Как взех ЕГН във Варна за дете родено в чужбина

  • 25 529
  • 81
  •   1
Отговори
# 45
Тая тема е пълна цветна градина, мили дами.

Дали ще извадите или няма да извадите БГ документ на децата си нямам никакво значение - щом единия родител е БГ, то от юридическа гледна точка детето автоматично е БГ гражданин, и ако попадне в БГ съд ще се третира като такъв. Моля, четете Конституцията. Неваденето на документи се разглежда като нарушение/немарливост и се наказва с глоби (едно време циганите си криеха децата за да не ходят в казармата). Дали ще декларирате БГ гражданството или не, ако попаднете в системата то бързо ще се установи и може само да ви създаде проблеми.

Наличието на 2 паспорта е добре регламентирано в белия свят и БГ, и няма с какво да ви притеснява. Социални придобивки могат да се ползват смело и на 2-те места (обикновено), стига да се плащат данъци и всичко да е ОК.

Говоря от собствен опит - сина ми има 2 паспорта (щатски и БГ), и може да влиза и излиза където с който си иска. За момента БГ паспорта му е само за удобство...

# 46
  • Мнения: 1 100
Дали ще извадите или няма да извадите БГ документ на децата си нямам никакво значение - щом единия родител е БГ, то от юридическа гледна точка детето автоматично е БГ гражданин, и ако попадне в БГ съд ще се третира като такъв. Моля, четете Конституцията. Неваденето на документи се разглежда като нарушение/немарливост и се наказва с глоби ...
Добре, явно са български граждани само ако попаднат в български Съд. Братът и сестрата на мъжа ми са съответно на 29 и 27 години, родени в Будапеща, с родители унгарка и българин и никога не са имали БГ документи, нито в България знаят за съществуването им. Или поне така си мислим. Laughing В България си влизат с унгарски паспорти и се регистрират в Общината като временно пребиваващи чужденци /това обаче отпадна от миналата година/. Никога не са ги глобявали, заради това, че нямат бг документи. А и деверът ми знае само унгарски - ще им е трудно да му обяснят какъв е проблема. Laughing

# 47
  • Мнения: 846
Biz,   а какви документи ти трябваха, за да имаш БГ удостоверение за брак или тук си се омъжила?

# 48
  • Мнения: 1 100
Jalana, ще ти отговаря вместо Biz Wink
Вариантите са два.
1. Вадиш си копие от акта за граждански брак и го носиш в БГ посолството да ти го преведат. Те го изпращат в БГ, в Общината по местоживеене /не знам ако сте от различни градове как ще е, малко ще се усложни работата Wink/, оттам ти издават БГ удостоверение за сключен граждански брак, което можеш да получиш на място или да ти доставят в посолството. Това е бавният вариант - всичко пътува с дипломатическа поща.
2. Отиваш във Външно министерство да ти сложат апостил на чуждия акт за граждански брак. Даваш да ти го преведат в някое бюро. После го носиш в Общината ви в БГ и там ви издават удостоверение за брак.

Освен документи за самоличност и самия акт за брак друго не трябва.

# 49
  • Мнения: 29
Много го обичам този форум, но не пиша тук понеже още не съм станала мама Blush
Живо обаче се интересувам от темата, която разисквате и затова искам да ви попитам...Живея в Щатите, съпругът ми е американец и сега лятото ще си ходиме до Варна, трябва да си сменя документите за самоличност и да си взема нов задграничен паспорт, понеже моят изтича, а освен това е с предишната ми фамилия. Та, като си взема certified copy на брачното ми свидетелство от тук и му сложат апостил, мога ли да го занеса до посолството тука за да го преведат и легализират или трябва да го правя в БГ. И още нещо, съпругът ми е имал предишен брак, та се чудя дали трябва да правя същото за него, но не виждам смисъл тъй като аз ще нося брачното свидетелство като доказателство каква ми е новата фамилия Thinking Дали ще ги интересува той дали се е развеждал преди или не? Ох, много сложно го обясних, дано да сте успели да ме разберете Praynig

Много ви благодаря предварително  bouquet

# 50
  • Мнения: 1 783
Не знам дали не са го променили, но аз направих следното - извадих оригинално копие (звучи двусмислено, ама така се нарича, защото прилича на оригинала и е издадено от същото място, ама не е), направих му апостил в щата в който се оженихме, и го пратих в Бг. Там го преведоха, легализираха и готово. Отиваш в бг, ако мъжът е бг гражданин, по негово местожителство и вадиш бг свидетелство за брак.
Сега се сблъсках с някаква ужасна глупост по повод вадене на паспорта на сина ми, че само апостили от бг консулства признават и това искат за пълномощно от баща му. Ама той не е нито бг, нито амер. гражданин, нито пък живее близо до бг посолство да отскочи за 1 час да го направят. Ама не знам дали важи за свидетелства за брак, дано не.

Травис, като цяло може и да си прав, но практически нещата стоят по друг начин - трябва да има документ за бг гражданство, за да е един човек считан за такъв. Ако синът ми няма бг акт за раждане и сега отидем в болница ще си плаща, като чужд гражданин, защото не съм си  направила труда да му изкарам бг акт.

Иначе, паспорт трябва, има ли акт за раждане, ако се излиза извън страната, трябва и паспорт - излизаш от/влизаш в бг с бг паспорт, същото за другата страна. За останалия свят си избираш паспорта. Аз досега минавам метър, защото се пънат от бг да му дават паспорт по гореизложената причина, ама ще стане рано или късно.

# 51
  • Мнения: 846
Ванилия, благодаря ти много   bouquet

Други съфоромки обясняват, че превода не се прави в посолство, защото не изпълняват преводачески услуги. Не знам доколко е вярно  newsm78.

Първият вариант е доста неудобен, тъй като посолството е в друг град и е доста далеч  Rolling Eyes

Относно вторият вариант не трябва ли апостил да ти го издават в града, в който си се оженил в съответната община, която е издала документа, това че Външно министерство ти го издава нещо не го разбрах  Embarassed

Sladurana, ще ти се караме, как така не пишеш  Naughty и аз си нямам още бебче, но се водим бъдещи майки, нали така  Grinning

само апостили от бг консулства признават и това искат за пълномощно от баща му.


Biz, aко това е вярно е наистина много странно  Thinking как бг консулствата могат да докажат за истиността на съответният документ, ако той не е издаден от тях?

# 52
  • Мнения: 29
jalana, ами и аз не знам защо не пиша  newsm78, мислех че трябва да съм мама и така Flutter
Сега погледнах в съседната темичка и разбрах, че преди да мога да отида в общината за смяната на фамилията, първо трябвало да си регистрирам брака в БГ ooooh! Аз най-много да съм си във Варна около 2 седмици и полувина, ума не ми го побира как ще стане всичкото това за толкова кратко време Sad И то тогава на 100% трябва да вземам и документите за развод на полувинката и апостили и за него и т.н. Някои знае ли за агенции във Варна за легализиране и т.н., да звънна да ги питам какво точно трябва.

# 53
  • Мнения: 994


Травис, като цяло може и да си прав, но практически нещата стоят по друг начин - трябва да има документ за бг гражданство, за да е един човек считан за такъв. Ако синът ми няма бг акт за раждане и сега отидем в болница ще си плаща, като чужд гражданин, защото не съм си  направила труда да му изкарам бг акт.



Биз, нещо не го схванах това.  newsm78 Нали му извади ЕГН - не ти ли дадоха и български акт за раждане? Поне преди 6 години щом ми стана готово ЕГН-то, от общината ми дадоха и акт за раждане, написан на български - т.е. американския акт на българска бланка, преведен.

# 54
  • Мнения: 994

само апостили от бг консулства признават и това искат за пълномощно от баща му.


Biz, aко това е вярно е наистина много странно  Thinking как бг консулствата могат да докажат за истиността на съответният документ, ако той не е издаден от тях?

Това доколкото знам важи само за САЩ. Консулският отдел прави заверка на твое пълномощно - това няма нищо общо с издаването на нов документ.
Пишеш пълномощното, че даваш разрешение да се извади български паспорт на детето ти в твое отсъствие. Заверяваш си подписа пред нотариус и след това лично или по пощата го пращаш за заверка в българското консулство.  Преди можеше само с апостил от секретаря на щата, който удостоверява легитимността на заверилия го нотариус.

# 55
  • Мнения: 1 783


Травис, като цяло може и да си прав, но практически нещата стоят по друг начин - трябва да има документ за бг гражданство, за да е един човек считан за такъв. Ако синът ми няма бг акт за раждане и сега отидем в болница ще си плаща, като чужд гражданин, защото не съм си  направила труда да му изкарам бг акт.



Биз, нещо не го схванах това.  newsm78 Нали му извади ЕГН - не ти ли дадоха и български акт за раждане? Поне преди 6 години щом ми стана готово ЕГН-то, от общината ми дадоха и акт за раждане, написан на български - т.е. американския акт на българска бланка, преведен.

Има, има ЕГН, което е написано на акта за раждане, говорех хипотетично, че ако не представиш докИмента, не го считат за бг гражданин. Юридически сигурно е, както казва Травис, но навсякъде го искат черно на бяло.

# 56
  • Мнения: 1 100
Jalana, не знам как е във Франция, но посолството ни в Будапеща прави преводи. Правят и нотариални заверки. Мислех си, че ще е аналогично и в посолствата ни в другите страни.
Актът ни за брак е бил изпратен в посолството от унгарските власти по служебен път и нямахме грижи. Само веднъж като ходих за заверка на пълномощно ми казаха, че имаме акт за брак при тях. Аз вече имах издаден от Община Варна, но взех и този и сега си имаме два. Wink
Сега обаче актът за раждане на сина ми е не е бил изпратен служебно и ще трябва ние да се разправяме. ooooh! В Посолството ми казаха, че Апостил се слага в унгарското външно министерство. Същото ми казаха и от една агенция за преводи в БГ. Май ще е най-добре да звъннеш в посолството ни да питаш.

# 57
  • Мнения: 846
MMmm да мерси Ванилия  Heart Eyes

Явно методите на работа на БГ посолствата в различните страни е различен, като дойде времето ще им се обядя да обяснят по подробно.Това е начина. Дано да не забравят да съобщят за някой документ, че и за такива случаи съм чувала.

# 58
  • Мнения: 994
Biz, sorry нещо съм изпуснала хипотетичния момент. Стреснах се, да не са променили нещата и да ми се налага да ходя до още една инстанция отделно за акт за раждане.

# 59
  • Мнения: 1 559
копие от българското ми удостоверение за брак (както и да видят оригинала)

Преди 2 години,когато вадихме българско гражданство на малката,не са ни искали такова не6то newsm78...ние нямаме бг брак,само тукашен.Дори вече забравих какво точно вадихме като документи тук newsm78..бях направила на майка пълномошно и тя оправи всичко там

Общи условия

Активация на акаунт