Пай Банофи

  • 29 682
  • 83
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 927
По Коледа научих за съществуването на този пай и то от родното му място  Wink. Поради големия брой коледни вкусотии тогава отложих направата му във времето.....
Този пай представлява следното:

На дъното на съда се разстила смес от ситно смлени бисквити, омесени с малко масло и прясно мляко. Притиска се добре и леко се запича във фурната. Отгоре се намазва карамеления крем, получен от сваряването на кутия сладко кондензирано мляко в продължение на няколко часа (аз варих 2,5 ч. и стана много гъст карамела); след това се нареждат нарязани на колелца банани; отгоре се покрива обилно със сметана, разбита с малко кафе, а самият пай се поръсва отгоре с кафе или какао.

Ето вчерашното мое творение в разрез:



само че нали ми беше за пръв път го спретнах в съд за домашна консумация  Mr. Green
И понеже съм забелязала, че бананите в сладкарски произведения не ми допадат особено, въпреки успешното им изпълнение например  Wink, при мен банана е само половин и то нарязан на много тънки филийки, които потънаха в карамела......Сметаната отгоре е малка кутийка Президент, 200 мл, разбита с 3-4 ч.л. обикновена захар........

А в нета на български намерих това в един друг форум, там има точни рецепти:
http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.65.html

# 1
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Звучи страшно вкусно,а и изглежда супер,веднага си копирам рецептата.  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 241
Изглежда страхотно, ще се пробва (но в недиетичен период, че сега следпразнично е такъв  Sad).

По повод на карамела от кондензирано мляко, в една друга рецепта, която съм правила, е даден такъв вариант (ако някой няма търпение да то вари на котлон):

Съдържанието на една кутия подсладено кондензирано мляко (стандартна от 397 гр.) се налива в подходящ съд и се слага в микровълновата фурна, отначало на средна мощност за 4 минути, като на половината време се разбърква, а след това на ниска мощност за около 8 до 12 минути (докато се сгъсти и добие карамелен цвят). Изважда се от микровълновата и се разбърква добре.

По този начин мисля, че удобно се съкращава времето за приготвяне на такъв сладкиш, ето как изглежда (моят само че е с шоколад отгоре):

# 3
  • Мнения: 3 927
Да, съкращава се, но същото става и ако предварително си свариш кутийката и я оставиш в шкафа  Wink - за такива като мен, които не обичат много микровълновата...... Аз я сварих по Коледа, а пая направих за 20-30 мин. вчера  Simple Smile
Дори могат да се сварят 2-3 кутии заедно - пак се спестява време и ресурси  Simple Smile

И само да кажа - много е сладък  Simple Smile и вкусен  Wink

# 4
  • София
  • Мнения: 614
Банофито ми е любим десерт, но го правя изключително рядко. Днес се наканих и не мога да не споделя резулата. Аз слагам в бисквитеното тесто и настърган корен от джинджифил, а кондензираното мляко варя 4.5 - 5 часа.

 

# 5
  • Мнения: 4 435
Банофито ми е любим десерт, но го правя изключително рядко. Днес се наканих и не мога да не споделя резулата. Аз слагам в бисквитеното тесто и настърган корен от джинджифил, а кондензираното мляко варя 4.5 - 5 часа.

 


 Crazy Страхотно просто.Може ли по-точни мерки от тебе или от авторката на темата,защото в ония сайт не мога да влезна.Мерси.  bouquet

# 6
  • Мнения: 3 622
За първи път чувам за този пай и може би ще го направя някой път като имам повече време на разположение. Че това кондензирано мляко много се вари 4 - 5 часа  Shocked

# 7
  • Мнения: 22 867
За първи път чувам за този пай и може би ще го направя някой път като имам повече време на разположение. Че това кондензирано мляко много се вари 4 - 5 часа  Shocked

Виж по-горе в темата 3-ия пост - на Котка, дала е по-бърз вариант на варене на млякото.

Аз имам ето тази рецепта за пая:

Основа:

250 гр пълнозърнести бисквити (в Англия -  digestive biscuits)
55 гр разтопено краве масло

Пълнеж:

кутия варено подсладено кондензирано мляко
3 банана
284 мл сметана, разбита, но не на твърд сняг
шоколад за украса или какао

Бисквитите се смилат и се смесват с маслото. Във форма с диаметър 18 см се прави подложката от бисквитите, като се натиска хубаво с дъното на чаша най-добре. Отгоре се излива вареното карамелизирано мляко. Бананите се режат на кръгчета и се подреждат върху млякото. С лъжица се слага разбитата сметана и леко се изравнява. Формата се слага в хладилник за около час. Внимателно с тънък нож се минава покрай стената на формата и се маха пръстена. Украсява се с шоколад.

Последна редакция: нд, 27 яну 2008, 21:33 от labrex

# 8
  • Мнения: 1 117
ММММмммм, Dulce de leche Hug, ооо, колко е вкусно това карамелено мляко  Wink

# 9
  • Мнения: 3 927
Ето рецептата от форума на bgkulinar, който постнах горе:
защо не ти се отваря Thinking

Raza:
 Това, което успях да намеря, предлагам и на вас. Държа да отбележа, че рецептата е оригинална, но има хиляди варианти (като този на моята позната) които се различават от оригинала. Най-важното е, че това е най-вкусния пай в света, според моето скромно и на още доста хора мнение.
Опитайте и вие – може би ще се присъедините към мен!?

350 гр готови бисквитки
1.5 кутийки кондензирано мляко (по 350 гр кутийка)
700 гр банани
375 гр сметана (от най-високомаслената)
0.5 ч.л. нес кафе
1 ч.л. пудра захар
Малко прясно смляно кафе

1. Загрява се фурната. Намазва се леко с масло дъното на форма за кейк и се покрива плътно с бисквитките.(моята позната сладкарка казва, че ги натрошава и ги смесва с масло) . Запича се за няколко минути и се оставя да изстине.
2. Тайният секрет на този деликатес е крема.
Кутийките с мляко, неотворени се поставят в дълбока тенджерка пълна с гореща вода, похлупва се с капак и се вари 5 (пет) часа , като от време на време се долива вода. Изваждат се от водата и се оставят да изстинат напълно преди да се отворят. Вътре в кутийката ще намерите готовия карамел-лакта пълнеж.
3. Сметаната се разбива с нес-кафето и захарта до получаване на плътен гладък крем. Бананите се обелват и нарязват на резенчета.
4. Върху бисквитената основа се разстила карамела. Отгоре се нарежат бананите и върху тях сметановия крем. Готовият пай се наръсва със едро смляното кафе.


Не пречи да го направите на око  Simple Smile
Не пречи консервата да се вари и до 2,5 часа, дори и два ще са достатъчни - карамела става много гъст.

# 10
  • София
  • Мнения: 614
Taneto, това, което съм установила, е че разликата при по-дългото варене на млякото не е в гъстотата, а във вкуса на карамела. Колкото повече се вари, по-вкусен става  Peace

# 11
  • Мнения: 3 927
Може, на мен ми беше първото варене на консерва и не ми се хабеше повече енергия честно казано  Wink
Ще пробвам обаче и 5-часово варене, щом подобрява вкуса  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 506
бихте ли ме посъветвали какви бисквити да ползвам  Praynig/пълнозърнести не намерих/

# 13
  • Мнения: 3 927
Не се вживявай толкова в описанията на рецептите  Simple Smile
Аз за подобни блатове ползвам маслените бисквити на Победа - кръглоте с дупка. Банофи го правих с Еверест

# 14
  • Мнения: 22 867
бихте ли ме посъветвали какви бисквити да ползвам  Praynig/пълнозърнести не намерих/

Става и със Закуска, има и едни много вкусни турски бисквитки, не помня как се казваха, правоъгълни, подредени като обикновените, но много приятни на вкус. Мисля, че каквито и да вземеш, все ще стане.

Общи условия

Активация на акаунт