Нашите " специални" деца с ДЦП-2!

  • 48 309
  • 343
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 2 116
Desi bebeta това е страхотно!   Hug

# 211
  • Мнения: 1 193
Момичета - кокичета къде стеееееееееее
Надявам се всички да сте добре. Грипа още не е отминал,но пък не е задължително да ни хване нали. Нека и нас нещо да ни подмине.
Нанди не си се включвала скоро,моля се да си добре и ти и Мимка.Дано имат край проблемите при теб, ние те разбираме .Дано те разбират и в къщи.

# 212
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Момичета, аз съм под влиянието на една книга, която мечтах да имам 3 години. Става върпрос за методика, разработена преди 50 години, много от нещата, които изследователите са открили тогава, вече са приети от официалната медицина, но въпреки това книгата е вдъхновяваща! Написана е изключително достъпно и увлекателно, получих я вчера наобед и покрай другата работа успях да изгълтам 100 страници на руски Simple Smile Като здравомислещ човек, и мнителен, въпреки доверчивостта си, непрекъснато подлагах на съмнение едно или друго нещо. Въпроса, който си задавам от самото начало е, защо такъв институт има само 1 в САЩ, и доколкото разбрах и в Бразилия? Първият отговор, който ми идва наум е - защото това не носи големи приходи никому. С детето работят РОДИТЕЛИТЕ и то В КЪЩИ. Трудно ми е да ви резюмирам книгата или да се спра на нещо отделно, защото тя е като роман - не е лесно да разкажа трета глава, ако трябва да пропусна първа и втора Simple Smile Сигурна съм, че ще се наложи да я препрочитам още много пъти, докато отсея най-важното за себе си и моето дете. Ще се постарая да споделя наученото и с вас и да го обсъдим, независимо какво впечатление ще възпроизведе у вас. Разгръщайки книгата почти в края се натъкнах на нещо много хубаво и много важно:

"Нашият съвет към вас е много прост: ако детето ви се развива все по-добре, правете каквото правите, и не позволявайте на никого да ви разубеди. Ако детето не се подобрява, спрете, и намерете по-добра програма за него, защото важен е само резултата.
И накрая, каквото и да се случва с вашето болно дете, помнете, че решението на всички проблеми винаги се намира във вас."
Глен Доман.

# 213
  • Мнения: 1 193
Разгръщайки книгата почти в края се натъкнах на нещо много хубаво и много важно:

"Нашият съвет към вас е много прост: ако детето ви се развива все по-добре, правете каквото правите, и не позволявайте на никого да ви разубеди. Ако детето не се подобрява, спрете, и намерете по-добра програма за него, защото важен е само резултата.
И накрая, каквото и да се случва с вашето болно дете, помнете, че решението на всички проблеми винаги се намира във вас."
Глен Доман.

Перфектно казано.Винаги съм знаела че е така. И винаги съм имала съмнения - дали наистина е така.Сега вече съм сигурна как трябва да продължа напред.

# 214
  • Мнения: 59
По принцип не съм писимист и това винаги ми е помагало но имам чъството че тази година ми тръгна на криво и малко загубих вяра в това което правя за децата Rolling Eyes
Но в момента в който Дани започва да се старае да ходи сам и след този цитат съм сигорна в това което правя за него.
ljboznatelna страшно ти благодаря за това  накараме да се почуствам доста по добре  bouquet

# 215
  • Мнения: 110
 ljuboznatelna  newsm10   и аз от 3 месеца имам тази книга и определено бях хипнотизирана от нея но.... така и не съм я довършила заради увеличени ангажименти иначе е все пред очите ми.

# 216
  • Мнения: 549
Любознателна, както винаги с много интересна и полезна информация! Толкова силно ме докоснаха думите на Глен Доман, че последното изречение си го сложих в подписа, защото винаги така съм усещала нещата!

Синът ми е с проблем различен от вашите, но признавам си , че надничам от време на време в темичката и много се радвам на успехите на дечицата ви!  Hug

# 217
  • Мнения: 143
Zdraveite mili mami! Vliazoh vav va6ata tema, za6toto i nie minahme po tozi pat. Malkia mi sin be6e s diagnoza DCP, prohodi na 1 i 8 mes., misleh si, 4e 6te  bade i umstveno ne dobre, no ve4e slava na Boga vsi4ko e nared. Nai-lo6oto e zad nas. Ostava okolo 5-6 god da mu napravim operacia na hodilata, za6toto mu bili mnogo otpusnati muskulite. Ne sam iz4ela vsi4ki mnenia vav foruma, no iskam da vi kaza, 4e sam mnogo dovolna ot d-r Ianakiev i d-r Piskova ot Plovdiv. Ianakiev be6e tozi, koito ni kaza, 4e ima nevrologi4en problem i ni izprati pri d-r Piskova. Pravihme mnogo fizioterapia v centara na ul."Filip Makedonski"37, mnogo pomagat. Hodili sme i v Sofia, v klinikata na 4avdarov, no ni be6e neposilno da pla6tame i kvartira i proceduri, zatova se otkazahme. Moia priatelka dadoha tam okolo 2000 lv. i niama6e nikakav rezultat. Tia i me naso4i kam horata na "fil. makedonski", tam i pomogna edna rehabilitatorka, deteto i prohodi. Imam mnogo da razkazvam, no da ne vi zaemam miasto. Ako niakoi iska moze po li4ni da mi pi6e, s udovolstvie 6te se radvam, ako moga da pomogna na niakoi.

# 218
  • Мнения: 154
деси бебета - УРААА, направо да изпищи човек от възторг. разбирам какво ти е. аз също с надежда чакам този момент, въпреки че засега моето дребосъче не се и опитва да стане само, даже да седне само не може, но пък как пълзи по корем...и това ме радва, защото той е доволен и щастлив, че сам се придвижва из къщи. е, често-често бърша с парцала пода, за да му е чисто, но не ми тежи, радвам се за дребосъка, даже го поощрявам да си вре носа на нови места. не че в нашите 70 кв.м. има кой знае колко места.успех и по натам, на лято да не можеш да седнеш от тичане след него! Peace

# 219
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Тъй като получих няколко лични съобщения за книгата, ще отговоря тук. Книгата купих от тук http://www.labirint-shop.ru/books/148140/ , по-точно брат ми ми я купи, защото той пазарува в интернет Simple Smile.Излезе около 1200 рубли с доставката (самата книга беше обявена на малко по-ниска цена тогава), което прави около 33 евро и е доста солидна сума. Първоначално си мислех, че представлява нещо като наръчник, като програма, и всеки който я притежава би могъл да започне да я изпълнява. Оказа се , че не е така. Всъщност книгата дава и от това, но в основата си е СИЛНО МОТИВИРАЩА. Тя обяснява по един прост и лесноразбираем начин какво можем да направим за децата си и ЗАЩО това би имало полза. По много увлекателен начин ни запознава и с пътя, който е извървял автора и неговия екип, за да стигне до един или друг извод. Самата програма може да се опита да състави и един родител, но по принцип се изготвя в Института на Доман във Филаделфия. Тя е изключително интензивна, изпълнява се от родителите в къщи и на 2-3 месеца се прави контрола в института. Общо взето става дума за следното - на всеки половин или един или два часа детето се стимулира по определен начин или по няколко начина според специфичните му потребности, което сборно прави между 4 и 8, дори 10 часа работа.За времето си (50те години)този подход е бил много революционен, защото тогава са се лекували само симптомите на заболяването и класическото лечение давало резултати , които са почти нулеви или дори по-лоши отколкото при нелекуван идеца (има много статистики в книгата). За първи път се сформира екип, който стига до извода, че е нужно да се лекува мозъкът на детето, а не пораженията от неговата увреда. Проследява се години наред развитието на здрави деца (което дотогава също не е правено) и се определят основните стадии в развитието на едно здраво дете. Учените стигат до извода, че за да премине крачка напред дете с увреден мозък, то трябва да мине последователно през всички тези стадии на развитие на здраво дете. Много ми е трудно да ви разкажа за какво точно става дума, но мога да ви дам пример за стимулация на дете, което независимо от възрастта си да речем не чува. Но не защото има увреда на слуховия нерв, а защото има увреда на мозъка. При силен шум едно бебе преди да започне да чува, само подскача. То не го прави от страх или заради силата на шума, а защото това е вроден рефлекс. Следващия етап е, когато този рефлекс изчезва и то започва да се страхува и плаче от този шум Ако този шум се повтаря достатъчно често, то осъзнава, че той не застрашава живота му и престава да реагира по този начин. При едно дете с увреден мозък това не ес случва. Затова стимулацията се изразява в следното - на всеки половин час до главата му се възпроизвежда плясък, при който то подскача, защото притежава само този рефлекс. Но ако това се прави достатъчно често , след известно време, коет ое различно дълъг период, и може да се окаже и месец, два, и тъй като в природата никъде едно бебе не е подложено на подобна честота на силен шум, то неговият мозък се научава да възприема шума по друг начин, и се очаква то да започне да изпитва страх от този шум. След продължително повтаряне на стимулацията , се очаква мозъкът му да се научи, че този шум не застрашава живота му и то престава да го приема като заплаха.
Изключително важно за всяка стимулация е нейната продължителност, нейната интензивност и нейната честота. Според конкретния проблем превес взема една от тези характеристики, без да изключва останалите две.
Първото, което Доман препоръчва , е детето да е на пода.Едно дете може да се научи да лази по корем само ако е на пода и по корем. Само ако се е научило да лази по корем, ще има възможност да се научи да пълзи на 4 крака. Ако мине през тези етапи, то ще има възможност и да се научи да ходи. Ако едно дете ходи лошо, в програмата му е включено и лазене и пълзена, независимо, че може да ходи. Лазенето и пълзенето , според Доман са изключително важни за развитието на детето. При изследванията, които са правени от екипа му , е установено, че ако едно здраво дете се е научило  да ходи без да мине през лазене и пълзене, то задължително на някаква възраст показва някакво леко неврологично отклонение.
За деца, които не умеят дори да лазят, програмата започва с лазене на специално направена пързалка, тъй като наклона помага на детето да налучка начина, който би го придвижил напред.
 През 1968г екипът включва и още едно съоръжение, което не е описано в книгата, но съм виждала в интернет - представлява шведска стена , сложена хоризонтално, на която детето трябва да се научи да се предвижва (бях ви пуснала един линк с видео) Доман говори за огромното значение на този метод, но аз все още не съм наясно какво е то Wink Другото, което ме впечатли, беше дишането на въглероден двуокис (с маска), което също го имаше в клипа. По нататък, ако намеря време, ще ви преведа специално за маската, особено добри резулнтати има при деца с епилепсия, коит онамаляват пристъпите, а при някои направо спират.
Разбира се, искам да направя уточнението, че не може да се очаква 100% излекуване, въпреки, че при някои деца има и такова. Дадена е точна статистика, за съжаление има и деца (наистина твърде малко), които не са се повлияли и които за Доман са провал на програмата.

Пропуснах прекалено много неща, за да ме разберете правилно  Simple Smile, но ще се опитам следващия път да започна по-отначалото и да съм по - систематична Simple Smile Както вече писах, книгата е като роман, не мога да разкажа трета глава, ако пропусна първите две Simple Smile

# 220
  • Мнения: 1 193
Много увлекателно разказваш. newsm10 smile3501

# 221
  • Мнения: 1 037
Любознателна  bouquet.

# 222
  • София
  • Мнения: 1 333
Любознателна, спечели ме за тази книга  Hug... само дето съм скарана с руския ....
Ще се огранича с твоите разкази, защото дори и да си я купя ще ми трябва преводач на повечето неща Sad

Благодаря ти за всичко което споделяш с нас   bouquet Винаги информацията е много полезна за децата ни.

# 223
  • Мнения: 1 157
Много увлекателно разказваш. newsm10 smile3501
Peace

 nandy ,миличка къде се губиш

# 224
  • Мнения: 1 193
Нанди здравей.Как сте.Искаше ми се да ни разкажеш за вашите шини,къде ги поръчахте,кой ви насочи към тях.и Задължително ли е да спи с тях.На мен ми се струва че през деня на игра ще постигна по- голям резултат.

Общи условия

Активация на акаунт