Прехранване - възможно ли е при изключително кърмено бебе...

  • 4 469
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 129
... питам се аз - и по принцип, и в частност за моето.

От една страна, мисля си, че не е възможно: или бебето ще откаже да суче, или ще повърне.

От друга страна, според педиатрите може.

А аз гледам моя синковец - има случаи да повърне и много скоро след това пак да поиска да суче. Вярно е и, че зъбите започват да пробиват и понякога суче за успокоение. Но нали и тогава пак гълта мляко - нищо, че е за успокоение, а не за наяждане...
Също, направи ми впечатление, че когато не сме по разходки и пребиваваме повече време вкъщи (заради времето), суче чувствително по-често. От скука ли, от какво - не знам. А нуждите от мляко би трябвало да са поне подобни вчера, когато сме излизали, и днес, когато не сме.
Та така, де, чудя се дали не бъркам като предлагам гърда често. Не че винаги му запушвам устата по този начин - разбира се, гушкам го, разсейвам го с играчки и т.н., но е факт, че си наддава човекът стабилно.

Не е още съвсем кръгъл  Grinning, всъщност просто мина на една крива по-горе на тегло спрямо ръст, но мен ме притеснява тенденцията. Не че не съм чувала и за по-големи бебета. Пък и нали трябвало второ тримесечие да забави, а в нашия случай се случи обратното... аман от таблици, колко щеше да ми е добре да не ги бях виждала  Laughing
Ето и статистиката - Любен се роди 3,100кг и 49см. През първите три месеца наддаваше по 900г, а следващите два - 1,100кг и 1,000кг съответно. В момента, на пет месеца, е висок 64см.

Какво мислите вие? Възможно ли е да се стигне до прехранване с кърмене - чисто теоретично?
И още нещо - статията за голямото наддаване в Библиотеката я прочетох, искам вас да питам.

# 1
  • Мнения: 1 896
От друга страна, според педиатрите може.

Не и според нашия.  Simple Smile Според мен не му мисли, като почне да се движи повече, ще се развият нещата. Пускаш ли го достатъчно да мърда и сега?
Нашият батко се сещам, че на тая възраст пресичаше цялата стая с търкаляне по пода  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 2 467
Moята дъщеря се роди 3,880. Наддаваше доста и беше много пухкаво и дебеличко бебе ( на 5 месеца е била 7,500 кг и 68 см). Късно пропълзя, късно проходи. Но...проходи и отъня. Сега вече е съвсем кльощава (на 2г).
Нищо ви няма. Кърми, гушкай и се радвайте един друг. Сега ви е спокойното време и на двамата. Проходи ли и айдеее, ще отънеете и двамата  Hug

# 3
  • Мнения: 630
С новата тенденция да се държи бебето непрекъснато на гърдата, абсолютно е възможно. Не мисля, че всеки път когато бебето се разплаче, е гладно, а ако слагаш непрекъснато на гърдата, то си суче по навик, а не непременно от глад. Има и други начини на успокоение, все пак.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 252
Мешко106, звучиш като неуспяла кърмачка или се предоверяваш на лекаря си.
И 2 -та педиатъра, които посещавам ме убедиха да кърмя на поискване  и че кърмените деца не могат да преядат - ако кърмата им дойде в повече те я повръщат или спират да сучат. Синът ми е висял с дни наред на гърдите, но не винаги сучеше. Гърдата дава не само храна, тя дава сигурност и утеха на бебето. В най-тежките моменти гърдата винаги ме е спасявала.
Синът ми се роди едър и в първите месеци си качваше към килограм. На 6 месеца беше 11,600кг и 76см, на годинка 14,750кг и 84см. Всички ме предупреждаваха, че ще проходи по-късно, а той пропълзя на 8м и тръгна няколко дни преди рождения си ден.
Все още го кърмя, на килограми е малко над 15, а на ръст стигна 95см. Почти не се спира на едно място.
Кърми си детето и се радвай, че правиш най-доброто за него.

# 5
  • София
  • Мнения: 329
първото ми дете го гледах изрично под час за хранене , бях неопитна и неинформирана Embarassed ,но сега като му гледам снимките корема му отсрани си е добре правичък е... за разлика от дъщеря ми която в момента е на 4 месеца и като вече информирана Simple Smile давах на поискване и според всички педиатри които са я гледали тя е прехранена защото корема и отсрани е заоблен и е наддала 1.5 за 1 месец...изводите оставям за вас...

# 6
  • Мнения: 5 401
С новата тенденция да се държи бебето непрекъснато на гърдата...

Тази тенденция съвсем не е нова, а добре забравена стара! Винаги бебетата са били кърмени на поискване - от пещерната епоха, та до нашите баби. Въвеждането на режим на хранене и гледане на кърмачетата е мода от началото на 20 в., която доказано вече обърква доста неща.

Не мисля, че детето може да се прехрани с кърма, но с АМ ми се струва логично. Кърмата се разгражда до 40 мин., бебето суче неясно какво количество, винаги различно. По наблюдения върху сина ми, когато суче за успокоение, той яде 5-10 мин. и през останалото време просто се гушка и се целуваме. Имайте предвид, че когато суче за наяждане, може да стои на цица над 30 мин., макар и на почетната възраст от почти 1,5 год.

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Прехранване е възможно и при кърмените бебета, особено когато майката има много мляко и силен рефлекс на потичане. Тогава дори лекото дразнене, когато бебето се опитва да суче за комфорт, предизвиква силен поток мляко - затова тези бебета по правило не обичат да сучат за успокоение и някои от тях се отбиват рано, но все пак повечето успяват да овладеят прекомерната струя с порастването.
Само че при бебета, които се прехранват, има куп признаци за това - бебето наддава с много по-бързи от обичайното темпове (повече от 500гр седмично не само в първите 2-3 седмици), има колики, неразположение, експлозивни зелени изхождания, мокри и цапа доста повече от обичайното количество памперси и като цяло е неспокойно, ревливо и изпитва явен дискомфорт.
Това няма нищо общо с обичайното често предлагане на гърда за успокоение - бебетата чудесно знаят кога колко искат да сучат, а след първите няколко седмици - и как да сучат, така че да получават това, което искат, т.е. комфорт, а не мляко. Затова при нормален ход на кърменето е много трудно да се стигне до прехранване.
В конкретния случай не мисля, че има такова нещо Grinning

# 8
  • Мнения: 129
Много ви благодаря!  Hug

# 9
  • Мнения: 34
първото ми дете го гледах изрично под час за хранене , бях неопитна и неинформирана Embarassed ,но сега като му гледам снимките корема му отсрани си е добре правичък е... за разлика от дъщеря ми която в момента е на 4 месеца и като вече информирана Simple Smile давах на поискване и според всички педиатри които са я гледали тя е прехранена защото корема и отсрани е заоблен и е наддала 1.5 за 1 месец...изводите оставям за вас...

Много странно мерило за прехранване е изпъкналият корем.  Shocked Коремът на едно бебе няма мускулите, които да го прибират назад, и за това знам че е напълно нормално бебета до няколко години да имат изпъкнали коремчета като на Буда.  Laughing Педиатърката ми в САЩ и книжките така твърдят.
 
А пък за прехранването, изобщо не се тревожа. Нали за това кърмим на поискване! hedra, благодаря за прекрасното обяснение!   bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 329
ne govorja za izpuknal a za raz6iren korem... Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт