Бебе с АБКМ а сега накъде доц.Маринова,Мустаков или....?

  • 9 392
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте.
Моето бебче е на 7 месеца,изцяло кърмено бебе(с изключение на първите дни в които беше дохранвано с АМ ,тъй като е секцио)Когато започнахме захранване започнаха и повръщанията от продуктите съдържащи АМ.Моята педиатърка ни назначи тест за АБКМ.Първия беше отрицателен.Затова продължихме захранването .Скоро му дадох попара само сухар ,вода и малко сиренце обезсолено (предвид притеснението което беше останало в мен не добавих нито масло ,нито чай)и отново повръщане отново точно 1.5 ч след приема на храна.Последва нов тест ,в друга клиника,който показа + между II и III степен. EmbarassedМоята педиатърка каза че просто трябва да избягвам краве сирене и производни на кравето мляко но можело овче и т.н.Но като чета Вашия опит разбирам че и аз и бебчо трябва да сме на диета.Аз не живея в София и незнам накъде да поема във Варна ли?В София ли?по принцип мисля да пътувам до София но верно ли че ако се запиша при Маринова давала много крайни диети(а то не би ли трябвало точно така да е с такава диагноза Thinking) или да чакам при Мустаков да се запиша но там нали много се чака.Моля дайте ми съвет .споделете Вашия опит.Благодаря на всички отзовали се майчета  bouquet

# 1
  • Мнения: 44
Големият ми син беше с АБКМ - от 3-месечна възраст /следствие от ваксината ДТК/. Макар товада беше преди 11 години аз съм много доволна от доц. Маринова. Благодарение на нея за 1 година алергията беше преборена, последва захранване с млечни продукти и краве мляко пак под неин контрол и до 2-годишна възраст детето вече ядеше всичко без проблем.
Сега се моля да не се случи същото и с малкия. Кърмя го и спазвам диета, ще отложим и ваксината. Скоро мисля да направя една превантивна консултация с нея.
Аз лично я препоръчвам.
Ти бъди спокойна, това е временно състояние, което може да бъде преодоляно. Пожелавам ти успех!

# 2
  • Мнения: 629
Здравей, искрено се надявам да не те наплаша, а само да ти помогна, поне до колкото мога.
Това с алергиите е крайно неприятно не само защото не трябва да се яде една или друга храна. Лошото е, че организмът показва една слабост, която може да се проявява и след време към други дразнители (не само храни). Затова бих искала да ти кажа без да се плашиш излишно (защото съвсем не е казано, че сега ще ви се заредят едни проблемиии...), но да подходиш внимателно към потенциалните дразнители. Това ще рече - по-щадящо и бавно захранване (с избягване на основните алергени като кравешки продукти, риба, яйца, мед, мъхести и горски плодове). Не е чак такъв зор да се въвеждат преди втората годинка на детето. Всякакви боклуци, съдържащи по не знам колко "Е-та" - това са сериозни алергени, цигареният дим. Знам, че е много трудно и околните едва ли ще те улеснят. Но...пазейки детето си имаш наистина ВСИЧКИ шансове то да преодолее аергията и в бъдеще да нямате никакви проблеми  Laughing
До колкото знам АБКМ в ПОВЕЧЕТО случаи се надраства и голяма част от децата между 2-та и 3-та си годинка вече могат да приемат подобни продукти без проблеми.
Не знам защо педиатърката ти е препоръчала да замениш кравето с овче сирене, то е доста тежичко. Аз лично за момента давам на Зори козе сирене. По-лекичко е от овчето. Но това можеш да го обсъдиш и на бъдещия преглед с алерголог. Наистина няма да е лошо да направиш една такава консултация и да чеуш нещо повече за хранителния режим и рисковете от специалист, ноооооо.....
Дано нещо не съм сбъркала имената....обаче тази доц. Маринова...ако е тази за която аз се сещам...НЯМА да си заведа детето при нея. Сама ще си се боря с екземите но тази...Дано само не бъркам човека и да не те подвеждам.Ето ти тук една тема, в която коментирахме БИСЕРИТЕ на въпросната лекарка:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=245297.0
Наговори един куп глупости, препоръча въвеждане на най-сериозните алергени още на 5 месеца, абе...нямам думи.
Тук виждам, че new super_mama е доволна от алерголожка със същата фамилия  newsm78 Не знам. Можеш да пуснеш в търсачката "доц. Маринова" - доста теми излизат. За да свериш дали е същото лице. Може и да е съвпадение, макар да не ми се вярва. Както вече казах - при тази детето си не водя.
А за д-р Мустаков имам доста по приятни впечатления. Гледах едно интервю с него...на пръв поглед по-добре ми се видя, и по-в крак с времето. Една приятелка води детето си там и каза, че той ги е спасил от астма, но...работел с МНОГО-МНОГО лекарства, т. е. много химия. Може просто при тях такава да е била ситуацията, не мога да преценя. Но мисля да запиша час за моето щурче именно при него.
Защо не опиташ и с хомеопатия. Май вече не са редки случаите, там където традиционната медицина не помага - хомеопатията да се справя. Виж в здравния форум. Там им цял раздел за хомеопатията и всякаквите алтернативни методи. А и мамите не рядко обсъждат проблеми като твоя.
Искрено се надявам да намериш решението на проблема и след някой и друг месец или година да се радваш на слънчево, лъчезарно и ЗДРАВО детенце!  Hug Praynig

# 3
  • Мнения: 5 401
За съжаление не мога да открия моята тема от септември 2006 г., която пусках в разочарованието си от методите на доц. Маринова. Предполагам, че е архивирана и не зная къде да я търся. Ето накракто нашия случай:

Каби беше на 3 месеца когато открих кръв в пампито. Случайно попаднах на доц. Маринова, която само опипом установи АБКМ, без абсолютно никакви изследвания. Тя се изказа снизходително за намеренията ми да кърмя, а като чу "кърмене на поискване" и "късно захранване" все едно, че й бръкнах в централната нервна с-ма!  ooooh! Даде ми срок да захраня бебето с каша на Фризо и да замествам хранене. По-късно разбрах, че близък нейн роднина работи в представителството на Фризо и явно за нея падат някакви кинти!  Sick Разочаровах се още повече след като ми разказа как дъщеря й, омъжена в САЩ, искала да захрани бебето си по американската с-ма, а свекърва й помолила доцентката да вкара дъщеря си в правия път и да започнат захранване по нашенските методи. Не мога да хвърлям разни обвинения по адрес на хора, които не познавам, но това изявление ми се стори повече от странно. Още докато я слушах, взех решение кракът ми да не стъпи в този кабинет!  Naughty  Crossing Arms

След като пуснах тема тук, ми отговориха няколко мами, минали през доста препятствия, с доста по-сложни случаи от нашия. Мога да ти пусна диета, която трябва да спазваш поне 1 месец, за да изключиш от храната си всички възможни алергени. След това бавно започваш да се захранваш с тях и да следиш реакция в бебето. Дано да няма!  Praynig  Hug

Нещата при нас се оправиха. Каби в момента яде спокойно кравешки продукти, само още прясно мляко не съм въвела.

Успех!   bouquet

# 4
  • Мнения: 5 401
Това е диетата, която правих аз. Даде ми я Снежи73, на която винаги ще съм безкрайно благодарна за подкрепата и помощта!   bouquet

1. Мляко и млечни продукти - прясно /най-мощно/, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;

- издръж без млечни неща поне месец, след това започни с козе сирене, колкото 1/4 кибритена кутийка, например на закуска и следи бебето. на другия ден почивка, Ако няма реакция на другия ден пак толкова. Постепенно увеличавай докато достигнеш до 1 кибритена кутийка за деня. Повече недей. Ако няма реакция, значи всичко е ОК. После пробвай с овчи кашкавал. После кравите неща - краве сирене, крави кашкавал, краве кисело мляко. Имай предвид, че трябва да си много внимателна за храните, които въвеждаш ти в менюто си. Бих те посъветвала, ако приемате козето сирене да поседиш дълго на него - и пак всичко е индивидуално.

2. Яйчен белтък; - толкова няма да ти липсва, твърдо сварен жълтък можеш да ядеш, но най-много един на ден и пак следиш. Не въвеждай две неща едновременно.

3. Риба и черупчести; - ако толкова ти липсва рибата, препоръчвам хек, но остави за много по-нататък.

4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...; - за съжаление сега им е сезона. Мисля, че мандарините са най-безобидни. Ако изяждаш една на ден ?!?!?! незнам, пробвай и следи детенце. Аз лично бих се придържала към строгата диета поне месец.

5. Ядки - особено фъстъци; - оооох, недей, айде един орех или малко бадеми, незнам, силен алерген са. ами ако детето ти не реагира на млечен протеин, а на друг алерген??? АБКМ е общо понятие за общо симптоми на непоносимост към храна и понеже детето консумира мляко, айййдееее АБКМ, да ама ако детето е на кърма, а не на АМ и реагира на нещо, което майката яде. Алергологията има много "ако", за съжаление.

6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща /коприва напр./; - ами Маринова е казала, че 1 банан на 3-4 дни може, т.е. ротационен принцип. Спазвай този ротационен принцип ако консумираш алергени. Ако си яла банан, не яж мандарина или сирене, също така банан яж чак след няколко дни или седмица - т.е. да не се натрупват антитела. Дано ме разбраш, защото имам чувството, че го обяснявам много объркано.

7. Мед /заради полените/; - можеш и без, има кафява захар.

8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - грах, в някоя супа не би ти навредил мисля.

9. Шоколад, какао, кафе - без коментар
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин. - без коментар
11. Мъхести – семки с/или власинки - ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови, бамя и т.н. - без коментар

Съвети:

1. Опитай диетата поне един месец - да се изчисти детенце.

2. Въвеждай алергените бавно в своето меню, един по един и следи. Между алергените да има поне 3-4 седмици отстояние. От Маринова знам, че антитела за алергична реакция се формират за 21 дни, т.е. 3 седмици.

3. Като въведеш успешно няколко - яж ги на ротационен принцип, като има и дни с почивка.

4. Детето захранвай с хипоалергенни храни, а алергените остави за след 1 годинка, 1 1/2.

# 5
  • Мнения: 8 242
Сигурна ли си, че е от сиренето? А хляба как го приема? ..
Тони повръщаше при няколкото ми опита да му дам хляб (сефте започнах с опитите на 11м., и до ден днешен не иска да го хапне дори..)..
Най-добре се обърни към класически хомеопат. На нас много ни помогна да разбулим съмненията за АБКМ.. и да чукна на дърво нямаме никакви проблеми.. Но аз млечните започнах чак на 14м. да ги въвеждам, под каквато и да е форма, вкл. АМ..

# 6
  • Мнения: 3 718
Много се чудих дали да пиша в темата, защото това което ще кажа не е от пряк собсвен опит, а е от наблюдение и разговори с близки майки, чиито деца са били пациенти на доц. Маринова. Все пак реших, че е важно да имаш цялата информация, за да не се объркаш или подведеш.
Първо, всяко дете, което познавам минавайки през кабинета на въпросната доц. е получило заветната диагноза АБКМ. Сама знаеш, че доказването на АБКМ при толкова малко дете е изключително трудно, а в случая АБКМ е равно на абонамент за услугите и и за продуктите Фризо.
Второ, тази докторка беше оставила познато бебе на 8 месеца на диета само от оризова каша, без кърма или друго мляко за две седмици защото силното му разстройство се дължало може би на АБКМто. А факта, че в настоящия период върлува подобен летен вирус не е важен. Надявам се, че аз не съм права като я определям като по скоро дистрибутор отколкото лечител, но в днешно време е по добре да имаме едно на ум.
Има още един доктор-алерголог, от който познатите ми майки са доволни. Казва се Мирчев, ето тук го има препоръчан http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4360.20

# 7
  • Мнения: 13
Благодаря ти pearly за посочената диета .Тя още един път потвърждава всичко прочетено от нета за деца с АБКМ.Дано само успея да запазя кърмата по-дълго време.  Tired
Благодаря на всички за изказаното мнение.

# 8
  • Мнения: 19 289
аз само не разбрах твоето бебче в момента е на 7 месеца и вече хапва хляб и сирене или вече е по-голямо?
ако детенцето е с АБКМ и досега е кърмено би трябвало да прояви алергията още преди това,ако ти си консумирала млечни продукти.
ние сме с АД и алергологът,при който я водя каза да изчакам с млечния протеин до 1 годинка,а глутен да въведа чак сега и то овес,а не пшеница.
аз също не съм доволна от доц.Маринова.разправяше ми колко велика била дъщеря й ,как родила в Щатите и цялата болница за нея се грижела.каза ми,че да захранваш след 6месеца било глупост и т.н.
според мен се консултирайте с още някой,но аз не бих избрала доцентката.

# 9
  • Мнения: 13
Ами значи аз дадох 3 дни по-ред попара по една две лъжички като идеята беше дали ще има реакция от сиренето, а не толкова да захраня с глутен.Така или иначе не съм давала повече понеже и малкия не я хареса . Не съм продължила да захранвам с глутен ,тъй като ми е важно да си уточня това с млечните храни.Незнам....
Не съм се лишавала от никакви млечни храни и изобщо от нищо докато съм кърмила и не е имало реакция на бебето единствено ако ги приеме пряко, а и нали теста беше + втория път. Sad

# 10
  • Мнения: 247
Момичета, има ли възможност тогава /ние сме подобен случай/ бебето да не реагира видимо /чрез обриви и др./ на храни, които всъщност са алергени за него? Може би ви звучи глупав този въпрос, но при мен се получи нещо такова: още в първия месец Мария се изрина по лицето и цял месец педиатъра ни говореше за контактен дерматит. Една приятелка с бебе с АБКМ ме наплаши и аз набързо се намъкнах при д-р мустаков, който каза че има атопичен дерматит и вероятна АБКМ. Минах почти само на картофи и ориз, но в един момент започнах пак стария си режим на хранене като изключих само прясното мляко и телешкото. Оказа се, че Мария не се изрива като ям кисело мляко например. Чудно ми е обаче дали  все пак киселото мляко да е алерген за нея, но имунната реакция да е друга?

# 11
  • Мнения: 19 289
наистина щом тестът показва АБКМ няма как да греши. от друга страна знам от нашия лекар, че тези тестове при малки бебета не показват съвсем вярно, но пък повръщането си е точно показател за алергия.единственото,което ми идва на ум е да заведеш бебо на алерголог,за да ви каже какво да правите от тук нататък. обикновено като изключите млечните за определено време децата надрастват алергията. възможно е щом докато е бил на кърма и не е имал проблеми,сега просто да е сенсибилизиран и затова да е реагирал.затова и първият тест да не е показал алергия,а вторият след даването на сиренето да е излязъл положителен.
а относно захранването ти вече си въвела глутена с попарата независимо дали си давала 1 ден или няколко.
според мен сте малки още за попара и за млечни продукти.аз бих спряла и овчето сирене.
дано да се оправите бързо  Hug

# 12
  • Мнения: 19 289
има реакции,които са веднага като повръщане,подуване на устните,разстройство и такива ,които се появяват по-късно като влошаване на екзема при наличен АД.възможно е до 72 часа след контакт с алергена да се получи реакция.често има храни ,при които като се получи натрупване,тогава се проявява алергия.ако няма никаква реакция,значи храната не е алерген за бебо.
щом  обривите не са се повлияли о твоята диета,значи те не са от хранителна алергия.аз също бях на диета и АД не се повлия.може би е добре да направите кръвен тест.
да не би да сте имали бебешки пубертет първия месец,а не контактен дерматит.

# 13
  • Мнения: 8 242
Може би ви звучи глупав този въпрос, но при мен се получи нещо такова: още в първия месец Мария се изрина по лицето и цял месец педиатъра ни говореше за контактен дерматит.

А тоз лекар не ти ли каза, че бебетата по това време започват да се "чистят" - хормони и т.н.  Shocked Точно по лицето се изразява най-силно, възможно е и по други части на тялото.. Какво представляваше обрива? А това контактен дерматит по лицето  ooooh! Че то е единствената част, която не контактува с нищо - нито с перилни препарати, нито с дрехи..  Tired

За по-лесно айде алергия  #2gunfire Аман вече от глупости  Rolling Eyes

# 14
  • София
  • Мнения: 270
Ние сме в подобно положение. На бебчето ми му се появиха две червени петънца, подобни на лишеи. Докторката ми, която е алерголог веднага ми назначи диета. Без мляко и млечни продукти и тежки меса. Каза също, че захранване при това положение не е препоръчително. Въпреки, че тя също е за ранното захранване.
 Като гледам обаче и доста други алергизиращи храни не бива да ям. Никъде не видях, че не може пиле и свинско. Изобщо кои са тежките меса? И какво може да се яде, освен ориз и картофи. Много ме затруднява мен тая диета  Rolling Eyes

При доц. Маринова съм водила преди няколко години първото си дете с обрив. Изглежда мила жената, внимателна. Не ни е поставяла диагноза тогава. Просто ни препоръча диета и внимателно захранване.

Общи условия

Активация на акаунт