Месечни помощи за дете (детски надбавки) - инфо, документи, въпроси

  • 134 472
  • 346
  •   2
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 1 040
Томасе,сърдечно ти благодаря  bouquet

# 46
Момичета, страхотни сте! Не знам кога намирате време да отговаряте на безкрайните ни въпроси.

При мен казусът е следния. След като излязох в платен отпуск за отглеждане на дете до 2 години работодателят ме принуди да напусна. Аз така и така мислех да го направя когато реша да тръгна на работа, но стана по-рано. Подадох молба за напускане. Приятели имат фирма и ме назначиха там за 1 месец, след което отново пуснах молба, че искам да си ползвам отпуска за отглеждане на дете. Значи имам прекъсване от 1 месец, през който един вид съм работила. Дали ще трябва да представям някакъв документ за това. Осигурявали са ме на 225 лв.

Предварително ви благодаря за компетентния отговор и ви пожелавам много успех в работата и повече усмивки в къщи

# 47
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Мама Леоне, доколкото разбирам  за  12мес. период за доказване на дохода, ти си била назначена по трудов договор при двама работодателя. И от двамата трябва да вземеш удостоверение за дохода. Втория работодател ще включи този месец за който си получавала заплата. Другите месеци, ако си получавала обезщетение от работодателя(при заварено положение), за тях ще е вписано в удостоверението от работодателя. Ако обезщетението е получавано от НОИ, би трябвало социални грижи да си вземат информацията по служебен път за получените обезщетения. Дано да си ме разбрала, че май объркано го написах. Ако не си питай Hug

# 48
  • Мнения: 25
През април, живот и здраве,ще се появи бебчо и така ще станем четирима. Аз съм на постоянен трудов дог. и ще взема удостоверение за доходоте си през последните 12 м., но съпругът ми от близо 1 год. не се води на работа, не е регистриран в бюрото по труда като безработен, не се самоосигурява...

Достатъчно ли ще е да се представи трудовата му книжка , в кочто ясно личат тези обстоятелства? newsm78

# 49
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
През април, живот и здраве,ще се появи бебчо и така ще станем четирима. Аз съм на постоянен трудов дог. и ще взема удостоверение за доходоте си през последните 12 м., но съпругът ми от близо 1 год. не се води на работа, не е регистриран в бюрото по труда като безработен, не се самоосигурява...

Достатъчно ли ще е да се представи трудовата му книжка , в кочто ясно личат тези обстоятелства? newsm78



Ще трябва да напише декларация, че не е имал доходи.

# 50
  • Мнения: 25
Ще трябва да напише декларация, че не е имал доходи.
[/quote]


Декларирането в свободен текст ли е или има образец??

# 51
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Ще трябва да напише декларация, че не е имал доходи.


Декларирането в свободен текст ли е или има образец??
[/quote]

Свободен текст.

# 52
  • Мнения: 25
Благодаря, като му дойде времето ще опитам!

# 53
  • Мнения: 199
За самоосигуряващите се пак се издава `УДОСТОВЕРЕНИЕ`от съответната фирма където се самоосигуряват, като това се описва - напр. `... като собственик /съдружник / в ЕТ /ООД/.... упражнявам дейност и за периода......имам брутен доход по месеци, както следва: ...`. За доход се счита това което Едноличния търговец декларира като доход в годишната си декларация /приходи-разходи/, а не това върху което се осигурява, респективно за съдружник в търговско дружество - това което е получил като доход.

ОК, ако е така, аз например като трябва да подам през месец август, за периода 08.2007-08.2008г. а счетоводно годината не е приключена, за месеците 01.2008-08.2008г, кое да посоча като доход?!? Според мен се посочва осигурителния доход!

# 54
Получавам детските надбавки редовно.Преди бяха на 6 месеца, сега са на 1 година. Документите подавам през месец април 2006 година и затова получавам заповед, че имам право на тях до следващата 2007 година - месец април. Подавам нови документи през месец април 2007 година и получавам заповед, че имам право до април месец 2008 година. Парите ги получавам по банков път и не ги следя редовно. Сега, когато проверих какво са ми привели се оказа, че за месец ноември, декември 2006 г и януари, февруари и март 2007 г не са приведени
Сега продължавам да си получавам детските надбавки, но ВЪПРОСЪТ МИ Е ИМАМ ЛИ ПРАВО НА ТЕЗИ ПАРИ В ПЕРИОДА, В КОЙТО СЪМ БИЛ ЛИШЕН ОТ ТЯХ?  newsm78
бЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!

# 55
  • София
  • Мнения: 1 352
Получавам детските надбавки редовно.Преди бяха на 6 месеца, сега са на 1 година. Документите подавам през месец април 2006 година и затова получавам заповед, че имам право на тях до следващата 2007 година - месец април. Подавам нови документи през месец април 2007 година и получавам заповед, че имам право до април месец 2008 година. Парите ги получавам по банков път и не ги следя редовно. Сега, когато проверих какво са ми привели се оказа, че за месец ноември, декември 2006 г и януари, февруари и март 2007 г не са приведени
Сега продължавам да си получавам детските надбавки, но ВЪПРОСЪТ МИ Е ИМАМ ЛИ ПРАВО НА ТЕЗИ ПАРИ В ПЕРИОДА, В КОЙТО СЪМ БИЛ ЛИШЕН ОТ ТЯХ?  newsm78
бЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!
След като сте били лишени от детски добавки за някакъв период най - вероятно Дирекцията е имала основание за тяхното спиране. За това трябва да има издадена заповед. В такъв случай нямате право на тези пари. Най - добре е обаче да си направите справка в самата Дирекция.

# 56
Томасе, много благодаря за отговора и се извинявам, че го правя чак сега, но малката си счупи ръката и съвсем не мога да стигна до компютъра.

Доколкото разбрах трябва да си взема удостоверение от работодателите, чрез които съм си получавала майчинството за период от 1 година назад. При едните съм работила докато изляза в болничен за раждане и после съм си получавала майчинството няколко месеца. След което напуснах по взаимно съгласие и ме назначиха за един месец в друга фирма. После подадох молба, че искам да си продължа отпуска за отглеждане на дете до 2 години.  Така или иначе директно от НОИ никога не съм получавала майчинство. А това удостоверение по образец ли се прави или е свободен текст важното е да пише точните суми - майчинство и здравни осигуровки може би?

# 57
  • София
  • Мнения: 1 352
Томасе, много благодаря за отговора и се извинявам, че го правя чак сега, но малката си счупи ръката и съвсем не мога да стигна до компютъра.

Доколкото разбрах трябва да си взема удостоверение от работодателите, чрез които съм си получавала майчинството за период от 1 година назад. При едните съм работила докато изляза в болничен за раждане и после съм си получавала майчинството няколко месеца. След което напуснах по взаимно съгласие и ме назначиха за един месец в друга фирма. После подадох молба, че искам да си продължа отпуска за отглеждане на дете до 2 години.  Така или иначе директно от НОИ никога не съм получавала майчинство. А това удостоверение по образец ли се прави или е свободен текст важното е да пише точните суми - майчинство и здравни осигуровки може би?
По принцип няма образец на удостоверението, повечето фирми го вадят от програмния продукт за заплати, с който работят. Трябва да пише за кой период се отнася дохода, една графа за брутен доход облагаем по Закон за данъците върху доходите на физически лица, една за обезщетения за времена неработоспособност и друга обезщетения за бременност, раждане или майчинство и накрая общо.
Отдолу под таблицата: Да послужи пред Дирекция"Социално подпомагане" -........./която си ти/
Естествено, ако бланката от програмния продукт е малко по различна не мисля, че ще е проблем, важно е да има горните суми.  Peace

# 58
  • Мнения: 28
Момичета страхотни сте Hug колко време и нерви ми спестявате не е истина Laughing благодаря за информацията  bouquet

# 59
  • Бургас
  • Мнения: 1 200
И аз имам въпроси.Родих Мария на 17 февруари.С таткото нямаме брак,но той припозна бебето.По постоянен адрес се водя в Свиленград,а живея в Бургас.Доколкото разбрах оттам /Свиленград/ще си вземам детските.Аз извадих пълномощно на майка ми,защото няма да мога да отида,което й дава право да се подписва навсякъде вместо мен.Освен служебна бележка за моите доходи,ще са нужни ли и други документи,които ще трябва да й пратя.Оттам също не й дават окончателни отговори,а аз не мога да си отида поне на този етап.Изобщо ще стане ли работата без да си отида и с пълномощното от нотариус и ако стане ще могат ли да ми превеждат парите в моята карта?

Общи условия

Активация на акаунт