за НОИ и майчинството.

  • 2 195
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 745
абе момичета,как следите какво ви превеждат на картите.при мен е една бъркотия!!до сега съм в чудене кога и какво ми превеждат.незнам какво става с това майчинство,ама до сега не съм получила една еднаква сума.вече трябва да взимам 90%.да,ама не.знам само,че ги изплащат с 2 месеца закъснение.тези дни ще ходя да се разправям в нои.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 603
Вземи си ПИК код от НОИ. Така на компа може да си проверяваш кога и колко пари са ти преведени. За Варна не знам, но в София става за 5 мин. - трябва да си носиш ЛК, попълваш молба от 2-3 реда и готово.

# 2
  • Мнения: 745
благодаря,тези дни ще го направя. Peace

# 3
  • Мнения: 636
Можеш и да поискаш разпечатка от банката, в която ти е сметката. Там ще видиш кога и колко са ти превеждали. Сумата не е една и съща всеки месец, защото зависи от работните дни в месеца. Изчислява се средно дневна ставка, умножава се по работните дни и така се получава обезщетението ти. Ако работодателят ти закъснява с изплащането на осигуровките и от НОИ ще ти бавят парите.

# 4
  • Мнения: 61
Можеш и да поискаш разпечатка от банката, в която ти е сметката. Там ще видиш кога и колко са ти превеждали. Сумата не е една и съща всеки месец, защото зависи от работните дни в месеца. Изчислява се средно дневна ставка, умножава се по работните дни и така се получава обезщетението ти. Ако работодателят ти закъснява с изплащането на осигуровките и от НОИ ще ти бавят парите.
Много точно  Peace
Само да добавя, че при изчисляването на среднодневната ставка не винаги се взема за база 90% от брутната заплата (а и въобще се чудя има ли такива случаи на практика), а се изчислява върху нетната заплата.
Колкото до двумесечното закъснение - нормално е да се получи такова при закъснение във вноските на осигуровките. Ако е за по-дълъг период от време, тогава проблемът е друг.

# 5
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311

Само да добавя, че при изчисляването на среднодневната ставка не винаги се взема за база 90% от брутната заплата (а и въобще се чудя има ли такива случаи на практика), а се изчислява върху нетната заплата.


В това не съм много сигурна, тъй като аз сега взимам повече, отколкото като съм на работа.

# 6
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 330
Вземи си ПИК код от НОИ. Така на компа може да си проверяваш кога и колко пари са ти преведени. За Варна не знам, но в София става за 5 мин. - трябва да си носиш ЛК, попълваш молба от 2-3 реда и готово.
Аз си взех такъв код преди няколко месеца. Пускаш молбата и след 3 работни дни си взимаш кода.

# 7
  • Мнения: 257
Трябва да се разходиш до НОИ там ще ти кажат за кога са ти превели парите и вече ще можеш да ги следиш. Само да допълня, че аз август месец получих майчинството от края на март, април и май- смятай за какво закъснение става дума. Всичко зависи от работодателя- дали ти плаща навреме осигуровките.

# 8
  • Мнения: 61
сега взимам повече, отколкото като съм на работа.[/b]
Възможно е да вземаш повече, отколкото като си била на работа, дори и базата да ти е изчислена върху нетната заплата. Много зависи колко работни дни е имало през шестте месеца, предхождащи първия болничен (по-малко работни дни - по-висока среднодневна ставка и обратно). В никакъв случай не отричам, че може да са ти я изчислили върху 90% от брутната - все пак това е предвидено от законодателя, но аз лично останах неприятно изненадана от факта, че са ползвали нетната ми заплата и грешка няма ...
Извинявам се, ако съм изместила темата ... не беше това целта ми.

# 9
  • Мнения: 745
благодаря за отговорите.сега ми стана ясно,че майчинството се изчислява на база данни свързани с работните дни през месеца.общо взето от както болничните се изплащат от нои системата стана много тромава.неприатно е забавянето ,защото това все пак са пари,който ни трябват всеки ден!!!ама такае то в нашата  мила държавичка!!

# 10
  • Мнения: 434
Много точно  Peace
Само да добавя, че при изчисляването на среднодневната ставка не винаги се взема за база 90% от брутната заплата (а и въобще се чудя има ли такива случаи на практика), а се изчислява върху нетната заплата.
.....

Естествено, че не е 90% от брутната... по закон се взимат в предвид нетната заплата и 90% от брутната и се гледа кое е по-малко пари.. което е по-малко това ти превеждат. Обикновено 90% от брутната получават само самоосигуряващите се лица .....

Общи условия

Активация на акаунт