Защо сте избрали да говорите на децата си на Български език?

  • 20 280
  • 243
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 3 804
описах за малката,споменах и големите.а те са на по4ти 13 и 11.5 и 2те говорят бг,е със грешки отвреме на време,но доста сносен бг език,могат да 4етът и пишат и на 2та езика,у4ат английски и френски
знам 4е среедата се отразява,например големите по между си говорят на арабски,с мен и малката на български-гледат тв и на 2та езика
малката затова и не бързам да я пусна на ясла или градина,държа да си нау4и бг горе доло добре,преди да навлезе в другоези4на среда,но на мен ми пимага и факта 4е работя в семейна фирма и работата ми си полу4авам по интернет и изпращам пак така до офиса

# 211
  • Мнения: 6 167
въпрос към теб, дитти - ти знаеш ли арабски, говориш ли с големите на арабски?

# 212
  • Мнения: 276

доколкото желанието да "4увства като българка", това го смятам за абсолЮтна утопия.

Нямам в предвид някаква форма на болен патриотизъм. Съвсем друго имах в предвид. Може да не съм изразила съвсем точно това, което мисля. Когато някой плаче, когато е тъжен или весел, моят син винаги използва български думички. Когато се удари винаги си иска "лечебна целувка" на български. Това е езика и на който ме вика вечер за да го погушкам малко. Това са неговите чувства и емоции искам, когато ги споделя с мен да го прави на български!

Последна редакция: пн, 17 мар 2008, 15:17 от MamaChrisi

# 213
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

доколкото желанието да "4увства като българка", това го смятам за абсолЮтна утопия.

Нямам в предвид някаква форма на болен патриотизъм. Съвсем друго имах в предвид. Може да не съм изразила съвсем точно това, което мисля. Когато някой плаче, когато е тъжен или весел, моят син винаги използва български думички. Когато се удари винаги си иска "лечебна целувка" на български. Това е езика и на който ме вика вечер за да го погушкам малко. Това са неговите чувства и емоции искам, когато ги споделя с мен да го прави на български!
[/quote]

MamaChrisi, много хубаво зву4и, желая я ти го от сърце.   Peace

# 214
  • Мнения: 276
Желая го на всички родители в чужбина 
Kissing Heart

# 215
  • Мнения: 1 581
  ...татко иска да учим и гръцки, за да уважим и неговия произход, но ще изчакам още 2 години. С тръгването на училище започваме да учим френски и немски...
   Нямам никакви колебания, че трябва да говори колкото се може повече езици, за мен е важно едно- ДА чУВСТВА НА БЪЛГАРСКИ!

Малеее, ти ми събра очите, честно  Crazy  С най-добри чувства го казвам, щото аз в програмата на сина ми не виждам как мога да вкарам обучение въобще  Laughing  Той е на 4, почти 5, свършват училище в 3, навъм сме час, после бръмне с камионите малко, гледа (10 пъти  Crazy) Крокодила Гена, играем Джангъл парти и ляга. С малки изменения - всеки ден.

За мене е важно децата да са щастливи и доволни. Пък че ще изпусне някое богатство - че няма да говори много езици, или няма да разбира от математика, или няма да плува - важното е да се чувства пълноценен  Peace  Моят син иска да кара влак или буклукчийски камион, така че много езици май няма да му трябват  Laughing

# 216
  • Мнения: 7 914
Моят син иска да кара влак или буклукчийски камион, така че много езици май няма да му трябват  Laughing
в кръга на майтапа...ама не се знае къде ще го кара този камион Mr. Green

# 217
  • Мнения: 276



Малеее, ти ми събра очите, честно  Crazy  С най-добри чувства го казвам, щото аз в програмата на сина ми не виждам как мога да вкарам обучение въобще  Laughing  Той е на 4, почти 5, свършват училище в 3, навъм сме час, после бръмне с камионите малко, гледа (10 пъти  Crazy) Крокодила Гена, играем Джангъл парти и ляга. С малки изменения - всеки ден.

За мене е важно децата да са щастливи и доволни. Пък че ще изпусне някое богатство - че няма да говори много езици, или няма да разбира от математика, или няма да плува - важното е да се чувства пълноценен Peace  Моят син иска да кара влак или буклукчийски камион, така че много езици май няма да му трябват  Laughing

Аз съм щастливка! След като се роди бебето работодателите ми дадоха пална свобода с работното време и сега имам 4 дни седмично само за "ГОСПОДАРЯ". Тате говори 4-5 езика всекидневно и си мисля, че моето малко момченце ще ги усвои с лекота... ей така докато си играем Simple SmileНищо не правим на сила.

И все пак това са моите планове. Колко много ми се иска на мен няма нищо общо с това какво ще стане Още сме на 2.5... smile3560

# 218
  • Мнения: 847
Извинявайте, но да попитам ( от невежество) - какво толкова говори един 2г. човек?
Какъв му е речниковия запас, че говорите за езици, за различаване на езици и тн.
Аз нямам опит с дечица, но като ви чета спокойно мога да кажа, че  кръщелника ми ( 3г) е нечленоразделен, направо се притеснявам.


И аз да отговоря на Лени ,не из4етох цялата тема,но все пак.
Не съм изобщо съгласна , 4е децата на две години не говорят.Зависи си от детето.Моят син е на 2,4 г...и има доста голям набор от думи ,както на български така и на френски.Поради работата ми която е в БГ ,ходи на ясла тук.Вси4ки се у4удват ,4е за две годишно дете говори многооооооо...той не млъква ...и отговаря правилно.Прави изре4ения не само от две или три думи ..И помни и разбира вси4ко..оня ден каза на дядо си:дядо аз ве4е съм голям и трябва д ами купиш колело...цялото това без прекъсване ,без грешка или нещо друго...Единственото което не може все още да оправи са родовете ,но и това ще стане...А за френския да спомена ,4е таткото е португалец ,но живеем във Фр-я: ами когато сме във Фр-я му се говори на френски ...говоря и български ..Но той отговаря на френски на татко си ,и на български на мен...И говори също толкова много както и на бг...и му се разбира вси4ко...отделно бабата и дядото му говорят на португалски , та и от там у4и думи , португалския е по малко развит ,но и него ще нау4и...после английски , и някой друг и така...ЗАвиси много от детето..Има деца ,които на две години не говорят ,но като запо4нат по късно ,няма спиране...

Средностатистическите деца на 15 месеца знаят 5 думи,
 на 18 правят прости изречения (подлог и сказуемо) и като цяло имат неправилна граматика,
на 24 месеца говорят неправилно с ограничен речников запас 50-100 думи,
на 30 месеца формулират по-сложни изречения (от по 3-4 думи), често с неправилен словоред, но вече имат усещане за род и число...

Това сме го учили още в 1 курс по психология на развитието, но е само за едноезични деца, а и индивидуалните различия могат да са доста големи.
Това не значи, че детето е съответно генийче или неразвито...
По правило до седмата година от живота момичетата показват по-добри данни от момчетата по езиково развитие.
И аз съм завършила преду4илищтна педагогика.И съм работила по професията си.Втората ми специалност е психология...Ей с тия твърдения за средно статисти4ески деца хи4 не съм съгласна... PeaceПо принцип е така...само ,4е тези изследвания кога са правени.Днес живеем в много по динами4ен свят, известно е ,4е децата се развиват много по бързо , 4е пубертета настъпва по рано и т.н.....та такива обобщения са неправелни поне за мен.Зависи си от детето , и то много.

А по темата:
Искам синът ми да е свободен.Един език за мен озна4ава свобода- свободата да общуваш с хората в държавата в която си независимо дали си на по4ивка ,по работа или друго.Дава много възможности.Нямам болни амбиции по отношение на народност или разни там,искам по скоро да е гражданин на света , и да може да говори на разли4ни езици ,отколко да знае само един. Peace

# 219
  • Мнения: 3 804
въпрос към теб, дитти - ти знаеш ли арабски, говориш ли с големите на арабски?
да зная,говоримо и писмено,по принцип с големите говоря на БГ,карам им се на арабски-по благову4ен и богат е в това отношение Laughing
oсвен това аз им помагам с уроците,нали изкарах ичс тук и на 3та езика,само френския ми е проблем,4е френски не съм у4ила

Последна редакция: пн, 17 мар 2008, 19:00 от dtti

# 220
  • Мнения: 7 914
Black Mamba
...,4е таткото е португалец ,но живеем във Фр-я: ...
а таткото не му ли говори на португалски Thinking

# 221
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
иВарна, впечатлих се от твоя разказ! За пореден път се убеждавам, че децата са толкова различни и единен подход не може да има! Аз нямам подобни проблеми с моите, затова и не им говоря на английски. Само първата година, при пристигането ни, започнах да говоря и чета на сина на английски, уж да се адаптира по-бързо, но беше и заради мен, така и аз усъвършенствах езика  Laughing
За говорене и двете деца говорят български и могат да се разберат перфектно ползвайки само него  Peace Е, три годишната, не винаги можеш да я разбереш, защото често ползва и свой си език  Mr. Green
Проблемът сега ми е писането и четенето на български. Синът може да чете, но не му идва от вътре, както английския. Съответно чете по-бавно и губи интерес към четенето на български. Писането му е още по-зле. Скоро го открехнах на един детски български форум, препоръчан ми от друга майка. От начало много се запали, но постепенно установи, че му е ужасно трудно да разбира писанията на другите деца. Просто в речника му липсват доста думи, които едно съвременно дете ползва в ежедневието си при разговор с приятелчета. Та по този повод да попитам, по-големите дечица посещават ли някакви български детски форуми и какво им е впечатлението?
С щерката се надявам по-отрано да я подхвана с четенето и писането на български, така че да не се получи такава голяма разлика с нивата по четене и писане на английски. Ако постигна това, съм сигурна, че няма да загуби интерес към книжките написани на български  Peace
Аз отдаван се чудя да пусна тема, как учите децата да четат и пишат на български, ако нямате българско училище под ръка. Какви подходи ползвате, как ги запознавате с българската история и отново, какви помагала ви се струват най-добри. Но ми се струва, че няма да има много пишещи в нея, защото болшинството дечица тук са още малки  Confused

# 222
  • Мнения: 3 804
МЕРИ-запо4нах да ги у4а да 4етът и пишат по у4ебници за 1ви клас и книжки с приказки
за форуми не мисля да ги насо4вам още понеже и без това програмата им е натовварена,сега ги занимавам по у4ебника за 4уждестранни студенти на баща им-да не забравят 4етенето,а и там има и граматика
с историята първи сблъсък имаха с песента "шатрата: на румънеца и ен4ев,така запо4наха да разпитват кой кой е в историята после гледаха и поредицата бтв документите
най добрия на4ин да се запознаят децата с историята според мен е 4рез филми било то игрални или документални

# 223
  • Мнения: 9 052
Аз отдаван се чудя да пусна тема, как учите децата да четат и пишат на български, ако нямате българско училище под ръка. Какви подходи ползвате, как ги запознавате с българската история и отново, какви помагала ви се струват най-добри. Но ми се струва, че няма да има много пишещи в нея, защото болшинството дечица тук са още малки  Confused

Много би ме zаинтересувала таzи тема  Hug

# 224
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
малко от моя скромен опит с най-малкото ми дете! по4нахме някъде около 3 г и половина с килим4етата от букви, купих й с арабски и латинските букви! на бг нямаше как ,освен да ми пращат! имах няколко бг книжки, малко френски и малко арабски! тя ме питаше за всяка буква, коя на кого е! така тръгна да ги помни, на мама, на тати, на баба,дядо и тн!с тях се справя добре, успоредно у4им цифрите на 3 езика, малко английски за добавка от детските у4ебни сайтове! с компа у4и латиница на английски ,аз поправям за да направи разлика с френския! пусто добри френски сайтове ,говорящи не намерих!имах буквенката, но много ску4но й се видя, суха материя!това лято по4нахме с бг пластмасови букви! разпознава ги и прави разлика наприме ел и г, хикс и х и тн! пише на4ално на арабски, но писането ни е мъка голяма, не иска да се упражнява продължително, дали е малка или е мързел и гледа да мине по перпендикуляра! ще ги мъ4им да ги пиш?м полека явно, не знам къде ще сме още със сигурност като по4не  1 кл ! тази есен трябва да е преду4илищна по арабската програма!искам да тръгне и да се заинтересува от самото писане за да по4на да увели4авам капацитета с латиница и бг азбука!
много интересна стана темата с питането на мери!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт