Как да заобичам готвенето?

  • 4 772
  • 94
  •   1
Отговори
  • Мнения: 145
Здравейте,

Доста дълго се чудих преди да се реша да пусна такава тема. Но само тук май може да ми помогнете..

Ето моя случай:
Мразя да готвя. /Уфф, като го написах като че ли изчерпа случая.../ Laughing
Не, не е само това.
Та мразя да готвя, струва ми се супер загуба на време, не ми интересно и пр. и пр. мога да продължа в същия дух.
Недейте да ме критикувате. Не затова пускам темата.

Имам син на 1,7 год. И заради него, и заради останалите от семейството ми разбирам много добре, че домашната храна е нещо неотменимо и полезно.

По тази причина искам да готвя често, разнообразно и това да не ме дразни и да не ми влие зле. Искам да правя супи, второ и десерти с лекота и удоволствие...
Чета тук размяна на рецепти, не ми се струват сложни, но настане ли време да си го приготвя в мойта кухня... никакъв ентусиазъм.

Та кажете ми някакви дребни или не толкова дребни неща, които ви карат да обичате готвенето, да го улесняват и пр.
Аз мисля, че хубава тенджера, тенджера под налягане, прилична печка много биха помогнали, кухнята ми е част от хола - имам телевизия за разнообразие на процеса...

Сещате ли се и вие за нещо?

# 1
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
такаааааааа...
не сме от една кръвна група , но те разбирам ....
аз не обичам др. аспекти на домакинството , които може би пък ти харесваш....
много е хубаво , че заради детето искаш да го преодолееш , но не се тормози , като не става , не става - доста неща се продават готвени , така че има алтернатива
дРъта готвачка съм , но и аз имам моменти на големи спадове и нежелание - възбуждам се с ново уредче или съдинка , или нещо подобно.
и аз си имам тв , че и легло да си прилягвам в кухнята - всички екстри - тя ми е убежището Simple Smile
Същинкото готвене е вдъхновение и творчество , само когато има кой да свърши мръсната работа по белене , миене , кълцане , разбиване , месене - така че вземи си робот , миксер на стойка , машина за месене и подобни благинки . аз така превърнах прането в удоволствие - взех си отлична пералня - голяяяма...да можеше и да простира ....
Действай , машинизирай се и докато те работят ти ще имаш време да твориш - щипка от това , стиска от онова и воала - гозбичка , питка и т.н.
Успех !
Ако ти трябват изпитани и улеснени рецепти - питай , насреща съм !

# 2
  • Мнения: 11 747
Аз обичам да готвя, но понякога ме домързява... Tired  Обикновено стимулиращо ми действат фотографии с манджи! Peace Красиви, различни, интересни - много обичам да гледам такива снимки, а из нета е пълно. Много ми е приятно и тука във форума като се слагат снимки, гледам и се вдъхновявам, чак търпение не ми остава някога! Crazy

Иначе, чесно казано, като не ти се готви, ама хич пък не ти се готви - ми не готви! Hug Толкова много неща се продават готови и по магазини и от ресторанти се правят доставки и т.н. Сега, всеки не се е родил готвач! Peace

Аз сега готвя, ама в един момент ако ми се отготви, ми няма да готвя! Crossing Arms

# 3
  • Мнения: 1 184
Ако ти трябват изпитани и улеснени рецепти - питай , насреща съм !
Това ще е много хубаво ако може да споделите подобни идеи - ястия от рода на "От нищо - нещо" или "улеснени рецепти". Това много би помогнало на млади майки и жени, които не чувстват готвенето да е в кръвта им /като Дени и мен  Mr. Green/.
Благодаря предварително.

# 4
  • Мнения: 818
Аз обичам да готвя, но понякога ме домързява... Tired  Обикновено стимулиращо ми действат фотографии с манджи! Peace Красиви, различни, интересни - много обичам да гледам такива снимки, а из нета е пълно. Много ми е приятно и тука във форума като се слагат снимки, гледам и се вдъхновявам, чак търпение не ми остава някога! Crazy



Взе ми го от клавиатурата ,Пина Laughing
Понякога завиждам на хората,които не ги влече  правенето на сладкиши-ходят си тьнки и стройни-а аз мерак да го направя,после мерак да го изям  Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 4 730
И аз не обичам да готвя  Tired Изключително изнервящо ми действа, все нещо ме хващат бесовете като се захвана!
Обаче от месец-два се старая и съм си поставила за цел да стана пИрфектната готвачка!
Та..това ме стимулира! Такъв тип човек съм, че преследвам набелязаните цели и не се давам лесно. Проблемът е не толкова, че не ми се получават манджичките, а че не ми се захваща с това.
Добре ми действа като разглеждам тук, момичетата слагат снимки и си казвам "що пък и аз да не пробвам да го направя това?" и така  Crazy
Успокоявам се и че съм още млада-зелена, едва на 20 Flutter та, има време.
Много Нестимулиращо ми действа обаче критиката! Mr. Green Склоонна съм при някое тъпичко изказване да хвана всичко и директно в боклука.  bowuu

# 6
  • Мнения: 25 398
Хм, а обичаш ли да ядеш?
Хора, които уважават вкусната храна обикновено нямат проблем с готвенето, стига да не става въпрос за мързел.  Mr. Green
За мен готвенето е единствената домакинска дейност, която ми доставя удоволствие, защото само в нея може да се вложи творчество. Когато започнеш да гледаш на готвенето не като задължение, а като възможност да твориш, предполагам, че ще се събуди интересът ти към него.  Laughing

# 7
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Да пообобщя нещата -
За да се наканиш да готвиш трябва да си зверски гладен ! - аз сита не мога да готвя
Добре е да се нахъсваш с личен пример - гледане на живо , гледане на снимки , видео и т.н. в този дух(така се научих да коля).
Тефтер - записвай , дори и най-обикновени рецепти - подробно - така се избягва паниката и в-си от рода "ами сега ?"
Питай - разговаряй за това какво мислиш да сготвиш с приятелки , с комшийки , с баби - интересувай се те кое как правят - набирай теоретичен опит .
Говори (пак с тях) ти как приготвяш - ако допускаш грешки те ще те коригират - не е срамно , никой не се е родил научен !
Добре е да знаеш , че повечето супи и ястия от БГ кухня следват определена схема и ред на действия и процеса търпи улеснение - например запържване на лук и подобни в микровелето , печене във фурната в по-дълбока тавичка , за да остане сос , но не дебнеш на котлона и т.н.


Ако се сетя още ще пиша !

Елип , мила , как са Рая и Тито ?!?
Не си ни навестявала отдавна в арабската .
За жалост от нищо - нещо , не винаги се получава , но имаш ли нещо конкретно в предвид - питай , заедно ще го сготвим - не се съмнявай ! Heart Eyes Hug

# 8
  • Мнения: 1 679
Когато започнеш да гледаш на готвенето не като задължение, а като възможност да твориш, предполагам, че ще се събуди интересът ти към него.  Laughing

Подкрепям. Когато се научих да готвя, разбрах, че това ще е едно от най-приятните ми занимания.

# 9
  • Мнения: 1 679
Ако ти трябват изпитани и улеснени рецепти - питай , насреща съм !
Това ще е много хубаво ако може да споделите подобни идеи - ястия от рода на "От нищо - нещо" или "улеснени рецепти". Това много би помогнало на млади майки и жени, които не чувстват готвенето да е в кръвта им /като Дени и мен  Mr. Green/.
Благодаря предварително.

Elip, преди година бях пуснала такава тема - за ястия "От нищо - нещо". Потърси я.

# 10
  • Мнения: 1 184
Elip, преди година бях пуснала такава тема - за ястия "От нищо - нещо". Потърси я.
Мерси Smiley  Hug. Непременно ще потърся темичката. И в подфорума Любими рецепти има интересни и лесни неща /с твоите започнах Mr. Green/, но рецептите са много и е трудничко да се отсеят  Tired.

Хм, а обичаш ли да ядеш?
Хора, които уважават вкусната храна обикновено нямат проблем с готвенето, стига да не става въпрос за мързел.  Mr. Green
Предполагам си права. За мен яденето винаги е било нещо, което трябва да се свърши, а не удоволствие.

ДругарчеHug. Мерси за отзивчивостта. Ще ти пиша като се сетя нещо /кога ли ще ми дойде музата за готвене обаче Crazy/.

# 11
  • Мнения: 1 184
Smiley*, успях да ти намеря темичката. Мерси отново.

# 12
  • Мнения: 494
 
Хм, а обичаш ли да ядеш?
Хора, които уважават вкусната храна обикновено нямат проблем с готвенето, стига да не става въпрос за мързел.  Mr. Green
За мен готвенето е единствената домакинска дейност, която ми доставя удоволствие, защото само в нея може да се вложи творчество. Когато започнеш да гледаш на готвенето не като задължение, а като възможност да твориш, предполагам, че ще се събуди интересът ти към него.  Laughing
Хм-м-м-м...то хубаво творчество, как'Сийке, ама на новак в готвенето не е много полезно да се дава свобода в това отношение...Аз, право да си кажа, много зор съм видяла докато стигна етап "творчество", че и да го оценя тоя етап!!! Е, сега е най-голямото ми удоволствие, но в началото...творчеството само ми вредеше, а и не само на мен Laughing Laughing Laughing
  Все едно, моят съвет е друг. Ако искаш да заобичаш готвенето, намери рецепта на нещо лесно, но вкусно, сготви го внимателно,после се постарай да го поднесеш в красив вид на любимите си хора, после се наслади на реакциите и похвалите им, почуствай удоволствието от това, че нещо, направено от теб, им е харесало...и току-виж ентусиазмът ти следващият път, когато влезеш в кухнята, нараснал многократно... Peace
  Това проработи при мен и сега съм маниак-може да не съм  гладна, може да не ям определена храна или нещо подобно, но това не ми пречи да готвя с невероятно удоволствие...Успех! Simple Smile

# 13
  • България
  • Мнения: 1 090
Дени,аз отдавна мисля да пусна такава тема,ама от срам си трая.
И аз съм така,пък обичам да ям,не мога да разбера как стават тези работи. Laughing
Имам всякакви  удобства и джаджи в кухнята,ма не ме влече и това е ,пък заради детето няма как,стискам зъби и готвя,ама май повече я караме на замразени храни.
Не съм сама значи,имало и други,ей сега в този момент моите отиват на пицария,понеже ме знаят. Mr. Green

# 14
  • Мнения: 3 447
Готвенето е терапевтично! Просто вместо лук, картоф или каквото там сложиш на дъската за рязане, си представи физиономията на този, който те е ядосал днес  Mr. Green
Иначе сериозно - аз обичах повече готвенето, когато не бях длъжна да го правя. И вдъхновение имаше, и творчество. Сега просто всеки ден трябва да има нещо за ядене, това е. Но все пак... любима музика, докато готвиш, помага. И танци също. И чаша вино  Simple Smile А, и включи детето да помага в готвенето, забавно е  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт