвам за изследванията - супер!!!! newsm74

Чао за сега и до скоро  newsm03 !
Цитирай

Благоевград

Здравейте момичета!
За пръв път попадам на тази тема.Аз съм с есенциална тромбоцитемия. Имам мутация на JAK2-гена. С тази диагноза съм от 3 години, но след раждането нещата се усложниха. В продължение на 6 месеца тромбоцитите ми бяха 1 500 000.Започнаха ужасни болки като от гастрит в корема и болезнени кръвоизливи в ръцете-малки синини с поддутина. Подложих се на лечение във ВМа с интрон А.3 по 3 милиона.Изкарах така 5 месеца като още на втората седмица тромбоцитите ми паднаха на 350.След 5 месец искахме да направим почивка и само 2 седмици без интрона и те се качиха на 560.Сега обаче има проблем-няма как да ми дават повече интрон от там.Страничини ефекти от него - имам ужасен косопад. Аз си ги биех вечер преди лягане и температурата не я усещах.Но една сънливост имам, ужасно е. Уморявам се адски бързо.А и свалих доста килограми.Паднаха ми и левкоцитите и имам ужасни афти в устата, които лекувам с дактарин, но пак се появяват.Мутацията на гена я установихме доста по-късно.Диагнозата ми я поставиха в Александровска болница след едноседмичен престой там.Освен костен мозък ми правиха и трепанобиопсия. Отрязаха ми малко кост от дупето. Сега трябва да видя как ще се справя с набавянето на интрона.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

bima съжалявам миличка  Sad разтроих се като прочетох написаното.....нямам какво друго да кажа
Цитирай

Варна

здравейте, момичета.
Бима, съчувствам ти искрено! Защо не могат да ти дават Интрон А повече? Проблем с доставките ли има или нещо друго?
Ако няма Интрон А, може да минеш на Роферон А, което е друга търговска марка на същото лекарство. Интрон А се произвежда от Шеринг, а Роферон от Роше. Иначе е едно и също - интерферон алфа. При някои хора една марка се понася по-добре от друга, така че, ако много ти пречат страничните ефекти, може да пробваш с Роферон, чела съм, че е по-малко токсичен от Интрона, но всичко е много индивидуално.

Има и една нова форма на интерферон алфа - пегилиран интерферон , Pegintron( Schering), Pegasys (Roche), който се инжектира само веднъж седмично и има по-малко странични ефекти от обикновения интерферон (Интрон и Роферон) - е, при моя мъж беше точно обратното, но той е изключение. Проблемът е, че касата не го плаща, а е много скъп, една инжекция е около 530 лв. и поради тази причина не се използва от нашите лекари.
Цитирай

Благоевград

Проблемът е, че досега взимах интрона от ВМА, но оня ден докторът ми каза, че са му ограничили бюджета и не може да ми ги дава повече. В тази болница трябва да се лекуват военни, а не цивилни като мен. В нашия град не работят с този медикамент. Сега трябва да търся кой е шеф на диспансера, за да ми види епикризите от ВМА и становището на лекарите от там, че се нуждая от продължение на лечението и да видим дали ще се съгласят да ми ги набавят.Общо взето това е проблемът.
Цитирай

Варна

Аха, сега разбирам какъв е проблемът.
Ще ти кажа как стана при нас. Първоначално на мъжа ми искаха да му изпишат Хидрея, но след упорития отказ, докторът ни се съгласи на варианта интерферон. Искаше да започне с Роферон, но след като ние се консултирахме с един професор в чужбина, който препоръча Пегасис, по-модерната форма на интерферон, нашият доктор тук прие този вариант. След това се наложи да се върнем на варианта Роферон поради непоносимост, но това е друга тема. Така че, процесът е двустранен, лечението не е само решение на лекарите, а и на пациента. Слава богу, падна ни се лекар, който се вслушва и в нашето мнение.
Може би трябва да убедиш лекарите в твоя град, че Интрон е твоят медикамент и така няма да имаш проблем с лекарството! Покажи им епикризи, резултати от успешното лечение и така...Успех и пиши какво става!
Цитирай
От 3 години имам завишени тромбоцити варират от 550 до 800 и с всяка година се увеличават. Аз на 50 години гони ме критическата, да не би тя да е причина. Има личния лекар съмнение за ЕТ, вече близо месец страдам от безсъние никакви таблетки не ми помагат имам сърцебиене и се изпотявам без причинно и леко нарушение на зрение. Получих резултата за JAK2 в Дървеница, още не съм го занесла.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak2 нормален (WT): (-) отр.
Jak2 мутация V617F: (+) пол.

Заключение: Хомозиготно носителство на мутация  V617F на Jak2.

Това означава че съм болна от ЕТ?

Благодаря за вниманието

Поздрави от Снежи
Цитирай

Варна

Носителството на мутацията означава, че най-вероятно имате някакво миелопролиферативно заболяване, а лекарите трябва да установят точно какво. В тази група влизат Есенциална Тромбоцитемия, Полицитемия Вера, Миелофиброза, Хронична миелогенна левкемия. JAK2 мутацията се среща и при 4-те вида заболявания и не е определяща за точната диагноза.
Цитирай
Благодаря за отговора Yee

Утре отивам с резултатите на преглед направо ме плаши резултат изглежда имам сериозно заболяване. Но не се търпи това безсъние и потене. Изглежда критическата възраст ми отключила тези страшни болести.
Цитирай

България Испания

Здравейте.       wavey  Най - после намерих малко време да пиша. Почти всички резултати от изследванията са ми готови. Това, което разбрах от лекарката е, че имам хиперплазия на клетките предшественици на тромбоцитите. Освен, че значи разрастване, друго не знам за тази хиперплазия. Хемоглобина също ми бил малко над нормата. А най-новото е, че имам показател СА125 доста нат нормата. До колкото разбрах това е  туморален маркер или Cancer Antigen. Ходих на гинеколог,  всичко било наред. Пак ще повторим изследването. Надявам се да не е нещо сериозно. Въпреки, че звучи малко страшно аз съм спокойна. А относно тромбоцитемията нищо още не ми казват. Надявам се да си остана с аспирина. Доста се травмирах от състоянието на bima.

bima, надявам се бързо на намериш нужните ти лекарства!

Цитирай

Варна

Привет и от мен.
Здравей, Саси. Тази хиперплазия на мегакариоцитите си е всъщност тромбоцитемията - мегакариоцитите после се превръщат в тромбоцити. Това е то.
За този туморен маркер обаче - тревожно е, незнам дали има връзка с ЕТ, не съм срещала такова нещо досега. Дано всичко да е наред, стискам палци!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте и от мен момичета,при мен всичко  е по старо му,не съм ходила от 1м на контролен ,но едва ли декември ще отида,сега почти няма да мога да почивам,най-вероятно януари ще отида на контролен преглед,надявам се всичко да е ок.Незнам дали ви бях споменала ,правихме спермограма на мъжо в София като бяхме ,като цяло е добра ( подвижност и брой) ,но откриха левкоцити ,и бяхме с него 5дни на инжекции и антибиотик,които пък в крайна сметка се оказа, че не били помогнали бактериити да умрат,затова сега пак сме на антибиотици и така ще сме до средата на месеца,което пък от друга страна озн че от 2мес се пазим ,направо всичко това което се случва е супер гадно и аз супер много се депресирам,кога ли ще спре всичко да ходим по лекари и да се тъпчем с лекарства  Sad .Сега декември имаме много работа и почти никакви почивки,даже и на празниците ще съм на работа,единствено на 31 ще почиваме  ooooh!
Саси надявам се мила всичко да се оправи при теб ,пожелавам ти го от сърце  Praynig
Yee как си миличка,как  е мъжлето ти? и детенцето ти ?
Радвам се че ви има  Hug
Цитирай

Варна

Ceci, привет  Hug Ами и при нас нещата са както преди. Малко му е висок на мъжа ми хемоглобина, но ще ходи на контрола чак след 15-ти. Докторът му е в САЩ на някакъв симпозиум, а ние ще си направим една малка екскурзия до Виена др. седмица... и така.
Малкия си е вкъщи сега и е здрав, да чукна на дърво.
Аз се бях замислила за второ детенце, но се оказа, че докато мъжа ми е на интерферон, не бива да правим опити.  Crying or Very sad
Тъй че, отлагаме за неопределено време...
Прегръщам ви, момичета!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee  има ли изгледи да спре да пие  интерферон?Какво казват като цяло лекарите относно заболяването?
Цитирай

Варна

Ceci, интерферона се инжектира подкожно, не се пие за съжаление. Ами незнам, какво да ти кажа, излекуване няма, ако в някаква ремисия влезе, може да го спре, но иначе... като се има предвид, че това засега е най-доброто лечение за млади хора, по-добре да си стои на интерферон.
Иначе нямам търпение да се завърне доктора и да каже как вървят изпитанията на JAK2 инхбиторите с информация "от извора", както се казва. Само за инфо, това са нови медикаменти, които се прикрепят към мутиралия JAK2 и блокират неговите грешни сигнали. Общо взето бъдещето в лечението..
Цитирай

София

Привет на всички.Изчетох цялата тема.Тук съм по повод на това,че на моето бебче тромбоцитите са 513 при нормални 360.Според педито не било тревожно/не бил пил достатъчно вода/.Но все пак да ви питам и вас/виждам,че сте в нещата/.Та какво мислите?Да се притеснявам ли?Повода за изследването ни е,че не е натдал нищо от миналия месец.Имаме и бактерии в урината/това изследване ще го повторим/.
Цитирай

Варна

Здравей, Магика. Добре дошла при нас.
Имам една справка за детските референтни стойности на кръвна картина,там нормални тромбоцити за възраст от 1 месец - 6 години е  210 - 500 G/L.
Тромбоцити 513 са почти на горната граница, така че спокойно. Казваш, че бебчо не е наддал последния месец. Хемоглобина ви нисък ли е? Често дефицитът на желязо, освен нисък хемоглобин, предизвиква и покачване на тромбоцитите.
Тромбоцитите също могат да се покачат в резултат на някаква инфекция.

Ако бях на твое място, щях да пусна след 1 месец контролно изследване за мое лично успокоение.

Имай предвид, че аз не съм лекар, а лаик.
Ако нещо те притеснява, консултирай се с хематолог.
Успех!
Цитирай

София

Много благодаря за бързия отговор!Първото изречение ме успокои.Хемоглобина ни е 122,за мъже го дават 135-180.Желязото ни е Fe 19.66/М12,5-32,2/.
Цитирай

Варна

Много благодаря за бързия отговор!Първото изречение ме успокои.Хемоглобина ни е 122,за мъже го дават 135-180.Желязото ни е Fe 19.66/М12,5-32,2/.
За деца референтните стойности са различни от тези за възрастни. Но хемоглобина ви е добре, това е по моята таблица :
деца 6 - 12 месеца хемоглобин 107 - 131.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Искам да ви споделя какво ми се случи............... Sad
Имах последно млечно зъбче... Embarassed , но много ми се възпаляваше венеца от него и се подувах,наложи се да го извадим,1во упойката едвам ме хвана ,голям зор беше докато го извади докторката....  Crying or Very sad
Та извадиха го най-накрая и като си тръгвах от кабинета сестрата ми каза вземи си един аулин изпий и нищо друго,никакъв аспирин ,никакъв аналгин и т.н , като аз изобщо не се замислих че всеки ден пия тромбоас..
От там като почна да кърви ,от обяд както ми изваден ,и така цял ден ,вечертта се притеснихме много с мъжо и звъннахме на зъболекраката да ме приеме и да види как съм,и тя също много се притесни като и казах че пия от няколко месеца всеки ден хапченцето,едвам се свързахме с хематолога в Свофия да каже какво да правим ,защото наистина имаше проблем,от там в спешно ,сложиха ми инжекция не си спомням даже каква ,спря за малко и през нощта към 2ч пак наново  Crying or Very sad,набутах си едни тампони и с всички сили стисках и така спря и съм заспала с така с тампоните в устата..Изживях един кошмар просто,не ми се беше случвало такова нещо.
И от сега нататък май като се правят такива манипулации трябва да казвам за заболяването си  Sad
 Hug
Цитирай

Варна

Ох, милата Цеци  Hug. Добре ли си вече?
Много неприятно, този тромбоас пречи на тромбоцитите да се слепват и затова не е спирало кървененето.. Трябвало е няколко дена или дори седмица преди ваденето да спреш тромбоаса (поне с аспирина е така) и тогава да извадят зъба.

При всички манипулации, при които има риск от кървене, трябва да се спира аспирина около седмица по-рано!

При нас ситуацията е следната. Предколедно назначиха 2 кръвопускания и тази седмица сме дежурни в болницата Sad Дано да мине и с едно само, ще видим.

Саси, ти как си? Как вървят нещата с испанските лекари?

Позамря ни нещо темичката напоследък..
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee мила вече ще знам за напред,дано да не ми се налага ,по-добре съм всичко мина  Smile
Надявам се при вас скоро да се оправя нещата ,и всичко да забравите  Hug Прегрътки на малкия от мен  Hug
Смятам другия месец да ходя на контролен преглед,щото ще стане от 2м не съм ходила  Sick
Това е от мен за сега
Прегръщам ви
Цитирай

Варна

Току що се връщам от болницата, цял ден там бяхме....бях позабравила тази мизерия...претъпкано отделение, мръсотия, криви сестри. Никаква организация...просто е страшна работа! Че и в четвъртък пак. Crying or Very sad
Цитирай
Здравейте, малкият ми син (почти на 3 г.) е със завишени тромбоцити (618). Разбрах го случайно при рутинни изследвания. Личната лекарка няма представа на какво може да се дължат при положение, че другите показатели са в норма. Между другото той напоследък много боледува - има възпалена трета сливица, която скоро ще вадим. Пи няколко антибиотика заради отити. Смятам скоро да повторя изследванията и да видя дали пак ще са толкова високи, а след това да търся и хематолог. Ако някое друго дете е имало такива проблеми, моля ви, споделете.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

pamimarti  понякога завишените тромбоцити се дължат на възпалителен процес,така че възможо е да е от сливиците... Пусни пак изследвания и ако са така се обърни към лекар .
Yee  ти какво мислиш ?
Цитирай

Варна

Pamimarti, съгласна съм с Цеци, вероятно тромбоцитите са повишени заради възпалената сливица. След като сте решили да я вадите, направете изследване след като мине операцията, дано всичко тогава да е наред!
Цитирай
Благодаря ви за бързите отговори. Лек ден и здраве на всички.
Цитирай

Здравейте!
Моля да ме извините за това, че се включвам във вашият разговор, но попадайки случайно на линка не се сдържах...
По професия съм лекар-хематолог.
Прочетох написаното до тук и реших да се регистрирам, за да ви кажа нещо простичко:
ХОРА, МАЙКИ- ТОВА ,КОЕТО ПРАВИТЕ ТУК Е УЖАСНО!!! ОТ ПРОЧЕТЕНОТО МИ НАСТРЪХВАТ КОСИТЕ! НЕ ЗНАМ КАКВА СМЕЛОСТ СЕ ИЗИСКВА БЕЗ ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ, БЕЗ ВЪОБЩЕ ДА СЕ РАЗБИРА ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС, ДА СЕ ДАВАТ ОЦЕНКИ ЗА СПОСОБНОСТИТЕ НА ЛЕКАРИ И ДА СЕ РАЗДАВАТ ЛЕКАРСТВА! ОТ ПРОЧЕТЕНОТО ДО ТУК ВИЖДАМ ОСНОВНО НЕГРАМОТНОСТ И НЕКОМЕПЕТНТНОСТ , ПОДПЛАТЕНИ С ДОБРА ДОЗА ИЗЛИШНО САМОЧУВСТВИЕ И ДОБРИ НАМЕРЕНИЯ! ЧУДЯ СЕ САМО ОБАЧЕ НЕ СИ ЛИ ЗАДАВАТЕ ВЪПРОСА ДАЛИ С НЕЗНАНИЕТО СИ НЕ ВРЕДИТЕ ПОВЕЧЕ, ОТКОЛКОТО ПОМАГАТЕ С НЕКОМПЕТЕНТНИТЕ СИ МНЕНИЯ?
ХОРА, ЗАМИСЛЕТЕ СЕ! АКО СТЕ ЕЛЕКТРОТЕХНИЦИ- ДАВАЙТЕ СЪВЕТИ ЗА ЕЛЕКТРИЧЕСКИТЕ МРЕЖИ, АКО СТЕ ИНЖЕНЕРИ- АКЪЛ ПО НЯКОЯ МАШИНА, АКО СТЕ АРХИТЕКТИ-КАК СЕ ПРАВЯТ КЪЩИ! ДОРИ И ДА СГРЕШИТЕ- ПАРИ СЕ ПЕЧЕЛЯТ! ЧУДЯ СЕ САМО ЗАЩО РАЗДАВАТЕ ЩЕДРИ СЪВЕТИ ЗА ЗДРАВЕ, СЛЕД КАТО ОТ ТЯХ НЯКОЙ МОЖЕ ДА ПОСТРАДА! УЧУДВАМ СЕ И ОТ ЛЕКОТАТА, С КОЯТО БОЛНИ ХОРА СЕ ДОВЕРЯВАТ НА АНОНИМНИ ПИСАЧИ, НО НЕ И ВОДЕЩИ СПЕЦИАЛИСТИ!
ОТ СЪРЦЕ ВИ МОЛЯ- ЗАМИСЛЕТЕ СЕ! ОСЪЗНАЙТЕ ОТГОВОРНОСТТА, КОЯТО ПОЕМАТЕ - С НЕЗНАНИЕТО СИ ДА ОБЪРКАТЕ ЧУЖД ЖИВОТ!!!

ИНАЧЕ НА ВСИЧКИ ПОЖЕЛАВАМ ВЕСЕЛИ КОЛЕДНИ И НОВОГОДИШНИ ПРАЗНИЦИ!
БЪДЕТЕ ЗДРАВИ, ОБИЧАНИ И ЩАСТЛИВИ!  bouquet
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Това пък какво беше????????????????????????????????????????
Някой да е накарал някой насила нещо да направи или да приложи лечение?????????
Ние даваме своите мнение,а не ги налагаме!!!
Незнам къде сбъркахме????Аз лично съм получила доста компетентна информация,поне аз така мисля и така го чувствам от някои момичета,като напр. Yee  .Но тя никога не си е наложила мението,просто го е изразила!!!
Yee къде сии ? включи се моляте  Sad .................
Realll  щом сте лекар-хематолог какво е вашето мнение за нашето заболяване?????
Цитирай

cecitooo, написъл съм го МНОГО ЯСНО- всеки да дава съвети там, където е компетентен. Yee може да е осведомена донякъде, но категорично не е компетентна. Доста от съветите и биха предизвикали в мен смях, ако не ставаше въпрос за чуждо здраве. Завиждам на куража и.... Това, че продължаваш да я търсиш като авторитет показва, че съм бил прав и в останалото, което написах, за съжаление...  Sad

Първо прочетете какво пише за миелопролиферативните заболявания като цяло. (стр. 27)

http://dolor.hit.bg/lib/int_med/hemato/wbc.pdf

В този текст написаното за полицитемия вера важи и за есенциалната тромбоцитемия. Авторът доц. Петър Апостолов просто ги е събрал на едно място, защото в много отношения заболяванията имат много общо. ако има нещо неясно- може да отговоря някой друг път, когато пак намина през форума!
Цитирай

Варна

Съжалявам, малко късно се включвам. Тъй като явно възмущението е насочено към мен, ще кажа следното... Незнам с какво съм предизвикала такава гневна реакция, последното нещо, което искам е да объркам някого... Crying or Very sad

Не веднъж аз лично съм изтъквала, че не съм медицинско лице и това, което казвам е мнение на лаик. Смея да твърдя, че съм компетентен пациент, но не и професионалист.  Не мисля, че който е достатъчно интелигентен да намира информация в интернет, е толкова глупав, че да следва сляпо анонимно мнение, което е прочел. Wink

Ако уважаемият лекар-хематолог Реал иска да помогне, нека да коментира професионално проблемите, които коментираме тук, а не да се нахвърля върху другите! Този форум има нужда от професионални съвети, а не от крещене и оплюване.

Освен това, ние тук не раздаваме лекарства или лечения, не поставяме диагнози, а просто обменяме опит, информация и се подкрепяме в трудния път на пациенти или близки на пациенти. Това е смисълът на нашата тема тук, а не да лекуваме хора.

А ако някой лекар си мисли, че пациенти не са компетентни или достойни да преценяват и коментират негови действия - много се лъже!

По отношение на линка, който Реал е изпратил,аз мисля, че информацията е много остаряла  - специално за полицитемия вера. Има и нови диагностичните критерии, част от медикаментите са морално остарели. Като радиофосфор например. Никой никъде вече не лекува така. Анагрелид не само че не е препарат в експериментална фаза, но вече е добре познат и доста компрометиран медикамент (поне по мнение на британски и американски хематолози).

Може би Реал е наясно, че в цял свят има пациентски групи за взаимопомощ - особено американците са много активни. Тези групи биват подкрепяни от лекарите, дори лекари от реномирани клиники като Мейо дават своите съвети в такива форуми, камо ли да ги охулват.

Не искам да има конфронтация в тази тема, моля нека да бъдем градивни и да си помагаме. Ако Реал има желание, моля да коментира проблемите, които обсъждаме тук, аз само ще питам  Hug

Весела Коледа на всички!

« Последна редакция: вт, 23 дек 2008, 21:01 от Yee »
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Yee Весела Коледа  Hug
Цитирай

София

Мислех да пускам тема, но добре, че мернах линк към тази.
Днес взех резултатите от изследванията на малкия. Това са изследванията - http://docs.google.com/Doc?id=dcj85925_2gk5rnmfj

Забелязах, че има леко повишение на тромбоцитите. Признавам си, притесних се. А след като прочетох и някои неща в нет-а - ошашках се.
Направих консултация в правителствена.
Ще направя нови контролни изследвания на малкия. Въпросите, които се въртят в главата ми са - от какво се получава едно такова завишение, какво мога да очаквам.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

AnMary  може да попиташ Realll ,той ни критикува ние като даваме мнения.......................
Весел празник  Hug
Цитирай

България Испания

Здравейте на всички и Весела Коледа!!! party013
  Не съм писала от много време защото още нямаме нет в квартирата ни в Мадрид. Сега съм на гости в България и се възползвам newsm53.
  С моите изследвания нищо не става, взех си епикризата от лекарката при която ходех и сега ще се местя в друга болница, по- близо до дома ми. На 22-ри януари имам среща с гинеколог да видим повторението на анализа за СА125. Иначе с аспирина си продължавам. Слава на Господ се чувствам добре. thumbs
  Цеци ужасно е това което си преживяла. Аз ако един ден не пия аспирин (когато съм в цикъл) на другия ден веднага се чувства разлика, кръвотечението ми намалява.
  Yee дано съпругът ти се чувства добре и си прекарате добре празниците.
 Съгласна съм с Realll, че тук компетентността ни не е като на лекар, и че е редно всеки да дава съвет в областта в която е най-компетентен, но все пак форуът е за заболяването и всеки иска да сподели. Споделайки с някого, дори и анонимен аз осмислям положението си, олеква ми и спестявам тази тема на близките си. Наистина ще е хубаво да четем и мнението на лекар специалист и нека всеки сам да си прави извод след това.

Весела Коледа още веднъж и положителни емоции!!!
 newsm03
Цитирай

Варна

AnMary, при мен не се отваря линка, но няма значение. Най-добре да потърсиш детски хематолог за консултация. Обикновено лекарите първо търсят някакъв възпалителен процес, който да обясни повишение на тромбоцитите.

Саси, Весела Коледа! Всичко хубаво през Новата Година, най-вече здраве!
... много си права за форума като вид отдушник, за мен също е нещо такова..
Цитирай

София

Може и аз да не съм успяла да го шерна както трябва.

PLT 507 G/L

Възможно ли да е има завишение на тромбоцитите без друго изменение в кръвната картина? Аз съм в рискова група, мама има рак на гърдата.
Цитирай

Съжалявам, малко късно се включвам. Тъй като явно възмущението е насочено към мен, ще кажа следното... Незнам с какво съм предизвикала такава гневна реакция, последното нещо, което искам е да объркам някого... Crying or Very sad

Не веднъж аз лично съм изтъквала, че не съм медицинско лице и това, което казвам е мнение на лаик. Смея да твърдя, че съм компетентен пациент, но не и професионалист.  Не мисля, че който е достатъчно интелигентен да намира информация в интернет, е толкова глупав, че да следва сляпо анонимно мнение, което е прочел. Wink

Ако уважаемият лекар-хематолог Реал иска да помогне, нека да коментира професионално проблемите, които коментираме тук, а не да се нахвърля върху другите! Този форум има нужда от професионални съвети, а не от крещене и оплюване.

Освен това, ние тук не раздаваме лекарства или лечения, не поставяме диагнози, а просто обменяме опит, информация и се подкрепяме в трудния път на пациенти или близки на пациенти. Това е смисълът на нашата тема тук, а не да лекуваме хора.

А ако някой лекар си мисли, че пациенти не са компетентни или достойни да преценяват и коментират негови действия - много се лъже!

По отношение на линка, който Реал е изпратил,аз мисля, че информацията е много остаряла  - специално за полицитемия вера. Има и нови диагностичните критерии, част от медикаментите са морално остарели. Като радиофосфор например. Никой никъде вече не лекува така. Анагрелид не само че не е препарат в експериментална фаза, но вече е добре познат и доста компрометиран медикамент (поне по мнение на британски и американски хематолози).

Може би Реал е наясно, че в цял свят има пациентски групи за взаимопомощ - особено американците са много активни. Тези групи биват подкрепяни от лекарите, дори лекари от реномирани клиники като Мейо дават своите съвети в такива форуми, камо ли да ги охулват.

Не искам да има конфронтация в тази тема, моля нека да бъдем градивни и да си помагаме. Ако Реал има желание, моля да коментира проблемите, които обсъждаме тук, аз само ще питам  Hug 

Такаааа... Празниците поотминаха и сега вече няма да имам задръжки, че ще разваля нечие настроение...
Изключително съм възмутен от коментарите по адрес на уважавани от мен колеги, действията на които вие коментирате с изключителна некомпетентност и невежество,че и тълкувате според това, което на вас ви се иска, не според това, което е нужно. Не знам от къде това самочувствие да давате оценки за професионализма на този или онзи лекар. Единственото, което можете да коментирате е ДАЛИ СА ВИ ОБЪРНАЛИ ВНИМАНИЕ, КОЕТО НЯМА НИЩО ОБЩО С ЧИСТО ПРОФЕСИОНАЛНИЯТ ПОДХОД ПРИ РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМА ВИ. 
Линкът, който ви оставих е не да четете и да се самолекувате, а да добиете обща представа за болестта си и това съм го написал ясно. Въпреки че някои от лекарствата са остарели и има нови, останалото си важи с пълна сила. Описани са и принципите в диагнозата и не знам кое точно уважаема ентусиастка Yee не ти харесва. Може би ти е време да си напишеш собствен интеренет учебник. Относно мненията които рапространяваш за Анагрелида искам да те попитам ти точно колко болни си лекувала с Анагрелид и какви други по-добри предложения имаш? Това ,че четеш е много добре, рабира се, обичам осведомени пациенти, но това, че се опитваш да разбираш неща без да разполагаш с пълната информация и най-вече без да имаш собствен опит- това вече си е патология... Точно по същия начин дяволът чете Евангелието... В мрежата можеш да прочетеш много неща - от "осанна" до "разпни го". Това, което те  прави професионалист, освен четенето, е практиката и опита , който трупаш. А това не го пише в нито един учебник. И още нещо: БОЛЕСТИТЕ НЕ ЧЕТАТ УЧЕБНИЦИ! -стара медицинска поговорка. Така че принципният подход изисква две неща : Не се бъркай там, за където не си учил. Второ: Като раздаваш съвети знай, че можеш с най-добри намерения да объркаш нечий живот. Не знам как точно би живяла с това.
Аз от своя страна обещавам, че от време на време ще наминавам към форума и когато имам време (а то не е много), ще коментирам това, което си заслужава и ще се опитвам да съм полезен от разстояние.
А вие- в крайна смека постъпвайте според съвестта си и интелигентността си.
Цитирай

Варна

Не си в състояние да ми развалиш настроението, не се притеснявай. Изобщо не бих коментирала комплексарските ти изказвания, ако не беше ме възмутило безкрайно твърдението ти "Единственото, което можете да коментирате е ДАЛИ СА ВИ ОБЪРНАЛИ ВНИМАНИЕ, КОЕТО НЯМА НИЩО ОБЩО С ЧИСТО ПРОФЕСИОНАЛНИЯТ ПОДХОД ПРИ РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМА ВИ. "

Това за мен е арогантност, която е несъвместима с морала и хуманността на лекар! Който иска безгласни пациенти да стане ветеринар.

Ако бяхме немислещи и послушни пациенти, когато един много зает и търсен хематолог предписа на съпруга ми (тогава с хематокрит 0.67) някакви водорасли, на които той бил дистрибутор, може би щеше да се случи нещо фатално. Така че, не ми се говори за компетентност.

Цитирай

София

Аз да се похваля. Забравих тревогите от преди Коледа. Оказа се, че при Алекс всичко е наред. Все пак мисля началото на февруари да му направя ПКК.
Цитирай
Не си в състояние да ми развалиш настроението, не се притеснявай. Изобщо не бих коментирала комплексарските ти изказвания, ако не беше ме възмутило безкрайно твърдението ти "Единственото, което можете да коментирате е ДАЛИ СА ВИ ОБЪРНАЛИ ВНИМАНИЕ, КОЕТО НЯМА НИЩО ОБЩО С ЧИСТО ПРОФЕСИОНАЛНИЯТ ПОДХОД ПРИ РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМА ВИ. "

Това за мен е арогантност, която е несъвместима с морала и хуманността на лекар! Който иска безгласни пациенти да стане ветеринар.

Ако бяхме немислещи и послушни пациенти, когато един много зает и търсен хематолог предписа на съпруга ми (тогава с хематокрит 0.67) някакви водорасли, на които той бил дистрибутор, може би щеше да се случи нещо фатално. Така че, не ми се говори за компетентност.

За мен нахалство и аргантност е да коментираш нещо, от което не разбираш достатъчно, за да даваш преценки. И това , което съм го написал НАИСТИНА и така. Познавам безкрайно неграмотни лекари, които се държат безкрайно свойски и сервилно с пациентите, а в същност не само че не им помагат, но напротив- докарват ги бързо до края... И обратното- перфектни професионалисти, които са затворени, неконтактни, но вършат чудеса. Те могат и да ви навикат, само да ви погледнат резултатите без да ви кажат и дума, но с действията си могат и да ви спасят живота. Празните приказки без стойност- може да ги срещнете навсякъде.  Колкото до водораслите - да, всяко стадо си има мърша. Аз пък искам да задам този въпрос- не е ли време това общество да осигури на лекарите се стандартът, който им се полага , за да сте сигурни за живота и здравето сии да получавате качествени грижи, а не водорасли? За да падне един лекар толкова ниско нали ви е ясно колко притиснат от живота трябва да е?  А между другото - с тези водорасли чак да убие мъжа ти... Хайде де...
Цитирай

Варна

И обратното- перфектни професионалисти, които са затворени, неконтактни, но вършат чудеса. Те могат и да ви навикат, само да ви погледнат резултатите без да ви кажат и дума, но с действията си могат и да ви спасят живота.
Тук съм абсолютно съгласна с теб, точно така е, както казваш.
Проблемите в здравеопазването са огромни, лекарите определено нямат нито нормални условия за работа, нито заплащане, отговарящо на отговорността, която носят. Тук две мнения няма.
Проблемът с мършата е до морал според мен, не до заплащане. Лоши специалисти има и в добре платените държави, но там такива хора могат да загубят правата си, аз тук незнам някой да е лишен от права заради некомпетентност.

Цитирай

Такаааа.. Накратко и просто за вашето заболяване. Повишените тромбоцити може да се разделят на две основни групи: 1. Вторични (при тях има първично друго заболяване- инфекция, неоплазма) 2. Първична тромбоцитемия (синоними: есенциална, идиопатична), при която ПРИЧИНА НЕ СЕ УСТАНОВЯВА.
Ако тромбоцитите са над 1000, най-вероятно се касае за есенциална, но въпреки всичко, независимо от бройката, първоначално се провеждат изследвания, които целят да се изключат всички останали причини. След като се изключат се провежда ТРЕПАНОБИОПСИЯ ( а не както коментирате горе пункция), по -принцип е добре да се направи и цитогенетичен анализ, но това не е 100% необходимост. Ако хистологичното изследване покаже, че това е диагнозата (защото и при други хематологични заболявания  първоначално има ръст на тромбоцитите), тогава се касае за НЕЛEЧИМО ЗАБОЛЯВАНЕ!!!! На съвременният етап медицината не го лекува, А САМО СЕ КОНТРОЛИРА БРОЯТ НА ТРОМБОЦИТИТЕ, И ТО КОГАТО ТОВА СЕ НАЛАГА, а това се съобразява в зависимост от рисковите фактори при конкретния пациент. Това става с лекарства, които водят до намаляване на Тр. брой, НО СИ ИМАТ СВОИТЕ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ!!!! В ТОЗИ СЛУЧАЙ ОБАЧЕ ВИЕ НЕ ИЗБИРАТЕ МЕЖДУ НЕЩО ДОБРО И НЕЩО ЛОШО, А МЕЖДУ ДВЕ ЗЛИНИ- ПО-МАЛКАТА!!! В случая - когато имате рискови фактори (възраст над 60 год., предишна история за тромбоза или хеморагия, Тр. брой над 1000 и др.) вие започвате прием на медикамент, за да намалите риска си и то най-вече от тормобози (в мозъка тромбозата се нарича инсулт, а в сърцето -инфаркт и т.н.). Т.е.- за да не ви застигне инфаркт  или инсулт от вашата НЕЛEЧИМА болест, приемате лекарства КОИТО ИМАТ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ!!! И когато започнете да се оплаквате от този или онзи страничен ефект трябва да сте напълно наясно каква е алтернативата. Най- често лечението се извършва с Хидрея, Интерферон , а иначе българските пациенти могат само да си мечтаят са Анагрелида, който осведомената Yee набързо оплю. В сравнение с Хидреята и интерферона, Анагрелидът има доста по-изчистен фекет и по-малко и по-безопасни странични действия.  Цената на това лечение е между 1500 и 2000 лв. на месец, в зависимост от дозата.
Това е накратко.  На сайта на лекарствената агенция можете да си направите справка за страничните ефекти на отделните медикаменти и да имате пълната свобода да избирате между техните странични действия и инфаркта, инсулта и купчина още страхотии, от които да ви настръхне косата. При желание- мога да продължа да изброявам, защото съм се нагледал на ужасии. Освен това ЦИТОРЕДУКТИВНАТА ТЕРАПИЯ МОЖЕ  ДА ЗАБАВИ, НО НЕ И ДА СПРЕ ПРОГРЕСИЯТА НА БОЛЕСТТТА, КОЯТО С ТЕЧЕНИЕ НА ВРЕМЕТО СЕ ПРОМЕНЯ И НАПРЕДВА, КАТО ВОДИ ДО НЕОБРАТИМИ ПРОМЕНИ В КОСТНИЯ МОЗЪК И НЕГОВАТА ФУНКЦИЯ!!! Последствията са общо-взето НЕПРЕДОТВРАТИМИ!!!
Та това е истината за вашето заболяване. Надявам се да съм бил достатъчно ясен и сега да знаете поне къде сте вие и какво да правите. ако имате да питате още нещо- моля! когато има време и въпросът си заслужава - може да отговоря!
« Последна редакция: вт, 13 яну 2009, 22:15 от Realll »
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Realll  от написаното мога да кажа че се притенсих още повечеи отчаях  Crying or Very sad.............
Аз съм на 26г и докторката ,която 1ва забеляза завишените тромбоцити се очуди, че на такава възраст го има това заболяване,каза ми че по принцип пациенти над 50-60г се случва такова нещо...?
Какво е вашето мнение за заболяването и възрастта????
Според вас мога ли да забременея с това заболяване и ако да има ли риск?
Благодаря предварително
Цитирай

Сecitooo , съжалявам, но моята работа не е да успокоявам, а
да изнасям безпристрастно  и в разбираем
за вас вид наличната до момента информация. Успокояват ви останалите, които
четет статии по интернет и от висотата на знанията си се произнасят за компетентността
на лекарите. Но хайде стига с "пипера". Сега, по принцип прогресията
е бавна и те чакат години живот, които при контрол на рисковите фактори
(конкретно при теб- най-вече тромбоцитния брой) на болестта може да не ти
създава проблеми. Колко дълъг ще е този период
общо-взето е индивидуално. Неприятното е, че лекарствата са такива, че
пречат на бременността, а пък и съществува тенденция по време на бременност Тр.
да се повишават. Това означава , че тези лекарства трябва да се спрат и e възможно да се
премине на инжекции- индиректни антикоагуланти, под стриктен контрол на лекар.
Бременността и раждането са по-принцип с по-висок риск и изискват по-интензивен
контрол  в зависимост от показателите.
Т.е. - отговорът ми е : възможно е, но при по-често наблюдение. А иначе всеки
от нас, който не боледува е просто е един голям късметлия, и трябва да си го
знае. За съжаление го осъзнават само болните хора,които дори с доходите на Бил
Гейтс не могат да си купят здраве. С две думи: още си млада , със сравнително
малък риск и не е необходимоо да мислиш постоянно за това, че си болна. Следвай
съветите, които ти дават колегите и се радвай на простите, хубави неща в
живота, които ти поднася ДНЕШНИЯТ ден. Това е.
Цитирай

България Испания

Здравейте на всички:)!

Радвам се много, че Realll взема участие в този форум. Написаното от Вас, Realll, определено ми даде голяма яснота по въпроса. И  въпросите на Cecitooo до голяма степен бяха като моите, но имам един друг въпрос. Сега Тр. са ми около 1200 и всяка вечер вземам Тромбо АSS. От трепанобиопсията стана ясно, че имам хиперплазия на мегакариоцитите, а от генетичното изследване в София, че съм носител на мутацията JAK2. Друг показател, който ми е доста над нормата е CA125, но той мисля, че няма общо с тромбоцитемията. Та въпросът ми е - при тези обстоятелства мога ли да съм спокойна с аспирина или трябва да се замисля и за друго лечение?  И относно бременността - колкото по-рано забременее човек, толкова по-добе ли е или не е от такова значение? На 25 години съм, не пуша, с нормално тегло съм. Мисля, че водя и здравословен начин на живот, но не спортувам. Чувствам се добре.
Предварително благодаря за отговора!

Yee, здрасти! Как си? Как е съпругът ти и малкото сладурче? love001
Цитирай

Соред мен е време да се замислите за циторедуктивно лечение. В момента по университетските болници върви проучване, в рамките на което имате шанс да започнете лечение с Анагрелид. Шансът е 50:50 , но си заслужава да се опита.  Колкото до JAK2 мутацията -това има ли я или я няма поне за сега не променя терапевтичното поведение. Все още се натрупват данни за нейното значение и за евентуалното лечение, което може да изисква. Туморните маркери нямат значение за поставяне на диагноза, тъй като доста от тях (конкретния- също) са неспецифични, така че имат значение само при  доказано онкологично заболяване за проследяване на ефекта от лечението и евентуално за ранно установяване на рецидиви.  Бременността изисква доста опит в лечението на тези заболявания и сблизко следене от опитен лекар. Пак казвам- циторедуктивното лечение се спира, защото лекарствата оказват влияние върху развитието на плода и се избират алтернативни подходи за предотвратяване на евентуални тромбози.

ПП: забравих да кажа, че клинично проучване не значи че някой си прави експерименти с вас. Това е начинът по цял свят да се трупат непрекъснато данни за използваните лекарства, както и да се сравняват ефектите им. Конкретно в това проучване се сравнява ефектите на Анагрелид и Хидрея, като се наблюдава сърдечната функция. Организаторите на тези проучвания са фирми, които предоставят напълно безплатно медикаментите на включилите се в тези програми за наблюдение пациенти. За съжаление в БГ най-често това е единственият начин пациент да получи модерно и скъпо лечение. Това става с доброволно участие, от което можете да се оттеглите във всеки един момент.
« Последна редакция: вт, 27 яну 2009, 15:23 от Realll »
Цитирай
с вашите обяснения ме шашнахте нацяло
обяснете ми или  ми даите линк  за есенциялната тромбоцитемия (трябва ми повече информация за заболяването ми)
и най накрая ми кажете има ли лечение тази болест или не..?
а и кажете като сте голям специалист каде може да се намери адекватно лечение на болеста в България
защото се наслушах на всякакви диагнози от специалисти(ваши колеги -професори,доктори,доценти) !!!!!!!!!!
предварително благодаря
Цитирай

България Испания

Blagodarq mnogo za otgowora Reall. Nqmam kirilica i zatowa 6te pi6a na latinica. Jiveq ot 9 meseca v Ispania i nqma kak da se probwam za tazi programa v universitetskite bolnici. Predi nqkolko dni bqh na hematolog i lekarkata me posawetwa sy6toto- da zapo4nem le4enie s Anagrelid. Ne znam dali 6te moga da se sdobiq s nego, tyj kato o6te imam malko problemi s dikomentite. No tq kaza, 4e ima na4in. Pak kup isledwaniq i analizi, no kakwo da se prawi....
Цитирай

London/ Варна

Може ли и аз да се обърна с въпрос към Reall:
Дъщеря ми е на 6 месеца и резултата от ПКК е:
PLT 540
MCV 84
Всичко друго е в средните стойности. Хемоглобин 108.
Имам ли причина за притеснение при тези резултати? Все още не съм ходила при педито,консултацията ни е след седмица.
Цитирай

Здравейте E.L.
Ако прочетете темата внимателно, ще видите , че нискостепенно завишение на тромбоцитите може да се получи вторично, при доста други заболявания. По принцип цитираната от Вас стойност не буди тревога. Ако има някъде възпалителен процес добре е да поотзвучи и да се повтори кръвната картина след време. Ако има проблем Ви съветвам да се обърнете към ДЕТСКИ хематолог. Аз лично не си позволявам да преглеждам и давам съвет за деца, защото тази квалифиация по принцип се различава в някои основни моменти от моята. Бих го направил само за близко дете, което ми е постоянно пред очите, но не бих дал съвет по мрежата- просто в този случай не би било отговорно към самата Вас. Пожелавам Ви бързо преодоляване на причината за безпокойство и успех!  Smile
Цитирай

London/ Варна

Realll  bouquet
Педиатърката каза,че не е тревожно,щом другите показания са в норма. Често се срещало,даде обяснение защо,но аз не го запомних-нещо свързано с усилен растеж и метаболизъм.
Цитирай

Ето E.L., виждате ли... Ние ,лекарите, учим по много и добиваме квалификация в една определена област от медицината, която иначе отдавна вече не е във възможностите на един-единствен човек. Преди около  само някакви си педсет години целият учебник по вътрешни болести е бил около 300 страници. Сега това е само уводът в моите учебници по Хематология, а хематологията е само една от над десетте специалности, включени като цяло в ГОЛЕМИТЕ Вътрешни Болести. Ето затова съм на мнение, че човек трябва да дава съвет само тогава , когато е добре подготвен и със съвета си няма да навреди, дори да го прави с най-чудесните намерения на света. Пожелавам Ви всичко най-добро и да не се сещате за лекари въобще... newsm10
Цитирай
Случайно забелязах Вашия апел в интернета. Хематолог съм.
Мога да помогна при условие, че отговаряш на следните въпроси:
1. Възраст.
2. Динамика на тромбоцитния брой от датата на регистриране на завишения брой. Няма и помен от другите показатели (например левкоцитен и еритроцитен брой - важни са!). Да ли сте изследвала един пълен коагулационен статус, вкл. и функционално изследване на тромбоцитите. Лесно кървите при лека травма? Имате ли синини или червени точици по тялото?
3. Да ли е налице гинеколог. проблем от (нередовна менструация, миома и др.). Последен гинек. преглед и да ли са регистрирани някакви проблеми.
4. Главоболието и консултацията с невролога, как мина?
5. Налични и действащи стресови преживявания (да или не)?
6. Да ли са правени други щателни прегледи - гастроентеролог, мамолог и ендокринолог?
7. Извършена ли  е ехография на корема, ако да, какъв е резултатът?
За ваша информация има два вида завишаване на тромбоцитите (първично или есенциално, което е първично хематологично заболяване на костния мозък и вторично, което е в резултат на много други заболявания). Обикновено в началото изключвамевторичните причини и при негативен резултат насочваме вниманието към първичното. Видях една стойност на тромб. от 600 Г/л, което при никакви обстоятелства не изисква лечение с Аспирин, дори да е първично хематологично заболяване. Индикации за лечение с Аспирин са наличие на рискови фактори. До тука мога да помогна.
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Здравейте Dr I. Amine   smile
С поставена диагноза съм -Есенциална Тромбоцитемия ...........

1.Аз съм на почти 27г.
2.Моите тромбоцити варират 600-700 ,правена ми е костномозъчна пункция и изследване за Генетична мутация JAK2 което се оказа "+"
3.Проблем при гинеколог няма ,поне от последните прегледи ,менструацията си е нормална.
4.Преди да ми открият това заболяване на кръвтта,много често имах главоболие придружено с повръщане.От както пия по 1табл. аспирин протект (от повече от 6м ) ,много рядко ме боли глава и повръщане не съм имала изобщо.....Ходила съм на невролог ,той твърдеше че имам мигрена ...... Thinking
5.Стрес .....винаги се появява по нещо,в забурзания живот,поне при мен е така
6.Гастроетеролог,мамолог и ендокринолог не съм ходила.
7.При ехографията в началото се виждаше леко увеличена слезка,сега от последното изследване нямаше такова нещо  Peace
Ами това е от мен,надявам се да съм била изчерпателна,честно казано не го мисля толкова много това заболяване,не че не ме вълнува и не се притеснявам,но повече мисля за бебето което не става вече от 1г  Sad, всички лекари казват че това заболяване не пречи да забременея,а по-скоро самата бременност е по-рискова и трябва да се следи.
Ще се радвам за коментар ...благодаря 
« Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 00:11 от cecitooo »
Цитирай

Варна

Зравейте, бих искала и аз да се включа. Извинявам се че малко се отклонявам от темата, но никаде другаде не намерих информация и ще се радвам ако някой тук ми помогне с информация. От 2 месеца имам субфебрилна температура, ходила съм по всякакви лекари. Уж ми намериха синузит, пих лекарства, температурата се потуши за малко и сега пак я имам. Днес си направих ПКК и ме притесняват някои неща:

НСТ/хематокрит/ - 0.365    при реф.ст/ст за жени - 0.37-0.47

МСV/среден еритр. обем/ - 80.6    при реф ст/ст 86-110

PLT/тромбоцити/ - 207, което май е добре, и RBC/ериторцити/ - 4.53, което е в норма също

MPV/среден тромб. обем/ - 5.1   при реф.ст/ст 8.1 - 12.4

Притеснява ме много пониженото ниво на средния ериотроцитен и тромбоцитен обем, и нзн на какво може да се дължи, дали е нещо сериозно.
Цитирай

Варна

Rozi4ka, съмнявам се, че ще получиш друг съвет, освен да се консултираш с добър специалист-хематолог, (най-добре практикуващ в университетска болница). Аз мога да помогна с координати на лекари във Варна (на лични), ако желаеш.
Цитирай
re6ih da se vklu4a v tozi forum, za6toto i az imam trombociti 780 ot avgust minalata godina sled tejka bremennost i predhodq6to martvorajdane. Jiveq v Ispaniq i hodq na hematolog tuk. Ot vsi4ki izsledvaniq mi izleze JAK2 polojitelen. Hematologa mi obqsni, 4e ot tova sledvat tri vazmojni zabolqvaniq: policitemiq vera, esencialna trombocidoza ili mielofibroza. ZA da se ustanovi koq ot trite e 6te otida da mi napravqt biopsiq na kosten mozak na 19. 03. Mnogo sam pritesnena ot prognozata na tezi zabolqvaniq, taka mi se iska da si otgledam deteto... Ako nqkoi ima pove4e informaciq ili prosto shoden na moq problem 6te se radvam da mi otgovori
Цитирай

здравейте и от мен! искам да споделя с вас , аз имам подобрение,но е вариращо,така че за утре не се знае newsm78,на мен хидреята ми деиства добре,след 1г и полвина от 1800 тромбоцитите ми са в норма ,но както казах всичко е относително и чесно да ви кажа имам надежда , че есенциалната тромбоцитемия е лечима, а и още нещо искам да споделя една уникална рецепта; алое вера-растение се изцежда,към сока се добавят 2 части мед и 3 части домашно червено вино,това се пие трипъти на ден по една кафяна чаша преди хранене.резултата е невероятен Blush
Цитирай
Здравейте,аз също имам такъв проблем.Моите тромбоцити са 900
Цитирай
Здравейте на всички във форума.Аз съм семейна жена от Берковица и съм на 34 години.През 2001 година ми извадиха един зъб и оттогава в София в Онкологичното болница в Дървеница ми откриха чрез пункция на костен мозък че имам заболяването Есенциална тромбоцитемия.Като тромбоцитите тогава ми бяхя 1100.От тогава през тези 8 години пиа всеки ден лекарството Хидреа.Това заболяване е рядко и за съжаление няма до кой да се допитам за мнение и съвет.Близките ми са се примирили с мисълта да си пиа хапчетата постоянно и така да си живея.За първи път се интересувам в нета за хората с това заболяване с надеждата да разбера къде и към кого мога да се обърна за помощ.Сега си поддържам тромбоцитите около 500-600 като всеки месец си правя кръвна картина.Интересувам се живо за всичко свързано със тази болест,с надеждата да науча нещо полезно с което мога да си помогна.Града ни е малък и само аз тук съм с тази болест,личният ми хематолог е в Монтана и той ми следи състоянието.Казва ми да си вземам редовно лекарствата и да хода на проверки всеки мисец.Така минаха вече 8 години,но аз се притеснявам дали това е правилното лечение,тормозя се така ли ще живея постоянно на тези лекарства,колко ще живея,няма ли други начини,смяна на лекарствата,трансплантация,къде да отида и към кой да се обърна за помощ.На всичките тези въпроси очаквам да намеря полезна информация тук със сходните заболявания на хората като мен.Надявам се че ще намеря помощ и съвет и ще мога да продължа напред.Успех на всички!
Цитирай

В сърцето на едно мишле

Bonitka моите тромбоцити варират 600-700,рядко са били 800,пия само по1табл,аспирин протект Smile
Аз ходя при един лекар в София на контролни прегледи,в началото ходех всеки месец,а сега ходя на контролни на 3мес,ако искаш мога да ти дам координати,пиши ми на лични  Wink
Yee  как си мила  Hug
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-218 от 218 отговора