Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте, момичета Smile
Бебчо ми е на 3мес и 3 седмици - храним се с АМ Аптамил.Родени сме 3040г.Първия месец наддадохме 570г /не ми достигаше кърмата/,втория 1200,3тия 1060г а сега някъде към 550г за 3 седмици.Днес бяхме на консултация и ни определиха диагноза начална форма на рахит - имаме малка дупка между гърдичките на гръдния кош.Увеличиха ни вигантола от 2 на 4 капки.Малкия иначе е доста неспокоен,вечер често се буди, малко спи и то е неспокойно.Също и доста се стряска.
Моля мамите имали такъв проблем да споделят мненията си как са успели да преодолеят този проблем?
Педи вече ме кара да започвам с плодови пюрета - не е ли рано още как мислите?
Цитирай

София

За рахита-нищо не мога да ти кажа. За щастие, с моето бебе нямах такъв проблем. Стискам палци и на вас-дано да не се окаже нещо сериозно.

Иначе за пюретата-да, много е рано. Поначало се препоръчва до навършване на 6-месечна възраст на бебето то да се храни само с кърма или АМ.
« Последна редакция: сб, 22 дек 2007, 00:16 от Vivi »
Цитирай

Провадия

Здравей, синът ми беше на 5мес., когато ми казаха, че имал начална форма на рахит.Увеличихме капките и всичко се оправи.Имате ли потене на крачетата?Педито ми каза, че това е признак за рахит.За неспокойния сън мисля, че не бива да се притесняваш ние бяхме така да 1,6год.
Надявам се че всичко ще се оправи при вас. Hug
Цитирай

Стара Загора

За пюретата мисля, че е много рано още.
За рахита знам, че единственото сигурно доказателство е кръвно изследване и снимка на китката. Всички останали признаци сами по себе си нищо не означават. А от друга страна високите дози вигантол са опасни, защото витамин Д е токсичен.
А да не би според лекарката ви да има връзка между рахита и пюретата? newsm78
Цитирай

Му Кинд Оф Плаце

Рахит се доказва само с кръвни изследвания, а не, че някоя буля - лекарка видяла нам си кво си.
С тоя рахит полудяха тия, значи  Crossing Arms
Аман с тоя рахит, създават си работа по тоя начин, а важното го вършат през просото.
Рахит се развива при тежки условия на живот, системно недохранване и абсолятна липса на слънце и пр, и пр.
Не му минава модата на тоя рахит, пфу.
Готова съм да се обзаложа, че детето няма рахит, а и да има-не се поставя така диагнозата, в никой случай.
Цитирай

София

Дъщеря ми беше на същата възраст и казаха същото - начална форма на рахит. Тогава обаче лекарката, която я прегледа (не личната) каза да сменя Вигантола с бълг. Деавит. Каза, че имала някяква разлика, но не помня точно каква. Давах й по 3 капки и никакъв проблем.
За пюретата според мен не избързвай толкова.
За неспокоен сън можеш да пробваш Долче Нана на Бейби Кучоло. Само билки съдържа и има вкус на ликьор  Laughing (няма алкохол естествено).
Цитирай

София / Пловдив

Рахит се доказва само с кръвни изследвания, а не, че някоя буля - лекарка видяла нам си кво си.
...

Peace

Изследват се калций, фосфор и алкална фосфатаза. Без резултатите от тези изследвания няма начин да се докаже със сигурност има или няма рахит. Взима се венозна кръв, което понякога е проблем при толкова малко бебе. Най - безболезнено и бързо е от вена на главичката, въпреки че изглежда потресаващо за майката.
Така че не се притеснявай предварително  Hug
Цитирай

сина ми е на 1.6 месеца и нашия педиатър му постави такава диагноза, заради издутина на главичката до фонтанелата. Тръгнахме по доктори - стигнахме до ендокринолог и той ни назначи кръвни изследвания  - от вената - кълцйи, фосфор, алкална фосфатаза.
Намерете добра лаборатория и напарвете изследвания, но преди това лекар да прецени.
Цитирай

Hinter`m Mond gleich links

Готова съм да се обзаложа, че детето няма рахит, а и да има-не се поставя така диагнозата, в никой случай.

Не се обзалагай толкова смело. Дори да не е рахит - възможно е да има нарушение на хормонално ниво в калциевата обмяна. Това, че детето се стряска, е важен симптом - хипокалциемията води до повишена нервномускулна възбудимост (до тетания и даже до гърчове) и може да има множество причини, затова не бива да се пренебрегва като симптом.
На първо време е добре да се изследват калций, фосфор и алкална фосфатаза, както и магнезий от венозна кръв. После с резултатите да се представят пак при лекар (може и при друг/а, ако на тази нямат достатъчно доверие).
Цитирай

Някой може да ми се изсмее на въпроса,но ме интересува може ли дете на 2 г. да развие сега рахит?
Цитирай

Sofia

Споделям мнението, че диагнозата рахит се поставя с повод и без повод, а витамин Д е токсичен... ПОНЕ още един лекар + изследвания.
Стряскането може да е важен симптом, но може и да е нищо. На тази възраст доста бебета имат неспокоен сън, стряскат се лесно и спят малко. "Лекува се" с повече гушкане, носене, спане в едно легло с мама.
А да започнеш пюрета при това положение с риск да му докараш я колики, я запек, я и двете и съвсем да влошиш положението със спането, си е направо...
« Последна редакция: нд, 23 дек 2007, 22:19 от Maria.St »
Цитирай

Му Кинд Оф Плаце

На първо време е добре да се изследват калций, фосфор и алкална фосфатаза, както и магнезий от венозна кръв. После с резултатите да се представят пак при лекар (може и при друг/а, ако на тази нямат достатъчно доверие).
Хубаво си ме цитирала, но после какво пишеш-трябва да се направят изследвания, а не да се реши, ей така, на око, че детето има рахит, защото, както пише в твоя постинг, могат да бъдат много други неща. Нима тая педиатърка е направила нещо по-различно от мен? Само че тя е казала "Хайде да се обзаложим, че е рахит..."  Crossing Arms Побърква жената с тая диагноза без да е пуснала изследвания.
Цитирай

Hinter`m Mond gleich links

Цитат на: Франзела Калина link=topic=250326.msg5967410#msg5967410
Хубаво си ме цитирала, но после какво пишеш-трябва да се направят изследвания, а не да се реши, ей така, на око, че детето има рахит, защото, както пише в твоя постинг, могат да бъдат много други неща. Нима тая педиатърка е направила нещо по-различно от мен? Само че тя е казала "Хайде да се обзаложим, че е рахит..."  Crossing Arms Побърква жената с тая диагноза без да е пуснала изследвания.

Ясно е, че се иска някаква диагностика за поставянето на повечето диагнози. Мисълта ми беше, че от друга страна някои неща не бива да се отхвърлят с лека ръка, дори ако е въпрос на презастраховка. Ако е моето бебе, предпочитам да се презастраховам, отколкото да не съм наясно.

Вярно е, че много бебета се стряскат насън, това се дължи и на незряла нервна система и аз непрекъснато успокоявам прекалено разтревожени майки да не бдят като орлици над децата си, обаче все пак при нас са в болнични условия, повечето изследвания могат да се направят веднага и да се отхвърлят тревогите или да се вземат мерки.

Чудя им се на GP-тата как така поставят диагнози и изписват лекарства без да са направили елементарни изследвания на пациентите си.
Цитирай

София

Ами, май и те се презастраховат  Thinking
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.