Наистина ли сушилните харчат много ток?

  • 27 318
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 165
Здравейте момичета!
Чувала съм, че сушилните хабят доста електроенергия, а при тия цени.
Знам колко е хубаво да я имаш, и как ухае после прането.
Та въпросът ми е с колко ви се вдигнаха сметките за ток след закупуването на сушилня?
Аз пускам около 4-5 перални седмично.

# 1
  • Мнения: 134
И мен ме интересува този въпрос.

# 2
  • Мнения: 2 438
Не зная колко харчи моята, но сметката за ток не се е променила особено.

# 3
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Харчат, но зависи какво разбираш под много.  Моята около 5 квт на цикъл. 3 пъти седмично средно, понякога и повече по 15 квт по 4 седмици - 60 квт на месец

# 4
  • Мнения: 491
Не зная колко харчи моята, но сметката за ток не се е променила особено.
newsm10

# 5
  • Мнения: 7 263
Може би зависи от модела и принципа на работа, откакто имам моята сметката не е нараснала с повече от 10 лв на месец / даже и толкова няма/, а удобството е несравнимо. Гледай енергийния клас при покупката.

# 6
  • Мнения: 14 486
Гледай енергийния клас при покупката.

Най-много да е енергиен клас "В". енергиен клас "А" няма при сушилните

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
Гледай енергийния клас при покупката.

Най-много да е енергиен клас "В". енергиен клас "А" няма при сушилните
За амнайсти път пиша - ИМА ЕНЕРГИЕН КЛАС А ПРИ СУШИЛНИТЕ! И наистина енергиен клас А са с по-малка консумация от енергиен клас В. Но пак са голям консуматор. И разликата на цената на енергиен клас А и енергиен клас В миналата година (когато купувах моята, сега не знам) беше приблизително двойна цена в полза на А клас.

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Янтра - каква марка е твоята?
Че аз в неделя бях в Технополис и освен такива с енергиен клас С, други нямаше.
Е?

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
Ама не е моя пършив Аристон де. Той си е клас С.
АЕГ имат А.

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148

Покажи ми модела...
Щот' почти съм готова да се закълня, че в бг няма сушилня, клас А. Казвам ти пак - в цял Технополис нямаше нито една... в Денси също.

# 11
  • Мнения: 14 486
и аз така мисля. освен това не виждам какъв е проблема да се ползва на нощната тарифа. на упътването на моята и без това го пише - да се пуска нощем за да не се натоварва консумацията в мрежата и уж по-екологично...

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656

Покажи ми модела...
Щот' почти съм готова да се закълня, че в бг няма сушилня, клас А. Казвам ти пак - в цял Технополис нямаше нито една... в Денси също.
newsm78 Не го помня модела, ама го видях. Пишеше си клас А, до едно машинче на вид същото, ама клас Б. Цената двойна. Към две бонки отиваше. Money Аз, толкова пари за сушилня нямам, няма и да имам, затова не го загледах подробно. Може да са вкарали една-две бройки и като са видели, че няма кой да им ги купи на цена космическа да са се отказали. Миналия декември купувахме сушилня, тогава ходих по магазините. Или в техномаркет или в технополис, защото после го нямаше на сайтовете им. Гледах го да го показвам на някой.

# 13
  • Мнения: 1 152
Това е сушилня клас А. Сами виждате колко по-ниска е консумацията - едва 2,1 kWh. За съжаление Технополис не се е постарал да напише малко повече характеристики, както винаги. Tired

Последна редакция: ср, 19 дек 2007, 08:49 от Сасано

# 14
  • Мнения: 303
Това е сушилня клас А. Сами виждате колко по-ниска е консумацията - едва 2,1 kWh. За съжаление Технополис не се е постал да напише малко повече характеристики, както винаги. Tired

Максимална мощност 1.2кВ, това ще да е с компресор, като климатик. Нормално е да е икономично. Не знам защо обаче са толкова скъпи, компресорите сигурно са обикновени, не инвертор. Може би трябва да мине време и да станат по-масови.

# 15
  • Мнения: 165
Благодаря ви за отговорите момичета! Десетина лева, до петнайсет не са проблем. Аз също не бях виждала енергиен клас А. Но може вече и да има, нали всичко се усъвършенства. Мисля си, дано след време да измислят всички перални да си бъдат със сушилни, но да са по усъвършенствани от сегашните, да не се вади част от прането и т.н.(разбирате ме какво си представям), че се натрупахме с електроуреди. То миални, перални , сушилни.

# 16
  • Мнения: 2 438
Вземи си Уърлпул 6то чувство и няма да имаш никакви проблеми.

# 17
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Това е сушилня клас А. Сами виждате колко по-ниска е консумацията - едва 2,1 kWh. За съжаление Технополис не се е постарал да напише малко повече характеристики, както винаги. Tired

ako имам път към ТЕХНОМАРКЕТ, специално ще проверя модела. Щото гаранция, че има разлика м/у АЕГ-то, дето е на чуждоземския сайт и това от Техномаркет Wink

# 18
  • Мнения: 46 508
Левче на пускане каза Марти за тези старите на Миеле, новите може и да са по-икономички.
Но си заслужава всяка стотинка  Laughing

# 19
  • На село
  • Мнения: 873
Аз имам АЕГ-то 59800ката, клас А, от преди година. Същата е като на немския сайт. 2,1 кВ харчи само за цикъл напълно изсушено памучно пране 6кг, центуфугирано на 1000 оборота, иначе и по-малко. Действително машинката е с компресор като на хладилник. Доста е шумна и тежка - за сравнение B клас на АЕГ тежи 40 кг, а тази е 59, също е и по-шумна 68 към 62 dB. Ако трябва да съм откровена, сега ако трябва да избирам, ще взема по-ниския енергиен клас - върши същата работа. 

Взех я от Техномаркет - http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09022489

# 20
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Същата е като на немския сайт.

същата, на картинка. Пита се за изпълнението...

Мисля, че не само твоята машина е с компресор. Има и други кондензационни с компр. Видях ги в Технополис.

# 21
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
Има сушилни клас А, но струват над 1300 евро, така ни казаха в магазина, от който си купихме преди три седмици нашата Уирпул, клас Б, на етикетите в магазините в Италия пише класът и колко харчат на максимум кила на прането за сушене- нашата харчи 3,90 евро на цикъл ои средно работи над час и половина

# 22
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Новите модели явно ще са като тази http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09025271
Ако наистина ги вади изгладени си струва парите. В щатите е около 1800$ за сравнение. Аз съм ползвала няколко марки сушилни и мога да заявя че всичките вадят дрехите намачкани-най вече чаршафи (след 1000-1200 оборота центруфуга). Моите чаршафи са 220/240 и за мен гладененето откровенно казано е отегчително. В Германия продават едни специални кърпички на Lenor които се слагат в сушилнята при всяко сушене ама и те не правят чудеса. Но за мен е много важно сушилнята да е тиха. Моята за съжаление не е и я пускам с отложен старт за 4 през нощта. Така спестявам и някой лев също.  Simple Smile

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
бе ще ме карате да снимам дрехите си след сушилнята. Изобщо не са намачкани.
Макар, ча аз гладя всичко.

Обаче моята има следната функция... След края на цикъла, ми свирва, че е готова... ако до 2-3 мин. не я отворя, тя върти дрехите, като ги обдухва със студен въздух. И това се повтаря, докато не й отвориш вратичката.
Вашите правят ли така?  Flutter

# 24
  • София
  • Мнения: 228
Новите модели явно ще са като тази http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09025271
Ако наистина ги вади изгладени си струва парите. В щатите е около 1800$ за сравнение. Аз съм ползвала няколко марки сушилни и мога да заявя че всичките вадят дрехите намачкани-най вече чаршафи (след 1000-1200 оборота центруфуга). Моите чаршафи са 220/240 и за мен гладененето откровенно казано е отегчително. В Германия продават едни специални кърпички на Lenor които се слагат в сушилнята при всяко сушене ама и те не правят чудеса. Но за мен е много важно сушилнята да е тиха. Моята за съжаление не е и я пускам с отложен старт за 4 през нощта. Така спестявам и някой лев също.  Simple Smile
Имам я тази сушилня. Глади повече от задоволително.  Peace
Шани Моята го прави същия "номер". Само дето това свиркане ме изнервя и не я изчаквам кой знае колко.

# 25
  • Мнения: 165
Добре де, и аз гледам една реклама сега се върти по телевизията, за сушилня с която сме имали изсушени и изгладени дрехи за цена 1700лв. Обаче просто не мога да си представя как може да са изгладени. Някой би ли ми обяснил.

# 26
  • Мнения: 46 508
Добре де, и аз гледам една реклама сега се върти по телевизията, за сушилня с която сме имали изсушени и изгладени дрехи за цена 1700лв. Обаче просто не мога да си представя как може да са изгладени. Някой би ли ми обяснил.

Сигурно пуска повече пара  newsm78
Нищо не гладя аз, а даже сушилнята ми не се води, че има такава екстра  Laughing
Виж какво пише и Шани:

бе ще ме карате да снимам дрехите си след сушилнята. Изобщо не са намачкани ...

# 27
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
ШАни, и моята е така, не гладя от сумати време
аз центрифугиран на 750 обаче и после в сушилнята на функция за памук обикновено и пиши " за прибиране " поне  на италианс,ките менута е така и излизат меки и изпънати дори мъжките ризио и класически панталони ( с ръб )

# 28
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
бе ще ме карате да снимам дрехите си след сушилнята. Изобщо не са намачкани.
Макар, ча аз гладя всичко.

Обаче моята има следната функция... След края на цикъла, ми свирва, че е готова... ако до 2-3 мин. не я отворя, тя върти дрехите, като ги обдухва със студен въздух. И това се повтаря, докато не й отвориш вратичката.
Вашите правят ли така?  Flutter

Правят, правят. Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 228
Добре де, и аз гледам една реклама сега се върти по телевизията, за сушилня с която сме имали изсушени и изгладени дрехи за цена 1700лв. Обаче просто не мога да си представя как може да са изгладени. Някой би ли ми обяснил.
Няма как да видя какво прави в барабана си, но глади. Глади на пара, като ползва вода от контейнерчето, в което се събира вече отнетата от дрехите вода.
Ето една снимка от извадени преди малко дрехи от сушилнята:


# 30
  • Мнения: 165
Имам представа как изглеждат дрехите извадени от сушилня и съм на същото мнение като Шани и Никол че дрехите съвсем не са намачкани. Преди, когато не бях виждала съм си представяла, че ги вади страшно смачкани, ама откъде да зная че сушилните имат по голям барабан. Друго предимство което забелязвам, е мъхът който се отделя във филтъра.Ми доста си е понякога. Значи  част от праха който се образува в къщи е от дрехите.
Лидия дрехите от снимката изглеждат много добре. Обаче толкова пари не ми се дават.
Всъщност, аз веднага няма да си взимам.Обаче от около половин година само това ми се върти в главата. Мъжът ми  в началото хич не беше ентусиазиран. Тъкмо бяхме взели миялната
Щото аз все за нещо го врънкам. Ама какво да направя като много обичам да си улеснявам работата. Обаче нали си ме обича  Laughing съм сигурна ,че до половин- една година ще склони. А пък може и по скоро.                                          

# 31
  • Мнения: 1 800
Подкрепям менията, че дрехите от сушилня не са намачкани. Трика е дрехите да се сушат на ниска температура, възможно най- скоро след приключване, да се извадят, сгънат или сложат на закачалки. Ние имаме най- обикновена ( дойде с жилището ни) и нямам проблеми. Рядко ми се налага да гладя нещо, освен ризите на мъжа ми за работа.
Другите сушилни, за които говорите не са лоши, но толкова пари Shocked.

ronicat, незнам за коя сушилня точно говориш, че в САЩ е $1800, не съм виждала такива, но LG  се водят номер едно:

http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?skuId=8415208&type=p … ;id=1181832025342
за кеф, ето и пералнята:
http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?skuId=8415501&type=p … ;id=1181831574585

Надявам се един ден да са моите Wink

# 32
  • Мнения: 46 508
... Обаче толкова пари не ми се дават ...

Вземи си втора употреба 200-300 лв. са Peace

# 33
  • Мнения: 165
Предпочитам нова.

# 34
  • Мнения: 2 270
... Обаче толкова пари не ми се дават ...

Вземи си втора употреба 200-300 лв. са Peace
аз си купих за 360 лв от втора употреба с транспортен дефект/ отстрани  леко огъната ламарината/иначе е чисто нова.Английска-перфектна.Страхотна покупка и чак се чудя,какво съм чакала до сега

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
бе ще ме карате да снимам дрехите си след сушилнята. Изобщо не са намачкани.
Макар, ча аз гладя всичко.

Обаче моята има следната функция... След края на цикъла, ми свирва, че е готова... ако до 2-3 мин. не я отворя, тя върти дрехите, като ги обдухва със студен въздух. И това се повтаря, докато не й отвориш вратичката.
Вашите правят ли така?  Flutter
Правят, върти и духа. Дрехите не се мачкат, ама чаршафите са като на хармоника. Моите са 2х2,20 торби и излизат..... Добре, че не ми пука. baby_neutral

# 36
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Цената на сушилнята ELECTROLUX EDI-96150W я видях в нета. В щатите я дават около 1800$ а в Англия около 850 лири.
Споделих че при мен чаршафите излизат намачкани. Имала съм Miele, Whirlpool а сега съм с Gorenie и трите вадеха чаршафите намачкани. Но както споменах аз използвам кърпичките на Lenor а след това и специален препарат за гладене и няма проблем за това, въпреки че е отегчително. Мосля че по-големият проблем е свиването на дрехите. След известно време на ползване на сушилня дрехите се свиват и не стават за носене. Има неща като ризи и финни дрехи които изобщо не суша. Имам фланелки които са с 4-5 пръста по-къси (след 6-9 месеца сушенето им в сушилня на програма за пълно изсушаване). Аз използвам предимно функцията пълно изсушаване т.к. я пускам през нощта и мога да ги изгладя едва следобяд или вечерта и може би и това допринася за мачкания ефект. Ако ги пусна на програма за гладене ги вади не толкова намачкани и леко влажни. Но за мен е отличен помощник и след време със сигурност ще си взема такава която да може и "да глади".

# 37
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
това със свиването на дрехите и аз го забелязах.
И то не след 6м. ползване, а само след 1м.
Долното на пижамата ми е вече като бермуди  ooooh!

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
При мен няма особена свиваемост. Само бодитата на малкия се свиват. Купувам един размер по-големи. И всички чорапи - слвдователно купувам 2-3номера отгоре. Тук вече имам проблем, защото при номер 47 къде да намеря два-три размера по-големи!?
За другите дрехи - ако не се скапят при първото сушене - няма проблеми по нататък. А, само вълнените пуловери нещо ме съмняват......

# 39
  • Мнения: 46 508
Свиват се да, една блуза на мъжа ми, която му беше голяма и не искаше да я носи, сега му става, екстра се сви Mr. Green едно мое яке обаче се прецака, защото се сви без подплата и сега тя се вижда  Crazy и на другите дрехи го усещам като цяло  newsm78 обаче, когато реших да демонстрирам уменията на сушилнята на баща ми, взех, че му сложих един потник, който не знам от каква материя беше, но стана огромен като комбенизон, 30 мин. не спрях да се смея и сега като се сетя, пак започвам Joy Laughing

# 40
  • Мнения: 1 426
мойта сметка за ток се увеличи с 20-25лв, ама сушилнята работи почти всеки ден 2-3 пъти

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
мойта сметка за ток се увеличи с 20-25лв, ама сушилнята работи почти всеки ден 2-3 пъти
И аз суша по толкова. Изчислила съм, по дадената в книжката консумация, че една нощна сушилня ми е 80ст.

# 42
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
, но стана огромен като комбенизон,


 Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
А намирате ли си пари, като чистите филтъра? А? Аз по 1-2 лева заработвам винаги Simple Smile
И от пералнята изкарвам парици, много ми е добре. Mr. Green

# 44
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
От сушилнята - нищо.
От пералнята, на няколко години злато.

# 45
  • Мнения: 838
бе ще ме карате да снимам дрехите си след сушилнята. Изобщо не са намачкани.
Макар, ча аз гладя всичко.

Обаче моята има следната функция... След края на цикъла, ми свирва, че е готова... ако до 2-3 мин. не я отворя, тя върти дрехите, като ги обдухва със студен въздух. И това се повтаря, докато не й отвориш вратичката.
Вашите правят ли така?  Flutter
и моята прави така и доколкото разбрах от инструкциите,това е точно с цел да не се мачкат дрехите докато ги извадиш

# 46
  • Варна
  • Мнения: 25 236
това със свиването на дрехите и аз го забелязах.
И то не след 6м. ползване, а само след 1м.
Долното на пижамата ми е вече като бермуди  ooooh!

Шани, вече си имаш лятна пижамка значи Laughing

Аз откакто последното пране го суших 3 дни, и то наредено пред климатика, много съм затъжена за една сушилня, ама... няма да ме огрее. Нито пари има, нито място за такава екстра Mr. Green

# 47
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Шани, вече си имаш лятна пижамка значи Laughing

а бре остави се  ooooh!
Чакам си аз хубавото и слънчевко време...

# 48
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Едва ли харчат чак толкова много..... нали уж все са клас А или АА......

# 49
  • Мнения: 982
Едва ли харчат чак толкова много..... нали уж все са клас А или АА......
Мисля,че повечето от нас нямат сушилня от този клас.Май са твърде скъпи и по-рядко се срещат.
Около 20 лв. повече ток плащаме,сравнено с преди.

# 50
  • Мнения: 46 508
Излезе сметката, вече мога да се отчета  Grinning при пускане през ден, сметката е +10 лв., доволно  Hug

# 51
  • Мнения: 22 838
бе ще ме карате да снимам дрехите си след сушилнята. Изобщо не са намачкани.
Макар, ча аз гладя всичко.

Обаче моята има следната функция... След края на цикъла, ми свирва, че е готова... ако до 2-3 мин. не я отворя, тя върти дрехите, като ги обдухва със студен въздух. И това се повтаря, докато не й отвориш вратичката.
Вашите правят ли така?  Flutter
Правят, върти и духа. Дрехите не се мачкат, ама чаршафите са като на хармоника. Моите са 2х2,20 торби и излизат..... Добре, че не ми пука. baby_neutral
Peace Искам да допълня,че памучните дрехи се свиват от сушилнята.Затова фини и вълнени дрехи не рискувам да пускам там,въпреки,че имам специални програми.

# 52
  • София
  • Мнения: 11 701
Имам от месец сушилня,но не я пускам при всяка пералня.Основно за хавлии,чаршафи.
Не мога да кажа каква ми е сметката за ток,понеже от малко повече от месец сме в това жилище,отплението ни е с ТЕЦ,а до сега сме били на ток.Все още няма и актуална бележка.
Имам мокро помещение,в което минават тръбите на парното и температурата там е висока и си съхнат сами дрехи.
На моменти съжалявам,че си купих сушилня,но вероятно когато спрат парното ще се радвам,че я имам
Доколкото знам на етикетите на самите дрехи е отбелязано със знак дали могат да се пускат в сушилня или не,но повечето май не могат...

# 53
  • Мнения: 838

Доколкото знам на етикетите на самите дрехи е отбелязано със знак дали могат да се пускат в сушилня или не,но повечето май не могат...
[/quote]
а най-гадното е,че такива етикети има предимно на дрехи,които съхнат бавно - Sad

# 54
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Излезе сметката, вече мога да се отчета  Grinning при пускане през ден, сметката е +10 лв., доволно  Hug

наистина е доволно!
Ние тръпнем в очакване все още... Но имаме утежняващи фактори, та едва ли ще е само +10лв. А бре колкото - толкоз. Ще си плащаме и туй то. Да не сме от Факултето?  Close

# 55
  • София
  • Мнения: 11 701
Ще си плащаме и туй то. Да не сме от Факултето?  Close
Ако бяхте от там и да не си платите нямаше да Ви спрат тока!

Общи условия

Активация на акаунт