Преживелици

  • 873
  • 10
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Налага ми се да ходя в Лондон от училище и вчера се отправих към заветното посолство за виза. За 1 час се почувствах като затворник и ме налегна една размисъл.......

  Виждам аз пред сградата 10- човека и си викам- О, това е нищо. Минаваш през щателен обиск като ти гледат всичко в чантата до най-малката подробност и след това щателно те претърсват...Влизаш най-накрая в заветното място и......вътре към 50 човека в една малка стаичка, седнали и чакат. Тъмно, със спуснати пердета, с прозорец, през който те виждат,а ти не. През 5 минути влизат на проверка и претърсват всичко отново изосновно. След 15 минути чакане си викам: да плача ли или да се смея....Ама накрая ти става тягостно......Аджеба, като че ли съм тръгнала по свое желание, че и така ме третират- като затворник...

Стигнах аз до заветното гише и се почна едно подробно искане на документи- най-вече банкови. Стана ми смешно, защото тоя на гишето се зачете какво сме купували последно...Ама всъщност това не е ли нарушаване на човешките ти права- да ти знаят колко имаш в банката и как ги имаш...

  Положителното беше, че от 2 май имат нова он-лайн процедура и аз бях предварително попълнила формуляра. Става много по-бързо тогава и ми спести ходенето в 3 да си взема визата....

  Като излизам от тъмното на вън и от цялото напрежение, даже не видях къде е отворена ограда. Все едно бях като Граф Монте Кристо /виждайки светлината след години тъмнина/....

   Е, държайки паспорта си със заветната виза, се чувствах все едно съм покорила Еверест, ама в същото време в душата ми една такава болка, от начина, по който може да бъдеш третиран. Та се питах до кога ли ще е така?

# 1
  • Мнения: 456
Не ми се е случвало никога подобно нещо. Представям си чувството...  #Crazy  Sick Но това е положението...Не се натоварвай ..  Grinning

# 2
  • Мнения: 1 194
Аз пък имам много "светли" спомени от английското консулство в Париж. Доста е голямо и просторно, и определено освен рутинната проверка не са ме обискирали. Но истина е, че много докумебнти ти искат, все едно ще откриваш банка там, а не отиваш като турист. По принцип знам, че във Франция нямат право да искат банковите разпечатки, но това е документа който най-много важи навсякъде. човешките права са химера... Wink

# 3
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Kalinka
Налага ми се да ходя в Лондон от училище и вчера се отправих към заветното посолство за виза. За 1 час се почувствах като затворник и ме налегна една размисъл.......

  Виждам аз пред сградата 10- човека и си викам- О, това е нищо. Минаваш през щателен обиск като ти гледат всичко в чантата до най-малката подробност и след това щателно те претърсват...Влизаш най-накрая в заветното място и......вътре към 50 човека в една малка стаичка, седнали и чакат. Тъмно, със спуснати пердета, с прозорец, през който те виждат,а ти не. През 5 минути влизат на проверка и претърсват всичко отново изосновно. След 15 минути чакане си викам: да плача ли или да се смея....Ама накрая ти става тягостно......Аджеба, като че ли съм тръгнала по свое желание, че и така ме третират- като затворник...

Стигнах аз до заветното гише и се почна едно подробно искане на документи- най-вече банкови. Стана ми смешно, защото тоя на гишето се зачете какво сме купували последно...Ама всъщност това не е ли нарушаване на човешките ти права- да ти знаят колко имаш в банката и как ги имаш...

  Положителното беше, че от 2 май имат нова он-лайн процедура и аз бях предварително попълнила формуляра. Става много по-бързо тогава и ми спести ходенето в 3 да си взема визата....

  Като излизам от тъмното на вън и от цялото напрежение, даже не видях къде е отворена ограда. Все едно бях като Граф Монте Кристо /виждайки светлината след години тъмнина/....

   Е, държайки паспорта си със заветната виза, се чувствах все едно съм покорила Еверест, ама в същото време в душата ми една такава болка, от начина, по който може да бъдеш третиран. Та се питах до кога ли ще е така?


Аз живях във Финлндия в продължение на 5 години и правих там дисертация. Съответно през тези 5 години изнесох "n" брой доклади от името на Финландия. Получих и доста престижна национална награда, но когато дойде време да отида да я получа (вече бях в Канада) се оказа, че е много сложно да ми се направи виза за Финладния, която бях напуснала преди по-малко от година (и в която можех да остана безпроблемно на работа)....... Та като дойде време да ходя да си получа наградата вече съпътствана от настоящия ми съпруг (тогава все-още приятел) се оказа, че съм неблагонадеждна - ами ако случайно остана там? Imp  Въпреки че (както казах) можех да го направя една година преди това; въпреки че пътувах с бъдещия си съпруг който нямаше никакво намерение да се установява там (а дори и да го направи, от това Финландия само ще спечели) и още много "въпреки". Проблема бе, че билета ми бе електронен и не можех да им покажа самолетен билет за връщане. След няколко телефонни раговора и сериозни намеси от финландска страна ми направиха виза и ми се извиняваха доста за неудобството, но само аз си зная колко сълзи пролях от обида и огорчение. Та така с визите. Всеки си има поне по една таква историйка в джоба, да му държи топло.....

# 4
  • Мнения: 4 390
Цитат
...Та така с визите. Всеки си има поне по една таква историйка в джоба, да му държи топло...


Много вярно.

# 5
Така ще е докато сме с български паспорти,на мен това ми е болното място. Embarassed  Embarassed .Всеки път,когато пътуваме с мъжа ми(доста  често),на летището ни разделят на 2 опашки,той и бебетата са с британски паспорти и минават веднага,докато аз чакам на друга,за такива,които са втора ръка все едно.
Миналата година отидохме заедно в американското посолство да си взема туристическа виза,като падна едно разпитване и на двамата,кога и как сме се запознали,поискаха му паспорта(той само ме придружаваше) и почнаха да ме изпитват кога за последно е бил в България,къде е пътувал през последните месеци... Twisted Evil На края като пристигнахме в Маями,на мен ми взеха  отпечатъци за втори път(първия в посолството), на него нищо.И да влезем в Европейския съюз,положението може би ще се  подобри само за пътуващите и живеещи в Европа,за другите страни ще си остане същото. Close

# 6
  • Мнения: 3 461
Госта съм аз.

# 7
  • Мнения: 114
Цитат на: Anonymous
Така ще е докато сме с български паспорти,на мен това ми е болното място. Embarassed  Embarassed .Всеки път,когато пътуваме с мъжа ми(доста  често),на летището ни разделят на 2 опашки,той и бебетата са с британски паспорти и минават веднага,докато аз чакам на друга,за такива,които са втора ръка все едно.

и аз доста често съм се чувстала така... един път ми беше особено обидно- пристигаме в Гран Канария, целият самолет-само немци- минават през паспорт контрола само като си покажат паспорта, без дори да го отворят. идва моят ред- опашката беше спряна най-малко за 10 минути, докато ми проверят всички възможни визи, разпитат ме какво искам там, огледат подробно мъжа ми /добре че още не беше минал/... разгледаха ми най-подробно в кой хотел и за колко време оставам и даже си записаха кога би трябвало да летя обратно... #2gunfire  ей тва е, не сме ВСЕ ЕДНО втора ръка за Европата, ами направо сме СИ!

# 8
  • Мнения: 3 461
Цитат на: E_lena
Цитат на: Anonymous
Така ще е докато сме с български паспорти,на мен това ми е болното място. Embarassed  Embarassed .Всеки път,когато пътуваме с мъжа ми(доста  често),на летището ни разделят на 2 опашки,той и бебетата са с британски паспорти и минават веднага,докато аз чакам на друга,за такива,които са втора ръка все едно.

и аз доста често съм се чувстала така... един път ми беше особено обидно- пристигаме в Гран Канария, целият самолет-само немци- минават през паспорт контрола само като си покажат паспорта, без дори да го отворят. идва моят ред- опашката беше спряна най-малко за 10 минути, докато ми проверят всички възможни визи, разпитат ме какво искам там, огледат подробно мъжа ми /добре че още не беше минал/... разгледаха ми най-подробно в кой хотел и за колко време оставам и даже си записаха кога би трябвало да летя обратно... #2gunfire  ей тва е, не сме ВСЕ ЕДНО втора ръка за Европата, ами направо сме СИ!


Не само за Европата ами и за целия свят.За колко страни само трябва да вадя визи предварително,докато ако си с "бял"паспорт ги получаваш директно на летището. Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 8 163
Да, както мен в Германия митничарят ме попита "Колко време смятате да останете в Европа?" Е, не издържах и му отговорих, че България е в Европа. Стана ми червено пред очите, честно!

# 10
  • Мнения: 4 244
Цитат на: E_lena
особено обидно- пристигаме в Гран Канария, целият самолет-само немци- минават през паспорт контрола само като си покажат паспорта, без дори да го отворят. идва моят ред- опашката беше спряна най-малко за 10 минути, докато ми проверят всички възможни визи, разпитат ме какво искам там, огледат подробно мъжа ми /добре че още не беше минал/... разгледаха ми най-подробно в кой хотел и за колко време оставам и даже си записаха кога би трябвало да летя обратно... #2gunfire  ей тва е, не сме ВСЕ ЕДНО втора ръка за Европата, ами направо сме СИ!

Същата случка имах 2002 февруари на Анталия.
До предната година ми трябваше виза за Турция. А сега се обадих пак до послоството и ги питах, казаха че ни е променен статута и мога без виза.
Оня ми ти митничар като се разкрещя на летището - Булгаристан, Булгаристан! та ми идеше да се скрия някъде. Аз му викам Комшу, а той се пули като теле насреща ми и вика Виза!. Трябваше да дойде началника му за да му обясни че Булгаристанците вече са без визи.
Стана ми много гадно. НЕ им стигаха 500 г ами и сега хем сме с права!

Общи условия

Активация на акаунт