Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-212 от 212 отговора

Париж

Мамчета другата седмица ми предстои секцио и да ви попитам , чувствахте ли нещо по време на операцията и ако да на какво оприличавате усещането?А след колко време станахте после и обезболяваха ли ви с нещо?Благодаря ви предварително Hug
Цитирай

София

Нищо не усещах, само когато вадеха бебето ми спря дъха за миг, но не е страшно.
Станах след няколко часа и исках да се разхождам, не ме е боляло страшно, а само като дърпане, слагат аналгин не се тревожи. Hug
Само ще ти кажа, че преди 17 години раждах нормално - никога в живота си не изпитах такава болка след това.
Още 10 пъти бих родила секцио.
Успех и най - здравото и красиво бебенце ти желая! bouquet Hug
Цитирай

Не чувстваш нищо, защото си с упойка.Аз бях със спинална, но усещаш, ако тва е точната дума като вадят бебето мисля, едно дърпане
тоест че го издърпват. Поне аз това усетих - се едно ти вадят нещо, наместват нещо. Малко гадничко звучи , пък и като си го представяш .... Но иначе няма нищо страшно.УСПЕЕЕЕХ. ЗДраво бебче!
Цитирай

София

От един момент нататък треперех много силно. После ми казаха, че било нормално, обаче аз не знаех и бях много уплашена. Когато са ме шиели, усещането ми беше все едно някой ми е седнал на корема. Болка обаче не съм усещала. Раздвижиха ме на другия ден, но моето секцио беше вечерта. Слагат обезболяващи в началото. Не се притеснявай от секциото, то минава и се забравя. Стискам ти палци за едно хубаво бебе следващата седмица:)
Цитирай

Варна

Аз бях с пълна упойка.Не усетих нищо.Станах на вторият ден. Усеща се точно като дърпане. Посъветваха ме и да ме боли да се движа за да зараства правилно ( не знам дали правилно се изразих) и да не е цял живот да ми дърпа и да усещам дисконфорт. Във Варна в АГ бият обезболяващи редовно.Ставах и правех люлеещи движения с таза и отделно упражнения в леглото по препоръка на една от докторките.
Пожелавам ти здраво бебе и бързо възстановяване.
Успех
Цитирай

Габрово

Аз бях с епидурална упойка. Легнах на операционната, сложиха ми упойката, дръпнаха ми зелената завеска пред очите и зачаках събитието да започне. По едно време попитах анестезиолога, който стоеше до главата ми, ще ме заболили, когато ме срежат, а лекарката се обади: "Че ние те срязахме преди 10 минути" hahaha Усещането беше все едно ти масажират корема, даже беше приятно и успокояващо. Peace После в реанимацията ми биха обезболяващо, което ме държа няколко часа и ме приспа. Вечерта отново ме обезболиха и цяла нощ спах дълбоко. Раздвижиха ме едва на следващия ден (24 часа след операцията), макар че бях готова и исках да стана още предната вечер. Вярно е, че щом те раздвижат, е хубаво да се движиш колкото се може повече. Така ще се възстановиш по-бързо и леко и дискомфортът ще изчезне.
Нямах болки и оплаквания нито по време на секциото, нито след това. Първите 2-3 дена усещах леко придърпване от шевовете, но не беше болезнено и гадно. Възстанових се много бързо.
Не се притеснявай за секциото, не е страшно! Успех и да си гушнеш едно хубаво и здраво бебче!
Цитирай

Варна

Аз бях с пълна упойка.Не усетих нищо.Станах на вторият ден. Усеща се точно като дърпане. Посъветваха ме и да ме боли да се движа за да зараства правилно ( не знам дали правилно се изразих) и да не е цял живот да ми дърпа и да усещам дисконфорт. Във Варна в АГ бият обезболяващи редовно
Успех
Също ама мен си ме болеше, аз малко не търпя на болка де.Обаче ако раждаш с пълна упойка да знаеш като ти се докашл после, не го прави нормално, в смисъл не се отпускай много.Аз като се събудих много ми дразнеше на гърлото (от тръбата)и си се изкашлях като хората, а болката от това си беше доста гадна...
Леко раждане и здраво бебче  Smile
Цитирай

SW

Първо ти бият упойката и започват да ти се затоплята краката и да ти става хубаво и леко.
После започват с разрезите, от което нищо не се усеща.
Когато вадят бебето се усеща как го вадят - като дърпане. Хич не боли, просто е малко странно, но след това веднага си виждаш бебчето  Love

Бързо възстановяване ти желая и здраво бебче  Hug
Аз като се събудих много ми дразнеше на гърлото (от тръбата)и си се изкашлях като хората, а болката от това си беше доста гадна...
Е да, кашлянето, кихането и смеенето са си кофти преживяване първите няколко дни, но бързо минава.
Цитирай

Варна

Първо ти бият упойката и започват да ти се затоплята краката ......

Peace

Дали само при мен бях доста неприятните усещания незнам, но аз бях със спинална упойка и дори не разбрах кога започна операцията. После започнаха яката да ме натискат по корема, явно за да извадят бебка и това ми беше много неприятно, мога да кажа даже че си ме заболя (непосредствено под гърдите - там нямах упойка), и много ми опъваха корема  Shocked имах чувство че ще го разкъсат  Rolling Eyes. След операцията не съм изпитвала кой знае каква болка. Единственото което ме боля беше контрахиращата матка и това през целия ден. Обезболяваха ме с Профинит мисля че се казваше  newsm78. Станах на следващия ден. Такава е практиката в болницата, пък и не се чувствах способна да ставам още същия ден. На четвъртия ден след операцията, все едно не бях оперирана. Нищо не ми опъваше, чувствах се отлично  Laughing Леко раждане и здраво бебче  bouquet
Цитирай

Аз бях с пълна упойка!От самата операция нищо не разбрах ама след това,когато излязох от упойката беше ад.... MadДа не говорим че ме караха(и не само мен)да си копувам Аулин за болките.#Cussing outОбезболяващи-аналгин,ми сложиха след операцията после сама да се оправям!Болките ми бяха токова ужасни че първият ден ходех като прегърбена бабичка!
Да те успокоя че едва ли ще ти се случи подобно нещо!Аз живея в дивия северозапад така че това е положението.... Wink
Вече съм позабравила болката,пък и дори съм се навила за второ. Very Happy
Успешна операция и едно здраво и хубаво бебче! Peace Very Happy
Цитирай

Варна

Аз раждах със спинална упойка. Като я бият, започва затопляне на краката и постепенно започваш да не усещаш тялото си от гърдите надолу. Разреза изобщо не се усеща. При вадененто на бебето усещаш дърпане, люлеене, но в никакъв случай болка. Шевовете също не болят. Упойката трае още около час-два след операцията и през това време се чувстваш на седмото небе, защото имаш бебе и няма никаква болка Peace. Като излязох от упойката започнаха болките, защото матката контрахира. Биеха ми непрекъснато аналгин. При някои момичета тези болки не са никак силни, но мен ме болеше. Въздържай се от смях, кашляне, кихане и резки движения, защото усещането е доста неприятно. Оперираха ме следобяд и затова станах на следващия ден. Първото ставане е най-болезнено...като го преодолееш, не спирай да се движиш. Колкото повече вървиш, толкова по-бързо ще се възстановиш. На четвъртия ден бях забравила, че съм оперирана.
Няма нищо страшно! Не си мисли от сега какво ще е! Мисли само за това, как ще гушнеш бебчето Hug Стискам палци всичко да мине ок и да имаш най-слънчевото бебенце! Peace
Цитирай

София

Усеща се дърпане и ровене из корема, по едно време имах чувството, че ще падна от масата, точно преди да я извадят, като от натиска върху стомаха почва да ти се гади ама много силно, почти непреодолимо. Чак болка не бих казала, усещах нещо, като да речем разтягане, какато като имаш мускулна треска и не се натоварваш, усещаш една лека умора в мускулите.
Не е страшно, не се притеснявай, пък и бебето се вади на петата минута и след това изобщо не можеш да мислиш за себе си. Дават ти да го гушнеш....... абе няма страшно, стискам ти палци! bouquet
Цитирай

София

Ами нищо почти не усещаш. Едно опъване и дърпане докато вадят бебето. Яко натискат корема и гръдния кош докато избутат бебчо през среза.
Правят се вливания, при мен бях 4 банки, от които започваш да трепериш. Аз бях със спинална или епидурална (така и не знам коя от двете) упойка.
След секциото 24 часа си в реанимация, където не ти дават да ставаш, след което те раздвижват и те карат да отидеш по малка нужда (тъй като 24те часа в реанимация си с катетър).
Зорът е след секциото, там понаболява първия ден.
Цитирай

София

Аз бях със спинална упойка, която горещо ти препоръчвам да си избереш. Нищо не се усеща по време на операцията, само леко придърпване като извадят бебето (на 10-тата минута от началото на операцията)  и веднага ти го показват - вълшебен миг  Love !!! После те шият за още 30-40 мин. - няма никаква болка! Единствено след като извадиха бебето, рязко ме заболя главата, но само за около 2-3 мин., обясниха ми, че това се дължи на някакъв медикамент, който вливат веднага след раждането на всички родилки. Каквото по-различно усетиш, казвай на докторите! Иначе упойката те държи около час и нещо, като почне да те отпуска, тялото ти почва да трепери, без да усещаш студ или нещо друго, но това е нормална реакция на организма и се преживява. Задължително 24 часа си в реанимация, през което време трябва да изпиеш 4-5 литра вода - колкото повече, толкова по-добре, за да може лесно да ти се отмие упойката от организма и да нямаш нежелани главоболие, гадене или виене на свят; можеш да си вземеш и кутия ябълков сок, но само такъв ти дават.
 Бият обезболяващи на три пъти (поне при мен беше така), а на другата сутрин те изправят на крака, правиш първите крачки с помощ от акушерките. Колкото повече се движиш, толкова по-бързо ще се възтановиш - аз на шестия ден  като ме изписаха, сама си карах колата от болницата до вкъщи!

Успех и ти пожелавам едно здраво и красиво бебче!   :bouquet:
« Последна редакция: нд, 06 яну 2008, 10:05 от Kally May »
Цитирай

Пловдив

Аз бях с пълна упойка!От самата операция нищо не разбрах ама след това,когато излязох от упойката беше ад.... MadДа не говорим че ме караха(и не само мен)да си копувам Аулин за болките.#Cussing outОбезболяващи-аналгин,ми сложиха след операцията после сама да се оправям!Болките ми бяха токова ужасни че първият ден ходех като прегърбена бабичка!
Да те успокоя че едва ли ще ти се случи подобно нещо!Аз живея в дивия северозапад така че това е положението.... Wink
Вече съм позабравила болката,пък и дори съм се навила за второ. Very Happy
Успешна операция и едно здраво и хубаво бебче! Peace Very Happy
Ами аз съм от Пловдив и положението беше същото, опитвах седа си счупя ръката че да не усещам болката! Тъй че с добри болкоуспокояващи всичко е наред.
Цитирай

София

Мило бъдещо майче!
Леко раждане и не се притеснявай от нищо!

Аз много се страхувах на моето секцио – всичко е било напразно. Да, боля ме доста  но то си е операция .. няма как. Мисли само за това, как ще гушкаш бебо след броени дни, а може и още на същия. Ако дори те боли повече и трудно ставаш в първите дни, знай че всеки следващ ден ще си по-добре от предишния, докато накрая се възстановиш напълно.

Секциото, ще мине и ще замине. Ще остане едно сладко твое същество, което всеки ден ще се променя. Ние сме вече на 4 месеца и макар, че покрай секциото много се бях травмирала сега съм много добре. Беба вече се закача, усмихва, размахва ръчички и ме прави супер щастлива всеки ден! Търпение и търпение си трябва в началото, докато мине болката, докато се настроите един с друг с бебо, докато минат коликите .. и така докато постепенно осъзнаеш, че мъничето и най-прекрасното същество в живота ти, а секциото е било само един миг от него и не заслужава да се тревожиш за него.
Стискаме ти палци и сме с теб!
Да не забравиш после да се похвалиш!
 bouquet
Цитирай

Бургас

Обезболяваха ме с Профинит[/quote]

Много добро обезболяващо е Профинита,скъпичко ,но върши мн по- добра работа от аналгина Wink

Аз бях с пълна упойка и нищо не усетих.
факт е след това дразненето на гърлото ,но с ментови бомбони някакви
и това се преживява. Wink
Цитирай

София

Не се притеснявай, не е толкова страшно!

Аз раждах със спинална упойка. Краката леко се затоплят, слагат ти перденцето и не усещаш никаква болка, въпреки, че усещаш манипулациите. След 15-20 минути изваждат бебето. При изваждането може да усетиш дърпане, може да се наложи и да ти понатиснат корема за да го избутат, това е напълно разбираемо, няма как да излезне иначе.
Упойката те пуска час след операцията, аз треперех.
Постоянно бият обезболяващи. Казват, че колкото по - рано се изправиш - толкова по - добре. Боли при ставането от леглото, при смях и кашлица.

Леко раждане и да се похвалиш после! Hug
Цитирай

Треперенето след операцията не е задължително Peace Треперят и нормално родилите, но пак не всички.
Цитирай

Гадно #CrazyБях със спинална упойка,нямах болка,но усещах как ме ровичкат,как ме дърпат,абе всичко усещах.Втория път усещанията бяха по-силни,по-осезаеми.После също ме болеше в пъти повече отколкото при първото секцио.И треперенето...да,много е гадно.Въобще,второто секцио ми беше кошмарно.
Цитирай

Избрах си пълна, за да не усещам нищо.

Излизането от нея беше все едно се събуждам от кратък и много дълбок сън.

Не съм усещала дразнене в гърлото от тръбата или други неприятни неща.
Цитирай

Sofia

Първо ти пожелавам успех и живо и здраво бебе!
Самата операция е гадна като всяка операция. Напрежението, което те обзема преди нея е ужасно, подготовката за самата операция е отвратна, но ти си мислиш само колко малко ти остава до мига в който ще чуеш гласчето на своето бебе и всичко ти минава като на филм. През месец юли преживях второ секцио и беше много по-гадно от първото. По време на операцията усещаш дърпане и скубане, има момент в който ти се гади и може да повърнеш, това е когато режат или пипат стомаха не знам точно. Минава за около 30 мин. След това в реанимацията първите два часа са ок защото упойката те държи, но когато тя те пусне започват болките. Обезболяват те добре и хубавото, е че всеки изминал час ставаш все по-добре. На другия ден трябва да станеш и да си отидеш в стаята, това е най-трудния момент, но ако си упорита и не се страхуваш няма проблем. Запомни колкото повече се опитваш да ставаш и да се движиш толкова по-бързо ще се възстановиш. И най-важното е че, през цялото време си мислиш за бебо как ще го видиш как ще го пипнеш най-после и забравяш за всичко. Не случайно раждат жените, а не по-слабия пол мъжете.
Няма нещо което да не може да се изтърпи и да се преживее когато има защо. А това определено си струва.

КУРАЖ И СМЕЛО НАПРЕД
Цитирай

София

Аз раждах със спинална упойка. Освен лекото подръпване при ваденето на бебчо не усещах никаква болка или неразположение в областта на операцията, но за сметка на това страшно много ме болеше ръката. Даже по едно време ми я освободиха за да мога да я движа.Аз започнах едно ръкомахане и ме предупредиха да внимавам да не ударя доктора, който ме оперира  Laughing Когато извадиха бебчо веднага ми го показаха, показаха ми и номерцата и ме накараха да кажа на глас номера. След това сложиха пред мен гривните на мен и на бебчо и го отнесоха да го мерят. В момента в който се роди в операционната пуснаха "Happy Birthday". След известно време още докато ме шиеха се обадиха от неонтологията в операционната и съобщиха по микрофон размерите на бебешока. След 1 час шев и кройка ме върнаха в стаята (т.е. не са ме водили въобще в реанимацията) и като се започна едно треперене (а навън беше "само" 42 градуса)...След няколко часа ми донесаха бебчо да го видя пак.На другия ден станах да се раздвижа-трудничко беше отначало, но с повече упоритост след 2-3 дена си почти готов за тичане Smile Отначало ставането ми отнемаше по няколко минути докато заема вертикално положение, но когато на втория ден ми казаха: "Я виж кой ти идва на гости" (носеха ми бебчо) забравих за болката и за техниките на ставане и станах точно за 1 секунда. След това естествено не можах да го повторя този подвиг  Laughing Всички болки и неразположения се забравят като видиш своето малко прекрасно детенце. Не се притеснявай. Всичко ще бъде наред.
Цитирай

София

Бях със спинала упойка. Не са ме питали дали искам, но аз така или иначе бих избрала нея.
През цялата операция усещах леко придърпване 9не знам точно как га го определя), но в никакъв случай не беше болезнено и неприятно. Когато вадеха малкият, ме заболя за кратко, защото беше едричък и доста натискаха докато излезе, но беше съвсем поносимо. Като ми го показаха, забравих всичко. Това беше най-вълнуващият момент. Love Love Love
До 2-3 часа излязох от упойката и не съм имала никакви странични ефекти - нито втрисане, нито главоболие или нещо подобно. След това си болеше доста, но всичко минава и се забравя.

Леко раждане ти желая! Hug
Цитирай

София/Прага

Аз раждах със спинална упойка. Като я бият, започва затопляне на краката и постепенно започваш да не усещаш тялото си от гърдите надолу. Разреза изобщо не се усеща. При вадененто на бебето усещаш дърпане, люлеене, но в никакъв случай болка. Шевовете също не болят. Упойката трае още около час-два след операцията и през това време се чувстваш на седмото небе, защото имаш бебе и няма никаква болка Peace. ........ Въздържай се от смях, кашляне, кихане и резки движения, защото усещането е доста неприятно.
.......Няма нищо страшно! Не си мисли от сега какво ще е! Мисли само за това, как ще гушнеш бебчето Hug Стискам палци всичко да мине ок и да имаш най-слънчевото бебенце! Peace

И при мен беше така, с тази разлика, че аз повръщах по време на операцията, но това мисля си е индивидуално за мен, тъй-като още от 7-8месец, когато лягах на гръб ми ставаше лошо. Когато извадиха бебка - ми пуснаха песничката "Happy Birthday", страхотен спомен е това, много е мило и предполагам цял живот, като я чуя, ще ме разплаква от щастие и ще се връщам в онези вълшебни за всяка майка минути.
Анестезиолога обаче предупреди да ме вдигнат за раздвижване на следващия ден, за да се избегне евентуалната болка в главата.
Първите два дни при мен бяха по-трудни, не можех да се изправя напълно и вървях леко приведена, защото ми придърпваше, но до изписването ми на 6-тия ден вече се движех спокойно.
Daniela75 e описала някои моменти по-подробно и точно  Peace явно сме раждали в една и съща болница  newsm03

Успех   newsm51
Цитирай

София

Daniela75 e описала някои моменти по-подробно и точно  Peace явно сме раждали в една и съща болница  newsm03

Успех   newsm51

Аз раждах в Токуда
Цитирай

На мен ми беше много гадно, защото кръвното ми беше много ниско, повръщаше ми се и едва успях да фокусирам бебето, когато ми го показаха. После треперенето беше също неприятно, но отмина бързо. За болката нямам особено спомени, значи е била поносима. Раздвижих се лесно и бързо. Не се притеснявай и леко раждане.
Цитирай

Някой каза ли, че трябва да се пие мнооого вода след това, за да се избегне главоболието Peace
Цитирай

София

Някой каза ли, че трябва да се пие мнооого вода след това, за да се избегне главоболието Peace

Аз изобщо не съм пила вода. Не изпитвах нито жажда, нито глад, може би заради системите, които ми вляха. Главата изобщо не ме е боляла. Peace
Цитирай

някъде там

определено не е толкова страшно колкото казват Smile
аз родих секцио по нужда без да го обмислям, просто след преносване от 8 дни и включване на системи за предизвикване на раждане без резултат, решението беше секцио. Цялата процедура трае 1 час, през който аз абсолютно нищо не усетих, като се събуждах от упойката усещането ми беше сякаш излизам от някъкъв розов сън в такъв цвят сънувах Smile и пръвото нещо което питах беше "колко е голямо бебето" а отговора на една докторка беше "питаш ме за 6 път пак ще ти кажа и пак няма да запомниш 3.950" . После ме пренесоха в моята стая на леглото и към 17.30 дойде моя лекар да ме дигнат да стана /секциото беше 8.30-9.30/, първото усещена беше че никога няма да успея да стана от леглото макар че ми помагаха, камо ли да го направя сама, Незнам точо болка или опъване се усещаше но определено не беше приятно. Ноща имах кошмарни болки, които стоически се стремях да изтърпя, макар да не беше нужно, но акъл, за цялата нощ има-няма да съм спала 10 мин. през всичкото друго време се молех на всички богове и богини, и най-накрая в 5.50 сутринта си извиках сестрата да ми даде нещо обезболяващо. Тя даже малко ми се накара че съм търпяла толкова, би ми инжекцията и поспах. Това ми бяха болките след секциото. След изписването ни изцяло аз си се грижех за бебето без никакви проблеми.
Друг малък проблем ми беше гърлото, от някаква тръба която вкарвали така ми беше изсъхнало и все ме напъваше да кашлям и храчки имах, това движение се отразява на стомаха и дърпа.

Но определено нормалното раждане боли мноооого повече, поне така ми се виждаха майчетата дето се гърчиха.

Както и да родиш всичко след време се забравя и най-голямата радост ще гушкаш в ръцете си. УСПЕХ Smile
Цитирай

старата столица:)

Моето секцио беше с пълна упойка и за мен най-гадно беше раздвижването  #Crazy като седнах на леглото с 300 зора ми спря дъха...едва се надигнах и направих 5 крачки и обратно в леглото....но няколко часа по-късно вече стъпвах доста по-смело.
На следвашия ден ми донесха беба и ..забравих и болка и опъване и всичко Peace
Цитирай

Здравей,
нищо не се усеща, единствено накрая ми натиснаха корема за да измъкнат бебето. Като почна да ме пуска упойката ме наболяваше доста, но ми слагаха обезболяващи и не съм имала проблеми. Станах след 12 часа, доста бързо се раздвижих. Няма страшно!  Hug Успех:)
Цитирай

където не се пуши

това с кашлянето е много вярно!!!това беше най големия ми кошмар,нищо друго.бях с пълна упойка с две думи като станеш и вече си мама обаче кашлицата никога няма да я забравя!!!
Цитирай

Sofia

мен ме хвана слабо упойката и през цялото време чувствах теглене, но поне беше кратко... един съвет пий много, ама много вода, с литри, че аз бях обезводнена и такова главоболие имах, че събрах всички лекари - адско е Mad
Цитирай

Аз бях с пълна упойка и нищо не усетих.
Цитирай

SW

Само да се  включа по въпроса с водата и главоболието.
След операцията, докато бях в реанимация /за 24 часа/ изпих почти 11  #Crazy литра вода. Бях безумно жадна и непрекъснато се наливах, а устата ми беше все пресъхнала.  Добре че имах катетър  35
На третия ден се събудих с най-кошмарното главоболие в живота ми  ooooh!

Мисълта ми е, че явно не винаги водата помага, явно си е до организъм, незнам.
Цитирай

София/Прага

Успех   newsm51

Аз раждах в Токуда
Да, за Токуда става въпрос  newsm10
Цитирай

Сливен

Аз раждах секцио с пълна упойка, тъй че нямам спомени от самото раждане.
Обезболяваха ме с аналгин и то еднократно. Болките след операция изобщо не са големи. А станах да следващия ден след операцията.
Леко раждане ти пожелавам.
Цитирай

Пловдив

Родих със спинална упойка.Усетих само когато хирурга издърпа малкия.От момента в който изрева загубих ума и дума  Crazy.След като излязох от упойката не чувствах силни болки.Единственото неприятно усещане беше да не си чувствам краката.Но то отмина бързо след операцията.Вода ми дадоха само няколко капки по време на операцията.Но я повърнах...
Няма нищо страшно в цялата процедура.Важното е да си спокойна.Леко раждане!!!
Цитирай

София

По време на операцията не чувствах нищо, само че някой ме дърпа, но без болка. Като излизах от упойката започнах да се треса от студ, помолих да ме завият и с 5-6 одеала успях да се стопля. Лежах си мирно и тихо 24 часа, а после ме раздвижиха. Болка нямаше, защото си пиех редовно аулин, само имах ужасното усещане,че ей сега ще ми се отвори коремът и червата ще ми изтекат на пода /но това е само усещане, няма нищо общо с действителността/. Повече ме беше страх, отколкото ме болеше. Наистина, има дискомфорт при ставане и лягане, но до края на престоя в болницата /5 дни/ и това изчезна. Добре е да се движиш възможно най-много, но без резки движения, да пиеш много течности /дори и насила по 3-4 литра дневно поне/. Аз си бях купила една самозалепваща превръзка за раната - много беше удобно. Преди да влезеш в болницата, осведоми се дали имат от най-тънките катетри. Ако нямат, си купи от аптеката - така ще си спестиш много неприятни моменти при първото пишкане след като ти махнат катетъра. На мен при второто секцио не знам какъв катетър ми бяха сложили, но първото ходене до тоалетната беше по-болезнено от всичко, за което бих могла да си помисля, буквално виех и ревах със сълзи. При първото секцио нямах такъв проблем, защото сестрата, която ме подготви, специално ме уведоми, че ще ми сложи най-малкия катетър, защото съм й била симпатична. Ето тази болка беше най-силната болка, която съм усетила за две секцио.
Успех!
Цитирай

София

Треперенето след операцията не е задължително Peace Треперят и нормално родилите, но пак не всички.
Аз съм от треперещите.Желая ти леко и успешно раждане.По темата няма да пиша,защото не е за писане моето.
Цитирай

Аз въпреки,че много ще ме упрекнат сигурно бих ти препоръчала пълна упойка,за да си спестиш всички неприятни усещания като дърпане,задушаване и разни там-заспиваш и се събуждаш с бебе,разбира се ролята на анесезиолога е много важна,ако ти е дозирана правилно упойката няма нито глава да те боли,нито да трепериш,нито нищо-ако трябва си пати допълнително за хубава упойка,защото определено има разлика-аз бях с много хубава и много добре ми понесе(да чукна на дърво!),а момичета имаше след мен пак с пълна-излизането от упойк и след тов абеше кошмар поне отстрани. Аз веднага след като ме събудиха(е да речем след около 5 мин) вече четях надписите в стаята PeaceА ме беше много страх именно от пълната упойка,но предпочитам пред усещанията за спиналната и бърникането-възстановяването и болката след това мисля,че са еднакви и при двата вида упойки,боли си няма лъжа-и като дърпане е и като прерязванено това за ранното раздвижване е вярно.Моя съвет е да с еналиваш максимално с мин.вода да се изчистиш по-бързо от упойката и да не припаднеш при1-вото ставане,защото организма така реагира доста често-при мене нямаше проблем,само замайване,но аз 1-во се изправих в леглото,поседях така известно време и чак на другия ден станах права,поседях така и вечерта вече се поразходих из стаята-всичко умерено и постепенно! За щастие след 5-ия ден вече взех да позабравям операцията PeaceРазбира се много зависи и от хирурга Peace желая ти успех и леко раждане каквото и да избереш,и да знаеш,ченаистина всичко се забравя-аз бях голяма бъзла в това отношение! А и да кажа-след операцията си искай обезболяващи-на мен ми биеха Лидол мисля,че 1-вия ден след това вече сама отказвах-търпи се!
Цитирай

Париж

Благодаря ви за отговорите момичета!Аз ще съм с епидурална упойка , тук пълна почти не слягат, може би няма да съм с външни шевове, тук слагат или нещо като телбот или залепваща лепенка която махат на седми осми ден, даже и клизма не правят а е желатено да си сложа една глицеринова свещичка в деня преди операцията, честно да ви кажа най много ме е страх от катетара и абокада, вените са ми най слабото място и направо умирам от ужас да ми забиват нещо там Sad
Цитирай

Благодаря ви за отговорите момичета!Аз ще съм с епидурална упойка , тук пълна почти не слягат, може би няма да съм с външни шевове, тук слагат или нещо като телбот или залепваща лепенка която махат на седми осми ден, даже и клизма не правят а е желатено да си сложа една глицеринова свещичка в деня преди операцията, честно да ви кажа най много ме е страх от катетара и абокада, вените са ми най слабото място и направо умирам от ужас да ми забиват нещо там Sad
не се притеснявай въобще,бодването е за секундипъки това е предимството на абоката-слагат го веднъж,няма все да те дупчат я,катетъра е неприятен-да,но и това поставяне е около минутка-даже и по малко,кураж-даже съм сигурна,че после ще намираш и комични моменти в раждането си-колкото и да те е страх,аз бях голям гипс и оревах всичко докато родя,а после като се върнах назад видях,че даже е било забавно-прочети темата:"смешно ли е раждането",аз и там съм писала,ще ти е от полза Hug
Цитирай

Е, ти щом клизмата ще избегнеш си една крачка напред. Много ми беше гадна тази процедура Crazy
Цитирай

На една звезда

Не се усеща никаква болка. Моите усещанив бяха по-скоро натиск и подръпване. Слагат задължително обезболяващи, най-често течен аналгин. Който на мен не ми помагаше особено при болката. Затова вторият път се уговорих с опероращият ме гинеколог за някакви по-силни обезболяващи и бях много доволна.
Цитирай

Варна

Аз раждах секцио по спешност с 8см. разкритие.От секциото нищо не усетих защото бях с пълна упойка,но подготовката за операцията ми се видя цяла вечност,виж контракциите - тях определено ги усетих.......................... ooooh!Станах на следващият ден.важно е да се движиш.Обезболяващи слагат постоянно - не се притеснявай.Успех! Peace
Цитирай

Подновявам темата, че е интересна.
Цитирай

Варна,на края на улицата

Не се бой толкова,вси4ко ще мине добре HugДнес те заси4ам и с друг вьпрос за секциото WinkС каква упойка ще си Thinking
Цитирай

Аз родих нормално и като ви чета никога не бих решила доброволно да родя секцио. Shocked Не знам другите жени как се навиват на подобно нещо. Извинявам се, че се намесвам в тази тема с подобно мнение.
Цитирай

Аз раждах секцио със спинална упойка.Като ми поставиха упойката усетих затопляне между краката и изведнъж не усещах нищо от кръста надолу.По време на операцията усещах все едно ме люлат лекичко  Mr. Green нищо друго и само когато вадят бебето леко натискане за да излезе бебето през разреза.След като ме пусна упойката усетих лека болка и ми биха обезболяващи които ме държаха почти до сутринта.Мой съвет пий много вода и се движи колкото можеш повече Peace
Цитирай

м/у изгрева и залеза-софия

ами почти нищо не се усеща само дърпане няма болка при мен само като вадиха бебето анестезиолога го избута и ме натисна пред ребрата само това беше по неприятното станах на следващия ден при раздвижването бонаболва малко но не е болка за умиране, бият някакви обезболяващи но май няма кой знае какъв ефект  Tired Peace
Цитирай

София

Не усещах никаква болка, само на моменти яко дърпане и теглене, чак ми стана лошо...  Sick
Няколко часа след това ми вливаха обезболяващи, а като започна да боли много, си поисках инжекция течен аналгин, че не се търпеше...  Rolling Eyes
Цитирай

Mars Hotel

Отговорите са доста подробни и описват в общи линии усещането.
Исках само да вметна, че на мен анестезиологът ми каза да НЕ пия нищо поне 4 часа след операцията. Не знам каква е целта на това, но го спазих. Нямах никакви странични ефекти от упойката (спинална) - нито треперене, нито гадене, нито главоболие.
Цитирай

София

Аз родих нормално и като ви чета никога не бих решила доброволно да родя секцио. Shocked Не знам другите жени как се навиват на подобно нещо. Извинявам се, че се намесвам в тази тема с подобно мнение.
Понякога въпросът не е до "навиване", много често се налага по медицински причини.
Бебето ми беше разположено със седалището надолу и се наложи секцио. Страх ме беше за  момента на биенето на упойката - задържах дъха си, а то се оказа, че в І-ва АГ е абсолютна рутина - не я усетих. Дръпнаха ми зеленият параван и след 6-7 минути чух " Честита мома"  Smile . Усетих само едно подръпване. След 15-на минути започнах да треперя, после разбрах, че е от банките - температурата им е по ниска от телесната и затова ти става студено. В реанимацията ме завиха с две одеяла и след това съм заспала. Когато ефекта на обезболяващото премина усетих силни болки при опит да се обърна на другата страна. Раздвижиха ме след 20ч. Но първите дни се чувствах безпомощна - болеше ме при сядане, при лягане - нормално - коремните ти мускули са срязани. Трябва да се пият поне 1,5-2л. течност на денонощие. Много е полезен сокът от ябълка - все пак има някакви калории, аз лично умирах от глад, а диетата е ужасна и малко като количество. За да се предотврати главоболието вследствие на упойката ми препоръчаха Солпадейн. Операцията ти напомня за себе си ок.10-на дни, след това ти остават само малкото същество, което от онзи момент е преобърнало живота ти на 180 градуса. Когато ставаш майка боли, независимо как ще родиш. Леко раждане!
Цитирай

Не се бой толкова,вси4ко ще мине добре HugДнес те заси4ам и с друг вьпрос за секциото WinkС каква упойка ще си Thinking

Ами май са ме хванали хормоните и страхът.  Ще е с епидурална упойка.  Има още много време, но започнаха да ме налитат едни мисли...
Цитирай

София, Борово

Нищо не усещах. От упойката ми беше топличко и приятно, леко ми се доспиваше. Слушахме радио ZROCK и си приказвахме с екипа.  Smile
Не ми е ставало лошо, не съм усещала дърпане.
Цитирай

махам линка по желание на Дуци - Гадни снимки, няма да плаша момичетата!

Ето снимки които намерих за секциото - направо се ужасих.  Но повечето мами казват, че белезите им не са лоши.
« Последна редакция: вт, 23 сеп 2008, 16:27 от Албена13 »
Цитирай

Албена, май е по-добре да изтриеш тоя линк. Снимките са умопомрачителни просто.
Цитирай

София

То и на тези снимки има не лоши белези също, не всички са ужасни. Просто са снимани много отблизо и като го видиш така направо се шокираш.

Не се притеснявай излишно отсега, моят белег вече не се забелязва, с цвета на кожата е и е толкова ниско долу, че можеш да си носиш всякакъв вид бельо и бански баз проблем.

ПП. Разреза ми не е шит с отделни конци, а се един цял, минаващ отвътре.
То всъщност не е конец в истинския смисъл на думата, а нещо сато рибарска корда. От двата края на разреза имаше две пластмасови копчета, които го държаха.
Този вид шиене явно е много щадящ откъм белези, защото като цяло разреза и белега е изключително тънък.

По-добре говори с оператора като дойде времето какъв точно шев ще ти направи, този вид ми го предложи моят лекар, доверих му се и много се радвам, че операцията ми изглажда толкова добре.
Цитирай

И не само, някакви висящи кореми, космясали маргаритки Laughing
Всичко минава и заминава, корема се прибира, кому е нужно да се стресира.
Цитирай

Маргаритки  newsm62
Цитирай

Бях с пълна упойка, така че нищо не съм усещала. )))
После ти слагат система с обезболяващи. )
Цитирай

Варна,на края на улицата

Албена,извинявай ама можеш ли да ми пратиш линка на ли4ни.Стана ми любопитно,а не сварих да го вида Embarassed
Цитирай

Sofia

Миличка, не се притеснявай, по време на операцията болка няма да усетиш.  усещането е по-скоро приятно и вълнуващо. Само разбрах кога ще вадят бебчо, защото анестезиолога ме натисна по ребрата за да го избута, че беше доста високо. Ама и това не боли  35 Родих преди месец и 3 дни, но белег нямам. Не знам точно от къде са го вадили дребния и как са ме шили, но е факт  Peace
Цитирай

Варна

Искам и аз линка. Интересно ми е да сравня с моя белег.
Цитирай

Бургас

Раждах с пълна упойка .Още в операционната ти слагат обезболяващо , а после и в реанимацията.Раздвижиха ме на следващата сутрин.Болеше ме малко като ставах , но не чак толкова.Усещането е като дърпане/поне моето беше такова , все пак всеки организъм има различен праг на болката/.По - неприятно е , че не можеш да се изкашляш нормално/усещаш сухота в гърлото  от тръбата/ , но олипса спасява положението.Не спирах след като се раздвижих и се възстанових бързо.От 15 я ден започнах да правя коремни преси за коремчето , което още малко остана да се поприбере Crying or Very sad , но и това ще стане.Гадното е , че не можеш да се изкъпеш като хората , докато не махнат конците , но и това се приживява.Успех и живо и здрамо бебе на финала ! Peace
Цитирай

София

Гадното е , че не можеш да се изкъпеш като хората , докато не махнат конците , но и това се приживява.
Гадното е, че в повечето болници не ти предлагат непромокаема лепенка, с която спокойно можеш да се къпеш колкото си искаш!
Аз се изкъпах в момента, в който станах, веднага ми предложиха такава лепенка, донесоха ми огледало да си видя операцията защото исках и ми помогнаха в банята. След това, естествено, се къпех всеки ден по колкото пъти си искам, просто сменяваха лепенките по-често.
Цитирай

SW

Родих преди месец и 3 дни, но белег нямам. Не знам точно от къде са го вадили дребния и как са ме шили, но е факт  Peace

Ааа, не вярвам! Дай снимки да видим  Mr. Green  Аз родих преди една година и белег определено имам  35
Цитирай

Под брезата

При мен треперенето започна с вливането на системите ooooh! SickУжасно беше!По време на операцията чувствах единствено дърпане но не силно!После пак треперене и накрая болка в гърдите #CrazyАнестезиолога каза че е от нахлулия въздух през разреза Rolling EyesНо много бързо мина всичко!!Бях страшно уплашена и това притъпи повечето ми усещания!Днес 15 дни по-късно мога да кажа-няма нищо страшно!Аз съм най-голямата бъзла а щом го преживях значи не е кой знае какво!А болкаааа-бях подготвена за много силна болка но изненада не ме боля почти!Повече ме боляха инжекциите с аналгин както и махането на катетъра Peace
И аз искам линк със снимките че ми е любопитно!Моят белег седи много тъмен  newsm78Иначе е тъничък!
Цитирай

Може ли и аз да видя тези снимки, заинтригувах се. Аз лично родих преди 2 год и имам белег, който наистина е много прецизен и избледня, но все пак...А относно усещането по време на оперцията мога напълно да се съглася с горенаписаното. Само бих искала да добавя нещо, което никоя не спомена - катетъра. Не че не се преживява де, не искам да звуча плашещо, защото не е чак толкова страшно, просто е комично. На мен като ми го сложиха веднага след това ми изтекоха водите, защото бяха спукали мехура, но аз не се сетих, защото не бях съвсем на център от страх. И помислих, че съм се напикала в леглото, но не това ме ужаси, защото не ми дремеше, а фактът че трябваше отново да изтърпя процедурата по слагането му. А това, от което най-много се изненадах е, че не усетих как ми бият спиналната упойка. Все съм мислела, че ще има известна болка, но всъщност усетих само докосване и то бързо. Laughing
Цитирай

София

А това, от което най-много се изненадах е, че не усетих как ми бият спиналната упойка. Все съм мислела, че ще има известна болка, но всъщност усетих само докосване и то бързо. Laughing
Не се усеща кога точно поставят спиналната, защото непосредствено преди това с много тънка игла поставят местна упойка на мястото.
Иначе ако видиш иглата за спинална упойка  #Crazy, повярвай ми, ще я усетиш ако нямаш местна.
Цитирай

Стара Загора

И аз не усетих нищо от поставянето Peace
Бях много спокойна и знаех,че съм в добри ръце.Всичко мина много бързо.
Моят белег избледня след 1г.
Цитирай

София

Мен пък най-много ме боля поставянето на спиналната упойка. Явно си бяха спестили местната преди поставянето й и напраУУУ  #Crazy ! Но и това отминава. Каквито и болки да съм имала, със сигурност са били като "песен" в сравнение с тези от нормално раждане.
Цитирай

За къпането - изкъпах се веднага, след като ме раздвижиха и си вземах душ всеки ден, лепенките бяха съвременни и нямаше проблеми.

Чак пък  newsm78 с пълната просто лягаш, заспиваш и като се събудиш чуваш "Честито бебе" Laughing

Цитирай

м/у изгрева и залеза-софия

искам и аз линка ако може Peace
Цитирай

Бях с пълна упойка, така че нищо не съм усещала. )))
После ти слагат система с обезболяващи. )

Аз също искам линк ако може,за да сравня моя белег. Peace
Цитирай

моля за линка  Praynig раждала съм вече със секцио, няма от какво да се стресирам, просто желая да си сравня белега, който за съжаление не е никак малък  Wink
Цитирай

София

И мен това ме освежи Mr. Green
Още повече,че и аз се казвам Маргарита bowuu
И ми стана много смешно определението на "пеперудките" Маргаритки Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Laughing
Истински ме развесели Love Love Love
Прати ми и на мен тези снимки,ако не те мързи.
Цитирай

SW

Освен да си спретнем една тема - "Да си покажем белезите от секциото"
 35
Цитирай

Варна

Снимките на линка са нормални. Това е действителността, няма нищо по-различно. Моя белег е много по-грозен даже след години, от тия на снимките.А уж мажех с Контратубекс.
Цитирай

София, център

Аз имах едно такова много странно усещане по време на самата операция, категорично не са били болки, по скоро като някакъв психически дискомфорт, като че ли бях хваната с менгеме на едно място, исках моментално да се махна, а бях като гипсирана, много неприятно усещане, но не физическо. От упойката ще да е било, все пак си тотално обездвижен. Но пък това е много кратко време, колко трае едно секцио...После не съм имала проблеми, които да съм запомнила, значи не е било нищо сериозно.

Успех, слушай лекарите и медицинския персонал и всичко ще бъде наред.
Цитирай

http://www.caesarean.org.uk/ScarPictures.html#group1
Ей го линка. Предупреждавам, че е гаден.
Аз съм виждала няколко белега плюс моя, но такива като на снимките - не. И ако ми предстоеше първо секцио сигурно много щях да се травмирам от тая гледка Peace
Цитирай

SW

Ауу, да - гадни са  ooooh!

И аз щях много да се стресирам, ако ми предстоеше тепърва секцио.
Изглежда ужасно страшно, а всъщност като си главния герой в операцията - много много не разбираш какво става  Peace
Цитирай

София

Бях със спинална упойка.Не усещах нищо,дори и това дърпане при ваденето на бебето,за което говорят останалите момичета.Докато са ме шили също не усещах нищо.Когато започна да ме отпуска упойката треперех яко,но бързо мина.
Цитирай

Под брезата

Мен ако питате гадни са не белезите от секциото ами от стриите #Crazy ooooh!Те са ужасни на снимките!!!И моите стрии също ме притесняват повече от белега!! Peace
Цитирай

Мен ако питате гадни са не белезите от секциото ами от стриите #Crazy ooooh!Те са ужасни на снимките!!!И моите стрии също ме притесняват повече от белега!! Peace
На едно мнение сме. Peace
Цитирай

http://www.caesarean.org.uk/ScarPictures.html#group1
Ей го линка. Предупреждавам, че е гаден.
Аз съм виждала няколко белега плюс моя, но такива като на снимките - не. И ако ми предстоеше първо секцио сигурно много щях да се травмирам от тая гледка Peace

ooooh! Ужасна гледка.Аз не съм виждала толкова гадни белези.Нито моя белег нито белега на мои познати родили със секцио са били такива.
Цитирай

София

Аз не мога да разбера,защо са толкова лоши тези шевове?
Нали са правени в Англия или аз нещо не съм разбрала.
То какво да ви кажа ,аз моят шев като го гледам,не е по-красив ShockedВъпреки че ми го прави един от най-добрите специалисти на секцио в София.Хм.
Или на мен ми се струва грозен,незнам....или си внушавам.
Е аз не съм и много отслабнала и си имам такова леко увисване,но не съм и първа младост.
Но,най-хубавото от цялата работа,че си имаме съкровища Hug

А и друго се сетих,защо са им зашити с нещо метално?
Цитирай

Под брезата

А мога ли да питам нещо??
Моя лекар ме предупреди да внимавам да не ми расте някой косъм навътре по шева!!Как да разбера след като не съм се бръснала от деня на операцията newsm78!Предполагам вече след като са порансали няма как да има такъв проблем и евентуално може да се случи ако се бръсна сега!!Нещо не разбрах и за това да питам вие как процедирахте?мен ме е и страх де и за това съм оставила "горичка"
Цитирай

София, Белград

аз не усещах никаква болка,по-скоро някакво дърпане,допир...
но после главата ме боля 5 дни НЕЧОВЕШКИ
белегът ми е супер,мажа го с Контрактубекс и не личи много
Цитирай

София

Главата боли, когато не се приема достатъчно вода през първите 24 часа след секциото. Водата помага за по-бързото отмиване на упойката от организма. Намалява и треперенето, което се усеща, когато се излиза от упойката.
Цитирай

София, център

Абе прави ли ви и на вас впечатление, че колкото по - възрастна е майката, толкова по - малко стрии има, и обратно - млада майа и много стрии  newsm78

Бях го наблюдавала този феномен при познати, ама сега ето и от тези снимки се потвърждава  newsm78

За главоболието след секцио - пиех по литър течности на час докато бях в реанимация, и главоболие, от което принципно страдам, нямах.
Цитирай

София

За главоболието след секцио - пиех по литър течности на час докато бях в реанимация, и главоболие, от което принципно страдам, нямах.

Е това е истината  Peace !!! Друг е въпросът, че не всички (неизвестно защо?) анестезиолози обръщат внимание на майката за това; доста често ми прави впечатление, че се спестява тази информация  Confused ! Моят анестезиолог направо беше педантичен по този въпрос - идваше да ме проверява на всеки час колко вода съм изпила. Естествено, съм му много благодарна за това.
А за стриите - не съм установила такава зависимост между възрастта и появата им (аз май се водя средна възраст - 30г.  newsm78 , пък имам много и дълбоки). Знам, че е до тип кожа това, дали ще се появят или не и не зависи от това дали ползваш козметика срещу появата им или не. Аз се мажех с хиляди неща по време на бременността, като започнах още от 2-ри месец да мажа по много пъти на ден. Ами коремът ми стана като географска карта в 7-ми месец. Примирих се с белезите им, те са по-гадни от този на секциото, който вече почти не личи. Но важното е, че и синът ми и аз самата сме живи и здрави!
Цитирай

Варна- на крачка от Морската градина

Малеееее ooooh! какви ужасни операции са на този линк.Това няма нищо общо с моя белег.Незнам дали има зависимост толкова между възраст и стрии-първото си дете родих на 22 -нямах нито стрия.Сега десет години по късно-като бях бременна със сина ми също не съм имала нито една стрия нито по корема нито по краката.Явно не е точно от възрастта.А пък бих казала ,че как изглежда шева-зависи мнОООго от хирурга ,който прави секциото.Моят   е тънка като косъмче чертичка ,която вече е изцяло бяла и няма нищо общо/слава богу/ с показаното.
Бях с пълна упойка-след събуждането не съм имала никакво главоболие!!!
Цитирай

Аз точно заради тези снимки се ужасих.  Shocked
Но съм по спокойна като казвате, че вашите белези не са такива.  Praynig
Цитирай

Снимките наистина са доста ужасяващи. Mr. Green
Моят белег  едва се забелязва вече,пък и никога не съм се притеснявала от него.
Но ако имам такъв като на снимките ...ShockedНаистина зависи от този,който те шие.
Бях с пълна упойка,не съм имала главоболие,но и вода не съм пила първите 12 часа.
Цитирай

София

Бях с пълна упойка,не съм имала главоболие,но и вода не съм пила първите 12 часа.

Това за водата важи за спиналната упойка  Peace ! С пълна е по-различно.
Цитирай

На мен не ми даваха да пия,затова се учудих.
Мерси за уточнението  Peace
Цитирай
Мили дами, след упойката е необходимо организма да бъде оводнен. Водата се приема не само през устата, но и се правят много вливания. За три денонощия се вливат 15 банки. Друг е въпроса, че това не се практикува. И при двете ми раждания бях с различен вид упойка, но ми вливаха еднакво количество течност. Отделно е водата за пиене. Това е необходимо, за да се изчисти изцяло упойката от кръвта и да няма странични ефекти като главоболие, повръщане и виене на свят. По подобен начин стои въпроса и с клизмите при секцио. Обикновено се прави една преди раждане, а в някои родилни отделения изобщо няма. Правилото е да се направят още две, за да се изчистят червата от въздуха, защото освен че налягането притиска, но и притеснява допълнително. Ползата е само и единствено за родилката. Много неща не се обясняват предварително и последствията си ги носим самите ние.
Цитирай

Варна

Моето секцио беше със спинална упойка, като цяло имам положителни спомени.
На линка има кофти и на чак толкова кофти снимки, има дори не белези които почти не се виждат.
За главоболието моят анестезиолог втория път ми обясни, че ще ми сложи упойката с възможно най-малката игла, за да изтече много малко ликур и няма да ме боли глава, така и стана, малко по-бавно стана слагането, но след това нямах никакво главоболие, докато първия път ми поставиха упойката по-бързо, но после ме боля глава. И двата пъти съм пила вода в еднакви количества.

Бих пожелала на бъдещите майки да не са плашат каквото и раждане да им предстои, в крайна сметка резултата е прекрасен!!
Цитирай
Аз усетих за момент, че не мога да дишам, но това е заради упойката. След като ми сложиха кислородна маска, нещата се оправиха. Усетих дърпане като извадиха бебето. Нищо друго. Неприятно е после, защото не ти го дават. Гледаш, че всички гушкат малките човечета, а ти не. Възстанових се много по-бързо от нормалното раждане на първото ми дете. Но и тогава беше несравнимо, защото прерязах пъпната връв на сина ми. При секциото такъв вариант просто нямах. За секциото си спомням, че рязянето и ваденето на бебето беше няколко минути, докато шиенето - около 40. А тези шевове, които ги видях на снимките, мисля че вече не се правят. Аз имам много тънка ивица, която все още е червена и разрез, който е не повече от 10см. Много зависи кой ще реже и кой ще шие.
Цитирай

сред маслини и портокалов цвят

Абе прави ли ви и на вас впечатление, че колкото по - възрастна е майката, толкова по - малко стрии има, и обратно - млада майа и много стрии  newsm78

Бях го наблюдавала този феномен при познати, ама сега ето и от тези снимки се потвърждава  newsm78

Това със стриите поне при мен е вярно. На 38 съм, това ми беше първа, износена до край бременност и нямам нито една стрия.

Относно водата и аз много изпих, главоболие нямах, нито разни други сериозни болки след секциото.
По време на операцията също нямах никакви усещания. Нямаше даже да разбера кога вадят бебето, ако не наблюдавах отражението горе в лампата над операционната маса. Цялата операция гледах там, не беше много ясна картинката, но все се виждаше нещо. Very Happy

Като цяло секциото мина много леко за мен, а белегът е много малък и не е грозен.
Да е жив и здрав гинекологът ми, голям майстор се оказа.
« Последна редакция: чт, 25 сеп 2008, 13:04 от jasmin »
Цитирай

Оставам с впечатление, че нашите доктори са по-добри в шева и кройката Laughing
Цитирай

А как предотвратявате стриите?
Аз се мажа с биологични масла с витамини и кремове - поне 3 пъти на ден.  Дано да окажат влияние и да нямам стрии след раждането.
Цитирай

София

А как предотвратявате стриите?
Аз се мажа с биологични масла с витамини и кремове - поне 3 пъти на ден.  Дано да окажат влияние и да нямам стрии след раждането.

Според мен не могат да се предотвратят, ако кожата е податлива на нацепване. И аз измазах какво ли не -  от най-скъпите кремове против стрии до бабешки илачи и нищо не помогна, имам стрии, но какво от това  Whistling , не ми пука особено.
Цитирай

Гадното в цялата работа беше треперенето - родилната треска, която при мен продължи около два часа след приключването на операцията.
Хубавото беше вълнението - като го чух как изплака и аз подхванах след него - от щастие разбира се!
И през цялото време слушах как лекарите си говореха за съвсем различни от раждането неща.
Цитирай

София

И през цялото време слушах как лекарите си говореха за съвсем различни от раждането неща.

Я, това ми е интересно - за какво си говореха?
Моите мълчаха през цялото време, анестезиологът дори четеше вестник  Mr. Green . Единствено, когато извадиха бебчо и ми го показаха, моят доктор ме попита какво е усещането след като станах майка. Аз бях толкова развълнувана, че казах самата истина "Нямам думи" - наистина нямах такива, с които да го опиша.
Цитирай

гр. София

Аз раждах със спинална упойка. Краката леко се затоплят, слагат ти перденцето и не усещаш никаква болка, въпреки, че усещаш манипулациите. След 15-20 минути изваждат бебето. При изваждането може да усетиш дърпане, може да се наложи и да ти понатиснат корема за да го избутат, това е напълно разбираемо, няма как да излезне иначе.
Упойката те пуска час след операцията, аз треперех.
Постоянно бият обезболяващи. Казват, че колкото по - рано се изправиш - толкова по - добре. Боли при ставането от леглото, при смях и кашлица.

Доста точно казано Peace
Казват, че скорошното раздвижване спомага да няма сраствания после и затова и аз бързах да `скоча` да се движа. Хапваш едно денонощие само лека храна-мляко, сиренце, бисквити и може да не си достатъчно стабилна при разходките-нека имачовек около теб. А и трябва да пиеш доста течности, за да "изкараш" упойката, при някои жени започва адско главоболие заради спиналната, но с кола и мааалко кафе става търпимо.
Спомням си, че не можех така лесно да ставам от онези продънени болнични легла и стоях по цели часове права и търсех все къде да се разхождам, за да не ми се налага да ставам 35

Виждам, че всичко е минало добре, браво!!!

На моето секцио присъстваше и млада, сега обучаваща се лекарка и постоянно й обясняваха какво и защо се прави. Слушах с интерес, нещо като Биг Брадър беше- "Голямото око" (в случая само ухо можех да бъда и по-добре) hahaha
Цитирай

Варна

нищо не усещах,спях Laughing на следващия ден сутринта почнах да се раздвижвам Peace
Цитирай

Под брезата

Главоболие нямах грам/а това ми беше голям страх/но за първите 24 часа в реанимация изпих 18 бутилки от 0,5л!!Следващите дни не помня вече колко вода но страшно много!!!Аз по принцип съм като камила!Не зная дали това ми е помогнало!!За вливанията-4 банки но лсе доперацията не са ми вливали!!Само оставиха последата да изтече!!
Моя белег още стои тъмен!!Може би защото е пресен не знам!!Но има и корички тук таме!!!Дано по-бързо мине!Иначе е тънка чертичка но пък е дълга аз очаквах по-късичка да е!
За стриите-на 21 съм и съм нацепена цялата-дупето,корема бедрата горе,гърдите!Нещо страшно е!!А качих само 8 килограма!Явно всичко е до кожа!Но съм чувала че по-светлите жени с нежна и бяла кожа са по-предразположени!Аз съм такава!По-тъмните са и с по-мазна кожа и това допълнително възпрепядства стриите!Иначе и аз я знам теорията че по-възрастните жени са с по-малко стрии!!Защото кожата ставала по груба,а си мислех че именно нееластичната кожа е предразположена newsm78
Цитирай

Варна

newsm78 ми какво беше усещането...хем ме беше страх..но не от самата интервенция а от това дали всичко ще е наред с бебето... Rolling Eyes започна секциото....чувах ги да си бъбрят....чух" честито имаш син' ...аз "ааа това ли било аз така мога 10 да родя"...ДОКИ предложи да ми сложи цип  Whistling за следващия път да било по- лесно ....30минути и станах мама...последваха още 30минути за останалите процедури...усещах само допир, никаква болка.
След около 2 часа започнах да усещам лека болка, сложиха ми обезболяващо, след 2 часа пак....на другия ден не ми сложиха, но и не ме болееше Love
Цитирай

Усещането ми по време на секцио беше много гадно,през цялото време повръщах.
Ако ще раждам втори път,искам да е със секцио само за да ми оправят белега,който е дебел и изпъкнал,вече трета година след раждането.
Ама като се замислих въпреки всичко повече ме е страх от нормално раждане Very Happy
Цитирай

Цвети, аз също повръщах, но втория път. Със сина ми не съм Smile
Цитирай

Пловдив

newsm78 ...хем ме беше страх..но не от самата интервенция а от това дали всичко ще е наред с бебето... Rolling Eyes започна секциото....чувах ги да си бъбрят.... ... "ааа това ли било аз така мога 10 да родя"...

Моите усещания бяха подобни,всичко стана много бързо,дремнах малко,а като се събудих видях мъжа ми да я гушка..............
Цитирай

Sofia

Усещах дърпане, станах към... 4 часа след излизане от реанимация, слагаха ми обезболяващи инжекции въпреки твърдението ми, че нямам нужда от тях (не щото съм се правила на герой, а просто понеже не ме болеше).
Цитирай

София

Laughing
При мен говореше основно анастезиолога - разпитваше ме, отвличаше ми вниманието. След като се роди бебето влезнахме в спор колко е голямо - той твърдеше, че на око го преценява към 3,300кг., а аз твърдях, че толкова малко бебе от мен не може да излезне /всички в семейството сме родени минимум по 4 кг./. Та последно сина ми беше 3,640 , трябваше да се басирам с анастезиолога.
Имаше и една сестра, която отговаряше за музиката и ме питаше каква музика харесвам, какво да пусне и т.н.
Иначе операторите бяха суперсъсредоточени и се чуваше само "клампа, клампа" - това, защото ми обещаха да не изтече и капка кръв.
Цитирай

Под брезата

Моя анестезиолог искаше да ме приспи и ме пита дали не искам розови сънища ooooh!После ме лъга че бебето е момче,след това ми предлагаше с упоритостта на магаре кафе и баница с извара #CrazyАз 100 пъти отказах той 100 пъти ми каза "Ето бе не съм пил още" 35 hahahaКазваше че каквото чувствам е защото ме пипат над упойката и не зависело от него!!Абе мани смях в залата!А моя док си говореше със сестрата за кандидатстването в гимназия на щерка му!!Общо взето това беше!Питаха ме как съм доста често а аз не спирах да казвам че треперя-нещо очевидно...
Цитирай

София

Имаше и една сестра, която отговаряше за музиката и ме питаше каква музика харесвам, какво да пусне и т.н.

Ихаааа! В коя болница пускат музика, че и по желание на пациентката? Да знам следващия път да раждам там  Laughing !
Цитирай

варна

Ихаааа! В коя болница пускат музика, че и по желание на пациентката? Да знам следващия път да раждам там  Laughing !
Ох,и аз искам така Peace Peace Peace
Аз също смятам да е секцио,но мноооого ме е страх,повече от нормално ръждане ме е страх Rolling Eyes,най много се притеснявам за упойката,да не я объркат нещо и после да не остана обездвижена за цял живот Thinking.А бе голям страх ooooh! ,и от катетеризацията и от разреза и от шевовете,ужасссс ooooh! #Crazy
Цитирай

София

При мен се наложи секцио по спешност, така че нямах много време да се настроя или притесня преди това. Принципно съм привърженик на естественото раждане и имам фобия от операции и упойки, но в случая нямаше друг начин. Поставянето на упойката и катетъра беше абсолютно безболезнено. Единственото нещо, което усещах е нетърпение да се срещна с малкия човек, който 9 месеца съм носила под сърцето си! Love  Ако лекарите са веселяци, операцията може да мине забавно. Smile
Неприятно е възстановяването след това, но е истина, че всичко неприятно се забравя.
Цитирай

София

Вита.  Very Happy
Въпросната сестра /естествено/ не работи в болницата като озвучител, а отговаря за стерилизацията на скалпели и т.н. В деня на раждането ми имаше ужасно много други планувани операции / не раждания, моето беше единствено за деня/ и по принцип се радвах на особено голямо внимание, защото лекарите и сестрите бяха в изобилие, чакайки си реда за тяхната операция. Дори акушерките бяха повече, защото същият ден започваше работа едно ново момиче, абе намазах внимание и добро отношение отвсякъде.
Цитирай

гр. София

Скъпи мами и аз се записвам по темата, аз се колебая още как да родя, вероятността ми за нормално раждане е малка по мед. причини,но я има-но на мен не ми се нрави, а ме е хванало шубето и ......термина ми е 26 ноември.Дайте ми съвет.....Другото което искам да ви попитам е кога ви дойди цикълът след секциото.
Цитирай

В Торакс Пловдив също ти пускат музичка, докато раждаш. Друг е въпроса, че чух само първоначалните тонове на мелодията и после толкова се развълнувах, че чувах повече сърцето си на апарата как тупти, отколкото музиката.
А докторите си говориха с мъжа ми. Обсъждаха, колко стоически издържа на гледката, а предната седмица някаква мутра пожелала гръмко да присъства на раждането на жена си, но не можал да изтърпи дори първите пет минути и беж да го няма от родилното! Питаха мъжа ми да не би да е лекар, че така добре се справя със ситуацията, той им разправя разни случки, на които е присъствал, къде - къде по - травмиращи за психиката, че това раждане за него е песен  Smile. След това започнаха докторите да си обсъждат ваканциите на децата - кое било на Пампорово, кое на Боровец - ей такива съвсем обикновени неща. Като започнаха да ме шият, докторът обясняваше на мъжа ми - виж това сега е първия шев... и аз така лежа, вълнувам се и си ги слушам ща не ща Laughing!
Цитирай

някъде там....

Избрах си пълна, за да не усещам нищо.

Излизането от нея беше все едно се събуждам от кратък и много дълбок сън.

Не съм усещала дразнене в гърлото от тръбата или други неприятни неща.
Peace
Цитирай

София

Скъпи мами и аз се записвам по темата, аз се колебая още как да родя, вероятността ми за нормално раждане е малка по мед. причини,но я има-но на мен не ми се нрави, а ме е хванало шубето и ......термина ми е 26 ноември.Дайте ми съвет.....Другото което искам да ви попитам е кога ви дойди цикълът след секциото.

Най-добре послушай какво ще те посъветва лекаря ти! Ако ти каже, че може нормално - давай нормално, ако ти каже секцио - да е секцио. Нека той да прецени кое ще най-доброто за детето ти и за теб. Секциото не е по-страшно от нормалното раждане - и при двете има болка, а и напоследък ми прави впечатление, че вече почти няма случай на нормално раждане без епизиотомия (което пак си е вид операция), от която мен ме беше най-страх, изглеждаше ми ужасно. В сравнение с тази манипулация, секциото ми се виждаше песен. Самото възстановяване от секциото ми беше супер бързо. Верно че бях 5 дена в болницата, но пък на 6-тия аз карах колата на връщане от болницата, а таткото беше на задната седалка с бебето  Laughing . Въпрос на нагласа е - важното е да контролираш максимално страха си и да се довериш на лекарите си.
За цикъла - строго индивидулно е и зависи до известна степен от това, колко време ще кърмиш бебето. Аз кърмих 2 месеца след раждането, на третия ми дойде цикъла. Има майки, които кърмят много дълго време, но пък цикъла им се обновява рано. Просто си зависи от организма, няма единна формула за това.
Цитирай

Под брезата

И в Тина Киркова имаше музичка в операционната!Е от радио но все пак..забелязвам че в цялата болница са фенове на радио 1!!!И даже по време на операцията пуснаха любимата ми песен и точно тогава проплака моята дъщеричка..ееехх спомени Love
Цитирай

Моето второ секцио беше с епидурална упойка и усетих нещо като опъване немога да го опиша точно,но в никакъв случей не беше болка  и беше много бързо ,поне на мен така ми се стори ,даже съм заспала и всичко ми беше в някаква просъница.
Цитирай

Секциото си има и добри и лоши страни.Болката след раждането се преодолява,но при мен остана следния проблем: Винаги когато има промяна на времето,налягането или там някакви знайни или незнайни метеорологични явления започва една тъпа болка,така,че аз винаги знам кога се разваля времето. Laughing
Цитирай

Другото което искам да ви попитам е кога ви дойди цикълът след секциото.
Секцио или нормално - няма значение. При всеки е различно.
Цитирай

Варна

Секциото си има и добри и лоши страни.Болката след раждането се преодолява,но при мен остана следния проблем: Винаги когато има промяна на времето,налягането или там някакви знайни или незнайни метеорологични явления започва една тъпа болка,така,че аз винаги знам кога се разваля времето. Laughing

newsm10 и при мен е така.Мъжа ми даже ме пита:синоптика,какво ще е времето утре? hahaha
Цитирай

SW

newsm10 и при мен е така.Мъжа ми даже ме пита:синоптика,какво ще е времето утре? hahaha
При мен пък няма такова нещо, обаче като правя упражнения усещам нещо  като придърпване около операцията  Peace
Т'ва една година след. Дали ще изчезне?
Цитирай

не исках да раждам секцио, но се наложи. бях със спинална упойка. тъй като не можеха да извадят бебчето, операцията се проточи доста по-дълго, малко ми беше неприятничко да ги слушам как ме коментират, сякаш ме няма. накрая бях малко неадекватна и започна да ме боли. анестизиологът ми обясни, че вкарвали матката и влизал въздух.
иначе раната бързо зарастна, но дълго време от едната страна усещах уплътнение на тъканта и придърпване при упределени движения. слава богу, че и това отшумя, но трябва време.
Цитирай

гр. София

оххх мами, като ви "слушам" ......си представям нещо мн. страшно или съм голямо шубе.
Цитирай

София

оххх мами, като ви "слушам" ......си представям нещо мн. страшно или съм голямо шубе.
Не се бой мила и не слушай!То и аз като чета писанията в тази тема ми се свива стомаха и ме бе побиват тръпки, а съм го изживяла и ...изобщо не беше толкоз страшно, колкото като чета тук.Кураж и не се връзвай много на писанията ,звучи по-страшно от колкото е!
Цитирай

И мен ме хваща страхът, но какво да правим, бебо трябва да излезе.  По добре мисли за срещата с малкото бобче, отколкото самата процедура.  Само това ме утешава,  Peace
Цитирай

Момичета,

може ли секциото да бъде без катетър? Този въпрос много ме вълнува!
Цитирай

при моите принцеси

zoie на мен ми казаха, че не може без катетър. Но са ми го слагали след  като съм заспала. Бях с пълна упойка. Нищо не усетих. Станах на 5я час. не болеше, чак толкова, колкото ме плашеха. Даже бях изненадана. Обезболяващи не съм ползвала. На следващия ден си взех дребната при мен.
Пак бих родила така, като гледах как се мъчи едно момиче с нормално.
Цитирай

варна

Момичета,

Може Peace.Докторът,при който се чудя дали да раждам,ми каза,че при тях"Майчин дом Варна"вече практикували така,за да предотвратяват евентуални уроинфекции.
Аз пък да попитам,на някоя мама да са и махали миомен възел по време на секцио?
Цитирай

Имах миомен възел, доктора при който ходих на фетална ми го откри. Казах на тази, при който щях да раждам, той каза че така не се практикувало, а и до края на бременноста можел да се свие. Не ми го махна по време на операцията наистина. Скоро трябва да ходя на контролен преглед и ще го питам какво е положението Thinking
Цитирай

София

Не се притеснявай, миличка! Наистина звучи много по-страшно, отколкото всъщност е! На мен пък нормалното раждане ми се струва ужас и половина, но сигурно и то не е толкова страшно, катосе преживее. Така е и със секциото. Страх при всички положения ще има и той е обусловен от факта, че ти предстои нещо, с което не си се сблъсквала до сега. Но е много важно да се опиташ да преодолееш този страх. Каквато е психологичната нагласа, такова е и изживяването!
Успех ти желая  bouquet !

Момичета,

Не мисля, освен ако няма някаква супер важна медицинска причина за това! При мен и поставянето и свалянето на катетъра не болеше изобщо.
Цитирай

Под брезата

Без катетър май не може!!На мен поне ми го сложиха след упойката защото най-болезнената част от всичко беше махането му #CrazyСвитки ми излязоха и после 2 седмици едва пикаех-така ме болеше!!!Това беше най-страшното!Упойката не боли после нищо не усещаш а аз лично нямах болки и след това макар че ми биха обезболяващи не по мое желание!Питах даже сестрата дали е нормално да не ме боли!!Тя много ми се смя!Ама наистина не ме болеше!Аз си представях егати канските мъки а то какво било!Да си кажа честно винаги ме е било повече страх от нормално отколкото от секцио!макар да е операция и не знам си какво!И нямаше нищо страшно!!Аз даже гледах клипчета за секцио/всичко  най-големи подробности/и знаех във всеки един момент какво точно ми правят! PeaceСега почти месец след раждането съм забравила колко ме е било страх!За болка не коментирам казах вече защо!Не се страхувайте момичета!Бебетата трбява да излязат а щом това се случи ще забравите не смао раждането ами и че някога сте били бременни Hug
Цитирай

София

Мен също най-големият страх ми беше от клизмата и катетера.  Laughing
За клизмата се пазарих като циганка на Кирков и в края на краищата вдигнаха ръце и не ми направиха, просто ми предписаха очистително да пия предишният ден.
За катетера обаче бяха категорични, че няма да се спазарим и ми сложиха. Не болеше нито слагането, нито махането.
И да ви кажа честно - много им бях благодарна, че ми го сложиха. Да викам през 5 минути някой с подлога след като не можеш да ставаш няколко часа, пък и ставането после си е малко трудно - би ми било по-унизително. А и си представям в някоя голяма болница с много родилки кой ли пък ще се яви да ме обслужи бързо?
Иначе филмчета за самата операция обичам да гледам и сега, въобще това е нещо, което не може да ме уплаши.
Цитирай

Аз пък да попитам,на някоя мама да са и махали миомен възел по време на секцио?
[/quote]

На мен не,но на две от момичетата,с които бяхме в реанимация,да Peace
През цялата бременност са им го следили и всичко е било планувано
Цитирай

Момичета,

Може.На мен не  ми сложиха  катетър.
Цитирай

Варна

Момичета,

В такъв случай след операцията къде пишкате? newsm78 В подлога ли ?
Цитирай

Athens-Varna

Аз имам само хубави спомеми от моето секцио.Нищо не усетих,катетъра не ми беше неприятна процедура,възтанових се бързо и т.н. За съм с две ръце Wink
Цитирай

Момичета,

В такъв случай след операцията къде пишкате? newsm78 В подлога ли ?
Да в подлога.
Цитирай

Varna

ami azsa6to bqh sas sekcio ,no predi 10 godini,sega pak 6te sam s planovo.po vreme na samoto sekcio ni6to ne se use6ta.ka4vat te na masata za operacii,biqt ti palna upoika i sled 1 minuta,ve4e spi6 seriozen san.se6tam se 4e kogato sa izkarali da6terq mi aku6erkata mi bie6e 6amar4eta  za da me sabudi i da mi kaje 4e imam momi4ence.no ob6to vzeto 2 dena samo spi6-taka te unasq taz upoika.... a sled tova si stavah spokoino,savsem leko se 4uvstvaha 6evovete,daje do 8 den v bolnicata bqha padnali koncite.vsi4ko minava........i ima6 edna golqma radost v ka6ti.uspeh na vsi4ki mami-ne se strahuvaite,kura6-posle vi 4aka malka,malka usmiv4ica. Hug
Цитирай

София

ami azsa6to bqh sas sekcio ,no predi 10 godini,sega pak 6te sam s planovo.po vreme na samoto sekcio ni6to ne se use6ta.ka4vat te na masata za operacii,biqt ti palna upoika i sled 1 minuta,ve4e spi6 seriozen san.se6tam se 4e kogato sa izkarali da6terq mi aku6erkata mi bie6e 6amar4eta  za da me sabudi i da mi kaje 4e imam momi4ence.no ob6to vzeto 2 dena samo spi6-taka te unasq taz upoika.... a sled tova si stavah spokoino,savsem leko se 4uvstvaha 6evovete,daje do 8 den v bolnicata bqha padnali koncite.vsi4ko minava........i ima6 edna golqma radost v ka6ti.uspeh na vsi4ki mami-ne se strahuvaite,kura6-posle vi 4aka malka,malka usmiv4ica. Hug

Ами аз също бях със секцио, но преди 10 години, сега пак ще съм с планово. По време на самото секцио нищо не се усеща. Качват те на масата за операции, бият ти пълна упойка и след една минута вече спиш сериозен сън. Сещам се, че когато са изкарали дъщеря ми акушерката ми биеше шамарчета, за да ме събуди и да ми каже, че имам момиченце. Но общо взето 2 дена само спиш - така те унася таз упойка ...........а след това си ставах спокойно, съвсем леко се чувстваха шевовете, даже до 8 ден в болницата бяха паднали конците. Всичко минава......... и имаш една голяма радост в къщи. Успех на всички мами - не се страхувайте, кураж - после ви чака малка, малка усмивчица  Hug

ПИШЕТЕ НА КИРИЛИЦА !!!
Цитирай

За катетъра - да, слагат го, когато си в упойка, но имам операция преди няколко години и от тогава имам хроничен цистит.....Затова мисля, че ще настоявам да съм без катетър. Ако може някой, който е бил без катетър да се включи и да разкаже по - подробно:)
Цитирай

Варна

Странно  Wink бях със спинална упойка , всичко е като на кино, само слушаш и наблюдаваш. Чуваш първия плач на рожбичката си, дават ти я да си я гушнеш и се заемат с теб. Катетър нямаше , както и  клизма . След кото те закърпят Wink ти слагат памперс за възрастни и те местят с количка в стаята ти. Не ти се спи, не си уморена, остава кофти тръпката от това ,че си "без" крака за няколко часа. След 8 часа идват да те раздвижат  /ей, това си е гадно/ измват те, махат ти памперса Laughing и пак в кревата. После започваш да си ставаш сама, съвет : колкото повече се движиш толкова по-бързо се възстановяваш.Следващия ден започва с въпроса "Отделихте ли газове"  35 35 35
Цитирай

Чета ви и не мога да се начудя как така не ви е боляло докато са ви слагали катетъра, освен ако не е било след упойката де...Аз направо откачих от болка и по време на слагането и след това докато не ми сложиха упойката. Идеше ми да го махна! Почнах да се обаждам по тел на всички - на майка ми, свекърва ми, приятелки и да им рева на главите. А като го махаха пък изобщо не ме болеше, дори не усетих. А чета, че някои пък тогава ги е боляло. Явно е индивидуално. newsm78
Цитирай

сред образи и светлосенки

По време на самото секцио нищо не усещах, естествено, защото бях с пълна упойка. Преди секциото ми правиха клизма (нищо особено), слагаха катетър (най-НАЙ–ужасното нещо на света, пищях от болка  Sad ), и ме мазаха с дезинфекционен разтвор, който страшно щипеше. Всички тези процедури се правят преди упойката, за да бъде бебето възможно най-кратко време изложено на нея. А, и абокат ми сложиха, но него на фона на всичко друго изобщо не го усетих. Вляха ми упойка и заспах. След като са свършили, ме събудиха и айде в стаята... Оттам нататък почнаха страшните болки, но аз бях с усложнения.
мари79, много гаден тоя катетър! После като го махаха, не усетих толкова, но като слагаха -  Sick  И на мен ми идваше да го издърпам!
Цитирай

Варна

Преди 7 дни изживях секцио със спинална упойка. А преди 13 години естествено раждане. Вече като човек преживял и двете, съм с две ръце за секциото. Peace
Цитирай

София

Аз нямам опит, но братовчедка ми роди онзи ден - на 17-ти здраво момиченце (да и жива и здрава малката Райна) със секцио. Сподели, че докато е била в упойка не усетила абсолютно нищо. Но сега в дъзнание я боли доста повече т.е. последствията и болките са след самото раждане. Успех и не се притеснявай. Като видиш бебо ще забравиш всичко друго Very Happy
Цитирай

Момичета, темата е много полезна за бъдещи мами  Hug В 32-ра седмица съм с близаници и ще раждам секцио. Спокойствието ми вече е нарушено от страха от операцията. Искам да родя с пълна упойка. При всички родили с такава упойка ли са слагали маркучи, боляло ги е гърло и т.н. Мислех си, че вече всички пълни упойки са съвременни без маски и т.н. само инжекция във вената. Аз имам две пълни упойки по 15-20 минути при пункции на яйцеклетки и беше само с венозна инжекция. Не съм имала никакви проблеми след това - нито гадене, нито главоболие. След лежането около час ставах и двата пъти и направо на ресторант, умирайки от глад. Относно катетъра - след трансфера на ембриончетата ми сложиха - болката беше ужасна. Трансферът е без упойка, но предпочитам упойка за катетъра. Забременях, но направих толкова тежък цистит, че може би вината е на катетъра.  bouquet
Цитирай

София, Борово

Калианна, леко раждане ти желая!
Моят син също е Ин витро / ИКСИ.
Не се притеснявай от катетъра - няма да го усетиш. Hug
Относно упойката - мисля, че лекарят (анестезиолог) е този, който ще прецени, освен това момента когато вадят бебето е несравним.
Поздрави bouquet
Цитирай

ДОБРИЧ

Кога са ми сложили катетъра не помня.Като ми го махаха не ме болеше.
Цитирай

Варна

Аз бях с "плитка" упойка.Сложиха ми пълна упойка ,но се събудих 2-3 минути по-късно.Лошото е ,че анестезиолога не разбра това и ме болеше адски през цялото време......Хубавото е ,че чух първия плач на сина ми. Very Happy Така и не ми казаха защо се случи така.Допускам ,че еуфорията ,която ме беше обхванала предварително е виновна. Thinking Дори болезненото вкарване на катетъра го преглътнах стойчески, но докато вадеха бебето постянно го блъскаха. #Crazy То тогава какво ли не ме болеше.Че и въздух ми подаваха през твърде големи интервали....Ще спестя подробностите ,за да не психирам бъдещи родилки. Crazy
Та ,на  въпроса "Какво е усещането по време на секциото?" ,ще отговоря "Кошмар ,с много много хубав край".Това е моето усещане ,но съм изключение от правилото. Wink Не искам да плаша никого ,но е хубаво да се знае ,че и такива неща се случват. Peace Ако можех да раждам естествено ,бих го предпочела 1 милион пъти ,пред това ,което изживях. 
За възстановяването- на третия ден вече бях пушка! Very Happy
П.П.:По време на операцията си повтарях , "какво раждане е ,ако не са "родилните" болки!" Laughing .
Цитирай

Sofia

.....Та ,на  въпроса "Какво е усещането по време на секциото?" ,ще отговоря "Кошмар ,с много много хубав край".Това е моето усещане ......

Peace
Цитирай

Варна

.....Та ,на  въпроса "Какво е усещането по време на секциото?" ,ще отговоря "Кошмар ,с много много хубав край".Това е моето усещане ......

Peace
Peace Peace
Цитирай

ВАРНА

Бях с пълна упойка и не мога да отговоря точно. Но пък като си видях бебчето болката ми намаля моментално  Love
Но поста на крокодил ме озадачи много Shocked. Не ми се иска да си представям, че бих могла да изтърпя всичко по време на секциото.
Цитирай

Крокодил направо ме изплаши с това нейно раждане  newsm78
Цитирай

София

kalianna и мойте гамени са от ИКСИ , родих ги точно на 40г. Секциото със спинална е за предпочитане според мен, ако не се налага нещо друго по мед. причини  Wink В съзнание си , купона е невероятен , а като видиш заветните слънчица наяве си на 7- то небе. Относно болката от катетера , прави сте всички , много коварна болчица, обаче от личен опит от предишна операция знам, че е въпрос на договорка с анестезиолога , първо да се постави упойката , после катетера. При мойто секцио не стана така , поради разнобой в редиците и бой кой точно да ми отвори корема  Laughing Laughing Laughing, толкова искана никога не съм била  Wink
Усещането по време на самото секцио  newsm78, бях предупредена да очаквам дърпане , влачене , нещо такова , честно казано нямах такива усещания, единствено треперенето от системите , които са съпътстващи упойката  и са ако не се лъжа 7 наброй, ми разказаха играта , от тремора още ме боли челюстта  Laughing Laughing . Не съм предполагала , че мога да съм толкова уморена от треперенето, яко втрисане беше. И въпреки всичко , беше баси купона  bigdance2
Цитирай

Убедена съм, че чувството да чуеш гласчетата на бебоците веднага е невероятно, но понеже се пише за дърпане, за натискане, предполагам самия разговор е шокираш и чуването на инструментите, рязането на плът, някои повръщали през цялото време и какво ли не, ето се разбирам и за треперене от вливките по време на операцията ли ? - не разбрах ....
Цитирай

София

kalianna, по време на самата операция няма треперене. След нея е, когато започва да отпуска упойката (за спиналната говоря). Не бих казала, че е нещо страшно, обаче. Лично аз установих, че 6-7 глътки вода спират треперенето за известно време. Като почне отново, пак 6-7 глътки вода и така. Това си е просто естествена реакция на организма към отпускащата упойката.
За самото секцио - "скачане" върху корема, дърпане, бутане и т.н. всъщност е само натискане на горната част на корема, за да може да излезне бебето. Няма никаква болка, но усещаш натиска.
По време не операциата лично аз не чувах нищо освен разгръщащия вестник на анестезиолога, който беше най-спокойният пич под слънцето  Laughing !
Цитирай

Горно нанадолнище

Бях с пълна упойка и нищо не усетих , като ме събуждаха чувах гласове които ми викаха имаш момченце  Very Happy Това е най- страхотното изживяване за сега в моя живот  35
Цитирай

Стара Загора

явно при всеки е различно. Аз лично не разбрах нищо от цялата операция, веднага си ме хвана упойката и много лесно ме пусна. На другия ден вече си ставах и си разнасях детенце, а на третия нямаше грам спомен от болка или дърпане, отказах и двата пъти обезболяващи тъй като не ми бяха нужни.
Цитирай

Аз родих със спинална упойка и всичко беше ок. Като извадиха бебчето, почна шиенето, което беше по-дългата част от операцията, никаква болка, само ми прилоша леко от дърпането, но отмина бързо. Слушаха Боби Макферин, моя голям любимец  Very Happy След секциото веднага ме прехвърлиха в стаята, никаква реанимация, слава Богу, и моето момче влезе да ме види и да ми донесе сок и голям шоколад  Smile Това се случи в 12 наобяд, в 6-7 вечерта дойде рехабилитатор да ми помогне с раздвижването. В началото си е трудничко, особено ако искаш да си се посмееш или да се изкихаш  Very Happy Но на следващата сутрин вече се движех сама, на по-следващия щъках надолу-нагоре из болницата, с всеки ден става все по-лесно! Единственото гадно бяха ужаааасно високите легла, от които слизах с особен вид чупка. Но сигурно и те са ми помогнали да се раздвижа по-бързо  Wink
Цитирай

навсякъде

az nishto ne sum usetila rajdah s pulna upoika
Цитирай

Плевен

И двете са със секцио.Първото с пълна упойка,второто с епидорална.Втората е по -добра за мен.
При пълната упойка не помня нищо,раздвижиха ме на 5 час след операцията,на 10 вече ставах сама.Най - трудно първото ставане.От легнало положение да седнеш.
С епидоралната- заболя ме когато ми слагаха упойката,после не усещах нищо,вече накрая при лаважа ми стана малко лошо.И при нея една сестричка беше много навита да ме вдигне на 5 час Mr. Green,но не успя 35Някъде около 10 минути й обяснявах,че не си чувствам краката още,и то си беше самата истина.
И с двете се възстанових много бързо,на първият ден след операцията ,ставах сама.
Цитирай

Варна

Раждах с пълна упойка и не усетих нищо.Наистина кашлянето и кихането са много кофти преживяване,но като видях малката буболечка и забравих,че ме боли Very Happy
Цитирай

Временно

Ами за мен усещането беше абсолютно спокойствие.....сякаш времето течеше едновременно много бързо и много бавно...
Но при мен така се стекоха обстоятелставата,че започна като нормално раждане и вече имах поставена спинална упойка,когато стана ясно че ще се прави секцио.Тогава ми сложиха още една упойка,защото първата започваше да ме пуска.Та предполагам това усещане за абсолютно безвремие се дължи именно на двете упойки.Направо си бях като пияна. Laughing Щом започна операцията зазвуча(някъде имаше пуснато радио) моя любима песен и аз все си повтарях-"Запомни я,запомни я,запомни я.Това е една прекрасна песен и винаги оттук нататък ще я свързвам с раждането на детето ми."Еми не я запомних. Laughing
Докато ми мажеха корема усещах адски гъдел и много се смях.После усетих как извадиха дъщеричката ми-разклатиха ме зверски силно и изведнъж корема ми се изпразни.Чух я как изплака.После ми я показаха.
Цитирай

ВЕЛИКО ТЪРНОВО

Аз бях с "плитка" упойка.Сложиха ми пълна упойка ,но се събудих 2-3 минути по-късно.Лошото е ,че анестезиолога не разбра това и ме болеше адски през цялото време......Хубавото е ,че чух първия плач на сина ми. Very Happy Така и не ми казаха защо се случи така.Допускам ,че еуфорията ,която ме беше обхванала предварително е виновна. Thinking Дори болезненото вкарване на катетъра го преглътнах стойчески, но докато вадеха бебето постянно го блъскаха. #Crazy То тогава какво ли не ме болеше.Че и въздух ми подаваха през твърде големи интервали....Ще спестя подробностите ,за да не психирам бъдещи родилки. Crazy
Та ,на  въпроса "Какво е усещането по време на секциото?" ,ще отговоря "Кошмар ,с много много хубав край".Това е моето усещане ,но съм изключение от правилото. Wink Не искам да плаша никого ,но е хубаво да се знае ,че и такива неща се случват. Peace Ако можех да раждам естествено ,бих го предпочела 1 милион пъти ,пред това ,което изживях. 
За възстановяването- на третия ден вече бях пушка! Very Happy
П.П.:По време на операцията си повтарях , "какво раждане е ,ако не са "родилните" болки!" Laughing .

поздравявам те за това което си изтърпяла bouquet
Цитирай

При всеки  е различно, но при мен мина много добре, излизането от упойката беше гадно, но това е в реда на нещата  Wink И се възстанових твърде бързо, на всеки пожелавам бързо възстановяване Hug
Цитирай

София екс Видин

А момичета мен сега ми хрумна един въпрос. Нали след раждането почват да текат някакви си лохии. Доколкото знам и след секцио е така. Та се чудя веднага след секциото проблема с пишкането е решен с катетъра, ама как стоят нещата с лохиите. И изобщо как е решен момента с тоалета докато си неподвижен. Аз ще раждам след седмица в Окръжна София и ми казаха, че раздвижвали чак на 24-тия 4ас. А през това време как и кой те облужва. А и друго ме гризе. Дали може да се ползва баня след секциото и как се пази раната. ЗАщото аз не мога да си представя ден да не се изкъпя. То май се е каприз и може някой да кажат че ще се истърпи ден два ама хич не ми се иска. А не съм наясно. Никога до сега не съм лежала в болница и не съм оперирана от каквото и да е и затова съм в такова неведение.
Цитирай

А момичета мен сега ми хрумна един въпрос. Нали след раждането почват да текат някакви си лохии. Доколкото знам и след секцио е така. Та се чудя веднага след секциото проблема с пишкането е решен с катетъра, ама как стоят нещата с лохиите. И изобщо как е решен момента с тоалета докато си неподвижен. Аз ще раждам след седмица в Окръжна София и ми казаха, че раздвижвали чак на 24-тия 4ас. А през това време как и кой те облужва. А и друго ме гризе. Дали може да се ползва баня след секциото и как се пази раната. ЗАщото аз не мога да си представя ден да не се изкъпя. То май се е каприз и може някой да кажат че ще се истърпи ден два ама хич не ми се иска. А не съм наясно. Никога до сега не съм лежала в болница и не съм оперирана от каквото и да е и затова съм в такова неведение.

Венага след операцията ти слагат лиглин и на другия ден след като те раздвижат може да си слагаш превръзка.Преди самата операция ти правя клизма така че проблема с ходенето по голяма нужда е решен Mr. Green Иначе си с катетър и проблема с пишкането е решен докато те раздвижат ,след това си ходиш сама.Аз лично се изкъпах преди самата операция и на другия ден вече като бях раздвижена вечерта си взех душ без проблем.Слагат ти специална водоустоичива лепенка и няма проблеми с къпането  Peace
Цитирай

София

След като ме вдигнаха и си отидох в стаята,първото нещо беше да си взема душ.Имах водоустойчива лепенка и нямах никакъв проблем да се изкъпя.Иначе бях постоянно с лигнин - малко е неудобно ама няма начин,защото не ни даваха да си слагаме превръзка и гащи,но това беше само първият ден.Аз започнах да си ги слагам и преди визитация ги махах Wink.На мене не ми правиха клизма и не съм имала проблем иначе катетъра помага и то много newsm10
Цитирай

Венага след операцията ти слагат лиглин и на другия ден след като те раздвижат може да си слагаш превръзка.Преди самата операция ти правя клизма така че проблема с ходенето по голяма нужда е решен Mr. Green Иначе си с катетър и проблема с пишкането е решен докато те раздвижат ,след това си ходиш сама.Аз лично се изкъпах преди самата операция и на другия ден вече като бях раздвижена вечерта си взех душ без проблем.Слагат ти специална водоустоичива лепенка и няма проблеми с къпането  Peace

Слагат лигнин и акушерките ти правят тоалет, т.е. смяна и измиване през определено време, поне в моята болница беше така.
Клизма не са ми правили, а и да бяха повдигнали въпроса щях да откажа. Не съм имала проблеми, за тези няколко часа, не ми се наложи Smile
А и дори след клизма, стомахът продължава да работи и приетата вече храна, ако е писано - няма да чака, има подлоги, спокойно  Peace
Цитирай

София екс Видин

Благодаря момичета поуспокойх се малко поне по тия въпроси  bouquet
Цитирай

София

Бебето ми беше разположено със седалището надолу и се наложи секцио. Страх ме беше за  момента на биенето на упойката - задържах дъха си, а то се оказа, че в І-ва АГ е абсолютна рутина - не я усетих. Дръпнаха ми зеленият параван и след 6-7 минути чух " Честита мома"  Smile . Усетих само едно подръпване. След 15-на минути започнах да треперя, после разбрах, че е от банките - температурата им е по ниска от телесната и затова ти става студено. В реанимацията ме завиха с две одеяла и след това съм заспала. Когато ефекта на обезболяващото премина усетих силни болки при опит да се обърна на другата страна. Раздвижиха ме след 20ч. Но първите дни се чувствах безпомощна - болеше ме при сядане, при лягане - нормално - коремните ти мускули са срязани. Трябва да се пият поне 1,5-2л. течност на денонощие. Много е полезен сокът от ябълка - все пак има някакви калории, аз лично умирах от глад, а диетата е ужасна и малко като количество. За да се предотврати главоболието вследствие на упойката ми препоръчаха Солпадейн. Операцията ти напомня за себе си ок.10-на дни, след това ти остават само малкото същество, което от онзи момент е преобърнало живота ти на 180 градуса. Когато ставаш майка боли, независимо как ще родиш. Леко раждане!
    И аз раждах там - и на мен ми препоръчаха същото лекарство. Пих го, макар болки реално да не усетих, но страх лозе пази.  Mr. Green Тук е моментът да благодаря на анастезиолога д-р Стоянов,  Hug да е жив и здрав, какво ми сложи, не знам - нито имах главоболие, нито болки след операцията. Вода пих много, сок също, това с треперенето го имаше и при мен. Най-големия дерт ми беше гладът - еййй умрях от глад 3 дни. Crossing Arms На др. ден след операцията срам не срам, ще си призная - лапнах един голяяям сандвич.  Blush Когато трябваше само на сок да карам.  Crazy Викам си, ако ще се мре, поне да не е от глад.  Laughing
   Практически съвети:

Не яж и не пий нищо след 10 часа вечерта предната вечер! В противен случай ще ти се гади и може и да повърнеш по време на операцията.
    Купи си минерална вода малки бутилки 500 мл. Не от фитнеса, дето са с една нахуйня отгоре, на която 1000 пъти си прищипах езика.  Naughty Хич не са удобни.
    Не чакай да дойдат да те раздвижат ! Още като те отпусне упойката и можеш да си движиш краката, почни да правиш опити да се обръщаш от едната страна на другата.  Peace Уверявам те, страхът е по-голям от болката.  Hug По този начин до др. ден вече ще си пораздвижена и ставането ти ще е от раз, като при мен.
   Пожелавам ти леко и безболезнено раждане и да се похвалиш после !  Hug
Цитирай

И изобщо как е решен момента с тоалета докато си неподвижен. ... Дали може да се ползва баня след секциото и как се пази раната. ЗАщото аз не мога да си представя ден да не се изкъпя.

Повярвай ми много неща дето не можеш да си ги представиш можеш да изтърпиш и направиш, при това после да се чудиш, че не е кой знае какво.  Wink

Аз бях с пълна упойка, така пожелах, понеже съм имала и друга операция и не съм се страхувала. На 8 час ме вдигнаха са малко. Тоалет така и не можах да направя цялата седмица, топлата вода сред зима беше мираж.  ooooh! Бърсах се с морки кърпи, че цялата бях намазана с дезинфектант заради операцията и се миех малко от малко със студена вода.  Mad Изкъпах се чак като се прибрах у нас. А за подлоги не ми се е налагало, не съм имала против предварителната клизма, след това си ходех нормално до тоалетна след сваляне на катетъра на другия ден. За кръвта слагаш лигнин и никакъв проблем.
Цитирай

На бял кон в Pierrefonds

Един съвет за след секциото - не се смей, не кашляй, не кихай по възможност - много боли.  По време на самата операция (ако е с епидурална) в началото нищо не усещах, а към края - много силен натиск - не болезнен, като че ти натъпкват вътрешностите обратно. Една сестра в болницата ми каза, че това било, защото за да извадят бебето издърпвали цялата матка навън и после я връщали обратно. Не знам колко е вярно. Ако има някоя мама с медицинско образование може да потвърди.
Цитирай

Бях с пълна упойка,но като цяло чувството е гадно Sad
Цитирай

Усещаш, че някой нещо праеи, но все едно те пипа, нищо не може да кажеш какво става. Не боли въобще, те ще ти дадът хапчета, няма страшно. И аз се бях уплашила, ама няма нищо, това си е царско раждане. Успех  Smile
Цитирай

Плевен

Бях с пълна упойка,но като цяло чувството е гадно Sad
Peaceи после възстановяването е трудно
Цитирай

София

Момичета, дали пък майчето вече не е родила, а? Темата е от 5 януари, а раждането "другата седмица". Откъде я изровихте тая тема?
Цитирай
Първо ти бият упойката и започват да ти се затоплята краката и да ти става хубаво и леко.
После започват с разрезите, от което нищо не се усеща.
Когато вадят бебето се усеща как го вадят - като дърпане. Хич не боли, просто е малко странно, но след това веднага си виждаш бебчето  Love

Бързо възстановяване ти желая и здраво бебче  Hug
Аз като се събудих много ми дразнеше на гърлото (от тръбата)и си се изкашлях като хората, а болката от това си беше доста гадна...
Е да, кашлянето, кихането и смеенето са си кофти преживяване първите няколко дни, но бързо минава.
Abe ne se pritesniavai,nishto strashno ne e sekcioto,nishto ne se useshta na 3 den ti mahat lepenkata s vodoustoichiva,a na 4-5 koncite i tova sushto ne boli! ti kude shte rajdash
Цитирай

София

Момичета, дали пък майчето вече не е родила, а? Темата е от 5 януари, а раждането "другата седмица". Откъде я изровихте тая тема?
Истината е, че въпреки, че авторката отдавна има прекрасна дъщеричка, темата е все още доста актуална и е в помощ и успокоение на доста нови майчета.
Цитирай

София

.....................................
Тук е моментът да благодаря на анастезиолога д-р Стоянов,  Hug да е жив и здрав, какво ми сложи, не знам - нито имах главоболие, нито болки след операцията.
.............................................
Мирена, целия ти постинг...все едно аз съм го писала! Hug
Д-р Стоянов е прекрасен лекар и Човек! И аз не разбрах как ми би упойката, какво направи, но я беше дозирал прекрасно, защото нямах абсолютно никакво главоболие след това. След операцията идваше да ме види (нямах никаква предварителна уговорка с него, аз дори и не го познавах), питаше ме как съм, все проверяваше колко вода съм изпила. За 24-те часа в реанимация изпих над 4 литра. Бърбореше си с мен по време на цялата операция, даже той направи всички първи снимки на Алекс с телефона ми. Някои са доста "кървави" и натурални, нищо не ми е спестил, но това е спомен за цял живот и съм страшно благодарна. Както и от акушерката Соня Станчева- желязна жена и страхотен професионалист!  :bouquet:

Иначе за усещането- аз лично нищо не усещах, само когато анестезиолог. сестра ми натискаше корема, защото беба беше много видоко и не искаше да излезе. Д-р Григорова тамън я хващаше за главичката и тя се връщаше и накрая двете сестри ми скочиха на гърдите и я изтласкаха. Към края на операцията се усеща силно треперене, от системите, но като цяло минава леко. И аз в момента, в който усетих,ч е упойката ме отпуска и мога да си движа пръстите и краката- все си ги мърдах. На следв. ден станах от раз. Верно, болката е зверска, но пък мисълта, че едно малко същество те чака и живота му зависи от теб....забравяш за болката! Peace
Цитирай

София екс Видин

Момичета много благодаря за съветите и информацията, която давате в тази тема. Аз вече мога да се похваля с прекрасен малък мъж Ангел . Роди се секцио на 19.01.2009г.  в окръжна болница София 4020, 54 см. Всичко мина много добре и благодарение на това което четох в темата бях доста подготвена. 
 Безкрайно благодаря:)
Цитирай

София

Честито бебче Ангел , да сте живички и здравички  bouquet bouquet bouquet
Цитирай

ох винаги изтръпвам като прочета, че някой е родил Mr. Green

Честито бебенце Hug живо и здраво да ти е, много спокойно и да не те ядосва Hug
Цитирай

Честито bouquet bouquetДа ви е жив и здрав,много да ви радва stork-boy smile3525
Цитирай

Честито бебче!Да е жив и здрав! ylinfant  bouquet
Цитирай

София

Мами след секцио слагат ли ви торба със пясък върху корема,за да спадне...или вече не се практикува така..Казвали са ми че преди така се правело,ама сега..незнам  newsm78  И доколкото разбрах и тук някъде прочетох,че докато протича операцията ръцете са ти вързани- това защо? И задължително ли е,може ли да откажа да ми връзват ръцете...просто изпитвам колострофобия ако не мога да си контролирам движенията..как прозвуча  smile3518 но наистина много ме е страх и темичката е много хубава..предпочитам да съм подготвена и да знам какво ще ми се случва.Благодаря!  Hug
Цитирай

София

Когато ми отстраниха миомата, година преди да забременея, след операцията в реанимация ми сложиха торба с пясък. В чест на истината много по-бързо ми се възстанови корема, след тази процедура. Докато след секциото , макар и в същата болница , за Тина Киркова говоря, нямаше нито една мама с пясък върху корема. Дори си спомням , че на излизане док. Стаменов , каза на една от акушерките "Сложете й пясък, или кутия с инструменти , на корема", а тя отговори , че им било забранено. Следващите два дни , как ми се движеха червата из корема , все едно ми бяха забравили още едно бебе и риташе вътре  Laughing Laughing Laughing
А относно , връзването на ръцете , не са ми ги връзвали, просто едната е ангажирана със системата, през която се вливат банките , съпровождащи упойката и на същата тази ръка се замерва кръвното, а другата беше под гърдите, на нивото на сърцето , пъхната в загънатата нощница.
Това са подробности, но е хубаво да се знаят за да не се стряска мамата, иначе е такава веселба това секцио, нали си с упойка , докторите разказват едни смешки и въобще си е купон  bigdance2
« Последна редакция: чт, 29 яну 2009, 11:16 от pitia »
Цитирай

Аз бях с пълна упойка.Не усетих нищо.Станах на вторият ден. Усеща се точно като дърпане. Посъветваха ме и да ме боли да се движа за да зараства правилно ( не знам дали правилно се изразих) и да не е цял живот да ми дърпа и да усещам дисконфорт. Във Варна в АГ бият обезболяващи редовно
Успех
Също ама мен си ме болеше, аз малко не търпя на болка де.Обаче ако раждаш с пълна упойка да знаеш като ти се докашл после, не го прави нормално, в смисъл не се отпускай много.Аз като се събудих много ми дразнеше на гърлото (от тръбата)и си се изкашлях като хората, а болката от това си беше доста гадна...
Леко раждане и здраво бебче  Smile

ох бях забравла мъката да се изкашляш след секцио. Mr. Green
Секциото ми беше с пълна упойка  Blush
Лично мен след секциото не ме болеше въобще, бях се заредила с 10 пак аулин ако много ме боли, но така си и останаха. Спомням си че питах лекаря да не би да имам упойка  Mr. Green  На мен не ми слойиха торба с пясък, вече не се практикувало, но в началото ми хяха сложили някаква торба като с лед Rolling Eyes
Цитирай

Ямбол

Мами след секцио слагат ли ви торба със пясък върху корема,за да спадне...или вече не се практикува така..Казвали са ми че преди така се правело,ама сега..незнам  newsm78  И доколкото разбрах и тук някъде прочетох,че докато протича операцията ръцете са ти вързани- това защо? И задължително ли е,може ли да откажа да ми връзват ръцете...просто изпитвам колострофобия ако не мога да си контролирам движенията..как прозвуча  smile3518 но наистина много ме е страх и темичката е много хубава..предпочитам да съм подготвена и да знам какво ще ми се случва.Благодаря!  Hug
При мен имаше и торбичка с пясък и връзване на ръце.Торбичката ти я слагат за малко за няколко часа,а връзването на ръцете не е така че да неможеш да се помръднеш.Аз също страдам от колостофобия като теб , те ти ги връзват и в същия момент ти слагат маската на лицето ,за да вдишаш раиския газ,започваш да броиш и докато кажеш 3 вече не си спомняш нищо,така че мисля ,че няма да имаш проблем newsm10после се събуждаш и smile3541
Цитирай

Пловдив

Не са ми слагали никакви торби  NaughtyТова се практикува предимно при родилите  по естествен път.Ръцете честно казано не помня да са ми ги връзвали  Thinking
Цитирай

София

Торба с пясък и на мен не са ми слагали
Ръцете ги връзват, както и краката. Намирам го за правилно, защото все пак има жени с по-слаба психика и ако някоя мама изпадне в паника би могла много да навреди на себе си и на бебето - все пак около масата е пълно с апаратура, кабели, системи и т.н.
Цитирай

в страната на чудесата/english riviera

мисля, че зависи къде ще раждаш.
в МД ми сложиха към спиналната упойка и морфин (в микро-доза естествено), което осигурява супер обезболяване след операцията за около 48 часа, без да попада в кръвта и съответно в кърмата. изобщо не разбрах кога и как са ме срязали, извадили бебето, зашили. само не знаех къде са ми краката...
става малко студено, защото банките с които те наливат са по-студени от телесната температура. станах след 9-10 часа, защото исках да махна проклетия катетър  hahaha
беше супер - перфектна операция и перфектна анестезия

ръцете се връзват защото:
1. на едната се слага абокат, през който се вливат разтворите, понякога окситоцин и антибиотки. ръката трябва да е изправена за да не се нарани венозния път
2. на другата слагат апарат за кръвно, защото то се мери непрекъснато по време на операцията. риск на спиналната упойка е намаляването на кръвното и така.
така че според мен е в интерес на майката да преодолее "клаустрофобичните" си изживявания. ако откажеш, никой няма да те кара насила, но няма да могат да започнат спокойно работа. поне едната ръка трябва да е неподвижна.
3. краката и да не ги вържат не е проблем, защото въобще не можеш да ги помръднеш. но на краката завръзват една метална джаджа (която е заземяването за електроножа, с който оперират, за да няма кръвозагуба!). иначе не ги завръзват!
« Последна редакция: пт, 30 яну 2009, 21:17 от mishka_moja »
Цитирай

Нищо не съм усетила, бях с пълна упойка.
След операцията си се усеща, яка болка в първият момент, в който се събудиш. След като сложат обезболяващите няма проблем.
бяха ми сложили и нещо като туба с лед, увита в плат върху самата операция.
Накараха ме да стана 1ч след самата операция.
Ръцете ми изобщо не са ги връзвали с нищо. Краката също.
Цитирай

София

След опрерацията ми сложиха торба с пясък за около 2 часа, а по време на операцията ръцете ми бяха вързани
Цитирай

у дома

Аз бях със спинална, от упойката чувствителността изчезва, усещах само как ме дърпат, за да извадя бебето и след това нищо повече. Усещането идва, след като те пусне упойката. Не помня да са ми връзвали ръцете. Торба с пясък определено не са ми слагали върху корема.
Цитирай

На мен не са ми слагали торба с пясък, нито са ми връзвали ръцете. Упойката ми беше затоплена и не усетих студ, просто не си чувствах тялото от гърдите надолу. Ръцете ми бяха разперени в страни и на тях имаше разни неща закачени, за да се следи състоянието ми. Иначе усещането при ваденето на бебето беше леко заклащане в страни на цялото ми тяло. Не усетих нищо повече.
Цитирай

Мамчета другата седмица ми предстои секцио и да ви попитам , чувствахте ли нещо по време на операцията и ако да на какво оприличавате усещането?А след колко време станахте после и обезболяваха ли ви с нещо?Благодаря ви предварително Hug

Аз лично си избрах епидурална анестезия и ме обезболяваха 36 часа след операцията, много съм доволна, болка нямаше. По време на секциото се чуства дърпане и опъване, но не боли. Усещаш си краката, дори можеш да стъпваш, просто не усещаш болка. Епидуралният катетър стои докато си в реанимация, аз станах след поредната доза обезболяващи, свалиха ме до стаята, там вечерта ми сложиха още една доза и тогава махнаха катетъра от гърба ми.
Няма и странични реакции, нито главоболие, нищо, НО много е важно анестезиологът да си знае работата и медикаментите, с които те обезболяват да са качествени.  Peace
Върху корема докато бях в реанимация ми слагаха торбичка с пясък и лед, но не ме е боляло въобще.
Цитирай

ул. "Мечтание"

Аз се чувствах много гадно! Като прасе на заколение!  Sick И въпреки обезболяващите след това, беше гадно! А да ви кажа, като цяло бързо се възстанових!
Никога не бих се подложила доброволно и без истинска нужда отново на това!
Цитирай

Раждах секцио с пълна упойка в 14ч...Имах и торба с пясък няколко часа. същия следобед вече се обръщах на една страна в леглото и подремвах..но не можах да заспя дълбоко.Болка не усетих  само леко изтръпване и придърпване..На следващия ден по обяд се раздвижих като отново ме придърпваше долу операцията..Дадоха ми и бебето при мен и се грижих за него изцяло.Възстанових се за няколко дни напълно от придърпването.Отдавам липсата на болка на добрите обезболяващи които ми сложиха след операцията, изглежда те са основното за лекото ми възстановяване. Peace
Цитирай

София

Нищо  не съм усетила през цялото време.В реанимацията ни обезболяваха разбира се,още на 5-6 час бях готова да стана,но не ми позволиха,е когато вече се размрънках ме вдигнаха на 8-я час и за малко не припаднах след като направих няма и 10 крачки,обръщах се и настрани.Болка се усеща,но не е за умиране поне аз така се чувствах,много бързо се възтанових след секциото.
Цитирай

SW

Стига бе, още ли има случаи на завързани ръце и крака  Shocked

Егати ужаса, много гадно звучи.

Не виждам смисъл да се връзват краката, при положение, че няма никаква възможност да си ги помръднеш сама  35

Относно ръцете - с едната ръка си държах някаква маска, с кислород май, анестезиолога ме караше да си я държа сама, за да ме разсейва явно. Падна ми се анестезиолог супер пич, който ми говореше супер смешни работи и въобще не съм се сетила да изпадна в паника, както си мислех че ще стане. Другата ръка ми беше държана непрекъснато от сестра, която ми мереше кръвното нон стоп.

Така че, по въпроса с паниката - струва ми се адски не хуманно да те вържат , за да не изпаднеш в паника и да си навредиш.
По-скоро с връзването ще се постигне точно този ефект  ooooh!

Цитирай

в страната на чудесата/english riviera

не се връзват краката. за тях се връзва заземяването на електроножа (т.е. за единия крак) и момичетата си мислят че ги връзват  Mr. Green
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-212 от 212 отговора