Помощ!Топче на ареолата!

  • 5 005
  • 4
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 210
Моля за помощ, защото поради този проблем кърменето се превръща в кошмар. През няколко дни, но не на редовни интервали, на ареолата на едната гърда, малко под зърното се появява топченце, което е леко изпълнало и много болезнено на допир. Когато бебето суче, задължително оказва натиск върху него и болката е ужасна. Последното ми кърмене от тази гърда премина в рев от болка. Опитвах най-различни позиции, за да може челюстта на бебчо да не е в контакт с тази топчица, но явно е невъзможно.
Някой дали се е сблъсквал с подобен проблем? Не мога да намеря информация от какво може да е предизвикана появата или възможни решения на проблема.  Sad

# 1
  • Мнения: 864
и аз в началото имах подобен проблем,но ми направи впечатление,че е вена.Оправи се от само себе си.Дано не е нещо сериозно.
За всеки случай се консултирай с лекар  Peace

# 2
  • Мнения: 2 829
Пиши на Хедра-можеш да намериш координатите и тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=205725.0
Чела съм нейни съвети във форума по подобна тема, беше дала и снимки, за да прецениш дали и твоето изглежда така. За съжаление не мога да намеря темата.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не можах да разбера от описанието ти - появява се нещо като пъпчица (понякога с бял връх) или само топче като възелче под кожата на ареолата, а самата кожа е съвсем здрава?
Така както го описваш, звучи като второто - запушване на каналче близо до зърното. На мен ми се е случвало - боли зверски, но обикновено се оправя от само себе си. Ако много те боли и направо не издържаш да кърмиш бебето от тази гърда, слагай бебето на другата и опитвай през това време с масаж и нежно изцеждане да разкараш топчето. Може да пробваш и вземане на лецитин за известно време, да видиш дали ще се подобрят нещата - по 1-2 таблетки от 1200мг дневно за по-дълъг период от време (2-3 седмици). Лецитинът не е лекарство, а хранителна добавка - емулгира мазнините и не позволява да се образуват мастни капчици, които могат да доведат до запушване.
Ако е първия вариант - нещо като пъпка, разранено и много болящо, тогава може да е запушване на поричка (има такива и по ареолата). В тези случаи помага да накиснеш зърното в гореща (колкото можеш да издържиш) подсолена вода за няколко минути преди кърменето - сученето на бебето ще го спука и после го лекуваш както разранени зърна - да стои на въздух и мазане с кремче за зърна (каквото имаш).

# 4
  • София
  • Мнения: 210
Хедра, благодаря ти! От това, което описваш е второто - възелче под кожата. Не бях сигурна, че е запушване на каналче, защото не намерих твърда бучка и нямаше зачервяване по гърдата. Но то си изчезна най-ненадейно след като изтърпях три ужасно болезнени кърмения на тази гърда. Ще си взема за всеки случай лецитин и ако пак се появи, ще почна да го пия.
Още веднъж, благодаря за съветите.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт