За маслините да питам...

  • 12 628
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1 312
Извинявам се,че цяла тема пускам по въпроса Rolling Eyes,но ме занимава напоследък въпроса newsm78:
Маслините плод ли са,зеленчук ли са?
Четох малко тук,там,но към кои спадат не разбрах Blush.
И колко са калорични според вас?
Чудя се защо в повечето диети не са забранени за консумация,пък от друга страна са си чисто олио/зехтин/... Thinking

# 1
  • Мнения: 6 243
Плод са.
Бях чела, че ена маслина има 8 ккал. Според мен са напълно диетични. Освен ако не изядеш цяло кило.

# 2
  • Мнения: 2 199
В 100 гр маслини калориите са 147
Препоръчват ги в диетите защото са полезни  Wink
диетични разбира се Wink

# 3
  • Мнения: 3 641
Много са полезни наистина. Почти всичко готвя съ зехтин.Свекърва ми изпратин от Гърция един направен от костилките на маслините. Много специфичен вкус има Peace

# 4
  • Мнения: 27 524
Плод са. Диетични са. И зехтинът е диетичен и изключително полезен.

# 5
  • варна
  • Мнения: 1 830
Диетични са и са много полезни Hug

# 6
  • Мнения: 27 524
Не знам защо, в една медицинска енциклопедия съм чела, че при висок холестерол не трябва да се консумират маслини. Не намерих обяснение защо  Thinking Може би защото са консервирани, обработвани...

# 7
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Плод са. В 1л зехтин има около 10 000 калории. Не знам колко има в маслините, но не мисля, че са чак диетични Wink.

# 8
  • Мнения: 27 524
Е, да, ама кой ще изпие един литър наведнъж, той все пак е за по малко в салатата  Simple Smile

"Зехтинът се смята за вероятно най-добрата растителна мазнина от хранителна гледна точка, значително превъзхождаща по качества слънчогледовата, зърнените или рапичните. Да оставим настрана, че добивът на масло е най-голям. Маслиненият плод е богат на полезни вещества, и особено от общо здравословна гледна точка се препоръчва. Колкото до конкретни положителни ефекти, най-силни такива се наблюдават върху храносмилателната и сърдечно-съдовата система. Съдържа особено модерните и популярни днес антиоксиданти, с което намалява риска от атеросклероза и има подчертан протективен ефект по отношение на вредните влияния на канцерогените".

# 9
# 10
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Свекърва ми изпратин от Гърция един направен от костилките на маслините. Много специфичен вкус има Peace

Този вид зехтин е с най-ниски вкусови качества и цена. На мен лично не ми допада.

Блонди, не оспорвам качествата на зехтина, напротив не веднъж съм писала точно обратното Peace. Момичето питаше за калоричността на маслините, за това и казах колко е на зехтина Wink.

# 11
  • София
  • Мнения: 586
В таблиците за калоричност на продуктите дават различни калории за маслините - в общи линии между 115 и 150.
Според един сайт:
"Маслините съдържат 156 калории на 100 грама (черните) и 216 (зелените). Богати са на калций, калий и желязо. Стимулират отделянето на стомашен сок, затова се поднасят към аперитива."

# 12
  • Мнения: 3 641
Свекърва ми изпратин от Гърция един направен от костилките на маслините. Много специфичен вкус има Peace

Този вид зехтин е с най-ниски вкусови качества и цена. На мен лично не ми допада.

Блонди, не оспорвам качествата на зехтина, напротив не веднъж съм писала точно обратното Peace. Момичето питаше за калоричността на маслините, за това и казах колко е на зехтина Wink.
Taka е, аз за това написах, че има специфичен вкус. Иначе предупредих свеки по-вече да не изпраща такъв, ами да с епоотпусне малко Laughing

# 13
  • Мнения: 1 312
Благодаря на всички за отговорите.  bouquet

# 14
  • Мнения: 444
За да са диетични , трябва да са по безсолен модел ...

# 15
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
След като са плод защо се пропоръчват в разделното хранене в комбинация с ориз newsm78Там комбинацията между плодове и зеленчуци е забранена.

# 16
  • Мнения: 1 567
Много са полезни наистина. Почти всичко готвя съ зехтин.Свекърва ми изпратин от Гърция един направен от костилките на маслините. Много специфичен вкус има Peace

Тоззи специално не се препоръчва за консумация. Тук го използват само за горене.

# 17
  • Мнения: 27 524
След като са плод защо се пропоръчват в разделното хранене в комбинация с ориз newsm78Там комбинацията между плодове и зеленчуци е забранена.

Всички растения с една костилка са плод. С няколко са зеленчуци, макар че напоследък чета, че краставиците и доматите също се отнасят вече към плодовете. Както и тиквата. Динята, пъпешът... Оризът е въглехидрат. Доколкото знам той е ок и с плодове, и със зеленчуци, така че не виждам какво те притеснява  Thinking

От солта не се дебелее, просто се задържа вода.

Тео, разбира се, аз си разсъждавам и се чудя на глас  Hug Явно е така, щом за диети не ги препоръчват...

# 18
  • Мнения: 1 312
Доматът и тиквата са плод със сигурност.
Краставицата не съм чувала..,мисля,че си е зеленчук.
Костилковото правило сега го научавам,много е интересно.
Иначе оризът зеленчук ли е?
Аз знам,че е въглехидрат и по-скоро към житните или бобови растения се отнася.
Въпреки,че с боб,грах,леща не ми се връзва.
По-скоро житни.
Срам... Embarassed
Като се има предвид,че съм кандидатствала с биология Blush...,че и 5.85 на изпита изкарах Crazy

Общи условия

Активация на акаунт