Моля за помощ- кърмата ми намалява, а не знам защо!!

  • 646
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 247
Здравейте, много съм обезпокоена, защото най-малко съм очаквала да ми се случи това- да ми намалее кърмата едва в третия месец, след като при първото ми дете кърмих успешно до към 8-ия месец, когато тръгнах на работа и кърмата ми намаля и накрая спря. Винаги съм мислила, че при второто ще кърмя повече. Нещо сега обаче се обърка и не знам какво- кърмата ми, която както и при първото дете, бе много- на всяко хранене дъщеря ми се храни от едната гърда, а другата изцеждам - по -150-180 мл като излишното го замразявам. От няколко дни насам обаче гърдите ми се смалиха сякаш, станаха значително по-меки и количеството на излишната кърма в едната гърда от 150 мл започна да варира около 100 мл.През първия месец бебето наддаде 1300 гр., а сега- през втория -само 700 грл..  Ставам все още по два пъти на нощ, т.е. храним се на около 3 часа. Непрекъснато пресмятам на ум какво се е променило евентуално през последните дни в режима ми на живот, за да си обясна причината, но не мога да реша какво е. В последните дни промяната в режима се изразява в следзното: спрях млякото от 15 дни поради вероятна алергия към белтъка на млякото/, няколко дни имах излизания през деня за повече от 3 часа, т.е. кърмех и се изцеждах на 5 часа, все повече ми се спи макар да не мога въобще през деня да спя. От вчера пия лактогонен чай, но успеха е променлив- при някое от храненията успявам да стигна старото количество, а при другите - не. Много съм притеснена, защото не мога да си обясня на какво се дължи това намаляване на кърмата, а много държа да кърмя и ако не се справя ще се почуствам много зле. Ккаво да правя - има ли начин да открия причината за това и съответно да продължа да кърмя поне до 6-ия, 7-ия месец?? Възможно ли е и ако открия причината да поправя нещата и да продължа? Педиатърът ни посъветва да редувам гърдите, като спра да изцеждам гърдата, от коьято Мария не се храни и така да дам на гърдите почивка от по 5 чакса приблизитилно. Мен обаче ме е страх, че може съвсем да намалее така. Неприятното в случая е и че, сега са празници и не знам дали няма да е късно след Нова година! Sad
Моля, ако някой има идея, да я сподели или да ме посъветва какво да правя!
Весели празници!

# 1
  • Мнения: 864
Здравей,според мен имаш  достатъчно кърма.Просто се е регулирала според нуждите на бебето.Редувай гърдите  PeaceКърми се детенцето и бъди спокойна.  Simple Smile
И аз минах през такъв период и се бях разтревожила,но упорито продължих да кърмя.
А за нощното хранене -и ние до скоро бяхме така,а и сега се случва от време на време.

# 2
  • Мнения: 553
мен лично цеденето ми е много противно занимание... просто ми действа депресиращо, сякаш нещо в мен подсъзнателно негодува срещу това и мисля че ако се цедя това няма да ми стимулира толкова лактацията. дори може организма ти с времето да си е изградил някакъв рефлекс  и образно казано да ти прави напук и да не можеш да цедиш, дори и да си имаш пак толкова кърма.
вакуума и натискането при цеденето на мен лично ми травмира каналите и си усещам зле гърдите след като съм цедила, като тежест и парене е /понякога вече пропускаме 1 нощно хранене и тогава цедя/. Дали пък и при тебе нещо такова да се получава, а понеже го правиш на 3 часа това може да ти докара или да е докарало някое възпаление, макар и да не е мастит. отиди на цицолог и просто поговори с него и си послушай доктора и си дай малко почивка и на гърдите и на организма ти.
ти всъщност обективно имаш кърма за две бебета... щом изцеждаш по толкова това колко е наддало детенце не е показателно.

# 3
  • Мнения: 2 652
И аз мисля, че няма място за притеснение - и мойте гърди изведнъж се "спукаха". Гледай по детето, не по гърдите - ако пълни памперсите и не дава признаци да е гладно, значи нещата са наред. Все пак, аз наскоро (към 6тия месец) имах подобен период, не разбрах защо. Можеш да започнеш да даваш и от двете гърди, да пиеш повече вода и течни храни, да си хапваш добре. При мен почти моментално подействаха овесените ядки (ето, дори сега отивам да си направя, че ми се приядоха). Но си ги прави с кисело, а не с прясно мляко, че пустото АБКМ.

И най-важното - само спокойно, ще си кърмиш детенце.

# 4
  • Мнения: 629
Здравей, стискам палци всичко да се оправи!
Бих ти казала само  - НЕ СЛУШАЙ ПЕДИАТЪРА. Търсенето определя и предлагането. Което означава, че колкото по-рядко се суче от гърдата - толкова по-малко кърма ще се произвежда.
А иначе до колкото разбирам детето ти получава достатъчно мляко, но е намаляло количеството, което остава след неговото хранене. Това е нормално. Енергията, която изразходва една кърмачка е сравнима с енергията необходима на мъжете с тежка физическа работа. Т. е. това е енергоемък процес с разход на витамини, микроелементи, белтъци и т. н. Организмът ти и ендокринната ти система няма да се товарят излишно ей така за спорта. В началото кърмата е изобилна за да се гарантира оцеляването на бебето и с времето организмът на майката се нагажда по нуждите на детето. Хабенето на повеече усилия е нелогично от природна гледна точка. И като се добави факта, че в последните няколко дни си малко по-натоварена е нормално да понамалеят количествата.
Не се притеснявай. Мисля, че всичко ще се оправи. Просто гледай да се кърмите на поискване - така детето ще си регулира само кърмата. Като изпразни едната гърда му предложи другата. Поемай достатъчно течности (по-добре вода), но не прекалено. Около 1.5 литра за теб и още около 700-800 мл за кърмата. Хапвай си плодове, о време на време малко сурови ядки (просто като се присетиш). Чайовете за кърмачки също ще те подпомогнат малко. Но най-важното е - кърми си детенцето и си почивай винаги когато можеш. Щом си кърмила до сега значи от физиологична гледна точка проблем нямаш. Нужното ти е само малко спокойствие, питателна храна, достатъчно вода и бебенцето в прегръдките ти. А ние тук ще стискаме палци нещата по-бързо да си влязат в руслото.
И не очаквай всеки месец да качвате по кило и нещо. Важното е детенцето да е здраво и щастливо, а не да е угоено акселератче. Успех!  Hug

# 5
  • Мнения: 4 242
Третия месец изцеждаш толкова много? Ти имаш хиперлактация, не недостиг. Още първия месец кърмата се регулира според нуждите на детето и при опит за изцеждане количествата са нищожни.
Това което искам да те посъветвам е остави гърдите да регулират количеството нужно на детето ти, забрави за досадното изцеждане- кърмата ти няма да спре! Търсенето определя предлагането при кърменето, в зависимост колко пъти и колко дълго кърмиш детето си, организма ти ще отговаря на нуждите му, без да има излишък.
Сега си усетила намаляване, тъй като около 3 месец има фаза на усилен растеж, явно бебчето ти суче по големи количества, за това и виждаш разлика в изцеденото. Майките с регулирана лактация усещат гърдите си съвсем празни за ден- два- три, докато бебето им, сучейки доста по често по време на тази фаза, само си увеличава количеството мляко именно търсейки по често като така показва че има нужда от повече мляко и скоро го получава.
Имай предвид също, че цеденето не стимулира гърдите така добре както сукането, за това и майките кърмещи с шише не успяват дълго да задържат млякото си, а и това им коства ужасно много усилия.
Успокой се, защото при вас всичко е наред, очевидно нямате никакъв проблем! Така че бъди сигурна, че ще кърмиш и второто си дете толкова дълго колкото желаете и двамата!
Весело и спокойно посрещане на Новата година!

# 6
  • Мнения: 210
Според мене-спри да пиеш лактогенен 4ай.Нямаш нужда от него.А  и моето мнение и опит е 4е той намаля кьрмата.Поне при мене стана така,даже пуснах и  тема.Имаше няколко моми4ета които сьщо са наблюдавали намаляне на кьрмата след пиенето на такьв 4ай.
Успех с кьрменето.

# 7
  • Мнения: 941
аз бих те посъветвала да спреш да се цедиш, вече няма нужда от цедене, и да хранеш беба от едната гърда, и на следващото хранене да предлагаш другата, успех

# 8
  • Мнения: 247
От преумора вече не мога да си следя мисълта- написала съм нещо, което е неточно- всяка от гърдите ми досега произвеждаше 150-170 мл мляко. Бебето сучи по около 100 мл..Тоест ми оставаше излишнвна кърма за още едно кърмене поне. Ако сега спра да кърмя имам замразена кърма за същото време, което досега съм кърмила. /Друг е въпроса обаче, че половината не става, защото е произвеждана, когато пиех прясно мляко и е силно алергенна затова/ Истината е че винаги съм имала хормонални проблеми и наистина става дума за свръхлактация- това се разбра при първото ми дете. Имам синдром на Хашимото и т.н.. Но именно защото това е типичното при мен /макар и ненормално/ сега като правя сравнение намирам, че за мен не е нормално. Много ми се ще да е точно това, което казвате - че кърмата се регулира според бебето и всъщност ставащото е в рамките на естественото. Не ми остава нищо друго освен да направя точно това- да редувам гърдите без да изцеждам.
И аз мразя изцеждането, и наистина зърната ми в момента се чувстват като претрити и болезнени. Но винаги съм приемала това като част от задълженията на една кърмеща майка.
Това за чая ме смути и ще потърся темата, за да разбера подробности.

Един последен въпрос: при вас какво увеличаваше лактацията? Имам предвид храна, течности и др.?
Много благодаря за отговорите ви- внесохте такова спокойствие...
Желая ви една много щастлива 2008 година за вас и вашите близки! От цялото ми сърце!  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 2 829
Даниела, единственото средство за увеличаване на лактацията, което аз съм използвала е честото сукане на бебето. Моите гърди са съвсем меки и "празни" откак малкия направи 2-3 месеца, не ми се препълват дори да пропусна кърмене (ако не съм вкъщи), и не знам по колко мляко произвеждам. Но или имам достатъчно мляко или детето ми умее да фотосинтезира  Grinning Защото яде доста по-малко твърда храна от връстниците си, а е доста едър (12 кила и нещо).
Спред мен, ако така си свикнала и се чувстваш по-спокойна би могла да се цедиш след кърмене, но давай на бебето да изсуче едната гърда и ако ти се струва че още е гладно-даваш и другата. След това-ако искаш-цедиш. Ако решиш да не се цедиш вече не спирай изведнъж, защото може да си докараш запушване-постепенно започни да не изцеждаш докрай, да намаляваш изцеденото количество и т.н.
Ако се тревожиш дали детет ти е гладно-зарежи режимите и го слагай да суче всеки път, когато мислиш че е гладно.
Разрови се в библиотеката, ще намериш много полезна информация:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0
Успешно кърмене! Сигурна съм, че ще кърмиш точно толкова дълго, колкото искаш!

# 10
  • Мнения: X
Аз също смятам, че имаш достатъчно кърма. Недей да се вглъбяваш в сравнения преди- сега, важното е сега за бебето ти да има достатъчно мляко. А, това му е достатъчно, очевидно, затова спираш да го мислиш. Радвай се, че се храни, расте и е здраво. А гърдите могат да са си меки и пак да има достатъчно кърма. Моята едната е доста проблемна и цедя често, заради запушване, иначе и аз мразя цеденето(правя го най- ефективно на ръка  Sick) Успех!!!

# 11
  • Мнения: 3 718
Много правилно са те посъветвали момичетата да не се притесняваш и постепенно да спреш да цедиш. Най нормалното нещо е кърмата да се регулира и гърдите да омекнат. При мен в началото имаше сериозно напрягане, ставаха тройни гърдите ми и изцеждах огромни количества. Но когато спрях да цедя постепенно всичко се регулира и сега имам паузи от по 6-8 часа между кърменията (когато се налага да отсъствам) и гърдите ми дори не са напрегнати.
Важното, което можеш да направиш в момента е да се успокоиш, да повярваш, че всичко е наред. Преумората и стреса също могат да се отразят негативно и на лактацията и на бебето. Гушкай го много, давай му да суче когато поиска и пробвай до колкото е възможно да си почиваш. Прекарайте си едни прекрасни празници и всички терзания ще се изпарят. Сигурна съм, че ще се кърмите колкото дълго искате и двамата  Hug

# 12
  • Мнения: 941
наистина не сравнявай преди със сега, ще ти дам за пример себе си, двете ми деца са със разлика от година и девет месеца, първото бебе ядеше на всеки час, наддаваше бая, и беше адски крива и ревлива нон стоп, гърдите ми имаха много голям обем, тлъстички на пипане, пълни, и малката като засучеше се доизпълваха като бомби, но не съм цедила, всичко се регулираше от самосебе си, сега малката е дребничка, яде рядко, много ухилена и търпелива, гърдите ми са празнички на пипане и не толкова големи на обем, но мляко има, така че и двата пъти са съвсем различни, първия път кърмех до година и три месеца

Общи условия

Активация на акаунт