Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Sofia

Както едно време, когато бяхме деца.  Smile
И за пръв път от не помня колко години, тази сутрин се позвъни на вратата. Отвън стояха две сурвакарчета. Със сурвачките, както си му е реда. Дадохме им стотинки и дребни лакомства.
Те пък ме накараха да се усмихна и ме заредиха с позитивизъм, ведрост и странен прилив на енусиазъм почувствах.
И в този смисъл искам да ви напиша

Сурва, весела година,
златен клас на нива,
червена ябълка в градина,
пълна къща със коприна!
Да си жив и здрав догодина,
догодина, до амина!

ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА

Предлагам ви в тази тема да си отправим пожелания, да си поговорим за отминалите традициии и дали те ни липсват, който иска нека да разкаже как е посрещнал Новата година, а който иска може да сподели спомени за отминали, но незабравими за него Нови години.

...И да не забравим да честитим именния ден на всички Василовци, Василки, но и Василиси  Love
Цитирай

София

Честита Нова Година на всички ви  Hug
Нека е честита, здрава, успешна и красива !!!

Никога няма да забравя всички нови години
от времето когато бяхме деца Smile
В 12.00 на врата се позвъняваше, всички деца
се втурвахме, отваряхме, а там ни чакаше голям
червен чувал пълен с подаръци  Hug Никога не видяхме
Дядо Мраз, но възрастните ни казваха, че не може да чака,
защото трябва да разнесе подаръци на всички деца по
света  Wink
Цитирай

край морето

Честита Нова Година!

Само хубави спомени за детството ми, как на първи като станем сурвакахме всички наред - роднините и после и комшиите. И всеки ти даде по нещо от сърце, кой бонбонче, кой паричка и ние доволни.
Синът ми миналата нова година беше с нашите в едно село и на 1.01 станал дали му една сурвачка и една торбичка и с още няколко деца тръгнали из комшиите в селото да сурвакат. На всякъде ги приели и навсякъде им пуснали по нещо в торбичката. Беше много щастлив
Цитирай

С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!

Честита нова година!

Като деца обикаляхме съседите и ги сурвакахме, те ни даваха стотинки и лакомства, събирахме цяло богатство - тази година научих Георги да казва "Сурва, весела година", не посмяхме да обикаляме съседите, но детето сурвака всички в къщи и събра стотинки. Надявам се догодина да е достатъчно голям да обиколи кооперацията. Аз лично имам много мили спомени от ония времена когато обикаляхме, помня, че баба ми освен пари ни даваше и по едно пликче с плодове, шоколади и бонбони, тя упорито ни даваше и подаръци на нова година, а ние се чувствахме привилегировани, че получаваме такива и на Коледа, и на нова година - ех спомени спомени, тогава все още никой не празнуваше Коледа.
Цитирай

Мелбърн, Австралия

Додо сега видях темата Smile

Тази година баба и тати помогнаха на Мая и направиха заедно сурвачка. На Коледа всички чинно си подложихме гърбовете на малката разбойничка, която за всеобща изненада хич и не ни щадеше  Crazy Почти и научихме думите на "Сурва Сурва Година". Мислех си да я пусна из съседите в блока, но нещо ми се видя мъничка. Догодина обаче няма да пропуснем общовходовото сурвакане  Crazy

За много години момичета ! Да сте живи и здрави  Love
Цитирай

Майничка

За мен сурвакането на роднини и съседи е неотменна част от първия ден на Новата година - и като "изпълнител", и като "потърпевш".

Откакто се е родила дъщеря ми, всяка година в ранните часове на 1-ви кича (кичим) сурвачка с "подръчни" материали (само дряновата пръчка купуваме предварително). Тази година, вече натрупала значителен стаж в 8-годишно сурвакане на италианската ни фамилия, се впусна с едно комшийче да вилнее из блока. Прибраха се с по една торба плодове и сладкиши и даже с малко парички.

Бях приготвила няколко пликчета с лакомства, но тази година, освен споменатите двама ентусиасти и едно 4-годишно девойче, което прохождаше в публичното сурвакане (засега с придружител Laughing), други желаещи нямаше. Обикновено на 1-ви минават поне 7-8 съседчета, чак мъчно ми стана, че сега бяха толкова малко.

Цитирай

Аз пък знам, че няма дядо Мраз от предучилищна възраст. Белобрадия старец беше я на Иван, я на Тошко баща му. Аз бях все Снежанка, за това бях осведомена. Към 2-3 клас обаче ме уволниха поради настъпване на пенсионна за Снежанка възраст, макар и да имах връзки на работното ми място /майка ми работеше в местната детска градина/. Тежко го преживях. Заместничката ми я ухапах в едно междучасие  ::.

А иначе домашния дядо Мраз /татко/ не признаваше елхата и оставяше подаръците на терасата, като известяваше появата си с хлопане по прозорците. Иначе умело лъжех брат ми, че съм видяла дядото да се подава през прозореца. Мда.

И сурвакането - дядо правеше сурвачки,ама не от дрян, ами от едно дърво, което наричаше меша, не знам какво е, но стържеше с ножа дървото и ставаха едни къдрави ресни.....
Цитирай

Пловдивъ

Тази година празнувах Коледа в приятелка в Ивайловград. През нощта (Бъдни вечер срещу Коледа) минаваха коледари... Пееха доста силно и беше много хем пранично, хем мистично  Mr. Green, защото обикаляха в 2,30ч. посред нощ.  Party

А иначе в къщи от малка научих родителите си да ни слагат 'корекомски' яйца в торбичките с лакомствата за сурва (едно време бяха корекомски  Mr. Green).
И до ден днешен (вече съм на 25, брат ми на още повече) нашите си ни карат да ги сурвакаме и в торбичките с паричките има и Киндер Сюрприз  Love
Много сладка традиция от чисто детските ми годинки...
Цитирай

Велики Преслав

Както едно време, когато бяхме деца.  Smile
И за пръв път от не помня колко години, тази сутрин се позвъни на вратата. Отвън стояха две сурвакарчета. Със сурвачките, както си му е реда. Дадохме им стотинки и дребни лакомства.
Те пък ме накараха да се усмихна и ме заредиха с позитивизъм, ведрост и странен прилив на енусиазъм почувствах.

Додо, хубава тема  Hug Тази година от много време насам ме сурвакаха, усещането беше много хубаво. Толкова ми стана едно топло и красиво в душата. Тежко ми е,че вече няма коледарчета. С други неща май се занимават дечицата.  Thinking А е толкова хубава тази наша традиция.
Имам хубави спомени от детските си нови години, и не искам да ги забравям, нашите все успяваха да сложат подаръците под елхата без да видя. Аз вярвам в дядо Мраз, и винаги ще вярвам в него.
Пожелавам на всички тази 2008  да е изключително успешна, много позитивна и нека не се отърваваме от здраве.
Цитирай

Като малки вярвахме в дядо Мраз-той идваше и тайно оставяше подаръците пред вратата-вкъщи се празнуваше Бъдни вечер и Нова година -Коледа не.Сурвакарче съм била всяка година дакато поотрасна и съседи и роднини ни посрещаха с радост.
Тази година първо ни отупаха децата на приятелите с които празнувахме.Миналата година бяхме пак с приятели и имаше само една детенце-дядо му приготвил сурвакничка майка му не та не-не му дава да сурвака-веднага се намесих и ни осурвака цялата компания.Съседските деца винаги идват на 01 и ние сме подготвени с лакомства и дребни парички.Даже имаме една тумба циганета от смесени бракове и моята майка и за тях приготвя-нали са дечица и се радват.
най-ми е смешно като почнат да нареждат Сурва весела.... и от много повтаряния го объркват.Мъжо по обяд спеше и аха да му направя изненада да го отупат през юргана ама го пащадих....Като по-млади спим на първи със сестра ми уморени от купони и майка пускаше така децата да ни сурвакат хехех голям смях падаше Smile
Цитирай

за много години и от мен !с пожелания за една година изпълнена с безброи мечти!Какво си пожелах те за Новата година ?А какво си донеси дядо Коледа лично на вас ?
Цитирай
Сурвачка трябва да е някаква диалекна форма на "Сурвакница".
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.