Родителски амбиции ?

  • 4 399
  • 82
  •   1
Отговори
  • Мнения: 118
Да започна тази тема ме провокираха темите за самочувствието на децата и темата за висшето образование . Дали желанието децата ни "На всяка цена " да завършат "Вишо" или  непрекъснатото повтаряне , че са "Най - " ,за да имат самочувсвие ,пък макар и не дотам подплатено , не са продиктувани от собствените ни неосъществени амбиции и резултат от подтискани и непризнати комплекси ? Трябва ли децата да са жертва на нашата неудовлетвореност или желание да "блеснем" Thinking

# 1
  • Мнения: 1 896
Бих се радвала сина ми да има висше образование, дори много бих се радвала ако избере да следва точно това,което завърших аз.Не на всяка цена обаче.Изборът ще бъде изцяло негов един ден.
Непотплатено самочувствие не бих искала да има, по-скоро искам да има реална преценка за себе си и на възможностите си, да е амбициозен.Когато се справя ще го хваля , когато не успява ще го поощрявам да опитва пак.
Не бих го превърнала в жертва на амбициите си, за да 'блесна', но бих се гордяла с него ако един ден стане добър и отговорен човек.И не виждам нищо лошо в това.

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
Трябва ли децата да са жертва на нашата неудовлетвореност или желание да "блеснем" Thinking

Не трябва, но е често срещано явление. Гледам да се пазя и да не прехвърлям моите неосъществени желания на гладите на децата. А и предпочитам всеки да си осъществи неговите амбиции и така животът ни ще е по-спокоен.

# 3
  • София
  • Мнения: 8 931
Да започна тази тема ме провокираха темите за самочувствието на децата и темата за висшето образование . Дали желанието децата ни "На всяка цена " да завършат "Вишо" или  непрекъснатото повтаряне , че са "Най - " ,за да имат самочувсвие ,пък макар и не дотам подплатено , не са продиктувани от собствените ни неосъществени амбиции и резултат от подтискани и непризнати комплекси ? Трябва ли децата да са жертва на нашата неудовлетвореност или желание да "блеснем" Thinking
"Вишо" не държа да завършат, но да, имам амбиции да са с висше и не виждам нищо нередно в това. Аз съм учила, баща им също, така че няма да осъществяват неосъществени амбиции, но определно ще им помогне в живота.

# 4
  • Мнения: 3 192
И с каква цел пускаш тази тема?
Нещо не схващам - ти ли си родител с болни амбиции или ти е все едно какво ще стане с детето ти и се опитваш мъдро да засегнеш някого, на когото не му е все едно?
Освен клишета какво друго очакваш да прочетеш в нея?

# 5
  • Мнения: 17 401
За висшето и за образованието изобщо- не мисля, но това повтаряне на: "ти си най-" на такова ми прилича.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Много се старая да се пазя от родителските амбиции. С раждането на дъщеря ми реших че е по-важно от всичко е да расте здрава и щастлива. За сега удържам фронта  Embarassed

# 7
  • Мнения: 2 401
Често казвам на хлапето " Ти си най-..." и не страдам от никакви угризения от това. Искам да му помогна да изгради самочувствие и увереност, че може сам да решава какво как и кога. Иска ми се разбира се да завърши и висше, но в никакъв случай няма да го натискам. А относно професионалната ориентация нямам никакво намерение да се намесвам, защото знам, че най-важното нещо за постигането на успех е да вършиш работата си с мерак и любов, независимо каква е. Така мисля аз.

# 8
  • Мнения: 2 197
Много често срещано явление. Всеки път като прочета или чуя за детенце, записано на английски, танци, музика, плуване и 3-4 други неща ми става жал за него и за родителите му.
По въпроса за висшето образование аз мисля, че то се обезсмисли малко. Вече всичко е платено и по този повод нищо не се научава. А що се отнася до документите винаги могат да ти изкарат прекрасни квалификационни дипломи, без да имаш и понятие от това, което се предполага да знаеш. Аз примерно имам 3-то ниво английски и бизнес английски от ББС Центъра (квалитетна организация) ама не мога и две изречения да вържа. Така че ако един ден установя, че дъщеря ми наистина знае, има достатъчно обща култура и изявява желание да продължи образованието си ще я подкрепя. Но не мисля това да стане на всяка цена. Моите две висши образования не са ми помогнали изобщо - завършила съм и за инженер и за еколог пък работя в рекламата. Иначе дипломи- бол.

# 9
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Като Минзухар мисля, че най-важно е да обичаш работата си.
Не държа децата ми да имат висше образование. Има прекрасни професии, за които не е задължително да имаш диплома.

# 10
  • Мнения: 480
Само аз ли не разбрах какво питаш? Разбрах какво те е провокирало, но не разбирам какво те интересува. Би ли споделил какво е твоето мнение, та да уловя в каква посока са мислите ти?!
Не, не трябва децата да са жертва на нашата неудовлетвореност или желание да "блеснем". Децата не трябва да са ничия жертва.

# 11
  • Мнения: 118
И с каква цел пускаш тази тема?
Нещо не схващам - ти ли си родител с болни амбиции или ти е все едно какво ще стане с детето ти и се опитваш мъдро да засегнеш някого, на когото не му е все едно?
Освен клишета какво друго очакваш да прочетеш в нея?

Не  , не съм с болни амбиции. Просто прочетох в няколко теми разни разсъждения . Не ми се цитира , а и никого конкретно нямам желание да засягам . Имам простото желание да споделя с хора които не познавам , нещата които съм забелязал. Няма как да се избегнат клишетата , както няма как да предизвикаш хората да са откровени, дори скрити зад аватари и никове ,но е хубаво когато прочетеш мнение или разсъждение на хора освободени от предрасъдъци или такива , които си дават сметка , че не всичко което правят  "в името на Децата " е "За " децата.
Опитвам се да предизвикам мислене , ако щете !

# 12
  • София
  • Мнения: 39 711
Не искам да съм родител с болни амбиции, надявам се  и да не стана.
Калабалък от инженери и програмисти в къщи няма да правя. Дияна за сега е решила, че иска да е художник. Навярно само детско желание, времето ще покаже.

# 13
  • Мнения: 3 271
Интересна тема.
Засега се опитвам най-вече да им покажа или дам малко повече във всяка посока, в която погледнат. Вярвам, че ако могат да имат по-пълен поглед и да опитат различни неща ще им е по-лесно да открият пътя си. Болни амбиции засега не виждам наоколо. Сина ни върви по петите ни като мислене и интереси, щерката е много по-артистична от нас. Надявам се да открият това, което ги прави щастливи и да го следват.

# 14
  • Мнения: 50
Ще отговоря с думите на Райнхолд Меснер:"Просто смятам, че всеки човек трябва сам трябва да намери пътя си. В живота няма правилен, а собствен път. Не насочвам децата си в никаква посока."А за тези, които не знаят -Меснер не е направил от децата си алпинисти, подобно на себе си....Може да не е много по темата, но все пак, вмъквайки и своето виждане, мисля, че едно дете първо: трбва да усеща и разбира, че е обичано,второ: да му се показва, че е обичано и трето: наистина да го обичаме.......тогава амбициите изчезват!Пожелавам си детето ми да е просто ДОБЪР ЧОВЕК с главно "Ч" - останалото са подробности......

Общи условия

Активация на акаунт