ИЗРАЕЛ

  • 56 285
  • 579
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 526
Природата е много красива.
Едно от любимите ми места е Кинерет (Галилейското езеро).
 Спускайки се от възвишенията на Галилей, пред нас руква синевата на свещеното за християните езеро, на брега на което се шири във форма на древна арфа модерен град с името Тверия. Той е един от четирите свети града на Израел. В географските справочници пише, че през 19 година от новата ера цар Ирод построява върху развалините на библейския град Раката нов град и в чест на римския император Тиберий го назовава Тверий, по-късно превърнал се във важен център на еврейската духовност, преживявайки похода на кръстоносците през 1099 г., клането на мюсюлманите през 1187 г., както и мощно земетресение през 1837 г. Тук е погребан и великият Рамбам /Маймонид/, пред гроба на който всяка година евреите се покланят.
Днес със супер модерните си сгради Тверия се оглежда в кристалните води на Кинерет. Езерото заема площ от 167 кв. км /дълго е 21 км и е широко 12 км, най-голямата му дълбочина е 48 м. В него се влива, а после и оттича, свещената река Йордан. Кинерет е основният водоизточник на Израел. От него пият вода и в столицата Ерусалим, макар и древният град да е отдалечен на 200 км. При дъждовна зима, когато езерото препълва водната си чаша, вдигат шлюзове и водата му достига Мъртво море. Местните хора твърдят, че водите на Кинерет са лечебни и затова тук има много модерни хотели и туристически бази.
Недалеч от Тверия се намира мястото, където са станали такива важни събития за християнството, като чудото, когато Христос нахранва всички гладни с един хляб и две риби, където пред своите ученици Христос върви по водата, укротява щорма и пълни с риба мрежата. На същото това място се издига - сред великолепен парк, малка църква, в основата на която са запазени частично мозаечни плочи от IV век, част от базиликата, построена още при император Константин. Всъщност, тази църква е престроявана много пъти, но мозайките винаги са оцелявали, съхранявайки в себе си спомените за чудото. Те и днес поразяват с ярките си цветове. Тук Христос назовава пред ученицте си и свещените осем християнски ценности. Съвсем близо е и църквата "Свети Петър", територия на Ватикана. Счита се, че на това място Христос за трети път говори със своите ученици след възкръсването си и е обещал на Петър ключа от небесното царство. Тук са се разделили Петър и Павел, поемайки всеки своя път за проповядването на християнството. Тук са и свещените камъни във форма на сърце, по които Христос влиза в езерото, за да спаси хората от бедстващи лодки.
На юг Кинерет се оттича отново като река Йордан. Точно на това място, където езерото се преражда в река, е свещеното място, където Йоан Кръстител кръщава Христос. Всяка година тук идват хиляди и хиляди християни, за да се поклонят. Около свещеното място е построен великолепен туристически комплекс.

Последна редакция: пн, 10 дек 2007, 18:25 от Tali Dan

# 31
  • България
  • Мнения: 1 090
Петя,поздравления за темата!  bouquetТо се знае,че и аз съм наредена тук да чета!
Много ми е интересно и любопитно всичко, свързано с Израел.Понеже не знам почти нищо,с голям интерес ще следя темичката.
Вярно ли е, че не можете да имате коледна елха? newsm78Това го гледах на един филм...
И какви неща си майсторила,може сериозно бизнес да завъртиш,браво!  bouquet

# 32
  • Мнения: 914
heureuse  Не мисля че е имало някакво споменаване а напротив откриват е много общи неща даже преди да се започне темата  бе изказано
 
Тали дан   Наскоро гледах едно предаване за това че преселниците от бившия Съюз правят и някои проблеми ,като си налагат своите методи на преподаване в училищата и предпочитат да си имат училища различни от другите преселници  newsm78 Кой е най голям процент на преселниците ,от коя държава
 

За мароканските и българските евреи знам че са едни от първите когато се създава Израел
така ли е  newsm78

Вярно ли е че много евреи когато получат гражданство се завръщат по родните земи

# 33
  • Мнения: 1 526
svear има руски частни училища, който са признати от министерството на образованието. но са 2 можеби три. Ощо взето на учителите се дава голяма свобода що се отнася до начина, по който е поднесен материяла. Но разбира се са длъжни да са придържат към програмата.
Дали се връщат- връщат са тези на който не им е добре. Познавам доста българи върнали се в Бг. А познавам и такива, които след връщането се върнаха пак обратно тук  Mr. Green.
Точно днес ми поподна интересна информация за изработен от Путин план, с който цели да привлече обратно емигрантите от Русия. Поне ценните. Обещава връщане на руско гражданство (на тези които се го загубили), апартаменти в Москва и работа. Доколко е истина- не знам. Мисля, че емигрантите от бившият СССР са най- много. Но има и доста поляци, аржентинци, мароконци, туницаици, персийци и т. н. Има дори и американски и канадски емигранти ( да се чуди човек).

# 34
  • Мнения: 914
Тали дан благодаря   bouquet
Аз докато живеех в Одеса имаше мои познати дето  много пътуваха  Blush и толями пари правеха
 За тази божествена природа която разказваш  наистина съм гледала много предавания по тв и най голямо ми е желанието да отида по тези места
Представям си където всяка стъпка е историческа и отвсякъде се чувства божественост и поклонение Чувала съм че природата е като в рай 

Щастливи са тези които са видели тези места   bouquet

# 35
  • Мнения: 11 747
Въпрос от мен - какво по-точно е хамса? Украшение от злато или? Нещо като ръка ли представлялва, какво символизира и за какво служи? Традиция е да се дава на децата ли?

Друг въпрос - при вас като е 5768г, ако не сгреших, вие така ли си го пишете официално.В смисъл, че по документи се пише тази година, а информативно си знаете, че в Европа е 2007г? Thinking

# 36
  • Мнения: 1 526
Хамса е на арабски и означава пет. Дошла е явно с изселниците от арабските страни. .Ролята на хамса-та е да хване на входа на дома лошите очи и да предпази домакините от черна магия и помисли. Ако се загледаш на аватара ми, това на вратът ми е също хамса  Sunglasses. Има ги в най- различни размери и цветове. За окачане на стена, за ключодържатели, пръстени, гривни, обеци...




За датата- официално се пише 2007 г. навсякъде, по всички институций. Изключение правят само религиозните училища. Аз все губя бройката на годините, защото те не се пишат с цифри, а със съответните букви от азбуката например тази година е- תשסח . ( произнася се тет, шин, самех, хет) никой не казва- 5768.
Стигнахме до темата за еврейските месеци. Ще разкажа по- късно защото ме чакат да чета приказки за лека нощ!

# 37
  • Мнения: 1 199
Блажодаря много Тали Дан  bouquet
Ама аз продължавам с въпросите Mr. Green Embarassed
Понеже живея в еврейски квартал и в град с голяма еврейска общност, ми правят впечатление някои неща, за които се опитвам да си намеря обяснение, ама не знам дали е правилно. Та виждам различни религиозни групи сред еврейската общност, които живеят обособено в различни квартали и мисля че всяка група ходи в свои синагоги. Има ли такова нещо и в Израел? И тези религиозни групи са се оформили в зависимост от региона от който са имигрирали ли? Примерно евреите от мароко да ходят в свои си синагоги, евреите от Русия в други и т. н.? Откъде са дошли ортодоксалните евреи (тези с плитчиците)?
Предварително благодаря!  bouquet

# 38
  • Мнения: 1 526
Хм, по религиозните въпроси не съм много добре запозната. Мой приятел, живеещ в Бостън твърди, че там има повече ортодокси отколкото тук и аз съм склона да му вярвам  Joy. В Израел те живеят в Ерусалим. Знам, че някои не признават съществуването на държавата, която ги храни.
За синегогите- да, много правилно си забелязала. Мароканците се ходят в тяхни, тунизайците в техни, парисите и те. Общо взето се предава от баща на син. Но ако влезнеш в "чужда" синагога няма да те изгонят, най- много да те поразпитат.

Намерих един интересен разказ, не е мой но ще го споделя с вас.

"Няма нужда да лъжете, тук всички сме евреи."
(надпис на митницата на аерогара "Бен Гурион")

В интерес на истината, тоя надпис не го видях. Но имаше друг, много по-ясен: "Кабала". После, в хотела, пак "кабала" (но с по-малки букви). Добре дошъл в страната на кабалата, викам си аз. След това разбрах, че "кабала" на иврит означавало просто "приемна".

Страната прави зашеметяващо първо впечатление с подредеността и чистотата си. И не само защото кацаш от София. Навсякъде зеленина и разни малки статуетки или друга украса по парковете и градинките.

Веднага те грабва и факта, че всички жени са с големи цици. Иначе не са кой знае какво. Обаче нали знаете: и по-хубави сме виждали, и с по-грозни сме си лягали...

- Е, как е Израел ? - питат ме по телефона.
- Благодаря, добре е - отговарям аз и се чудя, как да им обясня необяснимото...

Изобщо, Израел не е чужбината, каквато я знаем, няма нищо общо с никоя друга страна в Европа и Америка, дори и в Азия. Това е най-странната страна на света. Сякаш всичко е наопаки.

Всички знаем, че на иврит се пише обратно - от дясно на ляво. Но само буквите, цифрите са като нашите, от ляво на дясно. И така, никога не разбирам какво всъщност пише:
9.00-17.00 h. : емерв онтобаР

Дори името на страната не е Израел, както му викаме ние, ами Исраел. И се пише с "ш", много ясно!

Има само два сезона - топъл и горещ.

Знак номер 36, "Стоп", го няма. По-точно, има го познатия червен осмоъгълник, но без надписа.
Нарисувана е една длан, сигурно за да няма оправдания "...ама, аз не мога да чета..."

Много ми се стори странно, че думата "синагога" изобщо не е позната, има друга на иврит за целта. Те изобщо си имат своя дума за всичко, даже и за компютрите. Само за телевизор нямат, та му викат просто "телевизия".

Само тук може да се види евреин-просяк, като във вицовете. Или евреин-негър, това и във вицовете го няма.

Понеже календара е лунен, дните не започват сутринта, с изгрева на слънцето, примерно, а напротив - вечерта с изгрева на първата звезда. Поради това, седмицата не започва в понеделник сутринта, нито дори в неделя сутринта. Тя изобщо не започва сутринта, а в събота вечерта - така наречения "Моцей Шабат". Хората тръгват на работа, магазините и заведенията се отварят и живота тръгва с пълни сили.
Самата събота "Шабат" е свещен ден за молитви и никой не трябва да прави нищо, дори и да пали цигара. Обществения транспорт не работи, дори да искаш да отидеш някъде да направиш нещо, няма как, ако нямаш кола. А ако имаш и решиш да си направиш излет в парка, трябва да внимаваш как ще пътуваш - ако попаднеш на религиозни, ултра ортодоксални евреи, жална ти е майка - ще те замерят с камъни, понеже шофираш, значи работиш...

Очаквах да намеря 51-я или не знам кой си щат на Америка, а се озовах в 16-тата съветска република! Руският е неофициално официалния втори език в страната. Има повече от милион емигранти от бившия СССР, които си имат своята общност, радиостанции, ТВ канали, политическа партия и организирана престъпност дори.

Въобще, това е една много измислена държава!
Но, измислена перфектно!

Няма нищо случайно и недообмислено, камо ли грешно. Всичко е точно такова, както трябва да е, до най-малките подробности. Като започнеш от законите по пътищата и свършиш с това, че няма как да ти се хлопне врата в дома, или да ти се счупи прозорец от вятъра.

Можем да наречем страната "Двата града-държава"- толкова е малка и гъсто населена. Когато кажат: "отивам до центъра", не говорят за центъра на града, а на държавата.

Двата града са Йерусалим и Тел Авив.

Тоя, втория - Тел Ал или TLV, както го наричат и изписват свойски местните, е всъщност конгломерат от 10-тина по-малки градчета, свършващи на светофара. Има даже един булевард, "Жаботински", който ги пресича половината, без да си сменя името, а само пощенския код.

Този мегаполис си има дори отделно име - Гуш Дан. Като всички мегаполиси и той си има своя блясък и своите бордеи. Обратно на София, северните квартали са скъпите. Нощем никой не спи и е невъзможно да паркираш някъде преди 3ч. след полунощ. Купона е безспирен и много удачно са се побратимили точно с Амстердам.

В Израел има голям процент луди, но не бият на очи, понеже всичките живеят на едно място - в Йерусалим. Затова и се твърди, че да си "йерушалми" не е адресна регистрация, а диагноза.

Йерусалим означава "град на мира" и е другата крайност.
Представете си, едно огромно Велико Търново, разположено на много хълмове и пълно с религиозни. От всички религии, които знаем, и няколко за които сега научаваме. Наистина има някаква странна атмосфера, витаеща във въздуха сякаш. Любопитно, когато влизах с автомобил в града изведнъж по радиото зазвуча една стара песен на Джованоти, "Пъпа на света", ако я помните. Много сполучлив избор от Негова страна.

Разбира се, има и други градове.

Хайфа е пристанището на държавата, местния Бургас, даже и с рафинерията. Признат за пети по красота в Средиземноморието и го сравняват с Барселона. Гордоста на града са "Бахайските градини", но и аз съм ги виждал само на снимка като вас, така че млъквам.

На юг има още две, по-малки пристанища - Ашдод и Ашкелон. Два града-близнаци, според мен, но много чисти, приветливи и подредени. Там за първи път видях как се сади трева - точно както ние разстиламе мокет - мерене, рязане и постилане на един топ чимове върху пясъка.

Има едно много известно място - Ейлат, курортен център на брега на Червено море, точно срещу Акаба, приказния град на Аладин. Самият Ейлат е странен, дори и само заради аерогарата в центъра, между киното и пазара. Има страхотни хотели, красиви и интересни. И обидно скъпи, разбира се. А, има и улица "Смолян", и те са се побратимили, както забелязвам. Ако се снимаш на тази улица, неминуемо ще фотографираш и Йордания зад себе си, просто няма място. Там въздуха е много сух и не се диша през лятото, а пък морето - напротив, винаги е студено, не знам защо. Така и не се изкъпах в Червено море.

Има още един, известен курортен град - Тверия, римската Тиберия, на брега на Галилейско море. Едно голямо езеро, което сега се нарича Кинерет. Града е ала-бала, пълно е с араби. И арабкини, които се пекат на плажа със ония, техните рокли, и без да си свалят забрадките. Те така се и къпят в морето, като пингвини. Но какво да се прави, религия.

Като казах религия, та се сетих за стария град на Йерусалим. Наистина е много стар. Стената на плача е един зид, останал от древния храм на евреите. От западната му страна е място за поклонение на евреите, а от изток на мюсюлманите. Ако се качиш по-нависоко и погледнеш оттатък, си като в CNN. Виждаш златното кубе на "Ал-Акса", наистина култова джамия. Там Мохамед се е възнесъл на небето. Самата стена на плача е разделена на още две части - една по-голяма, за мъжете, и една по-малка, за жените. Както в обществените тоалетни.

Можете да си напишете на някакво листче една или повече молби, желания или мечти, и да ги сложите в някои процеп на Стената. Ще се сбъднат, гаранция. Това е все едно да звъниш по GSM-а на Господ.

Повярвайте ми, ако седнете с лист и молив на едно такова "особено" място и се замислите, какво наистина искате в тоя живот, много неща ще ви станат по-ясни...

Убеден съм, че почти никой не иска пари в този момент. Или го е срам да го напише, сякаш на Господ не му е ясна цялата кофти ситуация.

Добре поне, че аз му драснах нещо на тая тема. То и за това все сме си бедни, като не си искаме...

Но истинската същност на Израел не е нито религиозните места за поклонения, нито даже и големите градове. Истинското душа на страната са многобройните градчета и села, за които не сме гледали по новините. Изникващи от нищото, сякаш вчера ги е нямало, чисто нови и безкрайно зелени. На влизане няма табела - има надпис с посадени цветя, как се нарича градчето. Павирани улички и страшно много деца. Има и кучета, ама как пък не видях едно бездомно. Детските площадки са умопомрачителни, даже са постлани с гумирана материя, и да искаш не можеш да се удариш. Пожелайте си в следващия си живот да сте деца в Израел, друго не ви трябва.

Та, тези кокетни градчета са най-хубавото място за живеене. Шоам, Ариел, Модеин, Наария... нямат край. Аз лично много харесах Зихрон Яков, може би ми заприлича на Казанлък. Чист въздух и красива природа. Там се намира гробницата на барон Ротшилд. Да, за същия става въпрос. Оставил е една чанта пари на фондация, която се грижи за поддръжката на парка със семейната гробница. Не мисля , че си е дал парите напразно.

Ако трябва да обобщавам, интересното е, че на територията на четвърт България може да има всичко, за което се сетиш, даже и зимен ски курорт! А и никой, никога, не съм чул да казва "Израел е малка държава." Защо ли?

Дълго е, но е интересно. Аз го прочетох на един дъх.

# 39
  • България
  • Мнения: 1 090
Tali Dan,страхотен разказ,про4етох го на един дъх и аз Peaceимам 4увството,4е съм била в Израел,това за гумираните детски пло6тадки мислех,4е е само в моята фантазия Joy,а гледаи хората са го направили в деиствителност Laughing,бре,бре!
За стената на пла4а съм 4увала,една такава и в БГ трябва да направят,сигурна съм ,4е няма да може 4овек да се вреди до там,както вси4ки българи само се оплакват и мърморят Laughing
Ех,друг свят е верно...,а как е климата Thinking,аз нали все ме4тая за топло,4е ми замръзнаха кокалите тук...

# 40
  • Мнения: 720
 Heart Eyes
запис.

# 41
  • Мнения: 2 952
  Мале , задно салто направих от разказа на   Tali Dan  .Бравос  значи , я виж каква си разказвачка.!!Аз нали съм все  с децата по парковете ще наснимам площадките и игрушките и ще ви засипя тука със снимки, скоро ще е  Wink
   Днес  ходихме на покупки за седмицата  без малките (оставихме ги на свекървата ) и аз се качих до тоалетна на втория  етаж  и като се  загледах в тая тоалетна направо за вас се сетих  hahaha Викам си ....другия път ако ще за луда да ме вземат ще  снимам  тоалетната , то приказка ....  hahahaНаистина ....ако не ме е срам ще  го направя това.
      А сега по-сериозно - ето онлайн камера , където можете да наблюдавате  "Стената на Плача" 24  часа  на  живо.... -  
      http://www.aish.com/wallcam/Window_on_the_Wall.asp
      А ето и снимки от  тези места -
Това е майка , слага бележка с написани желания и молитви в  един от процепите , където намери място , то много чудо, падат чак по земята ....(Сори ама незнам как да обръщам снимките ...  Mr. Green) Главата на жената се покрива , желателно е ....Религиозните еврейки винаги са  с покрита глава - шапка (европейките), шал (по-тукашните) , мрежа ...нещо ....Те ходят и с дълги  рокли и поли , или с панталон , а отгоре с пола.Целта е да се покрие повече тялото , а косата да се показва само на съпруга и на жени естествено...подарък за  щастливеца .... WhistlingПонякога ако не  си свикнал с хората е трудно да кажеш коя е арабка и коя религиозна еврейка ....
    Да не се отвявам....ами да  покажа още  снимки от  там...около стената ...
   - моя милост , пресен турист  Flutter
   - свекърва ми и майка ... пак там - до стената
   - един арабин с камила , качва туристите за пари , майка се стегна в кръста нещо и ц , не ще , само гледа и се пули и я е страх  - от камили де , не от мъжове  hahaha

   тука сме на един религиозен празник на племеника на мъжа ми - Бар Мицва (всяко момче на 13 г. става мъж с този ритуал, не  всички  го правят на стената на плача , може  само в синагога ... )Който няма  кипа (тази  кръглата шапчица на главата) може да е с шапка , но да си покрие главата.
   Ето оше от този  ритуал -    

    Лягам да спя , утре пак...като се върна от покупки и кафе (може и да се наснимаме ...то луд умора няма... )ще пускам снимки пак   Wink
    

# 42
  • България
  • Мнения: 1 090
Петя,жива и здрава да си, голямо удоволствие е да гледам снимки и да полу4авам информация от първа ръка Wink,кое ,какво е,ина4е 6те има6е да се 4удя Laughing,продължаваи все така,утре да докладва6 пак, еи!  bouquet

# 43
  • Мнения: 323
здравей Петя,радвам се че някой от Израел пише тук.Аз живея в Виена от 5 месеца,тук се омъжих са българин и носталгията започна да ме хваща.Моята слабост към евреите се корени в едно истинско приятелство между мен и една доста възрастна еврейка от бг,която едва ли вече е жива.Независимо че съм ортодоксална християнка,тя ми е помагала много в трудните моменти,подкрепяла ме е и честичко ме канеше на еврейските празници и ме черпише с сладкиши.Тя няма деца,а роднините и са в Израел от много години.Била е там 7 пъти и доста нещта ми разказвала,говреше с гордост,типична за еврейка,а твърдостта която притежаваше беше похвална.Винаги ме е приемала такава каквато сам,независимо че нямам и капчица еврейска кръв.С съпруга ми гледахме преди седмица филм са смърта на еврейските спортисти на олимпиадата в Мюнхен,филма е на Спилбърк.Гледахме и с библейски сюжети,а аз съм луд фен на история на древния свят,още повече ,че в университета учих доста нещта от Билблята,но в чисто научен контекст.
хте се радвам много,ако имах време и желание да си пихем.Мислехме с мажа ми да посетим Израле,но с тези епизодични конфлкти честно казано ме е сртах.Не знам колко е часа при вас но ти желая лек ден,Момчето ти е симпатично,ас все охте нямам деца

# 44
  • Мнения: 2 952
   Ами страх ....няма от какво.И ние понякога трябва да гледаме  ТВ , за да усетим , че има конфликт , зависи наистиона къде се намираш.Далечко от границите - по-добре.Сега за  българи не се изисква покана от тук или гаранция парична , не се изисква виза. Престоя е позволен до 3 месеца , само си купуваш билет.Това  принципно.
   Та  има едни хубави райски кътчета  там покрай границите , едни разкошни къщи с дворове , приказка ....и са по-малко пари от  един апартамент да речем в Тел Авив....то си има + и  -  тази работа .....
   Пък за Ерусалим съм се  замислила ....все ми напомня на БГ някак си като пътуваме натам  с колата.Няма палми , а готи , планина е , въздуха е свеж , остър , планински , зимата си е  баш зима, студ, лятото не  така влажно и жега като при нас - до морето .....Хълмове , гори , красиво е .....Има еврейска част , арабска част и християнска част ....Има  си своя неповторим чар....а по пътя има места за пикник - сковани такива дървени маси с пейки и место за огън , много шишчета и мръвки са се изяли ..... Mr. Green.Големи семейства , много деца  , шум , игри и много ядене  #Crazy   Grinning .
   Между другото - евреите , които спазват поне основните правила  от религията основно храната  не месят млечни и месни продукти в едно ядене .На мусаката не слагам кис. млеко  отгоре с яйцето , щото има месо вътре.Кекса за  десерт не е с млеко вътре   ако се е яло месо преди това, кафето и то - без млеко .Примери давам .....На  всяка пакетирана храна пише - месно , млечно или парве.Парве е  неутрално - няма млеко вътре, може и с млечно, и с месно да се  яде.Съдовете  вкъщи също са 2  групи - за месо и за млеко.....приборите също.Пак да кажа - не всички спазват.
  От хола се чуват странни звуци , щурака пуска вода нещо ......след разходката пак ще пиша.
   Криси , ми пиши ми бе , що не   
4ао ви Peace

Общи условия

Активация на акаунт