Граждански Брак

  • 7 496
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 337
Въпроса ми е следния:
Какви документи е необходимо да се вземат и представят при сключване на Граждански брак. От къде?
Какви са тромавите процедури. Питам за най-опростеното, без суетене .
Може ли без уговорка, ако имам необходимите документи да сключа такъв в който и да е български град. Тоест отивам някъде и хоп -готово.
Заплаща ли се нещо през седмицата или почивните дни?
Моля, ако някой знае нещо прясно да пише, четох в интернет но всичко ми се стори толкова заплетено
 Sad

# 1
  • Мнения: 3 675
Копирам инфо от друг форум, за да се ориентираш.
Моят адрес по лична карта е в Пловдив, но се жених в София и не ми беше нужен преглед, или печати, нито пък бележка от Психодиспансер. Сватбата ми беше на 21 май 2005. Ние занесохме в гражданското 4 дни преди сватбата - 2 попълнени декларации (бланките за тях ни дадоха от Пиротска 10 когато си платихме музиката и тъпия "семеен буквар"  ), фактурата за платено озвучаване на церемонията, двете лични карти и две медицински, които ни издадоха в клиника "Санус", която е на етажа под "Радостни обреди" на Пиротска 10. Медиценските струваха 13,5 лв. на човек, стават точно за 30 мин. и в обредната зала ги приеха без проблеми.

# 2
  • София
  • Мнения: 388
По принцип лицето, което има правомощия да сключва граждански брак е кметът - всички служители в ритуалните зали са пълномощници на кмета, но в по-малките градчета или села, може да ви бракосъчетае директно кметът - това, което се изисква са попълнени декларации, лични карти и медицински (бележка от психодиспансер вече не изискват). По принцип самото сключване на брак е безплатно, естествено за да ти вземат паричките слагат такси - за осветление, озвучаване и т.н. - но ако си през седмицата и не искаш тези екстри, минаваш безплатно. При сключване на брак не ти искат удостоверение за местожителство, така че можеш да го направиш в която част на България си избереш.

# 3
  • софия
  • Мнения: 2 140
Абе на нас ни струваше парички сключването на граждански брак-84лв.

# 4
  • София
  • Мнения: 388
Абе на нас ни струваше парички сключването на граждански брак-84лв.
Това е защото сте били през уикенда и с церемония - тогава няма как да се разминеш. Без церемония може само през седмицата.

# 5
  • Мнения: 337
Ние искаме без церемония, музики и тем подобни, но още не сме си избрали град, или на морето или в някое малко градче старо, абе незнам, ама откъде да взема тези декларации, ами изследвания. правят ли или само ти дават медицинско, питам да знам дали ще се мотаем много и дали ще трябва свободен ден да си взимам. И дали ако се натресем в някой град веднага  може да минем процедурата?
АА а кумове трябва ли? Извинете за тъпите въпроси, ама като незнам??? newsm78

# 6
# 7
  • Мнения: 238
Чак с натрисане малко ме съмнява да стане... идеята да отидеш и да се запишеш предварително е да имат време властите да проверят дали някой от вас вече не е омъжен (оженен) за да не се получи конфузна ситуация Simple Smile. За това може би има минимален предварителен срок  Thinking
Иначе скоро сключих граждански брак и времето загубено около формалности беше минимално - 20 минути за да си дадем данните, вземем декларации и запишем дата в обредна зала (мисля, че струваше 25 лв за час през седмицата); 45 минути за 2 медицински в ДКЦ (успяхме сутрин преди работа и струваше около 15 лв на човек); 3 дни преди датата отидохме в съответната зала за да занесем декларациите и медицинските (20 минути пак преди работа).
Не ми се наложи да вземам отпуска за да организираме гражданския брак  Peace


Забравих.... кумове трябват - това са така наречените свидетели Simple Smile Може да хванете двама от улицата с лични карти стига да им подадете данните когато отивате да занесете декларациите и медицинските в обредната зала.

И на самото разписване не забравяйте своите и на кумовете лични карти. Успех в семейния живот!  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 175
Взимате си документи от "Пиротска" 10, попълвате ги, заявявате че не желаете никакви церемонии, музики и подобни, назначавате си час за през седмицата, в коята ритуална зала ви е удобно, правите си две медицински и толкова. Самото подписване е абсолютно безплатно и ако ви поискат някакви пари, значи ще ви пробутват нещо нежелано.  Flutter

# 9
  • Мнения: 337
Мерси на всички
Ние отдавна живеем заедно ама решихме да си "турим подписът", както се подмайтапи една баба с нас.
Значи кумове, остава някой да се навие да пътува с нас, като решим къде, аз мразя да планувам, ама ще видим. Wink

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Миналата седмица сключих брак и искам да вметна, че и в поликлиниката, и в ритуалната зала изрично ме предупредиха, че медицинските без печат от псходиспансера са невалидни.

# 11
  • Мнения: 337
Шашнахте ме, откъде да търсим психодиспансер?

# 12
  • Мнения: 2 100
Ние се женихме тази година и никакъв психодиспансер не се е налагало да посещаваме. Искаха да имаме медицинско-смучкат малко кръв и бам изследванията са готови. Става най-много за ден. Трябват личните карти на кумовете(по скоро копие). После отидохме с гореспоменатите документи и личните ни карти карти в Гражданското и подадохме молба. Тук се плаща доколкото знам. Е, през седмицата е по евтино(40 лв. май). Но молбата трябва да се подаде 30 дни поне преди датата на сватбата.

# 13
  • София
  • Мнения: 388
И ние минахме без психо - преди няколко месеца. Имай предвид, че медицинските важат 1 месец, така че го съобрази с датата на подписването.
Иначе на мен личният ми лекар ми ги написа и за мен и за мъжа ми, без дори да го е виждал и без да правим никакви изследвания. Но пък някои са по-строги и не можеш да минеш така, най-добре се обади на личния си лекар да го питаш. Иначе в София декларациите ти ги дават като отидеш да си запазиш дата, но предполагам, че ако си в някой по-малък град, може би няма да е проблем да ги попълните на място.

# 14
  • Мнения: 782
Бракът си е отговорност! Затова най-добре отиди там където си решила да подпишете и питай в община , кметство или читалище /ако е селце/,  какви документи са ти необходими. На нас ни искаха попълнени декларации, медицинсо свидетелство /психодиспансер е там където се водиш на отчет, по местожителство/ и ксерокопия на личните карти + тези на кумовете. Всичките тези документи ги носих в общината, избрах си дата и платих 30лв. Отнема малко време, но не е като без хич Simple Smile Все пак сме в България, а не в Лас Вегас Laughing Желая ви успех!!!

Общи условия

Активация на акаунт