Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Деца от 1 до 6 г.
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора

на върха

Едно време правехме едни фигурки от солено тесто. Оставяха се да изсъхнат и после се оцветяваха. Та въпросът ми е, някой знае ли пропорциите за това солено тесто?
Цитирай

БГ - София

Здравей,
Мисля, че беше 2 с.л. сол, 1 ч.ч. вода и брашно колкото поеме до твърдо тесто. После фигурките могат да се изсушат във фурната на много слабо за да не се спукат.
Успех
Цитирай

Sofia

Пропорцията е равни части сол и брашно, а вода колкото поеме.
Цитирай

у наше "село"

Това е чудесна идея. А с какво и как се оцветяват фигурките
поздрави
Цитирай

С бои за яйца, примесени във водата за тестото например!
Впрочем сега използвам да се запася с бои за яйца за подобни цели, защото после изчезват от пазара.
Могат да се пекат и нормално, не са ми се пукали.
Цитирай

на върха

Мерсаж за отговорите:) Днес ги пробвахме и двете рецепти. Тази с равните части сол и брашно стана по- сполучлива:)

Оцветявам фигурките с каквото ни попадне. Най хубави станаха с темперните боички. Щерката много се постара, а аз после и лакирах фигурките с лак за дърво. Сега ги чакаме да изсъхнат и ще си имаме чудесна велигденска украса #Milti
Цитирай

Ottawa, Canada

Цитат на: luluto
Мерсаж за отговорите:) Днес ги пробвахме и двете рецепти. Тази с равните части сол и брашно стана по- сполучлива:)

Оцветявам фигурките с каквото ни попадне. Най хубави станаха с темперните боички. Щерката много се постара, а аз после и лакирах фигурките с лак за дърво. Сега ги чакаме да изсъхнат и ще си имаме чудесна велигденска украса #Milti

А на мен не ми стана тестото.  Evil or Very Mad Искам да се оплача. Не мога да разбера защо не стана. Бях приготвила много релефни формички за пластилин, за да правим таралежчета с бодли, хипопотамчета и какви ли не други животинки, обаче тестото ми изобщо не пожела да се "оформи". Накрая го сложих в една тава и го сплесках до образуването на градинка с езерце (което в процеса на печене претърпя метаморфоза и сега е хълмче Laughing ) и го опекох на слаба фурна. Още не съм го извадила, но се надявам да се изпече без да се счупи. После ще го боядисаме и ще му забием малко цветенца от чистачки за лула (аз стратегически пробих дупки, но може и те да се изчезнали като езерцето). Ако (дай боже) езерцето отново се появи, ще го напълня с вода с желатин и синя боя и ще му пусна едно патенце да плува.
Някой има ли идея защо не се получи? Сложих 50% сол и 50% брашно и малко вода.
Цитирай

на върха

Няколко предложения и съвета:
- солта е била по- едра
- сложила си малко вода и тя е била студена
Пробвай да сложиш топла водичка. Като омесиш тестото го остави на топло за 10-15 мин и пак го размачкай. Целта е солта да се абсорбира хубаво, иначе фигурките стават трошливи и се напукват при печене. Пече ги при леко отворена фурна на най- слабо.
Цитирай

Ottawa, Canada

Цитат на: luluto
Няколко предложения и съвета:
- солта е била по- едра
- сложила си малко вода и тя е била студена
Пробвай да сложиш топла водичка. Като омесиш тестото го остави на топло за 10-15 мин и пак го размачкай. Целта е солта да се абсорбира хубаво, иначе фигурките стават трошливи и се напукват при печене. Пече ги при леко отворена фурна на най- слабо.

Аз опекох "градинката" на слаба фурна с отворена врата (с риск да изгоря кучето Twisted Evil ); проблема е в тестото - ще опитам с топла вода следващия път. Благодаря!
Цитирай

Мъничко мазнина, доколкото знам аз - на две чаши брашно 1 лъжица олио май беше. Както пластелинът е леко мазен.
Цитирай

София

Според сайта за деца на BBC: 2 чаши брашно, 1 чаша сол, една чаша вода, две лъжици олио (и боя).  Но не пише дали се пече.
Цитирай

Ottawa, Canada

Цитат на: emem
Според сайта за деца на BBC: 2 чаши брашно, 1 чаша сол, една чаша вода, две лъжици олио (и боя).  Но не пише дали се пече.

Това ми прилича на пластилин - аз съм правила "домашно приготвен"; в моя имаше и малко cream of tartar. Вари се докато започне да се отделя от стените на съда и след като поистине се омесва добре с ръце. Аз го съхранявам в пластмасовите кутийки от купен пластилин и ми издържа с месеци. Бях направила 7-8 цвята миналата година - голяма играчка! Варих ги поотделно и т н. В рамките на 1 седмица дъщеря ми ги смеси до образуването на кафява непривлекателна маса.
Цитирай

в село на завоя преди Шенген

ЕДно време правехме у дома герданчета от това тесто. Имитирахме така в домашни условия едни бижута внос от ГДР май които бяха правени от зуралин (специален пластелин за печене - и сега го има).
Аз лично пропорцията  не мога да си я спомня, но отгава имах керамични бои от баща ми и с тях оцветявахме.. Би трябвало да може с акрилни бои, защото съхнат бързо и имат гланц. Или самото тесто да се оцвети предварителни на топчета с сладкарски бои (но не съм пробвала така)
За изпичането - мисля че се правеше както с целувките, просто изсушаване на ниска температура докато станат корави
Цитирай

А, да, точно рецептата на emem съм правила. Предварително разтварям боя за яйца във водичката. Става и за домашен пластелин, става и да се пече.
За да не се превръща всичко в кафява маса, не давам наведнъж всички цветове на детето, а само по два - жълт и син, да речем, червен и жълт, изобщо такива, дето и смесени си изглеждат добре  Wink
Цитирай

До хладилника, който обичам

Ъъъ, как оцветявате?
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора