презиме без -ов, или защо чиновникът е по-висш от закона?

  • 9 203
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте момичета!
Искахме презимето на детето ни да бъде без окончание -ов, но в родилния дом категорично ни отказаха. Знаете как е - в такъв момент съвсем не ти е до разправии и скандали. Поспорихме с акушерката, оказа се безсмислено и решихме да си минем по законния път - да заведем съдебно дело за промяна на името.
Е, не е голяма изненада за никого, че съдията ни отказа поради липса на достатъчно мотиви. Аз, обаче, съм в недоумение, защото такива случаи са масови - и в пресата на няколко пъти го имаше като материал и тук във форума съм го чела... Наясно съм, че правната ни система не се основава на прецеднти. Но се чудя - защо чиновникът в общината е по-висш от закона? Т.е. който и да е чиновник може да издаде акт, противоречащ на закона, без да му се търси отговорност. Същевременно - съдът няма правно основание да вземе същото решение.
Естествено ще обжалваме, но ще съм Ви благодарна за съветите. Или за подкрепата.

# 1
  • Мнения: 50
Моя близка роди през октомври и имаха същия проблем, но в крайна сметка успяха и сега презимето е записано без ов. За съжаление не зная точно по какви пътища са минали,ще питам и пак ще пиша. Но важното е, че са успели - значи има начин.

# 2
  • Мнения: 1 335
Дано не го приемете като заяждане, но искам да попитам - защо без -ов????

# 3
  • Мнения: 5
Дано не го приемете като заяждане, но искам да попитам - защо без -ов????
Именно - в това не можахме да убедим съдията. За нас е по-благозвучно без -ов. Не е някаква особено име - Станимир(ов). Може и със, може и без.
Въпросът е другаде - ако бяхме вдигнали скандал в родилния дом, в общината или където се налага, щяха да го запишат и нямаше да у нужно да обясняваме защо искаме точно така.

# 4
  • Мнения: 983
В интерес на истината има имена, които звучат тъпо с тези обичайни окончания  Tired

# 5
  • София
  • Мнения: 39 759
Моята щерка е Иванова Иванова. Точно в родилното ми бяха предложили да я запиша с някаква друга фамилия, за да не бъдела Иванова (на квадрат). Аз до преди да се омъжа бях Илиева (на квадрат).

Ако ви се занимава пробвайте пак.
най-добрият ми приятел преди няколко години си смени собственото име.

# 6
  • Мнения: 1 335
Ами знам ли, за мен това са си бългаските имена и презиме и фамилия в 90% от случаите завършва на ов... неразбирам защо да се противим на това.... но пък ако това е вашето желание, би трябвало да можете да кръстите детето си както искате.
Всъщност аз би трябвало да съм Николаева, тъй като баща ми се казва Николай, но когато са ни записвали и мен и брат ми, баща ми е настоял да бъдем Николови, защото звучи по-добре.... и в крайна сметка сме си Николови.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 524
виж тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=187376.0

В закона пише, че може да е без това окончание само ако националните или семейни традиции налагат това. Така че, единствения ви шанс е било да убедите чиновника, че семейните ви традиции са такива, както и съдията.

и съм съгласна с настася Peace

Последна редакция: ср, 12 дек 2007, 10:29 от elpet

# 8
  • Мнения: 14 489
а ти защо реши, че чиновника е над закона? закона е точно такъв - роден ли си на територията на република българия имената ти окончават на ов или ев.
що първо не си прочела закона, че да се обосновеш или по-точно да видиш имаш ли право или не, ами плюеш ей така, и чиновниците и съда?
тези, които са български граждани, родени извън територията на републиката могат да запишат имената си без тези окончания.

# 9
  • Мнения: 27 524
Синът ми е Кристиян, а мъжът ми Себастиян. Записахме го Кристиян Себастиян и после фамилията. Не са ни правили никакви проблеми и никой не е казал, че не може.  Flutter

А, сег видях на Уриел отговора, може би заради това. Макар че и това не е задължително, имам две познати и двете са си родени в България и на двете презимето е без -ов.

# 10
  • Мнения: 620
Защо твърдиш, че чиновника е престъпил закона? Не е.
Вашето презиме си е съвсем българско и е нормално да е с -ов. Ако беше Стивън, например, Етем или Джордж, щеше да е нормално да е без окончание....В закона пише, че може да е без това окончание само ако националните или семейни традиции налагат това. Така че, единствения ви шанс е било да убедите чиновника, че семейните ви традиции са такива, както и съдията.
Не знам....аз не съм българка, но съм от славянска народност и ми харесват точно тези наши окончания на бащинските имена, това ни отличава от западняците.
Навремето, когато в лютеранската ми родина, след перестройката, ми отнеха ВЪОБЩЕ бащиното име и останах с две имена, много страдах.

# 11
  • Мнения: 728
Моя колежка искаше така да си кръсти детето, без -ов в презимето. Нито в Родилния, нито в общината и дадоха.. можело само на чужденци или ако изповядваш друга вяра която наляга да се казва така детето. Казали са и че ако иска да го кръсти така, трябва да го запише първо с -ов и после да през съда да изиска смяна на името.

# 12
  • Мнения: 5
а ти защо реши, че чиновника е над закона? закона е точно такъв - роден ли си на територията на република българия имената ти окончават на ов или ев.
що първо не си прочела закона, че да се обосновеш или по-точно да видиш имаш ли право или не, ами плюеш ей така, и чиновниците и съда?
тези, които са български граждани, родени извън територията на републиката могат да запишат имената си без тези окончания.

Закона го прочетох и то първо - много преди да родя. Подготвих си и декларация, за да може акушерката да има някакво основание да запише презимето без -ов.
Право смятам, че имам - щом за едни може, би трябвало да може и за нас. Аз лично познавам две такива деца, с презиме без -ов, по звучене подбно на нашето. Още много такива примери има и из форума. Говоря за разпространени български имена. Родени са в България. Мислех в съда да представя копия от актовете им за раждане, но както споменахме вече (според закона), това не може да бъде доказателство.
Защо твърдиш, че чиновника е престъпил закона? Не е.
Вашето презиме си е съвсем българско и е нормално да е с -ов.
Да, смятам, че е престъпил закона. Но не нашият чиновник, а този който е издал акт на Стелияна Тихомир Иванова и всеки друг подобен. И не го плюя за това. Нито пък съда, който няма друг избор. Ядосвам се, че законът явно е остарял, щом не се спазва, а ние сме имали неблагоразумието да тръгнем по легалния път.

# 13
  • София
  • Мнения: 276
Моето дете е без -ов и никой не ме и попита защо, не ми направиха никакъв проблем в родилния дом.
Явно зависи от служителката наистина.

# 14
  • Мнения: 1 931
Ние искахме сина ни да се казва Йоан Венелин Брънкин, защото повече пасва на фамилията да е Венелин, а не Венелинов, но не - написаха го Венелинов. Акушерката в болницата го записа Венелин, но като взехме акта за раждане в него го бяха записали Венелинов, но на мен не ми се разправя с тая бюрокращина и така си остана.

# 15
  • София
  • Мнения: 17 592
Ще отговоря на въпроса вместо на разказа. И отговорът е, "Защото може". А отговорът на въпроса защо може би бил "Понеже хората са овце". Ако някой го е страх да отстоява правата си, не следва да очаква друг да го направи вместо него. Аз съм на 34. Имах съседки на горе-долу моята възраст - две момичета, които носеха фамилията на родителите си - Кадин. Не Кадинова. Просто Кадин. Ха познайте дали чиновниците по "комунистическо" време са били по-отстъпчиви. Или просто съседката ми е знаела как точно иска да се казват децата й. Тъй че... Не е луд който изяжда 10 зелника а онзи, който ги дава. И не само това. Хората, които се отказват да отстояват правата си, носят двойна отговорност, понеже, освен своята загуба, правят нещата по-трудни, вместо по-лесни за онзи, който ще се сблъска със същата ситуация след тях.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 033
Би трябвало да има начин, детето на моята приятелка е записано с презиме без -ов, а сега е на 15 години, така че борете се за правото си.

# 17
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Би трябвало да може. Мъжът ми се казва Антонио и в болницата ме питаха как искам да е презимето - Антонио, Антониов или Антониев.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 802
Имам колежка, която е родена 1949г. и презимето й е без -ов (Слави, а не Славова), значи щом е можело по комунистическо време, може и сега. И двете деца на кумовете ни също са без -ов в презимето и никой не им направи проблеми. Но някои чиновници наистина си мислят, че имат повече права. Преди 30 години една акушерка не е разрешила мъжът ми да се казва Теодор, защото било гръцко име и затова родителите му го записват Тихомир. Просто човек трябва или да си отстоява правата или да се примири друг да избира име на детето му, било то собствено, презиме или фамилия.

# 19
  • Мнения: 2 614
Може да е без -ов, със 100-ова сигурност. На моя приятелка сина и е Александър Делян, така че борете се, наистина щом може за едни ще може и за други. Освен това, не е съда този, който определя как да се казва твоето дете

katya ABV го е казала ясно!  Peace

# 20
  • Мнения: 491
Може,аз исках да кръстя дъщеря си Ева Пламена Пашева,не исках да е Ева Пламенова Пашева.Говорихме  с адвокат и той ни каза,че по закон може да е Ева Пламен/без а/ Пашева,но на мен така не ми хареса,защото е момиче,а за момчетата става да са без -ов

# 21
  • Мнения: 421
Моята дъщеря е Симона Юлиян и фамилията - така я записа акушерката, така пише и в акта за раждане - не сме имали проблеми, нито сме водили дела и т.н. Не ни звучеше Юлиянова и това е...не разбирам как за едни имена да може, а задруги не...закона би трябвало да е един и същ за всички....

# 22
  • Мнения: 83
АЗ ПЪК НЕ МОГА ДА СИ ПРЕДСТАВЯ НА ДЪЩЕРЯ МИ ИМЕНАТА БЕЗ-ОВ
АЛЕКСАНДРА ДИЛИЯН ПЕТРОВА ooooh!-НАПРАВО ЗВУЧИ УЖАСНО
ИНАЧЕ Е АЛЕКСАНДРА ДИЛИЯНОВА ПЕТРОВА Peace

# 23
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Синът ми е без -ов.Никой не ми е правил проблем за това как сме решили да го запишем.В края на краищата ти си му майка и ти решаваш как ще е името на детето ти.

# 24
  • Мнения: 9 990
Ставате смешни с тези окончания Crazy

# 25
  • София
  • Мнения: 3 524
вижте я тази тема която ви пейстнах- общо взето същата ситуация и там беше разисквана.
twizel факт е че не си успяла тогава да си отстоиш правото пред въпросния чиновник и не е в него проблема, защото в крайна сметка ти не си отстояла твоето право, а съдът не е видял необходимост да извърши промяната. съдът е обвързан със закона и това че някои деца са кръстени по единяи начин а други- с окончание, просто е въпрос на обстоятелства- било прецедент с бащинто име или фамилия, било друго. мъжа ми например е с бащино име без -ов (по комунистическо време още), но синът ни не е.
не казвам кой е прав и кой е крив, просто според закона имаш определени основания които ако не са изпълнени няма как да стане и наистина понякога се прекалява според мен с плюенето на разни хора, в крайна сметка те си вършат работата Rolling Eyes
а закона не е остарял- последните му промени са от сравнително скоро време, а и със закона идеята е да се поддържат едни принципни отношения в обществото а не единици случаи които са   изключения Peace

# 26
  • Мнения: 117
Не мога да я приема тая нова мода с осакатяването на имената..  Неестествено ми се струва и българските деца да се казват Памела, Стивън, Джейсън и как ли не още.. (нищо лично). Искрено искам да няма засегнати от тези ми думи мами. Не става дума за ограничаване на нечии свободи - всеки има право да си кръсти детето както си иска.. обаче това е знак за национално самосъзнание и самочувствие. За съжаление, това никой не може както да ти го вземе, така и да ти го даде.. Тъжно ми е, че ни се претопяват и азбуката, и традициите, и обичаите, и законите си почнахме да ги префасонираме както ни изнася..

# 27
  • Мнения: 11 003
Дъщеря ми е записана без -ова в презимето. Нито в болницата, нито в общината ни направиха проблем за това. И на двете места ни казаха, че по закон можем да я запишем както искаме.
Отстоявайте си правата, успех! Peace

# 28
  • Мнения: 8 999
Не бих си тровила живота заради едно -ов. Нито пък бих водила дела, обжалвания и т.н. Законът в България е такъв, значи така ще се казваме и точка. Все пак не имената правят хората, а хората правят имената си значими.

# 29
  • Мнения: 79
Аз също искам моето бебе да го кръстя без окончанието и мислех че няма проблем, но виждам че има. Към кого трябва да се обърна ако ми откажат да го запишат така.

# 30
  • Мнения: 617
И ние искахме без -ов ама като взехме акта за раждане видяхме че са го записали с ов. Мъжа ми ходи да се разправя ама така и нищо не можа да направи и сега постоянно повтаря че общината му сложила името на сина ни.

# 31
  • Мнения: 24 467
ЗРБГ:
Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите. /Ей- това е следвало да докажете в съда, Голото искане не означава нищо., Блонди е дала пример със "Себастиан", което е допустимо./
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име при сключване на граждански брак се формира съгласно правилата на Семейния кодекс .
(3) Децата от едни и същи родители се вписват с еднакво фамилно име.
..."

Нищо кой знае колко важно не се е случило, според мен и не съм сигурна, че някой е нарушил закона в конкретната хипотеза.

# 32
  • Мнения: 1 103
Mоят мъж е ДРАГОТА и двета ни деца са записани с това презиме.Обаждала съм се в БАН  да попитам и ми казаха че на това име не може да се слижи окончание.Синът ми се казва Димитър Драгота а дъщеря ми Яна Драгота.

# 33
  • Мнения: 9 990
Ама много ясно-за такива имена-то няма и как да се сложи окончанието.Но на Драган, Петкан, Иван и прочее пък е смешно без това окончание.

# 34
  • Мнения: 683
Mоят мъж е ДРАГОТА и двета ни деца са записани с това презиме.Обаждала съм се в БАН  да попитам и ми казаха че на това име не може да се слижи окончание.Синът ми се казва Димитър Драгота а дъщеря ми Яна Драгота.

 Peace Много добре си постъпила! В българския език има имена, които не се членуват с пълен член, казвам го като филолог, чиновниците обаче много често са тотално неграмотни! Чуждите имена не се членуват, така че отстоявайте правата си и не се давайте на тъпи чиновници, които търсят пред кой да се направят на велики!  Peace

# 35
  • Мнения: 636
Презимето на дъщеря ми е без -ов. Питах в родилния дом дали може да я запишем така и ми отговориха, че няма никакъв проблем!
Имаше някъква наредба/мисля, че беше 6, но нямам време сега да търся/, в която пише, че ако презимето не звучи добре с това окончание, може да се запише без него.

# 36
  • София
  • Мнения: 4 423
И на мен не ми направиха проблем, дъщеря ми е записана Джули Даниел... не мога да си представя, че щеше да е Даниелова - ужас!

# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 553
В общи линии на всяко име може да се сложи -ов или -ова(и на Себастиан може да се сложи:Себастианов).Друг е въпроса дали трябва, дали звучи добре или семейните и етнически традиции налагат това.Всеки сам трябва да избира имената на децата си и определено този закон трябва да се промени. Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 1 941
На моя позната детето без проблем я записаха Диана Илиян Лалова.

# 39
  • Мнения: 15 538
когато диктувах имената на сина ми в родилното акушерката го записа без -ов без никакви проблеми. само ме предупреди, че не гарантира в общината как ще го запишат в акта за раждане. но и в акта беше написан така. чудно ми е с какво право в болницата са ви отказали да го запишат така  newsm78

# 40
  • Мнения: 174
Всеки трябва да има право да кръщава децата си както иска. Ако искам ще го кръстя Патладжан Лилав, ама ха!

В този дух нашия син има два паспорта и два комплекта имена - един с едно първо име и презиме и фамилия с ов както си му е реда по Бг традиция (Българи сме и Българи ще си останем, ако ще и на Марс да живеем) и и един с 3 първи имена и фамилия (също с ов, от уважение към баща му) според тукашните нрави, без бащино име... извадили сме акт за иденти4ност на имената и готово... като порасне, като реши къде иска да живее - да си избира сам как ще се самопределя...

# 41
  • Мнения: 8 242
Голяма е гъзария да ти е без -ов/-ев детето дааааа  Crazy
 Sick

# 42
  • София
  • Мнения: 4 423
Еииии, аман Crossing Arms

# 43
  • Мнения: 15 538
Голяма е гъзария да ти е без -ов/-ев детето дааааа  Crazy
 Sick

НАЛИ  Peace

# 44
  • Мнения: 14 133
Не е до глезотия. Просто на някои имена тази наставка не им прилича. На мен също ми отказаха в болницата да регистрират детенце с презиме без - ов. Било разрешено само при брак с чужденец  Промяна можела да стане след това по съдебен път.

# 45
  • Мнения: 9 990
Всеки трябва да има право да кръщава децата си както иска. Ако искам ще го кръстя Патладжан Лилав, ама ха!

В този дух нашия син има два паспорта и два комплекта имена - един с едно първо име и презиме и фамилия с ов както си му е реда по Бг традиция (Българи сме и Българи ще си останем, ако ще и на Марс да живеем) и и един с 3 първи имена и фамилия (също с ов, от уважение към баща му) според тукашните нрави, без бащино име... извадили сме акт за иденти4ност на имената и готово... като порасне, като реши къде иска да живее - да си избира сам как ще се самопределя...

Я да те попитам сега нещо!Супер си го описала, благодаря за примера.ОК-два паспорта, два комплекта имена-българското защо???Защо му е БГ имена с окончания -Ов-Ев?Защото-ако дойде в БГ ли да живее, за всеки случай ли?И респективно-не са ли тези окончания именно затова такива-да показват принадлежност.Да определят от какъв корен си, от коя част на света.И премахвайки ги, щото на Пенка на отрока Джордж не върви фамилията да е Петканов, а просто да е ПетканОФ.Като Кеми ТодорОФ. Mr. Green

# 46
  • Мнения: 485
Всеки трябва да има право да кръщава децата си както иска. Ако искам ще го кръстя Патладжан Лилав, ама ха!

В този дух нашия син има два паспорта и два комплекта имена - един с едно първо име и презиме и фамилия с ов както си му е реда по Бг традиция (Българи сме и Българи ще си останем, ако ще и на Марс да живеем) и и един с 3 първи имена и фамилия (също с ов, от уважение към баща му) според тукашните нрави, без бащино име... извадили сме акт за иденти4ност на имената и готово... като порасне, като реши къде иска да живее - да си избира сам как ще се самопределя...
С два комплекта паспорти и две имена е синът ти, защото най-вероятно е с двойно гражданство - българско и с гражданството на таткото. Това няма нищо общо с обсъжданата тема. И свекър ми е с двойно гражданство и той в РБ е с три имена, съгласно нашия закон, ама в родния му паспорт си е само с две.

# 47
  • Мнения: 24 467
А за българските граждани важат българските закони, като този, чийто цитат съм дала тук и който се отнася точно до питането. Живеещите в БГ се съобразяват с нейните закони, а тези закони защитават българските традиции. Не толкова сложно.

# 48
  • Мнения: 9 990
Джуди, как бе, нищо не разбираме-забранява им се, нарушават им се права и бла-бла-бла... Mr. Green

# 49
  • Мнения: 24 467
Абе нарушават им се права, кои права? Виж в закона какво си пише /извадката съм я копирала, никога не го преразказвам/- принципът е определен точно, но са дадени и допустими изключения. И важи за всички. Аз не мисля, че моите деца, понеже са "ТодорОВИ" са такива, с нарушени права. Laughing
В тази връзка Кеми ТороОФФФФ, да речем, значи е с едни гърди пред нас. Баси, пак ще дишаме на някого праха!

# 50
  • София
  • Мнения: 3 524
Джуди много ме разсмя да знаеш  Laughing Laughing Joy

# 51
  • Мнения: 24 467
Ау, значи не ме взимате на сериозно с моя проблем...
Трябва да видя къде бъркам, и да потърся някой колега да ми "преименова" децата, че защо не и мен. А ако взема та се изруся и с тази ми фамилия- божкей, може и да запея даже!

# 52
  • Мнения: 9 990
...бори се за правата си...не се оставяй, съд до дупка на чиновника, допуснал въпреки изричното ти желание да си с едиква си фамилия, нищо, че живееш в БГ, а мечтата ти е да си с патагонско име и презиме. Mr. Green

# 53
  • София
  • Мнения: 3 677
Племенника ми е на 6г. вече,казва се Николяй Мариян Донев- не са имали проблеми при записването
А на братовчед ми детето е : Ивайло Преслав Донев- вече е на 8г и те също не са имали проблеми
 Peace

# 54
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Ние имахме проблем при записването. Просто чиновничката в болницата, която изготвя първата документация и я праща в общината, категорично отказа да запише така дъщеря ми. Щели сме да имаме голеееми проблеми. После от общината казаха, че е можело, но вече е късно след като така е подадено от болницата. И че можем да го променим с някакво дело и дрън-дрън подобни глупости. Само да уточня, че не става дума за болницата в горно-нанадолнище, а за Шейново в София. #2gunfire

# 55
  • Мнения: 1 227
Голяма е гъзария да ти е без -ов/-ев детето дааааа  Crazy
 Sick
Явно има нещо такова.
Има имена, които не се променят /например чужди такива/, но за българските си е нормално да имат тези окончания, иначе ми е много странно и не ми харесва

# 56
  • Мнения: 9 990
Ма моля ви, как, Джейсън Петър Карашушулов, приятно ми е...после детето на този юнак ще се казва примерно Иванка Джейсънова Карашушулова.Изключително оригинално.

# 57
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Конкретно отговор на въпроса- Важно е да се спазват законите на страната- ако в конкретния случай законът не е спазен, авторката трябва да го докаже в съда, или пък да покаже, че тя самата има законово основание да смени името.

Моето лично мнение- освен закони има и традиции, които са ни съхранили като народ. И аз не разбирам модата имената да звучат чуждоземно просто като самоцел. За протокола- моят син, който е роден в чужбина има три имена, с наставки. Мисля, че така е правилно, защото той е син на баща си.
Не мисля, че всеки може да си кръщава децата както си иска- това се подчинява на закони, които пък се базират на традициите и на основните настроения на обществото. Ако в един момент за повечето българи тези наставки станат старомодни и неблагозвучни, ще се промени и законът.
И тема за размисъл- в Унгария имената са строго регламентирани. Дори личните имена се избират от списък с разрешени имена- просто не искат се затрият традиционните им имена Жужа, Дьонди и пр. (не съм чела закона им, казаха ми го няколко познати унгарци).

# 58
  • София
  • Мнения: 3 524
Ма моля ви, как, Джейсън Петър Карашушулов, приятно ми е...после детето на този юнак ще се казва примерно Иванка Джейсънова Карашушулова.Изключително оригинално.
между впрочем любимия ми пример са (без обида на притежателите на тези имена) ферарио спасов и ричард груев..... но явно хората са различни и харесват различни имена.
има и друго нещо- в крайна сметка самото дете ако счете че не си харесва името може един ден да направи опит да си го смени, тъй че не виждам защо е целия шум наистина, в крайна сметка сме в БГ и тук така стоят нещата Rolling Eyes

# 59
  • Мнения: 814
Абсолютно имаш право детето ти да носи презиме без -ов. Не знам защо така са ви отрязали.

# 60
здравейте!
ти къде си раждала? аз родих преди 10 месеца в Шейново и никой не ми направи проблем за името. записахме си я без -ов.

# 61
  • Мнения: 186
Синът на наши познати се казва Петър Елин и звучи много по-добре от Петър Елинов.
Те не са имали проблеми при записването на името.

# 62
  • Мнения: 984
Моят син е записан без -ов в бащиното име. Лично аз не бях много съгласна, но баща му така искаше. Ние минахме по графата "неженени" и никой не ни е правил проблем - нито в болницата, нито в общината. Ако не бъркам, когато родителите нямат брак не правят проблеми за имената  Peace

# 63
  • Мнения: 15 538
Конкретно отговор на въпроса- Важно е да се спазват законите на страната- ако в конкретния случай законът не е спазен, авторката трябва да го докаже в съда, или пък да покаже, че тя самата има законово основание да смени името.

Моето лично мнение- освен закони има и традиции, които са ни съхранили като народ. И аз не разбирам модата имената да звучат чуждоземно просто като самоцел. За протокола- моят син, който е роден в чужбина има три имена, с наставки. Мисля, че така е правилно, защото той е син на баща си.
Не мисля, че всеки може да си кръщава децата както си иска- това се подчинява на закони, които пък се базират на традициите и на основните настроения на обществото. Ако в един момент за повечето българи тези наставки станат старомодни и неблагозвучни, ще се промени и законът.
И тема за размисъл- в Унгария имената са строго регламентирани. Дори личните имена се избират от списък с разрешени имена- просто не искат се затрият традиционните им имена Жужа, Дьонди и пр. (не съм чела закона им, казаха ми го няколко познати унгарци).

въпроса е защо за едни може да е без -ов а за други не. ако наистина със закон е забранено ще е забранено за всички и никой няма да може да си кръщава детето така. за мен това си изцяло по желание на въпросната чиновничка явно.  Naughty

# 64
  • Мнения: 1 800
Не разбирам защо да не се изписва с -ов  имената. Така е по българските закони и традиции.
  С името  с -ов на края се показва, че си син на Иван -Иванов. Така е в други държави. Например името Johnson- означава, че си син на  John.
Западна Европа и Америка нямат бащино име в имената си, а второ,трето или само първо+фамилия ...Например   няма John  Peterson Johnson, а ще е John  Peter Johnson, като Peter не е бащиното име, а второ име на детето. Има голяма разлика. Всеизвестно е на запад, че нашите и руските имена завършват с -ов, ако слагате второто име без това окончанието-ов, хората ще мислят, че е второ име, а не бащино, както е всъщност.

Последна редакция: пт, 14 дек 2007, 18:20 от benson10

# 65
  • Мнения: 485
pirinkaабсолютно си права, че за съжаление зависи от чиновника за имената без -ов и -ев. И пак за съжаление тези имена са си живо погазване на закона. Само, че пак за съжаление в конкретния случай никой не може да го промени. Щото при акт за раждане без -ов и -ев родителите са доволни и нещата си остават така. Виж ако съответния чиновник си изпълни всичките задължения и впише в удостоверението и акта за раждане имената, съгласно закона родителите като отидат да ги сменят по съдебен ред съдът спазва закона и не разрешава. Иначе по темата и аз мисля, че модните приумици на родителите не са важна причина за промяна на името.    

# 66
  • Мнения: 1 919
при мен нямаше проблем, дори от родилния дом ми дадоха да попълня 1 молба

# 67
  • Мнения: 5
въпроса е защо за едни може да е без -ов а за други не. ако наистина със закон е забранено ще е забранено за всички и никой няма да може да си кръщава детето така. за мен това си изцяло по желание на въпросната чиновничка явно.  Naughty

Именно това беше и основната тема - за едни незаконно и безпроблемно може, а за други законно и с проблеми - не. Знам защо е така, но просто не ми харесва. И въпросът тук изобщо не е дали с -ов или без. Същият проблем може да бъде за правото на строеж, за разрешително за такси и какво ли още не.

Иначе с -ов или без - явно мненията са многообразни. Обратното би било абсурдно.  Аз лично смятам, че и трите имена на детето ми са достатъчно български със или без въпросното окончание.

# 68
  • Мнения: 15 538
разбира се, че е така  Peace

не искам да обиждам никой - всеки си има право на мнение. все пак родителя решава сам дали ще го кръсти с -ов или без. но това не значи че името е по-малко българско. на пример Иван Даниел Петров е много по-българско от Джейсън Майкълов Лоренцов  Thinking

# 69
  • Мнения: 865
като чета темата още повече се нервирам #Cussing out #Cussing out.и ние имахме същият проблем-искахме фамилията на Дари да е без -а./да е Кишкин,а не Кишкина/ и оная задръстена ритуална лелка #2gunfire #2gunfire каза,че на мъжа ми сестра му и майка му били с -а и тя трябвало да бъде така.не разбрах какво общо имат те с моето бебе,но го записа както си искаше #2gunfire./за протокола-братовчедка на мъжа ми е без -а Crossing Arms/.

# 70
  • Мнения: 24 467
Ами в българският език си има родовое- мъжки и женски, и имената се съобразяват с тази наша специфика.
Одеве писах, че и аз можех да съм ТодороФ, ама не съм и това не ми пречи, ама никак.

Последна редакция: пт, 14 дек 2007, 12:05 от Judy

# 71
  • Мнения: 9 990
Ма моля ви, как, Джейсън Петър Карашушулов, приятно ми е...после детето на този юнак ще се казва примерно Иванка Джейсънова Карашушулова.Изключително оригинално.
между впрочем любимия ми пример са (без обида на притежателите на тези имена) ферарио спасов и ричард груев..... но явно хората са различни и харесват различни имена.
има и друго нещо- в крайна сметка самото дете ако счете че не си харесва името може един ден да направи опит да си го смени, тъй че не виждам защо е целия шум наистина, в крайна сметка сме в БГ и тук така стоят нещата Rolling Eyes


Хахххаххха, даже, виж какво би могло да е-Ферарио -Спас Едикой си и Ричард- Груйо Незнамкъв си... Crazy

# 72
  • Мнения: 865
общо взето всеки си прави каквото иска-някои безпроблемно си записват децата както искат и са си решили,а в нашия случай една задръстенячка реши #Cussing outне ми се водят дела вече-мина доста време,а и извадихме разни документи Crossing Arms

# 73
  • Мнения: 559
Еййй ма големи злобарки имало в тоя форум бе! Ма питал ли ви е някой за вашто "миродавно" мнение? Ето, че има деца без ОВ във фамилията и какво?? България е на ръба на пропаста  Joy
"На сила хубост не става!" Нали знаете? Точно пък вие се извъдихте патриотките дето ще спасите българските традиции! Ще си кръстя детето както си поискам и това няма да го направи американец или африканец! Българин ще си е и ще гледам да го възпитам така, че да се гордее с това!
Така че моля ви се спрете да плюете по хората, че не били българи и били модерни и незнам си какви. Идват празници, дайте го малко по-весело и без злоба!

# 74
  • Мнения: 9 990
А ти бъди по мИродавна hahaha  hahaha hahaha
Никак не плюя аз по таквиз...смея се на глас...Джон Мушмуроков Петров...примерно.

# 75
  • Мнения: 756
РЕШЕНИЕ № 882 ОТ 21.VI.1994 Г. ПО Г. Д. № 365/84 Г. II Г. О.

БАЩИНОТО ИМЕ НА НОВОРОДЕНОТО СЕ ВПИСВА В АКТА ЗА РАЖДАНЕ С НАСТАВКАТА - ОВ, -ЕВ, - ОВА, -ЕВА СЪОБРАЗНО ПОЛА НА ДЕТЕТО. ИЗКЛЮЧЕНИЕ ОТ ТОВА ПРАВИЛО СЕ ДОПУСКА САМО КОГАТО СОБСТВЕНОТО ИМЕ НА БАЩАТА НЕ ПОЗВОЛЯВА ПОСТАВЯНЕТО НА ТЕЗИ НАСТАВКИ ИЛИ КОГАТО ТЕ ПРОТИВОРЕЧАТ ПО ИМЕННИТЕ ТРАДИЦИИ НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД.
ПРОМЯНАТА НА ИМЕТО, В Т. Ч. И НА БАЩИНОТО ИМЕ, СЕ ДОПУСКА САМО КОГАТО ТО Е ОСМИВАЩО, ОПОЗОРЯВАЩО, ОБЩЕСТВЕНО НЕУДОБНО ИЛИ КОГАТО ДРУГИ ОБСТОЯТЕЛСТВА НАЛАГАТ ТОВА.
ЗИБГЧл. 6
ЗИБГЧл. 15 вземи да прочетеш това решение , ако имаш време , покажи и го и на адвоката си у, който би трябвало да е наясно , че дори да жалите няма да го променят , защото не знам какви доказателства за осмиване ще намериш за пред съда и не си давай парите напразно. По отношение свобода на избора съм за , но все пак трябва да се спазват и някои ограничения , които ни налагат законите -иначе , когато поискаш ти защита от закона , ще ти е гадно че другите не са го спазили. Не мога да проумея защо тази промяна на презиме е толкова съществена за теб. Да ти е живо и здраво детенцето и да му се радвате!

# 76
  • Мнения: 4 451
Разбирам чудесно желанието ви. Има закон, според който нямате право да го осъществите. Не разбирам, обаче защо той се прилага избирателно - за едни може, за други не?! Така, че имаш право да се ядосваш. Но и според мен  -ов не променя съществено нещата. Да во е живо и здраво детенце, пък останалото не е толкова важно.

# 77
  • София
  • Мнения: 10 325
На двайсет и кусур години си променях два пъти презимето - един път ме написаха с презиме Марк Анри Жерар  Mr. Green + фамилия Вианей-Лио! Отказах се и се върнах към старото си име, чрез дело, естествено. Стана много лесно, само трябваше да се разкарвам няколко пъти, защото два пъти на делото не присъстваше прокурор. Мотивът ми пред съдията беше - така ми е по-приятно. Подейства.
Май е много субективна преценката на съдиите.

Последна редакция: ср, 19 дек 2007, 19:28 от мама Зайка

# 78
  • Мнения: 756
не се обиждай мамо Зайке-явно си впечатлила съдията  а и имената звучат наистина много секси-защо човека да не разреши човек да ги носи с досойнство-НЕ СЕ ЗАЯЖДАМ,ХАРЕСВАМ ИМЕНАТА

# 79
  • София
  • Мнения: 10 325
Ъ? Нещо не разбрах.  newsm78
Марк Анри Жерар са първите три лични имена на баща ми. Секси ли ти звучат?  Twisted Evil

# 80
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Сега се замислих, в закона пише за -ов и -ова, но нашата фамилия е  с окончание -ски. Дали е проблем момиче да се запише примерно Ана Македонски, а не Ана Македонска.

# 81
  • София, Павлово
  • Мнения: 35
Много интересно, защо в Б-я въобще се пишат някои закони като не се спазват? Аз си мислех, че вече можеш да си кръстиш детето както си искаш. Като казах на жената, която ми попълваше събщението за бебето, че искам да е без -ов, тя ми каза, че можело да им го върнат от общината, защото неможело така..  Shocked  но все пак ми се издаде акта както искахме. И сега от axel_chiara   разбрах, че не се е променил закона, а просто някъде се спазва, другаде не..

# 82
  • Мнения: 72
И аз исках дъщеря ми да е Александра Станислав Сариева - в родилното ми го приеха,но изрично ме предупредиха че в общената няма да го приемат така!Като отидох да си взема вече готовият акт за раждане ми обясних че има наредба за българските имена и така немогат да я запишат!Незнам защо при едни може а при други не! Sad

# 83
  • Мнения: 756
наистина звучи много секси и готино това име мамо Зайке - предупредих те да не се обиждаш , на мен лично ми харесва

# 84
  • Мнения: 756
това че някъде се спазва , а другаде не е абсолютно вярно , НО  има имена , които българската граматика не позволява да се добави наставката -ов или -ова , поради което и съществуват имена като Кадин и т.н/ цитирам това име , защото него забелязах в темата / .По отношение на наставката -ски, -ска за нея важи горното за -ов , -ова

# 85
  • Мнения: 756
извинявай , че ти се меся в личното пространство / към авторката на темата / , но можеш ли да споделиш какви точно доказтелства представи пред съдията като основание за промяна на името . Ако желаеш мога да изпратя материали по отношение на тази процедура -пиши на лични , ако ти  е по -удобно

# 86
  • Мнения: 223
Все повече деца познавам без "ов" и "ова" в презимето си. Изобщо не виждам какъв е проблемът. И защо за едни е незаконно и не може да си запишат децата така, а за други може?! И след като мъж може да се прекръсти на Манчестър Юнайтед пак в България, не знам с какво едно "ов" да не се пише в презимето може толкова да се навреди на закона, който е видно, че така или иначе не се спазва. Явно някои са късметлии, други каръци както за много други неща в така добре "уреденото" ни битие.

# 87
  • Мнения: 63
Моята дъщеря също е без -ов. В родилното не ми направиха никакъв проблем.А и така е много по-благозвучно името й. Wink

# 88
  • Мнения: 104
Синът ми се роди през септември и тогава го записах, както исках без -ов. В общината се опъваха, даже казаха "Само турците си пишат децата без -ов" - много тъпо обяснение. Предупредиха ме, както е и по закон, че всичките ми деца трябва да са с еднакви бащини имена. На което аз казах - ок и така се приключи.

Момичето има право да се сърди на системата, след като тя не прилага еднакви правила за всички. След като е направила компромис за нас...защо да не направи и за нея. Логичен въпрос, не мислите ли? Или трябва да има железни правила или...трябва да се правят компромиси. Иначе ми мирише на нарушаване на правата.  Peace

# 89
  • Мнения: 3 069
Дано не го приемете като заяждане, но искам да попитам - защо без -ов????

Има имена на които никак невърви да се слага -ов.
Сина ми е Олег и никак добре няма да звучи за неговото дете Олегов или Олегова.
Друго име за което се сещам е Юрий...
Би трябвало да има компромисно решение.

Общи условия

Активация на акаунт