Завишени тромбоцити,моля за съвет... :(

  • 186 821
  • 218
  •   1
Отговори
# 180
Здравейте, малкият ми син (почти на 3 г.) е със завишени тромбоцити (618). Разбрах го случайно при рутинни изследвания. Личната лекарка няма представа на какво може да се дължат при положение, че другите показатели са в норма. Между другото той напоследък много боледува - има възпалена трета сливица, която скоро ще вадим. Пи няколко антибиотика заради отити. Смятам скоро да повторя изследванията и да видя дали пак ще са толкова високи, а след това да търся и хематолог. Ако някое друго дете е имало такива проблеми, моля ви, споделете.

# 181
  • Мнения: 965
pamimarti  понякога завишените тромбоцити се дължат на възпалителен процес,така че възможо е да е от сливиците... Пусни пак изследвания и ако са така се обърни към лекар .
Yee  ти какво мислиш ?

# 182
  • Варна
  • Мнения: 428
Pamimarti, съгласна съм с Цеци, вероятно тромбоцитите са повишени заради възпалената сливица. След като сте решили да я вадите, направете изследване след като мине операцията, дано всичко тогава да е наред!

# 183
Благодаря ви за бързите отговори. Лек ден и здраве на всички.

# 184
  • Мнения: 26
Здравейте!
Моля да ме извините за това, че се включвам във вашият разговор, но попадайки случайно на линка не се сдържах...
По професия съм лекар-хематолог.
Прочетох написаното до тук и реших да се регистрирам, за да ви кажа нещо простичко:
ХОРА, МАЙКИ- ТОВА ,КОЕТО ПРАВИТЕ ТУК Е УЖАСНО!!! ОТ ПРОЧЕТЕНОТО МИ НАСТРЪХВАТ КОСИТЕ! НЕ ЗНАМ КАКВА СМЕЛОСТ СЕ ИЗИСКВА БЕЗ ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ, БЕЗ ВЪОБЩЕ ДА СЕ РАЗБИРА ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС, ДА СЕ ДАВАТ ОЦЕНКИ ЗА СПОСОБНОСТИТЕ НА ЛЕКАРИ И ДА СЕ РАЗДАВАТ ЛЕКАРСТВА! ОТ ПРОЧЕТЕНОТО ДО ТУК ВИЖДАМ ОСНОВНО НЕГРАМОТНОСТ И НЕКОМЕПЕТНТНОСТ , ПОДПЛАТЕНИ С ДОБРА ДОЗА ИЗЛИШНО САМОЧУВСТВИЕ И ДОБРИ НАМЕРЕНИЯ! ЧУДЯ СЕ САМО ОБАЧЕ НЕ СИ ЛИ ЗАДАВАТЕ ВЪПРОСА ДАЛИ С НЕЗНАНИЕТО СИ НЕ ВРЕДИТЕ ПОВЕЧЕ, ОТКОЛКОТО ПОМАГАТЕ С НЕКОМПЕТЕНТНИТЕ СИ МНЕНИЯ?
ХОРА, ЗАМИСЛЕТЕ СЕ! АКО СТЕ ЕЛЕКТРОТЕХНИЦИ- ДАВАЙТЕ СЪВЕТИ ЗА ЕЛЕКТРИЧЕСКИТЕ МРЕЖИ, АКО СТЕ ИНЖЕНЕРИ- АКЪЛ ПО НЯКОЯ МАШИНА, АКО СТЕ АРХИТЕКТИ-КАК СЕ ПРАВЯТ КЪЩИ! ДОРИ И ДА СГРЕШИТЕ- ПАРИ СЕ ПЕЧЕЛЯТ! ЧУДЯ СЕ САМО ЗАЩО РАЗДАВАТЕ ЩЕДРИ СЪВЕТИ ЗА ЗДРАВЕ, СЛЕД КАТО ОТ ТЯХ НЯКОЙ МОЖЕ ДА ПОСТРАДА! УЧУДВАМ СЕ И ОТ ЛЕКОТАТА, С КОЯТО БОЛНИ ХОРА СЕ ДОВЕРЯВАТ НА АНОНИМНИ ПИСАЧИ, НО НЕ И ВОДЕЩИ СПЕЦИАЛИСТИ!
ОТ СЪРЦЕ ВИ МОЛЯ- ЗАМИСЛЕТЕ СЕ! ОСЪЗНАЙТЕ ОТГОВОРНОСТТА, КОЯТО ПОЕМАТЕ - С НЕЗНАНИЕТО СИ ДА ОБЪРКАТЕ ЧУЖД ЖИВОТ!!!

ИНАЧЕ НА ВСИЧКИ ПОЖЕЛАВАМ ВЕСЕЛИ КОЛЕДНИ И НОВОГОДИШНИ ПРАЗНИЦИ!
БЪДЕТЕ ЗДРАВИ, ОБИЧАНИ И ЩАСТЛИВИ!   bouquet

# 185
  • Мнения: 965
Това пък какво беше????????????????????????????????????????
Някой да е накарал някой насила нещо да направи или да приложи лечение?????????
Ние даваме своите мнение,а не ги налагаме!!!
Незнам къде сбъркахме????Аз лично съм получила доста компетентна информация,поне аз така мисля и така го чувствам от някои момичета,като напр. Yee  .Но тя никога не си е наложила мението,просто го е изразила!!!
Yee къде сии ? включи се моляте  Sad .................
Realll  щом сте лекар-хематолог какво е вашето мнение за нашето заболяване?????

# 186
  • Мнения: 26
cecitooo, написъл съм го МНОГО ЯСНО- всеки да дава съвети там, където е компетентен. Yee може да е осведомена донякъде, но категорично не е компетентна. Доста от съветите и биха предизвикали в мен смях, ако не ставаше въпрос за чуждо здраве. Завиждам на куража и.... Това, че продължаваш да я търсиш като авторитет показва, че съм бил прав и в останалото, което написах, за съжаление...  Sad

Първо прочетете какво пише за миелопролиферативните заболявания като цяло. (стр. 27)

http://dolor.hit.bg/lib/int_med/hemato/wbc.pdf

 В този текст написаното за полицитемия вера важи и за есенциалната тромбоцитемия. Авторът доц. Петър Апостолов просто ги е събрал на едно място, защото в много отношения заболяванията имат много общо. ако има нещо неясно- може да отговоря някой друг път, когато пак намина през форума!

# 187
  • Варна
  • Мнения: 428
Съжалявам, малко късно се включвам. Тъй като явно възмущението е насочено към мен, ще кажа следното... Незнам с какво съм предизвикала такава гневна реакция, последното нещо, което искам е да объркам някого... Cry

Не веднъж аз лично съм изтъквала, че не съм медицинско лице и това, което казвам е мнение на лаик. Смея да твърдя, че съм компетентен пациент, но не и професионалист.  Не мисля, че който е достатъчно интелигентен да намира информация в интернет, е толкова глупав, че да следва сляпо анонимно мнение, което е прочел. Wink

Ако уважаемият лекар-хематолог Реал иска да помогне, нека да коментира професионално проблемите, които коментираме тук, а не да се нахвърля върху другите! Този форум има нужда от професионални съвети, а не от крещене и оплюване.

Освен това, ние тук не раздаваме лекарства или лечения, не поставяме диагнози, а просто обменяме опит, информация и се подкрепяме в трудния път на пациенти или близки на пациенти. Това е смисълът на нашата тема тук, а не да лекуваме хора.

А ако някой лекар си мисли, че пациенти не са компетентни или достойни да преценяват и коментират негови действия - много се лъже!

По отношение на линка, който Реал е изпратил,аз мисля, че информацията е много остаряла  - специално за полицитемия вера. Има и нови диагностичните критерии, част от медикаментите са морално остарели. Като радиофосфор например. Никой никъде вече не лекува така. Анагрелид не само че не е препарат в експериментална фаза, но вече е добре познат и доста компрометиран медикамент (поне по мнение на британски и американски хематолози).

Може би Реал е наясно, че в цял свят има пациентски групи за взаимопомощ - особено американците са много активни. Тези групи биват подкрепяни от лекарите, дори лекари от реномирани клиники като Мейо дават своите съвети в такива форуми, камо ли да ги охулват.

Не искам да има конфронтация в тази тема, моля нека да бъдем градивни и да си помагаме. Ако Реал има желание, моля да коментира проблемите, които обсъждаме тук, аз само ще питам  Hug

Весела Коледа на всички!

Последна редакция: вт, 23 дек 2008, 21:01 от Yee

# 188
  • Мнения: 965
Yee Весела Коледа  Hug

# 189
  • София
  • Мнения: 39 740
Мислех да пускам тема, но добре, че мернах линк към тази.
Днес взех резултатите от изследванията на малкия. Това са изследванията - http://docs.google.com/Doc?id=dcj85925_2gk5rnmfj

Забелязах, че има леко повишение на тромбоцитите. Признавам си, притесних се. А след като прочетох и някои неща в нет-а - ошашках се.
Направих консултация в правителствена.
Ще направя нови контролни изследвания на малкия. Въпросите, които се въртят в главата ми са - от какво се получава едно такова завишение, какво мога да очаквам.

# 190
  • Мнения: 965
AnMary  може да попиташ Realll ,той ни критикува ние като даваме мнения.......................
Весел празник  Hug

# 191
  • Мнения: 27
Здравейте на всички и Весела Коледа!!!  Gift
  Не съм писала от много време защото още нямаме нет в квартирата ни в Мадрид. Сега съм на гости в България и се възползвам newsm53.
  С моите изследвания нищо не става, взех си епикризата от лекарката при която ходех и сега ще се местя в друга болница, по- близо до дома ми. На 22-ри януари имам среща с гинеколог да видим повторението на анализа за СА125. Иначе с аспирина си продължавам. Слава на Господ се чувствам добре.  Hands Thumbsup
  Цеци ужасно е това което си преживяла. Аз ако един ден не пия аспирин (когато съм в цикъл) на другия ден веднага се чувства разлика, кръвотечението ми намалява.
  Yee дано съпругът ти се чувства добре и си прекарате добре празниците.
 Съгласна съм с Realll, че тук компетентността ни не е като на лекар, и че е редно всеки да дава съвет в областта в която е най-компетентен, но все пак форуът е за заболяването и всеки иска да сподели. Споделайки с някого, дори и анонимен аз осмислям положението си, олеква ми и спестявам тази тема на близките си. Наистина ще е хубаво да четем и мнението на лекар специалист и нека всеки сам да си прави извод след това.

Весела Коледа още веднъж и положителни емоции!!!
 newsm03

# 192
  • Варна
  • Мнения: 428
AnMary, при мен не се отваря линка, но няма значение. Най-добре да потърсиш детски хематолог за консултация. Обикновено лекарите първо търсят някакъв възпалителен процес, който да обясни повишение на тромбоцитите.

Саси, Весела Коледа! Всичко хубаво през Новата Година, най-вече здраве!
... много си права за форума като вид отдушник, за мен също е нещо такова..

# 193
  • София
  • Мнения: 39 740
Може и аз да не съм успяла да го шерна както трябва.

PLT 507 G/L

Възможно ли да е има завишение на тромбоцитите без друго изменение в кръвната картина? Аз съм в рискова група, мама има рак на гърдата.

# 194
  • Мнения: 26
Съжалявам, малко късно се включвам. Тъй като явно възмущението е насочено към мен, ще кажа следното... Незнам с какво съм предизвикала такава гневна реакция, последното нещо, което искам е да объркам някого... Cry

Не веднъж аз лично съм изтъквала, че не съм медицинско лице и това, което казвам е мнение на лаик. Смея да твърдя, че съм компетентен пациент, но не и професионалист.  Не мисля, че който е достатъчно интелигентен да намира информация в интернет, е толкова глупав, че да следва сляпо анонимно мнение, което е прочел. Wink

Ако уважаемият лекар-хематолог Реал иска да помогне, нека да коментира професионално проблемите, които коментираме тук, а не да се нахвърля върху другите! Този форум има нужда от професионални съвети, а не от крещене и оплюване.

Освен това, ние тук не раздаваме лекарства или лечения, не поставяме диагнози, а просто обменяме опит, информация и се подкрепяме в трудния път на пациенти или близки на пациенти. Това е смисълът на нашата тема тук, а не да лекуваме хора.

А ако някой лекар си мисли, че пациенти не са компетентни или достойни да преценяват и коментират негови действия - много се лъже!

По отношение на линка, който Реал е изпратил,аз мисля, че информацията е много остаряла  - специално за полицитемия вера. Има и нови диагностичните критерии, част от медикаментите са морално остарели. Като радиофосфор например. Никой никъде вече не лекува така. Анагрелид не само че не е препарат в експериментална фаза, но вече е добре познат и доста компрометиран медикамент (поне по мнение на британски и американски хематолози).

Може би Реал е наясно, че в цял свят има пациентски групи за взаимопомощ - особено американците са много активни. Тези групи биват подкрепяни от лекарите, дори лекари от реномирани клиники като Мейо дават своите съвети в такива форуми, камо ли да ги охулват.

Не искам да има конфронтация в тази тема, моля нека да бъдем градивни и да си помагаме. Ако Реал има желание, моля да коментира проблемите, които обсъждаме тук, аз само ще питам  Hug 

Такаааа... Празниците поотминаха и сега вече няма да имам задръжки, че ще разваля нечие настроение...
Изключително съм възмутен от коментарите по адрес на уважавани от мен колеги, действията на които вие коментирате с изключителна некомпетентност и невежество,че и тълкувате според това, което на вас ви се иска, не според това, което е нужно. Не знам от къде това самочувствие да давате оценки за професионализма на този или онзи лекар. Единственото, което можете да коментирате е ДАЛИ СА ВИ ОБЪРНАЛИ ВНИМАНИЕ, КОЕТО НЯМА НИЩО ОБЩО С ЧИСТО ПРОФЕСИОНАЛНИЯТ ПОДХОД ПРИ РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМА ВИ. 
Линкът, който ви оставих е не да четете и да се самолекувате, а да добиете обща представа за болестта си и това съм го написал ясно. Въпреки че някои от лекарствата са остарели и има нови, останалото си важи с пълна сила. Описани са и принципите в диагнозата и не знам кое точно уважаема ентусиастка Yee не ти харесва. Може би ти е време да си напишеш собствен интеренет учебник. Относно мненията които рапространяваш за Анагрелида искам да те попитам ти точно колко болни си лекувала с Анагрелид и какви други по-добри предложения имаш? Това ,че четеш е много добре, рабира се, обичам осведомени пациенти, но това, че се опитваш да разбираш неща без да разполагаш с пълната информация и най-вече без да имаш собствен опит- това вече си е патология... Точно по същия начин дяволът чете Евангелието... В мрежата можеш да прочетеш много неща - от "осанна" до "разпни го". Това, което те  прави професионалист, освен четенето, е практиката и опита , който трупаш. А това не го пише в нито един учебник. И още нещо: БОЛЕСТИТЕ НЕ ЧЕТАТ УЧЕБНИЦИ! -стара медицинска поговорка. Така че принципният подход изисква две неща : Не се бъркай там, за където не си учил. Второ: Като раздаваш съвети знай, че можеш с най-добри намерения да объркаш нечий живот. Не знам как точно би живяла с това.
Аз от своя страна обещавам, че от време на време ще наминавам към форума и когато имам време (а то не е много), ще коментирам това, което си заслужава и ще се опитвам да съм полезен от разстояние.
А вие- в крайна смека постъпвайте според съвестта си и интелигентността си.

Общи условия

Активация на акаунт