Защо сте избрали да говорите на децата си на Български език?

  • 20 269
  • 243
  •   1
Отговори
# 150
интересна тема.аз се вкл.наскоро и се оказа че мие малко трудно да пиша на бг. на мен а какво остава за нашите деца  . . . ... .ако искаме да пишат и четат на бг. ще трябва доста да се потрудим.На мен ми предстои - дащеря ми е на 3г. и пол. проговори на бг-ки още барка някои думи но и се разбира.Италянския го научи в ДГ не е още перфект но говори.Имам проблем че като играе говори на италянски.Бих искала съвет от кога да започна с БГ азбука

# 151
  • Мнения: 1 909
Колкото по-рано, толкова по-добре. Моят син научи първо българската азбука, някъде на около три години беше като купихме един плакат с азбуката и картинки под всяка буква, който и до днес стои закачен в кухнята.
Добре че я е научил тогава, защото сега като започна да пише на френски, вече няма никакъв шанс за българските букви...

# 152
  • Мнения: 7 914
пак ли се изкопа тази тема?  Crazy

# 153
и аз така мислех да я започна от сега но ми се струва че итал. и е по интересен и незнам като ми говори в кащти да я оставям ли или да даржа да ми отг. на БГ -ки newsm78

# 154
  • Мнения: 7 914
maiaval
 няма интересно, не интересно - ако искаш детето ти да говори български му говори на български Peace
 

# 155
  • Мнения: 1 242
интересна тема.аз се вкл.наскоро и се оказа че мие малко трудно да пиша на бг. на мен а какво остава за нашите деца  . . . ... .ако искаме да пишат и четат на бг. ще трябва доста да се потрудим.На мен ми предстои - дащеря ми е на 3г. и пол. проговори на бг-ки още барка някои думи но и се разбира.Италянския го научи в ДГ не е още перфект но говори.Имам проблем че като играе говори на италянски.Бих искала съвет от кога да започна с БГ азбука
и аз така мислех да я започна от сега но ми се струва че итал. и е по интересен и незнам като ми говори в кащти да я оставям ли или да даржа да ми отг. на БГ -ки newsm78
На въпроса ти бих отговорила - почни веднага! Имаш спешна нужда!


Няма смисъл да обяснявате как по-отръки ви идва чуждия език. Всичко е оправдание и нежелание.
Въпросът не темата е тъжен.  И жалък.
Всеки гледа от неговата камбанария. Всеки си възпитава и окепазява децата по своему. Има една полска поговорка- който иска да удари кучето намира  и пръчката.

# 156
  • Мнения: 1 545
Аз пък имам обратния проблем - сина ми е на почти 4 години и досега винаги и само на български съм му говорила. За него само така се комуникира с мен. Та сега не успявам да му обясна и да му вкарам в главата, че пред другите трябва да ми говори на италиански, защото е много неудобно вече да говорим на друг език, неразбираем за тях. Та аз обръщам на италиански, а той продължава на български. И му се карам, а той пак продължава на български. Вчера тръгна нещо да ми разказва през учителката в детската градина, а аз го спрях и му казах - на италиански. Той ми отговаря - като излезем, може ли да говорим?  Joy Е, как да се справя?
Да си призная, гордея се, че в България по детските площадки никой не разбира, че той не е българин. Само като се представи, че се казва Бòрис, всички питат защо там е ударението, та обясняваме, че живее в Италия и баща му е италианец, и само така се разбира.
Да видим до кога ще продължи така.

# 157
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Аз май често съм споменавала из този тип теми детето на моя приятелка, което на 5 години разбираше и говореше 5 езика. Сега е вече на 8, и са му останали 3 от тях (двата бяха от страната, в която се беше родил и живееше, затова отпаднаха). Чете, пише и превключва свободно.

Може би е комплексарско с българо-езичните ми претенции, но не мога да си представя синът ми да не може да комуникира с бабите и дядовците си. За четене и писане не правя планове засега.

# 158
  • гр.Варна, сега Германия
  • Мнения: 409
Аз пък имам обратния проблем - сина ми е на почти 4 години и досега винаги и само на български съм му говорила. За него само така се комуникира с мен. Та сега не успявам да му обясна и да му вкарам в главата, че пред другите трябва да ми говори на италиански, защото е много неудобно вече да говорим на друг език, неразбираем за тях. Та аз обръщам на италиански, а той продължава на български. И му се карам, а той пак продължава на български. Вчера тръгна нещо да ми разказва през учителката в детската градина, а аз го спрях и му казах - на италиански. Той ми отговаря - като излезем, може ли да говорим?  Joy Е, как да се справя?
Да си призная, гордея се, че в България по детските площадки никой не разбира, че той не е българин. Само като се представи, че се казва Бòрис, всички питат защо там е ударението, та обясняваме, че живее в Италия и баща му е италианец, и само така се разбира.
Да видим до кога ще продължи така.
Точно така е и при нас. Постоянно питат дъщеря ми дали знае и  немски, говори български без акцент, с брат си също си говорят на български.Гледат българска телевизия,в 99 % от случаите аз им говоря на български независимо къде сме и с кого, чета книжки само на бг. Дори наскоро се опитах да им чета на немски и те не искаха.Но голямо значение про нас има и че сме всяко лято за па 2-3 месеца в БГ

# 159
да кажа само че търсех мнението и на други майки по въпроса за изучаването на бълг.азбука което обаче не значи че нямам мое собствено и злобните забележки можете да си ги спестите.А ако не вие интересна темата просто не я отваряйте.Моята дъщеря знае да пише първите букви от имената на цялото сем. но когато и написах първите 10 букви от бг.азбука като ги оприличавах с нещо тя на итал.ми каза че тези не и харесват.Но не мисля да се отказвам.

# 160
  • Мнения: 1 909
Май трябва сами за себе си да се учат българските букви,  с думички на български, а не като се минава през друг език. Naughty

Както казах вече, сина ми научи най-напред българската азбука и след това, когато започна да учи латинската, се забавляваше с едни пластмасови букви  да ги върти и да казва, така е Г, а така е L. Това Я е наобратно Р...

Не разбирам какъв ви е проблема, Моя Кукла и Милли - децата ще научат чуждия език, в това можете да бъдете сигурни, толкова е хубаво, че искат да говорят български и че сте ги свикнали с вас да общуват така.

# 161
  • Мнения: 1 545

Не разбирам какъв ви е проблема, Моя Кукла и Милли - децата ще научат чуждия език, в това можете да бъдете сигурни, толкова е хубаво, че искат да говорят български и че сте ги свикнали с вас да общуват така.

Проблема е чисто социален. Много е неудобно пред хората да водим диалог, който не разбират. Става въпрос пред хора, които също могат да участват в диалога, а не например пред непознати в магазина. Докато беше малък, говорех само аз, а той - не, така че на кой му пука на какъв език му говоря. Сега не става, хората се питат какво ли си говорим. Затова се мъча да му обясня, че трябва пред тях да не ми говори на български, защото не го разбират, ама....
А италианския си го знае прекрасно, никога не съм се притеснявала, че няма да го научи. Laughing
Буквите още не сме започнали да учим, на нито една азбука. Възнамерявам обаче скоро да започнем.

# 162
  • Мнения: 11 313
Oт ранно учене на буквите файда няма, на който и да е език. Има си градина и училище за това.
Купих и Буквенка на щерката още докато беше на 4 г. - не и беше интересна. Имаше си и книжка - буквар, не я поглеждаше.
Почна училище като чист лист хартия. Научи латинските букви, почна да чете на немски, прописа на немски, след което съвсем по нейно желание поиска да научи българските букви и сама се научи да чете на български.
Сега се е заела да чете Роня - дъщерята на разбойника. А няма още 8 г.

# 163
  • Мнения: 7 914

Сега се е заела да чете Роня - дъщерята на разбойника. А няма още 8 г.
ааа страхотна книжка още я помня Heart Eyes
малко се отклоних Blush

# 164
  • Мнения: 693
Първо не говоря добре езика на страната в която се намирам и не искам да говоря неграмотно на детето си. Второ искам то да може да общува с роднините си и се надявам скоро да заживеем в БГ. В къщи се говори Български. Сега са най-възприемащи и един език в повече може само да му е от полза.

Общи условия

Активация на акаунт