Техники за твърдо поведение.

  • 2 605
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 167
Тук все чета колко сте отворени с 'обслужващия персонал', как изхвърляте, уволнявате, натиряте и пр. хората, които работят за вас при най-малко провинение, затова мисля, че точно тук мога да изложа проблема, който ме притеснява в последните дни.

Аз никога не съм се чувствала О.К с това да бъда груба, да изисквам настоятелно нещо, винаги се стремя да съм разбираща и дори.. премълчаваща. Заповедната форма ми е крайно чужда, винаги разчитам на разбиране от двете страни и тн.

Историята: Живеем в чужбина, в съседство до свекър ми , който е възрастен и болен човек. След като почина свекърва ми наехме жена ( румънка е) - гледачка с голям ( 5г.) опит. Заплащането й е по-високо от средното, има договор, в неделя е  почивния й ден, а започва в следобяд ( т.е сутрините е свободна). Принципно не живее у нас, но има обзаведена стая, телевизор, кухнята е свободна за нея, хладилника е пълен с нейни неща , фризерът също. Чувства се свободна да готви за нея, тъй като свекър ми е на специален режим. Не сме забранили пушенето в кухнята, жената отваря прозореца и пуши спокойно, няма нужда да удря крак-в-крак на балкона на студа.  Ако има нужда от нещо винаги съм насреща, предимно купувам каквото ми каже. За Коледа решихме вместо да й купуваме подарък да й дадем парички ( 1/3 от заплатата й). За Коледа й разрешихйме да покани приятелите си на обяд, винаги й разрешавам да закъснее ако има да чисти в някоя къща , например , защото си изкарва допълнителни пари.
Задълженията й са да посреща свекър ми, да му приготвя вечеря, да прекарва нощта у тях и да му помага нощем да отиде до тоалетната или да го завие и тн , да почиства не цялта къща, а определен периметър , който обитават ( къщата е голяма).
Допълнително плащаме и за почистване у нас.

Всичко е ОК с отношенията ни, до момента в който аз имам някаква забележка. 
Проблемът е, че тя винаги има отговор на висчко, което искам да кажа
Казах й да не вика на свекър ми, че го изнервя да му дърпа мустаците и да го потупва агресивно. Отговорът е, че така го стимулирала към контакт. Продължава да го тероризира и да му вика на ухото, все едно е глух ( а той не е).
Обяснявам й, че чаршафите се сменят всяка седмица. Тя ми казва, че няма нужда , защото е зима (!) и е достатъчно веднъж на 2 седмици. Казвам й, че парцалите за под в банята и извън нея са принципно различни и че водата се сменя след всяко миене, а не на 3 дни (!!!). Тя ми отговаря, че пестяла от препарати.
Казвам й, да ми дава бельото му да го пера на пералнята да пере тя на ръка нощем, а тя ми казва, че нашата пералня е тъпа, защото няма кратка програма и не иска пералнята да клати гащите му 3 часа!
Единственото нещо, с което се е съгласила с мен е, да не пуши, докато той вечеря (!!!!), защото от прозореца идва студ. Това го преборих и аз не знам как , след като ми обясняваше, че го облича и няма опастност да настине!

Е такива неща има сто.
Тя е като една свекърва. Последно, обсъждах с мъжа ми едни промени в градината, а тя се намеси и каза " ама защо ви е и това сега".  Аз се ядосах, защото едва съм се преборила за тази идея и изведнъж тя му дава хляб да каже " а, да , верно, че нямаме нужда".

Разбирам, че се чувства сигурна, осигурена и спокойна с нас. Че никой не я псува и навиква. Жената е добра, грижи се за нас, чувства се част от семейството явно и не искам да я освобождавам. Искам просто да ме слуша.
От друга страна аз не съм в саксия расла, ясно ми е, че тези хора, този тип емигранти са живели много тежък живот и до дупка ще използва всякакви начини да си осигури спокойствие, да завземе пространство ( емоционално и материално). Ясно ми е и, че ще напусне в момента, в който той се влоши, защото при тези хора с пълна сила важи " Интереса клати феса'.

Е, как да я накарам да си върши работата, както аз искам. Това е питането.

Извинете за дългия постинг.

# 1
  • в Низината
  • Мнения: 705
Напомни й кой е шефът, кой й плаща заплатата и докъде стигат нейните правомощия като гледачка и помощница. Предупреди я с уволнение, намали й заплатата, лиши я от някое от удобствата, които си й създала. Друг съвет не мога да ти дам. Дано постигнеш желания резултата, както и да постъпиш.

# 2
  • Мнения: 3 453
Пишеш всички правила на един лист. Връчваш и листа и ясно и заявяваш, че тези неща не подлежат на коментар. Подчертаваш, че държиш да се спазват, в противен случай ще и режеш от заплатата, а ако случаите зачестят, ще я уволниш!

# 3
  • Мнения: 6 167
Това подръпване на мустаците ми се струва прекалено
интимно. Да не би да иска да се ожени за свекър ти?

свекър ми е с алцхаймер, лиска.
той не реагира на нормален разговор. има нужда от стимулации, наистина, но не и от тормоз. Confused
всяка усмивка, която подаде е сигнал, че е в час.
тя е наясно, че нито може да се ожени, нито да й завещае нещо ( това е част от целите на тези жени по принцип).
но си права - в момента в който намери друг старец, който може да и 'даде нещо повече', няма да се колебае.


# 4
  • Мнения: 22 430
Определяш ясни правила и че не искаш тя да ти казва как да постъпваш. Щом се грижи за човек, то трябва да се грижи за него както вие преценявате, не тя да си измисля поведение и да го тормози. Това с дърпането на мустаците и крещенето в ухото е отвратително. Дори и човекът да е с такова сериозно заболяване едва ли е това начинът да го стимулира.
Ако не и изнася намирате друга жена на която ще поставите изисквания още от начало.

# 5
  • Мнения: 215
Пишеш всички правила на един лист. Връчваш и листа и ясно и заявяваш, че тези неща не подлежат на коментар. Подчертаваш, че държиш да се спазват, в противен случай ще и режеш от заплатата, а ако случаите зачестят, ще я уволниш!


Абсолютно подкрепям! И този списък й го връчи с коментара, че много такива като нея чакат за тази блаженна и добре платена работа и не коментираш повече! В край на краищата незаменими хора няма!

# 6
  • Мнения: 2 556
Каквито и правила да напишеш, няма как да я проконтролираш 24 часа в денонощието. Или сменете жената, или се примирете, че ще бъде все така. Жена на възраст да си смени изцяло манталитета - няма да стане.

Никакви списъци няма да оправят нещата, абсолютно съм сигурна. А ако й правиш забележка, забелязвайки, че не спазва нещо, определено от теб, това само ще я засегне допълнително и ще доведе до покачване на напрежението.

# 7
  • Мнения: 6 167
съгласна съм, че няма незаменими хора
дори ми е по-лесно да потърся друга жена, с която да се установя ясни правила от начало на базата на опита.
.от къде да знам, че трябва да кажа специално, че водата се сменя след всяко миене Rolling Eyes
работата засега не е особено трудна, защото той все пак е в час и оже да прави базисни неща сам, може да сигнализира, когато има нужда от помощ и тн.

реших да споделя тук, защото снощи за 1в път бях по-твърда с нея, от което ми стана непририятно, а няма кой друг, мъжът ми е по-зле и от мен в това отношение.
има и друго, което ме притеснява. ние с тази жена сме от един регион и априори си се чувстваме 'свои хора'
и си мисля, дали не се чувства по-свободна, защото аз съм българка, а тя румънка и едва ли не трябва да се 'подкрепяме'.
предполагам, че в момемента ми се сърди, затова цяла сутрин няма ни вест, ни кост от нея  Twisted Evil
ще изчакам да видя ще има ли промени, ще напиша правилата на списък и мисля, когато й плащам този месец ще е добър момент да й ги подам  newsm78

# 8
  • Мнения: 7 263
Лени, освен никовете ни досега не съм откривала никаква прилика между нас. Но в сегашната ти тема откривам доста такива. И аз съм мека и спокойна, не обичам кофликти и крясъци и не обичам да налагам мнанието си насила. Но така както те чета май си изпуснала питомното. Уверих се от личен горчив опит, че човек трябва да постави правилата на взаимоотношенията си с домашната помощничка от самото начало още. Веднъж допуснеш ли да прави каквото и както реши няма връщане назад. Предишната ни помощничка отгледа малкия ми син от 9 месечно бебе, лично аз я обичах / не не е силна думата / беше свестна и чиста женица и някак си ми беше спокойно с нея. Не мога да кажа, че беше проста, но не беше някакъв връх на интелекта обаче се чувствах спокойна с нея. С течение на годините обаче и тя започна да въвежда свои правила за реда в къщи. Опитах се тактично да и обясня че все пак в своя дом ние с мъжът ми решаваме кое как ще се случва. Няколко пъти и обяснявах кое как и кога искам да върши и защо, но тя упорито си правеше каквото си поиска и както си го науми. накрая започнаха да се спречкват с мъжът ми / в смисъл той прости и направи две три по-резки забележки за неща, които аз вече бях я помолила и обяснила/ - започнаха се сценки от типа "Кажи и ти, защото си по-блага и от теб ще възприеме!"
Е да де ама нали се сещаш че аз цял ден съм на работа не кръстя крака и не се чудя какво да правя, вечер като се прибера искам да си видя децата, мъжа, да прочета някой ред от книжка, а не да се занимавам с домашна дипломация.
Най-накрая се разделихме и то не по начина по който аз си го представях. Исках да остане с нас още поне 3-4 години имах други планове за нея, нооооо....
Сега имаме нова жена, без да искам още от първия ден си създадох дистанция и нещата засега вървят сравнително по-добре.
Надали съм ти дала кой знае какъв съвет, но успех каквото и решение да вземеш!

# 9
  • Мнения: 1 008
Какво значи "сърди се", все пак не и се плаща,за да се сърди. А и това,че сте от един регион не ви прави равнопоставени в случая. Когато и кажеш нещо и тя ти излезе с готов отговор, просто в прав текст и кажи кой определя правилата. Директност. Ако продължава да ви лази по нервите,просто я сменяш. Успех!

# 10
НИКОГА недей да спориш с обслужващ персонал! Просто трябва да заповядваш и това е. Но без да викаш.

Когато кажеш да свърши нещо и тя почне да спори и да предлага друго, просто напълно игнорирай това което е казала и пак повтори своето. Тоест, недей да даваш никакви обяснения защо това което искаш е по-добро.
Например, ти искаш да пере чаршафите 1 път на седмица. Тя ти каже "ама на 2 седмици е по-добре". Ти отговоряш "(но въпреки всичко), иксам ги изпрани веднъж седмично". Колкото и пъти да се опита да спори, толкова пъти я игнорираш и повтаряш своето. Като по всяко време което прецениш, можеш напълно да я отрежеш и да кажеш "Този разговор приключи, имам работа".
Повечето хора са такива, обичат да дават съвети и да се месят. Но и като повечето, с този подход бързо ще се откаже. Ако е по-особен случай обаче, и въпреки всичко продължава да върши своето, почваш с глоби и по-сериозни предупреждения.
 Помисли си, твоите работодатели с перо ли те галят?

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Lennie,

това:
Каквито и правила да напишеш, няма как да я проконтролираш 24 часа в денонощието. Или сменете жената, или се примирете, че ще бъде все така. Жена на възраст да си смени изцяло манталитета - няма да стане.

и това:
Сега имаме нова жена, без да искам още от първия ден си създадох дистанция и нещата засега вървят сравнително по-добре.
Надали съм ти дала кой знае какъв съвет, но успех каквото и решение да вземеш!

е цялата истина. Знам, че и човешкото отношение си е нужно, но не то е водещото, в случай работник-работодател.

# 12
  • Мнения: 166
Аз този път съм съгласна с Tess и Шани. Peace Изпуснали сте края, според мен, и ако не е прекалено трудно, директно мислете за нова помощничка. Оставам с впечатлението, че не е нито особено морална, нито страхлива и след като не са поставени ясни условия в началото, с такъв човек насреща практически сте изчерпали вариантите си за въздействие. Санкциите и изискванията само ще влошат обстановката и просто ще отложат края на отношенията ви. Нейното поведение няма да коментирам, важното е, че в случая ти си жената с правото на избор. Wink Използвай го - в това най-вече се състои твърдото поведение.

# 13
  • Мнения: 307
Казваш, че има договор. Тогава е нормално към ТД да има и трудова характеристика- всичко, което тя трябва да прави ,написано черно на бяло. Всеки пропуск- глоба. за нейно успокоение, разбира се, и ако от твоя страна има нарушение на нейните права , ще я поощриш материално или по друг начин.

# 14
  • Мнения: 4 668
Лени , не си за шеф , ясно е ...  Laughing Много си добра ...

Сега , жената явно не спазва това , което изисквате и за което и се плаща , а ти се колебаеш какво да направиш ...
1.
НИКОГА недей да спориш с обслужващ персонал! Просто трябва да заповядваш и това е. Но без да викаш.

Абсолютно . Не е нужно да се обясняваш с нея !

2. Недопустимо е тя да се намесва във ваши работи с непоискани съвети , още по - малко да коментира

3. Веднага и вземи от заплатата , като ясно обясниш защо точно го правиш .

4. За съжаление , явно това не е човекът за вас ... Замисли се за нова помощничка .

Общи условия

Активация на акаунт