пневмоторакс

  • 37 632
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 124
Здравейте. правих си рентген и ми откриха частичен десностранен пневмторакс, ангажиращ върхово дясна гръбна половина. Плевродиафрагмални сраствания, свободни кд синуси. сърдечно - съдоа сянка в норма за възрастта. Мол ви кажете ми какво е това, опасно ли е от какво се причинява и какво е лечението. много ще съм ви благодарна!!!

Утре съм на пулмолог, но все пка мис е и9ска предварително да разбера какво биме очаквало, нямам температура, моля ако някой зане да сподели:)

# 1
  • Мнения: 753
Аз имах пневмоторакс,но го получих в следствие на белодробна пункция и в последствие се наложи да ми правят торакоцентеза(лека хирургическа интервенция-"апендисита" на белодробните операции,както ме успокои хирурга),мина,но не е приятно....късмет

# 2
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Eто това намерих в нета.

Пневмоторакс
Пневмотораксът представлява състояние с наличие на въздух в плевралната празнина. Причините за проникване на въздух в плевралната празнина са различни.

Съществуват три вида пневмоторакс: 1. Изкуствен /лечебен/; 2. Травматичен; 3. Спонтанен. Изкуственият пневмоторакс се състои във вкарване по изкуствен начин въздух в плевралната празнина с лечебна цел. Той се практикува главно за лечение на кавернозна туберкулоза като компресивен лечебен метод за затваряне на каверна. При травма или медицинска процедура в областта на гръдния кош може да се образува травматичен пневмоторакс. По-рядко се развива спонтанен пневмоторакс - при емфизем, бронхиектазии,кавернозна туберкулоза, наранявания.

При усложнен пневмотракс болните се оплакват от неспокойствие и задух. При нарастващ пневмоторакс /с вентилен механизъм/ задухът силно се усилва, придружен от силен бодеж в съответната гръдна половина и учестяване на сърдечната дейност. В много случаи, особено при ненавременно лечение, настъпват тежки усложнения - ателектаза /изтласкване на въздух от белодробната тъкан поради натиск на пневмоторакса/, пневмония, остра сърдечна и дихателна недостатъчност/.

Лечението на затворения /ненарастващ, невентилен/ пневмоторакс е консервативно. Прилагат се аналгетици, кислород при показание - пункция на плевралната празнина и евакуация на вътреплевралния въздух. При прогресивно нарастващ /вентилен/ пневмоторакс по показание се предприема хирургично лечение.

Прогнозата на неусложнения пневмоторакс е добра. В повечето случаи вътреплевралният въздух постепенно се резорбира. Прогнозата на вентилния и нарастващия пневмоторакс е сериозна.

Профилактиката се състои в предотвратяване на заболяванията, вредните причинни фактори и усложненията, водещи до пневмоторакс.

# 3
  • Мнения: 124
blagodarq на всички моля ви се стискайте ми силно палци мног оме  страх ще пиша утре ккаов е станало. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 877
blagodarq на всички моля ви се стискайте ми силно палци мног оме  страх ще пиша утре ккаов е станало. Simple Smile
Стискаме палци и чакаме хубави новини!

# 5
  • Мнения: 124
ситуацията е следнат. За съжаление не е частичен а пълне пневмоторакс трябва да ми правят дренаж ида стоя пет дена в болница казаха ми 4е се пъхало игла между ребрата, старх ме е да не ме осакатятт с атя игла маниплуацията била бърза и според тях не много болезнена, но трявбад а стоя 5 дена в болница. Споразомях се с доктора да ме спусне з акполеда вкъсти но не ми дава да излизам. Тпова е положението, ако някой има да каже не6то да сподели:)

# 6
  • Мнения: 753
Ами по принцип точно това ми правиха на мен,но го правиха с пълна упойка,при теб може би ще е по-различно...докато си със дрена не е приятно,не че толкова боли,просто не е удобно и трябва да внимаваш да не го разместиш,махнат ли го вече много бързо се оправят нещата,а за щастие го носиш само няколко дни,даже може и 1-2 да са само...къде ще ти правят процедурата?

# 7
  • Мнения: 124
ще ми я правят в белодробнат аболница св софия в гр. София ( не погледнах ти дал и си от София) д- р Плочев а как мисли6 да ли ще изкарам празниците или? <ного ме е страх

# 8
  • Мнения: 753
Д-р Плочев го водят за един от най-добрите там,при мен той асистирашемно не помня кой беше водещия хирург.Зависи кога ще я правят- ако е до ден-два за коледа няма да си в перфектна форма,но за нова година най-вероятно да.Плочев е готин,спокойно,въпреки че може да изглежда понякога малко безцеремонен,не се притеснявай,всичко ще е наред,но според мен е много важно да разбереш каква е била причината за пневмоторакса и да вземеш мерки в това отношение,защото това ще се окаже по- важният и труден път към избягване на подобни проблеми в бъдеще.Успех!

# 9
  • Мнения: 124
blagodarq ti z ainfoto а се сетих аз доста се уригвам колкото и сме6но да зву4и да ли това има зна4ение или не
според теб . Сори з асме6ния въпрос но ве4е незнам и аз какво да мисля:)

# 10
  • Мнения: 753
Не знам дали оригването има нещо общо,аз си мислех по-скоро дали си боледувала от белодробна болест,може и да не е съвсем скоро,даже по-вероятно да е било преди година или повече и да останала неизлекувана или да не си обърнала достатъчно внимание и да си изкарала нещо на крак,понякога човек изкарва на крак и пневмония,без да си обърне внимание...Какво казаха лекарите,каква е причината?Аз лично много си промених начина на живот,почивам си повече,пия имуностимулатори,но не какво да е ,ходих на санаториум на Велинград,процедурите много помагат,излизам максимално често в планината на чист въздух,е две думи наистина се грижа добре за себе си...

# 11
  • Мнения: 124
може и да съм изкарала не6то на крак незнам. лекарите не казват каква е при4ната, не знаят. сега като ме пита6 се се6там 4е мин годин февруари искарах един много гадсен грип с ка6лица и про4ие, но пих антибиотик и си бях добре. Попринцип аз съм много деен човек, не се заседявам много вкъщи гледам при всяка възможност студ не студ д аизлизам навън за колкото се може повече време. сега като трябва да си по4ивам ми е гадно. Сега бях полегнаал за около 4ас . после станах и се 4увствах доста добре. ре6их да поизпера малко и се наведох два или три пъти и сърцето ми щеше направо д аизскочи, а и ме заболя малко. Май не ще да се абсорбира сам. сте трябва пове4е да лежа. и животиздраве да се ходи д асе направи тая манипулация.А другият ти дроб им али му не6то, защото на мен ми казаха че ако несе излекувало могело да се зарази и др дроб. Занм 4е твойто е излекувано но просто питам.Ох така ми  олеква като мога д асподеля с 4овек минал през този етап:)

# 12
  • Мнения: 753
Ами според мен не трябва да отлагаш процедурата,не е голяма работа,не е приятно,боли малко ,но не е болка за умиране,а ако това ще те успокои при мен нещата бяха доста сериозни,не ми беше само пневмоторакса проблема,както вече писах до него се стигна вследствие на друга манипуалция,след това се лекувах дълго време и да чукна на дърво всичко е наред...всичко това се случи преди да забременея и много се приртеснявах дали ще мога да изкарам нормална бременнст  и да родя здраво дете,но всичко беше наред,като по учебник,много лека бременност и здраво и едро бебе!по едно време докато бях болна много се притеснявах изобщо ще ме бъде ли,защото лекарите обсъждаха различни диагнози и някои не бяха много безобидни,за щастие не се оказаха чак толкова зле нещата,но от тогава както вече казах се грижа много добре за себе си като същевременно се опитвам да не се панирам излишно при всяка хрема или болежка,а и начина ми на мислене много се промени,вече гледам много по-леко на всичко и не се ядосвам за глупости...

# 13
аз самият днес излязох от болницата след лечение на пневмоторакс.наистина не е болезнена хирургическата интервенция, но е много неприятна, смея да го твърдя защото това ми е за втори път. Peace...............и всичко това на 11.01.2008,т.е. на рождения ми ден.

# 14
моля някой, който е имал пневмоторакс и му е правен дренаж да ми пише имал ли е много силни болки/на кризи/ по време на дренажа.
сьпруга ми е сега в болница, днес му е 4 ден с дренаж и след обяда направи криза, която доста ме уплаши.
кога отшумяват тези болки?

# 15
  • Мнения: 753
На мен ми е правен дренаж,но го махнаха още сутринта на 3-ия ден,не съм имала "кризи",боли малко като мърдаш и е некомфортно по принцип,но кризи не...Какво казват лекарите?Стискам палци всичко да е ОК!

# 16
благодаря за пожеланието! лекарите казаха, 4е тези кризи били нормални, дьлжали се на разместване на марку4а.
но никой не ни обяснява кави са причините за пневмоторакса. казаха, че се получавал просто така, от нищо. аз обаче си мисля, че сигурно има причина и е добре да се знае, за да се предотврати повторение.
незная какво да правим занапред и какво да не правим?!
ако знете повече, моля пишете!

# 17
  • Мнения: 124
Здравейте за моя радост с е отървах от каквото и да е интервенция - алкес ти слу4айно да си този който е писал във сайта пулс - аз съм мики. Сега обаче получих нещо като стрес от самамт новин а4е съм имала такова нещо. Сега като ме заболи  само си мисля дали не е пка пневмоторакс. Можете ли да кажете някой знае ли каква е вероятността пак да сепояви и и какво трявба д апо4увсватм ако се е появило. Не ми се иска да ходя на рентген , защото з атриседмиц еми  нпарвих три рентгена. Носът ми езапушен - едната ноздра особено и така понякога имам чувството че не мога да си взема досатъчно въздух малко ме наболва от дясно под гърдата и отзда пле6ката, макар че понякога като сложа космодиск и ми минава , от друга страна от няколко дни имам доста есто сърцебене  - това дали е симптом- моля ви кажете - щес епобъркам ве4е - става така че вече и през нощта с ебуда не мога да спа добре. Дайте ми съвети. Благодаря ви предварително.

# 18
ЗДРАВЕИТЕ, НЯКОЙ МОЖЕ ЛИ ДА МИ КАЖЕ КОЛКО ПРОДЬЛЖАВА ВЬЗСТАНОВИТЕЛНИЯ ПЕРИОД СЛЕД ПНЕВМОТОРАКС, КОЛКО ВРЕМЕ БОЛИ И СЕ ЧУВСТВАШ ОТПАДНАЛ

# 19
Значи хора Simple Smile обръщам се към всеки който го интересува Simple Smile На 18 години съм (даже още не съм ги ннавършил) и имам 2 опеарции за пневмоторакс ... при едни то най-добрите гр. Стара Загора окръжна болница . Гръдна хирургия 18 етаж Simple Smile Та първия път ми беше 13 март 2007 година влезнах със диагноза тотален пневмоторакс декстра Wink и се наложи на място да ми направят дренажа Simple Smile аз ест не усетих нищо защото режещатата болка във гърдите ми притъпяваше всичко Simple Smile лежаг 10 дена във болницата със трабата в мен  newsm78 Извадиха ми трабата Simple Smile всичко ОК . Докторите ми викат Венко не искаме да пушиш цигари Simple Smile ама Венко нали е газар хьахаь порпуших наново и ето след 10 месеца Simple Smile 2 път не пълен пневмоторакс пак се разминах със лека безкръвна операциика (тоест потавяне на дренаж) ... Сега ще ви кажа на всеки който го е страх Simple Smile ОТ ТВА НЕ СЕ МРЕ ! Wink ьхахь ама е мн лошо защото могат да ти направят кофти операция ... при която ти режат част от белия дроб Simple Smile (напълно неприятно) 25 ден вече съм си в нас Simple Smile хьаьах и почти не мога да спя защото
само седя пред пц Simple Smile Един съвет от мен Simple Smile НЕ ПУШЕТЕ ! ИЗБЯГВАЙТЕ ЗАДИМЕНИ МЕСТА ! И В НИКАКВ СЛУЧАЙ ПОНЕ ПЪРВИТЕ МЕСЕЦИ ИБЯГВАЙТЕ КОНТАКТ СЪС ГРИПОЗНИ ИЛИ ХОРА БОЛНИ ОТ БРОНХИТ ПНЕВОМНИЙ И ТАКИВА НЕЩА Simple Smile МОЖЕ ДА БЪДЕ ФАТАЛНО  Simple Smile ако някой има въпроси Skype: beatenergizer e-mail : beatenergizer@abv.bg Icq: 368926475 И да се пазите ей Simple Smile  #Crazy

# 20
ЗДРАВЕИТЕ, НЯКОЙ МОЖЕ ЛИ ДА МИ КАЖЕ КОЛКО ПРОДЬЛЖАВА ВЬЗСТАНОВИТЕЛНИЯ ПЕРИОД СЛЕД ПНЕВМОТОРАКС, КОЛКО ВРЕМЕ БОЛИ И СЕ ЧУВСТВАШ ОТПАДНАЛ

Брат до 1 месец болка няма Simple Smile то зависи пак и какво ти е имало дали е пълен или не пневмоторакса Simple Smile ама иначе цялостно зарастване на бил от 5-до-8 години така че както аз казвам Simple Smile ЧУДНИЦА !

# 21
значи вследствие на катастрофа на 24 март т.г. направих частичен травматичен пневмоторакс отдясно ,а само преди 3 месеца ми правиха дренаж също отдясно.този път се наложи да ми правят операция, в белодробната клиника"св.софия" гр.софия.оперира ме доцент Аструков,смея да твърдя ,че е един от най добрите в страната.искам да му благодаря за това ,че ме оперира и ,че се оправих,защото нашите лекари във враца не можеха да направят нищо,само ме дренираха и така седях 1 седмица без никакъв резултат,само получих подкожен емфизем,та стана още по лошо.иначе от самата опрация не усетих нишо,защото тя се прави  с пълна упойка.после боли малко,но не е нищо особено.лошото е че след това се възстановяваш доста дълго,казаха ми около 6 месеца.просто там където съм срязан ,всичко е изтръпнало, и е доста неприятно като го пипаш.не бива да пуша ,макар че започнах отново,а 1 месец не бях палил цигара.надявам се това да ми е последния пневмоторакс,защото за мен вече е 3,един път отляво през 97г. и тази година 2 пъти.искам да кажа ,че ако ви се налага операция давайте без страх,защото няма болка,нишо не чувстваш и се оправяш на 100%,а и има гаранция че няма да се повтори на този дроб ,който е опериран.поне така ми казаха на мен лекарите. Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 3 182
Причината за пневмоторакс може да е вродена (наличие на малки були т.е.балончета на белодробния връх) или вследствие травма.
В нашата детска хирургия на "Пирогов" лекуваме пневмоторакс оперативно с помощта на видео-торакоскопия, при което не се отваря широко гръдния кош.
А при пневмоторакс от травма е достатъчен дренаж със сонда и аспирация. Широка операция се извършва при разкъсване на белия дроб и неовладян кръвоизлив.
За сведение: ние оперираме също и големи хора (над 18 години).

# 23
Samo da kaja 4e az imah totalen pnevmotoraks v dqsno. Toest desniqt mi drob izcqlo e blokiran za raz6irenie. Polu4ilo se e ot neizlekuvana bronhit plevmoniq. Taka pone kazaha doktorite. Koeto e vuzmojno za6toto ne se lekuvam na lekar a kakto pove4eto samostoqtelno. Imal sum ne6to kato mehur4e s vuzduh koeto se e puknalo mejdu beliq drob i za6titnata stena /ili ne6to takova/ subudih se sutrinta s ujasni bolki i mn zatrodneno di6ane i privsqko po golqmo dvijenie use6tah kak nemoga da si vuzstanovq di6aneto i mi stava te6ko. Tova zadu6avane be6e zaedno s bolka v trapeca i v gurba. Kogato otidoh b burza pomo6t tam ustanoviha "totalen pnevmototaks''. Lekuvaneto ne bilo ne6to slojno a poskoro s te4enie na vremeto. Samo da kaja ne tezi koito imat takova ne6to i se strahuvat , da ne se pritesnqvat tolkova. Az lejah 2 sedmici s drenaj i ne e tolkova stra6no daje ponqkoe vreme nese use6ta daje. Drenaja e edna trabi4ka mejdu rebrata i e svurzana s edna aspiraciq , toest vakum koito razgru6ta beliq drob i go kara da funkcionira. Dotuk s bolni4noto le4enie. Sled kato izlezete zabravete za izvestno vreme da vdigate tejko , bez samoleti i bez gmurkane. Netrqbva da se uprajnqva nikakvo nalqgane vurhu grudniqt ko6. Na men mi kazaha purvite 2 meseca, no na eddin dr sa mu kazali nai dobre tova vreme da e okolo godina dve za da ne se povtori.

# 24
Здравейте,
имам същата тежка съдба като вас.
Вече четвърти път ми се случва, два от едната и два от другата страна.Този път операцията не се размина,беше в събота сутринта в Токуда.Приеха ме предния ден преди обяд и ме оставиха без дренаж до операцията,защото така трябвало.За първи път чух в прав и точен текст причината за всичко това-за булите е ясно,но причината за булите е недостига на някакъв ензим!Умирах от страх,защото знаех какво ме чака,т.е. две дупки една за камера и една за инструмент с който се изстъргва леко едната стена на плеврата и се залепва с ''естествено лепило'' сложили са ми и малко талк по същата причина.Оказа се, че май дупките са пет,но още не съм сигурен,контролния преглед и смяна на превръзка  е след няколко дни.По време на операцията нищо не усетих ,но в интензивното после не мога да опиша ,като излизах от упойка какво беше,сложиха ми морфин и пак сигурно се чувах пет етажа нагоре.Д-ра каза че съм имал огромна була която са обшили и отрязали,за другите не разбрах... бях с два дрена едновременно,болки и всякакви наркотици.Почти една седмица не бях ходил до тоалетна от страх и обездвижване.Сега се възстановявам бавно и болезнено,кашлям много и от операцията и от това че не пуша-също ужасно боли...
Скоро пак ще ходя на скенер да видим в детайли как са нещата.Някои АБСОЛЮТНО ЗАВРАНЕНИ неща за хора с този проблем са: тежка физическа работа,гмуркане,активен спорт,парашут и т.н.

# 25
  • Мнения: 2 011
ситуацията е следнат. За съжаление не е частичен а пълне пневмоторакс трябва да ми правят дренаж ида стоя пет дена в болница казаха ми 4е се пъхало игла между ребрата, старх ме е да не ме осакатятт с атя игла маниплуацията била бърза и според тях не много болезнена, но трявбад а стоя 5 дена в болница. Споразомях се с доктора да ме спусне з акполеда вкъсти но не ми дава да излизам. Тпова е положението, ако някой има да каже не6то да сподели:)
Не се притеснявай  мила , всичко ще е наред - мОят  брат  преди няколко  години получи пнвмоторакс ( скочи  в басейн с вода) , няколко  дни  си мислехме че не е сериозно , докато  не сподели  на баща ми как се чувства ... Баща ми  е лекар и  веднага удари  една слушалка дет  се вика и  веднага в болницата  - точно 5  дни стоя в болницата. Изтеглиха  въздуха с вакуум с една тръбичка . Дори  белега , който остава след това е малък и не бива да те притеснява. Спокойно!!!!  Peace
После трябва да се пазиш от вдигане на тежко  с неправилни  вдишвания, ще правиш  дихателни упражнения , които  са полезни  за белите  дробове !!! Peace Hug

# 26
Здравейте ,

Казвама се Владимир и съм от Варна , прекарал съм общо 4 пневмоторакса (1 в ляво и 3 в дясно). Преди 3 години ми направиха операция след поредния пневмоторакс в дясно (3-тия, до колкото знам това е допустимото ) .В моя случай имах една була в дясно ,която периодично се спукваше. След неиното отстраняване вече 4-та година нямам никакви проблеми ,искам да споделя че самата операция при мен мина много спокоино без никави проблеми.Аз съмият след операцията си задавам доста пъти въпроса заще не се подлозих на нея още в началото а живях 4 години в напрежение.

Мало късно попадам на тази дискусия ,но ако има някой от Варна с подобен проблем мога да му бъда полезен с имана на добри специалисти от  варна ,бих могъл да дам и кординати на гръдният хирург който се грижеше за мен в военна болница Варна .

мога да бъда открит и на Skype : iceman_bul_vn

# 27
здрастииииииииии банда
аз съм от Ямбол преди 10 дни ме дренираха Simple Smile  понеже бях с диагноза десностранен тотален пневмоторакс. Процедурата не е страшна но не е комфортно сега съм си у дома и някак пак не се чувствам комфортно не знам защо така един ден супер един ден не чак толкова може би от внушение ... предстои ми махане на конците и пореден преглед дано всичко е наред и дано на никой не се случва това и ако все пак се случи на някои потърсете лекарска помощ без страх. Благодарности на всички от хирургическо отделение на болницата в Ямбол.
ако някой иска да му разкажа по подробно скайп: oliopsss

# 28
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Здравейте, днес приеха съпруга ми с пневмоторокс, обаче ни изпратиха в окръжна болница във Варна, защото във Военна нямаше доктор в момента. За съжаление му е за втори път, предния беше преди 9 години, но тогава го оперираха в Германия. Надявам се този път всичко да мине добре и да се възстанови бързо.

# 29
Здравейте, днес приеха съпруга ми с пневмоторокс, обаче ни изпратиха в окръжна болница във Варна, защото във Военна нямаше доктор в момента. За съжаление му е за втори път, предния беше преди 9 години, но тогава го оперираха в Германия. Надявам се този път всичко да мине добре и да се възстанови бързо.

Ще го оправвят не се тревожи  Grinning
Странно че в военна не са му помогнали там мен ме ремонтира д-р Маринчев  Grinning

skype : iceman_bul_vn

# 30
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Д-р Маринчев отдавна не работи във военна болница,вече е в окръжна болница.
В момента лекуващ лекар ни е д-р Славов.
Надявам се всичко да мине добре, защото съм доста притеснена. Миналия вторник му сложиха дренаж  и след седмица- този понеделник ни изписаха в къщи. Обаче след около 2 часа започна отново да кашля. След около 4 часа получи подкожен емфизем и аз се уплаших и го заведохме обратно вечерта. Веднага го приеха, казаха че отново има пневмоторокс и отново му сложиха дренаж, обаче доктора каза че нещата клонят към операция този път.
Странно ми е от какво ги получава, защото от това което съм чела, често се получават от були,който се пукат, а при него такива няма, поне скенера не показва да има.
Ще се молим този път да е наред всичко. Вярвам,че докторите ще направят всичко възможно да е така.

# 31
Д-р Маринчев отдавна не работи във военна болница,вече е в окръжна болница.
В момента лекуващ лекар ни е д-р Славов.
Надявам се всичко да мине добре, защото съм доста притеснена. Миналия вторник му сложиха дренаж  и след седмица- този понеделник ни изписаха в къщи. Обаче след около 2 часа започна отново да кашля. След около 4 часа получи подкожен емфизем и аз се уплаших и го заведохме обратно вечерта. Веднага го приеха, казаха че отново има пневмоторокс и отново му сложиха дренаж, обаче доктора каза че нещата клонят към операция този път.
Странно ми е от какво ги получава, защото от това което съм чела, често се получават от були,който се пукат, а при него такива няма, поне скенера не показва да има.
Ще се молим този път да е наред всичко. Вярвам,че докторите ще направят всичко възможно да е така.
На мен ми правиха операция пиши ми на Skype ще ти разкажя подробно как процедираха при мен,всичко мина без проблеми.
skype: iceman_bul_vn

# 32
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Може би е добре да разкажеш и тук, за да може повече хора сблъскали се с този проблем да имат представа какво ги чака и как е по принцип.

# 33
Аз съм болна от Торакална саркоидоза 2Рьо стадий .При вземането на биопсия и извършената бронхоскопия  се получи пневмоторакса Пневмоторакс субтоталис декста.Статус пост торакостомиам декстра.Претърпях хирургична интервенция .но и 4 месеца оттогава не съм добре.Незнам дали ще се оправя ,ако някой може да ми даде някаква информация чакам да ми пише.Лекарите само ми четат епикризата и нищо не казват.Искам пак да съм добре.

# 34
  • София
  • Мнения: 3 182
Не ми стана много ясно по какъв метод са били споменатите операции - отворена торакотомия или видео-асистирана торакоскопия. По правило ако се появи спонтанен пневмоторакс се поставя дрен, белият дроб се разгъва, прави се скенер, но даже и да не се открият були, се прави видео-торакоскопия и всичко патологично се отстранява. Това се прави в София във Военна болница, Токуда, Гръдна хирургия, нашата детска хирургия. Още в Пловдив, Варна, може би Стара Загора... Не трябва да се чакат няколко рецидива, активната тактика е за предпочитане.

# 35
Направиха ми дрен ,но не знам точно каква е цялата процедура ,защото бях под упойка.Точно въвъ военна болница бях.Има ли вероятност пак да се появи.

# 36
  • София
  • Мнения: 3 182
Как така не знаете? Нямате ли епикриза?

# 37
Имам ,но  в епикризата например не ми пишеше ,че имам отлепени ребра.Вие сте доктор и по-добре от мен трабва да знаете ,че не всичко се пише в епикризата.Имам въпрос: .КАКВА Е ВЕРОЯТНОСТТА ДА ПОЛУЧА ПАК ПНЕВМОТОРАКС И КАКВИ СА ПРИЧИНИТЕ?

# 38
  • Мнения: 428
Здравейте и от мен.Пиша от болницата.Снощи ме приеха по спешност.
е мога да се движа, боли ме от дренажа....
Получих го спонтанно.В събота нещо ми се схвана плешката.Е беделя ме болеше като дишах и се появи кашлица.
В понелник оидох при джипити и й се изправиха косите....след като видя регена.
Кажете , моля до колко еопасно това заболявне и какви мерки рябва да взема, за да не се потори.
Колко обикновено  епрестоят в болницата.
В момента ми адско дизкомфортно, добре че имам лаптоп и безжичена интернет връзка, че са минава времето и да се разсейвам Simple Smile

# 39
  • София
  • Мнения: 3 182
Имам ,но  в епикризата например не ми пишеше ,че имам отлепени ребра.Вие сте доктор и по-добре от мен трабва да знаете ,че не всичко се пише в епикризата.Имам въпрос: .КАКВА Е ВЕРОЯТНОСТТА ДА ПОЛУЧА ПАК ПНЕВМОТОРАКС И КАКВИ СА ПРИЧИНИТЕ?

По принцип в епикризата трябва да се опише всичко. Ако е правен само дренаж вероятността да се повтори е голяма. Другата алтернатива е изрязване на спуканите були - чрез широк разрез (торакотомия) или със сонди (торакоскопия).

# 40
  • София
  • Мнения: 3 182
Здравейте и от мен.Пиша от болницата.Снощи ме приеха по спешност.
Кажете , моля до колко еопасно това заболявне и какви мерки рябва да взема, за да не се потори.
Колко обикновено  епрестоят в болницата.

Зависи коя болница. Само с дренаж вероятността да се излекувате е малка, а престоят е поне 1 седмица.

# 41
  • Мнения: 428
в пловдовските Хирургии се намирам.
В момента съм на аспетация-вече втори ден.От понеделник в 22-23.оо ч. някъде.
Това че поне една седмица ще съм с дрен е срашно песимистичо  ooooh!, слагат ми и два пъти дневно антибиотик.

# 42
  • София
  • Мнения: 3 182
В момента съм на аспетация-вече втори ден. Това че поне една седмица ще съм с дрен е срашно песимистичо  ooooh!, слагат ми и два пъти дневно антибиотик.

Казва се аспирация - засмукване на въздуха от гръдния кош. За да има относителен ефект това трае до седмица. Иначе ние в кратки срокове провеждаме оперативното лечение.

# 43
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Izviniavam se che ne pisha na kirilica,no v momenta niamam takava vuzmojnost.

Supruga mi e vece 20 dena v bolnicata. Dva puti mu slagaha drenaj ne pomogna i predi 10 dena go operiraha i otsraniha bula i malko ot plevrata,no produljava da ima vuzduh - izlizat balonceta v markuca kum aspiraciata. Doktora kazva che niama zashto da se trevojim,no nie estestveno se trevojim. Dnes go otkaciha ot aspiraciata i prilojiha drug metod, markuceto vliza v burkance s niakakva tecnost- taka ste stoi do nedelq, v ponedelnik vece ste vidim kak e polojenieto. Mnogo se trevoja.

# 44
Бих искал да попитам доктор Оги ако е възможно какво е видео-торакоскопия преди месец и нещо ми беше направен дренаж на белия дроб поради пневмоторакс но все още чувставам тъпа болка в гърба понякога при вдишване а понякога просто при стоеж без натоварване иначе нямам проблем с дишането освен, че се прозявам доста често (което според мен не е добре) и знаете ли как може да се диагностицира тая болка за да разбера от какво и да я премахна по някакъв начин, че ми лази по нервите .... възможно ли е да е от цигарите, които все още не съм спрял ...

# 45
  • София
  • Мнения: 3 182
Когато се получи спонтанен пневмоторакс се поставя плеврален дренаж, белият дроб се разгъва с активна аспирация и се изчакват няколко дни. После се прави скенер и се търсят патологични мехурчета (були), обикновено на върха на дроба. Може и да не се открият такива, тогава по преценка на лекаря пациентът се изписва или се насочва към специализирана гръдна клиника. Вероятността да се полечи повторен пневмоторакс (рецидив) е голяма, така че стандартната процедура е видео-торакоскопия - през два или три малки отвора в гръдния кош се вкарват оптичен накрайник и манипулатори, оглежда се белия дроб и всичко патологично се отстранява. Това е ВАТХ - видео-асистирана торакоскопска хирургия.

# 46
Бих искал да попитам доктор Гои ако е възможно какво е  преди месец и нещо ми беше направен дренаж на белия дроб поради  но все още чувствам тъпа болка в гърба понякога при вдишване а понякога просто при стоеж без натоварване иначе нямам проблем с дишането освен, че се прозявам доста често (което според мен не е добре) и знаете ли как може да се  тая болка за да разбера от какво и да я премахна по някакъв начин, че ми лази по нервите .... възможно ли е да е от цигарите, които все още не съм спрял ...

Аз също изпитвах известен  след интервенциите,  се състоеше с слаби билки в гърба които се проявяваха най-често при смяна на времето (примерно непосредствено преди да завали ) .поради тази причина имам досат рентгенови снимки ,които са ми правени заради такава  болки Simple Smile Постепенно свикнах и започнах да не им обръщам чак такова внимание .Хирургът които ме оперира след последния  ме пред опреди че ще има такива неприятни болки .Но аз забелязвам че след отстраняване на булата тези досадни леки болки са все по рядко ( нямам представа дали тяхното отшумяване е в резултат на отстраняване на булата .Та това което исках да кажа е че си има известен  но какво да се прави Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт