Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

България и никъде другаде

Мнения: 641
В края на майчинството съм и желая да изляза 1 година неплатен отпуск за отглеждане на дете. Каква точно декларация трябва да попълня? Моля за вашата помощ,защото моята счетоводителка ми каза да си изтегля такава от сайта на НОИ,а аз трудно се ориентирам . Благодаря предварително за помощта ви!
 
Цитирай

В тъмната гора.

Мнения: 1 229
От това, което си писала разбирам, че след навършване на 2г. в-ст на детенцето ти искаш да излезнеш една година в неплатен.
Преди да излезнеш в неплатен трябва да си ползваш платения отпуск от тези 2 години в майчинство. За целта трябва да започнеш работа за 10 дни, в които да подадеш молба за ползването на тези отпуски и чак след това се ползва неплатения отпуск за отглеждане на дете до 8 години  по чл.167а от КТ, но само за 6 месеца на родител, т.е 12 на двамата родители. Вече няма право единия родител да преотстъпва правото на ползване на другия. За целта се подава молба по месторабота и се плащат само здравните осигуровки в процентно съотношение 60:40 от 2008 г. и излиза около 7лв. на месец. Отпускът се зачита за трудов стаж - осигуровки за пенсия през периода не се плащат.
« Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 16:42 от Mishel_ »
Цитирай

България и никъде другаде

Мнения: 641
  bouquetИскрено благодаря за изчерпателния отговор. И пак възникна въпрос Smile Понеже се осигурявах към фирмата на свекър ми и от там си вземах майчинството как да процедирам с тези 2 месеца платен отпуск? Не искам да им плащам осигуровките(социални и пенсионни)
Цитирай

В тъмната гора.

Мнения: 1 229
Ами от датата след рождения ден на детенцето ти трябва да тръгнеш на работа ( или да те водят на работа) и още първия ден подаваш молба в свободен текст, че искаш да си ползваш платения отпуск натрупан по време на майчинството и след 10 дни излизаш в отпуск - нямат право да ти го отказват, защото има политика на изчистване на отпуските и ако са натрупани стари такива при една проверка от Инспекцията по труда ще ги санкционират.
След това можеш отново за 10 дни да започнеш работа и през това време да подадеш молбата за неплатен отпуск по чл.167а от КТ или преди да приключи платения отпуск да я депозираш при вашата счетоводителка. Молбата е със свободен текст, като опоменеш на какво основание искаш да я ползваш.

Молба
от
.........
г-н Управител/Президент на фирмата,
Искам да ползвам неплатен отпуск по чл.167а от Кодекса по труда (за отглеждане на дете до 8 г. в-ст),
счетано от (датата).

С уважение:


Не се пише считам, че молбата ми ще бъде удовлетворена, защото отпуска трябва задължително да бъде даден, т.е. работодателят иска, неиска трябва да го даде.

А относно декларацията към НОИ, въобще не съм сигурна, че така трябва да се подава, освен ако НОИ трябва да се уведоми за случая. Ще потърся и ще ти пиша.
Цитирай

В тъмната гора.

Мнения: 1 229
  bouquetПонеже се осигурявах към фирмата на свекър ми и от там си вземах майчинството как да процедирам с тези 2 месеца платен отпуск? Не искам да им плащам осигуровките(социални и пенсионни)

Е няма как по друг начин да стане. Мисля, че няма да стане първо да ползваш неплатения, а платения да остане за след това.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.