Запитване до скандинавските мами;))

  • 3 734
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 001
В Норвегия има(предполагам и в други скандинавски държави се яде) едно ястие със сьомга и млечно - сметанов сос.Някой знае ли как се приготвя?
 (мога да го догодя някак си на вкус,но искам да го приготвя максимално близо до норвежкия вкус,който съм опитвала...)Много ще бъда щастлива,ако някой знае....

Последна редакция: чт, 27 дек 2007, 12:19 от TheNMaster

# 1
# 2
  • Мнения: 5 001
Не,не е това.... Sad

# 3
  • Мнения: 3 674
Ще се включа довечера... Peace  ще се опитам да ти изровя рецептичка  Wink

# 4
  • Мнения: 5 001
Ще се включа довечера... Peace  ще се опитам да ти изровя рецептичка  Wink
  bouquet   bouquet   bouquet

# 5
  • Мнения: 3 674
Ще се включа довечера... Peace  ще се опитам да ти изровя рецептичка  Wink
  bouquet   bouquet    bouquet

  Иначе моя мъж я прави страхотно сьомгата...но не е сметанов соса... newsm78  млечно- яйчен е... Heart Eyes

# 6
  • Мнения: 5 001
Ще чакам търпеливо всякакви мнения по темата пък дано да се появи отнякъде рецептичката.... Praynig

# 7
  • Мнения: 875
redwine-че, я да се запиша и аз в темичката, защото сьомгата си я ядем без сос, а ми се иска да пробвам нещо по-така.  Hug

# 8
  • Русе
  • Мнения: 1 193
И аз бих се зарадвала на рецептичка за соса.....иначе имам приятелка,която работи в Норвегия и тя ми носи пакетчета със сос на прах,който се приготвя за няколко минути.Не знам как бихме могли да заменим успешно продуктите ,които ползват там.Например "рьоме"...толкова го обичам,а тук квасената сметана съвсем не прилича на него.
   

# 9
  • Мнения: 5 001
Не знам дали няма да се получи сос от готварска сметана+прясно мляко....Продължаваме да чакаме дружно.... Joy

# 10
  • Мнения: 875
джаста праста, тия готовите сосчета не ги жали. в тях има само химия; изобщо не са за предпочитане. чакаме винцето да издаде тайната  Wink

# 11
  • Русе
  • Мнения: 1 193
джаста праста, тия готовите сосчета не ги жали. в тях има само химия; изобщо не са за предпочитане.
  Абе хич не ги жаля...ползвам си ги,приятелката ми попълва редовно запасите.Но не са с такъв вкус,като на соса на лакса по ресторантите в Норвегия.Какви ли не уговорки правих с готвачите да ми кажат как го приготвят...даже им раздавах чубрица на "корем",ама не казват#Cussing outзатова се примирих с готовите сосове в пакетчета,за ползване в БГ.Яла съм и домашно приготвен сос там,но пак не е достатъчно добър.
   хайде пускайте рецептичка,че точа лиги вечеWink  

# 12
  • Мнения: X
DjastaPrasta, напиши точно името на сосчето от опаковката
ще намерим рецепта за него

# 13
  • Русе
  • Мнения: 1 193
DjastaPrasta, напиши точно името на сосчето от опаковката
ще намерим рецепта за него
   Parisienne Fiskesaus med sjalttlok og persille-това е единия вид,а другия за съжаление съм свършила и нямам опаковка за да видя какво му беше точно заглавието,той е и по-хубав от този.
       Ама мен соса в пакетчето ме устройва,нищо че е химия...аз искам от този дето заливат сьомгата в ресторантите в скандинавията...,той е с по-различен вкус...гарниран с краставички в сладко-кисела марината.

# 14
  • България
  • Мнения: 1 090
Аз намерих 3 рецепти,но как точно изглежда това 4удо newsm78 на вид, за да се ориентираме за какво става въпрос...

# 15
  • Мнения: 5 001
Ами изглежда така.Виждала съм го по "Юле бур"(коледните маси),Слагат го в едни голееми тави.А в тавите има този млечно-сметанов сос(бял на цвят) и сьомгата е нарязана на филии(котлети),които са целички(не се разпадат при сервиране).Вкуса го прави точно соса,няма силни подправки.Консумира се с гарнитура от сварени на пара зеленчуци(броколи,карфиол,картофи,моркови)....Голяма вкусотия е....Ама как се прави.....Това е въпроса...

Последна редакция: чт, 27 дек 2007, 17:37 от TheNMaster

# 16
  • Мнения: X
аз намерих ето това - яла съм го много отдавна и беше невероятно

сос:
400мл крем фреш (или квасена сметана)
3 сл горчица  (средно люта)
2 сл мед
1 сл оцет от бяло вино
малко бял пипер
1 чл сол
100 мл копър, нарязан

с този сос се мажат рибените филенца и се пекат на фурна
сервират се с останалия сос или просто се прави двойна доза, ако рибата е повече и не остане сос

# 17
  • Мнения: 5 001
Вкусно "звучи",но не е и това......

# 18
  • България
  • Мнения: 1 090
Да,разбрах за какво говори6. LaughingТова е може би сос от кисела и обикновена сметана,загряти ,прибавя се лимонов сок и магданоз,вкусът е леко кисел. Peace
Дали е това ? newsm78
Отделно сьомгата се вари по обикновен начин,вода и сол.
По принцип скандинавската кухня няма много подправки и е много лесна,та няма да се учудя ако е това...

# 19
  • Мнения: 5 001
Да,разбрах за какво говори6. LaughingТова е може би сос от кисела и обикновена сметана,загряти ,прибавя се лимонов сок и магданоз,вкусът е леко кисел. Peace
Дали е това ? newsm78
Отделно сьомгата се вари по обикновен начин,вода и сол.
По принцип скандинавската кухня няма много подправки и е много лесна,та няма да се учудя ако е това...
Aми прилича на това,но вкуса не е кисел в никакъв случай.Все едно е само сметанов,но е лек леко гъстичък сос...Ще взема да импровизирам нещо в къщи и после ще ви докладвам какво е станало....

# 20
  • Мнения: X
ето сос "Парижко кафе" Café de Paris-sås
http://www.icakuriren.se/recept_visa.asp?iId=5557

 6-8 порции:
# 1 сл вода
# 1 сл оцет
# 2 жълтъка
# 200 g масло
# 100 мл нарязан зелен лук
# 1 нарязана скилидка чесън
# 1/2-1 чл къри
# 1/2 чл драгон (зелена подправка, като  estragon - http://sv.wikipedia.org/wiki/Dragon_%28v%C3%A4xt%29)
# 1/2 чл сос уорчестър
# 2-3 ситно наряани филета аншоа
# 1 сл капри http://en.wikipedia.org/wiki/Caper
# 1 сл пименто - червена чили чушка  http://sv.wikipedia.org/wiki/Pimento
# 1/2 чл червен пипер
# 1/2 чл френска горчица
# 1 чл соев сос
# лют червен пипер
      
водата и оцета се слагат да врят, докато станат наполовина
тенджерата се слага на водна баня на котлона
добавят се жълтъците и се разбиват на крем, добавя се маслото и се разбърква добре
към получения сос се добавят другите съставки

сервиране

1. сосът се сервира току-що готов и пухкав към месото
2. сосът се сервира студен и се оставя да се разтопи на горвещото месо
3. сосът се нанася по студеното месо, което се припича в гореща фурна

# 21
  • Мнения: 5 001
Ихаа,много подправки бей.... Joy не е типично за норвежците......

# 22
  • България
  • Мнения: 1 090
Да,разбрах за какво говори6. LaughingТова е може би сос от кисела и обикновена сметана,загряти ,прибавя се лимонов сок и магданоз,вкусът е леко кисел. Peace
Дали е това ? newsm78
Отделно сьомгата се вари по обикновен начин,вода и сол.
По принцип скандинавската кухня няма много подправки и е много лесна,та няма да се учудя ако е това...
Aми прилича на това,но вкуса не е кисел в никакъв случай.Все едно е само сметанов,но е лек леко гъстичък сос...Ще взема да импровизирам нещо в къщи и после ще ви докладвам какво е станало....

Даа,сосът трябва да е гъст,кремообразен,слага се може би сокът на около половин лимон,в зависимост от дозата,трябва леееко да киселее,но не да е кисел. Peace моята свекърва ме е учила да слагам кафена лъжица захар на манджите. Wink,мисля ,4е го мернах някъде това из рецептите .
И така ...просто вземаш и загряваш тези 2 вида сметана,по равни части го дават,докато стане на сос.Полива се рибата,която е сварена  преди това и готово.  chefЗеленчуци:моркови,броколи и т.н,каквито обичате.
Аз като бях бременна(преди 11 години Simple Smile) съм яла на ресторант такова нещо веднъж и още го помня,та верно е вкусно..сега се присетих и ми си прияде и на мен.
Като го направиш, докладвай тука и аз да се пробвам. Hug


Питах мойтО мъж сега,каза,че на негов колега дъшеря му била готвачка  и до утре мога да ти намеря оригинала на този сос Wink,имай малко търпение,да не изхабиш матРиала ... Joy

Последна редакция: чт, 27 дек 2007, 20:02 от norah

# 23
  • Мнения: 3 674
TheNMaster сори,...ама като се върнах и моя къртеше на дивана.. Joy Дожаля ми да го будя  Embarassed Е ся се излюпи и ми каза рецептата!  Heart EyesТа  ето как моя прави сьомгата... Hug

Нарязва я на парчета средно големи квадрати, овалва ги в смес от няколко подправки.../по твой избор/ ние ползваме копър, подправка за риба,сол и има една подправка казва се Ppeper-mix/ смесица от чер,бял и червен пипер/ ...най отгоре  слага нарязани  скилдки чесън /нарязани на много ситно/ .

 Редят се в тиган и се пържат на слаб огън...През това време разбиваш 4-5  жълтъка и ги изсипваш в друг тиган в който си разтопила 50-70 грама масло. Бъркаш непрекъснато и после добавяш 7 -8 с. л  прясно мляко, малко сол и накрая добавяш  нарязан  пресен копър /може и сух/,    в соса. Като заври... бъркаш още около две минутки и соса е готов.  Hug

После сервираш  квадратчета сьомга  в чинийка на човек...с 1 парченце тънко нарязан лимон отгоре и заливаш със соса... Heart Eyes За гарнитура всеки път правим различни неща. Един път с ориз,друг път с картофено пюренце а понякога  пък с пържени картофки,или с варени и после леко  запържени в масло  зеленчуци... Това е! Peace  Много е вкусно!  Heart Eyes  

П.С. рибата се пържи на слаб огън и не се обръща! ...Пържи се докато стане розова...нали знаеш как избледнява цвета на на сьомгата,става  бледо розова на цвят!

Не мога да ти гарантирам че е същия като на "Юлебордовете".. newsm78  но пък който го е опитал го е харесал   Hug


ПС. С останалите белтъци правя целувки...  bouquet

Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 02:11 от redwine

# 24
  • Мнения: 5 001
redwine ,Благодаря ! Благодаря и на мъжа ти също  Grinning .Наистина ще е вкусен този вариант...

norah ,ЧАКАМ твоя вариант,че днес е крайният срок в който трябва да науча тая рецепта...или ще импровизирам утре.....пък каквото стане(на вкус го знам какво е,ама кат' тръгна да го правя..... hahaha )
     А закавасената сметана не е ли по-кисела в БГ,отколкото в Норвегия?Да не стане.....гаф.И да слагам ли 1 с.л. брашно в соса,за да не е много течен и да се посгъсти?  newsm78 Оффф,голяма чуденка...Какво ще кажеш?

Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 10:15 от TheNMaster

# 25
  • Варна
  • Мнения: 567
Виж какво намерих:

Филе от сьомга на фурна
рецепта, класика от френската кухня

за една порция
250 г филе от сьомга
100 мл вермут (или 50 мл десертно вино)
масло за намазване

за соса:
100 мл готварска сметана
2 с.л. бяло вино
1 с.л. масло
10-12 бр. арпаджик (дребни лукчета)
1 шепа рукула (зелена салата)
1/2 връзка магданоз

Филето от сьомга се поставя в намазнена тава и се залива с вермут. Тавата се завива с алуминиево фолио и рибата се задушава 10-15 минути в предварително загрята на 200 градуса фурна.

Рукулата и магданозът се нарязват наситно и се запържват за 1 минута в предварително загрятото масло.

След това се налива виното, задушава се 2-3 минути и налива една чаша вода. Сипва се арпаджикът, налива се сметаната, разбърква се и се оттегля от котлона.

Филето от сьомга се сервира върху соса. Може да се декорира с ивици морков, листа босилек и зелена салата.

# 26
  • Мнения: 5 001
Я,пак вкусно нещо .....Ама като гледам май ще направя нещо сборно от много рецепти....Ще почакам още и днес дано изскочи подобна рецепта....
lolii ,бЛАГОДАРЯ   bouquet от твоята рецепта ще взема това,че рибата се запича в тавата под фолио....Така ще се използва сока от рибата,който ще пусне при печенето(но без вермут де).

# 27
  • България
  • Мнения: 1 090

Тези хора неоткриваеми по празниците,бе,звъним на на6ия "експерт" няколко пъти,но все телефонен секретар,ама няма да се предам,днес трябва да разбера,че и аз се зарибих с тази рецепта. Wink

Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 14:06 от norah

# 28
  • Мнения: 5 001
Научих от rkb , че Рьоммето било готварска сметана+кисело мляко....... doh
Божкееее, току виж със задружни усилия я сготвим тая сьомга... Joy

Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 14:38 от TheNMaster

# 29
  • България
  • Мнения: 1 090
Пристигам с "последни новини"  Laughing,успях да намеря най -накрая експерта,говорихме сега bowuu
Каза следното:
Вариант 1:Сос с обикновена течна сметана,който се сервира топъл. Peace              
За 1дл сос се прави следното:
1/2 с.л масло или маргарин
1/2 с.л брашно
бульон от рибата(на вкус)
течна сметана на око
Първо се бъркат маргарина и брашното,постепенно се прибавя течната сметана и се бърка ,докато се получи гъст сос,това на слаб огън и непрекъснато бъркане  с тел ,да не загори. Peace

Вариант 2:
Студен сос от кисела сметана(сервира се студен,за да не се пресечял Wink)

Около 200 г кис.сметана
сокът на половин или един лимон
сол и ч.пипер на вкус и по желание
малко сок от консервирани кисели краставици(пак на вкус и по желание,може и малки парчета от краставица)
подправка:timian(как е на български това ?)
Може и много малко горчица за допълнителен вкус
Но кис.краставици,горчицата и подправките са по желание. Peace

Някъде в нета видях смесен сос от двата типа сметана,но като питах за него,ми казаха,че не смесвали newsm78,но аз видях такава рецепта,така или иначе. Peace

От всички идеи и рецепти ,с колективни усилия ,все трябва да стане нещо,надявам се.  chef

Според мен сметаната е малко различна тук,но не знам как,понеже не съм яла скоро БГ заквасена сметана Embarassedимам спомени от преди мнооого отдавна,като се купува6е "с връзки",преди 1990 година. Joy/ех,как минава времето/
Ами иначе си следвай основни принципи при готвенето,не е сложнна норвежката кухня,дори е лесна в сравенение с бг кухнята.
Дано да стане. Hug




Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 15:46 от norah

# 30
  • Мнения: 5 001
norah ,  newsm51 newsm51 newsm51
 ЕТО РЕЦЕПТАТА .... smile3501 smile3501 smile3501
ПЪРВАТА РЕЦЕПТА Е МОЯТА   bouquet   bouquet   bouquet
ДА СИ ЖИВА И ЗДРАВА И БЛАГОДАРЯ ЗА ПОМОЩА....
Утре я почвам сьомгата и ще стане точно така както си я спомням....Още веднъж БЛАГОДАРЯ!

# 31
  • България
  • Мнения: 1 090
TheNmaster,
Много се радвам ако съм успяла да  помогна. Hug
Дано да не те разочарова резултата!
Да докладваш като я направиш,ей. Joy

П.С.Забравих да кажа:сол и ч. пипер на вкус ,а бульона може и да е друг,купен примерно на прах.Peace

# 32
  • Мнения: X
timian - мащерка

звучи интересна 2-та комбинация

а рибата какво се прави, не разбрах  newsm78
пържи ли се?

# 33
  • България
  • Мнения: 1 090
timian - мащерка

звучи интересна 2-та комбинация

а рибата какво се прави, не разбрах  newsm78
пържи ли се?

Joel,ами рибата може да се вари,може да се пържи,кой както обича!
Втората комбинация е много вкусна и тя,добре върви с риба,аз съм яла!
Мерси за превода за тимиан.  bouquet
Има много интересни рецепти ,където всичко се слага заедно,риба,сметана ,подправки и се пече,ако влезне6 в норвежката тема ги има .Peace

# 34
  • Мнения: X
...
Joel,ами рибата може да се вари,може да се пържи,кой както обича!
Втората комбинация е много вкусна и тя,добре върви с риба,аз съм яла!
Мерси за превода за тимиан.  bouquet
Има много интересни рецепти ,където всичко се слага заедно,риба,сметана ,подправки и се пече,ако влезне6 в норвежката тема ги има .Peace

хехе
знам аз
нали редовно ви "преслушвам"

ние май ще я пържим
печена не я харесваме

с печена риба харесвам рецептата с треска и кисела сметана на синчето (в моите любими рецепти)
сьомгата нещо ми мирише като се пече

иначе ако я мариновам със сос "териаки" и после на грила е супер

# 35
  • Мнения: 5 001
norah ,Задължително ще кажа какво е станало(след Нова година на 3.01 съм на работа и ще докладвам)

Joel ,за моят вариант рибата леко се посварява.Мноого е вкусно после със соса......

# 36
  • България
  • Мнения: 1 090
Ами тя сьомгата е тежка риба,направо има transmak..,та този леко киселия сос малко я олекотява,иначе накъртва малко...аз като хапна едно парче и съм до там,насища доста...
Ние варим или пържим,и печена става,но с много,много  sitronpepper отгоре Peace
Но вентилатора,така или иначе  работи на пълни обороти... Grinning

Момичета,пожелавам ви весело празнуване на Нова година,много късмет и радост.  bouquet
След Нова година пак  6те се "видим". Peace Joy

# 37
  • Мнения: 7 416
   Преположение на една НЕскандинавска мама:
   ако запържиш  малко брашно и към тази запръжка добавиш заквасена сметана,а после вътре сложиш и шайбички  сьомга да покъкрят малко.......Няма ли да се получи горе-долу това,което търсиш?
   Може,пък,и готварска сметана да се сложи вместо заквасената......А вместо запръжката да се добави малко натурално нишесте за сгъстяване....... newsm78
   

# 38
  • Мнения: 2 438
От мъжа си кулинар по душа и готвач по признание /работил е известно време като такъв/ зная следната рецепта за универсален бял сос - в съд за варене на прясно мляко се затопля готварска сметана, прибавят се разбити жълтъци, сол и бял пипер. С този сос  се полива риба, пиле, зеленчуци, става лек, диетичен е и е много вкусен. Аз добавям и лъжица бяло вино. Може и други подправки по личен избор.

# 39
  • Мнения: 3 674
От мъжа си кулинар по душа и готвач по признание /работил е известно време като такъв/ зная следната рецепта за универсален бял сос - в съд за варене на прясно мляко се затопля готварска сметана, прибавят се разбити жълтъци, сол и бял пипер. С този сос  се полива риба, пиле, зеленчуци, става лек, диетичен е и е много вкусен. Аз добавям и лъжица бяло вино. Може и други подправки по личен избор.

А това е почти  кат соса на моя мъж...само че вместо сметана се  слага прясно мляко Grinning Ще вземем да пробваме да заместим млякото с готварска сметана... Hug

# 40
  • Мнения: 5 001
ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА  НА ВСИЧКИ Wink))))
Да се отчета значи....Рецептата стана ТОЧНО както сме я яли в Норвегия!
В подсолена кипяща вода сложих котлетите сьомга за 10 мин. и дръпнах от огъня(но ги оставих във водата).
Запържих половин пакетче масло с 2 с.л. брашно и долях от бульона където е вряла рибата,добавих готварската сметана,сол,млян черен пипер.След това прибавих рибата и оставих да попие от соса.
 Сварих броколи,моркови и картофи - това беше гарнитурата.
   Получи се !БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ,КОИТО МИ ПОМОГНАХА   newsm51 newsm51  newsm51

# 41
  • Мнения: 7 416
 smile3501 smile3501 smile3501
  Остава и на нас,да опитаме тази рецепта!

# 42
  • България
  • Мнения: 1 090
TheNMaster,
много се радвам newsm10,наистина ли това е рецептата,да почвам и аз тогава!

# 43
  • Мнения: 5 001
Почвай,почвай няма да сбъркаш..Вкуса е страхотен,ние преядохме стабилно...

# 44
  • България
  • Мнения: 1 090
Браво на вас Laughing
Аз понеже не съм никаква готвачка ,викам да не те объркам ,ама тя рецептата не е моя,така че затова е станала.. Wink Joy
Аз тези дни може да се пробвам!!

# 45
  • Мнения: 5 001
Браво на вас Laughing
Аз понеже не съм никаква готвачка ,викам да не те объркам ,ама тя рецептата не е моя,така че затова е станала.. Wink Joy
Аз тези дни може да се пробвам!!
Aaa,хич не се притеснявай,то за тая рецепта не се искат готвачески умения .Лесно става и е вкусно.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт